Protokół Nr XII/2011 z dnia 24.11.2011r.

RP.0002.12.2011
 
 
Protokół Nr XII /2011
z obrad XII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
 w dniu 24 listopada 2011 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
            Obrady XII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 24 listopada 2011 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 22 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecni byli: Pani Jolanta Den, Pan Jan Kaczan oraz Pan Robert Wardziński (nieobecność usprawiedliwiona).
           
Ad 2
Przyjęcie porządku dziennego obrad.
Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny XII Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są do niego uwagi? 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz stwierdził, iż z uwagi na zaistniałe okoliczności:
·       proponuje wprowadzić do porządku obrad, jako pkt.19, punkt w brzmieniu: Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego popierającego ogłoszenie obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO)”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad? 
Wniosków nie zgłoszono. Jednocześnie Przewodniczący obrad przypomniał zebranym, iż  powyższa zmiana do porządku obrad jest autopoprawką Zarządu Powiatu Białostockiego, stąd nie wymaga głosowania.
 
Zmieniony porządek obrad przyjęto do realizacji w brzmieniu:
1.    Otwarcie obrad XII sesji Rady Powiatu.
2.    Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.    Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.    Przyjęcie sprawozdania z działalności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za 2011 rok.
5.    Przyjęcie informacji z działalności Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji BUKOWISKO w Supraślu.
6.    Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2011.
7.    Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
8.    Przyjęcie sprawozdania z realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Białostockiego za okres od 01.01.2009 do 31.12.2010.”
9.    Przyjęcie sprawozdania z realizacji „Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Białostockiego za okres od 01.01.2009 do 31.12.2010.”
10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012”.
11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego (N ZOZ Medyczne Laboratorium Diagnostyczne).
12. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego (Aparaty Słuchowe ACUSTIC).
13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień).
14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wynajem powierzchni użytkowej.
15. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014.
16. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011.
17. Przedstawienie przez Skarbnika Powiatu projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2012-2015.
18. Przedstawienie przez Skarbnika Powiatu projektu budżetu Powiatu Białostockiego na 2012 rok.
19. Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego popierającego ogłoszenie obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO).
20. Interpelacje i zapytania Radnych.
21. Przyjęcie protokołu z XI sesji RPB.
22. Sprawy różne.
23. Zamknięcie obrad XII sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
            Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 27 października 2011 roku do dnia 23 listopada 2011 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 5 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
·   majątkiem powiatowym,
·   drogami powiatowymi,
·   ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·   oświatą, kulturą i sportem,
·   finansami i budżetem.
 
