Protokół Nr IX/2015 z dnia 25.06.2015r.

RP.0002.9.2015

 Protokół Nr IX /2015

z obrad IX Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji

 w dniu 25 czerwca 2015 roku

 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku

 

 

         Obrady IX Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji, w dniu 25 czerwca 2015 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski.

Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich Radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).

Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 Radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecni byli: Pan Andrzej Babul (nieobecność usprawiedliwiona), Pani Anna Grycuk (nieobecność usprawiedliwiona) oraz Pan Michał Kozłowski (nieobecność usprawiedliwiona).

        

Ad 2

Przyjęcie porządku dziennego obrad.

Wiceprzewodniczący obrad odczytał porządek dzienny IX Sesji RPB, który został przesłany Radnym.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad?

O głos poprosił Radny Pan Henryk Suchocki: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, w imieniu grupy Radnych proponujemy wprowadzić pod obrady projekt stanowiska Rady Powiatu Białostockiego w sprawie podziału gminy Supraśl (zał. nr 4). Ten projekt rozpatrywany był już na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Technicznej oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, wtedy bez zajęcia stanowiska, a także z wynikiem pozytywnym na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów, która jednogłośnie poparła to stanowisko.”

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski „Czy konkretnie Pan mógłby sformułować wniosek. Chodzi Państwu o wprowadzenie tego stanowiska jako punkt 3 do porządku obrad?”

Pan Henryk Suchocki – Radny Powiatu Białostockiego „Tak jako punkt 3. Czy potrzebne jest uzasadnienie Panie Przewodniczący?”

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski „Nie koniecznie. Proszę o głos w tej sprawie Pana Starostę Antoniego Pełkowskiego.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgłaszam wniosek przeciwny, czyli nie wprowadzenie tego punktu jak też nie procedowanie stanowiska Rady Powiatu w sprawie podziału gminy. Argumentowałem to na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Technicznej i powtórzę to jeszcze raz dzisiaj. Pierwsza kwestia – okres wyrażania opinii dawno minął i dzisiaj jest okres podejmowania decyzji przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Ani litera prawa, ani organ, który decyduje o tej decyzji nie obliguje, nie występował do Rady Powiatu o zajęcie stanowiska. Nie do mnie należy, ani do Nas moim zdaniem na dzień dzisiejszy ocena, czy należy doprowadzić do podziału gminy Supraśl na dwie, czy ma być nadal jedność. Jeśli mamy o tym procedować bardzo poważnie nawet czytając to stanowisko, które zostało przygotowane przez gminę Supraśl to moim zdaniem należałoby przez samorząd powiatu zlecić ocenę, ekspertyzę niezależnych osób. Jaki byłby wpływ na funkcjonowanie Powiatu Białostockiego fakt podziału gminy Supraśl na dwie gminy. Takie sobie gdybanie, że to spowoduje to czy tamto moim zdaniem nie ma żadnego poparcia racjonalnego. Ale nie o to chodzi drodzy Państwo. Uważam, że na tym etapie teraz widząc po posiedzeniu Komisji jak ta sprawa dzieli bardzo mieszkańców gminy, dzieli samorząd i mieszkańców. Nie powinna Rada Powiatu, samorząd powiatowy procedować i zajmować stanowiska, określać co powinno być dalej z gminą Supraśl. Stawiam wniosek, żeby takiego punktu nie wprowadzać do porządku dziennego jak też w dniu dzisiejszym nie procedować nad tą kwestią.”

Pan Radosław Dobrowolski – Burmistrz Supraśla „Witam serdecznie Pana Starostę, Zarząd, Radnych wszystkich klubów. Bardzo dziękuję za to, że bez względu na przynależność polityczną  wszystkie kluby z powiatu białostockiego podpisały się pod tym dokumentem, pod tą inicjatywą, którą zgłosiliśmy Panu Staroście. Pragnę tylko powiedzieć, że wszyscy Radni z Supraśla są jako przedstawiciele PSL-u, PO jak również PIS-u.  Wszyscy Radni z gminy Supraśl z powiatu białostockiego podpisali się przed tym przedłożeniem. Pragnę tylko zwrócić Panu Staroście na jeden aspekt, którego Pan Starosta nie raczył wskazać. Ja w swoim przedłożeniu prosiłem o to żeby Rada Powiatu wzmocniła głos samorządowej instytucji. Najbardziej demokratycznej instytucji w państwie prawa tzn. referendum lokalnego. Referendum lokalne rozstrzygnęło prawnie o tym, że mieszkańcy chcą wspólnej gminy. Występując do Państwa prosiliśmy o poparcie tego wniosku. My nie rozstrzygamy spraw finansowych. Pan Starosta mówi o pewnej ekspertyzie. Ja jako Burmistrz wybrany demokratycznie i stający na czele gminy. Również Rada Miejska, która wyraziła w uchwale, że jest  przeciwko podziałowi. Zwróciliśmy się do Pana Starosty z apelem, z prośbą o pomoc żeby potwierdził, usankcjonował razem z powiatem prawomocność decyzji mieszkańców wyrażonej w referendum. Tylko o to Państwa w imieniu całej społeczności lokalnej i Rady Miejskiej proszę.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, Panie Burmistrzu nie chciałem podnosić tego tematu. Kwestia referendum, podejścia do tego m.in. determinuje moim stanowiskiem. Drogi Panie Burmistrzu dla mnie kwestia referendum w tej sprawie jest wielką grą. Przez wiele lat, kiedy mieszkańcy domagali się referendum władze gminy Supraśl nie mówię, że Pan robiły wszystko żeby nie dopuścić do referendum. Dzisiaj jak okazuje się, że dla władzy Supraśl jest wygodne referendum to szybciutko Państwo przeprowadziliście i stwierdziliście, że to jest piękna, wspaniała instytucja. Szkoda, że przez te lata wstecz nie dostrzegaliście potrzeby przeprowadzenia referendum w gminie Supraśl.”

Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „W 2005 roku poparłem rozdzielenie. Słusznie, czy nie trudno już mi w tej chwili dyskutować nad tą kwestią. W tej sprawie będę neutralny. Panie Starosto, Panie Przewodniczący nie chciałbym, żeby doszło do tego precedensu zamiast dyskutować nad punktem wprowadzić do porządku i później strony wypowiedziały się. Jest presja na to, aby nie dopuścić, nie wprowadzić zmiany w porządku. To jest zły precedens. Wyjątkowo nie dopuszcza się punktu do porządku. Niech strony wypowiedzą się. Cóż szkodzi, aby strony wypowiedziały się. Tak głosują wszyscy zgodnie z sumieniem, a nie na etapie wprowadzania do porządku.”

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski „Panie Radny dyskusja była na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Technicznej dość długa i poważna.”

Następnie, pozytywną opinię do powyższego stanowiska przedstawili Przewodniczący  Komisji Budżetu i Finansów – Pan Wojciech Fiłonowicz „Komisja Budżetu i Finansów, przyjęła jednogłośnie wniosek zgłoszony przez Radnego Pana Wojciecha Fiłonowicza i wnioskuje do Rady Powiatu Białostockiego o rozważenie propozycji przyjęcia stanowiska zaproponowanego przez Radę Miejską w Supraślu.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, Wysoka Rado na tym etapie dyskusja wydaje się być zamknięta.”

Starosta Powiatu Białostockiego, w imieniu Zarządu poprosił:

·                    wprowadzić do porządku obrad jako pkt. 12: Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego,

·                    wprowadzić do porządku obrad jako pkt. 13: Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej.

 Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski zarządził głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad jako pkt. 3 punktu: „Przyjęcie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego w sprawie podziału gminy Supraśl. Jest to wniosek zgłoszony przez Pana Henryka Suchockiego – Radnego Powiatu Białostockiego.”

Rada Powiatu Białostockiego, przy 10 głosach „za”, 10 głosach „przeciw” oraz 4 głosach „wstrzymujących się”, nie wprowadziła do porządku obrad ww. punktu.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski zarządził głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad jako pkt. 12 punktu: „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego”.

 Rada Powiatu Białostockiego, przy 18 głosach „za” oraz 5 głosach „wstrzymujących się”, wprowadziła do porządku obrad ww. punkt.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski zarządził głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad jako pkt. 13 punktu: Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej.”

Rada Powiatu Białostockiego, przy 22 głosach „za”, wprowadziła do porządku obrad ww. punkt.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady zarządził głosowanie nad całym porządkiem obrad.

Zmieniony porządek obrad przyjęto do realizacji, przy 14 głosach „za” oraz 5 głosach „wstrzymujących się” w brzmieniu:

1.    Otwarcie obrad IX sesji Rady Powiatu Białostockiego.

2.    Przyjęcie porządku dziennego obrad.

3.    Zapoznanie się z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 r. oraz ze sprawozdaniem finansowym za 2014 rok.

4.    Zapoznanie się z uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok.

5.    Zapoznanie się z informacją o stanie mienia Powiatu Białostockiego.

6.    Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok.

7.    Zapoznanie się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2014 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.

8.    Zapoznanie się z uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2014 rok.

9.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok.

10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok.

11. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2014 rok.

12. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego.

13. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej.

14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2015.

15. Przyjęcie sprawozdania za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2014 r. z wykonania uchwały Nr XXIV/197/2012 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.

16. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Konkursowej do przeprowadzenia konkursu na wolne stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach.

17. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

18. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

19. Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.

20. Interpelacje i zapytania Radnych.

21. Przyjęcie protokołu z obrad VIII sesji Rady Powiatu Białostockiego.

22. Sprawy różne.

23. Zamknięcie obrad IX sesji Rady Powiatu Białostockiego.

 

Ad 3

  Zapoznanie się z rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 r. oraz ze sprawozdaniem finansowym za 2014 rok.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok oraz sprawozdanie finansowe za 2014 rok (zał. nr 5 - 6).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jeżeli chodzi o sprawozdanie roczne z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok Zarząd Powiatu uchwałą Nr 72/2015 w dniu 25 marca 2015 roku przyjął roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok. Natomiast uchwałą Nr 105/2015 Zarządu Powiatu Białostockiego w dniu 15 maja 2015 roku przyjął sprawozdanie finansowe za 2014 rok. Ja przygotowałam dla Państwa małą prezentację jeśli chodzi o te dwa sprawozdania (zał. nr 7). Państwo otrzymaliście w wersji papierowej te sprawozdania. Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok. Planowane dochody były w wysokości 118 158 244 złotych. Wykonane zostały w wysokości 118 287 512 złotych. To daje wynik 100,11%. Dochody bieżące wyniosły 104 117 502 złotych. Dochody majątkowe 14 170 010 złotych. Struktura dochodów za 2014 rok obrazuje się według wykresu: dochody własne to 47 103 460 złotych, subwencje 25 008 929 złotych, dotacje i dofinansowania z zewnątrz 46 175 124 złotych. Według tego wykresu widzimy w jaki sposób wychodzi procentowy udział w całości budżetu mają te poszczególne źródła dochodów na całość. W trakcie roku 2014 wprowadzone były zmiany. W pierwszej uchwale budżetowej  dochody były w wysokości 103 038 729 złotych. Plan po zmianach wyniósł 118 158 244 złotych. W sumie zwiększenie planu dochodów wyniosło 16 258 994 złotych. Stanowi 15,8%. Przedstawiłam Państwu jak miał się wzrost dochodów do poszczególnych działów dochodów i źródeł dochodów. Wykonane dochody to jest 118 287 513 złotych. Zmniejszenia były niewielkie jeśli chodzi o dochody, bo tylko o 1 381 złotych finansowanie projektów UE i o 1 138 098 złotych dotacji z budżetu Państwa pomniejszając również wydatki. Porównanie wykonanych dochodów za 2013 i 2014 rok wyniósł wzrost o 5 418 608 złotych tj. 4,80%. Jeżeli chodzi o wydatki: planowane wydatki według uchwały budżetowej wynosiły 119 947 197 złotych. Natomiast wykonane wydatki na koniec 2014 roku wyniosły 116 171 262 złotych. Wydatki bieżące 89 696 125 złotych. Wydatki majątkowe 26 475 137 złotych. Udział wydatków majątkowych w całości budżetu wydatkowego wynosi 22,79%. Porównanie wykonanych wydatków za 2013 i 2014 rok wskazuje, że w 2014 roku wydatki budżetu były większe o 3 637 315 złotych tj. o 3,23%. Przedstawiłam również Państwu główne przesłanki, które umożliwiły zwiększenie wydatków. Przede wszystkim dofinansowanie z budżetu Państwa w 2014 roku wzrosło o 5 544 830 złotych. Natomiast jeśli chodzi o pomoc finansową gmin, które występują w powiecie białostockim wyniosło w 2014 roku 7 589 618 złotych. Różnica pomiędzy 2013, a 2014 rokiem wyniosła 3 637 315 złotych. Planowany deficyt roku 2014 miał wynieść 1 788 953 złotych. Po podsumowaniu wyszła nadwyżka 2 116 251 złotych. Wykonanie nadwyżki operacyjnej, czyli to ile można przeznaczyć na inwestycje za 2014 rok 14 421 378 złotych co stanowi 12,20%. Przedstawiłam również Państwu według działów wykonanie wydatków. Dług publiczny i obsługa długu: stan zadłużenia na dzień 1.01.2014 r. wyniósł 5 854 065 złotych. W trakcie roku spłaciliśmy 2 870 637 złotych. Stan zadłużenia na koniec 2014 roku wyniósł 2 983 428 złotych. Wskaźnik zadłużenia 2,52%. Jeśli chodzi o odsetki, które zostały zapłacone w 2014 roku jest to kwota 148 323 złotych. Następnie przedstawiłam Państwu wydatki majątkowe, inwestycje i zakupy oraz dotacje o charakterze inwestycyjnym. Całość wydatków majątkowych stanowi 22,73% dla wydatków ogółem. Jeżeli chodzi o budżet 1999 – 2014: dochody wzrastają, wydatki, wynik finansowy różny jest w poszczególnych latach. W tym momencie 2014 rok jest wynik na plusie. Jeśli chodzi o dochody i przychody budżetu to mamy  dochody bieżące, majątkowe. To są kredyty, które w trakcie  od 2003 – 2014 roku zostały zaciągnięte. Źródła finansowania inwestycji od 2003 roku do 2014 roku mamy nadwyżkę operacyjną, dochody majątkowe i kredyty. Jak widać przede wszystkim oprócz 2010 roku większość inwestycji finansowaliśmy z własnych dochodów majątkowych. Na drugim miejscu jest nadwyżka operacyjna. Na ostatnim miejscu są kredyty.  Od 1999 roku do 2014 roku coraz więcej mamy  wydatków na drogi powiatowe jeżeli chodzi o bieżące utrzymanie i inwestycje. Finansowanie oświaty. Jak wiadomo oświata nie finansuje się tylko z subwencji oświatowej, ale również z własnych dochodów Starostwa Powiatowego.” 

Radni pytań i uwag nie zgłosili do referowanego materiału.

            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok oraz sprawozdanie finansowe za 2014 rok.

 

Ad 4

Zapoznanie się z uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego zapoznała Wysoką Radę z Uchwałą Nr RIO.II-0321-14/15 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok (zał. nr 8).

Powyższą uchwałą Skład Orzekający RIO w Białymstoku zaopiniował pozytywnie przedłożone przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2014 rok.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2014 rok.

 

 

 

Ad 5

Zapoznanie się z informacją o stanie mienia Powiatu Białostockiego.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie informację o stanie mienia Powiatu Białostockiego (zał. nr 9 - 11).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, uchwałą Nr 73/2015 Zarząd Powiatu Białostockiego w dniu 25 marca 2015 roku przyjął informację o stanie mienia Powiatu Białostockiego za 2014 rok oraz uchwałą Nr 107/2015 Zarząd Powiatu Białostockiego w dniu 15 maja 2015 roku przyjął korektę informacji o stanie mienia Powiatu Białostockiego za 2014 rok. Państwo te informacje otrzymaliście.”

Pani Mirosława Drewnowska – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, cała informacja jest zawarta jako załącznik do uchwały. Ja odniosę się do tabeli Nr 3 gdzie przedstawione będą informacje dotyczące nabywania mienia w okresie sprawozdawczym oraz odniesienie się do lat poprzednich. Podstawą sporządzenia informacji jest art. 267 ustawy o finansach publicznych. W okresie sprawozdawczym mienie nabywane było w trzech formach. Pierwsza forma to poprzez zawieranie umów cywilnych przed Notariuszem. Druga forma w trybie ustawy o szczególnych zasadach przygotowanie, realizacji inwestycji w zakresie dróg. Dotyczy to mienia nabywanego w formie poprzez wydanie decyzji o odszkodowaniu. Wcześniej decyzji ZRID-owskiej. Trzecia forma to uregulowanie poprzez art. 73 ustawy z 1998 roku przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Teraz mamy rok sprawozdawczy, czyli rok 2014. W 2014 roku w trybie art.73 nabyte zostały 102 działki na łączną powierzchnię 15 ha 3459 metrów, w trybie ustawy ZRID i ustalonego odszkodowania 169 działek na łączną powierzchnię 2 ha 4021 metrów i umowy cywilnoprawne to 3 transakcje i powierzchnia 8 637 metrów. Największe nakłady są poprzez decyzje ZRID-owskie i ustalone odszkodowania to 233 698 złotych. W trybie porozumienia i w następstwie zawartych umów cywilnoprawnych około 60 000 złotych. Najwięcej nieruchomości zostało nabytych poprzez art.73. Jest to bardzo korzystne dla Powiatu, ponieważ wiąże się tylko z kosztami założenia ksiąg wieczystych. Nieruchomości te są nabywane przez tzw. zasiedzenie.  Łącznie na koniec okresu sprawozdawczego łączna powierzchnia gruntów stanowiąca własność powiatu to 1 703 ha 4 498 m2 w tym łączna powierzchnia dróg 1 581 ha 6 962 m2,w tym w użytkowaniu wieczystym powiat posiada 4 818 ha. Przedstawię nieruchomości, które w najbliższym czasie powiat zamierza przeznaczyć do sprzedaży i nieruchomości, które są w trakcie sprzedaży. Nieruchomości w Supraślu. Nieruchomość w Jałówce. Przeprowadzono pierwszy przetarg. W tej chwili z uwagi na to, że nikt nie przystąpił do przetargu jest ogłoszony drugi przetarg. Kwota wywoławcza to 60 000 złotych. Nieruchomość w Łapach. W tej chwili jest jeden nabywca na tą nieruchomość. Kwota ustalona przez Rzeczoznawcę Majątkowego to 94 000 złotych. Powierzchnia nieruchomości to 2001 m2. Nieruchomość na ulicy Geodetów w Białymstoku.”

