Protokół Nr II /2014 z dnia 11.12.2014r.
RP.0002.2.2014
Protokół Nr II /2014
z obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji
w dniu 11 grudnia 2014 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
Obrady II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji, w dniu 11 grudnia 2014 roku, o godz.1400, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk.
Na wstępie powitała wszystkich przybyłych gości, członków Zarządu poprzedniej kadencji oraz wszystkich Radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/. Na podstawie listy obecności stwierdziła, że w Sesji uczestniczy 27 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Poprosiła ona zebranych o powstanie i wysłuchanie Hymnu Państwowego.
Następnie, Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk poprosiła Przewodniczącą Powiatowej Komisji Wyborczej – Panią Karolinę Małgorzatę Matyjaszek - Mintę o wręczenie zaświadczeń o wyborze na Radnego Powiatu Białostockiego Panu Antoniemu Pełkowskiemu oraz Panu Wiesławowi Puszowi. Pan Antoni Pełkowski w związku z nieobecnością podczas obrad I Sesji Rady z uwagi na fakt pełnienia funkcji Burmistrza Wasilkowa (zał. nr 4). Pan Wiesław Pusz w związku z Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2014 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Radnemu Panu Jackowi Chrulskiemu (zał. nr 5) oraz w związku z Postanowieniem Komisarza Wyborczego z dnia 8 grudnia 2014 roku w sprawie wstąpienia w skład Rady Powiatu Białostockiego (zał. nr 6).
Następnie, poinformowała, iż zgodnie z treścią art.20 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym Radny, przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk poprosiła wszystkich obecnych o powstanie. Każdy Radny osobiście składa ślubowanie, poprzez odczytanie tekstu Roty.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk poprosiła Pana Antoniego Pełkowskiego oraz Pana Wiesława Pusza o złożenie ślubowania. WW. Radni złożyli ślubowanie.
Następnie Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk poprosiła zebranych o powstanie i odmówienie modlitwy w intencji Ojczyzny.
W dalszej części obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji. Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk przypomniała zebranym porządek obrad, zapytała, czy są uwagi lub wnioski Radnych do porządku obrad?
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego zabrał głos: „Wysoka Rado, za chwilę będziemy podejmować ważne decyzje dotyczące 5 osób kluczowych na najbliższe cztery lata dotyczącego naszego powiatu i naszej gminy, Starosty, Wicestarosty i 3 Członków Zarządu. Przewodniczącego Rady wybraliśmy na poprzedniej sesji Rady Powiatu Białostockiego. Na podstawie § 20 punkt 3 Statutu Powiatu Białostockiego << Po otwarciu sesji Przewodniczący: 1) stwierdza, na podstawie listy obecności, prawomocność obrad, tj. obecność, co najmniej połowy ustawowego składu Rady, a w razie braku kworum wyznacza nowy termin posiedzenia i zamyka obrady, 2)przedstawia porządek obrad (z wnioskiem do zmian w porządku obrad może wystąpić Zarząd, Radny, Komisja, Klub Radnych ), 3)przyjmuje zgłoszone wnioski do porządku obrad przez głosowanie>>. Zgłaszam zmianę projektu porządku obrad przez dodanie pozycji 3a. Wprowadzenie pod obrady stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczącego podziału kluczowych stanowisk w Powiecie Białostockim tj. Starosty, Wicestarosty oraz Członków Zarządu zgodnie z podziałem terytorialnym, zgodnie z okręgami wyborczymi uchwalonymi przez Radę Powiatu Białostockiego IV kadencji w dniu 26 czerwca 2014 roku w sprawie podziału Powiatu Białostockiego na okręgi wyborcze. Stanowisko jest następujące: Rada Powiatu Białostockiego ustala, że 5 kluczowych stanowisk tj. Starosta, Wicestarosta i 3 Członków Zarządu zgłaszani i wybierani będą z każdego okręgu wyborczego. Ponad podziałami partyjnymi tj. żeby każdy z 5 pozostałych okręgów po wyborze Przewodniczącego Rady zamieszkały poprzez społeczność lokalną na terenie Starostwa Powiatowego miał swoje przedstawicielstwo we władzach powiatowych. Cały obszar powiatu podzielono na 6 okręgów wyborczych, z których każdy z Nas został wybrany do Rady Powiatu ( zał. nr 7). Myślę, że każdy z Nas jest tutaj po to, żeby coś tu zrobić i działać na rzecz lokalnej społeczności, a nie nie mieć żadnego wpływu na to co będzie działo się. Dlatego proszę o spojrzenie ponad podziałami partyjnymi i zagłosowanie w sprawie przyjęcia tego stanowiska. Będziemy za chwile podejmować wiele trudnych decyzji m.in. w sprawie SP ZOZ w Łapach. Jak wiecie Państwo jest to jeden z największych zakładów pracy, który pozostał. Zatrudnionych jest w nim 207 osób. Prosiłbym bardzo o głosowanie imienne.”