Ponadto Zarząd:
·       zaakceptował podpisanie przez PUP porozumienia w sprawie realizacji projektu systemowego „Zielona linia, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia”,
·       zapoznał się z pismem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w sprawie realizacji projektów PUP w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Wsparcie powiatowych urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie”,
·       podpisał umowę partnerską ze Stowarzyszeniem „ANAWOJ” w Michałowie w sprawie działania na rzecz projektu p.t. „Młodzi Europejczycy dla Podlasia”,
·       udzielił 2 upoważnień do reprezentowania Zarządu podczas kontroli 2 operacji realizowanych w ramach działania 413 PROW w roku 2010 i 2011 w Powiatowym Ośrodki Sportu i Rekreacji BUKOWISKO w Supraślu,
·       przyjął rozliczenie dotacji przekazanej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach,
·       przyjął rozliczenie dotacji przekazanej Urzędowi Miejskiemu w Tykocinie na organizację Zawodów Sportowo-Pożarniczych,
·       zapoznał się z wystąpieniem pokontrolnym Komisji Rewizyjnej RPB z kontroli przeprowadzonej w Powiatowym Urzędzie Pracy i Powiatowym Zarządzie Dróg,
·       podpisał aneks do umowy zawartej na realizację projektu „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności, cz. II – Administracja Samorządowa”,
·       zapoznał się z informacją o kwotach środków Funduszu Pracy planowanych na rok 2012 na finansowanie kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników Powiatowego Urzędu Pracy,
·       udzielił upoważnienia do podpisania umowy na wykonanie prac dodatkowych inwestycji realizowanej w ramach projektu „Zintegrowany projekt zagospodarowania turystycznego obiektów Powiatu Białostockiego w Supraślu”,
·       przyznał premie za miesiąc listopad 2011 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
·       podjął uchwałę w sprawie rocznego planu etatów Starostwa Powiatowego w Białymstoku na 2012 rok,
·       udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych Powiatu,
·       brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·       rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·       otwarciu przebudowanego odcinka drogi powiatowej Księżyno – Ignatki - Koplany,
·       otwarciu świetlicy w Rybnikach,
·       rozstrzygnięciu konkursów: „Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska Powiatu Białostockiego” oraz „Estetyczne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne Powiatu Białostockiego”,
·       obchodach 30-lecia Zespołu „Czarnowiacy” w Czarnej Wsi Kościelnej,
·       konferencji p.t.: „Gospodarowanie w lasach niepaństwowych”,
·       obchodach 20-lecia istnienia Prywatnej Szkoły Podstawowej Nr 8 i Prywatnego  Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku,
·       posiedzeniu Rady Społecznej SP ZOZ w Łapach,
·       otwarciu przebudowanego odcinka drogi powiatowej Białystok-Kruszewo Etap II,
·       posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego.
Radny Pan Jacek Sak poprosił o dodatkowe informacje dotyczące wydzielenia części działki na potrzeby Stowarzyszenia „Dobry Anioł”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż geodeci zaproponowali taką wersję, która obejmuje dojazd od głównej drogi w głąb działki zaproponowanej Stowarzyszeniu „Dobry Anioł”. Teren od ulicy pozostałby w naszej dyspozycji. Ta koncepcja została zaakceptowana przez Zarząd i zaproponowana Stowarzyszeniu. W chwili obecnej nie jest znane stanowisko Stowarzyszenia w kwestii tej propozycji.
Innych pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
Przyjęcie sprawozdania z działalności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za 2011 rok.
Tytułem wstępu, głos zabrała Pani Elwira Śliwińska – Zastępca Dyrektora ds. merytorycznych Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Książnica Podlaska w 2011 roku zrealizowała szereg przedsięwzięć dotyczących Powiatu Białostockiego. Zorganizowano wiele szkoleń dla bibliotekarzy, dofinansowano znacznie księgozbiory. W roku 2011 Książnica Podlaska otrzymała status Biblioteki Naukowej, co podwyższa standard realizowanych zadań, a jednocześnie otwiera nowe możliwości dotyczące pozyskiwania środków zewnętrznych. Otwarta w tym roku Pracownia Digitalizacji pomoże również bibliotekom w powiecie realizować nowe funkcje, które są związane z digitalizacją zbiorów i dokumentów dotyczących naszego regionu.
            Sprawozdanie z działalności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za 2011 rok przedstawiła zebranym Pani Małgorzata Rokicka – Szymańska – Kierownik Biblioteki Powiatowej (zał. nr 5). Stwierdziła, iż Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego od dziesięciu lat realizuje zadania biblioteki powiatowej. Sprawuje nadzór merytoryczny nad siecią 36 bibliotek publicznych Powiatu Białostockiego
(15 gminnych i 21 filii bibliotecznych). Biblioteka funkcjonuje przy ulicy Kilińskiego 11 (nad wypożyczalnią książek). Zlokalizowana jest w pomieszczeniu wspólnie z Działem Instrukcyjno-Metodycznym. Wśród zadań realizowanych przez Bibliotekę Powiatową znalazła się pomoc instrukcyjno – metodyczna realizowana podczas 39 wyjazdów do bibliotek samorządowych. Podczas odwiedzin prowadzono indywidualny instruktaż przywarsztatowy oparty na rozmowach bezpośrednich, ponadto udzielano konsultacji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Sprawdzano poprawność przesyłanej statystyki za 2010 rok i pierwsze półrocze 2011 roku oraz wypełniania wniosków na dotacje zakupów nowości wydawniczych na 2011 rok. Sporządzano analizy opisowe dotyczące funkcjonowania bibliotek terenowych. Prowadzono działania mające na celu poprawę funkcjonowania bibliotek samorządowych, a przede wszystkim wzrostu kadry bibliotecznej. Pośredniczono w przekazie materiałów metodycznych pozyskiwanych z zewnątrz. Udzielano pomocy merytorycznej w zdobywaniu materiałów bibliotecznych zgromadzonych w Książnicy Podlaskiej oraz innych bibliotek, a także udzielano wsparcia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zbiorowe szkolenia realizowano przy okazji zaplanowanych konferencji, szkoleń, warsztatów, spotkań studyjnych (powiązanych z wymianą doświadczeń 3 powiatów). Tematyka spotkań była zróżnicowana i zależna od aktualnych trendów w bibliotekoznawstwie, a także od indywidualnego zapotrzebowania bibliotek. Zagadnienia były przedstawiane na szkoleniach przez specjalistów z zewnątrz oraz kierownika biblioteki i bibliotekarzy terenowych.
Opracowywano pomoce merytoryczne, które przekazywano do bibliotek terenowych m.in.: informator, zestawienia, regulaminy (biblioteczne oraz konkursów czytelniczych), wykazy, oferty wspólnych działań, sondaże zawodowe.         Do bibliotek samorządowych Powiatu Białostockiego zaproszono 11 osób związanych z książką (autorów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, redaktorów, wykładowców akademickich, ilustratorów, teatrologa, tłumacza, jezuitę, fotografów, radiowca, krytyka sztuki). Współorganizowano 38 spotkań w skarbnicach wiedzy. Nominowano trzech bibliotekarzy z Powiatu Białostockiego (Suraża, Poświętnego, Juchnowca Kościelnego) do wojewódzkiego konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na Bibliotekarza Roku (I edycja). Bezpłatnie pozyskiwano i przekazywano do bibliotek terenowych zbiory z wydawnictw regionalnych i ogólnopolskich oraz prywatnych ofiarodawców. Rozpoczęto działania w ramach akcji ”Wspomóż innych, podziel się swymi zbiorami”. Dostarczano wydawnictwa lokalne z poszczególnych gmin do zbiorów Książnicy Podlaskiej (wydawnictwa zwarte i ciągłe). Ponadto promowano działalność bibliotek w mass mediach (Radio Białystok, TVP Białystok, Bibliotekarzu Podlaskim, Głosie Bibliotek Województwa Podlaskiego, Gazecie Michałowskiej, Poradniku Bibliotekarza, Bibliotekarzu), a także na stronach WWW. Książnicy Podlaskiej, Starostwa Powiatu Białostockiego oraz Wrotach Podlasia. Prezentowano placówki w ramach akcji „Biblioteki publiczne Powiatu Białostockiego otwarte dla wszystkich”. Pozyskano środki pozabudżetowe od sponsorów,                  czytelników i bibliotek  na imprezy biblioteczne (konkursy, jubileusze, szkolenie, spotkania z literaturą…). Podnoszono kwalifikacje zawodowe w ramach uczestnictwa w szkoleniach programowych: Dyskusyjnych Klubów Książki, Biblioteka+, Programu Rozwoju Bibliotek oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Prowadzono wspólne działania z bibliotekami terenowymi w VII edycji Tygodnia Bibliotek (maj-czerwiec 2011). Włączano się do przeprowadzanych praktyk studenckich (Książnicy Podlaskiej) Wydziału Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku. Uczestniczono w spotkaniach gminnych w ramach popołudniowych imprez bibliotecznych (ekspozycji, spotkań autorskich, podsumowań projektów, warsztatów…). Sporządzano kwartalne sprawozdania z działalności biblioteki do Starostwa Powiatu Białostockiego. Przekazywano informacje do poszczególnych gmin, odnoszących się do pracy bibliotek samorządowych. Inicjowano kontakty z przedstawicielami gmin dotyczące poprawy warunków funkcjonowania placówek terenowych. Zorganizowano spotkania w siedzibie Książnicy Podlaskiej z władzami starostwa Komisją Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej oraz przedstawicielami wydziałów Starostwa Powiatu Białostockiego.
            Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie z działalności Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego – Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za 2011 rok.
 
Ad 5
Przyjęcie informacji z działalności Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji BUKOWISKO w Supraślu.
Pan Wacław Muszyński – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bukowisko” w Supraślu przedstawił zebranym informację z działalności POSiR „Bukowisko” w roku 2011 (zał. nr 6).
Powiatowy Ośrodek Sportu i rekreacji „Bukowisko” w Supraślu, jako zakład budżetowy funkcjonuje od 1 stycznia 2011 roku.
Do głównych zadań ośrodka należy:
-      zarządzanie infrastrukturą sportowo-rekreacyjną,
-      organizacja turystyki aktywnej,
-      organizacja zawodów i zajęć sportowo-rekreacyjnych,
-      współpraca z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych,
-      organizacja i prowadzenie szkoleń dzieci i młodzieży w różnych sekcjach sportowych,
-      współpraca z innymi podmiotami z kraju i zagranicy w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć sportowo – rekreacyjnych.
Najwięcej wysiłku należało poświęcić przy zakwaterowaniu i wyżywieniu turystów, ponieważ były to osoby o krótkotrwałym pobycie. Przez okres dziewięciu miesięcy „Bukowisko” udzieliło 17185 noclegów w tym: 13603 stanowią goście hotelowi oraz 3582 osobodni w części internatu zajmowanej przez uczniów. W tym samym okresie stołówka przygotowała i wydała łącznie: 15565 posiłków całodziennych, 7108 obiadów i 33271 śniadań i kolacji. Zachodzi konieczność podnoszenia standardu usług, aby uatrakcyjnić usługi ośrodka oraz zapewnić jak największe bezpieczeństwo turystom w najbliższej przyszłości należy: nadbudować wyjście ewakuacyjne lud zamontować windę /zalecenia PSP/, wykonać podjazd dla niepełnosprawnych, wykonać termomodernizację stołówki, w ramach program unijnego wykonać obserwatorium astronomiczne, urządzić kilka gabinetów odnowy biologicznej. 
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację z działalności Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji BUKOWISKO w Supraślu w roku 2011.
 