 

         Radni pytań i uwag nie zgłosili do referowanego materiału.

 

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie mienia Powiatu Białostockiego.

 

Ad 6

Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014  rok.

            Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie sprawozdanie z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok (zał. nr 12).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, uchwałą Nr 64/2015 Zarząd Powiatu Białostockiego w dniu 12 marca 2015 roku przyjął sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok. Państwo te sprawozdanie otrzymaliście.”

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok.

 

Ad 7

Zapoznanie się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2014 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – Pani Barbara Grabowska zapoznała zebranych z opinią z dnia 10 czerwca 2015 roku w sprawie sprawozdania finansowego, rocznego sprawozdania z wykonania budżetu oraz informacji o stanie mienia Powiatu Białostockiego za 2014 rok (zał. nr 13).

Stwierdziła, iż na podstawie art. 270 ust.2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013r.  poz.885 z późn. zm.), Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Białostockiego w składzie:

1.    Pani Barbara Grabowska – Przewodnicząca

2.    Pan Roman Czepe - Wiceprzewodniczący

3.    Pan Krzysztof Gołaszewski - Sekretarz

4.    Pan Andrzej Babul

5.    Pan Jacek Mariusz Bejm

zapoznała się z Uchwałą Nr XXXVII/294/2013 z dnia 19 grudnia 2013 roku Rady Powiatu Białostockiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na 2014 rok oraz zmianami w budżecie dokonywanymi w trakcie roku budżetowego, a także zmianami w budżecie dokonywanymi uchwałami Zarządu Powiatu Białostockiego. W świetle dokonanych czynności oraz po wysłuchaniu ustnych wyjaśnień Skarbnika Powiatu Białostockiego, Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Białostockiego zaopiniowała, pozytywnie wykonanie budżetu powiatu za rok 2014 i zgodnie z dyspozycją art. 270 ust.3 przywołanej wyżej ustawy o finansach publicznych zgłasza wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego. Opinia niniejsza została przyjęta przy 3 głosach „za” oraz 2 głosach „przeciw” przez członków Komisji Rewizyjnej, obecnych na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2015 roku.

Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2014 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.

 

Ad 8

Zapoznanie się z uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2014  rok.

Pani Barbara Grabowska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przedstawiła Wysokie Radzie Uchwałę Nr II-00322-83/15 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 16 czerwca 2015 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2014 rok (zał. nr 14).

Powyższą uchwałą Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku postanowił stwierdzić, iż wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Białostockiego spełnia wymogi określone w ustawie o samorządzie powiatowym i w ustawie o finansach publicznych, a w szczególności: dotyczy wykonania budżetu za 2014 rok; oparty jest na opinii Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu oraz skład Komisji w świetle oświadczenia Przewodniczącej Rady Powiatu jest zgodny z wymogami ustawy o samorządzie powiatowym.

 

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2014 rok.

 

Ad 9

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok (zał. nr 15).

 

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Pan Jarosław Wądołowski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.

 

Następnie, opinie do projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok przedstawili Przewodniczący i Wiceprzewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pani Barbara Grabowska – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

·         Pan Wojciech Fiłonowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,

·         Pan Jan Gradkowski - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,

·         Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,

·         Pani Danuta Maria Bagińska – Wiceprzewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,

·         Pan Zenon Żukowski– Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej,

·         Pan Krzysztof Gołaszewski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego, przy 14 głosach „za” oraz 9 głosach „przeciwnych”, podjęła uchwałę Nr IX/69/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2014 rok /zał. nr 16/.

 

Ad 10

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok (zał. nr 17).

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w dniu 23 czerwca 2015 roku Rada Społeczna przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach uchwałą Nr 2/2015 w sprawie zaopiniowania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok na który składają się bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. W związku z tym przedłożony dla Państwa projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok przedstawia rachunek zysków i strat za okres od 1 stycznia do 31 grudnia bilans oraz informację dodatkową.”

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Pan Jarosław Wądołowski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.

Następnie, pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok przedstawili Przewodniczący i Wiceprzewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pani Barbara Grabowska – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

·         Pan Wojciech Fiłonowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,

·         Pan Jan Gradkowski - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,

·         Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,

·         Pani Danuta Maria Bagińska – Wiceprzewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,

·         Pan Zenon Żukowski– Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej,

·         Pan Krzysztof Gołaszewski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

 

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

 

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego, przy 18 głosach „za”,1 głosie „przeciw” oraz 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IX/70/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie zatwierdzenia  rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2014 rok./zał. Nr 18/.

 

Ad 11

Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2014 rok.

Pan Jarosław Wądołowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego za 2014 rok (zał. nr 19).

Następnie, opinie do projektu uchwały w sprawie absolutorium przedstawili Przewodniczący i Wiceprzewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pani Barbara Grabowska – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,

·         Pan Wojciech Fiłonowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,

·         Pan Jan Gradkowski - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,

·         Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,

·         Pani Danuta Maria Bagińska – Wiceprzewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,

·         Pan Zenon Żukowski– Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej,

·         Pan Krzysztof Gołaszewski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

     O głos poprosił Pan Jan Bolesław Perkowski – Radny Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, Wysoka Rado, w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości pozwolę odczytać stanowisko dotyczące udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego  za 2014 rok. W 2014 roku mieliśmy sytuację dość paradoksalną. Budżet powiatu nie wykorzystany. Mamy 2 mln złotych nadwyżki. Co mogłoby świadczyć, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale niestety to tylko pozorna radość. Nie chcemy dokonywać głębokiej analizy wszystkich jednostek należących do powiatu i samego Starostwa. Wiele szczegółowych uwag zgłosiliśmy na posiedzeniach komisji, sesjach Rady oraz w interpelacjach. Posłużę się jedynie kilkoma przykładami. Punkt pierwszy szpital w Łapach. Jednostka w stanie skrajnego rozpadu z perspektywą zamknięcia oddziału ginekologiczno-położniczego, a być może i całego szpitala. To wynik niczego innego jak pracy poprzedniego dyrektora tej jednostki i braku należytego nadzoru nad szpitalem przez poprzedni Zarząd i Starostę Wiesława Pusza. Punkt drugi zarządzanie majątkiem należącym do Starostwa. Powiat zamiast zagospodarować nieruchomości, które generują niepotrzebne koszty nie zauważa zupełnie takiej potrzeby działania. Słynny budynek na ulicy Geodetów w Białymstoku.  Niszczeje, a powiat w tym samym czasie płaci za najem budynków w których działa Powiatowy Zarząd Dróg. Do dziś trudno odczytać intencję zakupu tej nieruchomości. Punkt trzeci brak odpowiedniego nadzoru nad „Bukowiskiem” w Supraślu, czyli Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dom noclegowy tam istniejący z całym zapleczem technicznym zamiast zarabiać na swoje utrzymanie jest kulą u nogi wymagającą ciągłego dofinansowania. Być może dzieje się to tak m.in. dlatego, że zatrudnionych jest tam 18 osób na etacie przez 12 miesięcy w roku. Jest to kolejna jednostka pozbawiona właściwego nadzoru ze strony Zarządu Powiatu. Szanowni Państwo przytoczone punkty zaledwie kilku przykładów wskazują na niewłaściwy nadzór nad majątkiem i jednostkami wchodzącymi w skład Powiatu Białostockiego w 2014 roku. Brak całkowitej wizji dalszego rozwoju. Brak odpowiednich działań administracyjno – prawnych. Opieszałość w podejmowaniu trudnych i bardzo ważnych decyzji przez ówczesny Zarząd nie pozwala udzielić absolutorium za 2014 rok.”

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

            Rada Powiatu Białostockiego, przy 14 głosach „za” oraz 9 głosach „przeciwnych”, podjęła uchwałę Nr IX/71/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego za 2014 rok /zał. nr 20/.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski pogratulował serdecznie Staroście Powiatu Białostockiego oraz Zarządowi otrzymania absolutorium za 2014 rok.

Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Antoni Pełkowski, w imieniu Zarządu Powiatu Białostockiego, podziękował Wysokiej Radzie za udzielenie absolutorium. Podkreślił, że jest to ocena pracy Zarządu. Podziękował obu Paniom Skarbnik. Panie Skarbnik zawsze czuwały nad właściwym dysponowaniem środkami finansowymi powiatu. Dodał, iż były przeprowadzane niejednokrotnie kontrole, które wykazały prawidłowość działań, za co bardzo serdecznie podziękował w imieniu Zarządu Pani Skarbnik, jaki i pracownikom Wydziału Budżetu i Finansów. Przy tej okazji, Pan Starosta podziękował również wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Serdecznie podziękowania płynęły również pod adresem Radnych Powiatu Białostockiego.

