Protokół Nr VII/2011 z dnia 26.05.2011r.

RP.0002.7.2011
 
 
Protokół Nr VII /2011
z obrad VII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
 w dniu 26 maja 2011 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
            Obrady VII Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 26 maja 2011 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 23 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny był Pan Jacek Sak (nieobecność usprawiedliwiona) oraz Pan Jarosław Wądołowski.
            Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski udzielił głosu przedstawicielowi delegacji mieszkańców Gminy Zabłudów.
            Pan Andrzej Babul – Radny Rady Miejskiej z Zabłudowa poinformował Wysoką Radę, iż zamiarem tej wizyty była chęć włączenia do porządku obrad Sesji Rady Powiatu Białostockiego punktu dotyczącego sprawy dot. drogi Białystok – Wojszki. Stwierdził on, iż jeszcze przed rozpoczęciem Sesji Rady Powiatu Białostockiego, Przewodniczący Rady sprzeciwił się temu pomysłowi, przedstawiając delegacji argumenty w tej sprawie.
Wobec powyższego delegacja złożyła na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego – Pana Sławomira Gołaszewskiego petycję – wniosek podpisany przez 790 mieszkańców i użytkowników tej drogi, z prośbą o zainteresowanie się tym problemem.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż powyższy wniosek został przyjęty i zostanie rozpatrzony, zgodnie z obowiązującą procedurą. Jeszcze raz wyjaśnił przesłanki, którymi się kierował przy podjęciu tej decyzji.
 Zaznaczył, iż do rzeczowej dyskusji obie strony powinny być przygotowane, w związku z tym nie można żądać zajęcia się sprawą ad hoc, niemniej jednak w niedługim czasie odbędzie się posiedzenie merytorycznej Komisji Rady Powiatu i na to posiedzenie zostaną zaproszeni przedstawiciele delegacji mieszkańców Gminy Zabłudów, w celu przeprowadzenia rzeczowej merytorycznej dyskusji w tej sprawie.
 
Ad 2
Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny VII Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są do niego uwagi? 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż z uwagi na okoliczności umożliwiające uczestniczenie Pana Macieja Rafała Bojanowskiego w dzisiejszej sesji:
*    proponuje się wprowadzić do porządku obrad jako pkt.9 punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka – Zajki)”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad? 
Wniosków nie zgłoszono. Jednocześnie Przewodniczący obrad przypomniał zebranym, iż  powyższa zmiana do porządku obrad jest autopoprawką Zarządu Powiatu Białostockiego, stąd nie wymaga głosowania.
 
Zmieniony porządek obrad przyjęto do realizacji w brzmieniu:
1.         Otwarcie obrad VII sesji Rady Powiatu.
2.         Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.         Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.         Informacja o stanie bezpieczeństwa jednostek terenowych podległych Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku w 2010 roku.
5.         Informacja o stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej Powiatu Białostockiego w roku 2010.
6.         Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.
7.         Informacja o stanie organizacji i działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku za okres roku 2010.
8.         Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (m.Radule).
9.         Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka – Zajki).
10.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
11.      Podjęcie uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014.
12.      Interpelacje i zapytania Radnych.
13.      Przyjęcie protokołu z VI Sesji RPB.
14.      Sprawy różne.
15.      Zamknięcie obrad VII Sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
            Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 28 kwietnia 2011 roku do 25 maja 2011 roku (zał. nr 4).
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
·   majątkiem powiatowym,
·   drogami powiatowymi,
·   ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·   oświatą, kulturą i sportem,
·   finansami i budżetem.
 
