Protokół Nr XLIV /2014 z dnia 28.08.2014 roku

RP.0002.44.2014

 

Protokół Nr XLIV /2014

z obrad XLIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji

 w dniu 28 sierpnia 2014 roku

 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku

 

         Obrady XLIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 28 sierpnia 2014 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.

Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich Radnych (listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3).

Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 25 Radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

        

Ad 2

Przyjęcie porządku dziennego obrad.

Przewodniczący obrad odczytał porządek dzienny XLIV Sesji RPB, który został przesłany Radnym.

Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy są wnioski Radnych do porządku obrad?

Starosta Powiatu Białostockiego, w imieniu Zarządu poprosił:

  • wprowadzić do porządku obrad jako pkt. 5: Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Dobrzyniewo Duże prowadzenia zadania pn. „Budowa jednostronnego chodnika przy drodze powiatowej nr 1369B w m. Kulikówka gm. Dobrzyniewo Duże”.
  • wprowadzić do porządku obrad jako pkt.6: Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Gródek zarządzania publiczna drogą powiatową.
  • wprowadzić do porządku obrad jako pkt.7: Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Wasilków zarządzania publiczna drogą powiatową.

Wszystkie wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.

 

Porządek obrad przyjęto, jednogłośnie,  do realizacji w brzmieniu:

  1. Otwarcie obrad XLIV sesji RPB.
  2. Przyjęcie porządku dziennego obrad.
  3. Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
  4. Informacja o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Dobrzyniewo Duże prowadzenia zadania pn. „Budowa jednostronnego chodnika przy drodze powiatowej nr 1369B w m. Kulikówka gm. Dobrzyniewo Duże”.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Gródek zarządzania publiczna drogą powiatową.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Wasilków zarządzania publiczna drogą powiatową.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwalę Nr XLII/326/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014 r. w sprawie nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Łapach.
  11. Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca  2014 r."
  12. Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r."
  13. Interpelacje i zapytania Radnych.
  14. Przyjęcie protokołu z XLIII sesji RPB.
  15. Sprawy różne.
  16. Zamknięcie obrad XLIV sesji RPB.

 

 

Ad 3

Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.

Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 26 czerwca 2014 roku do dnia 27 sierpnia 2014 roku (zał. nr 4).

W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 8 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:

  • majątkiem powiatowym,
  • drogami powiatowymi,
  • ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
  • oświatą, kulturą i sportem,
  • finansami i budżetem.

Ponadto Zarząd:

  • rozpatrzył pismo Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
    o zakup urządzeń do transportu i przechowywania szczepionek,
  • przyznał premie dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Białostockiego,
  • podpisał umowę w sprawie realizacji zadania publicznego p.n.: Realizacja koncepcji udostępniania lasu pod nazwą „Zielony Punkt Kontrolny” w Gminie Supraśl,
  • podjął uchwałę w sprawie zaopiniowania projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Poświętne na lata 2014-2017,
  • udzielił pełnomocnictwa Radcy Prawnemu do reprezentowania Powiatu przed instancjami sądowymi,
  • podpisał aneks do umowy partnerskiej „Wspólne działanie – jeden projekt”,
  • rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu,
  • brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu.

 

Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:

  • posiedzeniach Rady Społecznej działającej przy SP ZOZ w Łapach,
  • posiedzeniu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku,
  • zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół w Michałowie,
  • koncercie polskiego Chóru Pokoju w ramach Dni Czarnej Białostockiej,
  • sprawozdawczo-wyborczym Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Podlaskiego,
  • obchodach 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach,
  • posiedzeniu Zespołu Krajowego ASF dotyczącego działań w zakresie afrykańskiego pomoru świń,
  • konferencji p.n.: „Rozwój oferty i produktów turystycznych na przykładzie Gminy Rajgród,
  • spotkaniu edukacyjnym w Supraślu „Żywieniowa profilaktyka chorób nowotworowych”,
  • festynie p.n.: „Dni Gminy Czarna Białostocka”,
  • konferencji prasowej oraz uroczystym otwarciu Centrum Informacji Turystycznej, które powstało w ramach Projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego p.n.: „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury”,
  • posiedzeniu Rady Społecznej LKP „Puszcza Knyszyńska”,
  • seminarium podsumowującym Konkurs Podlaska AgroLiga 2014,
  • wizycie studyjnej na terenie Lokalnej grupy Działania Puszcza Knyszyńska p.n.: „Gościniec 4 żywiołów”,
  • spotkaniu z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce na temat: „Co zrobić aby szybko rozwinąć współpracę Rosji i Polski”,
  • wernisażu wystawy i premierze filmu „Wspólne gniazdo” poświęconemu ochronie orlika krzykliwego,
  • spotkaniu z przedstawicielem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w sprawie problemów występowania choroby ASF wśród dzików i szkód łowieckich,
  • uroczystościach jubileuszowych 460-lecia założenia folwarku i wsi Złotniki oraz 60-lecia powstania OSP w tej miejscowości,
  • uroczystych obchodach Święta Policji organizowanych przez Komendę Miejską Policji,
  • konferencji p.n.: „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” oraz finale Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Radny Pan Marek Żmujdzin zapytał o punkt dotyczący zapoznania się z pismem Urzędu Marszałkowskiego dotyczącym opracowania dokumentacji projektowej trasy rowerowej planowanej do wykonania na terenie województwa podlaskiego. Zapytał: „Czy wzięto pod uwagę trasę rowerową przy Szosie Kruszewskiej, przynajmniej do Konował, bo tak to było planowane”.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Urząd Marszałkowski do reprezentowania swoich interesów upoważnił firmę projektową. Firma projektowa dwukrotnie występowała do Zarządu Powiatu Białostockiego. Po pierwsze z prośbą o uzgodnienie przebiegu ścieżki rowerowej i po drugie z prośbą o wydanie prawa dysponowania nieruchomością w celu zgłoszenia tego przedsięwzięcia do stosownych organów, w tym przypadku Wydział Architektury Starostwa Powiatowego w celu realizacji. Prawo dysponowania nieruchomością również zostało wydane. Trasa rowerowa na odcinku Szosy Kruszewskiej, czyli drogi 1535B Białystok – Kruszewo będzie wyglądała w sposób następujący: na przedłużeniu istniejącej ścieżki rowerowej, która kończy się na wysokości drogi do Kościuk ma być wykonywana ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej o długości ok. 5 km, aż do skrzyżowania z drogą do Konował”.

