Protokół Nr VIII/2011 z dnia 30.06.2011r.

RP.0002.8.2011
 
 
Protokół Nr VIII /2011
z obrad VIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
w dniu 30 czerwca 2011 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady VIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 30 czerwca 2011 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 23 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny był Pan Jacek Sak (nieobecność usprawiedliwiona) oraz Pan Jarosław Wądołowski.
Ad 2
Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny VII Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są do niego uwagi?
Uwag nie zgłoszono.
 
Porządek obrad przyjęto do realizacji w brzmieniu:
1.         Otwarcie obrad VIII sesji Rady Powiatu.
2.         Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.         Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.         Zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym za 2010 rok oraz rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
5.         Zapoznanie się z Uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.
6.         Zapoznanie się z informacją o stanie mienia Powiatu Białostockiego.
7.         Zapoznanie się z opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2010 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.
8.         Zapoznanie się z Uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2010 rok.
9.         Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
10.      Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.
11.      Przyjęcie sprawozdania za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30.06.2005 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
12.      Przyjęcie informacji o realizacji zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w Powiecie Białostockim za 2010 rok.
13.      Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białymstoku.
14.      Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2010 rok.
15.      Podjęcie uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
16.      Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze.
17.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach).
18.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego.
19.      Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy.
20.      Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz zatrudniania i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w latach 2011-2015”.
21.      Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
22.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
23.      Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski.
24.      Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce.
25.      Interpelacje i zapytania Radnych.
26.      Przyjęcie protokołu z VII Sesji RPB.
27.      Sprawy różne.
28.      Zamknięcie obrad VIII Sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
Wicetarosta Powiatu Białostockiego - Pani Jolanta Den przedłożyła zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 26 maja 2011 roku do 28 czerwca 2011 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
·         majątkiem powiatowym,
·         drogami powiatowymi,
·         ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·         oświatą, kulturą i sportem,
·         finansami i budżetem.
Ponadto Zarząd:
·   podpisał porozumienie w sprawie współfinansowania i współorganizacji imprezy „Dzień Konia na Podlasiu”,
·   udzielił odpowiedzi w związku z interpelacją Posła na Sejm RP
w sprawie zmian ustawy o ochronie przyrody,
·   omówił przy udziale Dyrektora PUP w Białymstoku sprawę zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska osoby niepełnosprawnej przez Firmę Ag.Bart w Choroszczy,
·   zapoznał się z pismem Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” w sprawie terminu posiedzenia sprawozdawczo-wyborczego oraz wytypował osobę do reprezentowania Powiatu na powyższym posiedzeniu,
·   podpisał umowę z Gminą Juchnowiec Kościelny w sprawie zwrotu wydatków poniesionych w związku z wypożyczeniem sceny na potrzeby podsumowania konkursu na zbiórkę surowców wtórnych,
·   przyznał premie za miesiąc czerwiec 2011 r. Dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
·   rozpatrzył wnioski Ochotniczych Straży Pożarnych o dofinansowanie
z budżetu Powiatu wydatków inwestycyjnych,
·   udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych Powiatu,
·   brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·   rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·         otwarciu obchodów Dni Wasilkowa,
·         składzie jury Konkursu „Nie ma jak mamy” organizowanego przez Gminę Wasilków,
·         uroczystości obchodów Dni Lasu organizowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych,
·         spotkaniu Stowarzyszeń funkcjonujących na obszarach wiejskich powiatu białostockiego,
·         spotkaniu z Zarządem Województwa Podlaskiego n.t.: „Aktualny stan
i perspektywy rozwoju województwa podlaskiego”,
·         obchodach Dnia Dziecka w placówkach Powiatu Białostockiego,
·         VII edycji „Dnia Konia na Podlasiu”,
·         X Festynie Św. Antoniego w DPS w Jałówce,
·         obchodach „Dni Czarnej Białostockiej”,
·         seminarium p.n.: „Monitorowanie liczebności populacji zwierząt łownych
i zrównoważone łowiectwo”,
·         posiedzeniu Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku,
·         XI Mistrzostwach Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej,
·         posiedzeniu Rady Społecznej SP ZOZ w Łapach,
·         podsumowaniu XI edycji konkursu na zbiórkę surowców wtórnych,
·         imprezie p.n.: „Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów Sterowanych 2011”,
·         VII Spartakiadzie Sportowo-Rekreacyjnej Powiatu Białostockiego
w Gródku,
·         Konferencji Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” w Suwałkach,
·         obchodach 85-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach.
 
Radny Pan Marian Olechnowicz zapytał: „Panie Starosto, chciałem zapytać o wniosek Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach w sprawie wydzierżawienia powierzchni dydaktycznych na prowadzenie Policealnego Studium Transportu Drogowego, na czym to polega. Drugie powierzenie stanowiska Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Łapach na kolejny okres 5 letni. Trzecie rozpatrzono wnioski Dyrektora Centrum Edukacji w Supraślu o przyznaniu środków finansowych na zakup samochodu do nauki jazdy. Jeśli można prosić o odpowiedź w tych trzech sprawach”.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił:„Jeżeli chodzi o powierzenie stanowiska to dotyczy to Liceum Ogólnokształcącego w Łapach. Dyrektorem jest Pan Dariusz Wincenciak. Zarząd bardzo wysoko ocenia prace Pana Dyrektora. Jest taka możliwość, żeby przedłużyć pełnienie obowiązków na stanowisko Dyrektora bez konkursu i Zarząd z tego skorzystał, czyli na następna kadencję Pan Dyrektor Wincenciak będzie nadal Dyrektorem. Jeśli chodzi o to podyplomowe liceum związane ze transportem to w Łapach przy konsultacji z dziećmi i rodzicami zebraliśmy informację, że brakuje kierowców. Jednocześnie nadarzyła się taka okazja, że firma zewnętrzna, bodajże z Olsztyna szukała miejsca tutaj w województwie podlaskim, żeby tutaj założyć takie liceum płatne, gdzieś ok. 300 zł miesięcznie czesne. Tą sprawą zainteresował się Pan Dyrektor Penza, który widzi możliwość wsparcia działalności Centrum Kształcenia Praktycznego. Chodzi o to, że absolwenci tego liceum mieli by uprawnienia tak jak kierowcy TIR-ów. Jest to korzystne dla wszystkich stron, w związku z tym Pan Dyrektor ma możliwość zadecydowania o wynajmie pomieszczeń. Konsultował to z Zarządem, Zarząd wyraził zgodę i po prostu prace trwają. Mamy nadzieję, że dojdzie to do skutku. Natomiast, jeśli chodzi o zakup samochodu do nauki jazdy, to przyznam się, że było to rozpatrywane, ale ostateczne decyzje nie zapadły w tej sprawie”.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu poprosił Panią Marię Marciszewską – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego o omówienie sytuacji naboru do Centrum Edukacji w Supraślu.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado nabory jeszcze trwają, ostateczny nabór będzie wiadomy 5 lipca. Natomiast na dzień dzisiejszy jest taka sytuacja podobna do roku ubiegłego, czyli prawdopodobnie 1 klasa ruszy, jeżeli Zarząd wyrazi na to zgodę, ale będzie to klasa łączona z dwóch zawodów, czyli Technik mechanizacji rolnictwa i Technik pojazdów samochodowych”.
Radny Pan Ryszard Łapiński zapytał: „Panie Starosto, ja mam pytanie odnośnie przyznania premii za miesiąc czerwiec 2011 roku dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego, jaka to jest kwota i za co?
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Generalnie, co miesiąc Zarząd Powiatu przyznaje premie i po prostu to jest taki system, że jedni dyrektorzy mają te premie, inni dyrektorzy nie mają. Natomiast głównie tutaj chodzi o jednostki domy dziecka i domy pomocy społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Zarząd Dróg. Po prostu są to premie rzędu 15 – 20 %, są integralnym składnikiem wynagrodzenia, jeżeli wszystko jest w porządku to dyrektorzy premie dostają, a jeżeli Zarząd jest niezadowolony z pracy dyrektorów to wtedy tej premii nie dostają”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
Zapoznanie się ze sprawozdaniem finansowym za 2010 rok oraz rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
Sprawozdanie finansowe za 2010 rok (zał. nr 5) oraz roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego (zał. nr 6) przedstawiła Wysokiej Radzie Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego.
„Panie Przewodniczący, Wysoko Rado, stało się taka tradycją, że sprawozdanie z wykonania budżetu Zarząd próbuje Państwu przedstawić w sposób graficzny, co pozwala niejako poznać wykonane wielkości do wielkości budżetowej z lat poprzednich. Prezentacja niniejsza została Państwu wydrukowana i rozdana. Otóż Proszę Państwa, jeśli chodzi o wykonanie budżetu powiatu to w ogólnych kwotach przedstawia się ono następująco. Na planowane dochody 112 372 333 zł dochody wykonane 110 843 876 zł, co stanowi 98, 64 % wielkości planowanej. W tym wykonane dochody bieżące 94 008 580 zł, a dochody majątkowe 16 835 296 zł. Jeśli chodzi o strukturę dochodów, jeśli podzielimy je na takie 3 grupy jak dochody własne, subwencja oraz dotacje i inne dofinansowania z zewnątrz to jak Państwo widzą dochody własne powiatu stanowią 34 %, dotacje 41 %, natomiast subwencja 25 %. Jeżeli prześledzimy strukturę dochodów na przestrzeni lat to generalnie jest tak, że malej udział subwencji, wzrasta niewiele udział dochodów własnych oraz dotacji. Zmiany, które były dokonywane w trakcie roku, głównie uchwałami Rady Powiatu, zmiany w planie dochodów doprowadziły do tego, że w stosunku do uchwały budżetowej, która została podjęta w styczniu roku 2010 rok plan dochodów budżetowych po zmianach zwiększył się o 17 825 576 zł. Głównie te zmiany dotyczyły takich działów jak: Transport i łączność 12 870 246 zł, Ochrona zdrowia 1 465 829 zł, Pomoc społeczna 1 252 711 zł, Różne rozliczenia (subwencja) 444 865 zł, Gospodarka nieruchomościami 564 601 zł, Pozostałe (zwiększenia/zmniejszenia) 1 672 189 zł. Wykonane dochody jak wcześniej mówiłam to jest 110 843 876 zł. Jeżeli porównamy wykonanie dochodów za rok 2010, do dochodów wykonanych w roku 2009 to widać, że były one większe o 13 947 491 zł, tj. o 14,39 %. Przechodząc do budżetu po stronie wydatków, to planowane wydatki budżetu to 116 216 322 zł, wydatki wykonane to jest 110 950 376 zł, czyli jest to wykonanie w ujęciu procentowym 95,47 %. Z tego wydatki bieżące wykonane to kwota 77 004 786 zł, a wydatki majątkowe 33 945 591 zł. Procentowy udział wydatków majątkowych wyniósł 30,6 %. Jeżeli porównamy wykonane wydatki za rok 2010 do wykonanych wydatków w roku 2009 to były one większe o 15 788 966 zł, tj. o 14,2 %. Oczywiście, jeśli chodzi o wynik budżetu to wykonany został jako ujemny deficyt – 106 500 zł. Zestawienie wykonanych wydatków według działów tj. taki można powiedzieć swoisty ranking zestawienie według kolejności udziału danego działu w wydatkach ogółem, a więc już po raz kolejny bodajże już 3 rok z rzędu, wśród wydatków wydatki na drogi publiczne powiatowe znajdują się na pierwszym miejscu, i stanowiły one 29,08 % wszystkich wydatków. Na drugim miejscu pomoc społeczna 21,57 %, następnie oświata i edukacyjna opieka wychowawcza 14,13 %, administracja 13,24 %, ochrona zdrowia 11,90 %, Powiatowy Urząd Pracy 6,39 %, działalność usługowa 1,95 %. Te działy pochłaniają ponad 98,26 % wszystkich wydatków budżetowych. Jeśli chodzi o zadłużenie budżetu to wygląda ono w ten sposób, że z dniem 1 stycznia 2010 roku kwota ogólnego zadłużenia kredytami wynosiło 4 211 279 zł, w trakcie roku został zaciągnięty jeden kredyt 30 czerwca 2010 roku w wysokości 2 150 000 zł. Ten kredyt był przeznaczony jako część sfinansowania zakupu nieruchomości na potrzeby Starostwa przy ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku. W ciągu roku z wcześniej zaciągniętych kredytów spłacone zostały raty w łącznej kwocie 1 595 591 zł. Także stan zadłużenia kredytami na dzień 31 grudnia 2010 roku nieco wzrósł i wynosił 4 765 688 zł, a koszty obsługi całego zadłużenia, czyli zapłacone odsetki od zaciągniętych kredytów w roku 2010 zamknęły się kwotą 219 863 zł. Wskaźnik zadłużenia wyniósł 4,2%. Wydatki majątkowe powiatu zamknęły się kwotą 33 945 591 zł i na to złożyły się Inwestycje i zakupy inwestycyjne, co stanowiło 31 329 177 zł oraz udzielone dotacje o charakterze inwestycyjnym na kwotę 2 533 267 zł. Jeśli chodzi o wydatki na inwestycje to wśród tych wydatków 80 % stanowiły wydatki inwestycyjne na Drogi powiatowe. Reszta to Administracja 4 408 772 zł, w tym głównie zakup tej nieruchomości przy ul. Nowowarszawskiej. W dziale Pomoc społeczna 818 412 zł i to były inwestycje głównie prowadzone w budynku Ośrodka Wsparcia w Łaźniach. Placówki oświatowe 820 466 zł, Działalność usługowa 153 834 zł, Turystyka 83 147 zł, Gospodarka mieszkaniowa 38 534 zł. Jeśli chodzi o dotacje o charakterze inwestycyjnym, wiec głównie to były dotacje na drogi 1 693 977 zł. Następnie 300 000 zł to była dotacja na wyposażenie i inwestycje dla SP ZOZ – u w Łapach. 210 000 zł to Straż Pożarna i OSP. 300 000 zł Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach na dokończenie remontu dachu i Fundusz Wsparcia Policji 29 290 zł. Proszę Państwa, jeżeli porównamy wykonanie budżetu za rok 2010 w stosunku do lat poprzednich, nie da się Proszę Państwa ukryć, że jest to poważny wzrost, zarówno dochodów jak też i wydatków budżetowych. Zresztą widać to wyraźnie począwszy od początku powiatu, kiedy dochody i wydatki powiatu wynosiły 36, 9 mln zł, w tej chwili dochody budżetowe wynoszą 110 mln zł. Wydatki 112 mln zł. Jeśli chodzi o dochody i przychody budżetu, ponieważ w ten sposób rosną dochody budżetowe bieżące, które jeśli mówimy o dochodach bieżących to są te podstawowe, tzw. zwyczajne dochody, które stanowią o sile powiatu, o możliwości finansowania. Natomiast, jeśli chodzi o dochody majątkowe to są dochody, które można nazwać dochodami nadzwyczajnymi, bo one są przekazywane w formie dotacji, w jednym roku są, w innym roku ich może nie być. Natomiast podstawą funkcjonowania powiatu są dochody bieżące i dlatego proszę zauważyć, że zarówno dochody bieżące wzrastają i one od roku 2003 od kwoty 55 mln zł do 94 mln zł już w roku 2010 wzrosły. Również wzrastają dochody majątkowe. Uzupełnienia w postaci przychodów, czyli w kolejnych latach zaciągamy kredyty, aby można było wykonać zaplanowane zadania po stronie wydatków. Jeżeli chodzi o wydatki roku 2010 w porównaniu do lat poprzednich, też wyraźnie widać wzrost tych wydatków, przy czym wydatki bieżące rosną, ta no się składa i inflacja, jak też i zadania, które samorządy otrzymują, a w ślad za tym, nie zawsze idą pieniądze. Natomiast proszę zauważyć, że począwszy od roku 2007 jest znacznie większy wzrost wydatków majątkowych, czyli z tego wniosek, że cala polityka finansowa, jest określona w ten sposób, żeby zapewnić minimum w wydatkach bieżących, kierując w ten sposób jak największe środki na wydatki inwestycyjne, które są wydatkami o charakterze rozwojowym. Jeżeli chodzi o finansowanie inwestycji, to głównie inwestycje są finansowane z tzw. nadwyżki operacyjnej, dochodów majątkowych oraz kredytów. Wydatki na drogi powiatowej porównaniu do lat poprzednich wyraźnie rosną. Wydatki na drogi powiatowe w rozbiciu na wydatki bieżące i tutaj ten poziom wydatków bieżących jest trochę większy, ale nie wiele, natomiast znacznie rosną wydatki inwestycyjne i taka jest tendencja na drogach powiatowych. Jeśli chodzi o wydatki na oświatę i wychowanie przedstawiają się one historycznie od roku 2003 do roku 2010 w następujący sposób. Jest to odniesione do subwencji, generalnie ta subwencja utrzymuje się na pewnym poziomie, a wydatki bieżące nam trochę rosną. To tyle, jeśli chodzi o wykonanie budżetu za rok 2010”.
 
