Protokół Nr III/2011 z dnia 27.01.2011r.

RP.0002.3.2011
 
Protokół Nr III /2011
z obrad III Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
 w dniu 27 stycznia 2011 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
            Obrady III Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 27 stycznia 2011 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 22 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecni byli: Pani Bożena Nienałtowska oraz  Pan Paweł Kondracki (nieobecność usprawiedliwiona).
 
Ad 2
Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny III Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są do niego uwagi? 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poprosił o zdjęcie z porządku obrad pkt. 13: „Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku”. Jest to autopoprawka Zarządu Powiatu Białostockiego, stąd nie wymaga ona głosowania.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad? 
Wniosków nie zgłoszono.
Zmieniony porządek obrad przyjęto do realizacji w brzmieniu:
1.      Otwarcie obrad III sesji RPB.
2.      Przedstawienie porządku obrad.
3.      Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.      Podjęcie uchwały w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu.
5.      Ceremonia złożenia ślubowania przez Radnego.
6.      Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014.
7.      Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011.
8.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Białystok na zadania z zakresu pomocy społecznej – rodziny zastępcze.
9.      Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za rok 2010.
10.    Podjęcie uchwały w sprawie delegowania dwóch radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego.
11.    Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
12.    Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
13.    Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego.
14.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
15.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
16.    Zatwierdzenie planów pracy Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
17.    Interpelacje i zapytania Radnych.
18.    Przyjęcie protokołu z obrad II sesji RPB.
19.    Sprawy różne.
20.    Zamknięcie obrad III sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
            Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 24 grudnia 2010 roku do 25 stycznia 2011 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
·   majątkiem powiatowym,
·   drogami powiatowymi,
·   ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·   oświatą, kulturą i sportem,
·   finansami i budżetem.
Ponadto Zarząd:
·   udzielił pełnomocnictwa Radcy Prawnemu Powiatowego Urzędu Pracy do reprezentowania Powiatu w postępowaniu przed Sądem Rejonowym w Białymstoku,
·   przyjął rozliczenia dotacji udzielonych z budżetu Powiatu dla OSP w Złotnikach oraz dla Komendy Wojewódzkiej Policji,
·   podjął uchwałę w sprawie aktualizacji wykazu jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
·   podpisał aneks do umowy zawartej z Wytwórnią Tablic Rejestracyjnych LISSA na dostawę tablic rejestracyjnych,
·   przyznał premie za miesiąc styczeń 2011 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu,
·   rozpatrzył pismo Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska w sprawie wysokości składki członkowskiej za 2011 rok,
·   rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu,
·   brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·   tradycyjnych spotkaniach opłatkowych organizowanych przez Komendę Miejską Policji oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Choroszczy,
·   odprawie służbowej podsumowującej działalność w 2010 roku Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku,
·   zebraniu sprawozdawczo-wyborczym OSP w Złotnikach,
·   XII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Czarnej Białostockiej,
·   posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku,
·   spotkaniu Rady Pedagogicznej Centrum Edukacji w Supraślu,
·   Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Czarnej Białostockiej.
Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz poprosił o rozwinięcie punktu dotyczącego udzielenia odpowiedzi na pismo Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże, jeśli chodzi o inwestycje na drogach powiatowych oraz pisma mieszkańców wsi Pogorzałki, jeśli chodzi o budowę chodnika przy drodze powiatowej.
Odpowiedzi udzielił Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu dnia 13 stycznia 2011 roku podpisał odpowiedź do Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże informując, że w projekcie planu inwestycji roku 2011 znajduje się przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej w miejscowości Kopisk- kontynuacja robót. Planowana wartość robót – 1.000.000zł, a montaż finansowy gminy i powiatu 50/50, czyli po 500.000zł. Ponadto Zarząd Powiatu poinformował Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże, że im wcześniej Rada Gminy podejmie stosowne uchwały, tym prędzej przystąpimy do procedowania i realizacji tego przedsięwzięcia. Odnośnie Pogorzałek – w tej sprawie do Zarządu Powiatu wystąpienia były z dwóch stron: mieszkańców i Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże. Mieszkańcy życzą sobie mieć chodnik w miejscowości Pogorzałki od kościoła do świetlicy wiejskiej. Sprawa została skierowana do PZD, celem przeanalizowania. Po dokonaniu tych czynności przedstawiono Zarządowi Powiatu informacje: planowany do realizacji chodnik znajduje się w miejscu uzgodnionej wcześniej, a jeszcze nie wykonanej kanalizacji sanitarnej. W związku z tym zapytaliśmy Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże o termin realizacji kanału sanitarnego, bo ta inwestycja zdecydowanie powinna wyprzedzić ułożenie chodnika w miejscowości Pogorzałki. Ponadto, zapytaliśmy Pana Wójta o udział finansowy w kosztach opracowania dokumentacji projektowej na wykonanie chodnika, jak również w realizacji robót budowlanych związanych z budową chodnika. Dodatkowo poinformowaliśmy Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże, że jest taka tendencja wśród Radnych powiatowych, by chodniki były utrzymywane, najlepiej dożywotnio przez zarządców dróg gminnych. Na te zapytania jeszcze odpowiedzi nie otrzymaliśmy, ale są to sprawy świeże”.
Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił pytanie dotyczące sytuacji obiektu przy ul. Piaskowej w Łapach: „Nie chodzi mi o zalanie tego budynku, tylko o to, że w ubiegłym roku był projekt termomodernizacji i wniosek złożony do banku o pożyczkę. Wniosek ten został odrzucony, ale czy powrócił ten pomysł termomodernizacji w tym roku i na jakim etapie jest ta sprawa”.
Odpowiedzi udzielił Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach – Pan Janusz Krzysztof Rainko: „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, rzeczywiście, ze względów proceduralnych w ubiegłym roku nie udało się uzyskać kredytu termo modernizacyjnego na docieplenie tego budynku, niemniej ze względu na pewną wadę tego budynku polegającą na sporych uszkodzeniach dachu byliśmy zmuszeni w ubiegłym roku ponieść pewne koszty, by nie zalewało tych pomieszczeń i najemców, którzy wynajmują w tym budynku pomieszczenia. Ten element został wykonany, a w tym roku, w zależności od dotacji, która otrzymamy z Powiatu planujemy dalsze prace, w jakim zakresie trudno obecnie określić, tym bardziej, że pojawił się nowy element, którego nie ujmowaliśmy w zeszłym roku, a mianowicie, sprzed 2 lat duży projekt termomodernizacji prowadzony przez Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi, w którym też uczestniczy SP ZOZ Łapy i być może dotychczasowe plany trzeba będzie zweryfikować”.
Radna Pani Anna Grycuk poprosiła o uściślenie, w jakim zakresie rozpatrzono wniosek mieszkańców Gródka o wybudowanie chodników przy ul. Białostockiej.
Odpowiedzi udzielił Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku: „Wniosek mieszkańców Gródka poparty przez Wójta Gminy Gródek został skierowany do analizy PZD. W wyniku analizy przygotowaliśmy wystąpienie do Wójta Gminy z zapytaniem o udział finansowy w kosztach opracowania dokumentacji projektowej oraz w kosztach realizacji chodnika, ewentualnie, jeżeli się okaże, że trzeba będzie przy nowo wybudowanym chodniku wykonać kanalizację deszczową, również o koszty udziału w budowie kanału deszczowego, bo jak wiadomo chodnik wymaga budowy krawężnika. Dodatkowo, tradycyjnie zapytaliśmy o ewentualnie wzięcie na siebie przez włodarza Gminy Gródek kosztów utrzymania dożywotnio chodnika”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.
 