Ponadto Zarząd:
·       podpisał wystąpienia do Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu Białostockiego w sprawie złożenia wniosków o dofinansowanie z budżetu powiatu zadań inwestycyjnych i wyposażenia specjalistycznego OSP,
·       podjął uchwałę w sprawie upoważnienia do złożenia wniosku o przyznanie dodatkowych środków Funduszu Pracy z rezerwy Ministra na realizację programu na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej,
·       zapoznał się ze „Sprawozdaniem z gminnego planu gospodarki odpadami Gminy Turośń Kościelna”,
·       przyjął informację Dyrektora Wydziału Organizacyjnego o projekcie „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności woj. podlaskiego – cz. II, administracja samorządowa”,
·       udzielił upoważnienia do podpisania aneksu do umowy zawartej z PRS na przeprowadzenie auditu Systemu Zarządzania Jakością Starostwa Powiatowego,
·       przyznał premie za miesiąc maj 2011 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
·       omówił przy udziale Dyrektora PUP wyniki kontroli przeprowadzonej przez audytora Starostwa w Powiatowym Urzędzie Pracy,
·       udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych Powiatu,
·       brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·       rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·       posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia,
·       uroczystej prezentacji tablicy interaktywnej stanowiącej główną nagrodę w IV Podlaskich Potyczkach Informatycznych zdobytą przez Zespół Szkół w Czarnej Białostockiej,
·       konferencji p.t.: „Lasy dla ludzi”,
·       Jubileuszu Trio Akordeonowego „AKORD” w Czarnej Białostockiej,
·       uroczystości otwarcia Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurowcach,
·       spotkaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Białymstoku,
·       odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi RP na Uchodźstwie Panu Ryszardowi Kaczorowskiemu,
·       konwencie Powiatów Województwa Podlaskiego w Białowieży,
·       obchodach XXI-lecia Odnowy Kultu Świętego Izadora Oracza Patrona Rolników Chrześcijańskiej Europy,
·       Jubileuszu 20-lecia zespołu „Czarna Jagoda” w Czarnej Białostockiej,
·       Obchodach Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
·       spotkaniu z Arcybiskupem Metropolitą Białostockim w Domu Pomocy Społecznej w Uhowie,
·       konferencji z okazji 10-lecia istnienia PODGiK p.n.: „Zasób Geodezyjny i Kartograficzny, a rozwój inwestycyjny Powiatu Białostockiego”,
·       podpisaniu umów na budowę dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011,
·       obchodach Dnia Strażaka w województwie podlaskim oraz nadania sztandaru Powiatowej PSP w Bielsku Podlaskim,
·       I Łapskim Forum Rynku Pracy.
Radny Pan Zenon Żukowski poprosił o przybliżenie informacji na temat wyników kontroli przeprowadzonej przez audytora Starostwa Powiatowego w Białymstoku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego stwierdził, iż w sprawach różnych przedstawi Wysokiej Radzie dokumenty w tej kwestii.
Radny Pan Marek Żmujdzin zapytał: „Panie Starosto, poinformował Pan, w jednym z punktów, iż uczestniczył Pan w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej Prezydentowi RP na Uchodźctwie, Panu Ryszardowi Kaczorowskiemu. Chciałbym zapytać, gdzie ta uroczystość się odbyła i dlaczego Radni o niej nic nie wiedzieli?”.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Inicjatywa wyszła od Dyrekcji, nauczycieli i rodziców dzieci uczących się w Szkole Podstawowej w Sochoniach, gm. Wasilków. Zostałem na tą uroczystość zaproszony przez Dyrektora szkoły. Z tego co wiem, Radni nie zostali zaproszeni, stąd nie wiedzieli o tej uroczystości”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację o pracach Zarządu między sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
Informacja o stanie bezpieczeństwa jednostek terenowych podległych Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku w 2010 roku.
Informację o stanie bezpieczeństwa jednostek terenowych podległych Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku w 2010 roku przedstawiła Wysokiej Radzie Komendant Miejski Policji w Białymstoku – Pani Irena Doroszkiewicz (zał. nr 5).
Szanowni Państwo, Komenda Miejska Policji w Białymstoku swoim rejonem działania obejmuje teren Powiatu Białostockiego oraz miasto Białystok. Na terenie powiatu (z wyłączeniem miasta Białystok) funkcjonują 4 Komisariaty Policji, które nadzorują pracę 6 Posterunków Policji.
W 2010 roku na terenie Powiatu Białostockiego ujawniono ogółem 2.115 przestępstw, podczas, gdy w analogicznym okresie 2009 roku stwierdzono 2.291 przestępstw, co stanowi spadek 176 zdarzeń, wskaźnik wykrywalności ukształtował się na poziomie 64,2%. W 2010 roku stwierdzono 627 przestępstw drogowych (w 2009 roku- 627), wykrywalność wyniosła 98,4%. W 2010 roku, z ogółu ujawnionych przestępstw stwierdzono 1.292 o charakterze kryminalnym (w 2009 roku stwierdzono 1.464) co stanowi spadek o 172 zdarzenia, wykrywalność ukształtowała się na poziomie 45,1%. W kategorii kradzież samochodu stwierdzono 5 przestępstw, co oznacza spadek o 1, w porównaniu do roku 2009, kiedy stwierdzono 6 takich zdarzeń i daje dynamikę 83 %, wykrywalność wyniosła 20%.W roku 2010 stwierdzono ogółem 90 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, tj. o 2 więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. W 2010 roku stwierdzono 24 przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (w 2009 roku stwierdzono 27), co stanowi spadek o 3 zdarzenia, wykrywalność ukształtowała się na poziomie 83,3%. W analizowanym                                                                                                                     okresie, w niżej wymienionych kategoriach, ujawniono następującą ilość wykroczeń: zakłócenie porządku - 271, kradzież cudzej rzeczy (do 250 zł) - 286, niszczenie mienia (do 250 zł) - 148.
W roku 2010 odnotowano 107 wypadków na terenie powiatu tj. o 60 mniej niż w roku 2009. W wypadkach tych zginęło 35 osób (27 w roku 209), a 163 zostało rannych, tj. o 74 mniej niż w roku 2009, kiedy odnotowano 237 osób rannych. Liczba kolizji wyniosła 1.529 tj. o 36 więcej niż w roku 2009, kiedy odnotowano 1.490 takich zdarzeń. Policja przeprowadza szereg działań profilaktycznych na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, współpracuje w tym zakresie  z instytucjami i organami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży i rodziny. Zadania Policji w zakresie zapobiegania demoralizacji i przestępczości nieletnich należą do priorytetowych. W obliczu narastających obaw społecznych przed tym zjawiskiem właśnie profilaktyka jest optymalnym sposobem ograniczania skali zjawisk uznanych za niekorzystne i dolegliwe społecznie. Wzrasta liczba młodych ludzi podejmujących rozmaite ryzykowne zachowania: palenie tytoniu, używanie alkoholu, używanie środków psychoaktywnych, opuszczanie lekcji w szkole, zachowania agresywne i przestępcze. Badania wykazują również, iż zachowania ryzykowne najczęściej ze sobą współwystępują, a często jedno pociąga za sobą inne.
Współpraca ze Starostwem Powiatu Białostockiego oraz Urzędami Gmin, ich pomoc, nie tylko finansowa jest cennym wsparciem dla Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz jednostek jej podległych – za co serdecznie dziękujemy. Zaangażowanie i dalsza współpraca z pewnością przyczyni się do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Białostockiego.”
Radny Pan Jacek Chrulski zapytał: „Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo, Pani Komendant, moje pytanie dotyczy przestępstw ogółem w latach 2009-2010. Chciałbym zapytać, czy mogłaby Pani określić, jakie są przyczyny najniższej, spośród wszystkich komisariatów, wykrywalności przestępstw w Komisariacie w Wasilkowie, któremu podlega posterunek w Czarnej Białostockiej. Drugie moje pytanie dotyczy tego, czy na tą powtarzającą się niższą wykrywalność ma wpływ reorganizacja dokonana kilka lat temu, w wyniku której Komisariat w Czarnej Białostockiej po prostu zniknął, bo widać tutaj, że różnice w wykrywalności są bardzo duże”.
Komendant Miejski Policji w Białymstoku – Pani Irena Doroszkiewicz stwierdziła, iż nie jest osoba kompetentną do oceny skuteczności reorganizacji komisariatów, dokonanej kilka lat temu. Wyjaśniła: „Mogę Państwa zapewnić, iż komisariat policji, który funkcjonował w Czarnej Białostockiej w ubiegłych latach liczył 5 funkcjonariuszy. Obecnie nie jest mniejszy, a wręcz jest większy posterunek policji w Czarnej Białostockiej. Ponadto jest jeszcze inny problem, bardziej społeczny. Jest wiele wakatów w policji, z uwagi na ilość kandydatów do służby, bo niestety w postępowaniu kwalifikacyjnym, bardzo niewiele osób spełnia wymogi do pracy w tej służbie”.
Radny Pan Jan Kaczan zauważył, iż od jakiegoś czasu w policji jest większa liczba kobiet- funkcjonariuszy, co bezsprzecznie wpływa na odbiór policji przez lokalną społeczność. Ponadto współpraca policji ze strażą graniczną jest bardzo dobra. Pan Jan Kaczan zapytał: „Czy jest prawdą, iż planowane jest przeniesienie komisariatu policji do Michałowa, a w Zabłudowie i Gródku będą posterunki?”.
Pani Irena Doroszkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku wyjaśniła: „Bardzo dziękuję za to, że taki jest odbiór społeczny w stosunku do pracy policji. Jeżeli chodzi o zgłoszoną sprawę to wiem, że zaproponowano Komendzie Miejskiej Policji przekazanie budynku na potrzeby komisariatu w Michałowie. Czy powstanie tam komisariat, to jeszcze nie wiadomo, gdyż na razie jest to tylko propozycja, ale tego budynku jeszcze nie mamy, nie został zakupiony. Zapewniam jednak Państwa, bo wiem, że są pewne niepokoje społeczne, iż Zabłudów nie pozostanie bez policji. Oprócz tego, że Zabudów teraz posiada komisariat, to jest zdecydowanie wspomagany przez Komendę Miejską Policji w Białymstoku i w tym roku na 510 interwencji zgłaszanych w Zabłudowie 30% załatwiały służby kierowane z Białegostoku. Nadal tak pozostanie. Ponadto, myślę, że reorganizacja służb patrolowych na terenie miasta Białegostoku spowoduje, że będą one bardziej mobilne i będą nie tylko na terenie komisariatu w Zabłudowie, ale i w innych jednostkach funkcjonujących wokół Białegostoku”.
Radny Pan Jacek Chrulski zapytał: „Moje pytanie brzmi w ten sposób, czy są planowane jakieś dodatkowe działania, których celem będzie zmniejszenie ilości przestępstw na terenie komisariatu policji w Wasilkowie i poprawienie wykrywalności tych przestępstw”.
Pani Irena Doroszkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku wyjaśniła: „Proszę Państwa, otrzymaliście informację w formie pisemnej za 2010 rok. W tym roku, czego Państwo nie macie, w każdym aspekcie, w każdej jednostce, także w Wasilkowie, wykrywalność zdecydowanie wzrosła w 2011 roku. Podjęliśmy szereg inicjatyw właśnie w tym kierunku, by wykrywalność zdecydowanie wzrosła i przynosi to spodziewane rezultaty”.
Radny Pan Zenon Żukowski zapytał: „Czy prawdą jest, że w wyniku tak dobrej pracy policji, występuje konieczność, czy możliwość zmniejszenia zatrudnienia, przeniesienia oddziału prewencji, że mają odchodzić z policji bardziej doświadczeni policjanci, a na ich miejsce, w mniejszej ilości, mają przychodzić policjanci mniej doświadczeni. Jak to jest z tą fluktuacją kadr?”.
Pani Irena Doroszkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku wyjaśniła: „Szanowni Państwo, musze powiedzieć, iż wykonano nowe naliczenia etatowe na województwo podlaskie. Niestety, trochę przegraliśmy, jeżeli chodzi o województwo, z uwagi na to, że nie mamy zbyt dużych miast, które wpływają na to, żeby zwiększyć liczbę policjantów na terenie województwa, ale Komenda Miejska Policji w Białymstoku jest w o tyle dobrej sytuacji, ze naliczenia etatowe, które były wykonane w stosunku do KMP uszczupliły tylko i 1 etat nasze zasoby kadrowe. Nie są to więc żadne zmiany. W tej chwili „wypożyczyliśmy” 40 wakatów na potrzeby innych komend. One zostaną zwrócone do końca października. W tej chwili nic się nie zmienia, jeżeli chodzi o stan kadrowy posterunków, komisariatów, czy tez komendy. Policjanci w takiej samej ilości, jak byli, to i są. Nie jest prawdą, ze w tym roku jest więcej odejść na emeryturę. Z tego, co wiem, w ubiegłym roku odeszło więcej policjantów na emeryturę, niż w tym roku. Faktem jest, że nie jest korzystna sytuacją dla tych doświadczonych policjantów niepewność, co do emerytury po 15 latach służby.”
Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Ja rozumiem, że Powiat Białostocki ma się dobrze, jeżeli chodzi o obsadę stanowisk. Natomiast jeżeli chodzi o województwo podlaskie, jak tu sytuacja wygląda?”.
Pani Irena Doroszkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku wyjaśniła: „Jeżeli chodzi o województwo, musieliśmy oddać 140 etatów, zgodnie z nowymi naliczeniami, ale ważne jest to, że nie zwalnialiśmy ludzi, to były tylko wakaty, które były nieobsadzone. Sami Państwo wiecie, że tzw. „odsiew” jest ogromny. Z tego, co ja się orientuję np. na 300 złożonych podań cała procedurę przechodzi 5 do 9 osób.”
Pan Marian Olechnowicz zgłosił problemy występujące na terenie gminy Łapy: „Panie Przewodniczący, Pani Komendant, w tym tygodniu Urząd Miejski w Łapach wystąpił do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w sprawie dwóch dróg: Łapy – Płonka Kościelna, która jest nazywana drogą śmierci. Tam występuje wiele kolizji i wypadków, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Wystąpiliśmy o ograniczenie prędkości z 70mk/h do 50km/h, z tego powodu, gdyż w sezonie wiosenno - letnim jest to teren spacerowo pielgrzymkowy i rowerowy. Czy istnieją techniczne możliwości, by policja nas wspomogła w przyspieszeniu podjęcia tej decyzji?. Druga Kwestia, wystąpiliśmy o wzmożoną kontrolę przy ul. Sikorskiego, gdzie dochodzi do sytuacji pirackich, szczególnie, jeżeli chodzi o motocyklistów. Wiemy, że droga służbowa trwa dosyć długo, stąd pytanie, czy policja mogłaby nas wspomóc i w jaki sposób?”
Pani Irena Doroszkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku wyjaśniła: „Szanowni Państwo, na pewno skierujemy służby ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, by przynajmniej jakieś cykliczne akcje przeprowadzono na ul. Sikorskiego, bo motocykliści są niebezpieczni”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie bezpieczeństwa jednostek terenowych podległych Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku w 2010 roku.
 