Pytań do referowanego sprawozdania nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie finansowe za 2010 rok oraz roczne sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
 
 
Ad 5
 
Zapoznanie się z Uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.
Skarbnik Powiatu Białostockiego – Pani Maria Borodziuk odczytała zebranym treść Uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok ( zał. nr 7).
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, otóż w dniu 5 kwietnia roku 2011 Uchwałą Nr II – 0321 – 40/11 Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku zaopiniował pozytywnie przedłożone przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2010. W uzasadnieniu podane jest, że opinia powyższa została wydana na podstawie przeprowadzonej analizy sprawozdań, i tu jest cała lista sprawozdań, które sporządza się w tzw. programie „Bestia” i to są sprawozdania zarówno z wykonania dochodów i wydatków, zbiorczo z budżetu jak też i zakładu budżetowego, gospodarstw pomocniczych, funduszy jak też i rachunków dochodów własnych. Także w tej opinii Skład Orzekający odniósł się do sprawozdania z wykonania budżetu, czyli tego sprawozdania, które Państwo otrzymaliście z Uchwałą Zarządu z dnia 31 marca. Dziękuje bardzo”.
Uwag i pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się z ww. Uchwałą.
 
 
 
Ad 6
Zapoznanie się z informacją o stanie mienia Powiatu Białostockiego.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym informację o stanie mienia Powiatu Białostockiego ( zał. nr 8).
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, sprawa przedłożenie informacji o stanie mienia Powiatu Białostockiego wynika z nowej ustawy o finansach publicznych, o ile w poprzednich latach informacja o stanie mienia powiatu była przedkładana wraz z projektem budżetu na dany rok, to w tej chwili od tego roku się zmienia i taką informację za okres minionego roku przedkłada się wraz ze sprawozdaniem. Ta informacja jak Państwo widzą zawiera szczegółowe zestawienie posiadanych gruntów, czyli działek, posiadanych nieruchomości jak też i posiadanych przez Powiat środków trwałych w ujęciu ilościowym i wartościowym według zapisów księgowych, czyli według wartości początkowej i wielkości umorzeń jak też i wielkości netto. Jest to zestawienie zbiorcze jak też i tym razem Zarząd postanowił Państwu do wiadomości jeszcze dołączyć zestawienia sporządzone przez poszczególne jednostki organizacyjne, które maja nieruchomości bądź majątek ruchomy przekazany w użytkowanie tak żeby Państwo mogli z tego korzystać na bieżąco”.
            Radni pytań i uwag nie zgłosili.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informacją o stanie mienia Powiatu Białostockiego.
 
 
Ad 7
Zapoznanie się z opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2010 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.
            Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił zebranym opinią Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu powiatu za 2010 rok oraz wnioskiem w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego (zał. nr 9).
            „Opinia z dnia 24 maja 2011 roku w sprawie sprawozdania finansowego, rocznego sprawozdania z wykonania budżetu oraz informacji o stanie mienia Powiatu Białostockiego za 2010 rok. Na podstawie art. 270 ust. 2 ustawy o finansach publicznych Komisja Rewizyjna zapoznała się z uchwałą z dnia 14 stycznia 2010 roku w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na 2010 rok oraz zmianami w budżecie dokonywanymi w trakcie roku budżetowego a także ze zmianami w budżecie dokonywanymi uchwałami Zarządu Powiatu Białostockiego. Jednocześnie dokonała analizy uchwały Nr 53/2011 Zarządu Powiatu Białostockiego z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie rocznego sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2010 rok, sprawozdania finansowego za 2010 rok przyjętego uchwałą Nr 78/2011 Zarządu Powiatu Białostockiego a dnia 12 maja 2011 roku, w tym szczegółowych informacji, dotyczących wybranych elementów, uchwały Nr 55/2011 Zarządu Powiatu Białostockiego z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie informacji o stanie mienia Powiatu Białostockiego. Ponadto, Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji zapoznała się z uchwałą Nr 54/2011 Zarządu Powiaty Białostockiego z dnia 31 marca 2011 roku w sprawie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego SP ZOZ w Łapach, w tym opracowanym przez dyrektora zakładu sprawozdaniem, uchwałą Nr II – 0321 – 40/11 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 5 kwietnia 2011 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok. Na podstawie przedłożonych sprawozdań, Komisja rewizyjna stwierdza, iż zrealizowane dochody Powiatu Białostockiego za 2010 rok wykonano na ogólną kwotę 110 843 876 zł, co stanowi 98, 64 % planu dochodów ogółem po zmianach. Przy czym dochody na finansowanie zadań własnych zrealizowano w 98,64 %, a dochody na zadania w zakresie administracji rządowej w 99,71 %. Na rachunek budżetu Powiatu w 2010 roku wpłynęły dochody większe od uzyskanych w 2009 roku o 13 947 491 zł, tj. o 14, 39 %. Plan wydatków Powiatu Białostockiego, po zmianach w trakcie roku, na 31 grudnia 2010 roku wynosił 116 216 322 zł. Wykonane wydatki budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok zamknęły się kwotą 110 950 376 zł, co stanowi 95,47 % planu, przy czym wykonanie wydatków na zadania własne Powiatu w łącznej kwocie 95 209 807 zł, w stosunku do planu, wynosi 94,8 %, zaś struktura wykonanych wydatków przedstawia się następująco: wydatki bieżące 61 564 214 zł, wydatki majątkowe 33 645 593 zł. Zrealizowane wydatki ogółem w 2010 roku były większe o 15 788 966 zł, a zrealizowane wydatki majątkowe wyższe o 10 277 464 zł. w świetle dokonanych czynności oraz po wysłuchaniu ustnych wyjaśnień Starosty Powiatu Białostockiego oraz Skarbnika Powiatu Białostockiego, Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Białostockiego opiniuje pozytywnie wykonanie budżetu powiatu za 2010 rok i zgodnie z dyspozycji a art. 270 ust. 3 przywołanej wyżej ustawy o finansach publicznych zgłasza wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi powiatu Białostockiego. Opinia niniejsza została przyjęta jednogłośnie przez członków Komisji Rewizyjnej, obecnych na posiedzeniu w dniu 24 maja 2011 roku”.
 