 
Ad 4, 5 cdn.
Podjęcie uchwały w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu. Ceremonia złożenia ślubowania przez Radnego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż kolejnym punktem jest podjęcie przez Radę Powiatu uchwały w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu oraz przeprowadzenie ceremonii złożenia ślubowania przez nowego Radnego: „Pan Ryszard łapiński, pomimo tego, iż wczoraj potwierdził, iż przybędzie na sesję, z jakiegoś powodu na obrady nie dotarł. Miejmy nadzieję, że nic poważnego się nie stało. Próbowałem skontaktować się telefonicznie, ale niestety telefonu nie odbiera. Mam propozycję, żeby odłożyć ten punkt i przejść do kolejnych. Może Pan Łapiński dotrze na obrady”.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła ww. wniosek Przewodniczącego Rady Powiatu przez aklamację.
 
Ad 6
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014 (zał. nr 5).
Przedłożony projekt uchwały obejmuje lata od 2011 do 2014 roku. Jest to okres, w którym przewiduje się, iż zarówno zaciągnięte zobowiązania z tytułu kredytów, jak też planowane zobowiązania do zaciągnięcia w roku 2011 zostaną całkowicie spłacone. Ponadto w tym okresie będą realizowane przedsięwzięcia wieloletnie, co do których w treści uchwały zawarte jest upoważnienie Rady do zaciągania zobowiązań przez Zarząd z tego tytułu, jak również do scedowania tego upoważnienia dla kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu, realizujących te zadania wieloletnie. Kwoty zaplanowane na rok 2011 zostały odpowiednio uwzględnione w projekcie uchwały budżetowej na rok 2011. Wskaźniki zaprezentowane w uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej zarówno wg formuł określonych ustawą o finansach publicznych z roku 2005, jak również zgodnie z formuła określona w art. 243 ust. 1 uofp z dnia 27 sierpnia 2009 roku są w pełni spełnione. Świadczy to o wystarczająco dobrej kondycji finansowej budżetu Powiatu, jak też wynikają stąd dobre rokowania na lata następne-2012-2014.
Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski odczytał Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do przedmiotowego projektu uchwały.
Następnie, Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014.
Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformował zebranych Pan Jan Kaczan – Przewodniczący tejże Komisji.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym Pani Anna Grycuk poinformowała zebranych odczytując treść opinii.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek również stwierdził, iż Komisja wydała jednogłośnie pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały Rady.
Ponadto, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę jej Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/25/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014 (zał. nr 6).
 