Ad 5
Informacja o stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej Powiatu Białostockiego w roku 2010.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku - Pani Maria Aksiucik przedstawiła Wysokiej Radzie informację o stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej Powiatu Białostockiego w roku 2010 (pełny materiał stanowi zał. nr 6).
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, Państwowa Inspekcja Sanitarna, jako instytucja powołana do realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego zajmowała się w roku 2010 zapobieganiem powstawania chorób, w szczególności chorób zakaźnych i zawodowych oraz nadzorem nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku, Higiena pracy w zakładach pracy, warunkami higieniczno- sanitarnymi w obiektach użyteczności publicznej, warunkami higieny środowiska, warunkami higieny nauczania i wychowania w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, wypoczynku i rekreacji oraz promocją zdrowia. Przedstawione materiały obrazują stan sanitarny Powiatu Białostockiego na dzień 31 grudnia 2010 roku. Sytuacja w zakresie chorób zakaźnych w omawianym okresie była stabilna. Jeżeli chodzi o choroby szerzące się drogą pokarmową, odnotowany został spadek o 22% zachorowań na salmonellozę. Odnotowano tylko 1 ognisko zachorowania na salmonellozę i 1 ognisko zachorowania na włośnicę. O 33% nastąpił spadek zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe. Brak było zatruć jadem kiełbasianym. Choroby szerzące się drogą krwiopochodną utrzymują się nadal na niskim poziomie. Jest to efekt działań profilaktycznych i szczepiennych. Obserwujemy wzrost zachorowań na WZW typu C. W 2010 roku było 6 zachorowań, niestety na tej rodzaj zapalenia wątroby nie mamy szczepionki. Sytuacja epidemiologiczna w chorobach, przeciwko którym stosowane są obowiązkowe szczepienia ochronne jest również na stałym poziomie. W roku 2010 podobnie, jak w latach poprzednich nie występowały na obszarze powiatu zachorowania na błonicę (dyfteryt), tężec, nagminne porażenie dziecięce (polio) i odrę. Liczba zachorowań na różyczkę w stosunku do 2009r. uległa wyraźnemu spadkowi (2010-8, 2009-392). Wprowadzenie w 2004 roku masowych szczepień dzieci p/różyczce powinno doprowadzić do eliminacji tej choroby, tak, jak to miało miejsce w przypadku odry. Od 5 lat szczepienia prowadzone są od 13 miesiąca życia przy użyciu szczepionek skojarzonych p/odrze, śwince i różyczce. Szczepienia te dają długotrwałą odporność i są narzędziem eliminacji patogenów krążących w populacji. Liczba zachorowań na krztusiec w roku 2010 uległa poprawie, zanotowano spadek o 36% zarejestrowanych przypadków w stosunku do 2009 roku. Ilość zachorowań na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w porównaniu |z rokiem 2009 utrzymuje się na tym samym poziomie. Odnotowano niewielki wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ( z 2 w 2009r. do 8 w 2010r.). Jednym z najistotniejszych problemów epidemiologicznych powiatu są choroby odkleszczowe. Analizując zachorowania na wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze, liczba zachorowań utrzymuje się na stałym poziomie. Na tę sytuację epidemiologiczną ma zapewne wpływ możliwość zaszczepienia się przeciw KZM – w ramach szczepień prowadzonych w grupach ryzyka, zalecanych dla osób pracujących na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby. Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej. Uodpornienie przeciw KZM nie chroni jednak przed inną groźną chorobą przenoszoną również przez kleszcze tj. boreliozą. W roku 2010 nastąpił spadek o 61% zachorowań na boreliozę - odnotowano 58 zachorowań (w 2009 – 149 zachorowań). Bliskość puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, dogodne warunki klimatyczne sprzyjają powstawaniu ognisk przyrodniczych, w których patogeny krążą wśród naturalnych gospodarzy – zwierząt i ptaków. Województwo podlaskie jest terenem endemicznym dla boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Innym ważnym problemem pozostają nadal pokąsania przez nieznane (wałęsające się, bezpańskie) zwierzęta, po których konieczne jest podejmowanie  szczepień przeciw wściekliźnie. W roku 2010 liczba osób poddanych szczepieniom przeciwko wściekliźnie po pokąsaniu przez zwierzęta podejrzane o tę chorobę wynosiła 16 . Zaobserwowano spadek zachorowań na płonicę (szkarlatynę) w porównaniu z rokiem 2009. ( 2010 - 38 , w 2009 - 74 ). W roku 2010 nastąpił wzrost 27% zachorowań na ospę wietrzną w stosunku do roku 2009 (w r. 2009 -537, w r. 2010 - 681 ). Ospa wietrzna jest bardzo zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Stąd tak liczne zachorowania w skupiskach dzieci tj. w przedszkolach i szkołach podstawowych. Istnieją wprawdzie szczepionki p/ospie wietrznej, ale są to szczepienia przede wszystkim zalecane a więc płatne, stąd też niewielki procent populacji uodpornionej przeciw tej chorobie. W roku sprawozdawczym zaobserwowano, iż ilość zachorowań na świnkę (nagminnego zapalenia przyusznic) utrzymuje się na tym samym poziomie co w latach poprzednich( 2010-13, 2009-8 . Na taką dobrą sytuację wpływ mają obowiązkowe szczepienia ochronne. W roku 2010 na obszarze powiatu zrejestrowano 20 przypadków grypy. Przypuszczalnie faktyczna ilość zachorowań na grypę wśród społeczeństwa była o wiele większa jednak niski odsetek zgłaszanych przez lekarzy przypadków zafałszował rzeczywisty obraz zachorowań. Nie rejestrowano zachorowań na grypę wywołaną wirusem AH1N1.”
Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił pytanie: „Co roku pojawia się w nurtach rzeki Narew problem dotyczący „coli”., co mocno psuje wizerunek, jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną naszych gmin. Co roku pobierane są próbki wody. Czy Pani instytucja poszukiwała źródła pojawiania się tego problemu?”.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku - Pani Maria Aksiucik wyjaśniła: „Inspekcja sanitarna nadzoruje wodę tą, która jest przeznaczona do spożycia przez mieszkańców. Ponadto naszym zadaniem jest też ocena wody, tam, gdzie są kąpieliska zwyczajowe, czy prowizoryczne, dlatego z tego powodu tam pobieramy wodę. Wyniki badań tej wody przesyłamy do odpowiednich komórek ochrony środowiska, bo ta woda podlega pod służby ochrony środowiska. Ten problem monitujemy, natomiast podejmowanie działań nie leży w naszej gestii”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej Powiatu Białostockiego w roku 2010.
 