Radny Pan Marian Olechnowicz zapytał o stanowisko odnośnie wydzierżawienia stawów znajdujących się na działce Nr 482/8 w Supraślu. Dodał: „Te stawy są atrakcją turystyczną, ale jeszcze niewłaściwie zagospodarowaną. Mam jeszcze drugie pytanie, przepraszam, za politykę. Pan Starosta uczestniczył w spotkaniu z Ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce na temat, co zrobić, aby szybko rozwinąć współpracę Rosji – Polski. Kto był inicjatorem tego spotkania i jaka była atmosfera spotkania?”

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Odnośnie tego spotkania, to tutaj są stowarzyszenia przedsiębiorców, to jest Izba Przemysłowo Handlowa i Business Centre Club  i oni byli organizatorami. Spotkanie miało na celu rozwijanie współpracy gospodarczej. Teza Ambasadora była taka, że nie ma tu żadnych przeszkód, aby taką współpracę rozwijać. Atmosfera była bardzo przyjazna i życzliwa. Jeżeli chodzi o stawy to one są na tym terenie, które kiedyś użytkował Klub Sprząśla. Te tereny są w zarządzie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pana Muszyńskiego. Pan Muszyński te stawy nadzoruje, a jest okazja, aby te stawy były bardziej intensywnie wykorzystywane, więc prowadzone są w tej sprawie prace”.

Pan Czesław Bartoszewicz – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości dodał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ten temat był kilka razy poruszany na posiedzeniu Zarządu. Ostatecznie postanowiono w ten sposób, że ustalamy wspólnie z „Bukowiskiem” zasięg, który będzie dzierżawą. „Bukowisko” będzie tą stroną, która zawrze umowę dzierżawy z dwoma osobami. Oni mają wizje jak to ma być zrobione. Duża ilość drzew, krzewów, zarośli od strony ul. Spółdzielczej będzie do usunięcia i ta część przez nich będzie zagospodarowana turystycznie. Natomiast od strony północnej będzie ta granica dzierżawy zaraz za stawami się kończyć. Tuż obok tych stawów jest tor gdzie odbywa się m.in. szkolenie psów. Zostało, więc ustalić generalnie zasięg, dokonać pomiaru, aby określić współrzędne i określić obszar dzierżawy. Zarząd podjął decyzje, że wyraża zgodę na dzierżawę”.

Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz poprosił o rozwinięcie punktu dotyczącego budowy chodnika w miejscowości Kulikówka. Dodał: „Dzisiaj mamy podjąć uchwałę w tym temacie i zadanie ma wykonywać Gmina Dobrzyniewo. Mam pytanie co z finansowaniem 50% na 50%”.

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego odpowiedział: „Będzie finansowanie 50 % na 50 % z budżetu powiatu”.

Pan Walenty Sic - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Zarząd podjął uchwałę w sprawie opinii o zaliczeniu do kategorii dróg gminnych, dróg położonych w obrębie ewidencyjnym Juchnowiec Dolny. Czy to była inicjatywa gminy czy powiatu?”

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odpowiadając na to pytanie powiem tak, zawsze z inicjatywą zaliczenia do kategorii dróg gminnych występuje gmina. Z tym, że powiat wydaje tylko opinię, która jest tylko opinią. Opinia w tym przypadku była pozytywna”.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Żukowski: „Panie Starosto, mam pytanie dotyczące kontroli przez Sąd Okręgowy w Białymstoku Domu Pomocy Społecznej w Jałówce”.

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego odpowiedział: „Różne instytucje kontrolują, kontrolujących jest bardzo dużo. Jeśli chodzi o szczegóły to poproszę Panią Dyrektor Turczewską o wyjaśnienie”.

Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w Domu Pomocy Społecznej w Jałówce przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi. Część z tych osób to osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnieni. W stosunku do tych osób należy czasem zastosować przymus i te wszystkie zagadnienia zgodnie z przepisami prawa są kontrolowane przez Sędzię Sądu Okręgowego i przeważnie raz w roku takie kontrole odbywają się w Jałówce i w Choroszczy”.

Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, chciałem zapytać Pana Starostę, dlaczego bez poinformowania Radnych zostały przekazane budynki wraz z nieruchomością byłej szkoły podoficerskiej w Supraślu organizacji. Chciałem zapytać również, jaka jest szacunkowa wartość tej nieruchomości. Proszę również o informację na jak długi okres zostały budynki wraz z terenem przekazane stowarzyszeniu oraz proszę o informację, dlaczego ta informacja nie znalazła się w informacji o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między sesjami”.

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, my wspólnie tutaj pracujemy przez 4 lata i jak wiadomo powszechnie są zagadnienia zawiązane z majątkiem powiatu i są zagadnienia związane z majątkiem Skarbu Państwa. Jeżeli chodzi o majątek Skarbu Państwa to jest to wyłączna kompetencja Starosty i tutaj Rada nie zajmuje się tymi sprawami. Natomiast proceduralnie wygląda to tak, że są różne zagadnienia, przeważnie jest tak, że instytucje typu policja, czy straż pożarna mają jakiś majątek, przeważnie jest to w trwałym zarządzie. Ten trwały zarząd wygaszają i wtedy spada to dla Starosty. Starosta powinien takim majątkiem dysponować, chronić go i zabiegać, aby był on w dobrym stanie, a później żeby rozdysponować. Jeżeli chodzi o majątek w Supraślu to próby rozdysponowania tego majątku trwały ok. 4 lat. Pierwotnie były tym zainteresowane Ochotnicze Straże Pożarne. Później zrezygnowano z tego, ze względu na koszty. Jeżeli chodzi o Supraśl to był też majątek tzw. Domu Ludowego. W wyniku różnych zabiegów, starań, staramy się na ten majątek znaleźć kupców. W przypadku sprzedaży takiego majątku 25 % wchodzi do budżetu powiatu, jako rekompensata za koszty prowadzenia, w przypadku dzierżaw też. Tutaj, jeżeli chodzi o majątek po tej szkole pożarniczej, to on został rozdysponowany w ten sposób, że znaczna część została przekazana na rzecz organizacji Caritas. Ta organizacja zajmuje się bardzo potrzebną działalnością społeczną, z taką, z którą samorządy sobie nie radzą, wspiera, więc tak jakby samorządy w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Natomiast pozostała część, mniej więcej o wartości 800 tys. zł będzie przekazana na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeżeli chodzi o ten majątek, który został darowany na rzecz Caritas, to jest to wartość ok. 3 mln zł”.