 
Ad 7
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 7).
Przedłożony projekt budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011 zakłada po stronie dochodów kwotę 95.669.522zł, po stronie wydatków budżetu kwotę 99.069.522zł. Planowany jest deficyt budżetu w wysokości 3.400.000zł, który zostanie pokryty: kwotą kredytów 2.300.000zł (kredyt na termomodernizacje obiektów z 20% premią termo modernizacyjną oraz 1.500.000zł –kredyt na inwestycje na drogach powiatowych). Pozostałą część deficytu w kwocie 1.100.000zł planuje się pokryć nadwyżką z lat poprzednich. W budżecie tworzy się także rezerwy: ogólną w kwocie 750.000zł; celowe – 2.490.000zł (180.000zł – wydatki związane z zarządzaniem kryzysowym; wydatki bieżące- 170.000zł i 2.140.000zł – wydatki inwestycyjne).
Pani Maria Borodziuk omówiła szczegółowo strukturę dochodów i wydatków budżetu Powiatu wraz z autopoprawkami Zarządu Powiatu do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Projekt budżetu został przedłożony do zaopiniowania Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, która wydała pozytywną opinię do projektu tejże uchwały (zał. nr 8).
Powyższy projekt uchwały był także przedmiotem obrad wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski odczytał Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do przedmiotowego projektu uchwały.
Następnie, Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały wraz ze zgłoszonymi autopoprawkami, o czym poinformował zebranych Pan Jan Kaczan – Przewodniczący tejże Komisji.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały wraz z autopoprawkami, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym Pani Anna Grycuk poinformowała zebranych odczytując treść opinii.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek również stwierdził, iż Komisja wydała jednogłośnie pozytywną opinię do projektu uchwały Rady wraz z autopoprawkami w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Ponadto, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę jej Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr III/26/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 9).
 
Ad 8
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Białystok na zadania z zakresu pomocy społecznej – rodziny zastępcze.
 Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Białystok na zadania z zakresu pomocy społecznej – rodziny zastępcze (zał. nr 10).
Powyższy projekt uchwały zakłada udzielenie pomocy finansowej Miastu Białystok w wysokości 88.508zł z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków związanych z kosztami wynagrodzenia przysługującego zawodowej rodzinie zastępczej na lata 2011-2014, w związku z tym, że to zadanie zostało ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011-2014. Udzielenie tejże pomocy wynika z faktu, iż w zawodowej rodzinie zastępczej, utworzonej przez Miasto Białystok zostały umieszczone, zgodnie z postanowieniem sądu dzieci z terenu Powiatu Białostockiego. Zwrot kosztów wypłaconej pomocy pieniężnej na utrzymanie dzieci wyraźnie reguluje ustawa o pomocy społecznej i w tym zakresie są zawierane odrębne porozumienia, natomiast przywołana ustawa nie reguluje wprost takiej sytuacji, która zaistniała w tym przypadku, czyli umieszczenie dzieci z innego Powiatu w rodzinie zastępczej – zawodowej, funkcjonującej na innym terenie, stąd niezbędne jest podjęcie takiej uchwały, która zabezpiecza 3/5 comiesięcznego wynagrodzenia wraz z pochodnymi wypłacanego zawodowej rodzinie zastępczej.
Pytań i uwag do projektu powyższej uchwały nie zgłoszono.
Opinie pozytywne do projektu omawianej uchwały wydały dwie Komisje: Komisja Budżetu i Finansów oraz Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, o czym poinformowali Przewodniczący tychże Komisji.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr III/27/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Białystok na zadania z zakresu pomocy społecznej – rodziny zastępcze (zał. nr 11).
 
 
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za rok 2010.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przypomniał zebranym, iż zgodnie z dyspozycją art. 38b ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, nie później, niż do końca stycznia następnego roku kalendarzowego starosta składa radzie powiatu sprawozdanie z działalności komisji za rok ubiegły. Takie sprawozdanie również ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym, stąd na dzisiejsze obrady został przygotowany projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za rok 2010 (zał. nr 12).
            Ponieważ pytań i uwag do sprawozdania nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i  Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/28/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za 2010 rok (zał. nr 13).
 
 
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie delegowania dwóch radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przedstawił zebranym potrzebę podjęcia przez Radę Powiatu uchwały w sprawie delegowania dwóch radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego (zał. nr 14).
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek stwierdził, iż Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zaopiniowała pozytywnie, jednogłośnie projekt uchwały w sprawie delegowania dwóch radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego. Jednocześnie Komisja wnioskuje o rozważenie jako jednej z kandydatur - kandydatury Pana Walentego Sica do pracy w tejże Komisji. Zgłoszenie drugiej propozycji kandydatury Komisja pozostawia Radzie Powiatu.
Pan Walenty Sic wyraził zgodę na kandydowanie.
Drugą kandydaturę – Pana Marka Żmujdzina zgłosił Radny Pan Marian Olechnowicz.
Pan Marek Żmujdzin wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych propozycji nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła Uchwałę Nr III/29/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie delegowania dwóch radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego (zał. nr 15).
 