            Radni pytań i uwag nie zgłosili.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości powyższą opinię.
 
 
Ad 8
Zapoznanie się z Uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2010 rok.
Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił zebranym Uchwałę Nr II – 00322 – 40/11 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 30 maja 2011 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2010 rok (zał. nr 10).
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się z ww. Uchwałą.
 
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawia zebranym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok (zał. nr 11).
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado zgodnie z art. 270 ust. 4 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku po raz pierwszy, bo w poprzednich latach nie było to wymagane, po rozpatrzeniu sprawozdania finansowego jak też i sprawozdania z wykonania budżetu Rada Powiatu jest właściwa do zatwierdzenia sprawozdania. Zatwierdzenie sprawozdania ma treść księgową, tzn. że po podjęciu takiej uchwały powstają przesłanki prawne ażeby dokonać księgowości budżetowej zamknięcia ostatecznie roku 2010 i przeksięgowania sald na dzień 31 grudnia 2010 roku jako bilansu zamknięcia na saldo otwarcia w roku 2011. Po raz pierwszy też otrzymaliście Państwo sprawozdanie finansowe, na które to sprawozdanie złożył się zbiorczy bilans wszystkich jednostek organizacyjnych jak też zbiorczy rachunek zysków i strat oraz zestawienie zmian w funduszach. Tego typu sprawozdania finansowe, czyli sporządzanie bilansów, rachunków zysków i strat oczywiście to się nie dzieje po raz pierwszy tyle tylko, że poprzednio takie sprawozdania były sporządzane i były podpisywane przez Starostę i Skarbnika i przedkładane do Regionalnej Izbie Obrachunkowej, taki był wymóg określony Rozporządzeniem Ministra Finansów. Po raz pierwszy pod rządami nowej ustawy to sprawozdanie jest przedkładane Wysokiej Radzie, niezależnie od składania tego sprawozdania Regionalnej Izbie Obrachunkowej, bo to miało miejsce już na koniec marca bieżącego roku również po raz pierwszy jest przedkładane do zatwierdzenia przez Wysoką Radę”.
Następnie pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok przedstawili Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:
·         Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,
·         Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
·         Pan Jan Kaczan - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,
·         Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,
·         Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki,
·         Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,
·         Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,
·         Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
            Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/64/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za 2010 rok (zał. nr 12).
 
 
 
 
 
 
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego ( zał. nr 13 ).
Pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie absolutorium przedstawili Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:
·         Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej,
·         Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
·         Pan Jan Kaczan - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,
·         Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego,
·         Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki,
·         Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska,
·         Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu,
·         Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
 
 Następnie głos zabrał Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Ja uwag nie mam natomiast mam oświadczenie. W imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości, którego jestem Przewodniczącym chciałem Państwu przekazać nasze głosowanie nad wstrzymującym się, dlaczego taka decyzja powstała. Ponieważ pozyskiwanie funduszy, pieniędzy zewnętrznych na inwestycje infrastrukturalne są zbyt małe, pozyskiwanie jest zbyt skąpe, mamy zdecydowanie mniejsze osiągnięcia niż inne powiaty, czy np. tak jak powiat grodzki białostocki. Zbyt też jest mało profesjonalna promocja Powiatu Białostockiego. Myśmy zgłaszali te tematy wielokrotnie, przypominaliśmy, dlatego że nie mamy przedstawicielstwa w Zarządzie tylko w taki sposób możemy wyrazić swoje zaniepokojenie sytuacją. Nie jesteśmy przeciwko, chcemy zwrócić uwagę, że pewne tematy wymagają dopracowania, tym bardziej, ze nakładają się następne tematy takie jak szpital, takie jak Centrum Edukacji w Supraślu, takie jak Powiatowy Urząd Pracy i tutaj dobrze by było, żeby Zarząd nad tymi tematami popracował tak abyśmy w przyszłym roku nie mieli żadnych wątpliwości. Dziękuję bardzo”.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 16 głosach „za” oraz 6 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr VIII/65/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego (zał. nr 14).
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz, w imieniu wszystkich członków Zarządu, podziękował za udzielenie absolutorium: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado chciałem bardzo serdecznie podziękować za pozytywną ocenę działań Zarządu Powiatu. Tak się składa, że większość tego budżetu realizował poprzedni Zarząd, ale też większa część Radnych w poprzedniej Radzie pracowała. Patrząc na sprawozdanie, które przedstawiała Pani Skarbnik widać, że pomimo kryzysu słupki na wykresach rosną, co jest bardzo pozytywne. Natomiast przyjmujemy te uwagi i powiedzmy, że zawsze można powiedzieć, że w wielu dziedzinach zrobić można jeszcze lepiej. Ja bardzo dziękuję za tą atmosferę, która pozwoliła, że mogliśmy pracować merytorycznie, bo to jest podstawa. Natomiast dalszy ciąg to już są działania urzędnicze. Proszę zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami należy wydać ponad 100 mln zł, że jest tutaj zaangażowana armia ludzi, bo to jest począwszy od urzędu praca urzędników, którzy swoje czynności wykonują, potem jest współpraca z miejscowymi władzami, Wójtami i Burmistrzami. Zadanie, aby to się wszystko spięło, to jest bardzo duża rola Pani Skarbnik, bo my swoje propozycje przedkładamy można powiedzieć tak z grubsza, natomiast te wszystkie prace, które polegają na wstępnym opracowaniu koncepcji, potem dopięciu, potem na wykonaniu tych spraw to jest duży udział Pani Skarbnik, za co bardzo serdecznie dziękuję. I chciałbym przy tej okazji podziękować Panu Dyrektorowi Jędrzejewskiemu i Pani Dyrektor Jasińskiej, dlatego że w ostatnich latach po prostu znaczne pieniądze wydajemy na budowę dróg i tutaj praktycznie przy takim samym składzie personalnym te prace są prowadzone. Liczne kontrole, które były przeprowadzone nie kwestionowały naszej działalności, w związku z tym te drogi stopniowo powstają i powstaję tez inne inwestycje. Miejmy nadzieję, że ten rok też będzie bardzo pozytywny dla nas, to nie było by możliwe, żeby nie życzliwość Państwa Radnych, w stosunku do nas tutaj pracowników urzędu, za co bardzo serdecznie dziękuję”.
 
Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado, Państwo Radni ja sobie pozwoliłam zabrać głos w dniu dzisiejszym po wysłuchaniu oświadczenia Klubu PiS i pozwolę się nie zgodzić z oceną, jaką wystawiliście Państwo w kierunku promocji, z kilku względów. Ponieważ czuję się w jakiś sposób specjalistą zakresu Public Relacjons, bo od kilku lat zajmowałam się tym zagadnieniem w strukturach Lasów Państwowych, poza tym pisałam specjalizację z Komunikacji społecznej. Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na specyfikę promocji powiatu białostockiego. Moim zdaniem porównywanie Powiatu Białostockiego do miasta Białegostoku jest nieporozumieniem. Przede wszystkim ze względu na wielkość budżetu oraz ilość zatrudnionych pracowników jak również o lokalizację, zasięg. W starostwie dosłownie kilka osób jest zaangażowanych w samą promocję. Proszę Państwa Powiat Białostocki jest największym powiatem w Polsce i rozdrobnionym na 15 gmin i chciałam powiedzieć, że działania promujące Powiat Białostocki są właśnie rozdrobnione na poszczególne gminy. Co innego może w swoich działaniach zaproponować miasto Białystok, które ma zwartą lokalizację i jedno indyfikujące go miasto-Białystok. Jest wówczas  możliwość organizowania  koncertów, imprezy na rynku miejskim za niewspółmiernie większe środki finansowe niż Powiat Białostocki. Proszę Państwa proszę mieć świadomość, jak wiele imprez w 15 gminach  promujących, kulturę, zdrowie, sport, nie miałaby miejsca gdyby nie wsparcie finansowe przeznaczona na promocje Powiatu Białostockiego. Pieniądze, które moglibyśmy wydać na reklamę telewizyjną, radiową, a są to duże kwoty, przeznaczamy i uważam, że słusznie,  na wsparcie poszczególnym gmin- w promocję lokalną. Działań promocyjnych i imprez  jest  wiele, mam tutaj zestawienia przygotowane. Są to bardzo duże imprezy i jest to celowe abyśmy właśnie wspomagali, promowali naszą różnorodność wśród wielu gmin, walory przyrodnicze, zabytki, możliwości do uprawiania turystyki aktywnej itp. Uważam, że powinno się rozróżnić dwie kwestie dotyczące promocji powiatu. Jedną z nich jest  promowanie Powiatu Białostockiego, drugą promowanie urzędu. Uważam, że podstawową kwestią, która została zrobiona w poprzedniej kadencji było zakupienie budynku na ul. Nowowarszawskiej jako siedzibę rozproszonych po mieście wydziałów. Moim zdaniem przyczyni się on do poprawy warunków dla interesantów oraz do pozytywnego wizerunek samego urzędu. Proszę Państwa, ja jako mieszkaniec powiatu oceniam urząd również poprzez kompetencję urzędników i myślę, że naszym pracownikom w urzędzie powiatowym złego wizerunku zarzucić nie można. W przyszłości planuje się spotkania edukacyjne z młodzieżą w celu poprawy informacji dotyczących powiatu białostockiego, co jest jednoznaczne z jego promocją. Proszę Państwa odnosząc się do pozyskiwania środków zewnętrznych jako sukces oceniam  2 mln  zł otrzymanych środków na inwestycje dotyczącą aktywnej turystyki naszego powiatu. Chciałabym powiedzieć, że przyjmuję też Państwa uwagi jako mobilizację do bieżących i przyszłych działań. Na zakończenie chciałabym podkreślić, że na największej imprezie –targach turystycznych w mieście Białystok, gdzie brało udział 300 wystawców to właśnie powiat białostocki dostał nagrodę za najlepszą promocję. Mam do Państwa ogromna prośbę.  Uważam, że również my radni jesteśmy wizytówką powiatu, bardzo proszę o Państwa uczestnictwo na tych wielu imprezach na terenie gmin i bardzo proszę o mówienie dobrych słów na temat powiatu. Dziękuję.
Ogłoszono 20 minutową przerwę w obradach.
 