Prowadzący obrady – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pan Jarosław Wądołowski ogłosił 20 minutową przerwę w obradach

            Ogłoszono 20 minutową przerwę.

 

Ad 12

Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski  przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z przedstawionym Państwu porządkiem obrad Rada Powiatu Białostockiego w dniu dzisiejszym będzie dokonywała wyboru Członka Zarządu Powiatu Białostockiego.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski  przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera pozostałych członków zarządu, na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Wybór następuje w tajnym głosowaniu, stąd też niezbędne jest powołanie Komisji Skrutacyjnej. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pan Jarosław Wądołowski  zaproponował, by na dzisiejsze obrady była powołana jedna Komisja Skrutacyjna w składzie 3 osobowym.

O głos poprosił Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym oficjalnie przedstawić zgodnie z uprawnieniami Starosty na wniosek Zarządu Powiatu chciałbym zgłosić powołanie Pana Michała Kozłowskiego do pełnienia funkcji Członka Zarządu Powiatu Białostockiego. Pan Michał Kozłowski złożył stosowną rezygnację na poprzednim posiedzeniu Sesji Rady Powiatu Białostockiego.  Rezygnacja przez Wysoka Radę została przyjęta. Miało to związek z tym, że Pan Michał Kozłowski pełnił funkcję jednocześnie Prezesa Stowarzyszenia. Z dokumentów, które przedstawił, które mam przed sobą wynika jednoznacznie, że przyczyna niemożności piastowania obu funkcji ustała. Złożył rezygnację z Członka Zarządu z Prezesa Stowarzyszenia Uroczysko. Ta rezygnacja została przez Zarząd przyjęta. Została nowa osoba wyznaczona w Uroczysku powołana na Prezesa Zarządu. Pan Michał Kozłowski na piśmie złożył zgodę na kandydowanie i bycie Członkiem Zarządu Powiatu Białostockiego. Z ocen prawnych, które posiadam wynika jednoznacznie, że nie ma przeszkód prawnych żeby osoba, która złożyła rezygnację bądź też która była odwołana nie mogła ponownie kandydować i nie mogła być wybrana. Zgłaszam wniosek o powołanie Pana Michała Kozłowskiego na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego.”

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał złożone pisemne oświadczenie przez Pana Michała Kozłowskiego o zgodzie na zgłoszenie kandydatury na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego (zał. nr 21).

W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania Radnych do Komisji Skrutacyjnej. Radny Pan Paweł Kondracki do pracy w Komisji, zgłosił Pana Jana Gradkowskiego. Z kolei Radny Pan Jan Gradkowski zgłosił kandydaturę Pani Marii Busłowskiej. Radny Pan Jan Gradkowski zgłosił kandydaturę Pana Wojciecha Fiłonowicza. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na udział w pracach Komisji.

Rada Powiatu Białostockiego przy 16 głosach „za” oraz 3 głosach „wstrzymujących się” powołała Komisję Skrutacyjną.

O głos poprosił Pan Marek Żmujdzin – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, będziemy procedować nad przyjęciem do Zarządu człowieka, którego dzisiaj nie ma. Czy to jest taki pośpiech wskazany żebyśmy dzisiaj Go wybrali? Czy może poczekamy, aż będzie obecny? Składam formalny wniosek o przełożenie debaty, tego punktu uzupełnienia Zarządu na następną sesję. Pan Starosta mówił o uzupełnieniu porządku obrad o uzupełnieniu Zarządu, ale nie mówił o osobie. Nie ma tego Pana co mamy wybierać.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Radny nie ma mowy  o wyborze innej osoby. To  w kompetencji Starosty jest zgłoszenie kandydata na Członka Zarządu. Bez takiego wniosku Państwo nie możecie procedować tej kwestii. Ustawa mówi, że w przeciągu miesiąca należy dokonać wyboru Członka Zarządu. Dla mnie Pana Radnego wniosek jest całkowicie bezzasadny.”

 Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku potwierdziła, że jest miesiąc na odwołanie i powołanie Członka Zarządu.

Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „Muszę poprzeć wniosek Pana Radnego. Wniosek był o zdjęcie punktu z porządku obrad. Był to wniosek formalny Pana Radnego o zdjęcie z porządku obrad. Pani Radca powinna odnieść się do tego, czy Radny miał prawo zgłosić wniosek formalny i prosić o zdjęcie w tym momencie z porządku obrad.”

 Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, nie ma żadnych przepisów, które mówiłyby, że w trakcie obradowania sesji nie można dokonywać zmian w porządku obrad. Teoretycznie można zgłosić i Rada mogłaby tym zająć się, bądź zmienić. Każda zmiana w porządku obrad wymaga bezwzględnej większości składu Rady. Ten termin o którym wspominał Pan Starosta jest narzucony ustawą o samorządzie powiatowym. Art 31b, który o tym mówi, że w ciągu miesiąca na wniosek Starosty należy dokonać wyboru.”

 Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski zarządził głosowanie nad wnioskiem formalnym o wykreślenie z porządku obrad punktu 12 w brzmieniu:  Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego.

Rada Powiatu Białostockiego przy 6 głosach „za” ,14 głosach „przeciw” odrzuciła wniosek w sprawie wykreślenia z porządku obrad punktu 12 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członka Zarządu Powiatu Białostockiego”.

Prowadzący obrady – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pan Jarosław Wądołowski ogłosił 10 minutową przerwę w obradach, w celu ukonstytuowania się Komisji Skrutacyjnej oraz przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego.

 Rada Powiatu Białostockiego  powołała Komisję Skrutacyjną, w składzie:

Ø  Pan Wojciech Fiłonowicz - Przewodniczący Komisji

Ø  Pani Maria Busłowska

Ø  Pan Jan Gradkowski.

Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały (zał. nr 22).

Następnie, Pan Jarosław Wądołowski – Wiceprzewodniczący  Rady Powiatu Białostockiego udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.

          Komisja ustaliła, że na stan 27 radnych, w IX Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji uczestniczy 23 radnych. 

            Przeprowadzenie głosowania. 

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca ustronnego, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.

Po oddaniu przez radnych głosów, Wiceprzewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.

 

          Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.

 

Ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.

 Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 23/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 24/.

         Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 23 Radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 23, głosów nieważnych nie było.

          Na poszczególnego kandydata oddano następującą ilość głosów:

          Pana Michała Kozłowskiego – 11 głosów „za”, 12 głosów „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się”,

Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego nie dokonała wyboru Pana Michała Kozłowskiego  na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego V Kadencji.

Rada Powiatu Białostockiego nie dokonała wyboru Pana Michała Kozłowskiego na Członka Zarządu Powiatu Białostockiego V kadencji.

 

Ad 13

Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej.

Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku  przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej (zał. nr 25).

        „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, wiele gmin Powiatu Białostockiego aplikuje do środków w ramach Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Jedną z tych gmin jest gmina Łapy. Jako, że inwestorem wszystkich przedsięwzięć będą gminy więc gmina wystąpiła z prośbą o powierzenie im prowadzenia zadania związanego z opracowaniem dokumentacji projektowej na przedsięwzięcie na które zamierza pozyskać środki w ramach Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Powierzenie prowadzenia zadania wymaga uchwały Rady Powiatu Białostockiego, dlatego Powiatowy Zarząd Dróg przygotował stosowną uchwałę. Zarząd Powiatu zaakceptował. Proszę o zajęcie stanowiska.”

Następnie, pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej przedstawił Przewodniczący  Komisji stałej Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej.

·          

 

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

 

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego, przy 22 głosach „za”, podjęła uchwałę Nr IX/72/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie powierzenia Gminie Łapy opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej./zał. nr 26/.

 

Ad 14

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2015.