 
Ad 11
Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (zał. nr 16).
Wojewoda Podlaski rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 8 grudnia 2010 roku stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu Białostockiego z dnia 30 czerwca 2010 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego, Wojewoda wskazuje, iż uchwała ta jest aktem prawa miejscowego, zatem podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Stąd potrzeba podjęcia powyższej uchwały.
Radny Pan Jacek Sak zgłosił pytanie: „W zapisie tejże uchwały mamy, że uprawnionymi do udziału w konsultacjach są organizacje działające na terenie Powiatu. Rozumiem, że te organizacje nie muszą mieć siedziby na terenie naszego Powiatu, tylko prowadzić swoją działalność”.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku potwierdziła, iż wystarczy, iż organizacje te działają na rzecz mieszkańców naszego Powiatu i nie musza tutaj mieć swojej siedziby.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/30/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (zał. nr 17).
 
Ad 12
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach (zał. nr 18).
Poinformowała zebranych, iż w związku z tym, iż w Radzie Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach zawsze działają przedstawiciele Rady Powiatu Białostockiego, a nowa kadencja Rady rozpoczęła się niedawno została przedstawiona propozycja zmiany składu tejże Rady w części dotyczącej przedstawicieli Rady Powiatu. Do tej pory w Radzie Społecznej SP ZOZ w Łapach przedstawicielami Rady Powiatu III kadencji byli: Pan Roman Tadeusz Łudź, Pan Wojciech Bukłaha, Pan Marian Olechnowicz oraz Pan Roman Czepe – Burmistrz Łap.
Pani Marciszewska poprosiła zebranych o wybór 4 przedstawicieli nowej Rady do Rady Społecznej przy SP ZOZ w Łapach.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące sposobu odwołania poprzednich przedstawicieli Rady w Radzie Społecznej. Zapytał, czy w związku z tym nie jest potrzebna uchwała Rady odwołująca z funkcji przedstawicieli poprzedniej kadencji.
W związku z tymi wątpliwościami ogłoszono 20 minutową przerwę, w celu wyjaśnienia tych kwestii proceduralnych.
Po przerwie głos zabrała Pani Jolanta Niewińska – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Szanowni Państwo, w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej nie ma bezpośredniej regulacji o odwołaniu członków Rady Społecznej przed upływem kadencji, natomiast w tej sytuacji, o której wspomniała Pani Dyrektor Marciszewska wydaje się celowa częściowa wymiana członków tejże Rady, z uwagi na to, że zaprzestali oni pełnienia funkcji czy to radnego, czy burmistrza. Zatem nasza propozycja zmierza do tego, żeby tych członków wymienić, co w zasadzie jest zabiegiem technicznym, bo nasza uchwała ma taki skutek, jakbyśmy odwołali część osób, a w zamian na to samo miejsce powołali nowe osoby. Zamiast dwóch uchwał, zaproponowaliśmy państwu jedną, która zmienia dotychczasową uchwałę w odpowiednim punkcie w ten sposób, że w miejsce dotychczasowych niektórych członków wprowadza nowych. Taka konstrukcja była już przez nas praktykowana w roku 2007 i nie budziła żadnych kontrowersji ze strony organu nadzoru”.
Radny Pan Jan Kaczmarek zgłosił pytanie: „W takim razie, jeżeli podejmiemy ta uchwałę, wymieniającą częściowo skład Rady Społecznej, to co się stanie z naszymi przedstawicielami, którzy byli w Radzie do tej pory i którzy przyjdą na takie zebranie?”.
Pani Jolanta Niewińska – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Wydaje się, iż te osoby dowiedzą się o tym, bowiem ta uchwała zostanie im doręczona i myślę, że również z podziękowaniem za pracę w dotychczasowej Radzie”.
Radny Pan Jacek Sak stwierdził: „Zapis w uchwale brzmi, iż wchodzi ona w życie z dniem podjęcia, a słyszałem dzisiaj o kadencyjności tej Rady. Czy to znaczy, że jeżeli dzisiaj podejmiemy tą uchwałę, a kadencja tej Rady kończy się w czerwcu, to znów będziemy podejmować nową uchwałę?”.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku potwierdziła: „Kadencja starej Rady trwa do 28 czerwca 2011 roku. W tej chwili, jeżeli Szanowna Rada podejmie tą uchwałę, to Ci członkowie wybrani przez Radę Powiatu zostaną wymienieni, natomiast cała Rady w tym składzie trwa do końca czerwca. Na czerwcową Sesję Rady będzie przedłożona nowa uchwała uchylająca dzisiejszą uchwałę i będzie powołana nowa Rada na następną kadencję. Mogą to być te same osoby, ale wymóg podjęcia uchwały w czerwcu obowiązuje”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o zgłaszanie kandydatów na przedstawicieli Powiatu do Rady Społecznej przy SP ZOZ w Łapach.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zgłosił kandydaturę Pana Mariana Olechnowicza, który jest Radnym IV kadencji Rady Powiatu, a jednocześnie jest członkiem tejże Rady III kadencji.
O głos poprosiła Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, informując Wysoką Radę, iż Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach. Jednocześnie Komisja prosi o rozważenie kandydatur:
·       Pana Wiktora Brzosko – Burmistrza Łap
oraz trzech przedstawicieli Rady Powiatu Białostockiego:
·       Pana Sławomira Gołaszewskiego,
·       Pana Mariana Olechnowicza,
·       Pana Andrzeja Osmolskiego,
do składu Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
            Wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.
Innych propozycji Rada Powiatu Białostockiego nie zgłosiła, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/31/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach (zał. nr 19).
 
