Protokół Nr IV/2011 z dnia 24.02.2011r.

RP.0002.4.2011
 
 
Protokół Nr IV /2011
z obrad IV Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
 w dniu 24 lutego 2011 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
            Obrady IV Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 24 lutego 2011 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
 
Ad 2
Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny IV Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są do niego uwagi? 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż:
·       zmienia się brzmienie pkt. 5 z: „Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok na „Przyjęcie sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok”.
·       wprowadza się do porządku obrad kolejno punkty:
-    pkt. 12 w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku”.
-    pkt. 13 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku”.
-    pkt. 14 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad? 
Wniosków nie zgłoszono. Jednocześnie Przewodniczący obrad przypomniał zebranym, iż  powyższe zmiany do porządku obrad są autopoprawką Zarządu Powiatu Białostockiego, stąd nie wymagają głosowania.
 
Zmieniony porządek obrad przyjęto do realizacji w brzmieniu:
1.      Otwarcie obrad IV sesji RPB.
2.      Przedstawienie porządku obrad.
3.      Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.      Ceremonia złożenia ślubowania przez Radnego.
5.      Przyjęcie sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok.
6.      Przyjęcie informacji z działalności Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
7.      Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
8.      Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
9.      Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
10.    Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego dróg ekspresowych.
11.    Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego zmniejszenia liczby połączeń kolejowych.
12.    Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
13.    Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
14.    Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego.
15.    Interpelacje i zapytania Radnych.
16.    Przyjęcie protokołu z obrad III sesji RPB.
17.    Sprawy różne.
18.    Zamknięcie obrad IV sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
            Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 24 grudnia 2010 roku do 25 stycznia 2011 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
·   majątkiem powiatowym,
·   drogami powiatowymi,
·   ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·   oświatą, kulturą i sportem,
·   finansami i budżetem.
Ponadto Zarząd:
·         podjął 2 uchwały w sprawie podpisania umowy oraz udzielenia zabezpieczenia umowy w związku ze złożeniem wniosków o przyznanie pomocy na projekty: „Budowa małej infrastruktury turystycznej na terenie rekreacyjno-sportowym obiektów Powiatu Białostockiego w Supraślu” oraz „Rozwój turystyki aktywnej na terenie LGD Puszcza Knyszyńska – turystyka rowerowa”,
·         przyjął rozliczenie dotacji przekazanych w 2010 r. Gminom oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych na zakup sprzętu specjalistycznego,
·         podpisał wniosek do dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedsięwzięcia realizowanego w ramach edukacji ekologicznej p.n.: „Czysty powiat, czysta Ziemia”,
·         podpisał wniosek w sprawie udzielenia pełnomocnictwa do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego polegającego na wytworzeniu i dostarczeniu druków komunikacyjnych,
·         przyznał premie za miesiąc luty 2011 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
·         udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych Powiatu,
·         rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
·         brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·         naradzie poświęconej podsumowaniu działalności Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,
·         spotkaniu podsumowującym funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej województwa podlaskiego w 2010 roku,
·         w spotkaniu na temat: „Czy władze gminne, powiatowe i regionalne sprzyjają gospodarce?”.  Regionalny monitoring swobody działalności  gospodarczej. Ocena IV kwartału 2010,
·         posiedzeniu Rady Społecznej przy SP ZOZ w Łapach,
·         prezentacji systemu School Vision w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach,
·         seminarium p.n.: „Ochrona Różnorodności Biologicznej w Zrównoważonym Leśnictwie”, które odbyło się w Hajnówce,
·         posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego w Ciechanowcu,
·         otwarciu obwodnicy Wasilkowa,
·         posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Powiatu Białostockiego,
·         zebraniu Samorządu wsi Nowodworce w sprawie przebudowy ulicy Wasilkowskiej.
Radna Pani Bożena Nienałtowska zapytała: „Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, ja chciałam Pana Starostę zapytać, ponieważ dotyczy mnie to bezpośrednio, gdy jestem mieszkanką Księżyna, rozumiem, że pisma są mało zasadne, bo sprawy dotyczą drogi wojewódzkiej, obwodnicy, która pod drogi wojewódzkie podlega, ale jeżeli mieszkańcy pytają, czy można im udzielić odpowiedzi, czy Zarząd rozpatrując ich pisma ma jakieś swoje stanowisko, w jaki sposób powiat może pomóc mieszkańcom. Chodzi i obwodnicę Księżyna i budowę drogi wojewódzkiej 678”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Generalnie jest tak, że jeżeli się buduje drogę, to trzeba mieć do tego uprawnienia, czyli trzeba być zarządcą i ten zarządca – akurat tutaj- Urząd Marszałkowski, a w jego imieniu działa Wojewódzka Dyrekcja, następna sprawa – trzeba mieć pieniądze i powiat w tej sytuacji, że tak powiem, jest trochę z boku. Natomiast tam jest sytuacja taka, że Zarząd Powiatu, jako jedna z instytucji wydaje opinie i nasza opinia szła w tym kierunku, że najpierw trzeba uporządkować tą drogę główną, która jest, bo to budzi jak najmniej kontrowersji. Tam jest kilka wariantów i jedni mieszkańcy są za jednym, inni za drugim, natomiast ta korespondencja też przy okazji jest też kierowana do nas i my tutaj za bardzo nie mamy wpływu. Sądzę, że niewiele my możemy na tym etapie mieszkańcom możemy pomóc, dlatego, że tu nie ma takiego jednolitego frontu i życzenia mieszkańców są rozbieżne. W szczegółach może jeszcze Pan Jędrzejewski odpowie”.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, korespondencja w tej sprawie jest bardzo obfita. Prowadzi ją Pani Jabłońska, żywotnie zainteresowana przebiegiem przyszłej drogi, omijającej Księżyno, bo ta Pani kwestionuje nawet nazewnictwo używane przy przebudowach dróg, typu obwodnica Księżyna Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich uważa, że nazewnictwo jest właściwe. Co do szczegółów, w jednym konkretnym przypadku Pani Jabłońska zażądała od Zarządu Powiatu Białostockiego stanowiska – mianowicie, czy Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich miał prawo w mediach powiedzieć, czy taki to a taki wariant jest preferowany, czy będzie preferowany. Oczywiście, że Zarząd Powiatu Białostockiego nie ma kompetencji do udzielenia takiej odpowiedzi i przesłał to zapytanie do Marszałka, jako bezpośredniego zwierzchnika Dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wariantów przebiegu trasy omijającej Księżyno jest chyba 5. Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, wszystko wskazuje na to, że będzie preferował wariant nr 3a. Była analiza ekonomiczna, techniczna, społeczna, ekologiczna i wszystko wskazuje na to, że ten wariant będzie preferowany. To, co Pan Starosta powiedział, że my jesteśmy za tym, żeby najpierw uporządkować bieg głównej drogi, prowadzącej przez Księżyno, tak właśnie było. Taka korespondencję skierowaliśmy do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich”.
Radny Pan Jacek Sak poprosił o przybliżenie informacji na temat Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach: „Czy to było już posiedzenie w tym nowym składzie, który wybraliśmy na poprzedniej Sesji?”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż było to posiedzenie Rady Społecznej w nowym składzie, gdyż uchwała Rady Powiatu Białostockiego jest prawomocna: „To pierwsze posiedzenie już się odbyło i zaraz będzie kolejne. Zapewniam, ze ta nowa Rada będzie miała co robić”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.
 