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2015 (zał. nr 27).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, dzisiaj Państwo otrzymaliście ponowną zmienioną uchwałę Rady Powiatu Białostockiego. Dotyczy ona tego,iż został rozszerzony zakres rzeczowy modernizacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach dotyczy zimnej wody i kanalizacji. Po otwarciu ofert jest prośba o udzielenie dotacji w wysokości 470 000  złotych na zakres  rzeczowy rozszerzony. Zarząd Powiatu Białostockiego w dniu 23 czerwca 2015 roku podjął decyzję i wystąpił z wnioskiem o uruchomienie rezerwy celowej na zadania inwestycyjne. Z racji, że jest to rozszerzony zakres zadania inwestycyjnego oprócz tego jest to dotacja dla SPZOZ-u. Te kompetencje leżą tylko i wyłącznie w gestii Rady. Podstawa prawna jest w ten sposób skonstruowana, że na wniosek Zarządu Powiatu Białostockiego. Zarząd Powiatu Białostockiego ma prawo wyłączne do rozdysponowania rezerwy. Zadanie inwestycyjne - zwiększenie zakresu rzeczowego i udzielenie dotacji leży w gestii Rady. Jest to połączona jedna uchwała w tym właśnie zakresie. Jest to zmiana, którą dzisiaj Państwo dostaliście. Pozostałe zmiany w budżecie, które są przedstawione Państwo otrzymaliście wcześniej.  Dokonuje się zmian w planie dochodów i wydatków. Zwiększa się plan dochodów o kwotę 2 079 576 złotych. Zmniejsza się plan dochodów o kwotę 200 436 złotych. Zgodnie z tym co jest zawarte w załączniku numer 1. Głównie dotyczy to pomocy finansowej  udzielonej przez gminy na zadnia inwestycyjne oraz zgłoszonych wniosków przez poszczególnych Dyrektorów Jednostek Organizacyjnych. Została również zwiększona subwencja ogólna dla jednostek samorządu terytorialnego na drogi powiatowe dotyczy to środków na inwestycje na publicznych drogach powiatowych. Jeśli chodzi o załącznik zmiany w planie wydatków: zwiększa się plan wydatków o kwotę 3 788 429 złotych. Zmniejsza się plan wydatków o kwotę 1 909 289 złotych. Tutaj jest rezerwa ogólna i celowa na 470 000 złotych zmniejszona, a zwiększone są wydatki w rozdziale 85111 Szpitale ogólne. Pozostałe wydatki zgodnie z objaśnieniami, które zostały dołączone do projektu uchwały Rady Powiatu Białostockiego. W załączniku numer 3 plan wydatków inwestycyjnych na 2015 rok wszystkie zmiany są wyszczególnione pogrubioną czcionką, pochyloną kursywą. W załączniku numer 4 zestawienie planowanych kwot dotacji udzielonych z budżetu powiatu w 2015 roku. Tutaj jest ta zmiana dotycząca SPZOZ-u to jest w pozycji III dotacje celowe o charakterze majątkowym pod lp. 7. Tam jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Oś IX działanie 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi – SPZOZ w Łapach dotacja na wkład własny rozszerzenie budynek główny z zapleczem i Poradni Specjalistycznej z częścią administracyjną – rozszerzenie zakresu o modernizację kotłowni, zimną wodę i kanalizację” kwota dotacji 567 412 złotych. Kwota 97 412 złotych była już w budżecie. Zwiększamy ją o 470 000 złotych. Ogólna kwota dotacji to jest 567 412 złotych. Załącznik ostatni numer 5 to są objaśnienia dokonanych zmian w budżecie Powiatu Białostockiego.”

Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Ja potrzebuję informacji na temat ostatniej zmiany, czyli rozwiązanie rezerwy. Czy to jest w wysokości orientacyjnie podobnej do amortyzacji?”

Pani Marta Szczuka – Skarbnik Powiatu Białostockiego „W uchwale z 28 maja 2015 roku Rady Powiatu Białostockiego amortyzacja wynosi 436 275,60 złotych.”

     Następnie, pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2015 przedstawili Przewodniczący  Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pan Wojciech Fiłonowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,

·         Pan Krzysztof Gołaszewski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

 

         Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

 

          Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

 

Rada Powiatu Białostockiego, przy 17 głosach „za” oraz 6 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IX/73/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2015./zał. Nr 28/.

 

 

Ad 15

Przyjęcie sprawozdania za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2014 r. z wykonania uchwały Nr XXIV/197/2012 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.

Pani Mirosława Drewnowska – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym sprawozdanie za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2014 r. z wykonania uchwały Nr XXIV/197/2012 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony (zał. nr 29).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do złożenia sprawozdania w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony zobowiązują się przepisy §21 uchwały. W okresie sprawozdawczym Zarząd Powiatu Białostockiego podjął osiem uchwał. Dwie z nich dotyczyły udzielenia bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Do udzielenia takiej bonifikaty przysługuje osobom u których dochód miesięczny na 1 członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia rocznego. Inne trzy uchwały dotyczyły nabycia mienia na cel publiczny. Dotyczy to gruntów pod drogi powiatowe. Było to w obrębie Gąsówka Osse Bagno, miasto Wasilków oraz obręb Osowicze w gminie Wasilków. Jedna z uchwał dotyczyła darowizny przez Powiat na cel publiczny. Również dotyczy to drogi. Darowizna była przekazana na rzecz gminy Wasilków ulica Kilińskiego. Jedna z uchwał dotyczyła przeznaczenia do wynajęcia części nieruchomości. Dotyczy to nieruchomości położonej w mieście Supraśl. Powierzchnia około 3 ha. Nieruchomość jest w trwałym Zarządzie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bukowisko”. Ostatnia z uchwał dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie umowy darowizny na czas dłuższy niż 3 lata. Dotyczyło to lokalu o powierzchni ponad 8 mz częściami wspólnymi w budynku zlokalizowanym przy ulicy Słonimskiej 15/1 1 Białymstoku.”

Uwag i pytań nie zgłoszono.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku z wykonania uchwały Nr XXIV/197/2012 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.

    

Ad 16

Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Konkursowej do przeprowadzenia konkursu na wolne stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach.

 Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, wszystkim na tej sali wiadome, że należy przeprowadzić zgodnie z ustawą konkurs na wyłonienie Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach. Pan Tadeusz Gniazdowski decyzją Zarządu  pełni obowiązki szpitala. Przygotowany jest projekt uchwały ( zał. nr 30). Obligatoryjnie wchodzi przedstawiciel Rady Społecznej Szpitala, który na ostatnim posiedzeniu Rady została wyłoniona Pani Urszula Jabłońska – Burmistrz Łap. Ustawa, mówi że jeśli wśród Radnych nie ma lekarza  to należy wystąpić do Okręgowej Izby Lekarskiej celem wyłonienia przedstawiciela. Mamy oficjalne stanowisko Izby Lekarskiej. Wnoszę w imieniu Zarządu o podjęcie uchwały, żeby w najbliższym czasie Zarząd, czy Starosta czynił dalsze kroki celem przeprowadzenia konkursu i wyłonienia Dyrektora Szpitala w Łapach.”

Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w jakim trybie został ustalony skład osobowy, który tutaj jest. Rozumiem Pan Antoni Pełkowski jako przedstawiciel Rady Powiatu, Przewodniczący komisji, Przewodniczący Społecznej Rady to jest zrozumiałe, że Pan Starosta będzie w Komisji. Rozumiem, że jeden przedstawiciel Zarządu. Zarząd mógł wybrać spośród siebie. Mamy też przedstawiciela Rady Powiatu Białostockiego konkretnie osoby, której dzisiaj nie ma. Nie wiemy, czy jest zgoda tej osoby. Uważam, że powinno procedować to w innym trybie. My jako Rada powinniśmy zgłosić kandydatów do pomocy i przegłosować. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Projekt uchwały przedstawiał Zarząd. Tryb głosowania to poproszę Pana Starostę. Projekty uchwały przygotowuje Zarząd. W kwestiach spornych będziemy posiłkować się opinią Pani Prawnik.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, już po części Pan Przewodniczący Rady odpowiedział. Przygotowanie projektu uchwały leży w gestii Zarządu Powiatu. Natomiast poszczególne kandydatury zostały wyłonione poprzez dyskusję spośród Członków Zarządu Powiatu, jak poprzez konsultacje w Klubach Rady Powiatu tworzącą większość w ramach koalicji. Jest to rzecz naturalna jeśli koalicja tworzy Zarząd  i stanowi większość Powiatu ponosi odpowiedzialność. Często Panowie Radni podkreślacie, że to opozycja ponosi odpowiedzialność za stan szpitala. Koalicja i Zarząd uważa, że w tej Komisji powinny być osoby wytypowane przez Zarząd Powiatu.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Czy taki tryb przedstawienia projektu uchwały i głosowania jest zgodny z prawem?”

Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przepisy tak dokładnie nie określają w jakiej formie ma odbywać się wybór kandydatów na przedstawicieli  Komisji Konkursowych. Przepis jedynie stanowi, że w skład Komisji wchodzą przedstawiciele od trzech do sześciu przedstawicieli podmiotu tworzącego. Przynajmniej jeden lekarz oraz jeden przedstawiciel Społecznej Rady. Rada podejmuje uchwałę i to do Państwa należy decyzja czy Państwo przegłosujecie, czy nie. Osobiście nie widzę tutaj roszczenia przepisów prawa, żeby w ten sposób przygotowana uchwała nie mogła być poddana pod obrady Wysokiej Rady.”

Pan Jan Bolesław Perkowski – Radny Powiatu Białostockiego „My jako Rada chcielibyśmy zgłosić Pana Ryszarda Łapińskiego i Pana Romana Czepe.”

Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Proponujecie Panowie jako Klub Radnych PiS-u poszerzenie tej komisji Konkursowej o jeszcze dwie osoby.”

 Pan Jan Bolesław Perkowski – Radny Powiatu Białostockiego „Zgłaszam jako Radny, nie jako Klub i chcielibyśmy, żeby zostali wybrani, żeby był większy wybór do tej Komisji kandydatów. Żeby wybrać spośród tych, których podał Zarząd podaje Rada.”

  Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, zawsze mamy taką możliwość żeby każdą z kandydatur przegłosować oddzielnie. Zgłoszone propozycje z sali plus te, które zostały zgłoszone przez Zarząd będą mogły być procedowane.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Są to propozycje inne niż propozycja Zarządu.  Zgłoszenia są jako poprawki do projektu uchwały i będziemy głosować nad każdą z nich za przyjęciem, bądź odrzuceniem. Natomiast zastanawiam się co będzie w przypadku przyjęcia pierwszej zgłoszonej poprawki, czyli o dołączenie jeszcze dwóch osób do składu. Wtedy skład będzie przekraczał sześć osób ustawowo.”

 Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, nie ma takiego ryzyka, jeżeli każdą z kandydatur będziemy przegłosowywać oddzielnie.”

Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Mamy projekt uchwały Zarządu, który powinniśmy przegłosować w całości. Jeżeli go odrzucimy to dopiero możemy zająć się poszczególnymi kandydaturami. Mam pytanie do pani Radczyni. Czy wobec tego powinniśmy najpierw przegłosować projekt uchwały zgłoszony przez Zarząd. W przypadku jego przyjęcia traktować pozostałe zgłoszone kandydatury, czy też poprawki jako odrzucone, czy glosować najpierw każdą zgłoszoną poprawkę?”

 Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w moim przekonaniu wydaje mi się, że powinniśmy głosować nad tą uchwałą w takim kształcie jak ona jest.”

Wiceprzewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia przeanalizowania zapisów Statutu.

 

         Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Wysoka Rado, maksymalnie możemy wybrać sześciu przedstawicieli. W tym obowiązkowo jest przedstawiciel Rady Społecznej, który został wskazany. Obowiązkowo lekarz, który został już wskazany. Pozostaje Nam wybór trzech tak jak już mamy wskazanych, albo czterech jeśli rozumiem wniosek Pana Marka Skrypko jako wniosek o poszerzenie do maksymalnej liczby sześciu przedstawicieli.”

 Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego  „Tak.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Poddaję ten wniosek pod głosowanie. Czy powołamy Komisję Konkursową w składzie 5, czy 6 osobowym. Wniosek dotyczy sześciu przedstawicieli.”

Rada Powiatu Białostockiego przy 15 głosach „za” ,8 głosach „przeciw” przyjęła  wniosek w sprawie powołania Komisji Konkursowej w składzie sześciu osobowym.

Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Mamy trzech przedstawicieli zgłoszonych przez Zarząd oraz dwóch przedstawicieli zgłoszonych przez Pana Jana Bolesława Perkowskiego – Radnego Powiatu Białostockiego tj. Pan Ryszard Łapiński oraz Pan Roman Czepe. Mamy w tej chwili pięciu kandydatów. Możemy wybrać tylko czterech. Musimy głosować nad każdą kandydaturą osobno.”

 Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „§26 Statutu mówi <<3. Przeprowadzając głosowanie, którego przedmiotem jest wybór osób, Przewodniczący przed zamknięciem listy kandydatów zwraca się do każdego z nich z pytaniem o wyrażenie zgody na kandydowanie, o ile wcześniej kandydat nie wyraził zgody w formie pisemnej. Po uzyskaniu zgody kandydatów, Przewodniczący zamyka listę kandydatów i zarządza przeprowadzenie wyboru>>. Czy jest zgoda nieobecnych? Chodzi o Pana Michała Kozłowskiego. Czy jest zgoda na piśmie? Możemy zobaczyć.”

 Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Jest zgoda. Nigdzie nie jest powiedziane, że ma być na piśmie.”

  Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „Pan Starosta pośrednio mówi, że nie ma zgody na piśmie.”

 Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Statut zgodnie stanowi, że <<Przewodniczący przed zamknięciem listy kandydatów zwraca się do każdego z nich z pytaniem o wyrażenie zgody na kandydowanie, o ile wcześniej kandydat nie wyraził zgody w formie pisemnej. Po uzyskaniu zgody kandydatów, Przewodniczący zamyka listę kandydatów i zarządza przeprowadzenie wyboru>>.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Myślę, że brzmienie tego punktu na który zwrócił uwagę Pan Roman Czepe jest jasne. Każdego z kandydatów, oprócz dwóch którzy są ustawowo delegowani, czyli lekarz i przedstawiciel Rady Społecznej rozumiem, że te zgody są. Natomiast Radnych obecnych zgłoszonych kandydatur zapytam w kolejności występowania na liście i zgłaszanych. Czy Pan Antoni Pełkowski wyraża zgodę na kandydowanie?”

  Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Tak.”

  Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Czy Pan Jan Kaczan wyraża zgodę na kandydowanie?”

 Pan Jan Kaczan – Członek Zarządu Powiatu Białostockiego „Tak.”

 Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Pan Michał Kozłowski jest nieobecny. Nie mamy zgody na piśmie. Następny kandydat Pan Ryszard Łapiński czy wyraża zgodę na kandydowanie?”

 Pan Ryszard Łapiński – Radny Powiatu Białostockiego „Wyrażam.”

          Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Czy Pan Roman Czepe wyraża zgodę na kandydowanie?”

  Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „Tak.”

  Pan Jarosław Wądołowski -  Wiceprzewodniczący Rady „Czy to jest koniec listy? W takim razie mamy sześciu kandydatów.  To należałoby przeredagować tą uchwałę. Teraz będziemy mieli następujących przedstawicieli: Pan Antoni Pełkowski – przedstawiciel Rady Powiatu Białostockiego, Przewodniczący Komisji; Pan Jan Kaczan – przedstawiciel Rady Powiatu Białostockiego, członek Komisji; Pan Ryszard Łapiński – przedstawiciel Rady Powiatu Białostockiego, członek Komisji; Pan Roman Czepe – przedstawiciel Rady Powiatu Białostockiego, członek Komisji; Pan Krzysztof Zawidowski – przedstawiciel Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, członek Komisji oraz Pani Urszula Jabłońska – przedstawiciel Rady Społecznej przy SPZOZ w Łapach, członek Komisji.”

Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „Panie Przewodniczący, chciałabym wrócić jeszcze raz do tego pytania co zadał Pan Roman Czepe. §26 Statutu, na który Pan Roman Czepe powoływał się ustęp 3 musimy czytać w całości.<<§26.1.Przewodniczący przed poddaniem pod głosowanie wniosku doprowadza do jego sprecyzowania i ogłasza wniosek w taki sposób, ażeby jego treść była przejrzysta i nie budziła wątpliwości, co do intencji wnioskodawcy. §26.3.  Przeprowadzając głosowanie, którego przedmiotem jest wybór osób, Przewodniczący przed zamknięciem listy kandydatów zwraca się do każdego z nich z pytaniem o wyrażenie zgody na kandydowanie,  o ile wcześniej kandydat nie wyraził zgody w formie pisemnej. Po uzyskaniu zgody kandydatów, Przewodniczący zamyka listę kandydatów i zarządza przeprowadzenie wyboru>>. Mówimy cały czas o wniosku. Skoro wniosek dotyczył dopisania dwóch kandydatów. To tych kandydatów, którego przedmiotem jest wniosek. Wniosek dotyczył rozszerzenia składu. To tych kandydatów pytamy o wyrażenie zgody. Nie zapytamy, ani Pana Krzysztofa Zawidowskiego, ani Pani Urszuli Jabłońskiej. Ta zgoda musi dotyczyć osób, których dotyczył wniosek. Jak przeczytamy uważnie cały zapis tej ustawy, która dotyczy Naszego Statutu to musimy czytać ustęp 1,2,3. Przedmiotem wniosku jest wybór osób.”

Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego „To nie jest wybór osób.”

Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku „To jest wybór osób, ale w związku z wnioskiem. Wniosek dotyczył rozszerzenia składu. To oni mają wyrazić zgodę teraz.”

 Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego poprosił o 15 minut przerwy.

Wiceprzewodniczący obrad zarządził przerwę, na wniosek Pana Starosty Antoniego Pełkowskiego.

 

         Zarządzono 15 minutową przerwę w obradach.

O głos poprosiła Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgłaszam wniosek formalny o wycofanie tego punktu z dzisiejszego porządku obrad. Jako Przewodnicząca Klubu Platformy Obywatelskiej postanowiłam tego dokonać, ponieważ  mówimy tu o jednym z członków  mojego Klubu Panu Michale Kozłowskim, który jest w dniu dzisiejszym nieobecny. Jest zapisany jako zgłoszony przez Zarząd do Komisji Konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora SPZOZ w Łapach. Proszę Pana Przewodniczącego oraz Wysoką Radę o przegłosowanie tego wniosku formalnego jako najpóźniej zgłoszonego.”

Więcej pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie nad wnioskiem formalnym o zdjęcie z porządku obrad punktu 16.

Rada Powiatu Białostockiego przy 14 głosach „za” ,9 głosach „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęła  wniosek w sprawie odrzucenia z porządku obrad punktu 16 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Konkursowej do przeprowadzenia konkursu na wolne stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach”.