Ad 13
Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego.
Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska przypomniał zebranym, iż z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Wydziału Kontroli i Nadzoru w dniu 22 grudnia 2010 roku do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęła skarga na działalność Starosty Powiatu Białostockiego, przesłana do rozpatrzenia wg kompetencji (zał. nr 20).
Z uwagi na fakt, iż w dniu 23 grudnia 2010 roku w porządku obrad Sesji przewidziane było powołanie Komisji, niezwłocznie do skarżącego zostało przesłane pismo przedłużające termin rozpatrzenia skargi, by tym samym dać czas Komisji na jej ukonstytuowanie się oraz  wyznaczenie terminu posiedzenia w sprawie przeprowadzenia tego postępowania (zał. nr 21).
Równocześnie, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wystąpił z pismem do Komisji Rolnictwa i Środowiska o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i wypracowanie opinii w tej sprawie (zał. nr 22), a także do Starosty Białostockiego o udostępnienie wszelkich zgromadzonych dokumentów w tej sprawie oraz o złożenie niezbędnych wyjaśnień Komisji (zał. nr 23).
Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska przedstawił Wysokiej Radzie ustalenia dokonane w trakcie postępowania wyjaśniającego, opinię wypracowaną w tej kwestii oraz projekt uchwały Rady wraz z uzasadnieniem (zał. nr 24).
Pytań i uwag do powyższej sprawy nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/32/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie skargi na działalność Starosty Powiatu Białostockiego (zał. nr 25).
 
Ad 14
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji na 2011 rok (zał. 26).
            Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały.
Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował Wysoką Radę, iż Komisja Rewizyjna, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Komisja Infrastruktury Technicznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący - Pan Jan Kaczan. Jednocześnie Komisja wnioskuje do Rady Powiatu o rozważenie zmiany terminu Sesji grudniowej w uzgodnieniu z Zarządem Powiatu Białostockiego.
Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego poinformował Wysoką Radę, iż Komisja jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej także wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca Pani Anna Grycuk.
Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin poinformował zebranych, iż Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok. Jednocześnie Komisja wnioskuje do Rady Powiatu o rozważenie zmiany terminu Sesji grudniowej z 22 grudnia 2011 roku na jeden z dowolnych terminów, czyli 15 lub 29 grudnia 2011 roku.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/33/2011  z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie przyjęcia Planu Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok (zał. nr 27).
 
 
Ad 15
            Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski przedstawił Wysokiej Radzie opracowany przez Komisję Rewizyjną plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2011 rok (zał. nr 28), prosząc o podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej.
Jednocześnie poinformował Wysoką Radę, iż Komisja Rewizyjna wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Następnie, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił wszystkie Komisje stałe Rady Powiatu o odczytanie opinii w przedmiotowej sprawie.
  • Komisja Budżetu i Finansów – opinia pozytywna
  • Komisja Infrastruktury Technicznej – opinia pozytywna
  • Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – opinia pozytywna
  • Komisja Rolnictwa i Środowiska  – opinia pozytywna
  • Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej - opinia pozytywna
  • Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny - opinia pozytywna.
Komisja Promocji i Rozwoju Powiatu nie wydała opinii w sprawie planu kontroli na 2011 rok Komisji Rewizyjnej z uwagi na brak quorum, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca – Pani Dorota Rusiłowicz.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr III/34/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie przyjęcia Planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok (zał. nr 29).
 
 
Ad 16
Zatwierdzenie planów pracy Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o przedstawienie planów pracy Komisji na 2011 rok ( zał. nr 30 – 36).
Przewodniczący poszczególnych stałych Komisji Rady Powiatu dokonali prezentacji zamierzeń Komisji na 2011 rok, z uwzględnieniem autopoprawek zgłoszonych podczas opracowywania planów pracy.
Następnie, Wysoka Rada zapoznała się z pozytywnymi opiniami poszczególnych Komisji do omawianych planów pracy Komisji.
Wobec braku pytań i uwag przystąpiono do głosowania poszczególnych planów pracy Komisji na 2011 rok.
ØKomisji Budżetu i Finansów  
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
ØKomisji Infrastruktury Technicznej 
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Infrastruktury Technicznej Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
Ø Komisji Bezpieczeństwa i  Porządku Publicznego
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
Ø Komisja Rolnictwa i Środowiska  
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Rolnictwa i Środowiska Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
Ø Komisja Promocji i Rozwoju Powiatu
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
Ø Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
Ø Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zatwierdziła plan pracy Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego na 2011 rok.
 