Ad 6
Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2011.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2011 (zał. nr 7).
            Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego realizuje zadania w zakresie:
·         oświaty,
·         kultury, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
·         promocji i ochrony zdrowia,
·         spraw wojskowych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, kancelarii tajnej, współdziałania z organizacjami kombatanckimi,
·         programów pomocowych i integracji europejskiej,
·         innych spraw obywatelskich.
W wydziale zatrudnionych jest 10 osób, w tym 4 osoby w niepełnym wymiarze czasu pracy, a w sumie jest to 8,6 etatu. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2011 roku. Wydział wydał 1141 decyzje (mniej o 42 w porównaniu do roku 2010r.).
Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego nadzoruje realizację przez szkoły następujących projektów:
·       COMENIUS – realizowany jest przez I Liceum Ogólnokształcące w Łapach z sześcioma partnerami z: Niemiec, Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Grecji i Turcji - wymiana doświadczeń międzynarodowych,
·       Leonardo da Vinci - wizyta przygotowawcza– w ramach projektu odbyło się spotkanie z partnerem niemieckim w Siegmundsburgu (Turyngia, Niemcy, którego celem było przygotowanie założeń do projektu stażu dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach w zawodzie – technik hotelarstwa. W ramach nawiązanej współpracy 25 listopada br., 16 uczniów wyjedzie na 4-tygodniową praktykę do Niemiec,
·       „Młodzież w działaniu”, Akcja 2 - Wolontariat Europejski.
Po złożeniu listu intencyjnego do Narodowej Agencji Programu - Starostwo Powiatowe w Białymstoku uzyskało, w dniu 04-07-2011r., status Organizacji Goszczącej Wolontariatu Europejskiego. Akredytacja została przyznana na okres 3 lat, tj. do lipca 2014r.
Obecnie we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany ANAWOJ przygotowywany jest projekt pn. „Młodzi Europejczycy dla Podlasia” w ramach którego będzie możliwe goszczenie w Starostwie wolontariusza z państw UE.
Wolontariusz będzie współpracował w zakresie międzynarodowej promocji Powiatu Białostockiego oraz rozwijał współpracę z młodzieżą ze szkół Powiatu Białostockiego w zakresie:
  • badań różnic i podobieństw kultur odrębnych państw europejskich,
  • budowania postaw obywatelskich,
  • ochrony przyrody,
  • rozwoju terenów wiejskich.
Oprócz zadań opisanych szczegółowo w przedłożonej Wysokiej Radzie informacji Wydział nadzorował, rozliczał i uczestniczył w imprezach kulturalnych i sportowych, między innymi:
  • w XII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej,
  • w IV Podlaskich Potyczkach Informatycznych 2011 w Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach,
  • w eliminacjach Powiatowych XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym w Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie,
  • w XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży,
  • w   VI Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” oraz uroczystej Gali tego konkursu,
  • w rekonstrukcji bitwy o Tykocin z 1657 roku – Zdobycie Tykocina,
  • w Festynie   pn. KUPALNOCZKA organizowana przez Stowarzyszenie „Załuki nad Supraślą” w Załukach,
  • w XI Festynie Historycznym „Grodzisko” pod hasłem: I i II wojna światowa,
  • w VI Powiatowych Dniach Twórczości Ludowej „Dzień Śledzia”,
  • w V Europejskim Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Gloria”,
  • w V Spotkaniach Hubertowskich  Puszczy Knyszyńskiej w Czarnej Białostockiej.
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2011.
 
Ad 7
Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym informację z działalności wydziału za okres od dnia 1 stycznia 2011 roku do dnia 15 listopada 2011 roku (zał. nr 8).
Wydział Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji prowadzi działania w oparciu o następujące akty prawne: ustawę prawo ochrony środowiska; ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko; ustawę o odpadach, ustawę o lasach; ustawę prawo wodne; ustawę prawo geologiczne i górnicze; ustawę o rybactwie śródlądowym oraz ustawę o ochronie przyrody. Ponadto Wydział zajmuje się turystyką, rozwojem obszarów wiejskich, promocją, edukacją ekologiczną oraz przygotowywaniem projektów o aplikację środków z funduszy europejskich. W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 15 listopada 2011 r. zostało wydanych:
  • 110 pozwoleń wodno prawnych,
  • 1065 decyzji z zakresu gospodarki leśnej,
  • 559 dokumentów z zakresu rybactwa,
  • 232 decyzji z zakresu gospodarki odpadami,
  • 40 decyzji z zakresu geologii,
  • 3 pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
Wydział Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji w okresie
od 1 stycznia 2011 do 15 listopada 2011 roku prowadził działania promocyjne w ramach „Powiatowego Programu Promocji Powiatu Białostockiego”. Brał udział w imprezach targowo – wystawienniczych o charakterze lokalnym i ponadregionalnym. Organizuje konkursy, między innymi:
IX edycję - „Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska Powiatu Białostockiego” oraz IV edycję -„Estetyczne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne Powiatu Białostockiego”. Ponadto Wydział prowadzi działania promocyjne w zakresie edukacji ekologicznej.
Innych pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku zaproponowała Radnym rozwiązanie testu na wiedzę o segregacji odpadów. Wszyscy zebrani chętnie uczestniczyli w jego rozwiązaniu i za dobre wyniki otrzymali gadżety ekologiczne.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji.
 
 
Ad 8  
Przyjęcie sprawozdania z realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Białostockiego za okres od 01.01.2009 do 31.12.2010.”
Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku zreferowała sprawozdanie z realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Białostockiego” (zał. nr 9).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska jesteśmy obowiązani przedstawiać Wysokiej Radzie sprawozdanie z realizacji programu ochrony środowiska co dwa lata. Poprzednio, takie sprawozdanie było prezentowane Radzie w roku 2009 i teraz, w tym roku. Obejmuje ono lata 2009 i 2010. Są tutaj zadania wymienione z programu ochrony środowiska, które mamy realizować. Program ten był opracowany w roku 2003, a w 2007 roku podlegał aktualizacji. W tej chwili jesteśmy na etapie kolejnej aktualizacji tego programu”.
Pytań i uwag do referowanego sprawozdania nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie z realizacji „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Białostockiego za okres od 1 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2010roku.”
 