 

Ad 17

Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego (zał. nr 31).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, właściwie ten temat, a konkretnie 2-3 kolejne punkty były już raz procedowane, uchwały podejmowane. Projekty uchwał były przygotowywane przez 16 Starostw. Po podjęciu jednakowych w brzmieniu uchwał okazało się w ramach nadzoru przez Pana Wojewodę, że służby Wojewody mają zastrzeżenia do uchwał i do niektórych zapisów Statutu. Uzgodnione ze Służbami Wojewody, że jeśli do końca czerwca wszystkie powiaty podejmą nowe uchwały korygujące nieścisłości, czy nieprawidłowości, które zdaniem nadzoru tam pojawiły to Wojewoda nie będzie wydawał rozstrzygnięcia nadzorczego.  Dlatego jeszcze raz w 16 powiatach stają w tych dniach uchwały o utworzeniu Związku Powiatów jak też uchwalenia Statutu Związku Powiatów. Wnoszę o podjęcie stosownych uchwał. Sądzę, że w tych poszczególnych punktach nie ma potrzeby, żeby każdorazowo je omawiać. Dotyczy to utworzenia Związku Powiatów mającego na celu pozyskanie środków unijnych na tworzenie zasobów geodezyjnych.”

Następnie, pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego przedstawił Przewodniczący  Komisji stałej Rady Powiatu Białostockiego:

·         Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej.

  

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

 Rada Powiatu Białostockiego, przy 19 głosach „za” oraz 4 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IX/74/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie utworzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego./zał. nr 32/.

 

Ad 18

Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego (zał. nr 33).

Następnie, pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego przedstawił Przewodniczący  Komisji stałej Rady Powiatu Białostockiego:

  • Pan Paweł Kondracki - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej.

Wiceprzewodniczący Rady – Pan Jarosław Wądołowski odczytał projekt uchwały.

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego, przy 17 głosach „za” oraz 4 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IX/75/2015 z dnia 25 czerwca 2015 roku w sprawie przyjęcia statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego./zał. nr 34/.

 

Ad 19

Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.

Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Antoni Pełkowski przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 28 maja 2015 roku do dnia 23 czerwca 2015 roku (zał. nr 35).

W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:

·   majątkiem powiatowym,

·   drogami powiatowymi,

·   ochroną zdrowia i pomocą społeczną,

·   oświatą, kulturą i sportem,

·   finansami i budżetem.

 

 

Ponadto Zarząd:

·   podjął uchwałę w sprawie powołania Zespołu Konsultacyjno – Doradczego przy Zarządzie Powiatu Biał ostockiego,

·   podjął uchwałę w sprawie upoważnienia Wicestarosty Powiatu Białostockiego do reprezentowania Powiatu Białostockiego w Konwencie Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”,

·   udzielił upoważnienia do podpisania pisma skierowanego do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącego projektu „Rowerem po Puszczy Knyszyńskiej”,

·   zajął stanowisko w sprawie utrzymania ścieżek rowerowych w pasach dróg powiatowych,

·   udzielił upoważnienia do podpisania pisma skierowanego do Biura Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczącego uwzględnienia zmian w umowie wykonawczej na udzielenie dotacji celowej na realizację zadania inwestycyjnego polegającego na wspólnej realizacji Projektu: „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podlaskie”,

·   zapoznał się z pismem Burmistrza Supraśla dotyczącym podziału gminy Supraśl,

·   wyznaczył jednostkę realizującą projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podlaskie” oraz udzielił upoważnienia do podpisania pisma zawierającego dane niezbędne do zawarcia umowy wykonawczej,

·   podpisał oświadczenie dotyczące wyrażenia zgody na udział Powiatu Białostockiego w projekcie „Sprzedawcy marzeń”,

·   brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,

·   rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.

 

Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, proszę o wyjaśnienie spraw dotyczących ulicy Słonimskiej 15/1. Mianowicie przeznaczenie do wynajęcia, ogłoszenie przetargu, skierowanie pisma do najemcy i ogłoszenie o przetargu na okres do trzech lat w trybie bezprzetargowym. Proszę o uszczegółowienie.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Postępowanie jest takie, że w tym przypadku sprawa dotyczy jednego, czy dwóch gabinetów. Sprawa jest błaha. Pojawia się wolne pomieszczenie, które trzeba wydzierżawić. To przewija się procedura lnie przez 2-3 posiedzenia Zarządu.”

 Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego „Podpisano decyzję zmieniającą  decyzję w sprawie ustanowienia trwałego Zarządu. Ale czego i co naprawdę nie wiem.”

 Pani Mirosława Drewnowska – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, sprawa dotyczy drogi powiatowej na gminie Choroszcz. Droga ta już wcześniej inną decyzją była przeznaczona w trwały Zarząd PZD. To jest taka poprawka kosmetyczna wnikająca z przepisów prawa, że dwa razy tej sprawy nie można załatwić w formie decyzji.”

 Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego „Ja rozumiem, ale w piśmie powinna być informacja czego dotyczy. Wtedy nie byłoby pytania. Sprawa błaha, ale brak informacji.”

Innych pytań w tym punkcie nie zgłoszono.

 

Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.

 

Ad 20

Interpelacje i zapytania Radnych.

Żadnych zapytań i interpelacji nie zgłoszono.

 

Ad 21

Przyjęcie protokołu z VIII sesji RPB.

         Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski przypomniał zebranym, iż VIII Sesja Rady Powiatu Białostockiego V kadencji odbyła się w dniu 28 maja 2015 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się, a także został przesłany wszystkim Radnym drogą e-mailową. Wiceprzewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 

         Uwag nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący obrad zarządził głosowanie.

         Rada Powiatu Białostockiego, przy 19 głosach „za” oraz 3 głosach „wstrzymujących się”  przyjęła protokół Nr VIII/2015 z dnia 28 maja 2015 roku.

 

Ad 22

Sprawy różne.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski odczytał odpowiedź Rady Powiatu Białostockiego popierające stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 25 maja 2015 roku w sprawie dotychczasowej polityki rządu przy realizacji zadań drogowych na terenie województwa podlaskiego (zał. nr 36), stanowisko Pana Mikołaja Janowskiego Radnego Województwa Podlaskiego (zał. nr 37) oraz stanowisko gmin: Sokółka, Czarna Białostocka, Kuźnica w sprawie podjęcia natychmiastowych działań przez Rząd RP zmierzających do przebudowy drogi krajowej S19 na trasie Kuźnica – Białystok w obecnym jej przebiegu oraz budowy obwodnic miejscowości, przez które przebiega(zał. Nr 38);

O głos poprosiła Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, od ostatniej Komisji wpłynęło również stanowisko podobne gmin Sokółka, Czarna Białostocka, Kuźnica w tej sprawie oraz określające obszar o odcinek drogi S19,który jest chyba dla Nas najbardziej potrzebny. Odcinek Białystok – Kuźnica Białostocka. Stanowisko to zostało Państwu dołączone. Tu są te same argumenty, które Ja podnosiłam podczas obradowania Komisji. Stanowisko tych gmin dotyczy również drogi S19. Uściślam potrzebę tej drogi. O ile Sejmik Województwa potraktował całość na naszym województwie drogę S19 rozszerzając o przejście w Połowcach. Gminy Czarna Białostocka, Kuźnica, Sokółka opisały szczegółowo o swoim odcinku, czyli wsparły to stanowisko.”

  Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła stanowisko popierające starania o rozbudowę dróg (zał. nr 39).

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski poinformował zebranych, iż do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęły następujące pisma:

·                     dnia 15 czerwca 2015 roku wpłynęło pismo z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDICUS s.c. w Łapach w sprawie wypowiedzenia umowy najmu lokalu w budynku przychodni w Łapach przy ulicy Piaskowej (zał. nr 40);

W chwili obecnej, Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się z ww. pismem oraz skierowała go pod obrady Zarządu Powiatu oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, spotkałem się z dwójką lekarzy, którzy mają umowę. Przeprowadziłem rozmowę i stwierdziłem zawieranie umów dzierżawy, rozwiązywanie umów dzierżawy na majątek szpitala leży w wyłącznej gestii Dyrektora. Są wyłączne uprawnienia Dyrektora i nie może być mowy o ręcznym sterowaniu Dyrektorem poprzez osoby do tego nie uprawnione. Według mojej wiedzy Dyrektor dysponuje opinią prawną ,z której wynika że umowa najmu lokalu,która zawiera klauzulę, że może z wydzierżawiającym rozwiązać umowę w trybie trzymiesięcznego wypowiedzenia. To jest zgodne z prawem. Jeśli  lekarze twierdzą inaczej to nie wykluczone, że w dalszym postępowaniu Dyrektor, czy odpowiednie organy stwierdzą kto ma rację. To w gestii Dyrektora leży gospodarowanie mieniem komunalnym. Moim zdaniem jest niedopuszczalne żeby w pomieszczeniach szpitala była prowadzona praktyka,którą to szpital może prowadzić, na której może zarabiać i które mogą stanowić dochód dla szpitala. Dzierżawcy jeśli podpisywali taką umowę to muszą mieć świadomość, że w każdej chwili zarządzający majątkiem może rozwiązać umowę w trybie wypowiedzenia trzymiesięcznego.”