 
Ad 11
Przyjęcie sprawozdania za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30.06.2005 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
            Pan Czesław Bartoszewicz – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości przedstawił zebranym sprawozdania za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30.06.2005 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata ( zał. nr 15 ).
            „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni otrzymaliście Państwo sprawozdanie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30.06.2005 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata. W tym okresie Zarząd podjął 6 uchwał, z czego 3 uchwały dotyczyły drobnych spraw a mianowicie udzielenia bonifikaty właścicielom, którym przysługuje z racji ustawy o gospodarce nieruchomościami bonifikat. Jeżeli w rodzinie na jednego członka wypada mniej niż 50 % średniej krajowej. Wówczas obligatoryjnie Zarząd musi udzielić bonifikaty w wysokości 50 % rocznej opłaty wieczystego użytkowania. Te przypadki dotyczyły Supraśla. Następna uchwała dotyczyła nabycia nieruchomości na cel publiczny, była to darowizna od Gminy Turośń Kościelna, pod drogę powiatową. Następna uchwała dotyczyła nabycia na rzecz powiatu nieruchomości tutaj sąsiadującej z naszą siedzibą o powierzchni 579 m2. 6 uchwała dotyczyła nabycia prawa użytkowania wieczystego od Spółdzielni Pracy „Elektryk” przy ul. Nowowarszawskiej 32 a. To jest nieruchomość duża dająca w sumie powierzchnię 4 249 m, zabudowana budynkiem biurowo – produkcyjnym, budynek ten po przeróbkach, po dobudowaniu jeszcze jednego pietra będzie służył jako budynek biurowy dla części wydziałów Starostwa Powiatowego. Ponadto 31 grudnia 2009 roku przestały obowiązywać umowy najmu lokali użytkowych na ul. Słonimskiej. Przepis tej uchwały pozwalał na przedłużenie, jeżeli na 3 miesiące te wygaśnięcie umowy dotychczasowi najemcy, którzy mają staż ponad 5 lat złożą wniosek Zarząd mógł przedłużyć im na dalszy czas. Takie umowy zostały zawarte, ujednolicono ceny za 1 m2. W piwnicy 10 zł, na parterze 17 zł, na I piętrze 15 zł. W stosunku do tych nieruchomości, które były wynajęte w drodze przetargu, mamy 4 takie, to zastosowano podwyżki”.
            Uwag i pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30.06.2005 roku w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
 
Ad 12
Przyjęcie informacji o realizacji zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w Powiecie Białostockim za 2010 rok.
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym informację o realizacji zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w Powiecie Białostockim za 2010 rok (zał. nr 16).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado przedłożona została Państwu informacja o realizacji zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w Powiecie Białostockim za ubiegły rok. W ubiegłym roku była kontynuowana współpraca z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie upowszechniania wśród mieszkańców powiatu białostockiego informacji o bezpłatnych badaniach. W ubiegłym roku były to badania raka szyjki macicy dla kobiet i profilaktyka raka piersi. W Surażu, Wasilkowie i Czarnej Białostockiej były przekazywane dla kobiet informacje dla kobiet o tych badaniach bezpłatnych, profilaktycznych i zachęcane były mieszkanki powiatu do realizacji tych zadań. Dwukrotnie odbyła się akcja oddawania krwi tutaj pod Starostwem Powiatowym, w której uczestniczyli pracownicy Starostwa jak również interesanci. W ubiegłym roku na doposażenie i remonty SP ZOZ w Łapach wydatkowano kwotę 300 tys. zł na polepszenie warunków i zakup aparatury medycznej. I tak 120 400 zł przekazano dotacji na zakup aparatury medycznej, 100 000 zł na remont dachu budynku przychodni przy ul. Piaskowej w Łapach i kwota 50 000 zł na materiały do remontu oddziału wewnętrznego, na opracowanie dokumentacji techniczno – projektowej 16 600 zł i wykonanie prac remontowych na kwotę 13 000 zł”.
            Uwag i pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o realizacji zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w Powiecie Białostockim za 2010 rok.
 
 
Ad 13
Przyjęcie sprawozdania rocznego z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białymstoku.
Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach przedstawił zebranym sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białymstoku (zał. nr 17). Zaznaczył, iż wykonanie przychodów zaplanowano na kwotę 12 401 290 zł, a wykonano 12 520 157, 64 zł. Wykonanie kosztów zaplanowano na kwotę 12 392 000 zł, a wykonano 13 123 675, 20 zł. Stan należności na dzień 31 grudnia 2010 roku wynosił 1 140 168 zł. Stan zobowiązań na dzień 31 grudnia 2010 roku wynosił 2 786 984, 93 zł.
 
 
 
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja może nie mam pytania do Dyrektora tylko mam do Zarządu taki wniosek o to żeby tą pogłębiającą się sytuacje kryzysową w szpitalu poprawić. Wnioskuje o bardziej rzetelna i bardziej szczegółową kontrolę nad finansami szpitala, nad ich celowością i gospodarnością wydawania, kierując ten szpital na bardziej przyjazne tory po to by nie zwiększać zadłużenia szpitala a wręcz przeciwnie. Chodzi mi o to, aby pomóc Dyrektorowi wyprowadzić ten szpital na prostą. Dziękuję”.
            Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej: „Właściwie to Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu mnie wyprzedził, bo ja chciałem przedstawić wniosek Komisji Infrastruktury Technicznej. Komisja Infrastruktury Technicznej biorąc pod uwagę, że wynik ujemny za rok poprzedni, jak również za bieżące miesiące, w związku z tym rozpatrywała i rozważała poprawę sytuacji SP ZOZ w Łapach. W związku z tym przyjęła na wniosek zgłoszony przez Radnego Pana Zenona Żukowskiego wniosek następującej treści: Komisja Infrastruktury Technicznej wnioskuje do Zarządu Powiatu o zobowiązanie Dyrektora SP ZOZ w Łapach do przygotowania programu restrukturyzacji w kierunku poprawy finansowej szpitala. Wniosek przyjęto przy 5 glosach „za”, 2 głosach „wstrzymujących się” i 1 głosie „przeciw”. Dziękuję”.
            Innych uwag i pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie roczne z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białymstoku.
 
 
 
Ad 14
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2010 rok.
Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2010 rok (zał. nr 18).
Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała pozytywnie ww. projekt uchwały, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący Komisji – Pan Marian Olechnowicz.
Pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały wydała również Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, o czym poinformowała zebranych Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji.
Pytań i uwag nie zgłoszono. Przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/66/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach za 2010 rok (zał. nr 19).
 
 
Ad 15
Podjęcie uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach (zał. nr 20 ).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, mamy w Łapach Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, przy szpitalu działa Rada Społeczna. Rada Społeczna jest organem doradczym Dyrektora, ale reprezentuje interesy powiatu białostockiego. W związku z tym jest tak, że Starosta jako Przewodniczący Zarządu jest szefem tej Rady, jest przedstawiciel Wojewody, Pani Dyrektor z Urzędu Wojewódzkiego, i są członkowie Rady Społecznej zaproponowani przez Radę Powiatu Białostockiego. Dotąd mieliśmy do czynienia z taką sytuacja, że w poprzedniej kadencji Rady byli inni przedstawiciele, stosunkowo nie dawno w związku z wyborami do Rady Powiatu zmienialiśmy przedstawicielstwo. Natomiast teraz mamy taką sytuację, że kadencja Rady po prostu się kończy, czyli musimy dokonać nowych wyborów do Rady Społecznej. W związku z tym Zarząd przedstawia projekt uchwały w tej sprawie. Ja chciałbym jednak poprosić o większe wsparcie, aczkolwiek dobrze oceniam działalność dotychczasowej Rady Społecznej, to jednak jak widzimy jest nowa sytuacja, jest zadłużenie 600 tys. zł i myślę, że tutaj trzeba rozważyć podjęcie innych działań. Zmieniły się przepisy i przepisy stanowią tak, że jeżeli w następnym roku będzie ujemny wynik, a o tym się dowiemy na koniec roku 2012 to w roku 2013, albo w ciągu 3 miesięcy nasza Rada będzie ten wynik pokrywać, albo z konieczności będzie przekształcać szpital w spółkę. Myślę, że to będzie budziło wiele emocji i w związku z tym będzie potrzebna szersza dyskusja i szersze rozumienie spraw. Myślę, że sprawy będą trudne i może nie do końca jest to wygodne dla członków Rady Społecznej, którzy są z Łap, bo pewne działania sądzę, że będą niepopularne, w związku z tym bardzo proszę o wsparcie i zgłaszanie kandydatur jeszcze dodatkowo spoza gminy Łapy. W imieniu Zarządu proszę o życzliwe potraktowanie tej sprawy i o podjęcie uchwały o powołaniu rady społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach. Dziękuję bardzo”.
Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Proszę Państwa, ja myślę, że my na Komisjach dyskutowaliśmy o pewnym rozwiązaniu i wcale nie musimy tego rozwiązania w tej chwili wprowadzać, jeżeli Zarząd ma inne podejście do tematu. Natomiast nie można stawiać sprawy, że mamy dzisiaj w ciągu kilku minut coś wymyślić. To nie wątpliwe, że powinniśmy się zastanowić, czy nie powinni być to przedstawiciele z gmin, które korzystają z tego szpitala. Natomiast temat, który był przygotowany, albo go zatwierdzić i rozszerzyć w terminie późniejszym, albo nie wprowadzać”.
 
Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego, stąd też Przewodniczący obrad poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski odczytał Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do przedmiotowego projektu uchwały.
Następnie, Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach. Ponadto, poinformował, iż Komisja Budżetu i Finansów jednogłośnie poparła wniosek Pana Mariana Olechnowicza – Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów dotyczący możliwości rozszerzenia liczby przedstawicieli wybranych przez Radę Powiatu Białostockiego do Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach, o czym poinformował zebranych Pan Jan Kaczan – Przewodniczący tejże Komisji.
Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach, jednocześnie proponując rozszerzenie jej składu.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek również stwierdził, iż Komisja wydała jednogłośnie pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały Rady, jednocześnie proponując rozszerzenie jej składu.
Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu również przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach. Jednocześnie poinformowała, iż Komisja wnioskuje o rozszerzenie liczby przedstawicieli wybranych przez Radę Powiatu Białostockiego do Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach proponując ze swojego grona Pana Roberta Wardzińskiego.
Ponadto, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę jej Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
 
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Starostę Powiatu Białostockiego o przedstawienie dotychczasowego składu Rady Społecznej przy SP ZOZ w Łapach.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił dotychczasowy skład ww. Rady: „Członkami Rady Społecznej obok Starosty i Pani Ewy Stachowicz – Przedstawiciela od Wojewody, był Pan Wiktor Brzosko, który jest Burmistrzem Łap, Radny Pan Sławomir Gołaszewski, Radny Pan Marian Olechnowicz i Radny Pan Andrzej Osmolski. Ponadto do pracy w Radzie Społecznej na wniosek Komisji Rady Powiatu Białostockiego zostali zgłoszeni Radny Pan Ryszard Łapiński oraz Radny Pan Robert Wardziński”.
Ww. kandydaci wyrazili zgodę do pracy w Radzie Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach.
Następnie, Radny Pan Marek Żmujdzin zapytał Przewodniczącego Rady Społecznej – Pana Wiesława Pusza czy są ograniczenia co do ilości składu tejże Rady.
            Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż nie ma ograniczeń.
            Radny Pan Marek Żmujdzin: „Moja propozycja na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Środowiska, która nie przeszła była taka, aby dla uzdrowienia sytuacji szpitala w Łapach Rada Społeczna powinna składać się z członków spoza Łap, bo Panowie, przez sentyment dla tego szpitala, możecie ten szpital położyć, te głosowania mogą być różne. Być może ja się mylę, ale moja propozycja jest taka, aby w tej Radzie większość była spoza Łap”.
            Radny Pan Andrzej Osmolski: „Przypominam Państwu pierwszą kadencję, kiedy tworzyliśmy Radę Społeczną to nie było chętnych. To jest społeczna Rada. Nic nie mam przeciwko rozszerzeniu tej Rady, ale ja nie poszedłem do pracy w niej aby ten szpital położyć”.
            Radna Pani Sylwia Rząca: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja się bardzo cieszę, że takie zainteresowanie szpital w Łapach w końcu zdobył. Ja chciałam przypomnieć, że ten szpital obsługuje 3 gminy, co jest na każdej sesji, na każdej Radzie Społecznej podkreślane. Żałuję, że ja nie mogę być członkiem Rady Społecznej, jestem tam tylko wolnym słuchaczem, ale proszę Państwa, bycie członkiem społecznym tej Rady nie będzie polegało na tym, żeby ten szpital zamknąć i zlikwidować. Nigdy na to nie pozwolę. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, aby była taka uchwała, że ten szpital może nie istnieć”.
            Radny Pan Jan Kaczan zgłosił do pracy w Radzie Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej kandydaturę Radnego Pana Jacka Chrulskiego. 
            Radny Pan Jacek Chrulski nie wyraził zgody. Zgłosił natomiast do pracy ww. radzie Radnego Pana Zenona Żukowskiego.
            Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Żukowski nie wyraził zgody.
            Radna Pani Sylwia Rząca: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałam jeszcze dodać, iż Rada Społeczna nie uratuje szpitala w Łapach, nie oddłuży i nie poprawi jego sytuacji finansowej. W Radzie powinni być ludzie, którzy chcą zrobić coś, żeby ten szpital istniał, wesprzeć zarówno i Dyrektora i całą załogę i myślę, że tego będziemy oczekiwać jako pracownicy od Rady Społecznej”.
            Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic zgłosił do pracy w Radzie Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej kandydaturę Radnego Pana Pawła Kondrackiego.
            Radny Pan Paweł Kondracki wyraził zgodę do pracy w tej Radzie.
            Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego odczytał wszystkie kandydatury do składu Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach:
·         Pan Wiesław Pusz
·         Pani Ewa Stachowicz
·         Pan Wiktor Brzosko
oraz przedstawiciele Rady Powiatu Białostockiego:
·         Pan Sławomir Gołaszewski,
·         Pan Marian Olechnowicz,
·         Pan Andrzej Osmolski,
·         Pan Pawł Kondracki
·         Pan Ryszard Łapiński,
·         Pan Robert Wardziński.
 