Ad 9
Przyjęcie sprawozdania z realizacji „Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Białostockiego za okres od 01.01.2009 do 31.12.2010.”
Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku zreferowała sprawozdanie z realizacji „Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Białostockiego za okres od 01.01.2009 roku do 31.12.2010 roku” (zał. nr 10).
„ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, powyższe sprawozdanie jest opracowywane na podstawie ustawy o odpadach i również jest składane Radzie Powiatu co dwa lata. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również w chwili obecnej trwa aktualizacja programu. Został on przesłany do uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim. W sprawozdaniu są wymienione zadania wskazane w planie i realizowane przez Starostwo. W sprawozdaniu zamieściliśmy dodatkowo informację nt. składowisk odpadów z terenu powiatu oraz sprawozdanie z realizacji edukacji ekologicznej. Jeżeli są pytania, chętnie odpowiem”.
 Pytań i uwag do referowanego sprawozdania nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie z realizacji „Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Białostockiego za okres od 1 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2010 roku.”
 
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012”.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012” (zał. nr 11).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przedłożony został Państwu „Program współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012”, który obejmuje 9 obszarów współpracy w sferze zadań publicznych, w ramach których jednostki organizacyjne powiatu i wydziały Starostwa Powiatowego prowadzą oraz planują ich realizację w roku przyszłym. W §7 określono formę współpracy z organizacjami, w tym m.in. zlecanie zadań publicznych do realizacji przez uczestników programu, wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działań, konsultowanie projektów aktów normatywnych. Zlecanie zadań publicznych do realizacji przez organizacje pozarządowe następuje w drodze ogłoszenia otwartego konkursu ofert. Sposób powoływania takiej Komisji oraz jej zadania określa §8 programu. Z realizacji tego programu Zarząd przedłoży Wysokiej Radzie sprawozdanie w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 roku. Zgodnie z art. 5a ust.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie przeprowadzono konsultacje społeczne programu na forum dyskusyjnym z użyciem strony internetowej powiatu. Podczas konsultacji nie zgłoszono żadnych propozycji i uwag do programu. Program ten uzyska też pozytywną opinię Zespołu Inicjatywno – Doradczo – Konsultacyjnego, działającego przy Staroście Powiatu Białostockiego, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych”.
Radni pytań i uwag nie zgłosili, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji w tej sprawie.
Pan Andrzej Osmolski, w zastępstwie Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anny Grycuk, poinformował Wysoką Radę, iż Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/98/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012” (zał. nr 12).
 
 
 
Ad 11-14
Podjęcie uchwał w sprawie wyrażenia zgody na:
  • wynajem lokalu użytkowego (N ZOZ Medyczne Laboratorium Diagnostyczne),
  • wynajem lokalu użytkowego (Aparaty Słuchowe ACUSTIC),
  • wynajem lokalu użytkowego Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień),
  • wynajem powierzchni użytkowej.
Pan Czesław Bartoszewicz – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku poprosił o możliwość zreferowania wszystkich projektów uchwał jednocześnie (zał. nr 13 - 16).
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jak Państwo wiecie, na ul. Słonimskiej 15/1 w Białymstoku mamy umowy na kilkanaście odrębnych lokali. Ponad 10 lokali ma w tym roku koniec swojej umowy. Zgodnie z przepisami prawa – ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak również naszej uchwały, jeżeli na 3 miesiące przed zakończeniem umowy najemcy wystąpią o przedłużenie na warunkach, które odpowiadają powiatowi, wówczas taka sytuacja uprawnia do zawarcia kolejnej umowy. Tak się zdarzyło, że kilka podmiotów takie wnioski nie złożyło w terminie i w tej sytuacji Rada Powiatu może poprzez swoją uchwałę zezwolić na zawarcie umów na dowolny okres, w tym przypadku są to umowy na 2 lata. Zwracam się z prośbą o podjęcie takich uchwał. Ostatni projekt uchwały dotyczy wynajęcia powierzchni użytkowej w budynku Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Jest to biurko ustawione na korytarzu na powierzchni 3,30m2”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, w uzupełnieniu tej wypowiedzi dodał: „Proszę Państwa, na posiedzeniu Komisji zwrócono nam uwagę, iż w ostatniej z omawianych uchwał zapisany był dłuższy okres najmu. W imieniu Zarządu wnoszę o dokonanie poprawki polegającej na wpisaniu, iż umowa zawarta będzie do 31 grudnia 2014 roku, a nie jak zapisano w projekcie do 2015. Chodzi o to, by ten czas trwania najmu nie przekraczał 3 lat”.
Radni pytań i uwag nie zgłosili, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji w tej sprawie.
Komisja Budżetu i Finansów wydała pozytywną opinię do tychże projektów uchwał, o czym poinformował Wysoką Radę jej Przewodniczący, Pan Marian Olechnowicz.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Zdzisław Łukaszewicz odczytał zebranym pozytywne opinie Komisji do omawianych projektów uchwał.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/99/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego (N ZOZ Medyczne Laboratorium Diagnostyczne) (zał. nr 17).
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/100/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego (Aparaty Słuchowe ACUSTIC) (zał. nr 18).
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/101/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na wynajem lokalu użytkowego Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień) (zał. nr 19).
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/102/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie wyrażenia zgody na wynajem powierzchni użytkowej (zał. nr 20).
 
Ad 15
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014 (zał. nr 21).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014 polegają na tym, że wprowadza się w zał. nr 2 zadanie 14, tj. łącznie na kwotę 500.000zł, z czego 250.000zł jest to finansowanie ze środków własnych budżetu powiatu i 250.000zł ze środków PFRON. Dotyczy to zakupu autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na potrzeby Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Łaźniach. Z uwagi na to, że w tym roku mamy decyzją PFRON przyznane dofinansowanie w kwocie 250.000zł na autobus, niemniej jednak skoro decyzja zapadła tak późno, a zakup tego autobusu wymaga przeprowadzenia całej procedury przetargowej, jak również przystosowania typowego autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych, PFRON wyraził zgodę na zrealizowanie tego zakupu w roku 2012. Stąd też, aby podpisać dnia 2 grudnia 2011 roku umowy z PFRON, Zarząd potrzebuje upoważnienia, jakie daje WPF do zaciągania tego typu zobowiązań. Oczywiście z tym się będzie wiązała odpowiednia zmiana w budżecie powiatu na rok 2011, ale to jest kolejny punkt”.
Radni pytań i uwag nie zgłosili, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji w tej sprawie.
Komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014, o czym poinformował Wysoką Radę jej Przewodniczący, Pan Marian Olechnowicz.
Komisja Infrastruktury Technicznej również pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej również wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu powyższej uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/103/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014 (zał. nr 22).
 