·      dnia 8 czerwca 2015 roku wpłynęło pismo z Urzędu Gminy w Dobrzyniewie Dużym informujące, iż Rada Gminy Dobrzyniewo Duże na IX Sesji w dniu 29 maja 2015 roku zajęła stanowisko w sprawie budowy jednostronnego chodnika w pasie drogi powiatowej Nr 105425B na odcinku od nieruchomości szkolnej ZSP Dobrzyniewo Duże do miejscowości Gniła (zał. nr 41);

             Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Komisja zapoznała się z tym wystąpieniem. Zarząd rozważy to. Na Komisji stwierdziłem będziemy oczekiwać jeśli mamy decydować o zamawianiu kolejnej dokumentacji od PZD. Jakie są parametry techniczne przewidywanej inwestycji? Żeby na tym etapie myśląc już o dokumentacji wiedzieć jaka będzie orientacyjna kwota przyszłej inwestycji oraz od razu decydować kiedy i w jakim zakresie dana inwestycja będzie spełniona. W przypadku tego wniosku Dyrektor PZD twierdzi, że inwestycja będzie kosztować w granicach 2 mln złotych.  Z pozoru wydaje się prosta rzecz za parę złotych. Natomiast inwestycja milionowa.  Jest pytanie czy gmina ma zamiar wydać połowę tej kwoty.  Zarząd będzie oczekiwał ze strony PZD wyliczenia, przedstawienia koncepcji oraz kiedy i w jakim czasie dana realizacja, czy też dana inwestycja była zrealizowana.”

             Pan Zdzisław Łukaszewicz – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, nie wiem skąd na tym etapie wzięła się kwota 2 mln złotych jeśli chodzi o ten chodnik. Gminie zależy tylko na chodniku. Chodzi o poprawienie bezpieczeństwa ruchu pieszego. Przydałoby się najpierw spotkać i ustalić zakres prac co będziemy robić, jak oraz ile to będzie kosztować.”

Pan Marek Żmujdzin – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Ja uważam, bo znam ten teren osobiście. Uważam, że tam jest konieczny ten chodnik. Teraz ruch zwiększył się. Nie musimy czekać do momentu, żeby został ktoś potrącony.”

·         dnia 25 czerwca 2015 roku wpłynęło pismo z Grupy Inicjatywnej do powołania gminy z sołectw przyległych do wsi Grabówka (zał. nr 42);

              Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, mam dwie sprawy. Pierwsza dotyczy odwołania Członka Zarządu Pana Wiesława Pusza. Po informacji prawnej, analizie Pani Radczyni Prawna Starostwa podtrzymała swoje zdanie poprzednie. W tym przypadku co Państwo podnosicie brak kolizji prawnej pomiędzy pełnieniem funkcji w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, a Członkiem Zarządu. Z mojej strony oraz ze strony Zarządu nie ma wniosku o odwołanie Pana Wiesława Pusza. Druga sprawa jeszcze do Państwa nie dotarło. To jest apel Rady Miejskiej w Supraślu do organów Powiatu Białostockiego (zał. nr 43). Spotkałem się z Rektorem Uczelni Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku. Pan Rektor dowiedział się ode mnie, że przygotowywana jest procedura  przetargowa w celu zbycia tej nieruchomości. Pan Rektor stwierdził, że Uczelnia jest żywotnie zainteresowana żeby przystąpić do takiego przetargu i taka nieruchomość nabyć w celu prowadzenia statutowych swoich zadań, które mają. Każda oraz inne Uczelnie będą mogły przystąpić i wygrać przetarg i prowadzić działalność edukacyjną. Te budynki są do tego przystosowane.”

             Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, wniosek Klubu Prawa i Sprawiedliwości był na piśmie oraz był odczytany i nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiedzieć na piśmie.”

Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Radny Ja przepraszam, ale dzisiaj dopiero otrzymałem na biurko informację prawną i nie mam przygotowanej odpowiedzi. Niezwłocznie Nasze służby przygotują stanowisko i opinie prześlemy, dostarczymy Panu Radnemu.”

             Pan Ryszard Łapiński – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, czy wpłynęło pismo Podlaskiej Izby Rolniczej do Pana Starosty w sprawie wydzierżawienia obwodów i niedotrzymania warunków umowy. To jest poważna sprawa. Chcę poinformować, że w powiecie sokólskim są już przypadki rozwiązania dwóch obwodów. To co dzieje się w tej chwili to jest karygodne. Nastąpiła fala protestów.”

Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Ja nie kojarzę takiego pisma. Wpłynęło jedno pismo od Wojewody w sprawie  rozwiązania umowy z jednym z kół łowieckich gmina Zabłudów. Być może, że to o to samo chodzi. Jeżeli tak to sprawa jest w toku.”

   Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego „Co będzie jak takie Koło zostanie rozwiązane?”

   Pan Marek Żmujdzin – Radny Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, pewien czas temu składałem interpelację odnośnie chodnika przy drodze od SKR-u do Szosy Kruszewskiej. Nie otrzymałem odpowiedzi na ten temat. Jest tam zagrożenie dla pieszych, którzy chodzą dwoma stronami. Samochody tam jeżdżą szybko. Czy to jest do realizacji, czy nie?”

             Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, o ile taka interpelacja była i udzielono odpowiedzi to tą sprawę  wyjaśnimy. W tym momencie nie pamiętam czy była taka interpelacja. W planie zadań inwestycyjnych budowy chodnika wzdłuż tej drogi w 2015 roku posiadamy.”

             Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego „Panie Dyrektorze proszę na wtorek 30 czerwca 2015 roku na posiedzenie Zarządu przygotować i przeanalizować gdzie były składane wnioski przez Radnych, czy przez gminy dotyczące chodników. Bezpieczeństwo pieszych jest to ważne. Trzeba zastanowić się, czy nie znaleźć dodatkowych środków i uruchomić, aby w pewnych miejscach newralgicznych mogło to pojawić się. Bezpieczeństwo pieszych jest ważne. Sam chodnik to nie jest aż tak kapitałochłonna inwestycja.”

Pan Marek Żmujdzin – Radny Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, Komisja Rolnictwa i Środowiska na posiedzeniu w dniu 16 czerwca 2015 roku omówiła sprawy Afrykańskiego Pomoru Świń. Była tylko Pani z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, Panowie z obwodów łowieckich oraz przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.  Ustaliliśmy, że spotkamy się tuż po wakacjach i będziemy kontynuować te prace. Dzisiaj pod Urzędem Marszałkowskim przy ulicy Wyszyńskiego protestują rolnicy. Każdy odpycha od siebie. Wojewoda do Marszałka. Marszałek do Wojewody.”

             Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego „Szanowni Państwo, bardzo Nas niepokoi jako Klub Prawa i Sprawiedliwości sytuacja, która ma miejsce w Szpitalu w Łapach. Nie jesteście może Państwo dokładnie poinformowani. O tym nie było żadnej informacji. Była na posiedzeniu Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Spraw Rodziny oraz  na Społecznej Radzie. Komisja Zdrowia liczy kilku Członków. Mamy tam sytuację, że jesteśmy przededniu zamykania oddziału ginekologiczno-położniczego. W Naszym Klubie to budzi ogromny sprzeciw. Nie zgadzamy się na to. Wielokrotnie wyrażaliśmy swoją opinię, że ten nadzór w latach poprzednich jak i obecnie nie jest sprawowany w stopniu, który pozwalałby aby sprawy szpitala toczyły się we właściwym kierunku. Biorąc pod uwagę wszystkie szpitale, które są w województwie podlaskim. Praktycznie tylko ten jeden z tego co słyszymy jest dotknięty tak trudnymi działaniami, które rodzą za sobą daleko idące konsekwencje. W związku z tym chcę Państwa poinformować, że przygotowaliśmy wniosek do Prokuratury Rejonowej o zbadanie tych działań z lat poprzednich i które są teraz. W naszym przekonaniu można byłoby robić lepiej. Być może mylimy się. Niech oceni to Prokuratura.”

             Pan Jan Kaczan – Członek Zarządu Powiatu Białostockiego „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, z głęboką wdzięcznością chciałem podziękować. Jestem jaki jestem człowiekiem uczuciowym. W tych dla Mnie trudnych chwilach obecność kto mógł to przybył na uroczystość pogrzebową mojej mamy. Jestem bardzo wdzięczny. Chciałem za to podziękować nie tylko tym, którzy byli ale tym  którzy pisali sms,dzwonili telefonicznie. Jeszcze dzisiaj wyrazy współczucia. Jestem bardzo wdzięczny. Nie wiem tak zastanawiałem się, czy aż na tyle zasługuję. Przyjmijcie głębokie, szczere podziękowania.” 

 

Ad 23

Zamknięcie obrad IX sesji RPB.

Wobec wyczerpania porządku obrad, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Jarosław Wądołowski zamknął obrady IX Sesji Rady Powiatu V kadencji, w dniu 25 czerwca 2015 roku, o godz. 1508.

 

Protokołowała:                                                                                                                                   Podpisał:

 Renata Zimnoch                                                                                                                Pan Jarosław Wądołowski

                                                                                                                                         Wiceprzewodniczący Rady

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Pan Jarosław Wądołowski Wiceprzewodniczący Rady

Opublikował: Marek Falkowski

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 28-08-2015

Data udostępnienia w BIP: 28-08-2015 13:41

Data modyfikacji informacji: 28-08-2015 13:41