Radny Pan Maciej Rafał Bojanowski dodał: „Ostatnie pytanie brzmiało, dlaczego nie znalazło się to w informacji o pracach Zarządu między sesjami?”

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż nie jest to kompetencją Zarządu a Starosty Powiatu. Informacja, o której mowa dotyczy pracy Zarządu między sesjami. Dodał: „Tutaj, w ramach swoich kompetencji, takie decyzje zapadły. Proceduralnie to tak wygląda, że Starosta różne propozycje składa. W tej sprawie wypowiada się Wojewoda, który akceptuje bądź nie te działania. W tym przypadku zostało to zaakceptowane przez Wojewodę. Wojewoda tez działa w interesie Skarbu Państwa i ten majątek został rozdysponowany”.

Innych pytań i uwag w tym punkcie nie zgłoszono.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o pracach Zarządu między sesjami.

 

Ad 4

Informacja o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.

Pan Jan Matczuk – Inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku przedstawił zebranym informacje o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii ( zał. nr 5). Zaznaczył, iż w ramach monitoringu chorób zakaźnych przebadano 4263 sztuki bydła w 343 gospodarstwach, uzyskano 1 wynik dodatni w kierunku enzootycznej białaczki bydła. W monitoringu wścieklizny wśród lisów wolnożyjących odstrzelono i zbadano 149 lisów, wszystkie wyniki ujemne. Ponadto, wśród innych gatunków badaniu poddano psa, mysz, kota, kunę, nietoperza i wiewiórkę i nie uzyskano wyników dodatnich. Od początku roku miało miejsce 100 pogryzień ludzi przez psy, w tym 12 pogryzień dzieci. W ramach stałego monitorowania choroby Aujeszkyego przebadano 1384 zwierząt w 163 stadach. Od początku roku nie stwierdzono chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi rejestracji. Następnie, Pan Jan Matczuk zobrazował stan chorób odzwierzęcych i odzwierzęcych czynników chorobotwórczych. Zaznaczył, iż przebadano 54414 świń i uzyskano 1287 wyników dodatnich w kierunku bąblowicy. W dwóch stadach drobiu została stwierdzona Salmonella w badaniu właścicielskim, w badaniu urzędowym wyniki się nie potwierdziły. W roku bieżącym nie stwierdzono odporności na środki przeciw drobnoustrojowe. 23.07.2014 roku stwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w Gródku. W dniu 29 lipca br. zakończono akcję zabijania świń w obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku ze stwierdzeniem obecności afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w Gródku. Zabito i poddano utylizacji 109 świń z 23 gospodarstw. W dniu 6 sierpnia br. zakończono akcję zabijania świń w obszarze zagrożonym, wyznaczonym w związku ze stwierdzeniem obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Zielona Gmina Gródek. Zabito i poddano utylizacji 171 świń z 49 gospodarstw. W dniu 20 sierpnia zakończono zabijanie świń w związku ze stwierdzeniem obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie położonym w miejscowości Józefowo 12, Gmina Gródek. Zabito i poddano utylizacji 43 sztuki świń z 18 gospodarstw. Od 1 stycznia do chwili obecnej w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń pobrano materiał do badań laboratoryjnych w kierunku ASF od 990 dzików, w tym od 36 padłych, 28 zabitych w wyniku zdarzeń drogowych, 186 zabitych w ramach odstrzału redukcyjnego. U 24 dzików uzyskano wynik potwierdzający obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wszystkie z obszarów objętych ograniczeniami. W ramach badań świń w obszarze objętym ograniczeniami, pobrano 456 próbek do badań laboratoryjnych w tym 443 od zwierząt żywych, 13 od świń padłych, otrzymano 6 wyników dodatnich. Do dnia 20 sierpnia wydano 21 decyzji przyznających odszkodowanie za zwierzęta zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej na łączną kwotę 20 604,50 zł. Trwa szacowanie całkowitych kosztów związanych z likwidacją zagrożenia. W dniu 20 sierpnia 2014 roku znaleziono martwego dzika na polu w odległości ok. 500 metrów od I ogniska ASF na trenie Gminy Gródek. Uzyskano wynik ujemny w kierunku ASF. Dnia 24 sierpnia 2014 roku w odległości ok. 500 metrów na południe od I ogniska ASF na terenie Gminy Gródek znaleziono zwłoki dzika i z pobranego materiału otrzymano wynik dodatni. Ostatni przypadek padłego dzika z dnia 27 sierpnia 2014 roku ok. 50 metrów na wschód od zabudowań miejscowości Mostowlany – zwłoki dzika w stanie rozkładu zakopano w miejscu znalezienia.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Żukowski zgłosił zapytanie dotyczące afrykańskiego pomoru świń: „Poprzez to, że poczyniono dosyć duże obostrzenia, jeżeli chodzi o odstrzał dzików, populacja dzików tak się zwiększyła, że zagraża to działalności rolników. Podobna sytuacja miała miejsce z lisami. Poprzez podawanie szczepionek doprowadziliśmy do tego, że lisów mamy tyle, że praktycznie wyginęły zające. W jaki sposób zamierzacie Państwo doprowadzić do tego, żeby te dziki można było odstrzelić. Czy zamierzacie Państwo zwiększyć dopłaty dla myśliwych, którzy by po odstrzale dostawali konkretne pieniądze po to żeby przynamniej nie mieli strat z tego tytułu. Niedługo doprowadzimy do tego, że rolnicy sami na własna rękę będą musieli pilnować swoich zagród”.

Pan Jan Matczuk – Inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku: „Otóż, jeżeli chodzi o populację dzików według danych nam przedstawionych średnia ilość dzików to jest 14, 2 na hektar. Jeżeli chodzi o odstrzał sanitarny, w tej chwili Powiatowy Lekarz Weterynarii podpisał umowy do końca sierpnia na odstrzał. Odstrzelono 186 dzików. Nie jest to wykonanie rocznych planów odłowów. Wiąże się to też z tym, że myśliwi nie chętnie strzelają do zwierzyny, i nie chcą jej przekazywać do utylizacji. Natomiast na chwilę obecną z tego, co wiem trwają prace nad nowymi umowami z kołami łowieckimi. Tutaj przewidujemy taką możliwość, że koła łowieckie i myśliwi w nich zrzeszeni będą mogły pozyskiwać zwierzynę na potrzeby własne lub też odstrzał i przekazanie materiału do utylizacji. Także tutaj mamy dwie drogi. Mam nadzieję, że to przyczyni się do zwiększenia odstrzału, w związku, z czym zmniejszy się populacja. Jeżeli chodzi o rozród dzików, mamy do czynienia z dwukrotnym proszeniem, lecz te loszki, które wchodzą w ruje na przełomie lata, jesieni, mają mioty mniej liczne. Jeżeli chodzi o odstrzał, to główny nacisk będziemy kładli na odstrzał loch i od 15 sierpnia będziemy mogli strzelać”.

Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego: „Tak, to się zgadza, od 15 sierpnia można strzelać, tylko wprowadzono odstrzał sanitarny, natomiast nie zniesiono zasad selekcji przy strzale. W związku z tym wyglądało to tak, że myśliwy nie mógł strzelić w coś, co było poza planem, grafikiem, określonym w zasadach selekcji, więc do 15 sierpnia nikt się nie odważył strzelać. Jeżeli by położył do chłodni lochę to właściwie jest przestępcą z punktu widzenia łowieckiego. Tych selekcji nie zniesiono. Także jak teraz to będzie wyglądać to nie wiemy, bo tak naprawdę nie wiemy, jakie będą nowe zasady, nie wiemy ile weterynaria zechce płacić za wynajęcie chłodni. Tych znaków zapytania jest dużo. Tak naprawdę nie wiemy, jakie będzie nowe rozporządzenie, które będzie lada chwila”.

Pan Jan Matczuk – Inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku: „Jeżeli chodzi o rozporządzenie to ma się ono pojawić w ciągu 10 najbliższych dni. Z tego, co mi wiadomo rozszerzeniu ma ulec strefa ochronna o 20 gmin z terenu województwa podlaskiego i nie tylko”.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie weterynarii.

 

Ad 5

Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Dobrzyniewo Duże prowadzenia zadania pn. „Budowa jednostronnego chodnika przy drodze powiatowej nr 1369B w m. Kulikówka gm. Dobrzyniewo Duże”.

Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Dobrzyniewo Duże prowadzenia zadania pn. „Budowa jednostronnego chodnika przy drodze powiatowej nr 1369B w m. Kulikówka gm. Dobrzyniewo Duże” (zał. nr 6).

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, projekt uchwały został przygotowany w Powiatowym Zarządzie Dróg i przedstawiony Państwu do podjęcia w związku z pisemnym wystąpieniem Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże, w którym prosił o tempo w przygotowaniu tego projektu uchwały oraz o to, aby mógł pełnić funkcję inwestora. Również poinformował, że Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę o zabezpieczeniu wystarczających środków na to przedsięwzięcie”.

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.

Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił zebranym pozytywna opinię do omawianego projektu uchwały.

Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/339/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku w sprawie powierzenia Gminie Dobrzyniewo Duże prowadzenia zadania pn. „Budowa jednostronnego chodnika przy drodze powiatowej nr 1369B w m. Kulikówka gm. Dobrzyniewo Duże”  (zał. nr 7).

 

Ad 6

Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Gródek zarządzania publiczna drogą powiatową.

Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Gródek zarządzania publiczna drogą powiatową (zał. nr 8).

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu Białostockiego otrzymał wystąpienie Wójta Gminy Gródek, w którym poprosił o przekazanie mu zarządzania publiczną drogą powiatową, w związku z tym, że zamierza w roku 2014 złożyć wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych etap II Bezpieczeństwo, Dostępność, Rozwój na przebudowę drogi powiatowej 1452B na odcinki Zubry – Wiejki. Długość odcinka 4227 metrów. Dodatkowo zamierza włączyć w to przedsięwzięcie przebudowę dwóch dróg gminnych. Ażeby Wójt Gminy Gródek mógł skutecznie złożyć wniosek trzeba zawrzeć umowę partnerską, w której będzie mowa o tym, że Wójt Gminy zarządza drogą publiczną powiatową. Jednak zdaniem radców prawnych należy najpierw podjąć uchwałę Rady Powiatu Białostockiego w sprawie umożliwienia zawarcia porozumienia pomiędzy Zarządem Powiatu a Wójtem Gminy Gródek w sprawie powierzenia zarządzania publiczną drogą powiatową”.

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.

Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił zebranym pozytywna opinię do omawianego projektu uchwały.

Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/340/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku w sprawie powierzenia Gminie Gródek zarządzania publiczna drogą powiatową (zał. nr 9).

 

 

Ad 7

Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Wasilków zarządzania publiczna drogą powiatową.

Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Wasilków zarządzania publiczna drogą powiatową (zał. nr 10).

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją bardzo podobną do poprzedniej, gdzie Gmina Wasilków pragnie złożyć wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II na rok 2015. Wnioskiem zamierza objąć przebudowę ciągu drogi gminnej od umownego miejsca na mapie Panerka do miejscowości Studzianki i część drogi powiatowej w miejscowości Studzianki. Ażeby Gmina mogła skutecznie złożyć wniosek i pełnić rolę inwestora musi zarządzać publiczną drogą powiatową. Ażeby tak się stało Rada Powiatu powinna podjąć taką uchwałę w celu umożliwienia Zarządowi Powiatu Białostockiego zawarcia stosownej umowy z Burmistrzem Wasilkowa w celu powierzenia zarządzania odcinkiem publicznej drogi powiatowej w miejscowości Studzianki”.

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.

Pan Jan Kaczan – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej przedstawił zebranym pozytywna opinię do omawianego projektu uchwały.

Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/341/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku w sprawie powierzenia Gminie Wasilków zarządzania publiczna drogą powiatową (zał. nr 11).

 

Ad 8

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014.

Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2014 rok (zał. nr 12). 