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
 
Ad 6
Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.
Pani Joanna Piekut – Lekarz weterynarii, przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii przedstawiła Wysokiej Radzie informację o sytuacji sanitarno- epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii (zał. nr 7).
„Panie Starosto, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałabym przedstawić Państwu sytuację sanitarno – epidemiologiczną, dotyczącą zwierząt. Inspekcja zajmuje się stałym monitorowaniem stanu zwierząt, które są ostatecznie przeznaczone do spożycia przez ludzi, lub z których produkty są przeznaczone do spożycia przez ludzi. W roku 2010 mieliśmy cały czas wdrożony monitoring. W 2010 roku jedyne dodatnie wyniki, jakie uzyskaliśmy dotyczyły zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła. Natomiast, po raz pierwszy, od kiedy Inspekcja istnieje, nie uzyskano wyników dodatnich w kierunku enzymatycznej białaczki bydła. Niestety już w 2011 roku ta sytuacja się pogorszyła, ponieważ ustalono, iż jedno ognisko jest na terenie gminy Zawady. Były to 4 zwierzęta w jednym gospodarstwie. One już zostały pozbawione życia. Również był prowadzony monitoring w kierunku BSE i nie uzyskano żadnych wyników dodatnich i od 1 lipca tego roku Parlament Europejski uznał Polskę, jako kraj o wyższym statucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o gąbczastą encefalopatię mózgu, czyli BSE i w związku z tym nasz monitoring znacznie się ograniczy. W tym roku już zbadaliśmy 224 lisów z terenu Powiatu Białostockiego. Wszystkie miały wyniki ujemne. jeśli chodzi o wściekliznę. W tamtym roku, w sierpniu na terenie miasta Białegostoku wyznaczone były dwa ogniska wścieklizny, po stwierdzeniu wyników dodatnich wścieklizny u nietoperzy. Wszystkie obostrzenia i nakazy oraz zakazy wynikające z tego typu postępowania były przez 3 miesiące. Dnia 29 listopada 2010 roku te wszystkie zaostrzenia zostały zdjęte, ponieważ oba ogniska zostały wygaszone. Na dzień dzisiejszy sytuacja epidemiologiczna powiatu jest bardzo dobra i stabilna”.
Radny Pan Walenty Siczapytał: „Swego czasu było bardzo głośno o takiej chorobie, jak ptasia grypa. Czy te zdarzenia są monitorowane?”.
Pani Joanna Piekut – Lekarz weterynarii, przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii wyjaśniła: „Proszę Państwa, jeśli chodzi o grypę ptaków, to monitoring prowadzimy cały czas. W ciągu całego roku obowiązuje nas, zgodnie z rozporządzeniem Ministra i instrukcją Głównego Lekarza Weterynarii tzw. próbko branie, które prowadzimy przede wszystkim w obrębie stad hodowlanych drobiu i gęsi. W tym roku mamy też do pobrania próby od strusi, natomiast, jeśli chodzi o ptaki wolno żyjące obowiązku monitoring w powiecie nie mamy, ale prowadzimy go tylko doraźnie, gdy coś złego dzieje się na terenie gminy nam podległej. Na terenie Powiatu Białostockiego nie zdarzyło się jeszcze, by był jakikolwiek wynik dodatni.”
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.
 
Ad 7
Informacja o stanie organizacji i działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku za okres roku 2010.
Pan Andrzej Czaban – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białymstoku przedstawił Wysokiej Radzie informację o stanie organizacji i działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Białymstoku za okres roku 2010 (zał. nr 8).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, działalność nadzoru budowlanego w roku 2010 decyzyjnie i kontrolnie była zbliżona do lat poprzednich. Opierała się głównie o czynności kontrolne i inspekcyjne, których dokonano w liczbie 763, począwszy od kontroli budów, obiektów, poprzez stan techniczny obiektów. Ogólna liczba wydanych decyzji to 438 oraz 15 postępowań egzekucyjnych. Przeprowadzone w ciągu 2010 roku kontrole obowiązkowe stanowiły podstawę do wydania 114 pozwoleń na użytkowanie, a przyjęcie 899 zawiadomień o zakończeniu budowy do dokonania 78 kontroli wyrywkowych. Ponadto przeprowadzono 176 kontroli problemowych, 100 kontroli interwencyjnych i 95 kontroli w prowadzonych postępowaniach administracyjnych. Dokonane ustalenia z kontroli nie potwierdziły większych nieprawidłowości wynikających z naruszeń przepisów prawa pod kątem zagrożenia bezpieczeństwa użytkowania obiektów oraz nowych unormowań prawnych wobec właścicieli i zarządców określonych art. 62 ust. 1 pkt 3 znowelizowanej ustawy. Wykryte uchybienia miały charakter instruktażowy, do usunięcia których zobligowano w określonym terminie za wpisem do książki obiektu budowlanego, bądź w trakcie realizacji do dziennika budowy. Działalność kontrolna nie wskazała czynników możliwości wystąpienia katastrof budowlanych – tym samym stosowania procedur działania wskazanych w planie funkcjonowania jednostki.”
Pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie organizacji i działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku za okres roku 2010.
 