 
Ad 16
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 23).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tym razem zmiany w budżecie powiatu, to zmniejszenie zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków o kwotę 470.827zł. Te zmiany wynikają przede wszystkim z decyzji Wojewody Podlaskiego, jakie otrzymaliśmy. Są to decyzje zmniejszające dotacje na zadania z zakresu administracji rządowej, a konkretnie jest to zmniejszenie na zadanie – prowadzenie Ośrodka Wsparcia w Łaźniach, dlatego, że na finansowanie Ośrodka dotacja kalkulowana jest w przeliczeniu na jednego uczestnika. Pierwotnie planowano, że w roku 2011 średnio, miesięcznie uczestników będzie 57, a faktycznie jest 37, stąd ta dotacja musi być zmniejszona. Następne zmniejszenie o kwotę 200.000zł, to jest dofinansowanie, jakie było przyrzeczone przez Nadleśnictwo Dojlidy na realizację inwestycji drogowej. Ponieważ ta inwestycja nie będzie do końca roku zrealizowana i opłacona, stad też nie będzie uruchomiona dotacja z Lasów Państwowych, gdyż może ona obejmować tylko rok 2011. W ślad za tymi zmianami dotyczącymi zmian w planie dochodów, odpowiednio zmienione i zmniejszone są plany wydatków w poszczególnych rozdziałach. Zostały też dokonane pewne przeniesienia środków w ten sposób, że zwiększona została dotacja dla Gminy Łapy na realizację projektu finansowanego ze środków UE w ramach RPO Województwa Podlaskiego o kwotę 390.226zł, co nie oznacza, ze dotacja wzrasta, ale w związku z realizacją zadania, zgodnie z harmonogramem, w roku bieżącym, to jest ta część, którą ponosi powiat, ponieważ dofinansowanie wynosi blisko 50% ze środków EFRR, pozostałą część po połowie ponoszą Gmina Łapy i Powiat Białostocki. Z uwagi na to, że w bieżącym roku pozostawałby nam niezrealizowany wydatek w wysokości 250.000zł na zakup autobusu dla Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Łaźniach, a nastąpi to dopiero w roku 2012, jak również przewiduje się, że nie będą wykorzystane środki na inwestycje w Starostwie Powiatowym, stąd jest możliwość przeniesienia tych środków na zwiększenie i uzupełnienie dotacji na realizację tego zadania. O tę kwotę będzie mniejsza planowana dotacja na rok 2012, która miała wynosić 660.000zł, a będzie o tę kwotę mniejsza. To są wszystkie zasadnicze zmiany, które pociągają za sobą pewne przeniesienia, jeśli chodzi o inwestycje, co zostało w zał. nr 5 opisane szczegółowo i omówione na posiedzeniach Komisji. Proszę o pytania”.
Radni pytań i uwag nie zgłosili, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji w tej sprawie.
Komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011, o czym poinformował Wysoką Radę jej Przewodniczący, Pan Marian Olechnowicz.
Komisja Infrastruktury Technicznej , przy 1 głosie „wstrzymującym się”, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej również wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin również odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu powyższej uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XII/104/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2011 rok (zał. nr 24).
 