Pan Antoni Pełkowski – Radny Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado, zgłaszam wniosek przeciwny. Wnioskuję, ażeby nie podejmować takiej uchwały przez Radę. Jeśli uważacie Państwo, że należałoby wprowadzić taki punkt to jest to ograniczenie całkowite swobody doboru Członków Zarządu przez przyszłego Starostę. Ustawa samorządowa mówi wyraźnie wniosek o Członków Zarządu, wniosek o Wicestarostę składa Starosta. W ten sposób złamalibyście Państwo ustawowy zapis, który daje pełną swobodę zgłaszania. Odrębną rzeczą jest, czy Radni daną kandydaturę zaakceptują, czy nie. Jestem przeciwny takiemu wnioskowi.”
Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego: „Jak należy rozumieć okręg? Np. Czarna Białostocka i Wasilków to jest okręg, czy Czarna Białostocka to jeden okręg,a Wasilków drugi.”
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado, w uchwale jest wyraźnie napisane, że okręg numer 1 - Gródek, Michałowo, Supraśl, okręg numer 2 - Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Suraż, okręg numer 3 - Czarna Białostocka, Wasilków, okręg numer 4 -Turośń Kościelna, Choroszcz, okręg numer 5 – Łapy, Poświętne, okręg numer 6 – Tykocin, Dobrzyniewo Duże, Zawady. Jest to zgodne z ustawą, która podjęta była 26 czerwca 2014 roku.”
Pan Marek Skrypko – Radny Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, jak zamierzacie rozwiązać problem 6 okręgu?”
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado,6 okręg został rozwiązany na poprzedniej sesji.”
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk przedstawiła zebranym wniosek Pana Krzysztofa Gołaszewskiego – Radnego Powiatu Białostockiego: <<Rada Powiatu Białostockiego ustala, że 5 kluczowych stanowisk tj. Starosta, Wicestarosta i 3 Członków Zarządu zgłaszani i wybierani będą każdy z innego okręgu wyborczego ponad podziałami partyjnymi tj. że każdy z pozostałych 5 okręgów po wyborze Przewodniczącego Rady zamieszkały przez społeczność lokalną na terenie Starostwa Powiatowego miałby swoje przedstawicielstwo we Władzach Powiatowych>>.
Pan Jarosław Wądołowski – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, zanim przystąpimy do podejmowania, bądź nie takiego oświadczenia, czy stanowiska najpierw musimy głosować o przyjęcie jego do porządku obrad. Głosujemy czy rozszerzamy porządek obrad, czy nie. Jeśli nie rozszerzymy to nie będziemy tego głosować.”
Pan Wiesław Pusz – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Wnioskodawca stwierdził, że głosowanie takiego wniosku jest to naruszenie przepisów, naruszenie swobody Starosty. Po wyborach najważniejszą osobą, która reprezentuje powiat na zewnątrz jest Starosta. Zgodnie z przepisami Starosta proponuje skład Zarządu. Zarząd Powiatu jest organem wykonawczym Powiatu. Rada zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym, jest organem stanowiącym i kontrolnym Powiatu.”
Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Rada wybiera Starostę, a Wicestarostę i pozostałych Członków Zarządu wybiera Rada, ale na wniosek Starosty. Przyjmowanie takiego stanowiska i podziału ograniczałoby ustawowe prawo, przywilej Starosty do decydowania o wyborze osób, które wskazane są z mocy ustawy. W przypadku naszego powiatu Zarząd składa się z 5 osób tak stanowi Statut Powiatu Białostockiego. Dzielenie tego na okręgi jak była propozycja Pana Krzysztofa Gołaszewskiego – Radnego Powiatu Białostockiego naruszałoby przepisy art.27 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym.”
Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, musimy to odróżnić, to jest tylko przyjęcie stanowiska, a nie uchwały. Jest inna kwestia, rozumiem, że jest to apel o to, aby władze tak ukonstytuować samorządu powiatowego, aby reprezentowane były wszystkie strony. Rozumiem te intencje i podpisuje się pod nią. Jest to słuszna intencja. Teraz będzie głosowanie jawne, czy przyjąć Pana stanowisko. Będzie tzw. policzenie głosów. Obawiam się, że będzie element polityczny niezręczny dla Nas. Apeluję do Pana o wycofanie tego stanowiska chociaż jest zgodne z prawem, logiką i potrzebami wszystkich okręgów.”
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado, wniosek wycofuję o głosowanie tajne. Podtrzymuję dalej swój wniosek o dodanie punktu 3a.”
Pan Wojciech Fiłonowicz – Radny Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, art. 27 pkt.1 <<Rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, z uwzględnieniem ust. 2 i 3. Liczbę członków zarządu określa w statucie rada powiatu.2. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. 3. Rada powiatu wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.>>
Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego poprosił o ogłoszenie przerwy.
Pan Antoni Pełkowski – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, wnioskuję o poddanie pod głosowanie porządku dziennego bez ogłaszania przerwy.”
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk ogłosiła 5 minutową przerwę w obradach.
Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado Rada zgodnie z naszym Statutem może wprowadzić zmiany w porządku obrad większością głosów ustawowego składu Rady. Ten wniosek musi uzyskać większość głosów.”
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk poddała pod głosowanie wniosek Radnego Pana Krzysztofa Gołaszewskiego o wprowadzenie do porządku obrad punktu 3 a dotyczącego stanowiska Rady Powiatu Białostockiego w brzmieniu: <<Rada Powiatu Białostockiego ustala, że 5 kluczowych stanowisk tj. Starosta, Wicestarosta i 3 Członków Zarządu zgłaszani i wybierani będą każdy z innego okręgu wyborczego ponad podziałami partyjnymi tj. że każdy z pozostałych 5 okręgów po wyborze Przewodniczącego Rady zamieszkały przez społeczność lokalną na terenie Starostwa Powiatowego miałby swoje przedstawicielstwo we Władzach Powiatowych>>.
Rada Powiatu odrzuciła wniosek Radnego Pana Krzysztofa Gołaszewskiego o wprowadzenie do porządku obrad punktu 3 a dotyczącego stanowiska Rady Powiatu Białostockiego przy 15 głosach „przeciw” oraz 12 głosach „za”.
Następnie, Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk odczytała porządek obrad:
- Otwarcie obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji.
- Ceremonia ślubowania.
- Przyjęcie porządku dziennego obrad.
- Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Starosty Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyboru pozostałych członków Zarządu Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
- Interpelacje i zapytania Radnych.
- Przyjęcie protokołu z obrad I sesji RPB.
- Sprawy różne.
- Zamknięcie obrad II sesji RPB.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła porządek obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji przy 15 głosach „za” oraz 10 głosach „wstrzymujących się”.