 
Ad 4
            Ceremonia złożenia ślubowania przez Radnego.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił wszystkich obecnych o powstanie, natomiast Pana Ryszarda Łapińskiego o złożenie Roty ślubowania.
            W tej uroczystej atmosferze, Radny Pan Ryszard Łapiński odczytał Rotę ślubowania dodając słowa „Tak mi dopomóż Bóg”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski złożył Panu Radnemu gratulacje witając go w gronie Rady Powiatu Białostockiego.
 
 
Ad 5
Przyjęcie sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok.
            Pani Mirosława Drewnowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym sprawozdanie z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok (zał. nr 5).
            Radny Pan Jacek Chrulski zauważył: „Panie Przewodniczący, Pani Dyrektor, mam następujące pytanie, w części opisowej dochodów jest wymieniona kwota 110.000zł dofinansowania z gmin Wasilków, Turośń Kościelna i Juchnowiec Kościelny, natomiast nie ma tej kwoty w zestawieniu przychodów. Proszę o wyjaśnienie”.
Pani Mirosława Drewnowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Jak wynika z zestawienia wydatków, planowana kwota na zamówienie prac geodezyjnych była większa, ale dostaliśmy dofinansowanie z gmin, ale to nie są pieniądze, które stanowią przychody funduszu. To są przychody budżetu powiatu i zamiast wykorzystać pieniądze funduszu mogliśmy prace geodezyjne zamówione sfinansować z dofinansowania gmin. To była kwota 110.000zł. Oprócz tego jest jeszcze kwota 45.000zł, to są dodatkowe środki, które otrzymaliśmy od wojewody z budżetu państwa, więc pieniądze powiatowego funduszu zostały zaoszczędzone w tej kwocie”.
Radny Pan Jacek Chrulski zgłosił drugie pytanie: „Mam pytanie dotyczące tych kwot przelewanych na zabezpieczenie tych 10% na fundusz wojewódzki i 10% na fundusz centralny, od jakiej kwoty jest to liczone, bo gdy dodamy kwotę już przekazaną i tą już do przekazania to jest 20%, ale od czego?”.
Pani Mirosława Drewnowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Ta kwota stanowi 20% od przychodów, ale w tym roku, w związku z tym, że 31 grudnia 2010 roku to jest ostatni dzień funkcjonowania funduszu, więc w tym okresie musieliśmy zapłacić 5 rat, bo w styczniu 2010 roku zapłaciliśmy za 1 kwartał 2009 roku. Oprócz tego musieliśmy zapłacić za trzy kwartały roku 2010 i za ostatni kwartał 2010 roku to jest ta kwota, która jest zarezerwowana na koncie i ona w styczniu została opłacona i teraz, bo zgodnie z przepisami po 10% należnych wpłat na konto centralnego i wojewódzkiego funduszu wpłacana jest w ciągu 30 dni, po upływie każdego kwartału, dlatego tu nie można to wyliczyć od przychodów, bo jeżeli wziąć kwotę 1.775.442zł i 20% od tej kwoty to nam nie da tego, co mamy odprowadzić. Płaciliśmy po prosty 5 rat. Od 2011 roku, w związku z likwidacją funduszu już nie będziemy musieli odprowadzać po te 10%. Wszystkie przychody, które będą zgromadzone w budżecie powiatu z tytułu prowadzenia powiatowego zasobu będą dochodami powiatu”.
Radny Pan Jacek Chrulski zgłosił trzecie pytanie, tym razem kierowane do Pani Skarbnik: „Na poprzedniej sesji podejmowaliśmy decyzję o wykreśleniu z budżetu powiatu kwoty 750.000zł, która musiała być zaliczona do budżetu powiatu roku 2010. Teraz okazuje się, że to jest kwota nie 750.000zł, a 702.640zł. Czy to będzie miało jakieś znaczenie, przełożenie, czy też nie?”.         