 
Ad 17
Przedstawienie przez Skarbnika Powiatu projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2012-2015 oraz projektu budżetu Powiatu Białostockiego na 2012 rok.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2012-2015 (zał. nr 25) łącznie z projektem budżetu Powiatu Białostockiego na 2012 rok (zał. nr 26).
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ponieważ przygotowana została Państwu prezentacja, zarówno projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2012-2015, jak też projektu budżetu Powiatu Białostockiego na 2011 rok, omówię tylko zasadnicze wielkości, które zostały w projektach przyjęte” (zał. nr 27).
„Konstruując projekt budżetu na kolejny rok budżetowy, zwykle zaczyna się od dochodów, ponieważ zasadniczą cechą projektu, który jest przygotowywany, niezależnie od tego, jaką tenże projekt uzyska akceptację społeczną jest jego realność. Założenia muszą być realistyczne i opierać się na prognozowanych dochodach, które będą możliwe do uzyskania. Jak wynika z prognozy dochodów na rok 2012 będą to dochody w kwocie 96.337.303zł i w porównaniu do uchwały budżetowej na rok 2011  są wyższe o 667.581zł. Dochody bieżące zaplanowano w kwocie 93.905.762zł, a majątkowe w wysokości 2.431.541zł. Wysokość dochodów bieżących wynika z informacji Ministra Finansów o wysokości subwencji , jak też i wysokości planowanej kwoty udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Również dokładnie wyliczonych prognozach wpływów realizowanych przez jednostki budżetowe, w tym między innymi z odpłatności pensjonariuszy domów pomocy społecznej, jak też i wpływy z opłaty komunikacyjnej itd.. Struktura dochodów przedstawia się tak, że w stosunku do roku bieżącego zmalał znacznie udział subwencji. Na rok 2012 powiat otrzyma o ponad 1mln zł mniejszą subwencję oświatową. Wzrasta natomiast procentowy udział dochodów własnych. Jeżeli chodzi o wydatki, to na rok 2012 zostały one zaplanowane w wysokości 99.100.000zł. Budżet na 2012 rok zaplanowano, jako deficytowy, a deficyt skalkulowano w wysokości 2.762.697zł, przy czym przewiduje się, że deficyt zostanie pokryty kredytem w kwocie 507.400zł i będzie to kredyt na termomodernizację obiektów przy ul. Nowowarszawskiej, a reszta planowanego deficytu będzie pokryta z nadwyżek budżetowych lat ubiegłych. Wydatki w planowanym budżecie wyglądają w ten sposób, że 94% wydatków na zadania własne i powierzone jednostkom JST będą dotyczyły wydatków w takich działach, jak: pomoc społeczna ponad 24 mln zł, co stanowi 29%; drogi publiczne powiatowe – 16.402.737zł, co stanowi 20%; oświata i edukacyjna opieka wychowawcza – 13.332.043zł, co stanowi 16%; administracja publiczna – 13.080.000zł, to jest 16%; powiatowy urząd pracy 9.122.741zł, co daje 11%; geodezja i kartografia 1.770.000zł, co stanowi 2%. Pozostałe 4% planowanych wydatków ogółem rozkłada się na takie działy, jak: rolnictwo, leśnictwo i turystyka – 2.039.225zł, przy czym kwota ponad 1.600.000zł to jest inwestycja realizowana w Supraślu w obiektach BUKOWISKA; gospodarka gruntami i nieruchomościami – to jest kwota 480.000zł; obsługa długu, czyli planowane odsetki – 343.000zł; ochrona zdrowia- dotacja dla SP ZOZ w Łapach – 330.000zł; kultura i kultura fizyczna – 151.700zł oraz pozostałe działy – 125.069zł. Rezerwy stanowią 2%, czyli jest to łącznie kwota 2.219.596zł. Jeśli chodzi o wydatki na zadania z zakresu administracji rządowej, to jest łączna kwota 15.694.000zł i zasadnicza jej część, czyli 13.335.000zł przypada na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby bezrobotne. Wydatki majątkowe roku 2012, to jest łączna kwota 16.999.225zł, z czego na zdefiniowane, określone zadania, zawarte w zał. nr 3 do projektu uchwały, to jest kwota 13.471.088zł. Rezerwa inwestycyjna - 1.150.000zł, dotacje na zadania powierzone 2.048.137zł i dotacja dla SP ZOZ w Łapach 330.000zł.  W ujęciu procentowym wydatki majątkowe w wydatkach na zadania własne stanowią 20%. Jeśli chodzi o środki na inwestycje drogowe, co jest pokazane w zał. nr 3 w ostatniej kolumnie po prawej stronie, należy przewidywać, że wzrosną o pozyskane w trakcie roku, a deklarowane przez poszczególnych wójtów i burmistrzów kwoty pomocy finansowej łącznie na 3.858.000zł, przy czym te tytuły są zawarte w zał. nr 3 w kwocie z budżetu powiatu, a te środki by zwiększały odpowiednio poszczególne inwestycje. Również przewiduje się, że w trakcie roku o kwotę 750.000zł wzrosną wydatki z tytułu dotacji z rezerwy subwencji na inwestycje drogowe. Można się już dziś spodziewać, że środki na inwestycje drogowe, w trakcie roku powinny wzrosnąć o kwotę co najmniej 4.608.000zł. Przewidując, jak się zamknie budżet roku 2012, można byłoby ocenić, że dochody powinny się zamknąć kwotą co najmniej 101.000.000zł, a wydatki około 104.000.000zł. Jeżeli chodzi o dług publiczny i obsługę tego długu, to stan zadłużenia przewidywany na 1 stycznia 2012 roku, to jest 6.691.298zł. Zwiększenie zadłużenia z tytułu planowanego kredytu na termomodernizację – 507.400zł. Planowana spłata rat zaciągniętych kredytów – 2.089.602zł i stan zadłużenia na dzień 31 grudnia 2012 roku – 5.109.096zł. Na obsługę długu, czyli odsetki niezbędna kwota, która jest ujęta w planie wydatków w projekcie budżetu, to jest kwota 343.000zł. Dalej, na wykresach, przedstawiony mają Państwo budżet, dochody i wydatki począwszy od powstania powiatu, czyli od 1999 roku do wielkości planowanych na rok 2012. Jak widać planowany budżet na rok 2012 będzie mniej więcej na poziomie roku 2011, jeśli chodzi o dochody i możliwości wydatkowe. Kolejny wykres przedstawia, jak wygląda zadłużenie począwszy od roku 2009, spłata, jak też wysokość odsetek, wg WPF łączny koszt obsługi długu, w tym okresie wyniesie 1.250.691zł. Jeśli chodzi też o założone i planowane wydatki wg WPF, to wyraźnie widać, że wydatki ogółem będą wzrastały w pewnym tempie. Wydatki bieżące i wynagrodzenia też. Muszę Państwu powiedzieć, że te założenia planowe, które były na dzień 15 listopada 2011 roku ulegną pewnej zmianie, po wystąpieniu Premiera i chociażby z tytułu zapowiedzi zwiększeniu ulegną składki na ubezpieczenie rentowe o 2%. W stosunku do naszego projektu budżetu spróbowaliśmy to obliczyć, ponieważ na rok 2012 suma wynagrodzeń wraz z pochodnymi została skalkulowana w wysokości 44.833.618zł, a jeżeli w roku 2012 składka rentowa po stronie pracodawcy wzrośnie o 2%, to skutek dla budżetu powiatu to jest kwota 762.217,24zł. Ten skutek, już przy uchwalaniu budżetu trzeba będzie w uchwale budżetowej uwzględnić. Oczywiście, dodatkowo, to co będzie jeszcze nas obciążać, to zwiększona do 24% stawka podatku VAT. Na pewno nie będzie to rok łatwy, aczkolwiek założenia, które są w projekcie budżetu i Wieloletniej Prognozie Finansowej, są realistyczne i uważam, że jesteśmy w stanie ten kryzysowy rok przetrwać”.
Radny Pan Zenon Żukowski zapytał, czy na chwilę obecną jest już znana kwota nadwyżki budżetowej za ten rok?
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła, iż przewiduje się, że wynik będzie trochę lepszy od zakładanego, ale niemniej przypomniała, że w tym roku był zaplanowany deficyt budżetowy i to jest kwota 4.900.000zł. Przewiduje się, że wykonany deficyt, a nie nadwyżka budżetowa wyniesie około 3.000.000zł. Stąd ta różnica jest od razu włączona do planowanych wydatków na rok 2012, gdyż planowany deficyt w wysokości 2.762.000zł będzie pokryty właśnie tymi środkami z roku 2011 z tego mniejszego deficytu, czyli tzw. wolnych środków.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o informację dotyczącą adaptacji budynku przy ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku.
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła, iż w projekcie budżetu na rok 2012 ujęta jest kwota na wydatki inwestycyjne w wysokości 2.500.000zł, obejmująca swym zakresem 50% niezbędnych prac. W tej chwili nie ma jeszcze całości kosztorysu, ale wartość całości robót szacowana jest na około 5.000.000zł. W roku 2012 zaplanowano wykonanie nowej kotłowni gazowej i zadania związane z termomodernizacją tego małego budynku.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz w uzupełnieniu tej wypowiedzi dodał: „Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, mamy pewien problem, który polega na tym, że generalnie musimy stosować ustawę o zamówieniach publicznych. Na koniec roku 2010 mieliśmy koncepcję budynku, potem miasto uchwalało swój plan zagospodarowania i mniej więcej 4-5 miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby ta koncepcja mogła być zrealizowana. W wyniku pracy wielu osób ostatecznie przy takich ogólnych warunkach, które dotyczą tej części Białegostoku, gdzie zabudowa jest do 12m, odstąpiono i nasz budynek uzyskał możliwość zabudowy do 16m, tak więc jest możliwa ta nadbudowa, która była planowana w koncepcji. Potem zrobiliśmy przetarg na wybór projektanta, ponieważ koncepcja obejmuje tylko zagadnienia ogólne, natomiast sam projekt to wypełnienie konkretnymi instalacjami: wodno- kanalizacyjną, elektryczną, centralnym ogrzewaniem, wentylacją, planem zagospodarowania wokół tego budynku. W przetargu były ceny między 120.000zł a 270.000zł. Zgłosiło się kilku projektantów z kraju. Wygrała Pani projektant oferując cenę 120.000zł. W tej chwili wszystko jest już kilka miesięcy po terminach. Miało już być pozwolenie na budowę, a my jesteśmy w połowie prac nad uzyskaniem pozwolenia na budowę. Sądzę, że jest ono możliwe do uzyskania najwcześniej na wiosnę. Potem jest jeszcze kwestia rysunków szczegółowych, projektów wykonawczych, bo jeżeli tego nie będziemy mieli, nie będzie możliwości ogłoszenia przetargów. Do tej pracy zaangażowaliśmy też architektów, którzy pracowali przy koncepcji. Na bieżąco śledzimy te prace. Pierwszy raz mamy taką sytuację, że płacimy pieniądze, a wykonawca zamiast współpracować, to z nami walczy. Myślę, że poradzimy z tym problemem”.
Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski zgłosił pytanie do Starosty: „Panie Starosto, jak słyszę jest to już wiele miesięcy po terminie, jeśli chodzi o wykonanie projektu. Moje pytanie, w związku z tym jest takie, co Starostwo robi, w związku z tym, że jest takie opóźnienie w wykonaniu projektu, bo przecież każde opóźnienie spowalnia też zmiany organizacyjne w Starostwie Powiatowym, mówię o przeniesienie wydziałów do nowego budynku”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Problem jest tego rodzaju, czy to ciągnąć to dalej, czy przerwać i skierować sprawę do sądu. Postęp prac na tym etapie jest wolny, ale jednak jest. Umowa jest tak podpisana, że Pani projektantka za każdy dzień zwłoki ma potrącane wynagrodzenie, ale to nas nie satysfakcjonuje, bo w stosunku do wartości całego przedsięwzięcia to pewnie materiały podrożeją znacznie niż my uzyskamy na obniżce tego projektu. Piszemy do tej Pani pisma z ponagleniami, spotykamy się dwa razy w tygodniu i dyskutujemy na ten temat. Na razie sądzę, że będziemy to prowadzić do czasu uzyskania pozwolenia na budowę, myślę, że jeszcze parę miesięcy”.
Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski zauważył, iż parę miesięcy to termin niedookreślony, w związku z czym czy pani architekt określiła termin zakończenia swoich prac.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz dodał, iż informacji o terminie zakończenia prac nie uzyskaliśmy.
Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski zasugerował, by Starostwo Powiatowe określiło definitywny termin zakończenia prac projektowych przez Panią architekt.
Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił zaś nieco odmienne pytanie, ale bardziej konkretne: „Mnie nie interesuje sprawa kiedy dostaniemy pozwolenie na budowę, ale konkretnie kiedy pierwsze wydziały ze Starostwa zostaną przeniesione do nowego budynku, bo jeżeli wykonawcę wybierzemy podobnego, to może się tak stać, że za naszej kadencji to nie nastąpi”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz w przybliżeniu stwierdził, iż do końca kadencji Starostwo postara się część wydziałów przenieść do nowego budynku.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski stwierdził, iż prawo zamówień publicznych niestety jest niedoskonałe. Bardzo trudno jest odrzucić słabych wykonawców, którzy schodzą z ceny i w ten sposób wygrywają przetargi. Stworzenie takiej specyfikacji, która takich wykonawców odrzuci jest bardzo trudne.
Innych pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się z projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2012-2015, łącznie z projektem budżetu Powiatu Białostockiego na 2012 rok, przyjmując go pod obrady wszystkich stałych Komisji Rady.
 