 
Ad 4,5 cd.
Podjęcie uchwały w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu.
Ponieważ nadal na obradach III Sesji Rady Powiatu nie pojawił się kandydat na Radnego – Pan Ryszard Łapiński, Radny Pan Marek Żmujdzin stwierdził, iż złożenie oświadczenia o spełnieniu wymogów dla objęcia mandatu radnego Powiatu w dniu 23 grudnia 2010 roku jest niewystarczającą przesłanką do uznania, iż nieobecność Radnego na Sesji jest wynikiem przyczyn od niego niezależnych i może budzić wątpliwości przy podejmowaniu tejże uchwały.
Radny Pan Marek Żmujdzin złożył formalny wniosek o odłożenie tych punktów w całości na kolejną Sesję.
Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku – Pani Jolanta Niewińska złożyła zebranym wyjaśnienia oraz przedstawiła interpretację prawną dotyczącą podjęcia przez Radę Powiatu Białostockiego uchwały w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu, w związku z jego nieobecnością na obradach III Sesji RPB w dniu dzisiejszym (zał. nr 37).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w świetle regulacji art. 194 ust.1 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw nie ma wątpliwości, że Państwo powinni uchwałę o wstąpieniu kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu podjąć dzisiaj. Otóż przepis ten stanowi wyraźnie, że Rada podejmuje uchwałę o wstąpieniu kandydata z tej samej listy, w miejsce radnego, którego mandat wygaszono, na następnej sesji, po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu. Skoro u nas ułożyło się tak, że uchwała o wygaśnięciu mandatu została podjęta na Sesji w dniu 23 grudnia 2010 roku, to ta Sesja dzisiejsza jest następną i dzisiaj winniśmy podjąć uchwałę o wstąpieniu w miejsce poprzedniego Radnego kolejnego kandydata. Ostatnim dokumentem, który jest w naszej dyspozycji jest oświadczenie o spełnieniu wymogów dla objęcia mandatu Radnego, złożone przez Pana Ryszarda Łapińskiego. Jest to dokument, z którego wynika, że nie utracił on prawa wybieralności. Żadnych innym materiałów nie mamy. W szczególności nie mamy wyraźnego oświadczenia Pana kandydata o odmowie złożenia ślubowania. To, co spowodowało dzisiejszą nieobecność – to są okoliczności niezależne, ale jak najbardziej dzisiaj uchwała powinna być podjęta, natomiast dalszy rozwój wypadków przesądzi co będzie dalej”.
Wobec powyższych faktów, Radny Pan Marek Żmujdzin wycofał swój wniosek formalny.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski zreferował zebranym projekt uchwały Rady i przypomniał zebranym, iż dopiero złożenie ślubowania przez Pana Ryszarda Łapińskiego będzie równoznaczne z zaprzysiężeniem na Radnego Rady Powiatu Białostockiego.
Wszystkie stałe Komisje Rady Powiatu Białostockiego wydały pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały Rady.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła Uchwałę Nr III/35/2011 z dnia 27 stycznia 2011 roku w sprawie wstąpienia kandydata z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Wyborców Nasze Podlasie na miejsce radnego, wybranego w okręgu wyborczym nr 5, w związku z wygaśnięciem jego mandatu (zał. nr 38).
 