Ad 8
Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (m.Radule).
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (m. Radule) (zał. nr 9).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, uchwała w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych dotyczy zadania polegającego na opracowaniu dokumentacji projektowej przebudowy drogi powiatowej nr 1553B w miejscowości Radule. Burmistrz Tykocina, w formie pisemnej, wyraził wolę, by mu to powierzyć. Przeznacza też na ten cel środki finansowe. Dodatkowo Rada Miejska w Tykocinie podjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia określonych środków i przyjęciu tego zadania do realizacji, dlatego przedstawiliśmy Państwu stosowny projekt uchwały”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji.
Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił Wysokiej Radzie pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VII/60/2011 z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (m. Radule) (zał. nr 10).
 
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka – Zajki).
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka – Zajki) (zał. nr 11).
 „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, podobnie, jak w poprzednim przypadku, Burmistrz Tykocina wyraził wolę prowadzenia zadania, związanego ze wzmocnieniem nawierzchni drogi powiatowej nr 1374B na odcinku Słomianka – Zajki, poprzez zwiększenie grubości jezdni oraz poprawienie bezpieczeństwa ruchu przy pomocy wyrównania poboczy kruszywem. W tym celu Burmistrz Tykocina skierował wniosek do Rady Miejskiej Tykocina, która podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie i tym sposobem Burmistrz Tykocina przeznacza na to zadanie 120.000zł. Aby Gmina mogła to zrealizować i być w zgodzie z prawem, niezbędne jest podjęcie przez Radę Powiatu Białostockiego uchwały o powierzeniu tego zadania Gminie Tykocin”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji.
Komisja Budżetu i Finansów wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka – Zajki), o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Marian Olechnowicz.
Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił Wysokiej Radzie pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VII/61/2011 z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie powierzenia Gminie Tykocin zadania z zakresu publicznych dróg powiatowych (Słomianka - Zajki) (zał. nr 12).
 
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 13).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu wczoraj na posiedzeniu Zarządu był ponownie przedmiotem obrad i w związku z powyższym, biorąc pod uwagę dyskusję, która była przeprowadzona na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Technicznej w sprawie drogi w Obrubnikach oraz to, że została dosłownie przedwczoraj dostarczona uchwała Rady Gminy Dobrzyniewo Duże, stąd Zarząd wniósł autopoprawki do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie. Wniesiona autopoprawka polega na tym, ze wprowadza się do budżetu powiatu nowe zadanie dotyczące przebudowy z rozbudową drogi powiatowej nr 1396B w części miejscowości Obrubniki, gm. Dobrzyniewo. Wartość zadania 350.000zł, finansowanie ze środków powiatu 175.000zł i ze środków gminy 175.000zł. Także, w dniu wczorajszym, zarząd na swoim posiedzeniu, dokonał podziału rezerw budżetowych poprzez przeniesienie kwoty 175.000zł z rezerwy inwestycyjnej na zwiększenie planu wydatków na drogach powiatowych. Szanowni Państwo, otóż przedkładane na dzisiejsza sesję zmiany w budżecie powiatu polegają na tym, że zwiększa się plan dochodów budżetu, po autopoprawkach, o kwotę 485.190zł, natomiast plan wydatków budżetu powiatu zwiększa się o kwotę 1.985.190zł. Takie zwiększenie pociąga za sobą zwiększenie planowanego deficytu budżetowego o kwotę 1.500.000zł, tak więc, planowany deficyt budżetu, po zmianie wyniesie 4.900.000zł i proponuje się, ażeby był pokryty kredytami długoterminowymi w wysokości 3.800.000zł i nadwyżką budżetową z lat ubiegłych w wysokości 1.110.000zł. Takie zmiany w budżecie powodują zmianę planu przychodów i rozchodów budżetu. Jest to zawarte w zał. nr 6 do uchwały i po zmianie planowane przychody wyniosą 6.815.973zł, a planowane rozchody na spłatę kredytów 1.915.973zł. W §8 uchwały, w związku ze zwiększeniem planowanego kredytu na pokrycie deficytu zmieniają się kwoty zwiększenia limitów zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek, jak i też zmienia się odpowiednio upoważnienie dla Zarządu do zaciągania kredytów i pożyczek odpowiednio o kwoty zwiększone, tj. do kwoty 3.800.000zł.”
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego omówiła szczegółowo wszystkie zmiany w pozycjach budżetowych.
Radny Pan Zenon Żukowski zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Skarbnik, ja mam pytanie dotyczące zał. nr 2 – zmniejszenie wydatków w administracji publicznej. Proszę szczegółowo powiedzieć, o co chodzi”.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Jest to zmniejszenie wydatków inwestycyjnych w Starostwie Powiatowym w Białymstoku z tej racji, ze w tej chwili nie są jeszcze do końca określone kwoty, nie mamy kosztorysów i w naszej ocenie, ponieważ termomodernizacja, zgodnie z audytem energetycznym jest niższa, można było tę kwotę obniżyć.”
Innych pytań nie zgłoszono.
 Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinie Komisji.
Komisja Budżetu i Finansów wydała, jednogłośnie, pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2011, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Marian Olechnowicz.
Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji, aczkolwiek przy 1 głosie „przeciw”, do przedmiotowego projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VII/62/2011 z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2011 (zał. nr 14).
 
Ad 11
Podjęcie uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014 (zał. nr 15).
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tak się składa, że począwszy od tego roku zmiany w budżecie pociągają za sobą zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej powiatu, aczkolwiek w trakcie uchwalania budżetu jest tak, że najpierw się uchwala WPF i dopiero na tej podstawie uchwalany jest budżet. Z uwagi na to, że w uchwale, która przed chwila została przyjęta przez Wysoką Radę, znalazło się zadanie o charakterze wieloletnim i są to roboty inwestycyjne związane z przystosowaniem obiektów Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy do wymogów ochrony pożarowej dlatego też jedynie kompetentna w tym zakresie jest Rada Powiatu, aby zmienić wykaz przedsięwzięć wieloletnich w WPF. Zmiana polega na tym, że w załączniku – wykaz przedsięwzięć wieloletnich WPF dopisuje się zadanie nr 5 pt. dostosowanie obiektów DPS w Choroszczy do wymogów bezpieczeństwa pożarowego. Jednostka odpowiedzialna za realizację – DPS w Choroszczy, ponieważ te środki znajda się w planie finansowym tejże jednostki budżetowej. Okres realizacji 2011- 2013. Łączne nakłady finansowe na całość zadania 654.000zł. Limity wydatków w poszczególnych latach: 2011 - 255.000zł; 2012 - 250.000zł; 2013 – 149.000zł”.
Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię Komisji.
Komisja Budżetu i Finansów wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Marian Olechnowicz.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr VII/63/2011 z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2014 (zał. nr 16).
 