 
Ad 18
Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego popierającego ogłoszenie obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO).
Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku poinformowała zebranych, iż na ręce Radnych Rady Powiatu wpłynęły materiały od Stowarzyszenia z Gliwic „Polska Wolna od GMO” z apelem do samorządów w całej Polsce o podjęcie uchwał wyrażających sprzeciw dla upraw GMO (zał. nr 28).
Sprawa ta była przedmiotem obrad posiedzenia Komisji Rolnictwa i Środowiska i po dyskusji Radni doszli do wniosku, iż jest to poważne zagrożenie, w szczególności na terenie naszego województwa podlaskiego z uwagi na to, iż jest postrzegane jako czyste przyrodniczo i ekologiczne, stąd powstał pomysł przygotowania takiej uchwały. Z uwagi na to, iż Sejmik Województwa Podlaskiego 21 grudnia 2004 roku podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia obszaru Województwa Podlaskiego strefa wolną od upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie, w której wnioskował o ogłoszenie naszego województwa strefą wolna od GMO, stąd w naszej uchwale Rada wyraża poparcie stanowisku Sejmiku.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, w uzupełnieniu wypowiedzi Pani Dyrektor, stwierdził, iż temat roślin modyfikowanych genetycznie jest bardzo istotny: „Proszę Państwa, tak na co dzień media nie podają tak naprawdę o co w tym wszystkim chodzi, ale tak, jak są możliwe modyfikacje genami wśród żywych organizmów, tak samo jest to możliwe wśród roślin. Zaczęło się to od tego, że firmy chemiczne kupiły firmy nasienne. Generalnie nasiona tak zmodyfikowano, że np. można siać kukurydzę, czy łubin i taką uprawę opryskuje się jednym rodzajem środka chemicznego. Wszystko znika, tylko pozostaje roślina. Te modyfikacje poszły dalej, wprowadzono takie geny, które powodują, że jeżeli jest zbiór np. kukurydzy, to w następnym roku tych nasion nie można użyć do siewu. Stwarza się sytuacja taka, że firma produkuje nasiona, produkuje środki, natomiast rolnik jest w takiej sytuacji, że musi te środki i nasiona zakupić, ale niekoniecznie od niego kupi się plony. Te rośliny są na tyle agresywne i oddziaływają na środowisko, że wymagają kolejnych modyfikacji roślin wolno rosnących. Wprowadzanie takich nasion na teren naszego województwa powoduje istotne zmiany w populacji tych roślin, które rosną. Ostatecznie idzie to w tym kierunku, że te tradycyjne nasiona, które są używane będą zanikać, a rolnicy staną przed koniecznością kupowania nasion tylko z tych firm. Ponadto są duże zagrożenia dla upraw ekologicznych, tradycyjnych. Ten problem jest też szeroko rozpatrywany pod tym kątem, że na obecną chwilę trudno jest przewidzieć, jakie zmiany będą następowały w organizmach ludzkich po spożywaniu takich nasion. Wiadomo już dziś, że stosowanie niektórych środków powoduje zmiany związane z płodnością, rozwojem dzieci, układem genetycznym człowieka. Wiele krajów protestuje przeciwko temu, w wielu krajach wprowadzono moratorium, w wielu krajach zakazano stosowania nasion modyfikowanych genetycznie, natomiast takie nasiona do nas wpływają. Jest to np. soja, która jest stosowana w paszach dla zwierząt. Jest to proces bardzo trudny do kontrolowania. Na terenie kraju jest podejmowanych szereg uchwał przez różnego szczebla struktury administracyjne: powiaty, województwa. U nas taka uchwała została podjęta przez Sejmik Województwa Podlaskiego w 2004 roku. Temat obecnie wraca w związku z nową ustawą, która została uchwalona. W tytule ta ustawa jakby ogranicza możliwość stosowania GMO, a w treści i praktyce te ograniczenia są mniejsze niż dotychczas, stąd ten apel do samorządów o akcentowanie tej troski o lokalne środowisko, żeby zachować to, co jest”.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin odczytał opinię Komisji wypracowaną na posiedzeniu w dniu 22 listopada 2011 roku o następującej treści: „Komisja Rolnictwa i Środowiska zapoznała się z pismem Stowarzyszenia Polska Wolna GMO dotyczącym prośby o podjęcie uchwały popierającej stanowisko Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 21 grudnia 2004 roku w sprawie ogłoszenia obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Ponadto, Komisja zobowiązała Wydział Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji do przygotowania projektu uchwały ww. sprawie”.
Następnie, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapoznał wszystkich z treścią projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego popierającego ogłoszenie obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) (zał. nr 29), poddając ją pod głosowanie.
Radny Pan Jacek Sak zwrócił uwagę: „Panie Przewodniczący, chodzi mi tylko o tytuł, bo w tytule jest napisane upraw genetycznie modyfikowanych, a w §1 używamy słowa organizmów zmodyfikowanych. Chodzi mi o tą literkę „z”, czy ją dodać, czy nie?”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił, iż w §1 przywołana jest treść uchwały podjętej przez Sejmik Województwa Podlaskiego i tego tytułu nie możemy zmienić. Przywołany jest tylko tytuł tejże uchwały.
Radny Pan Marian Olechnowicz zabierając głos stwierdził, iż to jest bardzo cenna uchwała, niemniej jednak zapytał: „Czy podobnego typu problem dotarł do rad miejskich i rad gmin Powiatu Białostockiego, bo gdyby z podobnymi uchwałami wystąpiły też inne samorządy, to stanowilibyśmy jedną siłę, jeśli chodzi o stanowisko w tej sprawie”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił, iż treść uchwały Rady Powiatu Białostockiego zostanie przesłana wszystkim radom miejskim i gminnym Powiatu Białostockiego wraz z pismem przewodnim w tej sprawie.
 Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XII/105/2011 z dnia 24 listopada 2011 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego popierającego ogłoszenie obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) (zał. nr 30).
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin podziękował pracownikom Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji oraz Zarządowi Powiatu za zrozumienie ważności tego problemu i sprawne przygotowanie projektu uchwały, a Radzie Powiatu za jej podjęcie.
 