            Innych propozycji Rada Powiatu Białostockiego nie zgłosiła, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr VIII/67/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łapach (zał. nr 21).
           
Ad 16
               Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze.
               Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze ( zał. nr 22).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado na wniosek Wójta Gminy Zawady została przedstawiona Państwu uchwała w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze. Takie uprawnienia Rada posiada zgodnie z art. 5 b ustawy o systemie oświaty za prowadzenie publicznych placówek oświatowych, jakim jest schronisko młodzieżowe należy do zadań własnych powiatu, natomiast w drodze porozumienia powiat może przekazać do prowadzenia taką placówkę gminie. Żeby Zarząd Powiatu mógł podjąć stosowne porozumienie przekazania zadania niezbędne jest podjecie przedłożonej Państwu uchwały w tej sprawie. Gmina Zawady posiada budynek, zlikwidowany po szkole podstawowej, pięknie wyremontowany, doposażony, przygotowany na prowadzenie schroniska młodzieżowego, całorocznego. Także w imieniu radnych gminy Zawady proszę o pozytywne przyjęcie tej uchwały, którą Państwu Zarząd przedkłada. Schronisko będzie funkcjonowało tak jak mówiłam w budynku po szkole podstawowej w Strękowej, jest 60 łóżek, schronisko ma być całoroczne”.
               Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały.
               Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze.
               Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja , jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały wydała również Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, o czym poinformowała zebranych Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/68/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie powierzenia Gminie Zawady zadania publicznego w zakresie założenia i prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Strękowej Górze (zał. nr 23).
 
Ad 17, Ad 18
               Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach) oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego.
               Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach) ( zał. nr 24) oraz projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego (zał. nr 25).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jeżeli jest możliwość to ja od razu omówię projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach) oraz projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego. Zgodnie z pismem, które Zarząd Powiatu Białostockiego wystosował do Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu białostockiego dotyczącego dotacji na doposażenie w sprzęt i inwestycje w obiektach straży zostało złożonych 9 wniosków, których 7 tutaj przedstawiamy Państwu do dofinansowania zadań, z tym, że jeden dotyczył Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach. Nie możemy przekazać dotacji bezpośrednio dla OSP, z uwagi na to, że OSP nie prowadzi księgowości. Księgowość jest prowadzona przez gminę Wasilków, nie posiadają konta bankowego, budynek tez jest własnością gminy. W związku z tym jest propozycja udzielenia pomocy finansowej gminie Wasilków. Gmina Wasilków wystąpiła do Zarządu z wnioskiem o taką dotację i taka uchwała została Państwu przedłożona. Wnioski, które są przedłożone w tych dwóch uchwałach opiewają na kwotę 33 888 zł. Zabezpieczona dotacja dla OSP na ten rok stanowi 60 tys. zł, pozostaje, zatem kwota 26 112 zł, która będzie mogła być rozdzielona dla innych OSP z terenu powiatu białostockiego w II półroczu bieżącego roku. Cztery wnioski, które zostały złożone to są na zakup doposażenia specjalistycznego, natomiast trzy wnioski dotyczą inwestycji. Dziękuję bardzo”.
               Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach).
               Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach).
               Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Przedsiębiorczości poinformował Wysoką Radę, iż Komisja , jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/69/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków (dot. Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowodworcach) ( zał. nr 26).
 
               Następnie, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego
               Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego.
               Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Przedsiębiorczości poinformował Wysoką Radę, iż Komisja, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/70/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie udzielenia dotacji Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu Powiatu Białostockiego ( zał. nr 27).
 
 
Ad 19
               Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy.
               Pani Dorota Krystyna Kolenda – Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstokuprzedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy (zał. nr 28).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado od stycznia 2010 roku Powiatowe Urzędy Pracy miały obowiązek utworzyć Centra Aktywizacji Zawodowej. Polegało to na organizacyjnym skupieniu w ramach jednej takiej większej komórki wszystkich działań, które zajmowały się aktywizacją osób bezrobotnych. Miałyby być prowadzone takie elementy jak rejestracja, ewidencja, wypłata zasiłków, wydawanie zaświadczeń. Rzeczywiście organizacyjnie CAZ został wydzielony i w związku z tym istnieją możliwości na dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy pozostających w dyspozycji właściwego do spraw pracy. Proszę Państwa taki wniosek, dzięki uprzejmości Państwa Radnych został złożony. Natomiast wtedy trzeba było z tego obowiązku się wycofać. Na tamten czas, Biuro Projektowe, u którego Powiatowy Urząd Pracy wynajmuje pomieszczenia, zmieniło właściciela i nowy właściciel znacznie podwyższył stawki za m2, w związku z tym, że we wniosku była kwota na remonty, na poprawę infrastruktury, stało się oczywiste, że wobec tego, że nie możemy się dogadać, wynegocjować niższych stawek, nie miało sensu jak gdyby tracić pieniędzy, aby nowemu właścicielowi poprawić infrastrukturę. Stąd też wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministerstwa z prośbą o umożliwienie wykorzystania tych środków w roku 2011. Wypowiedziano nam umowę ponadto we wrześniu, umowa miała być rozwiązana 31 grudnia, po negocjacjach został zawarty aneks. Niemniej jednak jest zgoda Ministerstwa o dodatkowe środki na utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej, z tym, że wniosek różni się od poprzedniego, że z uwagi na trudne rozmowy z nowym właścicielem Biura Projektowego, zostały całkiem wykreślone wydatki związane z remontami i poprawą infrastruktury, bo to zupełnie nie ma sensu poprawiać im pomieszczenia, gdy maja taką postawę a nie inną. W związku z powyższym kwota dofinansowania wynosi w tej chwili 245 000 zł, z czego 196 000 zł tj. z Ministerstwa, a 49 000 zł tj. wkład własny powiatu. Zaznaczam, iż poprzedni wniosek opiewał na 300 000 zł, wkład własny powiatu wynosił 60 000 zł. Zdecydowaliśmy, że dzisiejszy wniosek, który prosimy o przychylne potraktowanie dotyczy tylko zakupu sprzętów, które na wypadek uzyskania nowego budynku będzie można po prostu ze sobą zabrać. Dziękuję”.
               Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy.
               Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Marian Olechnowicz odczytał zebranym pozytywną opinię do projekt uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy.
               Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/71/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie zaopiniowania wniosku o dofinansowanie kosztów utworzenia Centrum Aktywizacji Zawodowej ze środków Funduszu Pracy ( zał. nr 29).
 
Ad 20
               Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz zatrudniania i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w latach 2011-2015”.
               Pani Dorota Krystyna Kolenda – Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstokuprzedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz zatrudniania i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w latach 2011-2015”(zał. nr 30).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado obowiązek opracowani takiego programu wynika z art. 35a ust. 1 pkt. 1 lit. b i c ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 roku. Jest tam zapis, że do zadań powiatu należy opracowywanie i realizacja programów w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej i poszanowania praw osób niepełnosprawnych. W zakresie rehabilitacji zawodowej, oczywiście generalnie zadania są przypisane Powiatowemu Urzędowi Pracy, stąd też opracowanie i realizacja tego programu należy również do tej jednostki. Proszę Państwa w momencie opracowywania zaczęliśmy od diagnozy i przeanalizowania struktury osób bezrobotnych zarejestrowanych w naszym urzędzie. Oczywiście przy założeniu, że trzeba mieć świadomość, że nie jest to pełny obraz ilości osób niepełnosprawnych funkcjonujących na naszym rynku pracy. Przeanalizowaliśmy 1833 osoby, z czego 450 osób, to są mieszkańcy powiatu białostockiego. Proszę Państwa, z tej analizy wynika, że problem osób bezrobotnych między innymi wynika z tego, że poziom wykształcenia osób jest dosyć niski. Największą grupę stanowią osoby, które posiadają wykształcenie gimnazjalne i poniżej. Kolejną liczebność grupy stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym lub zawodowym. Niepokojącym jest również zjawisko takie, które obserwujemy w ostatnim czasie, a mianowicie to, że na pierwszym miejscu, największym stanowią osoby, które mają stopień niepełnosprawności, ze względu na tzw. niepełnosprawność ruchową. Kolejną grupą najliczniejszą są osoby z niepełnosprawnością wynikającą ze wzroku. Natomiast te niepokojące zjawisko, o którym chciałam powiedzieć, to obecnie 12 % stanowią osoby z zaburzeniami psychicznymi, gdy w poprzednich latach byli na 4, 5 miejscu. Także to jest taka sytuacja niepokojąca. Największa ilość ponad 1600 osób to są osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Kolejna grupa to są osoby z umiarkowanym i 74 osoby, to są osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Program opiera się o to, że zanalizowana grupa i rozmowy z tymi osobami pokazały nam, że przyczyny, które utrudniają zaistnienie osobom niepełnosprawnym na rynku pracy podzieliliśmy na wewnętrzne i zewnętrzne. Biorąc pod uwagę, że przyczyny, właśnie zostały do tego priorytety i zadania, które zamierzamy zrealizować. Te wewnętrzne przyczyny one tkwią w samych osobach bezrobotnych, ona są mniej śmiałe, niż osoby zdrowe, często wychodzą z założenia, że przez ich niepełnosprawność nikt z nimi nie będzie chciał rozmawiać. W tym zakresie będziemy prowadzić pośrednictwo, a także poradnictwo zawodowe w sposób indywidualny, dostosowany do tych osób, a także włączać te osoby do aktywnego szukania pracy. Podobnie, jeżeli chodzi o przyczyny zewnętrzne, tutaj są jakby unormowania prawne, które nie zachęcają do zatrudniania takich osób. Profity dla pracodawców wynikające z zatrudnienia osób niepełnosprawnych wydają się niezbyt zachęcające, w związku z tym, niestety nie można powiedzieć, że wzrasta liczba osób chętnych do zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Priorytetami, są więc usługi które będziemy stosować na rzecz osób niepełnosprawnych, to będziemy obejmować programami rynku pracy, czyli ich będziemy obejmować programem staże a także dotacje dla osób niepełnosprawnych rozpoczynających działalność, a także wyposażenia. Chcę zaznaczyć, że jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne wysokość tych środków jest znacznie większa, bo o ile w przypadku osób nieposiadających jest to 6 % przeciętnego wynagrodzenia, tutaj jest to 5 – krotność przeciętnego wynagrodzenia. Program też planuje źródła finansowania, pomoce osobom bezrobotnym i będzie to oczywiście Fundusz Pracy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a także Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Także fakt, że ten program został opracowany wynika bezpośrednio z przepisów i jego struktura tak wygląda, nie chciałabym bardziej szczegółowo go omawiać, ponieważ Państwo żeście go otrzymali”.
               Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz zatrudniania i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w latach 2011-2015”.
               Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/72/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej oraz zatrudniania i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w latach 2011-2015” ( zał. nr 31).
Następnie, głos zabrał Pan Zenon Żukowski – Wiceprzewodniczący rady Powiatu Białostockiego: „Korzystając z Pani obecności na posiedzeniu Sesji chciałbym zapytać o Porozumienie. Dostaliśmy informację pt. Porozumienie z Gminą Białystok, jeżeli chodzi o partycypowanie w kosztach, te Porozumienie jest z 2004 roku. Czy nie uważa Pani, że dla Zarządu trzeba by przygotować nowe Porozumienie, ponieważ ono na pewno jest nieaktualne, jeżeli to zmienia procentowy udział, to dla powiatu będzie na rękę”.
Na powyższe pytanie odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zadania powiat ziemski, powiat grodzki zostały uregulowane najpierw w ustawach wprowadzających, samorządowych. Po prostu było tak, że miasto miało niektóre służby weterynarię, policję, straż pożarną. Natomiast powiat białostocki miał Powiatowy Urząd Pracy. Tutaj było zawarte Porozumienie z Panem Prezydentem o zasadach, w każdym razie te zasady, o których mówił Pan Przewodniczący od 2004 roku, one dotyczyły takiej sytuacji, że w każdym roku, do określonego czasu, tj. wrzesień to wszystko aktualizujemy, liczymy ile jest ludności i na bieżąco w każdym roku jest to regulowane, także to są ogólne zasady, a szczegółowe są aktualizowane każdego roku”.
 