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja chciałam jeszcze uzupełnić wypowiedź Pani Dyrektor, co do przelewów redystrybucyjnych. Otóż to wygląda tak, że te 20% płacimy na koniec każdego kwartału i jest to tak, że za IV kwartał danego roku płycimy w roku następnym i dlatego wszelkie wypłaty z tego tytułu, które miały miejsce w roku 2010, to nigdy nie może się dokładnie zgodzić, dlatego, że w I kwartale wypłata przelewów redystrybucyjnych dotyczy dochodów IV kwartału roku poprzedniego, następnie jest II kwartał i III kwartał. Natomiast jeśli chodzi o przelewy redystrybucyjne za IV kwartał roku 2010, to w tej kwocie wykazanej tego nie ma, gdyż jest to wydatek już budżetu w roku 2011. To jest uwzględnione w budżecie. Dalej odpowiadam na pytanie na temat pozostałości środków. Te 750.000zł, które Pan Radny zechciał zapamiętać, one były zaplanowane w projekcie budżetu na rok 2011. Projekt budżetu był sporządzony na dzień 15 listopada 2010 roku, a więc były to tylko plany, natomiast rzeczywistość jest taka, że na koniec roku środki, które pozostały na rachunku funduszu i które należało zgodnie z przepisami prawa przekazać na rachunek budżetu roku 2010 to jest wykazana w tym sprawozdaniu kwota 702.640zł. Dodam jeszcze, że te 92.000zł należnych przelewów redystrybucyjnych za IV kwartał 2010 roku już w ramach wydatków budżetu tego roku zostało przekazane do Marszałka Województwa Podlaskiego”.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie z wykonania zadań i gospodarowania powiatowym funduszem gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym za 2010 rok.
 
 
Ad 6
Przyjęcie informacji z działalności Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
Pan Tadeusz Jastrzębski – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku przedstawił Wysokiej Radzie informację z działalności Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku (zał. nr 6).
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, jak co roku przedstawiam Państwu sprawozdanie z działalności Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku. Jest to już 10 rok naszego istnienia, stąd dokonałem takiej analizy osiągnięć. Obecnie zatrudniamy 26 osób, ale w etatach to jest 25,5 etatu. 16 osób posiada wykształcenie wyższe, w tym 9 osób posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji w zakresie geodezji i kartografii, a 10 osób są to technicy geodeci. Nasza specyfika pracy wymaga, aby w dziale ośrodka pracowały osoby konkretnie z przygotowaniem geodezyjnym, gdyż wszystkie te kwoty o których wcześniej rozmawialiśmy są generowane na naszym poziomie. Udzielamy informacji osobom, mieszkańcom naszego powiatu, jednostkom wykonawstwa geodezyjnego, urzędom typu: sądy, policja, ZUS, KRUS, urzędy kontroli skarbowej itp. Większość z tych instytucji dokonuje również opłat i z analiz dokonanych wynika, że około 70% są to opłaty wnoszone przez instytucje i osoby fizyczne, a przez geodetów ok. 30%. W ramach naszego ośrodka prowadzony jest także Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej i z pracy tego zespołu 7% dochodów to właśnie praca pań, które obsługują ZUD. Tylko na adres PODGiK w roku 2010 wpłynęło 20.000 korespondencji, są to pisma ze wszystkich instytucji, postanowienia sądowe, odpisy z Ksiąg wieczystych, decyzje administracyjne, które następnie są przekazywane do działu ewidencji gruntów i tam wprowadzane do systemu, który obsługuje ewidencję gruntów, budynków i lokali. Panie, które obsługują dział ewidencji gruntów na ul. Branickiego wprowadziły w roku 2010 ponad 20.000 zmian. O ilości zadań, jakie wykonują pracownicy świadczy ostatnia komórka, która niejako zamyka obsługę, naliczanie faktur i potem ich rozliczanie, czyli dział finansowo księgowy. Są tam zatrudnione tylko dwie Panie, które w roku 2001 wystawiały i rozliczały około 10.000 faktur, a obecnie muszą pokonywać barierę około 26.000 faktur.”
Pan Tadeusz Jastrzębski – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku przedstawił zebranym zamierzenia do realizacji w roku bieżącym.
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację z działalności Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
 
            Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 7
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku (zał. nr 7).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego podyktowane są głównie wydanym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt i zakresu działania archiwów zakładowych. Przy okazji wprowadzone zostały też pewne zmiany porządkujące. Proponowane zmiany do Regulaminu Organizacyjnego, przyjętego Uchwałą Nr XXXIII/309/09 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 25 czerwca 2009 roku przedstawione zostały na posiedzeniach wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu, wobec czego oczekuję na pytania do przedłożonego materiału”.
Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski odczytał Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do przedmiotowego projektu uchwały.
Następnie, Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku, o czym poinformował zebranych Pan Jan Kaczan – Przewodniczący tejże Komisji.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku, o czym Pani Anna Grycuk poinformowała zebranych odczytując treść opinii.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek również stwierdził, iż Komisja wydała jednogłośnie pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały Rady.
Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu również przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Ponadto, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę jej Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/36/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku (zał. nr 8).
 
Ad 8
            Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011 wynika z potrzeby dostosowania tematów, którymi się Rada zajmuje do przepisów ustaw rani wyższej, między innymi w zakresie procedury absolutoryjnej (zał. 9).
            Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały.
Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował Wysoką Radę, iż Komisja Rewizyjna, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Komisja Infrastruktury Technicznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący - Pan Jan Kaczan.
Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował Wysoką Radę, iż Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu również przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca Pani Anna Grycuk.
Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady zmieniającej uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/37/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku zmieniającą uchwałę w sprawie Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 10).
 
 
Ad 9
            Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż Pan Wiesław Dąbrowski złożył pisemną rezygnację z mandatu Radnego Rady Powiatu Białostockiego z dniem 31 stycznia 2011, w związku objęciem przez niego z dniem 1 lutego 2011 roku funkcji Wiceburmistrza Miasta Wasilkowa (zał. nr 11). W związku z powyższym został przygotowany stosowny projekt uchwały Rady Powiatu Białostockiego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego (zał. nr 12).
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o opinie stałych Komisji Rady Powiatu.
Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował Wysoką Radę, iż Komisja Rewizyjna, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Komisja Infrastruktury Technicznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący - Pan Jan Kaczan.
Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował Wysoką Radę, iż Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu również przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca Pani Anna Grycuk.
Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/38/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego (zał. nr 13).
            Jednocześnie,    Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do podpisania pisma w tej sprawie do Komisarza Wyborczego w Białymstoku (zał. nr 14).
 
 
Ad 10
            Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego dróg ekspresowych.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego dróg ekspresowych (zał. nr 15).
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o opinię Komisji.
Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej stwierdził, iż przedmiotowy projekt był przedmiotem obrad Komisji. Komisja wydała pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr IV/39/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego dróg ekspresowych (zał. nr 16).
 
Ad 11
            Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego zmniejszenia liczby połączeń kolejowych.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego zmniejszenia liczby połączeń kolejowych (zał. nr 17).
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o opinie Komisji.
Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej stwierdził, iż przedmiotowy projekt był przedmiotem obrad Komisji. Komisja również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego zmniejszenia liczby połączeń kolejowych.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr IV/40/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego zmniejszenia liczby połączeń kolejowych (zał. nr 18).
 
Ad 12
            Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
            Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku (zał. nr 19).
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w dniu 16 lutego 2011 roku otrzymaliśmy informację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o wysokości środków funduszu przypadających Powiatowi Białostockiemu wg. algorytmu w 2011 roku na realizację zadań, określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Z informacji tej wynika, że powiat będzie dysponował środkami w wysokości 1.829.609zł, z tym, że znaczna kwota, bo 1.139.292zł jest przeznaczona i może być wykorzystana tylko i wyłącznie na dofinansowanie funkcjonujących na dzień 31 grudnia ubiegłego roku Warsztatów Terapii Zajęciowej, a takich miejsc mamy 77. W związku z powyższym pozostała kwota 690.317zł musi być przeznaczona na zabezpieczenie wszystkich pozostałych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Przedstawiony Państwu projekt uchwały zakłada, iż 300.000zł zostanie przeznaczone na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, a 390.317zł na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej. Nadmieniam, że ta kwota 690.317zł to zaledwie 67% kwoty wydatkowanej na te zadania w roku ubiegłym, w związku z tym konieczne jest zastosowanie znacznych ograniczeń w zakresie przyznawania i wydatkowania świadczeń z zakresu rehabilitacji społecznej. W związku tym środki przewidziane na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej w przedstawionym Państwu projekcie uchwały przeznacza się na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych; dofinansowanie sportu, kultury i rekreacji osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnych. W ramach tych środków niemożliwe jest już wygospodarowanie żadnej kwoty na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych. Z informacji PFRON wynika, że w przypadku uzyskania zgody Ministra Finansów i opinii sejmowej Komisji ds. Budżetu na dokonanie zmian w planie finansowym PFRON na 2011 rok, Fundusz podzieli dodatkowe środki przeznaczone dla samorządów powiatowych”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o opinię Komisji.
Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
Również Komisja Budżetu i Finansów wydała pozytywna opinię do powyższego projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Marian Olechnowicz.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IV/41/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku (zał. nr 20).
 