Ad 20
Interpelacje i zapytania Radnych.
Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski zgłosił interpelację w sprawie poprawienia bezpieczeństwa ludzi i mienia w ruchu lokalnym na ul. Gajnej w Wasilkowie, polegającego na ustawieniu luster na ul. Gajnej w Wasilkowie na skrzyżowaniach z ul. Kryńską i Nową (zał. nr 31).
Radny Pan Andrzej Osmolski skierował pytanie do Zarządu, czy w bieżącym roku planowane są podwyżki pracownikom obsługi i administracji w jednostkach oświatowych podległych Starostwu.
Starosta Powiat Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż nie zaplanowano podwyżek dla pracowników administracji i obsługi. Związane jest to z tym, iż subwencja jest niewystarczająca.
Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Na terenie Powiatu Białostockiego, w gminie Wasilków, w miejscowości Studzianki rozpoczęto budowę sortowni odpadów i fabryki alternatywnego paliwa. Jednak na placu budowy tej sortowni zgromadzono bardzo dużą ilość odpadów, którą zakopano na terenie budowy. Proszę o wyjaśnienie sprawy, ponieważ medialnie jest ona bardzo głośna, natomiast, my nie wiemy co się rzeczywiście dzieje na tym terenie. Wiem, że inspektorat ochrony środowiska i nadzór budowlany brały udział w wyjaśnianiu tych kwestii. Ponadto proszę o wyjaśnienia czy Starostwo wydawało pozwolenie na budowę, czy wszystkie dokumenty dotyczące uwarunkowań na oddziaływanie na środowisko zostały dostarczone, czy firma budowlana, która zakopała te śmieci ma uprawnienia do utylizacji odpadów itd.. Bardzo proszę o przygotowanie odpowiedzi na przyszłą Sesję, jeżeli to jest możliwe”.
Radny Pan Paweł Kondracki złożył interpelacje dotyczącą ujęcia w budżecie powiatu na rok 2012 kwoty 100.000zł w dziale bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa z przeznaczeniem na OSP działające na rzecz ochrony przeciwpożarowej Powiatu Białostockiego (zał. nr 32).
Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 21
Przyjęcie protokołów z obrad X Sesji Rady Powiatu Białostockiego.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XI Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 27 października 2011 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się, a także został przesłany wszystkim Radnym drogą e-mailową. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła protokół Nr XI/2011 z dnia 27 października 2011 roku.
 
 
Ad 22
            Sprawy różne.
            Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski zapoznał Radnych z pismami, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego:
1)    Pismem mieszkańców wsi Rumejki i Hermanówka, gm. Juchnowiec Kościelny o podjęcie działań, mających na celu trwała poprawę jakości odcinków dróg powiatowych: nr 1494B na odcinku Juchnowiec Kościelny – Rumejki oraz nr 1495B na odcinku droga nr1494B – Hermanówka – droga nr 1484B (zał. nr 33),
2)    Pismem zebrania wiejskiego sołectwa Kuriany dotyczącego zabezpieczenia środków w budżecie powiatu na rok 2012 na wykonanie chodnika na ulicy w Kurianach; przepustów do posesji przylegających do ulicy wiejskiej w Kurianach oraz dokończenia nawierzchni asfaltowej na ulicy w Kurianach (zał. nr 34),
3)    Pismem Zarządu Powiatu Białostockiego informującym o nabyciu w formie darowizny od Gminy Dobrzyniewo Duże i Gminy Wasilków na rzecz powiatu nieruchomości z przeznaczeniem na cel publiczny – regulację przebiegu pasów dróg powiatowych (zał. nr 35).
Również w sprawach różnych o głos poprosił Radny Pan Marian Olechnowicz. Podziękował on Radnym za wsparcie finansowe kombatantów, byłych Żołnierzy AK. Kwota owa przyczyniła się do ufundowania sztandaru.
 
Ad 23
Zamknięcie obrad XI sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XII Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 24 listopada 2011 roku, o godz. 1350.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 24-11-2011

Data udostępnienia w BIP: 26-01-2012 09:18

Data modyfikacji informacji: 26-01-2012 09:18