 
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 21
               Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
               Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiła zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku (zał. nr 32).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado przedstawiony Państwu projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku zakłada zwiększenie środków na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych o kwotę 303 190 zł w związku z pismem Zarządu PFRON- u w sprawie zwiększenia środków przyznanemu powiatowi białostockiemu według algorytmu na 2011 rok, o kwotę, którą wymieniłam. W związku z powyższym środki te proponuje się przeznaczyć na zwiększenie środków na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej osobom 123 000 zł zgodnie z wnioskiem zgłoszonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. Pozostałe środki na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej tj. 70 190 zł na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych. Następnie, 50 000 zł zwiększenia na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów. Pozostałą kwotę 60 000 zł na dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych, i tutaj jest propozycja takiego podziału, że 30 000 zł dofinansowanie barier w komunikowaniu się i 30 000 zł na likwidację barier architektonicznych i technicznych. Dziękuję”.
               Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących tychże Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
Następnie, Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/73/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2011 roku ( zał. nr 33).
 
 
Ad 22
               Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011 ( zał. nr 34). Wyjaśniła, iż zwiększa się plan dochodów i wydatków budżetu o kwotę 3 233 667 zł. Zwiększenia planu dochodów następują w wyniku: udzielenia pomocy finansowej przez Gminę Juchnowiec Kościelny na przebudowę mostu na przepust wraz z dojazdami na rz. Niewodnica k/m Koplany w ciągu drogi powiatowej Nr 1500B na od. Księżno – Ignatki – Koplany Folwark – 400 000 zł; przebudowę drogi powiatowej Nr 1503B w m. Hołówki Małe – 40 000 zł; Gminę Wasilków na: budowę kanalizacji deszczowej dla potrzeb odwodnienia drogi powiatowej Nr 1393B w m. Jurowce – kwota 500 000 zł; wzmocnienie nawierzchni drogi powiatowej Nr 1393B na odc. Leńce – Jurowce oraz drogi powiatowej Nr 1418B na odc. Mostek – Rybniki – kwota 40 000 zł; Gminę Poświętne na wzmocnienie nawierzchni odc. drogi powiatowej                                                                                                                                                                                                                            Nr 1567B Brzozowo Stare – Wilkowo Nowe        - kwota 250 000 zł; Gminę Gródek na wzmocnienie nawierzchni jezdni drogi powiatowej Nr 1536B na odc. droga Nr 1437B – Radunin – kwota 150 000 zł; Gminę Zabłudów – na przebudowę odcinka drogi powiatowej Nr 1469B w m. Folwarki Tylwickie – kwota 150 000 zł; Gminę Suraż – na wzmocnienie nawierzchni drogi powiatowej Nr 1507B na odc. Zimnochy – Lesznia – kwota 185 000 zł; Gminę Michałowo – na wzmocnienie nawierzchni drogi powiatowej Nr 1444B w m. Sokole – kwota 25 000 zł. Ponadto zwiększenia planu dochodów następują w wyniku uzyskania z rezerwy subwencji w kwocie 1 100 000 zł oraz partycypacji firmy „Instal” w kwocie 300 000 zł - z przeznaczeniem na dofinansowanie przebudowy mostu na przepust wraz z dojazdami na rz. Niewodnica k/m Koplany w ciągu drogi powiatowej Nr 1500B na od. Księżno – Ignatki – Koplany Folwark; uzyskania pomocy finansowej Gminy Wasilków na opracowania geodezyjne – kwota 30 000 zł; uzyskania dofinansowania z Leonardo da Vinci na wyjazd studyjny (Wizyta przygotowawcza) do Niemiec - kwota 3 933 zł; uzyskania zwiększonych wpływów z tytułu odpłatności pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach – kwota 43 089 zł; aktualizacji porozumienia z Miastem Białystok w sprawie finansowania rodzin zastępczych – kwota 16 645 zł. Ponadto, Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła, iż zwiększenia planu wydatków następują w rozdziałach: 60014 Drogi publiczne powiatowe – o kwotę 3 140 000 zł na zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych na drogach powiatowych; 71013 Prace geodezyjne i kartograficzne – o kwotę 30 000 zł na opracowania zgodnie z dyspozycją Rady Gminy; 80195 Pozostała działalność (Oświata i wychowanie) – o kwotę 3 933 zł z przeznaczeniem na realizację projektu; 85201 Placówki opiekuńczo-wychowawcze - o kwotę 44 331 zł na zwiększenie dotacji dla Miasta Białystok; 85202 Domy pomocy społecznej – o kwotę 43 089 zł na zwiększenie planu wydatków bieżących w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach; 85204 Rodziny zastępcze – o kwotę odpowiednio zwiększenie planu dotacji dla Miasta Białystok a zmniejszenie dla powiatów - w związku z zmiana liczby dzieci przebywających w tych rodzinach (na etapie projektu budżetu zapewniono dotację dla większej liczby dzieci). Ponadto wyjaśniła, iż aktualizuje się plan wydatków inwestycyjnychzgodnie z Załącznikiem Nr 3 oraz aktualizuje się Zestawienie planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu powiatu w 2011 roku zgodnie z Załącznikiem Nr 4, w którym zmienione pozycje planu wyróżniono pogrubioną kursywą. Zmiany odnoszą się do: poz. II. Dotacje celowe na zadania bieżące:1a – wpłata na Fundusz Wsparcia Policji na dofinansowanie akcji prewencyjnej (dotyczy dzieci) – kwota 1 000 zł przeniesiona z rezerwy; poz. 3 i 4 – zmienione kwoty dotacji zgodnie z Załącznikiem Nr 2; poz. III. Dotacje celowe (o charakterze majątkowym): z poz. 2 przeniesiono kwotę 3 214 zł do poz. 2a; 2b – pozycja wprowadzona – na kwotę 80 000 zł z przeniesienia z rezerw; 4a - dotacja dla zakładu budżetowego – na dofinansowanie zakupu pralnicy.
 
            Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski zapytał: „Pani Skarbnik, moje pytanie dotyczy Działu 630 a mianowicie Zakupu sprzętu jeździeckiego i uprzęży dla organizacji rajdów konnych. Wartość zadania 5 041 zł, a kwota planowana na ten rok nie jest wpisana. Proszę o wyjaśnienie”.
 
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Konkretnie, jeśli chodzi o zakup tego sprzętu jeździeckiego to jest to realizacja projektu, który jest realizowany poprzez Lokalna Grupę Działania i tutaj środki miały być wydatkowane do końca roku 2009 – 2010. Natomiast plan wydatków budżetu na rok 2011 jest w kolumnie przedostatniej i jest to kwota zaplanowana 5 041 zł. Tutaj Pan, co czyta te 0, to one dotyczą wydatkowania środków w roku 2009 i do końca 2010. Natomiast rok 2011 to jest przedostatnia kolumna, gdzie jest zaplanowana kwota 5 041 zł”.
 
               Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski: „Tak, tylko chodzi mi o kolumnę, kwota planowana na rok 2011 nie ma tutaj żadnej kwoty i nie wiadomo, kto to finansuje, nie ma ani czy powiat, czy ktoś z zewnątrz”.
               Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Świadczą o tym paragrafy 6067 i 6069, iż są to środki z Unii Europejskiej i budżetu Państwa. Jest to ujęte w planie wykonawczym budżetu jest to rozbite właśnie na te dwa paragrafy”.
 Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących poszczególnych Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jacek Chrulski odczytał Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do przedmiotowego projektu uchwały.
 Następnie, Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
 Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011, o czym poinformował zebranych Pan Jan Kaczan – Przewodniczący tejże Komisji.
 Również, Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym Wysoką Radę poinformował jej Przewodniczący – Pan Marek Żmujdzin.
 Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011, o czym Pani Anna Grycuk poinformowała zebranych odczytując treść opinii.
 Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego – Pan Jan Kaczmarek również stwierdził, iż Komisja wydała jednogłośnie pozytywną opinię do powyższego projektu uchwały Rady.
 Pani Dorota Rusiłowicz – Przewodnicząca Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu również przedstawiła Wysokiej Radzie pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
 Ponadto, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt powyższej uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę jej Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/74/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku zmieniającej uchwałę w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011 ( zał. nr 35).
 
 
Ad 23
               Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski.
               Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski (zał. nr 36).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado miesiąc temu wpłynęło na ręce Pana Przewodniczącego Rady Powiatu pismo Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w którym apeluje on o podjęcie takiego stanowiska przez samorządy, jako że Polscy rolnicy otrzymują niższe dopłaty , niż rolnicy z innych krajów. To jest dla Polski dyskryminujące. W związku z tym jest przygotowany projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski”.
               Powyższy projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Rolnictwa i Środowiska, stąd też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczącą tejże Komisji o odczytanie opinii do projektu uchwały.
Pan Marek Żmujdzin – Przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Środowiska przedstawił Wysokiej Radzie pozytywna opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono.
               Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/75/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego uznania rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wyrównywania dopłat rolniczych dla Polski. ( zał. nr 37).
 