 
Ad 13
            Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
            Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu zreferowała zebranym przeprowadzone przez Komisję postępowanie wyjaśniające wskutek skargi Pani Justyny Łapińskiej do Starosty Powiatu Białostockiego na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku złożonej w dniu 11 stycznia 2011 roku i przekazanej celem rozpatrzenia wg. kompetencji do Rady Powiatu Białostockiego w dniu 12 stycznia 2011 roku. Komisja Promocji i Rozwoju Powiatu przeanalizowała dokumentację udostępnioną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, wysłuchała wyjaśnień zarówno skarżącej, jak też Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
            W świetle dokonanych czynności  Komisja Promocji i Rozwoju Powiatu uznała skargę w części zgłaszanych zarzutów za bezzasadną oraz pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono (zał. nr 21), wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IV/42/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku (zał. nr 22).
 
 
Ad 14
            Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego.
            Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska przypomniał zebranym przeprowadzone przez Komisję postępowanie wyjaśniające wskutek skargi Pana Aleksandra Krasnowskiego na działalność Starosty Powiatu Białostockiego. Wynikiem prowadzonego postępowania wyjaśniającego była Uchwała Rady Powiatu Białostockiego Nr III/32/2011 z dnia 27 stycznia 2011 w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego, uznająca skargę za bezzasadną.
            Po tym czasie, Pan Aleksander Krasnowski w dniu 1 lutego 2011 roku złożył kolejne pismo w tej samej sprawie. Komisja po zapoznaniu się z jego treścią, uznała, iż skarżący nie wskazał nowych okoliczności, mających wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie skargi. Stąd propozycja Komisji, by zgodnie z art. 239 Kpa Rada Powiatu Białostockiego podtrzymała swoje stanowisko w powyższej kwestii.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono (zał. nr 23), wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr IV/43/2011 z dnia 24 lutego 2011 roku w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego (zał. nr 24).
 