 
Ad 17
Interpelacje i zapytania Radnych.
Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz zwrócił się z prośbą o ujęcie w planie inwestycyjnym roku 2011 drogi powiatowej inwestycji, która miała być wykonana w roku 2006 – ok. 500 mb w miejscowości Obrubniki. Pan Łukaszewicz umotywował swoje stanowisko: „Inwestycja ta nie doszła do skutku w 2006 roku, gdyż Pan Wójt wycofał środki finansowe przeznaczone na ta inwestycję i skierował je na budowę chodnika w Dobrzyniewie Fabrycznym. Powiat również środki na ta inwestycję skierował na inne zadanie. Uważam, że powinniśmy się troszczyć o ciągi komunikacyjne. Został tam niewielki kawałek drogi żwirowej między jednym asfaltem a drugim i to naprawdę źle świadczy o nas i o naszej pracy. Przy okazji mam taki apel, żebyśmy, jako Radni troszczyli się o to, by skomunikować nasze ciągi drogowe. Jeszcze raz proszę o ujęcie tej drogi w planie inwestycji. Jest deklaracja Wójta Gminy Dobrzyniewo współfinansowania tej inwestycji” (zał. nr 39).
Radny Pan Andrzej Osmolski zgłosił zapytanie dotyczące zimowego utrzymania dróg: „Zwracam się do Pana Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku, Panie Dyrektorze, czy Pan wie, że najgorzej utrzymaną drogą powiatową jest ul. Graniczna w Łapach? Ona praktycznie jest w ogóle nieodśnieżana”.
Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski. Stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, nie potrafię potwierdzić, ani zaprzeczyć, ponieważ tam nie byłem. Wnoszę, że skoro jest to jedyna interwencja w tej sprawie, to nie jest to prawda. Dziękuję”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski stwierdził: „Panie Dyrektorze, nie ukrywam, że ta odpowiedź jest dosyć zaskakująca. Panie Dyrektorze, zapraszamy serdecznie na tą drogę, do zwiedzenia”.
Głos w tej samej sprawie zabrał Pan Marian Olechnowicz: „W sprawie ul. Granicznej, Panie Przewodniczący, Panie Dyrektorze, to ja miałem taką jedną sytuację, kiedy ślizgawica się pojawiła zadzwoniłem na 112 i przekazałem tą informację policji. Policja po 15 minutach oddzwoniła do mnie, że już zgłosili to firmie zajmującej się utrzymaniem drogi i dosłownie minąłem się z piaskarką, która posypywała już ul. Graniczną. Tam jest problem taki, że przy tych zaspach, które były, nie było gdzie tego śniegu mieścić. Ja codziennie jeżdżę i tam warunki drogowe były takie, jak wszędzie”.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Żukowski zgłosił pytanie do Pana Starosty, a dotyczące zorganizowania szkolenia dla Radnych: „Panie Starosto, czy jakieś szczegóły już mamy, czy nie, kiedy to będzie i czy będzie?”. Drugie pytanie: W zasadzie wszystkie samorządy, a może raczej większość samorządów zdecydowanie pokazało swoją opinię i stanowisko wyraziło na temat dróg, szczególnie s-8 i s-19 w kwestii zawieszenia prac na tych drogach. Wydaje mi się, że Komisja Promocji i Rozwoju powinna trochę popracować przy tym, a może cała Rada, żebyśmy wyrazili swoje stanowisko, że również jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją. Może okazać się, że lotniska nie będziemy mieli i jeszcze dróg dobrych nie będziemy mieli”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz stwierdził: „Jeżeli jest taka wola Rady, to oczywiście możemy pomóc przygotować takie stanowisko i na kolejnej Sesji taką uchwałę Rada podejmie. Jeśli chodzi o szkolenie Radnym, Pani Sekretarz nad tym pracuje. Jest kwestia wyboru firmy i myślę, że w nieodległym czasie zaproponujemy Radnym szkolenie”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zgłosił kolejną kwestię do przygotowania w formie stanowiska Rady Powiatu: „Proszę państwa, PKP od nowego roku znacząco ograniczyło ilość pociągów. Dotyczy to w szczególności mieszkańców naszego powiatu z Gmin Łapy, Poświętne, którzy korzystali z tych przejazdów przemieszczając się do pracy, do szkoły itp. Zlikwidowano przejazdy nie takie, które były mało oblegane, ale właśnie w takich porach, w których nasi mieszkańcy przemieszczali się do szkół i pracy lub z powrotem. Wydaje się, że PKP podeszło w ten sposób do problemu, że zabierając najbardziej oblegane linie zmuszą samorządy, by z potrzeby swoich mieszkańców dopłacali do tych linii. Nie można się zgodzić z taką polityką PKP”.
Radny Pan Marek Żmujdzin złożył interpelację: „Chodzi o przejście przez drogę krajową w miejscowości Dobrzyniewo – cegielnia, w ciągu drogi powiatowej. Jest tam naprawdę poważne utrudnienie ze względu, że krajówka jest często uczęszczana i ciężko przejść na drugą stronę, tym bardziej, że emeryci i renciści próbują się tamtędy przedostać do sklepu i nie zawsze są tak sprawni, żeby przebiec. Proszę Zarząd, aby wpłynął na to, by powstało tam oznakowane i oświetlone przejście”.
Radny Pan Zenon Żukowski po raz kolejny zgłosił propozycję: „Proszę Państwa, Ci Radni, którzy są w Radzie kolejną kadencję wiedzą o tym, że zgłaszałem propozycję, by było powołane Biuro Usług Prawnych, czy też Biuro Porad Prawnych na zasadzie porad studenckich. Była już składana w poprzedniej kadencji interpelacja w tej sprawie, ale skoro teraz jest nowa Rada, może będzie większa przychylność dla tego typu przedsięwzięcia. Chodzi o nawiązanie współpracy ze Studencką Poradnią Prawną przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku o zorganizowanie bezpłatnego Biura Porad Prawnych przy Starostwie Powiatowym w Białymstoku, oczywiście w dowolne dni, lub dowolny wybrany jeden dzień, czy raz na dwa tygodnie. Społeczeństwo nasze jest coraz bardziej uboższe, a to mogłoby się przyczynić do lepszej obsługi prawnej potrzeb mieszkańców”.
Radny Pan Marek Żmujdzin w tym punkcie poinformował zebranych o wniosku Radnego Pana Zenona Żukowskiego w kwestii zorganizowania posiedzenia wyjazdowego, mającego na celu dokonanie oglądu stawów prywatnych w Jurowcach.
Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził, iż powyższy wniosek wycofuje w całości. Umotywował Radzie swoje stanowisko, wobec czego Rada Powiatu przyjęła ww. wyjaśnienia.
            Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 18
            Przyjęcie protokołu z obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż II Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 23 grudnia 2010 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr II/10 z dnia 23 grudnia 2010 roku.
 