Ad 24
               Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce.
               Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce (zał. nr 38).
               „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zajmowała się tą skargą, jak również ja na podstawie dokumentów. Mogę stwierdzić, że skarga złożona na Dyrektora przez pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej jest bezzsasadna. Skarżący w skardze skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich, która to następnie została przekazana do Urzędu Wojewódzkiego, a Urząd Wojewódzki do Rady Powiatu podnosił następujące kwestie: ograniczenie samodzielnych wyjść do sklepu, zachowanie wobec niego przez jednego z opiekunów niewłaściwe, stosowanie przemocy, obecność Pana Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce dwa, trzy razy w tygodniu, nadużywanie przez pracowników alkoholu i agresywne zachowania w stosunku mieszkańców. Z postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przeze mnie i pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jak też i przez Komisję Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny oraz przeanalizowaniu dokumentów należy stwierdzić, iż w kwestii spożywania alkoholu przez pracowników Domu Pomocy Społecznej w Jałówce w miejscu pracy, na podstawie przedstawionej dokumentacji przez Pana Dyrektora rzeczywiście kiedyś była taka sytuacja, Pan Dyrektor wówczas nie był obecny. Pracownicy Ci przyznali się do tego, i Pan Dyrektor wyciągnął odpowiednie konsekwencje, udzielił pracownikom nagany i więcej takich incydentów z oświadczenia Pana Dyrektora nie było. Jeżeli chodzi o stosowanie wobec skarżącego przez jednego z pracowników przemocy, to pracownik ten, osobiście z nim rozmawiałam, złożył oświadczenie w tej sprawie, że nigdy żadnego mieszkańca nie uderzył i nie stosuje przemocy wobec żadnych mieszkańców ani też wobec skarżącego. Należy nadmienić, iż pensjonariusz prezentuje społecznie nie akceptowane zachowania i tak to stwierdził opiekun i rozmowy ze skarżącym kończą się w większości przypadków jego niewłaściwym zachowaniem, wulgaryzmy i agresje z jego strony w stosunku do pracowników, jaki i też współpensjonariuszy. Skarżący przebywa w Domu Pomocy Społecznej w Jałówce dla osób przewlekle psychicznie chorych od 13 stycznia 2010 roku, skierowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowie. W poprzednim okresie to jest od lutego 2007 roku do 13 stycznia 2010 roku był umieszczony w Domu Pomocy Społecznej w Uhowie w domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych, gdzie były znaczne z nim problemy, gdzie tez osobiście jeździłam do Domu Pomocy społecznej w Uhowie wyjasniać skargi innych pensjonariuszy na skarżącego. Pensjonariusz ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, porusza się na wózku inwalidzkim z powodu amputacji obu nóg, spowodowane to było odmrożeniem kończyn dolnych, zdiagnozowanym uzależnienieniem od alkoholu oraz organiczne zaburzenia osobowości. Z powodu uzależnienia i zachowań agresywnych kilkakrotnie był hospitalizowany. Z dokumentacji i rozmowy z pensjonariuszem wynika, że nadużywa on alkoholu. Pracownicy jak też inni pensjonariusze potwierdzają, że jest wulgarny, agresywny zarówno słownie jak i fizycznie zarówno do pracowników jak i współpensjonariuszy. Oczywiście agresja ta narasta po spożyciu alkoholu. Kilkakrotnie był odwieziony do Izby Wytrzeźwień. Ponadto skarżący z powodu uszkodzenia ciała współmieszkańca w 2009 roku wówczas kiedy był jeszcze w Domu Pomocy Społecznej w Uhowie miał sprawę karną i został oddany pod nadzór kuratora sądowego. Ponadto w kwietniu 2010 roku w domu pomocy Społecznej w Jałówce również została zgłoszona sprawa na policję gdyż nastąpił kolejny fakt pobicia i stosowania gróźb karalnych wobec innego mieszkańca domu pomocy społecznej. Skarżący od listopada ubiegłego roku odmówił na piśmie przyjmowania leków, które są mu zlecone przez lekarza. Skarżący twierdzi, że nie może wychodzić z domu, że tylko w określonych godzinach pod nadzorem opiekuna. Jak wynika z wyjaśnień Dyrektora jest to działanie w celu zapewnienia właściwej opieki. Siostra skarżącego również prosiła, aby raczej samego go nie wypuszczać”.
               Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce.
               Pani Sylwia Rząca– Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ww. sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VIII/76/2011 z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Jałówce ( zał. nr 39).
 
 
Ad 25
               Interpelacje i zapytania Radnych.
             Radny Pan Jan Łuksza zgłosił interpelację: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado zwracam się z uprzejmą prośbą o przeznaczenie środków finansowych na namalowanie pasów na drodze powiatowej 1440 B na odcinku Topalany – Waliły. Wykonanie tej inwestycji w postaci namalowania pasów przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa jazdy na tej drodze” ( zał. nr 40 ).
 
            Radny Pan Zenon Żukowski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, wielokrotnie Panie Dyrektorze Powiatowego Zarządu dróg w Białymstoku zwracałem się do Pana bezpośrednio z potrzebą załatwienia zalewania drogi powiatowej w Wasilkowie przy ul. 11 – go Listopada, tj. róg Prusa – Krzywej. Po deszczu powstaje rozlewisko na całe skrzyżowanie, gdzie budynek mieszkalny znajdujący się w tym miejscu notorycznie jest zalewany od podłoża przez przejeżdżające samochody do wysokości połowy budynku. Budynek jest stale niszczony przez wilgoć pochodzącą z drogi. Ja nie oczekuje dzisiaj odpowiedzi, ale mam pytanie, w jaki sposób Pan Dyrektor chce rozwiązać problem, o którym mówiłem. Proszę o informację na Komisje Infrastruktury Technicznej, wskazując możliwości techniczne rozwiązania tematu oraz koszty z tym związanie. Dziękuję”.
 
            Kolejne interpelacje zgłosiła Radna Pani Anna Grycuk: „Chciałam zwrócić uwagę na drogę Bielwicze – Wiejki, która wymaga podżwirowania pobocza. Dlatego, że pobocze na terenie leśnym prowadzące właśnie wzdłuż tej drogi jest bardzo zdewastowane i zagraża bezpieczeństwu korzystających z tej drogi mieszkańców.
            Druga sprawa dotyczy Królowego Stojła, a właściwie drogi powiatowej do Królowego Stojła. Ona jest w okropnym stanie i mimo, ze były tam prowadzone naprawcze to stan tej drogi budzi moje obawy. Natomiast sprawa dotyczy, czego innego. Zniknęły również znaki ograniczające prędkość na tej drodze, co tym bardziej jest niebezpieczne, że korzysta z niej bardzo ciężki sprzęt wywożący drewno z lasu. Nie wiem kto te znaki usunął, ale w każdym bądź razie skutek tego może być bardzo opłakany zarówno dla tych ciężarówek jak również dla korzystających z tej drogi mieszkańców wsi Królowe Stojło. Także proszę o ustawienie znaków ograniczających prędkość, jeśli się nie uda poprawić nawierzchni drogi”.
 
            Radny Pan Marek Żmujdzin: „Proszę Państwa, Komisja Rolnictwa i Środowiska zapoznała się z pismem Ministra Środowiska dotyczące odpowiedzi przekazującej stanowisko Rady Powiatu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody w odniesieniu do tworzenia bądź powiększania parków narodowych oraz zobowiązała Wydział Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji do przygotowania projektu uchwały w tej sprawie. Projekt uchwały w tej sprawie leży przed każdym z Państwa. Wydział Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji się sprężył i przygotował i ta uchwała zostanie przesłana do parlamentarzystów żeby się upomnieli o nasze województwo, o nasz region i złożyli interpelację, sprzeciw odnośnie powiększania na siłę tych obszarów parku”.
 
            Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zaznaczył, iż w tej sprawie jest przygotowany projekt odpowiedzi i w sprawach różnych zostanie omówiony ten temat.
 
            Radny Pan Paweł Kondracki złożył interpelację: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Dyrektorze Powiatowego Zarządu Dróg, zwracam się z prośba o naprawę nawierzchni drogi powiatowej 1504 B Turośń Kościelna, konkretnie na skrzyżowaniu ulic Białostockiej i Lipowej. Nawierzchnia jezdni tworzy uskok, który zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, który powoduje uciążliwość poruszania się po tejże drodze. Zwracam się do Pana Dyrektora o interwencję w tej sprawie” ( zał. nr 41 ).
 
            Następnie, głos zabrał Radny Pan Zenon Żukowski: „Proszę Państwa, tutaj na Sesji została ujawniona sprawa gospodarowania środkami finansowymi, brak gospodarności w wydawaniu pieniędzy publicznych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Czy po otrzymaniu informacji, na poprzedniej Sesji otrzymaliśmy informacje od Pana Starosty jak to wygląda. I czy po otrzymaniu tych informacji bardziej szczegółowych Komisja Rewizyjna przyjrzy się celowości w gospodarowaniu wydawanych pieniędzy w Powiatowym Urzędzie Pracy na szkolenie dla pracowników. To pytanie do Przewodniczącego. Proszę Państwa ja stawiam taki wniosek, żeby Komisja Rewizyjna przyjrzała się celowości, gospodarności wydawania tych pieniędzy”.
 
            Radny Pan Jacek Chrulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej: „Czy my jesteśmy władni jako Komisja Rewizyjna do kontroli bezpośredniej tych środków. Nieprawidłowości, które zostały tam stwierdzone tak naprawdę w dużej mierze dotyczą myślę, że kwestii etyczno – moralnej, a w drugiej części funkcjonowania, myślę że Pani Dyrektor, a to jest zupełnie inna kwestia. Także ja wolałbym się zastanowić, i aby Pani Macenas się na ten temat wypowiedziała”.
 
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Ja myślę, że taki wniosek niczego nie blokuje, bo my dajemy Komisji Rewizyjnej możliwość działania. Komisja Rewizyjna w tym momencie ustali, co może zrobić, jak to może zrobić. Natomiast my dajemy upoważnienie Komisji Rewizyjnej do działań”.
 
Radny Pan Zenon Żukowski: „Proszę Państwa, chcę jeszcze raz podkreślić temat: na szkolenia dla pracowników i jakby temat ten jest zamknięty w tym działaniu. Temat: szkolenie dla pracowników Urzędu Pracy, celowość, gospodarność. Dziękuję”.
 
Radny Pan Marek Żmujdzin: „Panie Przewodniczący, nie zgadzam się z Pańską ostatnią wypowiedzią, bo ja chciałbym głosować za tym, co jest prawne, a nie za tym, co być może. Jeżeli radca prawny wypowie się, że Komisja Rewizyjna ma prawo do przeprowadzenia tej kontroli, to tak”.
 
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Proszę bardzo, natomiast uważam, że Komisja Rewizyjna ma prawo skontrolować każdą jednostkę, która jest jednostką powiatową”.
 
Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ja się odwołam do art. 16 ustawy o samorządzie powiatowym: Rada Powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje Komisje Rewizyjną”.
 