Ad 4
Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
Prowadząca obrady poinformowała, iż zgodnie z przedstawionym Państwu porządkiem obrad Rada Powiatu Białostockiego w dniu dzisiejszym będzie dokonywała wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego, Starosty Powiatu Białostockiego, Wicestarosty Powiatu Białostockiego oraz Członków Zarządu.
Wybór następuje w tajnym głosowaniu, stąd też niezbędne jest powołanie Komisji Skrutacyjnej. Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk zaproponowała, by na dzisiejsze obrady była powołana jedna Komisja Skrutacyjna w składzie 3 osobowym.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się” wyraziła zgodę na ustalenie jednej Komisji Skrutacyjnej w składzie trzyosobowym.
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania radnych do Komisji Skrutacyjnej. Radny Pan Paweł Kondracki do pracy w Komisji zgłosił Radnego Pana Wojciecha Fiłonowicza. Z kolei Radny Pan Jan Bolesław Perkowski zgłosił kandydaturę Radnego Pana Andrzeja Babula. Radna Pani Jolanta Den zgłosiła kandydaturę Radnego Pana Jacka Mariusza Bejm. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na udział w pracach Komisji.
Prowadząca obrady – Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pani Anna Grycuk ogłosiła 10 minutową przerwę w obradach, w celu ukonstytuowania się Komisji Skrutacyjnej.
Po przerwie, w głosowaniu, Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie powołała Komisję Skrutacyjną, w składzie:
- Pan Andrzej Babul - Przewodniczący Komisji
- Pan Jacek Mariusz Bejm
- Pan Wojciech Fiłonowicz.
Ad 5
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk przypomniała Wysokiej Radzie, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera ze swego grona Wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Zapytała, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi?
Uwag nie zgłoszono, projekt uchwały w tej sprawie stanowi zał. nr 8 do niniejszego protokołu.
a) zgłaszanie kandydatów
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego.
Radny Pan Jan Bolesław Perkowski zgłosił kandydaturę Pana Zenona Żukowskiego. Z kolei Radny Pan Paweł Kondracki zgłosił kandydaturę Pana Bogusława Kwiatkowskiego. Radny Pan Wiesław Pusz zgłosił kandydaturę Pana Jarosława Wądołowskiego. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
- przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Radny odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez Radnych głosów, Przewodnicząca obrad zarządziła przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
- ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 9/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 10/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 27 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 27, głosów nieważnych nie było. Na Pana Bogusława Kwiatkowskiego oddano 17 głosów „za”, na Pana Jarosława Wądołowskiego oddano 15 głosów „za” oraz na Pana Zenona Żukowskiego oddano 12 głosów „za”. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Bogusława Kwiatkowskiego oraz Pana Jarosława Wądołowskiego na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego V kadencji. Wybrani kandydaci dokonali swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego stwierdziła, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr II/2/2014 z dnia 11 grudnia 2014 roku w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 11/.
Ad 6
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Starosty Powiatu Białostockiego.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk przypomniała Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.2 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytała, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 12/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego rozpoczęto zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu.
- zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Starosty Powiatu Białostockiego V kadencji.
Radny Pan Jan Bolesław Perkowski – na stanowisko Starosty Powiatu Białostockiego zgłosił kandydaturę Pana Romana Czepe. Z kolei Radny Pan Paweł Kondracki – na stanowisko Starosty Powiatu Białostockiego zgłosił kandydaturę Pana Antoniego Pełkowskiego.
Zgłoszony radny wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatur nie zgłoszono, wobec czego Przewodnicząca obrad zamknęła zgłaszanie kandydatów na Starostę Powiatu Białostockiego. Zgłoszeni kandydaci dokonali swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Następnie, Pani Anna Grycuk udzieliła głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 27 radnych, w chwili obecnej w obradach II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji uczestniczy 27 radnych. Pan Andrzej Babul przypomniał zebranym, iż na Starostę Powiatu Białostockiego zgłoszono 2 kandydatów - Pana Romana Czepe oraz Pana Antoniego Pełkowskiego.