Skarbnik Powiatu zaznaczyła, iż kolejne zmiany w budżecie powiatu polegają na zwiększeniu planu dochodów i planu wydatków w taki sposób, że w wyniku dokonanych zwiększeń i zmniejszeń, zwiększa się plan dochodów i plan wydatków o kwotę 1 951 602 zł. Zwiększenia planu dochodów następują w wyniku udzielenia pomocy finansowej przez Gminy na: dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowej na zadania przyszłościowe przez: Gminę Juchnowiec Kościelny na budowę chodnika w m. Lewickie - kwota 10 000 zł, Gminę Choroszcz na przebudowę drogi powiatowej w granicach wsi Kościuki – kwota 25 000 zł; dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg powiatowych przez: Gminę Wasilków na dofinansowanie: budowy chodnika w ciągu drogi powiatowej Nr 1393B na odcinku ul. Wasilkowskiej w Jurowcach– kwota 125 000 zł, przebudowy drogi powiatowej Nr 1428B na odcinku Wasilków – Dąbrówki – kwota 275 000 zł;Gminę Czarna Białostocka na przebudowę ulicy Fabrycznej w Czarnej Białostockiej – kwota 175 000 zł (zwiększenie kwoty udzielonej pomocy); Gminę Zabłudów na wzmocnienie mostu przez rzekę Rudnię – kwota 12 500 zł (zwiększenie kwoty udzielonej pomocy); Gminę Poświętne na wzmocnienie nawierzchni drogi powiatowej Nr 1565B na odcinku Gabrysin – Wilkowo (zwiększenie kwoty udzielonej pomocy) – kwota 50 000 zł; finansowanie cyklu badań przesiewowych prowadzonych przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Białymstoku na rzecz dzieci z gminy Choroszcz – kwota 4 500 zł; przyznania przez Gospodarstwo Leśne Lasów Państwowych Nadleśnictwo Czarna Białostocka na przebudowę ulicy Fabrycznej w Czarnej Białostockiej – kwota 100 000 zł; otrzymania darowizny w postaci pieniężnej od Polonii z USA z przeznaczeniem na uruchomienie rodzinnego domu dziecka w Krasnem – kwota 75 000 zł (24 000 USD); uzyskania większych, niż ujęto w planie dochodów; uzyskania (rozdział 85333) dodatkowych środków z Funduszu Pracy przyznanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – z przeznaczeniem na wynagrodzenia (nagrody) pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, pełniących funkcje doradców klienta – kwota 576 600 zł; otrzymania zwiększonej dotacji na finansowanie zadań z zakresu administracji rządowej – rozdział 85334 Pomoc dla repatriantów – kwota 4 800 zł. Skarbnik Powiatu zaznaczyła, iż zmniejszenia planu dochodów dotyczą: kwoty dofinansowania z PROW na finansowanie projektu realizowanego na rzecz Punktu Usług Turystycznych w Supraślu – kwota 1 381 zł. Następnie, Skarbnik Powiatu poinformowała, iż zwiększenia planu wydatków następują w rozdziałach: 60014 Drogi publiczne powiatowe – o kwotę 1 172 500 zł na zwiększenie planu wydatków inwestycyjnych na drogach powiatowych – zgodnie z Załącznikiem Nr 3; 71012 Ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej – o kwotę 97 000 zł na zwiększenie wydatków na wynagrodzenia oraz zakup urządzeń i oprogramowania do wdrożenia systemu kolejkowego w PODGiK w Białymstoku; 80120 Licea ogólnokształcące – o kwotę 10 000 zł na zakup sprzętu do pielęgnacji boiska i bieżni w I LO w Łapach; 80130 Szkoły zawodowe – o kwotę 100 028 zł z przeznaczeniem na wypłatę odpraw redukcyjnych dla nauczycieli w ZSM Łapy i ZS Czarna Białostocka (kwota 40 028 zł) i na wymianę pokrycia dachowego budynku przy ulicy Leśnej w Michałowie – kwota 55 000 zł oraz na zakup urządzenia do mycia elewacji budynków na rzecz ZSM w Łapach – kwota 5 000 zł; 80140 Centra kształcenia ustawicznego i praktycznego oraz ośrodki dokształcania zawodowego – o kwotę 18 654 zł na wypłatę odprawy redukcyjnej dla nauczyciela Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach; 85111 Szpitale ogólne – o kwotę 205 000 zł z przeznaczeniem na dotację dla SP ZOZ w Łapach na zakup aparatury medycznej i sprzętu; 85201 Placówki opiekuńczo-wychowawcze – o kwotę 200 000 zł na prace budowlane związane z adaptacją budynku na organizowany rodzinny dom dziecka w Krasnem; 85202 Domy pomocy społecznej – o kwotę 232 400 zł na budowę oczyszczalni ścieków w DPS w Jałówce (efekt rzeczowy w 2014 roku), zgodnie z Załącznikiem Nr 3; 85333 Powiatowe urzędy pracy – o kwotę 576 600 zł na wynagrodzenia (nagrody) i składki na ubezpieczenie społeczne pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, pełniących funkcje doradców klienta; 85334 Pomoc dla repatriantów – o kwotę 4 800 zł na częściową refundację wynagrodzenia repatriantki (zadanie z zakresu administracji rządowej); 85495 Pozostała działalność (Edukacyjna opieka wychowawcza) – o kwotę 4 500 zł na sfinansowanie wydatków badań przesiewowych wykonywanych przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Białymstoku na rzecz dzieci w Gminie Choroszcz (w związku z udzieloną pomocą finansową przez Gminę). Ponadto, Skarbnik Powiatu poinformowała, iż przenosi się plan wydatków: w rozdziale 75020 Starostwa powiatowe w kwocie 350 000 zł  na zwiększenie planu wydatków na wynagrodzenia; w rozdziale 80195 Pozostała działalność (Oświata) kwotę 58 682 zł na wydatki w rozdziałach 80130 i 80140 na wypłatę odpraw redukcyjnych dla nauczycieli. Skarbnik Powiatu Białostockiego poinformowała również, w jakich rozdziałach następują zmniejszenia planu wydatków: rozdział 63095 Pozostała działalność (Turystyka) – o kwotę 1 381 zł na zakup urządzeń do Punktu Usług Turystycznych w Supraślu w ramach realizowanego projektu z PROW; rozdział 72095 Pozostała działalność (Informatyka) – o kwotę 466 500 zł na realizację projektu „Elektroniczne usługi dla ludności województwa podlaskiego) w związku ze zmianą harmonogramu projektu (przesunięcie zakupu licencji na oprogramowanie i szkolenia do realizacji w 2015 roku); rozdział 75020 Starostwa powiatowe – o kwotę 143 317 zł na wydatki inwestycyjne, zgodnie z Załącznikiem Nr 3. Skarbnik Powiatu poinformowała również, iż aktualizuje się plan wydatków inwestycyjnych zgodnie z Załącznikiem Nr 3, w którym zmienione pozycje planu wyróżniono pogrubioną kursywą, aktualizuje się zestawienie planowanych kwot dotacji z budżetu powiatu w 2014 roku zgodnie z Załącznikiem Nr 4 ora aktualizuje się zestawienie dochodów z tytułu opłat i kar, o których mowa w ustawie Praw ochrony środowiska zgodnie z Załącznikiem Nr 5, poprzez zwiększenie planu dochodów o kwotę 3 602 zł i zwiększenie dofinansowania budowy oczyszczalni ścieków w DPS Jałówka o kwotę 3 602 zł.

