Protokół Nr I/2014 z dnia 01.12.2014r. (z I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji).
RP.0002.1.2014
Protokół Nr I/2014
z obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji
w dniu 1 grudnia 2014 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
Obrady inauguracyjnej I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji, w dniu 1 grudnia 2014 roku, o godz.1400, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Radny Senior Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji – Pan Marek Żmujdzin.
Radny Senior powitał wszystkich przybyłych gości, członków Zarządu poprzedniej kadencji oraz wszystkich Radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/. Nieobecny był Pan Antoni Pełkowski.
Prowadzący obrady poprosił zebranych o powstanie i wysłuchanie Hymnu Państwowego.
Następnie Radny Senior Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji - Pan Marek Żmujdzin poprosił Przewodniczącą Powiatowej Komisji Wyborczej – Panią Karolinę Małgorzatę Matyjaszek - Minta o wręczenie zaświadczeń o wyborze na Radnego Powiatu Białostockiego.
Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym dalszą część obrad poprowadził najstarszy wiekiem Radny Senior - Pan Marek Żmujdzin.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że w Sesji uczestniczy 26 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Następnie, poinformował, iż zgodnie z treścią art.20 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym Radny, przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Radny Pan Marek Żmujdzin poprosił najmłodszego wiekiem Radnego Pana Pawła Kondrackiego o wystąpienie do ceremonii ślubowania, a wszystkich obecnych o powstanie. Każdy Radny osobiście składa ślubowanie, poprzez odczytanie tekstu Roty.
Radny Pan Paweł Kondracki odczytywał kolejno nazwiska z listy radnych, w celu złożenia ślubowania. Ślubowanie złożyli wszyscy radni V Kadencji oprócz Pana Antoniego Pełkowskiego, który był nieobecny.
Następnie Radny Pan Marek Żmujdzin poprosił zebranych o powstanie i odmówienie modlitwy w intencji Ojczyzny.
W dalszej części obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji. Prowadzący obrady przypomniał zebranym porządek obrad, zapytał, czy są uwagi lub wnioski Radnych do porządku obrad?
Pan Andrzej Babul – Radny Powiatu Białostockiego: „Wysoka Rado, w kwestii formalnej nie widzę punktu przyjęcie lub zapoznanie Radnych z regulaminem wyboru Przewodniczącego. Ubolewam, że nie otrzymaliśmy tego wraz z otrzymanymi materiałami. Mam nadzieję, że teraz jest to możliwe abyśmy zapoznali się z nim.”
Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący obrad Rady Senior poddał wniosek pod głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego odrzuciła zgłoszony wniosek przy 10 głosach „za”,13 głosach „przeciw” oraz 1 głosie „wstrzymującym się”.
Pan Wojciech Fiłonowicz – Radny Powiatu Białostockiego: „Przepraszam bardzo, ale jestem bardzo zaskoczony, tym że wniosek był głosowany, ponieważ myślałem, że to jest kwestia formalna, oczywista. Ja na przykład zupełnie nie znam tego regulaminu. Zatem jak mogę nie zapoznać się i brać udział w głosowaniu”.
Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący obrad Radny Senior wyjaśnił, iż każdy wniosek formalny musi być głosowany.
Pan Zenon Żukowski – Radny Powiatu Białostockiego dodał, iż zgodnie ze Statutem Powiatu Białostockiego wniosków formalnych się nie głosuje.
Pani Hanna Nikitiuk – Radca Prawny Starostwa Powiatowego w Białymstoku „Wysoka Rado § 25 ust. 2 << Przewodniczący udziela głosów poza kolejnością w sprawie wniosków o charakterze formalnym, w szczególności dotyczących:
1) sprawdzenia kworum,
2) ograniczenia czasu wystąpień mówców,
3) zakończenia wystąpień,
4) zakończenia dyskusji i podjęcia uchwały,
5) zarządzenia przerwy,
6) odesłania projektu uchwały do komisji,
7) przeliczania głosów,
8) przestrzegania regulaminu obrad.
§ 26. 1. Przewodniczący przed poddaniem pod głosowanie wniosku doprowadza do jego sprecyzowania i ogłasza wniosek w taki sposób, ażeby jego treść była przejrzysta i nie budziła wątpliwości, co do intencji wnioskodawcy.>> Nie mamy regulaminu odnośnie głosowania, czy wyboru Przewodniczącego. Przepisy ustawy stanowią, że głosowanie na Przewodniczącego Rady odbywa się w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy Radnych.”
Pan Wojciech Fiłonowicz – Radny Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, Wysoka Rado akt prawa wyższego rzędu ustawy o samorządzie powiatowym art. 14 pkt.1 <<Rada Powiatu wybiera ze swego grona przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.>>
Porządek obrad :
- Otwarcie obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji.
- Wręczenie zaświadczeń o wyborze radnego.
- Złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych powiatu.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Wybór Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego Rady.
- Wybór Przewodniczącego Rady.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła porządek obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V Kadencji przy 25 głosach „za” oraz 1 głosie „wstrzymującym się”.