Zarządzono 5 minutową przerwę w obradach.
- przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Radny odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodnicząca obrad zarządziła przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 7 minutową przerwę w obradach.
- ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Starostę Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 13/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 14/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 27 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 27, głosów nieważnych nie było. Na Pana Romana Czepe oddano 11 głosów „za”,a na Pana Antoniego Pełkowskiego oddano 16 głosów „za”. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Antoniego Pełkowskiego na Starostę Powiatu Białostockiego V kadencji.
Zarządzono 5 minutową przerwę w obradach.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego stwierdziła, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr II/3/2014 z dnia11 grudnia 2014 roku w sprawie wyboru Starosty Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 15/.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Antoni Pełkowski zabierając głos podziękował za poparcie jego kandydatury na Starostę Powiatu. Zapewnił, iż będzie czynił wszystko, by nie zawieść zaufania. Pan Starosta wyraził nadzieję na wspólną merytoryczną pracę na rzecz Powiatu Białostockiego i jego mieszkańców.
Ad 7
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk przypomniała Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera wicestarostę, na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytała, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 16/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego rozpoczęto zgłaszanie kandydatów na Wicestarostę Powiatu Białostockiego.
- zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego V kadencji.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Antoni Pełkowski zgłosił Panią Jolantę Den.
Zgłoszona radna wyraziła zgodę na kandydowanie oraz dokonała swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Następnie, Pani Anna Grycuk udzieliła głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 27 radnych, w chwili obecnej w II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji uczestniczy 27 radnych. Pan Andrzej Babul przypomniał zebranym, iż na Wicestarostę Powiatu Białostockiego zgłoszono 1 kandydata – Panią Jolantę Den, która wyraziła zgodę na kandydowanie.
Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę w obradach, celem przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania do przeprowadzenia wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
- przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodnicząca obrad zarządziła przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 7 minutową przerwę w obradach.
- ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Wicestarostę Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 17/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 18/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 27 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 27, głosów nieważnych nie było. Na Panią Jolantę Den oddano 17 głosów „za” oraz 10 głosów „przeciw”. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pani Jolanty Den na Wicestarostę Powiatu Białostockiego V kadencji.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego stwierdziła, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr II/4/2014 z dnia 11 grudnia 2014 roku w sprawie wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego /zał. nr 19/.
Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego podziękowała Wysokiej Radzie za wybór. Pani Wicestarosta wyraziła nadzieję na wspólną merytoryczną pracę na rzecz Powiatu Białostockiego i jego mieszkańców.
Ad 8
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru pozostałych Członków Zarządu Powiatu Białostockiego.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk przypomniała Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera pozostałych członków zarządu, na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytała, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 20/.
- zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Antoni Pełkowski zgłosił kandydatów na Członków Zarządu Powiatu Białostockiego V kadencji:
- Pana Jana Kaczana,
- Pana Michała Kozłowskiego,
- Pana Wiesława Pusza.
Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie oraz dokonali swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Następnie, Pani Anna Grycuk - Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego udzieliła głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 27 radnych, w II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji uczestniczy 27 radnych.
Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, czy przewidziany jest Członek Zarządu etatowy? Mówi się o Panu Wiesławie Puszu.”
Pan Antoni Pełkowski – Starosta Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, Wysoka Rado, nie ma żadnych ustaleń. Po pierwsze trzeba zobaczyć w jaki sposób Starostwo te zadania wypełnia i czy jest taka potrzeba. Jest za wcześnie na takie decyzje.”
Przewodnicząca Rady zarządziła przerwę w obradach, celem przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania na Członków Zarządu Powiatu.
Zarządzono 7 minutową przerwę w obradach.
- przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodnicząca obrad zarządziła przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 15 minutową przerwę w obradach.
- ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 21/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 22/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 27 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 27, głosów nieważnych nie było.