Ad 12
Interpelacje i zapytania Radnych.
             Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Proszę Państwa, po ostatnich informacjach, jakie otrzymaliśmy, jakie przed chwilą zresztą przegłosowaliśmy, a dotyczące utrzymania dróg, wiemy, że nakłaniamy gminy, aby dokładały się do żwirowania dróg. Sytuacja na naszych drogach jest zatrważająca i jeżeli do tego, ja rozumiem, że gminy dokładają ze swoich pieniędzy do asfaltowania, do poprawiania nawierzchni, ale do utrzymania dróg, do zasypania dołka gdzieś tam, tak jak ostatnio na Sesji mówione było, że jest wyłom tak duży, że przejechać nie można. Jeżeli jeden z naszych radnych mówi o tym, że coś tam jest niewłaściwego w zimowym utrzymaniu, to Dyrektor mówi, że kłamie, więc chciałbym spytać, bo jeżeli Dyrektor jest tylko po to, by opowiadać nam, ze z gmin to on może pozyskiwać środki, chciałbym wiedzieć, jaki jest łączny koszt utrzymania PZD, bo jeżeli gminy rzeczywiście mają zarządzać naszymi drogami w całości, to po co jest Powiatowy Zarząd Dróg? Czy tylko po to, by skonsumować w granicy 28-30% środków na drogi, a dalej mówić, że nie mamy pieniędzy, więc nie zrobimy? Przepraszam, ktoś za coś odpowiada, a stan dróg jest fatalny. Z tego, co widać to się dalej posuwa. Dzisiaj mieliśmy delegację w sprawie drogi. Sądzę, ze Pan Dyrektor powinien się bardziej przyłożyć do tego, by utrzymanie dróg, nie tylko rozkładać ręce, że ktoś to robi za nas, najlepiej, to przekazać zadania, a co będzie robił Powiatowy Zarząd Dróg? Jeżeli ja słyszę na Komisji, że to są zadania inwestycyjne, jaka jest definicja inwestycji? W inwestycji musi być pozwolenie na budowę, musi być dokumentacja, tutaj nie ma nic, bo to jest normalne utrzymanie drogi, jeżeli zażwirować trzeba kawałek drogi, jaki jest problem. Tutaj w tym temacie występuje super stagnacja. Może ktoś inny załatwi, może gminy załatwią, może przyjdzie ktoś z zewnątrz najlepiej, i to załatwi. To jest temat jeden, więc chciałbym się dowiedzieć, jaki jest koszt utrzymania Powiatowego Zarządu Dróg. To jest pytanie do Zarządu”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Pan Radny poruszył tutaj wiele trudnych spraw. Ja myślę, ze na sporą część tych pytań Pan Radny zna odpowiedzi, ponieważ ma bardzo długie doświadczenie w pracy samorządu, 12 letnie, więc zadaje te pytania, po to, by je zadać. Od dawna wiadomo, że jest 1.100 km dróg, że potrzeby są na poziomie miliarda, a my swoich pieniędzy powiatowych na inwestycje wydajemy ok. 10 milionów. Współpracujemy z gminami i wskutek tego wydajemy na drogi następne 10 milionów i staramy się pozyskać, myślę, ze średnio też ok. 10 milionów, więc jeżeli przyjmiemy, że średnio wydajemy 30 milionów, a potrzeba miliard, a w międzyczasie drogi się niszczą, więc jakby program ich naprawy jest od 30 do 50 lat. Myślę, ze nie należy się dziwić, ze taki stan jest. Ponadto, w tym roku, była wyjątkowo trudna zima. Spowodowane jest to tym, ze było bardzo duże nawilgotnienie i po prostu, po okresie zimowym następowały znaczne uszkodzenia. Patrząc na to, jaka jest obsada Powiatowego Zarządu Dróg, patrząc na to, ile PZD przerabia, ile robi inwestycji, nie odnoszę wrażenia, żeby w tym zakresie była stagnacja. Wydaje mi się, że co roku zwiększamy nakłady na drogi. To jest co roku omawiane na poszczególnych Komisjach, na Sesjach i myślę, że ta sprawa jest niepodważalna. Jak patrzę na Dyrektora, to on chudnie w oczach, nie odnoszę wrażenia, że on się leni, czy nie pracuje. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność, to proszę Państwa, jeżeli my realizujemy te wszystkie programu, związane z funduszami zewnętrznymi, to wymaga, bardzo dużej precyzji, bardzo dużej staranności i stąd, do tego, są potrzebni ludzie. Na naszym terenie pracują pracownicy w trzech obwodach drogowo- mostowych, którzy robią konkretną robotę, między innymi łatają dziury, jest ten remonter, ale jest jeszcze koszenie trawy, wycinanie krzewów, porządkowanie poboczy i rowów. Oprócz tego, Starosta ma w swoim zakresie zarządzanie drogami, ale żeby nimi zarządzać, to ktoś tam musi pojechać, zrobić, dopilnować. Co do współpracy z gminami, ja myślę, że nie powinniśmy się na gminy obrażać, za to, że przedstawiciele gmin chcą nam dawać pieniądze. My złożyliśmy propozycję, i jeżeli gminy nas wspierają i współfinansują, to bardzo dobrze. W następnych latach będziemy oceniani, jakie mamy parametry budżetu. Szczegół polega na tym, że należy unikać wzrostu kosztów bieżących, a wykazywać możliwie dużo inwestycji. Jeżeli przyjmiemy, że jest droga żwirowa, jeżeli np. rozkładamy tą naprawę drogi na etapy i w pierwszym roku żwirujemy, a za rok, czy dwa kładziemy asfalt, to też można to nazwać jako inwestycję. Jeżeli załóżmy, Pan Dyrektor proponuje takie rozwiązania, a one są korzystne dla naszego budżetu, to takie rozwiązania przyjmujemy. Natomiast nasza praca jest kontrolowana przez instytucje typy NIK, RIO i niejako za to odpowiadamy, i mam nadzieję, że się nie mylimy. Wizyta tej delegacji w dniu dzisiejszym była po to, by nagłośnić to medialnie. Trzeba na siłę zrobić drogę, akurat na Gminie Juchnowiec. Jest jedna równoległa droga pomiędzy Wojszkami, idzie ona przez Zabłudów i tam jeżdżą samochody. My zaplanowaliśmy, że wydamy grube pieniądze na drodze Wojszki do Juchnowca, a Pan sołtys Wojszek przychodzi tutaj z Telewizją i mówi, że trzeba zrobić jeszcze trzecią drogę Stanisławowo – Wojszki. Tam, co prawda nie ma żadnych wsi, ale dobrze byłoby tamtędy jeździć. Wszystko zrobimy, tylko na to potrzebujemy czasu, więc ja myślę, ze dobra wola jest, natomiast proszę, żeby Pan Dyrektor wsparł mnie w odpowiedzi, ile precyzyjne kosztuje PZD”.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku poinformował, iż precyzyjną odpowiedź w tej kwestii przygotuje w formie pisemnej.
Kolejne pytanie Pana Zenona Żukowskiego – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego dotyczące udzielanych informacji prasie: „W prasie ukazują się bardzo dziwne informacje, ze szczegółami o dietach i dochodach radnych. Ta informację podaje pracownik Starostwa, czy ma takie upoważnienie. Kto, w Starostwie, ma takie upoważnienie, żeby z prasą rozmawiać o szczegółach. Na pewno nie jest naszym rzecznikiem prasowym ten pracownik, a tam z nazwiska i imienia jest podany pracownik. Ja się poczułem nieswojo, ponieważ nikogo nie upoważnialiśmy do przekazywania takich informacji prasie. Ja sądziłem, że Pan Starosta, albo w swojej osobie, albo upoważnia kogoś do tego, żeby różne informacje odnośnie tego, co się dzieje w Starostwie, w jednostkach podległych przekazywać. Natomiast, czytam kolejną informację, również w Porannym, na temat tego, co się dzieje w szpitalu w Łapach i wypowiada się członek Zarządu – Pan Wardziński. Nie wiem, czy tez był do tego upoważniony. Ja proszę o to, by ten temat uporządkować, żeby była jasna sytuacja, bo tutaj zakrada się jakiś dziwny zwyczaj”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Proszę Państwa, należy rozdzielić dwie kwestie: Wysoka Rada i Starostwo Powiatowe. Ja, jako Starosta jestem jednym z Radnych i ja Państwu nie limituję, co macie mówić do prasy i jest wolna wola, co Państwo powiecie, macie do tego prawo. Jeżeli chodzi o Starostwo Powiatowe, to mechanizm jest taki, że jest wybierany przez Radę Starostwa, który jest kierownikiem zakładu pracy, który odpowiada głową za wszystko i po prostu jest kwestia regulacji. Bez zgody Starosty, albo przeciwko Staroście nic nie powinno się dziać, a ten, co tak robi powinien myśleć, gdzie się przenieść. Jest coś takiego, jak BIP i my jesteśmy zobligowani, żeby pewne informacje zamieszczać. To nie jest żaden wymysł, takie są przepisy. Publikujemy uchwały Rady, z których można się dowiedzieć, jakie są diety poszczególnych osób. Są informacje, ile zarabia Starosta, są oświadczenia majątkowe , więc to jest poza nami, co zechcą, to napiszą. Prasa jest nastawiona na to, żeby się, jak najlepiej sprzedać i zarobić jak najwięcej pieniędzy i to, ze Państwo tutaj pracujecie w dobrej wierze i robicie dobrą robotę, to nie jest „news”, natomiast gdyby jakaś Wasza działalność była sensacją, to byłoby na pierwszej stronie. Taka jest rzeczywistość. Jest pytanie, jak spowodować pozytywny fakt medialny, żeby coś, co dobrego jest, żeby zaangażować prasę, by o tym napisała”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, korzystając z okazji, oświadczył Radnym, iż taka sytuacja, jaka dzisiaj miała miejsce, nie wydarzyła się bez przyczyny. Zaapelował do Radnych Rady Powiatu Białostockiego o zachowanie pewnej, wypracowanej w trakcie lat metody pracy. Zauważył, iż nie jest zwolennikiem zaskakiwania żadnej ze stron postępowania, a w związku z tym, nie dopuszcza możliwości występowania na Sesji ze sprawami, żadnych delegacji mieszkańców. Wszystkie sprawy są zgłaszane i kierowane do prac w Komisjach. Wszystkie strony postępowań są zapraszane do udziału w posiedzeniach, mają prawo zabierania głosu, przedstawiania swoich racji, rozważania alternatywnych rozwiązań , a przede wszystkim dyskutowania na równych prawach. Komisja w ostateczności wypracowuje swoje stanowisko, czy opinię. Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski oświadczył, że żadne siły nacisku nie zmienią tego poglądu i dobrej, rzetelnej procedury rozwiązywania spraw. Zapewnił, iż w swoim stanowisku jest niezłomny i poprosił Radnych o dostosowanie się do obowiązujących reguł.