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zapytał, kto z Państwa jest za upoważnieniem Komisji Rewizyjnej do kontroli Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła ww. wniosek przy 1 głosie „przeciw” oraz 4 głosach „wstrzymujących się”.
               Kolejną interpelację złożył Radny Pan Walenty Sic. Dotyczyła ona braku zjazdów do posesji na drodze powiatowej w miejscowości Biele.
 
Ad 26
Przyjęcie protokołu z VII Sesji RPB.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż VII Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 26 maja 2011 roku.
            Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi ich treści?
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad ich przyjęciem.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr VII/2011 z dnia 26 maja 2011 roku.
 
Ad 27
Sprawy różne.
               W sprawach różnych, Pani Jolanta Den– Wicestarosta Powiatu Białostockiego poinformowała zebranych, iż w związku z odpowiedzią Ministra Środowiska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie środowiska przygotowany został projekt odpowiedzi w tej sprawie ( zał. nr 42 ). „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja chciałabym powiedzieć, o piśmie które planujemy rozesłać do wszystkich parlamentarzystów ziemi podlaskiej, a dotyczy ona stanowiska dotyczącego zmiany w ustawie o ochronie przyrody, która to odebrała, dla samorządów lokalnych, w tym dla powiatu decyzyjność. W tej sprawie było już głosowanie, była podejmowała uchwałą i dlatego w chwili obecnej będzie to w postaci pisma. Proszę Państwa dotyczy to tworzenia nowych Parków Narodowych jak też i rozszerzania już istniejących”.
               Radni pytań i uwag nie zgłosili do odczytanego przez Panią Jolantę Den – Wicestarostę Powiatu Białostockiego projektu odpowiedzi.
               Przystąpiono do głosowania.
               Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się” upoważniła Pana Sławomira Gołaszewskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do podpisania ww. pisma (zał. nr 43 ).
 
               Następnie, Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż dnia 17 czerwca 2011 roku wpłynęło pismo z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie ewentualnego rozpatrzenia postulatów zgłoszonych przez Podlaskie Stowarzyszenie Zawodowego i Niespokrewnionego Rodzicielstwa Zastępczego „Dać Nadzieję” ( zał. nr 44 ).
               Wyjaśnienia w tej sprawie przedłożyła zebranym Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Poinformowała, iż został przygotowany projekt odpowiedzi na powyższe pismo ( zał. nr 45). „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Podlaskie Stowarzyszenie Zawodowego i Niespokrewnionego Rodzicielstwa „Dać Nadzieję” występuje do Wojewody Podlaskiego z prośbą o wsparcie działań dotyczących podniesienia przez miasto i gminę Białystok oraz powiat białostocki stawki na utrzymanie dzieci w zawodowych i niespokrewnionych rodzinach zastępczych. W ramach tego stowarzyszenia działają rodziny między innymi zawodowe, które funkcjonują też na terenie naszego powiatu białostockiego, z tym, że umowy na tzw. zawodowstwo mają zawarte z miastem Białystok. Jak też i zawodowa rodzina zastępcza zamieszkała na terenie miasta Białystok, które są dzieci z naszego powiatu, to udzielamy pomocy finansowej. Proszę Państwa, jeżeli chodzi o podniesienie tej stawki, to zgodnie z ustawą o pomocy społecznej jest taka możliwość i tu decyduje w tym zakresie Rada Powiatu. W roku ubiegłym jak wszedł ten przepis to Rada Powiatu podjęła taką uchwałę o możliwości podniesienia tej stawki. Oczywiście to nie jest bardzo wysokie podniesienie, bo w granicach 20 % i pod warunkiem, że jest trudna sytuacja w rodzinie zastępczej i jeżeli są okoliczności żeby podwyższyć np. choroba, rehabilitacja, leczenie itd. Co prawda adresatem naszej uchwały były bardziej rodziny spokrewnione, ale uchwała została tak sprecyzowana, że nie ma przeszkód do tego, żeby podwyższyć również rodzinom zawodowym niespokrewnionym. Jeżeli chodzi o taką sytuację, że dzieci są z innego powiatu, a rodzina jest na terenie naszego powiatu, to tutaj powiaty muszą się między sobą rozliczać. I podwyższenie tej pomocy, jeżeli chodzi na dzieci umieszczane z innych powiatów w rodzinach zastępczych z naszego powiatu wówczas musiałoby być uzgodnienie z miastem Białystok. Miasto Białystok z tego, co wiem, nie poinformowało nas, żeby była od nich taka uchwałą, jak i też nie ma wystąpienia ze strony miasta Białystok, aby to uregulować taką uchwałą, gdzie można by było podnieść rodzinom zawodowym i niespokrewnionym. W związku z powyższym jest odpowiedź do stowarzyszenia w tym zakresie, w jaki sposób jest to u nas uregulowane, jak też taka dygresja, iż z dniem 1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie nowa ustawa o wspieraniu rodziny i opiece zastępczej i na dzień dzisiejszy jest w podpisie u Pana Prezydenta. I w tej uchwale jest taki zapis, że jeżeli chodzi o zawodowe rodziny zastępcze i niezawodowe niespokrewnione dosyć znacznie wzrastają. I tamta ustawa, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2012 roku również zakłada taką możliwość podwyższenia, czyli myślę, że na dzień dzisiejszy warto by było to rozpatrywać pod kątem nowych przepisów. I odpowiedź, że ze strony Rady nie było inicjatywy, aby podejmować tutaj taką uchwałą, do wspólnych rodzin i ich dzieci”.
 
               W chwili obecnej, Rada Powiatu Białostockiego zapoznała się z ww. pismem oraz skierowała go pod obrady Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
               Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady poinformował również, iż wpłynęło do wiadomości Rady Powiatu pismo od Zarządu Powiatu Białostockiego skierowane do Pana Andrzeja Babul informujące o niemożliwość w ciągu najbliższych dwóch lat inwestycji drogowej powiatowej 1484 B biegnącej na trasie Białystok (ul. Mickiewicza) – Stanisławowo – Solniczki – Rzepniki – Wojszki, aż do drogi krajowej nr 19 ( w rejonie mostu na rzece Narew) ( zał. nr 46 ).
               Ponadto, w dniu dzisiejszym został powołany Klub Radnych Nasze Podlasie, o czym poinformował zebranym Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego ( zał. nr 47).
 
               Ponadto, Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zwrócił się z prośbą do Przewodniczących Komisji o zwoływanie posiedzeń Komisji w miarę możliwości w godzinach popołudniowych.
 
               Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego ustosunkowała się do swojej wcześniejszej wypowiedzi. Zaznaczyła: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja wycofuję użycie przeze mnie przysłowia polskiego w poprzedniej mojej wypowiedzi. Jest to związane z tym, że mogło to urazić, możliwe, że uraziło lub ktoś osobiście to do siebie po prostu to odebrał, a to nie było moim celem i za co też przepraszam”.
 
               Radny Pan Jan Kaczan: „Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, nie mogę przemilczeć, proszę mi wybaczyć, tego tematu, który był poruszany w punkcie Interpelacje i zapytania radnych, ponieważ głosowałem jako jedyny przeciw zleceniu przez Komisję Rewizyjną kontroli, bo chciałbym po prostu kilka spraw wyjaśnić. Jestem okropnie zaskoczony Panem Radnym Żukowskim i jego stanowiskiem, że dzisiaj wogle ten temat wywołał. Otrzymaliśmy wszyscy jako Radni protokół z przeprowadzonej kontroli, szczegółowy protokół zlecony przez Zarząd Powiatu Białostockiego, Starostę, który był przeprowadzony. Pamiętam jego treść, bo Radny Żukowski zachęcał do czytania i dziwię się, że nie wczytał się w treść tego protokółu, bo tam wszystko zostało skontrolowane, wyszczególnione cyfry. Szanowni Radni, ja bardzo przepraszam, tylko, w pierwszej kadencji, część Radnych jest tutaj obecnych, czy począwszy tworzyć ten powiat zatrudnialiśmy Dyrektorów i cieszę się, że są oni dzisiaj z nami. Wybieraliśmy Zarząd i wybór był trafny, co się potwierdza podczas absolutorium. Natomiast, Szanowni Radni, ja nie doczytałem się w protokóle kontroli jakichkolwiek nadużyć ze strony Pani Dyrektor Wacławskiej. Nie mogłem odnaleźć przekroczenia uprawnień, wszystko się mieści w normie. System jest chory i niezależnie od Dyrektora. Proszę bardzo będzie wolne stanowisko, niech ten, który dzisiaj oskarża Panią Dyrektor Wacławską, stanie na te stanowisko, i niech zrobi tak, żeby nie było szkoleń, a te pieniądze oddać dla bezrobotnych. Pieniądze były z funduszu, przeznaczone na szkolenie. Ja się nie wypowiadam, bo ja nie jestem ani radcą prawnym ani prawnikiem, czy były rzeczywiście do wykorzystania odpowiednio, czy mogły być inaczej. Natomiast w zaleceniach pokontrolnych Starosta Powiatu Białostockiego wyraźnie wyszczególnił, wydał polecenie dla Pani Dyrektor ustosunkowania się do tych zaleceń i do tych wniosków i udzielenie odpowiedzi. Ja uważam, że my powinniśmy poczekać, bo Pan Starosta wydał zalecenie do Pani Dyrektor, o ustosunkowanie się do tych zaleceń i do tych wniosków i udzielenie odpowiedzi. Więc ja uważam, że my powinniśmy poczekać na to wyjaśnienie”.
               Radny Pan Zenon Żukowski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado muszę się odnieść do tej wypowiedzi, ponieważ zostało moje nazwisko wywołane. Sprawa wygląda tak, Panie Szanowny Radny, demokracja i samorząd polega na tym, że większość decyduje. Pan wypowiedział się, że nie, natomiast nie ma Pan prawa nikomu zabraniać podejmowania decyzji. Ta decyzja została podjęta i nie można tak jak Pan wskazywać, że ja nie miałem prawa złożyć takiego wniosku a inni Radni łącznie z Zarządem głosować „za”. To jest daleko idące uproszczenie. Demokracja polega na tym, że większość ma rację, nie jednostka, która myśli jak myśli, ma Pan prawo tak myśleć, ja nikomu tego prawa, Panu również nie odbieram. Natomiast ja nigdy nie użyłem, że Pani Dyrektor, ja temat skierowałem do Komisji, żeby się przyjrzała sprawie”.
               Radny Pan Jan Kaczan: „Ja się nie wypowiedziałem, że Pan radny Zenon Żukowski nie ma prawa, tylko że jestem zdziwiony, że składał taki wniosek. To dwie różne rzeczy”.
              Radny Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska poinformował zebranych, iż Komisja Rolnictwa i Środowiska w sprawach różnych zapoznała się z Apelem Rady Miejskiej w Łapach z dnia 27 maja 2011 roku skierowanym do rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uznania spraw wsi i rolnictwa za priorytet polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku, zapoznała się z pismem Pana Aleksandra Krasnowskiego z dnia 9 maja 2011 roku oraz zapoznała się z pismem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku informującym o ognisku klasycznego pomoru świń na terytorium Litwy w regionie kowieńskim. 
 
               Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 28
Zamknięcie obrad VIII Sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady VIII Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 30 czerwca 2011 roku, o godz. 1515.
Protokołowała:                                                               
Anna Gadomska
                                                                                               Obradom przewodniczył:
Sławomir Gołaszewski –   Przewodniczący Rady
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 30-06-2011

Data udostępnienia w BIP: 16-09-2011 11:53

Data modyfikacji informacji: 16-09-2011 11:53