Radny Pan Jacek Chrulski zapytał: „Panie Przewodniczący, ja chciałem zapytać o fundusze, które zostaną przeniesione, chodzi mi o Rozdział 75020 Starostwa Powiatowe, kwota 350 000 zł na zwiększenie planu wydatków na wynagrodzenia. Moje pytanie dotyczy wzrostu tych wynagrodzeń. Kto otrzyma wzrost tych wynagrodzeń, w jakiej kwocie?”

 Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Tutaj nie mamy na myśli żadnego zwiększenia wynagrodzeń zatrudnionych pracowników, to jest uzupełnienie brakujących środków na osoby, które zostały zatrudnione w tzw. międzyczasie. To są 3 osoby. Również musimy mieć uzupełnienie na odprawy emerytalne, bo takie zostały złożone wnioski, których nie uwzględnialiśmy w pierwotnym planie. Jest również koniec kadencji, i też trzeba zabezpieczyć z tego tytułu środki”.

Więcej pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.

Następnie, pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2014 rok przedstawili Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

  • Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów poinformował o pozytywnej opinii Komisji do omawianego projektu uchwały. Dodał, iż Komisja Budżetu i Finansów wnioskuje do Zarządu Powiatu Białostockiego o ponowne przeanalizowanie zasadności wydatkowania kwoty 5 tys. zł przez ZSM oraz ILO w Łapach.
  • Pan Jan Kaczan - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,
  • Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny

        

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/342/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2014 rok (zał. nr 13 ).

 

Ad 9

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego.

Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Białostockiego (zał. nr 14).

„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, potrzeba dokonania zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego wynika głównie z tego, że we wrześniu zostaną złożone wnioski aplikacyjne o dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych w ramach Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2015. Aby we wnioskach można było udokumentować, że tak zwany wkład własny z budżetu powiatu zostaje zabezpieczony należy wpisać w Załączniku Nr 2 do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Oczywiście aktualizując Wieloletnią Prognozę Finansową odpowiednio aktualizuje się Załącznik Nr 1 Wieloletniej Prognozy Finansowej, w którym uaktualnia się planowane dochody po zmianach i te planowane dochody są w tej wielkości, w jakiej Wysoka Rada podjęła w uchwale dotyczącej zmian w budżecie, jak też i wydatki, oraz inne uszczegółowienia, które wynikają z Załącznika Nr 1. W Załączniku Nr 1 nie ulegają zmianie takie wielkości jak planowany wynik budżetu oraz nie zmieniają się planowane przychody jak też wielkość długu i wielkość obsługi tego długu. Oczywiście po tych zmianach w dalszym ciągu zgodnie z pozycją 9.7.9.7.1 spełnione są warunki określone w artykule 243 ustawy o finansach publicznych. Wracając do Załącznika Nr 2, w tymże załączniku Nr 2, który zawiera wykaz przedsięwzięć wieloletnich zmiany dotyczą takich pozycji jak: Poz. 1.1.1.7. "Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego - część II - Administracja samorządowa" Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego IV Oś Priorytetowa Społeczeństwo Informacyjne w związku z wydłużeniem terminu zakończenia projektu na 2015 rok (obejmuje poz. szkolenia); Poz. 1.1.1.8. "Utworzenie partnerskich centrów turystyki ekologicznej w Polsce (Supraśl) i na Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa – realizację projektu przenosi się na 2015 rok; Poz. 1.1.2.3. "Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego - część II - Administracja samorządowa" Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego IV Oś Priorytetowa Społeczeństwo Informacyjne w związku z wydłużeniem terminu zakończenia projektu na 2015 rok (obejmuje poz. zakupu oprogramowania); Poz. 1.1.2.4. "Utworzenie partnerskich centrów turystyki ekologicznej w Polsce (Supraśl) i na Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (wydatki majątkowe) – realizacje projektu przenosi się na 2015 rok; Poz. 1.3.1.5. - Utworzenie i prowadzenie zawodowych rodzin zastępczych – umowy – zadanie nie będzie realizowane w 2014 roku. Wprowadza się nowe zadania: Poz. 1.3.2.10 - Przebudowa drogi powiatowej Nr 1563B Poświętne - Zdrody Stare - inwestycja realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój; Poz. 1.3.2.11. - Przebudowa z rozbudową drogi powiatowej Nr 1475B: dr 65 - Sobolewo - Henrykowo na odcinku Grabówka - Sobolewo gmina Supraśl w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój; Poz. 1.3.2.12. - Przebudowa z rozbudową drogi powiatowej Nr 1485B: dr 65 na odcinku Łubniki - Zwierki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność – Rozwój; Poz. 1.3.2.13. - Przebudowa z rozbudową drogi powiatowej Nr 1428B w miejscowości Studzianki i budowa drogi gminnej Nr 105415B: Studzianki - droga krajowa Nr 19 - Etap I  w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój (dotacja na współfinansowanie inwestycji prowadzonej przez gminę Wasilków); Poz. 1.3.2.14. - Rozwój spójnej, funkcjonalnej i efektywnej sieci dróg publicznych w Gminie Gródek poprzez poprawę połączeń dróg gminnych i drogi powiatowej Nr 1425B: Zubry - Wiejki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój (dotacja na współfinansowanie inwestycji prowadzonej przez gminę Gródek)”.

 

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady.

Następnie, pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego przedstawili Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:

  • Pan Marian Olechnowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
  • Pan Jan Kaczan - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,
  • Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny

 

         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIIV/343/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Białostockiego (zał. nr 15 ).

Następnie głos zabrał Pan Sławomir Halicki – Burmistrz Suraża: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowna Rado chciałem podziękować Państwu za realizację wspólnej inwestycji drogi powiatowej między Lesznią a Rynkami, której jutro mija termin zakończenia. Jechałem dzisiaj tą drogą. Jest to bardzo istotny fragment, który wykonywaliśmy w dwóch etapach, ze względu na jego ponad 4 km długość. To jest można powiedzieć taki kościec komunikacyjny naszej gminy, oparty na takim równoramiennym trójkącie o bokach 4 – 5 km, i właśnie całe ramię tego trójkąta zostało wyremontowane. Ponadto jest szansa, że wróci na tą trasę linia komunikacyjna PKS, poprzez właśnie jej modernizację. Chciałem powiedzieć, że zbliża się koniec kadencji. W tej kadencji udało nam się wykonać ok. 6 km dróg powiatowych na ternie gminy. To jest jak na gminę, w której jest ponad 30 km dróg powiatowych naprawdę bardzo duży sukces. Pozostało nam jeszcze do zrobienia niewiele. W przyszłości jedna ul. Zabłudowska w Surażu i druga uliczka brukowana przez wieś Zawyki. Także liczę na współpracę z Państwem również w przyszłości. Także serdecznie dziękuję. Oszczędności, które zostały nam z przetargu gdyby mogły zostać również przeznaczone na drogę, na chodnik w miejscowości Rynki, to bardzo bym był wdzięczny, to są nasz wspólne pieniążki. Dziękuję”.