Kolejna sprawa, zasygnalizowana przez Pana Zenona Żukowskiego dotyczyło informowania Radnych o imprezach i uroczystościach organizowanych na terenie Powiatu Białostockiego: „Jeżeli organizatorem lub współorganizatorem, jakichkolwiek, imprez jest Powiat Białostocki, to dobrze by było, żeby poinformować Radnych o takim wydarzeniu. Jeżeli to jest możliwe, chciałbym, aby taka sytuacja uległa zmianie. Ponadto mam jeszcze taką organizacyjną sprawę. Nie chciałbym, aby taka sytuacja, jaka dzisiaj miała miejsce powtórzyła się w przyszłości. Takie, bardzo ważne uchwały, jak zmiany w budżecie, były przekazywane do Komisji, w stosownym czasie. Z uchwałą dzisiejszą, nie byli zapoznani wszyscy Radni, a tym samym nie mieli możliwości uczestniczenia w pełni w samorządności. To jest niedopuszczalne, bo jeżeli są zmiany w budżecie, powinny być przekazywane do wszystkich Komisji”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zadeklarował, iż wspólnie z Panem Starostą sprawy organizacyjne będą usprawnione, a drogą e-mailową będą Państwu Radnym przekazywane wszystkie szczegóły.
Pani Maria Borodziuk - Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła, iż projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie otrzymuje w formie pisemnej każdy Radny, niemniej jednak, które Komisje zajmują się tym projektem uchwały, wybór należy do Przewodniczących Komisji. Poinformowała, iż deklaruje chęć udziału w każdej Komisji, która zechce się tym tematem zająć.
Radny Pan Zenon Żukowski przypomniał Wysokiej Radzie, iż na poprzedniej Sesji Rady zgłaszał sprawę dotyczącą spotu reklamowego, który stawia w złym świetle Podlasie. Zaprosił Radnych do jego obejrzenia, a następnie, dla porównania, został Radnym przedstawiony spot z poprzedniego roku. Stwierdził, iż osobiście jest niezadowolony z takiej prezentacji naszego regionu.
Radna Pani Anna Grycuk zgłosiła pytanie: „Pierwsze moje pytanie dotyczy drogi do Radunina. Rada Gminy w Gródku podjęła uchwałę o przekazaniu 150.000zł, zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem na wykonanie tego zadania. Chciałabym zapytać, jaki będzie zakres robót na terenie wsi Radunin, bo wiem, że od drogi Waliły Dwór -Załuki, czy tak?”.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, za środki, które będą przeznaczone na to przedsięwzięcie zamierzamy wybudować odcinek drogi od drogi Waliły Dwór – Załuki do wsi Radunin, nie wchodząc do miejscowości, czyli za mostem ok. 200-300m. Różne są tego powody. Nie wchodzimy do wsi, ponieważ jest to obszar zabudowany, ponieważ są nieuporządkowane sprawy związane z odwodnieniem. We wsi Radunin istnieją cztery przepusty drogowe, niektóre wymagają przebudowy, także bez poważniejszych nakładów nie zamierzamy wchodzić do miejscowości Radunin. Miałem już w tej sprawie interwencję, ale taki, a nie inny zakres rzeczowy ustaliłem z Panem Wójtem Gminy Gródek”.
 Radna Pani Anna Grycuk zgłosiła pytanie: „Drugie moje pytanie, dotyczy również drogi, która jest planowana na naszym terenie, inwestycji pod nazwą „przejście przez miejscowość Zubry”. Rozumiem, że ta droga będzie dotyczyła tylko samej tej miejscowości, nie będzie wykraczała poza tą miejscowość, czy tak?”.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jest tak, jak Pani Radna powiedziała, około 700mb przejścia przez miejscowość Zubry za środki, które dysponujemy, a mamy chyba ok. 320.000zł w planie inwestycyjnym”.
Radna Pani Anna Grycuk zgłosiła pytanie: „Trzecie moje pytanie dotyczy losów projektu budowy dróg łączących przejścia graniczne. Ten projekt budowy tych dróg na terenie Gminy Gródek była zgłaszany i analizowany kilka razy. Sądziliśmy, ze w końcu dojdzie do realizacji. Wiem, że Powiat Sokólski zrealizował na swoim obszarze. Mnie interesuje, jakie są szanse realizacji tego projektu przez Powiat Białostocki, czy jest realna możliwość, ze do tego dojdzie, chodzi o miejscowość Łużany – Bobrowniki i dalej”.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, temat był podjęty kilkanaście lat temu. Liczyliśmy na środki z programu współpracy Polska – Białoruś – Ukraina opracowano dokumentację projektową na przebudowę tej drogi. W tej chwili dokumentacja się lekko zdezaktualizowała, ma chyba ok. 7 lat. Była zamówiona decyzja środowiskowa, niestety ważność jej już minęła, bo ważna jest tylko przez okres 4 lat. Wiem, że temat jest ważki, liczne interwencje do nas docierają, w szczególności z miejscowości, która leży pomiędzy Łużanami a Bobrownikami, z miejscowości Jaryłówka. Temat jest do załatwienia, ale to jest kwestia środków finansowych, niczego więcej.”
Radna Pani Anna Grycuk zgłosiła pytanie: „Wracając do mojego poprzedniego pytania, chodzi o miejscowość Wiejki, jakie są szanse na to, żeby w tej miejscowości uległ poprawie stan drogi, bo tam jest naprawdę kawałek drogi jest w bardzo złym stanie. Ile mogłoby kosztować przebudowanie tej drogi. Chodzi o centrum wsi Wiejki?”
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Jak to zazwyczaj bywa. Jesteśmy w miejscowości, w terenie zabudowanym. Te sprawy zawsze wymagają szczególnej troski, pochylenia się nad tematem i rozpatrzenia spraw związanych z odwodnieniem. Jeżeli mamy do czynienia z odcinkiem długości 300mb, to myślę, że za 200.000zł można byłoby to przebudować. Poza tym najważniejsza rzecz dotyczy spraw, związanych z odwodnieniem. Nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy wody z pasa drogowego, z jezdni drogi mogą zalewać nieruchomości sąsiednie. Uszczelnienie nawierzchni powoduje to, że krótkotrwały deszcz powoduje powstanie potężnych zastoisk, a przykładem jest miejscowość Olmonty, gm. Juchnowiec”.
Radna Pani Anna Grycuk zgłosiła pytanie: „Jeszcze jedno pytanie, dotyczy fragmentu drogi powiatowej, a właściwie ul. Białostockiej w Waliłach Stacji. Tam jest część drogi własnością nadleśnictwa Waliły, nie wiem czy część drogi, czy część pobocza. Chciałabym zapytać, czy została rozpoczęta procedura przejęcia tego fragmentu ziemi, która jest potrzebna do budowy przystanku na żądanie w tym miejscu?”.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, o przystanku na żądanie nic nie wiem, natomiast wiem, że działka nr 1142/13 jest własnością nadleśnictwa, jakim cudem, nie wiem, ale tak jest. W momencie, kiedy przebudowywaliśmy drogę powiatową z Topolan przez Michałowo do Walił, do granicy pasa drogowego i pasa PKP, nadleśniczy wyraził zgodę, abyśmy tam inwestowali. Na jakim etapie jest sprawa związana z przekształceniem, nie wiem. Natomiast, ja myślę, że nadleśniczy nie będzie miał nic przeciwko infrastrukturze, jaka tam będzie powstawała. Znana nam jest sprawa budowy chodnika od ulicy Dworcowej do przejazdu kolejowego, z inicjatywy Pana Wójta. Zarząd Powiatu zaakceptował tego typu przedsięwzięcie, tym bardziej dlatego, że Wójt Gminy Gródek wziął „w dożywocie” utrzymanie tego chodnika, na piśmie. Przed nami kwestia rozmów z Wójtem, kolejarzami, ponieważ rośnie tam duża liczba drzew, które nie tylko trzeba wyciąć, ale i wykarczować. W tych dniach ustalimy z Kon na PKP należy rozmawiać odnośnie uporządkowania spraw związanych z zadrzewieniem, drzew, które rosną w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni drogi powiatowej, po to by można było tam chodnik posada wiać.”
Pan Czesław Bartoszewicz – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśnił: „ Istnieje tam co prawda uregulowany stan, ale niewłaściwie. W czasach PRL-u wszystkie drogi państwowe należały do Skarbu Państwa. W tym przypadku zarządcą była Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych. Drogi były Skarbu Państwa i lasy były Skarbu Państwa. Nadleśniczy, regulując stan prawny swoje nieruchomości i zakładając księgę powinien był wydzielić ten pas drogowy i założyć księgę tylko na nieruchomości leśne. Lasy Państwowe są powołane do zarządzania lasami państwowymi, nie drogami, w tym przypadku dawnymi wojewódzkimi, czy powiatowymi. Była taka krótka korespondencja, dość ostentacyjna, że „proszę nam zaoferować inną działkę, to my wam oddamy drogę”. Jeżeli nie dojdzie do dobrowolnego porozumienia, to prawdopodobnie trzeba będzie złożyć wniosek do sądu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Tak, jak podkreślam, Lasy państwowe nie są powołane do zarządzania drogami i przez omyłkę założyły księgę również włączając w nią nieruchomość drogową. Takich przypadków dużo było, nawet na „krajówce” do Bobrownik. To są zaszłości, kiedy wszystko było państwowe i nie zwracano uwagi na te granice. To wymaga pewnych regulacji dzisiaj”.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
Ad 13
Przyjęcie protokołu z obrad VI Sesji Rady Powiatu Białostockiego.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż VI Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 28 kwietnia 2011 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr VI/2011 z dnia 28 kwietnia 2011 roku.
 