 
Ad 15
            Interpelacje i zapytania Radnych.
            Radny Pan Jan Kaczan złożył interpelację: „Rozważałem złożenie wniosku na Komisji Infrastruktury Technicznej, lecz uważam, że sprawa jest tak ważna i pilna, że postanowiłem interpelację do Zarządu o rozważenie, jak również przyjęcie do realizacji zadania wykonania nawierzchni odcinka drogi o Nr 1629B, tj. od Narwi w kierunku Plant, odcinka, który wynosi 2300m, na moim liczniku, a w rejestrach PZD 2180m. Chcę podkreślić, że droga, o której mowa z Narwi w kierunku Plant jest drogą, która łączy dwa powiaty: Hajnowski i Białostocki. Powiat Hajnowski wykonał drogę asfaltową i łączy ona drogę z Michałowa przez Planty, Suszczę i Narewkę. Pozostał odcinek drogi bardzo wyboisty. Chcę zaznaczyć, że ta droga była wcześniej budowana, tylko, że bardzo dawno. Rowy są okopane i uważam, że nie dużymi nakładami, ale nawierzchnia bitumiczna rozwiązałaby ten problem. Można też uznać, że ta droga, o której mówię to jest drogą strategiczną i inwestycja na tej drodze też byłaby strategiczną i rozwojową, ponieważ na części wschodniej jedynym przedsiębiorstwem zatrudniającym i dającym możliwość zarobkowania naszym mieszkańcom powiatu jest PRONAR, który ogłasza nabór i potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. W chwili obecnej Pani Dyrektor ZS w Michałowie prowadzi rozmowy i nawiązana jest współpraca z Prezesami PRONARU, gdzie uczniowie będą mogli odbywać praktyki zawodowe, jak również współpraca polegałaby na tym, iż częściowo, w ramach zajęć byliby uczniowie przygotowywani do wykonywania zawodu, jaki potrzebuje przedsiębiorstwo PRONAR. Jedyna droga, o której mówię umożliwia dojazd do pracy tym zatrudnionym w tym przedsiębiorstwie. Uważam, że problem jest pilny i ważny i szczególnie przyczyni się do rozwoju i kształtowania młodzieży, która uczęszcza do ZS w Michałowie i ich przyuczenia do zawodu. Proszę o pozytywną realizację”.
            Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił zapytanie: „W związku z medialną, dość ciekawą informacją, która na terenie naszego powiatu funkcjonuje, a dotyczy chęci odłączenia czterech wsi z Gminy Choroszcz, chciałbym, abyśmy usłyszeli kilka słów, co na ten temat sądzi Zarząd, bo medialnie na zdjęciach pokazuje się jeden z Członków Zarządu, proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje na ten temat”.
            Głos zabrał Pan Robert Wardziński – Członek Zarządu Powiatu Białostockiego, który wyjaśnił: „Na zdjęciu, faktycznie, pokazałem się. Byłem na jednym ze spotkań mieszkańców wsi, które chcą się odłączyć od Gminy Choroszcz, aczkolwiek, to są tylko spotkania sołeckie w sprawie wyboru sołtysów i Ci ludzie rozważają taką możliwość, z uwagi na jakieś znikome konflikty z gminą. Wiadomo, że procedura jest dość długa i w tej kadencji się nie odbędzie, ale Ci ludzie rozmawiają też i z Prezydentem, pomijając Burmistrza Choroszczy, więc Burmistrz Choroszczy na to nie wypowiedział się jeszcze, więc nie wiadomo, jakie jest stanowisko gminy. Powstał jakiś mini Komitet, który prowadzi negocjacje z czteroma miejscowościami. Na pewno jest to cały czas „w ruchu”, ale czym to się skończy, trudno teraz mi i Zarządowi w sumie powiedzieć, ponieważ oficjalnie żadnych postanowień jeszcze nie ma. Prezydent tylko wyraził taką opinię, że jeżeli będzie tylko taka wola, to chętnie przyjmie do siebie te miejscowości, ponieważ Białystok „dusi się”, ale czy referendum i taka wola mieszkańców będzie, to trudno na tą chwilę jest wyrazić komukolwiek taką opinię. Są to miejscowości Łyski, Porosły, Kol. Porosły i Krupniki”.
            Następnie głos zabrał Radny Pan Marek Żmujdzin: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja, jako przedstawiciel Gminy Choroszcz w Radzie Powiatu chciałbym dowiedzieć się od mego przedmówcy, w jakiej roli on tam występował na tym spotkaniu, czy broniącej powiatu, czy broniącej gminę, czy w intencji tych ludzi, którzy chcą rzekomo się odłączyć?”.
            Ad vocem, Pan Robert Wardziński – Członek Zarządu Powiatu Białostockiego stwierdził: „W żadnej roli tam nie wystąpiłem. Byłem na tym zebraniu, bo chciałem poznać nastroje mieszkańców, jaka jest sytuacja. Również po to, by wiedzieć, jak daleko są posunięte te rozmowy i dzięki temu wiem, że były rozmowy z Panem Prezydentem, nie było rozmów z Burmistrzem Choroszczy. Byłem tam, że tak powiem incognito, nie zabierając głosu”.