 

Ad 10

Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XLII/326/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014 r. w sprawie nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Łapach.

Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwalę Nr XLII/326/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014 r. w sprawie nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Łapach (zał. nr 16 ). Zaznaczyła, iż zgodnie z § 1 ust. 3 załącznika nr 4 do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół - liceum nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady liceum lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Przy opracowywaniu projektu uchwały w sprawie nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Łapach wystąpił następujący błąd pisarski: w adresie szkoły podano ul. Bohaterów Westerplatte 8, a powinno być: ul. Bohaterów Westerplatte 10.W związku z powyższym został dziś przedstawiony projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XLII/326/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014r.

Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski zarządził głosowanie.

Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/344/2014 z dnia 28 sierpnia 2014 roku uchwały zmieniającej uchwałę Nr XLII/326/2014 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014 r. w sprawie nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Łapach (zał. nr 17).

 

Ad 11

Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r."

Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym "Informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r." ( zał. nr 18 ).

Pytań i uwag do przedstawianego materiału nie zgłoszono.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację do wiadomości.

 

 

Ad 12

Przyjęcie "Informacji Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r."

Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym "Informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu podjętych w okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2013 r." ( zał. nr 19 ).

Pytań i uwag do przedstawianego materiału nie zgłoszono.

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację do wiadomości.

 

Ad 13

Interpelacje i zapytania Radnych.

Radni interpelacji i zapytań nie zgłosili.

 

Ad 14

Przyjęcie protokołu z XLIII sesji RPB.

         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XLIII Sesja Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji odbyła się w dniu 26 czerwca 2014 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się, a także został przesłany wszystkim Radnym drogą e-mailową. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 

         Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.

         Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła protokół Nr XLIII/2013 z dnia 26 czerwca 2014 roku.

 

 

Ad 15

Sprawy różne.

Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęły pisma:

  1. Stanowisko Rady Miejskiej w Łapach w sprawie sytuacji finansowo – społecznej szpitala w Łapach ( zał. nr 20).

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego zaznaczył, iż ww. stanowisku Rada Miejska w Łapach między innymi wyraża oburzenie z powodu nieobecności przedstawiciela organu właścicielskiego na sesji Rady Miejskiej w Łapach w dniu 27 czerwca 2014 roku. Zaznaczył, iż osobiście nie mógł uczestniczyć w tymże spotkaniu, nie mniej jednak obecny był na nim Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady oraz Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.

  1. Pismo Pani Ludmiły Sawickiej – Radnej Gminy Supraśl i Sołtys kol. Sobolewo dot. prośby o uwzględnienie drogi powiatowej od ronda w Grabówce do Henrykowa włącznie jako inwestycji do realizacji w 2015 roku wspólnie z Gminą Supraśl w ramach tzw. „schetynówek” oraz odpowiedz Zarządu Powiatu Białostockiego w tej sprawie ( zał. nr 21).

Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady zaznaczył, iż powyższa sprawa była tematem obrad posiedzenia Komisji Infrastruktury Technicznej.

  1. Pismo Związku Powiatów Polskich dotyczące odpowiedzi w związku z przesłaną Uchwałą Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 maja 2014 roku wyrażającą stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie realizacji zadań publicznych w drodze bezprzetargowego zlecenia przez gminy zadania własnym spółkom komunalnym „In house” ( zał. nr 22).
  2. Pismo Urzędu Miejskiego w Tykocinie informujące, o udzieleniu przez Gminę Tykocin dotacji celowej Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie na sfinansowanie prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków ( zał. nr 23).
  3. Pismo Zarządu Powiatu Białostockiego informujące o przekazaniu nieruchomości oznaczonej jako działka nr 562/7 o pow. 1,8785 ha położonej w Supraślu na rzecz Klasztoru Męskiego Zwiastowania Najświętszej Maryii Panny w Supraślu ( zał. nr 24).
  4. Pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące stanowiska Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w kwestii nakładania się terminów końca obecnej i początku kolejnej kadencji rad gmin, rad powiatów i sejmików województw ( zał. nr 25).
  5. Pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przypominające o konieczności złożenia oświadczeń majątkowych na 2 miesiące przed upływem kadencji ( zał. nr 26)
  • Oświadczenia należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień 21 września br. ( 19 września) Informacje wykazywane w oświadczeniu majątkowym powinny uwzględniać stan na dzień złożenia oświadczenia. Do oświadczeń nie dołączamy zeznań podatkowych PIT.
  1. Pismo Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące informacji w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego ( zał. nr 27).
  2. Protest mieszkańców wsi Gąsówka Osse dotyczący prośby o cofnięcie pozwolenia na budowę obory dla mieszkańca wsi Gąsówka Osse ( zał. nr 28).

Radny Pan Marek Żmujdzin zaznaczył, iż Komisja Rolnictwa i Środowiska na najbliższym posiedzeniu Komisji zajmie się powyższą sprawą.

  1. Uchwała Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie podziału województwa podlaskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa ( zał. nr 29).

 

W sprawach różnych głos zabrał Radny Pan Marek Żmujdzin: „Upominałem się o wprowadzenie do budżetu drogi wiodącej z Czaplina do Niewodnicy. Tam brakuje ok. 2 km asfaltu. Zgłaszałem to w interpelacjach, nie dostałem odpowiedzi. Ponawiam, więc tą sprawę”.

Następnie, Radny Pan Marian Olechnowicz zabrał głos odnośnie posiedzenia Rady Społecznej SP ZOZ - u w Łapach: „Ostatnio na jednym z portali politycznych, łapskich pojawił się dość szczegółowy materiał dotyczący posiedzenia ostatniej Rady Społecznej SP ZOZ –u w Łapach. Mam do Pana Starosty zapytanie czy zarządzający tym portalem prosili Pana o udzielenie jakichkolwiek informacji? To Pan udzielił tych informacji? Nie jest tam podane kto”.