Na poszczególnych kandydatów oddano następującą ilość głosów:
- Pana Jana Kaczana – 17 głosów „za”, 9 głosów „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się”,
- Pana Michała Kozłowskiego – 14 głosów „za”, 10 głos „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący się”,
- Pana Wiesława Pusza – 15 głosy „za”, 11 głosów „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się”
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Jana Kaczana, Pana Michała Kozłowskiego oraz Pana Wiesława Pusza na Członków Zarządu Powiatu Białostockiego V Kadencji.
Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr II/5/2014 z dnia 11 grudnia 2014 roku w sprawie wyboru Członków Zarządu Powiatu Białostockiego /zał. nr 23/.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku /zał. nr 24/.
„Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Statut nie był zmieniany od 2006 roku. Został uchwalony Uchwałą Rady Powiatu Białostockiego Nr XL/348/2006 z dnia 25 maja 2006 roku. Od tego momentu zmieniały się przepisy, wchodziła nowa ustawa, wchodziły nowe rozporządzenia. Dopisujemy ustawy i te przepisy, które weszły w tym roku i wchodzą od nowego roku, a my jako Urząd Pracy będziemy musieli to realizować. W §1 dopisano <<Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, zwany dalej „Urzędem” jest powiatową samorządową jednostką organizacyjną Powiatu Białostockiego, nie posiadającą osobowości prawnej.>> W §3 zaktualizowano obowiązujące przepisy zgodnie ze stanem prawnym. W §4 musieliśmy zaktualizować zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art.35a ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Wprowadzamy realizację zadań związanych z Krajowym Funduszem Społecznym. Od tego roku we wrześniu zaczęliśmy go realizować. W §6 zgodnie z regulaminem organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zmieniono, bo do tej pory był zastępca Dyrektora ds. rynku pracy. Teraz zostało zmienione na zastępcę dyrektora. Wykreślono stanowisko zastępca dyrektora ds. świadczeń. Od dawna u Nas tego stanowiska nie ma. Jest tylko jeden zastępca dyrektora. Świadczenia są załatwiane nie tylko przez dyrektora, ale przez zastępcę dyrektora. W filii w Łapach wprowadzono stanowisko kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej. W każdym Urzędzie Pracy, także w moim jest Centrum Aktywizacji Zawodowej. To są najważniejsze zmiany. Te wszystkie zmiany wynikają z ustawy i przepisów. Od stycznia będziemy musieli to wszystko realizować.”
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, Pani Dyrektor, cieszę się bardzo, że została ta Filia w Łapach i czy na pewno ona tam zostanie?”
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: „Absolutnie nie ma mowy, żeby Filia w Łapach została zlikwidowana. Nie było mowy o likwidacji, filia działa, jest, pracownicy pracują i realizują zadania.”
Pan Krzysztof Gołaszewski – Radny Powiatu Białostockiego: „Redukcji zatrudnienia nie będzie?”
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: „Absolutnie nie”.
Pan Andrzej Babul – Radny Powiatu Białostockiego: „Chciałbym złożyć wniosek o skierowanie projektu uchwały do pracy Komisji. Nie widzę żadnej opinii Komisji. Żadna Komisja nie pracowała nad tym projektem. W dniu dzisiejszym trudno jest podjąć decyzję. Zgłaszam wniosek formalny.”
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: „Szanowni Państwo, Urząd działa bardzo dobrze. Dosłownie kilka dni temu miałam kompleksową kontrolę Najwyższej Izby Kontroli. Wyniki tej kontroli są ogłoszone na naszej stronie internetowej. Muszę powiedzieć, że zostaliśmy ocenieni bardzo dobrze, pozytywnie, bez żadnych uwag.”
Rada Powiatu Białostockiego odrzuciła zgłoszony przez Pana Andrzeja Babula - Radnego Powiatu Białostockiego wniosek o skierowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku do pracy Komisji przy 10 głosach „za” oraz 17 głosach „przeciw”.
Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado zawsze normą było, że każda uchwała była opiniowana przez Radcę Prawnego. W tych materiałach nie ma adnotacji Radcy Prawnego.”
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk wyjaśniła, że pod projektem uchwały znajduje się parafka Radcy Prawnego z datą 24 czerwca 2014 roku.
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: „Szanowni Państwo, zostało to sprawdzone merytorycznie przez Radców Prawnych. Czekaliśmy od tego momentu. Było to poruszane na posiedzeniu Zarządu Powiatu.”
Pan Andrzej Babul – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado od czerwca do grudnia nie było możliwości przez poprzednią Radę i przez poprzedni Zarząd Powiatu uchwalenia. Proszę wyjaśnić”.
Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Zarząd pod obrady niniejszą uchwałę otrzymał w grudniu.”
Pani Iwona Helena Rojcewicz - p.o. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: „Szanowni Państwo, pod obrady Zarządu stawiany był też Regulamin Organizacyjny Powiatowego Urzędu Pracy, bo do Regulaminu Organizacyjnego też musieliśmy wprowadzić te sprawy, które są związane z ustawą. Do Statutu wprowadzamy tylko przepisy, na których my pracujemy, i które regulują prace Urzędu Pracy. Tu nie ma rewolucji, w Statucie zostały dopisane przepisy, które obowiązują. Radca to zaopiniował, to przedłożyliśmy. Nasz Statut, który jest z 2006 roku obowiązuje, a ten jeżeli Państwo dzisiaj byście uchwalili, on będzie obowiązywał od stycznia 2015 roku”.
Radni innych pytań i uwag nie zgłosili. Przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 17 głosach „za” oraz 10 glosach „wstrzymujących się”, pozytywnie podjęła uchwałę Nr II/6/2014 z dnia 11 grudnia 2014 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku /zał. nr 25/.
Ad 10
Interpelacje i zapytania Radnych.
Pan Roman Czepe – Radny Powiatu Białostockiego: „Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, czy mogę mieć uprzejmą prośbę, żebyśmy pomyśleli o innej organizacji tej sali. Są inne formy rozwiązania, chodzi mi o mikrofony oraz systemy liczenia. Uprzejmie proszę o rozważenie mojej prośby.”
Nie zgłoszono innych interpelacji i zapytań przez Radnych.
Ad 11
Przyjęcie protokołu z obrad I Sesji RPB.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk przypomniała zebranym, iż I Sesja Rady Powiatu Białostockiego V kadencji odbyła się w dniu 2 grudnia 2014 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się, a także został przesłany wszystkim Radnym drogą e-mailową. Przewodnicząca obrad zapytała, czy są uwagi do jego treści?
Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodnicząca obrad zarządziła głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się” przyjęła protokół Nr I/2014 z dnia 2 grudnia 2014 roku /zał. nr 26/.
Ad 12
Sprawy różne.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Pani Anna Grycuk zapoznała Radnych z pismami, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego:
- Z pismem Pana Roberta Wardzińskiego – Członka Zarządu Powiatu Białostockiego z dnia 3 grudnia 2014 roku o złożeniu rezygnacji z pełnienia funkcji Członka Zarządu Powiatu w związku z wyborem na Burmistrza Choroszczy/zał. nr 27/.
- Z pismem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku informującym o obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego oraz podstawowych informacjach dotyczących składania oświadczeń majątkowych osób z jednostek samorządu terytorialnego /zał. nr 28/.
Ad 13
Zamknięcie obrad II Sesji RPB.
Przewodnicząca Rady – Pani Anna Grycuk podziękowała wszystkim zebranym za udział w posiedzeniu obrad II Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk zamknęła obrady II Sesji Rady Powiatu V kadencji, w dniu 11 grudnia 2014 roku, o godz. 1750.
Protokołowała: Obradom przewodniczyła:
Renata Zimnoch Anna Grycuk
Metryka strony