            W odpowiedzi na to stwierdzenie, Pan Marek Żmujdzin zaznaczył: „Tak ad vocem powiem, że Pan występował, Panie Wardziński, z tymi ludźmi na zdjęciu, z tymi ludźmi, którzy chcą rzekomo się odłączyć. To nie jest prawda, bo niejeden z tych mieszkańców mówi – wyprowadzałem się z miasta, po to, żeby mieszkać na wsi, a nie po to, by z powrotem wracać do miasta. Jest grupa, tak, jak Pan powiedział wcześniej Panie Radny, która, że tak powiem działa na niekorzyść gminy, bo chce odłączyć te wsie, a wiadomo, że to są wsie dochodowe dla gminy i nie tylko, bo dla powiatu również i pokazując się w tym gronie, mi się wydaje, że Pan występuje w roli przeciwnika powiatu i przeciwnika gminy. Myślę, że nad tym też zastanowi się Pan Starosta”.
            Pan Robert Wardziński – Członek Zarządu Powiatu Białostockiego stwierdził: „Zgadza się, to co się Panu wydaje, Panie Radny, to się Panu wydaje i dobrze Pan o tym powiedział. Ja powtarzam, chciałem zobaczyć, na zaproszenie jednego z sołtysów, ponieważ to było zebranie w sprawie wyboru sołtysa i co potem odbywało się na tym zebraniu, byłem tego świadkiem. Radny chyba może się pojawić, a nawet byłoby to wskazane i dzięki temu mam takie informacje, jakiem mam i wiem jakie są nastroje, a jak dziennikarze robią zdjęcia i gdzie robią te zdjęcia, to jest tylko ich wola. Zdjęcie nie było autoryzowane”.
            Radny Pan Zenon Żukowski zauważył: „Ja mam takie pytanie, czy w zasadzie pomoc. Zwracam się z pomocą do Zarządu Powiatu o to, by wyczulić na sytuację jeśli chodzi o służbę zdrowia, bo są medialne informacje takie, że ma być znacznie utrudniony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu. Związane to jest z tym, że lekarze rodzinni, tak, jak historycznie by sięgnąć, sprzed 8 laty mieli jeszcze konieczność dyżuru w soboty, to w tej chwili w soboty wszystko jest praktycznie nieczynne. Jeżeli chodzi o popołudniową, czy nocną zmianę, że tak powiem, Fundusz Zdrowia ma ograniczyć ilość lekarzy przyjmujących. Jak to jest rzeczywiście i żeby wcześniej zareagować na tą sytuację, chciałbym, żeby Zarząd popracował nad tym tematem, czy rzeczywiście jest takie zagrożenie, czy aż tak duże zagrożenie, jak nakreślają media, a dotyczące dostępności do służby zdrowia”.
            Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego w odpowiedzi stwierdziła: „W tej chwili lekarze pierwszego kontaktu, są to firmy, że tak powiem prywatne i to oni na zasadzie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia podpisują takie umowy i wg zawartych tam odpowiednich punktów i paragrafów je realizują. Ja nie wiem, w jaki sposób Zarząd Powiatu miałby mieć na to jakiś wpływ. Proszę o uszczegółowienie”.
            Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Proszę Państwa, nie chodzi o to, by wyjaśnić, w jaki sposób pracują lekarze rodzinni, bo to jest jasne. Natomiast chodzi o to, że Narodowy Fundusz Zdrowia ograniczać chce możliwość dostępu do lekarza. Ja nie znam szczegółów takich bardzo konkretnych, ale słyszałem o tym, że ma być jeden lekarz na 5.000 mieszkańców dostępny. Czy to już weszło, czy nie, ja tego nie wiem. Temat jest dosyć istotny i ciekawie jest sformułowany w Internecie, więc to jest taka informacja do dopracowania. Jeżeli to jest nieprawdą, to życie to nam zweryfikuje”.
            Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego powiedziała: „Czy ja bym mogła poprosić o odniesienie się Komisji Zdrowia, jako specjalistów, do tych doniesień medialnych”.
            Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „ Wiem z doniesień medialnych, że taki problem istnieje, natomiast, że jest taki problem na naszym powiecie istnieje, tego nie słyszałam, więc trudno się do tego odnieść. Poza tym to pytanie było kierowane do Zarządu Powiatu”.
            Głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski: „Proszę Państwa, może ja postaram się wyjaśnić, jak to funkcjonowało do dzisiaj, natomiast nie wiem, co będzie dalej. Na tą chwilę, od kilku lat było to tak, że tzw. godziny nocne i godziny świąteczne były zabezpieczane w całym województwie przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i tak było do dzisiaj. Nie znam szczegółów, czy coś ma się zmienić, czy pogotowie już tego nie chce i jak NFZ zakontraktuje te świadczenia, natomiast rzeczywiście nie będziemy mieli zbyt dużego wpływu na to, jak to się będzie odbywać. To jest kwestia złożenia zapytania przez Fundusz i złożenia ofert przez jakieś podmioty. Jakie podmioty złożą oferty i kto z nich podpisze kontrakty – na to nie będziemy mieli wpływu”. 
            Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 16
            Przyjęcie protokołu z obrad III sesji RPB.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż III Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 27 stycznia 2011 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr III/2011 z dnia 27 stycznia 2011roku.
 