Ad 19
            Sprawy różne.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż podczas obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji Rada Powiatu została zapoznana z pismem Rady Nadzorczej PKS w Siemiatyczach (zał. nr 40). Wówczas sprawa ta została przekazana do przeanalizowania radcom prawnym Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Z uwagi na pewne zastrzeżenia, wynikające z nieprecyzyjnych sformułowań dotyczących prośby o wyrażenie zgody na rozwiązanie z Radnym umowy o pracę, na dzisiejszą Sesje został przygotowany projekt odpowiedzi do Rady Nadzorczej PKS Siemiatycze. Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał Wysokiej Radzie treść odpowiedzi, zapytał czy są do niej uwagi. Wobec braku uwag ze strony Rady Powiatu do treści pisma, poprosił o upoważnienie do jego podpisania.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, zaakceptowała treść powyższej odpowiedzi i upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do jego podpisania (zał. nr 41).
            Również, w sprawach różnych, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał rezygnację z dniem 31 stycznia 2011 roku, Pana Wiesława Dąbrowskiego z mandatu Radnego Rady Powiatu Białostockiego, w związku z powołaniem na stanowisko Zastępcy Burmistrza Wasilkowa (zał. nr 42).
            Tytułem wyjaśnienia, głos zabrał Radny Pan Wiesław Dąbrowski. Umotywował on podjęta przez siebie decyzje, jednocześnie dziękując wszystkim ( Radzie Powiatu, Zarządowi Powiatu oraz wszystkim pracownikom) za krótką, aczkolwiek bardzo miłą współpracę. Wyraził nadzieję, iż dobre relacje zostaną zachowane przy dalszej współpracy samorządowej.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował Radę Powiatu, iż w międzyczasie, do kolejnej Sesji zostanie uruchomiona procedura mająca na celu wygaszenie mandatu Pana Wiesława Dąbrowskiego.
            Kolejna sprawa będąca przedmiotem rozważań Rady Powiatu w sprawach różnych, to skarga na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku (zał. nr 43). Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż skarga została skierowana do merytorycznej Komisji Rady, celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. W posiedzeniu Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu uczestniczyły obie strony postępowania, jednakże z uwagi na brak quorum, Komisja nie wydała opinii w tej sprawie. Po zasięgnięciu opinii Radcy Prawnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz ze względu na wagę podnoszonych zarzutów proponuje się przedłużenie terminu rozpatrzenia skargi z jednoczesnym powiadomieniem o tym fakcie wszystkich stron postępowania. Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał zebranym treść powyższego pisma i poprosił Radę Powiatu o upoważnienie do jego podpisania.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zaakceptowała treść powyższego pisma i upoważniła Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do jego podpisania (zał. nr 44).
            W sprawach różnych, o głos poprosił Radny Pan Marian Olechnowicz. Nawiązując do przedmiotu obrad dzisiejszej Sesji, a w szczególności wyboru przedstawicieli Rady Powiatu do składu Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach, Pan Marian Olechnowicz zaapelował o podjęcie prac, mających na celu uaktualnienie Statutu SP ZOZ w Łapach, aby we właściwi sposób był wygaszany mandat członka Rady Społecznej i procedura powołania nowego składu Rady.
            Kolejnym tematem zgłoszonym w sprawach różnych przez Radnego Pana Mariana Olechnowicza było zapraszanie Radnych z danego terenu do udziału w uroczystościach, imprezach kulturalnych itp.. Zwrócił uwagę, iż niedawno odbyła się kolejna edycja przeglądów kolędniczych, o czym Radni nie zostali poinformowani. Jeszcze raz zaapelował do Zarządu Powiatu o zapraszanie Radnych na tego typu imprezy kulturalne.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż nie zawsze organizatorem jest powiat i wówczas nie ma dużego wpływu na taką okoliczność. Niemniej jednak zapewnił, iż o imprezach organizowanych przez Powiat Radni zawsze będą informowani i zapraszani.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił Radnych Rady Powiatu Białostockiego o dostarczanie zdjęć w formie elektronicznej do Biura Rady.
            Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic zgłosił prośbę do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku o rozważenie możliwości dokonania wycinki krzewów na terenie Gminy Juchnowiec Kościelny.
            Również w sprawach różnych, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych o powstaniu Klubu Radnych PO przy Radzie Powiatu Białostockiego. Przypomniał, iż zawiązanie się Klubów funkcjonujących przy Radzie Powiatu Białostockiego winno być odnotowane w dokumentach gromadzonych w Biurze Rady Powiatu.
            Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 20
Zamknięcie obrad III sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady III Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 27 stycznia 2011 roku, o godz. 1315.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 27-01-2011

Data udostępnienia w BIP: 12-05-2011 14:42

Data modyfikacji informacji: 12-05-2011 14:42