Ad 14
            Sprawy różne.
            Zanim Przewodniczący Rady Powiatu udzielił głosu Radnym, w sprawach różnych, poinformował Radnych o pismach, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego:
1)    apel o podjęcie uchwały w sprawie wyrównania dopłat rolniczych dla Polski i priorytetowego potraktowania rolnictwa w ramach prezydencji polskiej w UE, w II połowie 2011 roku (zał. nr 17).
            Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska – Pan Marek Żmujdzin poinformował zebranych, iż powyższa kwestia była przedmiotem obrad Komisji. Komisja Rolnictwa i Środowiska, jednogłośnie, przychyliła się do wniosku Prezesa Prawa i Sprawiedliwości o wyrównanie dla wszystkich członków Unii Europejskiej dopłat rolniczych bezpośrednich i wnioskuje do Zarządu Powiatu Białostockiego o przygotowanie projektu uchwały w tej sprawie na kolejną Sesję.
 
2)    Interpelacja Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Jurgiela, skierowana do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmian ustawy o ochronie przyrody, z prośbą o wniesienie ewentualnych uwag i wniosków ( zał. nr 18),
3)    Podziękowanie od Posła na Sejm RP Pana Jarosława Zielińskiego za zaproszenia na Sesję (zał. nr 19).
W sprawach różnych, Pan Zenon Żukowski zapytał: „Czy już istnieje podział kompetencji pomiędzy Członków Zarządu, bo chciałbym się dowiedzieć, kto czym się zajmuje?”.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż na etacie jest Starosta i Wicestarosta. Zakresem obowiązków ustalono zadania, za które odpowiada Wicestarosta. Pozostałe sprawy leżą w kompetencji Starosty. Nieetatowi członkowie Zarządu pracują na posiedzeniach zwoływanych co najmniej raz w tygodniu, ale nie mają przypisanych zadań, za które odpowiadają.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 25
Zamknięcie obrad VII sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady VII Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 26 maja 2011 roku, o godz. 1350.
Protokołowała:     Bogumiła Malinowska                                         Obradom przewodniczył: Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 26-05-2011

Data udostępnienia w BIP: 13-07-2011 13:11

Data modyfikacji informacji: 13-07-2011 13:11