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Myślę, że posiedzenie Rady Społecznej było nagrywane nieoficjalnie, bez zgody i dlatego tak precyzyjnie jest to wszystko oddane”.

Radny Pan Marian Olechnowicz: „Jako członek Rady Społecznej mam teraz dylemat. Dlatego, że jeżeli każdy z uczestników tego spotkania udzielać będzie na prawo i lewo informacji to po połączeniu tych wszystkich informacji wyjdzie całkiem oddzielne posiedzenie Rady Społecznej. Moja uwaga, opinia jest taka, że upublicznienie treści posiedzenia może negatywnie wpłynąć na pracę Rady Społecznej. Chociaż my jesteśmy radnymi i powinniśmy mieć odwagę cywilną, żeby mówić to, co się sądzi na temat bardzo trudnych spraw szpitala. Po drugie, ujawnienie tego tematu nie jest z korzyścią dla szpitala, tylko wątpliwą korzyścią dla kampanii politycznej, która już się rozpoczyna. Ja do Pani Radcy Prawnego mam pytanie. Jaka jest Pani opinia na temat upubliczniania treści posiedzeń typu Rada Społeczna SP ZOZ - u?”

Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, temat jest na pograniczu moralno – etycznym. Ponieważ uregulowań prawnych nie znajduję. Jest ustawa o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z tą ustawą wszystkie podmioty władzy publicznej, tak bym powiedziała, są zobowiązane do udzielenia informacji, oczywiście w stosownym trybie. Między innymi tam są podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego, więc generalnie SP ZOZ jest taką osobą prawną, ale reprezentowany przez, czyli rozumiem, że kierownik jednostki mógłby takiej informacji udzielić. Tutaj, z czego co zrozumiałam jest zupełnie inny problem. Jest to posiedzenie Rady Społecznej, ciało opiniodawczo -  doradcze, członkowie Komisji. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej oprócz tych członków Rady Społecznej może uczestniczyć kierownik oraz przedstawiciele organizacji związkowych działających w podmiocie leczniczym i to jest cały właściwie zamknięty krąg osób uczestniczących. Teraz tak, jeżeli ktoś przekazuje te informacje dalej, to tak jak powiedziałam jest to odpowiedzialność moralno – etyczna, bo trudno powiedzieć, o konsekwencjach prawnych, bo trzeba by prowadzić śledztwo, trzeba by ustalić, kto to zrobił, dlaczego, w jakim celu. Może to powinno być naganne, ja tego nie chce oceniać, na pewno pewne rzeczy, dyskusje powinny pozostać. Natomiast merytoryczne rzeczy, uchwały, które są podejmowane to co innego, one powinny być znane, opinie, stanowiska, które ta Rada podejmuje. Także może moja odpowiedź jest taka enigmatyczna, ale chce powiedzieć, że to jest w kategoriach moralno – etycznych. Tak bym to oceniała. To tak jak każdy z nas by uczestniczył w jakimś spotkaniu, posiedzeniu, bardziej oficjalnym, czy mniej oficjalnym i jeżeli o czymś rozmawiamy i później to przekazujemy dalej, to pozostawia to pod znakiem zapytania”.

Radny Pan Marian Olechnowicz: „Panie Przewodniczący, ja poruszyłem ten temat, dlatego że jestem członkiem Rady Społecznej, też wypowiadam się, i próbuję nabywać wiedzę na temat sytuacji w szpitalu zanim cokolwiek powiem. Natomiast rozgrywki polityczne wobec trudnej sytuacji szpitala to nie jest pora, nie jest czas, chyba że ktoś kto jest rodowitym mieszkańcem Łap nie jest zainteresowany rzeczywistym losem szpitala a rozgrywaniem własnych spraw politycznych i dlatego poruszyłem ten bardzo trudny temat. Dziękuję bardzo”.

Radny Pan Andrzej Osmolski: „Chciałem zgłosić, aby pismo mieszkańców wsi Gąsówka Osse dotyczące prośby o cofnięcie pozwolenia na budowę obory dla mieszkańca wsi Gąsówka Osse przekazać oficjalnie pod obrady Komisji Rolnictwa i Środowiska”.

Przewodniczący Rady Powiatu wyjaśnił, iż zostało przekazane.

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Zukowski zapytał o szczegóły przekazania nieruchomości oznaczonej jako działka nr 562/7 o pow. 1,8785 ha położonej w Supraślu na rzecz Klasztoru Męskiego Zwiastowania Najświętszej Maryii Panny w Supraślu.

Pan Czesław Bartoszewicz – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, wniosek o zwrot majątku, dawnego majątku należącego do Kościoła Prawosławnego zgodnie z ustawą był zakreślony termin i te terminy one już dawno minęły. Sprawy się ciągną długo. Ta konkretnie sprawa się ciągnęła ok. 8 lat. W trakcie końcowym tej sprawy przed Komisją Regulacyjną, Komisja Regulacyjna jest w Warszawie, pod przewodnictwem w tym przypadku Biskupa Jeremiasza. Już wcześniej wiedzieliśmy, że mamy małe szanse, z tego względu Starosta już wspominał na jednej z sesji, że wspólnie ze Starostą i Radca Prawnym udaliśmy się do Biskupa, bo jest możliwość zawarcia ugody. Proponowaliśmy zawarcie ugody. Biskup Białostocki stwierdził niech to załatwi i rozstrzygnie Komisja Regulacyjna. Komisja Regulacyjna rozstrzygnęła, że jest to zwrot i w ciągu miesiąca nakazała bezpośrednie wydanie nieruchomości. Wydanie tej nieruchomości nastąpiło protokólarnie, ze strony Zarządu ja podpisywałem przekazanie, z tamtej strony duchowny kościoła, zakonnik. Nastąpiło przekazanie. Orzeczenia Komisji Regulacyjnej nie podlegają żadnym zaskarżeniom, więc jest to ostateczne”.

 

Ad 16

Zamknięcie obrad XLIV sesji RPB.

Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XLIV Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 28 sierpnia 2014 roku, o godz. 1335.

 

 

 

 

Protokołowała:                                                                                                                                              Podpisał:

Anna Gadomska                                                                                                            Pan Sławomir Gołaszewski- Przewodniczący Rady

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 28-08-2014

Data udostępnienia w BIP: 24-10-2014 13:51

Data modyfikacji informacji: 24-10-2014 13:51