Ad 17
            Sprawy różne.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych o pismach, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego:
1)   pismo z Ministerstwa Infrastruktury, Departamentu Dróg i Autostrad, będące odpowiedzią na wystąpienia dotyczące budowy dróg ekspresowych S-8 i S-19 na terenie województwa podlaskiego oraz projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011- 2015 (zał. nr 25),
2)   pismo w sprawie zgłoszenia powstania Klubu PiS przy Radzie Powiatu Białostockiego (zał. nr 26),
3)   pismo Zarządu Powiatu Białostockiego w sprawie przedłożenia sprawozdania zbiorczego z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat (zał. nr 27),
4)   pismo NZOZ „VEA” S.C w sprawie powtarzających się od ponad roku niedociągnięć związanych z zarządzaniem obiektem  byłej Przychodni Rejonowej w Łapach przy ul. Piaskowej 9 (zał. nr 28). Pismo zostało rozpatrzone przez Zarząd Powiatu i sprawa ta została załatwiona.
5)   pismo Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii nauk, Instytutu Botaniki Polskiej PAN w sprawie uwalniania do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (zał. nr 29),
6)   pismo mieszkańców wsi Henrykowo w sprawie utwardzenia i wyżwirowania drogi we wsi Henrykowo na całych jej odcinkach (zał. nr 30). W tej sprawie wyjaśnień udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Szanowni Państwo, wolą Zarządu Powiatu Białostockiego szukamy wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych gminno – powiatowych, czy też powiatowo – gminnych, gdzie zakładając, że będzie funkcjonował Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych w latach następnych pod tą, czy inną nazwą, warto byłoby pokusić się o składanie tzw. wspólnych wniosków do tegoż programu. Jednym z takich pomysłów był pomysł złożenia do takiego programu pomocowego wniosku na przebudowę drogi powiatowej Grabówka – Sobolewo – Henrykowo, z tym, że w Henrykowie „urywa” się w pewnym miejscu droga powiatowa i dalej, do końca miejscowości Henrykowo biegnie droga gminna. Taki pomysł się narodził. Jesteśmy na etapie opracowania dokumentacji projektowej na swoje odcinki powiatowe. Jesteśmy też na etapie procedowania, zmierzając do uzyskania pozwolenia na budowę, ale po drodze opiniujący i decydenci w postaci Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska skutecznie zablokowali nasze procedowanie, żądając opracowania raportu oddziaływania na środowisko w tzw. pełnym zakresie. Mamy w tej sytuacji co najmniej 1,5 roku „do tyłu” z tego powodu, że ktoś uważa, iż droga po przebudowie, gdzie rozdzielenie ruchu pieszego od samochodowego, wydzielenie samodzielnej ścieżki dla rowerów, budowa kanalizacji deszczowej może szkodzić środowisku, jak również mieszkańcom. Tak ta sprawa wygląda, natomiast dowiezienie żwiru, to też jest problem z uwagi na ilość środków, jakimi dysponujemy”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego w sprawach różnych przypomniał zebranym o obowiązku składania oświadczeń majątkowych do końca kwietnia bieżącego roku. Zostały rozdane Radnym stosowne druki, ale do tego dokumentu muszą również był dołączone załączniki w postaci PIT i inne dokumenty poświadczające uzyskane dochody. Pan Sławomir Gołaszewski zaapelował do Radnych o staranne wypełnianie tychże dokumentów.
Również w sprawach różnych głos zabrała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pan Anna Grycuk. Poinformowała zebranych, iż Komisja w dniu 22 lutego 2011 roku odwiedziła Książnicę Podlaską, zapoznała się z informacją przedłożoną przez Kierownik Biblioteki Powiatowej – Panią Małgorzatą Rokicką- Szymańską na temat ważniejszych działań Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego w roku 2010 i zaplanowanymi przedsięwzięciami na rok 2011. „W trakcie spotkania, księgowa Książnicy Podlaskiej zapoznała również z pewnymi danymi dotyczącymi funkcjonowania Biblioteki Powiatowej. Chodzi o to, że przedstawiła dane dotyczące nie tylko kosztów utrzymania naszej bibliotekarki, ale również innych wydatków ponoszonych przez Książnicę Podlaską na rzecz Biblioteki Powiatowej. W związku z tym, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej po przeprowadzeniu dyskusji poddała pod głosowanie wniosek Radnego Pana Andrzeja Osmolskiego dotyczący zapewnienia przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku kwoty, która w pełni pokryje koszty funkcjonowania Biblioteki Powiatu Białostockiego. Wniosek przyjęto jednogłośnie”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado Zarząd ma pewne obowiązki związane z prowadzeniem bibliotek. Jako takiej Biblioteki Powiatowej nie ma. Rozwiązane to zostało parę lat temu w ten sposób, że zadania te zleciliśmy Książnicy i co roku jest aktualizowane porozumienie. W ramach tego porozumienia co roku przeznaczane są pewne kwoty ok. 50.000zł. Inne powiatu dogadują się z gminami i na taki cel przeznaczają ok. 5.000zł. Część tej kwoty idzie na wynagrodzenie, a część na dojazdy. Z rozliczenia wynikało, że Książnica wydała więcej, niż wynikało z tego porozumienia, ale jeżeli chodzi o to, to pomiędzy nami była zawarta umowa… . Kwestia następnych lat będzie przedmiotem dyskusji Powiem tak, że generalnie mamy 22 jednostki i wszyscy od nas chcą więcej, stąd te przemyślenia przedstawiamy Wysokiej Radzie, bo to zawsze jest kwestia dylematów, czy więcej przeznaczać na wydatki bieżące, czy na inwestycje. Przyjmujemy sugestię Komisji do dalszych rozważań, ale to będzie przy konstruowaniu budżetu trochę później, a na posiedzeniu Zarządu odbędzie się wspólne spotkanie, w celu doprecyzowania tych wszystkich spraw”.
W sprawach różnych o głos poprosiła Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, która serdecznie zaprosiła wszystkich Radnych na IV Forum Rynku Pracy, które odbędzie się 8 marca 2011 roku o godz.1000 w hali sportowej Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20A. To są największe targi pracodawców, które są organizowane w regionie, organizowane na życzenie pracodawców.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 18
Zamknięcie obrad IV sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady IV Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 24 lutego 2011 roku, o godz. 1230.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 24-02-2011

Data udostępnienia w BIP: 12-05-2011 14:49

Data modyfikacji informacji: 12-05-2011 14:49