Ad 5
Wybór Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego Rady.
Prowadzący obrady poinformował, iż zgodnie z przedstawionym Państwu porządkiem obrad Rada Powiatu Białostockiego w dniu dzisiejszym będzie dokonywała wyboru Przewodniczącego Rady.
Wybór następuje w tajnym głosowaniu, stąd też niezbędne jest powołanie Komisji Skrutacyjnej. Radny Senior zaproponował, by na dzisiejsze obrady była powołana jedna Komisja Skrutacyjna w składzie 3 osobowym.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się” wyraziła zgodę na ustalenie jednej Komisji Skrutacyjnej w składzie trzyosobowym.
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania radnych do Komisji Skrutacyjnej. Radna Pani Barbara Grabowska do pracy w Komisji, zgłosiła Radnego Pana Michała Kozłowskiego. Z kolei Radny Pan Jan Bolesław Perkowski zgłosił kandydaturę Radnego Pana Andrzeja Babula. Radny Pan Paweł Kondracki zgłosił kandydaturę Radnego Pana Wojciecha Fiłonowicza. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na udział w pracach Komisji.
Prowadzący obrady – Pan Marek Żmujdzin ogłosił 10 minutową przerwę w obradach, w celu ukonstytuowania się Komisji Skrutacyjnej.
Po przerwie, w głosowaniu, Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie powołała Komisję Skrutacyjną, w składzie:
- Pan Wojciech Fiłonowicz - Przewodniczący Komisji
- Pan Michał Kozłowski
- Pan Andrzej Babul.
Pan Wojciech Fiłonowicz - Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z <<§ 35.1. W głosowaniu tajnym Radni głosują na kartach opatrzonych pieczęcią Rady i podpisami członków Komisji Skrutacyjnej.
2. Głosowanie tajne przeprowadza Komisja Skrutacyjna wybrana przez Radę spośród Radnych. Komisja skrutacyjna wybiera Przewodniczącego Komisji.
3. Kart do głosowania nie może być więcej niż Radnych obecnych na sesji.
4. W przypadku liczby kandydatów większej niż jeden, przy nazwisku każdego kandydata, po lewej stronie umieszcza się kwadrat.
5. W przypadku głosowania na jednego kandydata przy nazwisku kandydata umieszcza się trzy puste kwadraty „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się”.
§ 36. 1. W celu stworzenia warunków do oddania przez Radnych głosu w sposób zapewniający tajność głosowania prowadzący obrady wyznacza odpowiednie miejsce. Głosowanie tajne odbywa się w ten sposób, że każdy Radny wywołany w porządku alfabetycznym, odebrawszy od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania, dokonuje wyboru, w tym celu może udać się w miejsce zapewniające tajność głosowania.
2. W przypadku liczby kandydatów większej niż jeden Radny dokonuje wyboru stawiając znak "x" w kwadracie przy nazwisku wskazanego przez siebie kandydata.
3. Przy głosowaniu na jednego kandydata Radny dokonuje wyboru stawiając znak "x" w jednym z kwadratów albo w kratce "za", albo w kratce "przeciw", albo w kratce "wstrzymuję się".
4. Znak "x" winien być postawiony piórem, długopisem lub cienkopisem tak, aby jego bezśladowe usunięcie lub zamazanie było niemożliwe.
5. Znak „x” winien być postawiony w taki sposób, by linie krzyżowały się w polu kwadratu.
§ 37. 1. Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w większej niż jedna kratkach lub nie postawiono go w żadnej.
2. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk albo poczynienie innych dopisków nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.
§ 38. 1. Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej ogłasza wyniki głosowania tajnego niezwłocznie po ich ustaleniu.
2. Ogłoszenie rozstrzygającego wyniku głosowania tajnego jest równoznaczne z wyborem kandydata.
3. Z głosowania tajnego Komisja skrutacyjna sporządza protokół, który stanowi załącznik do protokołu z sesji.
4. Wykorzystane karty do głosowania Komisja Skrutacyjna pakuje w pakiet, zabezpiecza i oddaje do umieszczenia w dokumentach z danej sesji.>>”
Pan Andrzej Babul – Radny Powiatu Białostockiego: „Szanowni Państwo, Wysoka Rado, bardzo dziękuję Panu Fiłonowiczowi za odczytanie regulaminu głosowania o taki mi chodziło.”
Ad 6
Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu.
Prowadzący obrady Radny Senior – Pan Marek Żmujdzin przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera ze swojego grona Przewodniczącego bezwzględną większością głosów, w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 4/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu.
Zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego V kadencji.
Radna Pani Jolanta Den zgłosiła kandydaturę Radnej Pani Anny Grycuk. Radna Pani Anna Grycuk wyraziłz zgodę na kandydowanie. Z kolei Radny Pan Jan Bolesław Perkowski zgłosił kandydaturę Radnego Pana Zenona Żukowskiego. Zgłoszony kandydat wyraził zgodę na kandydowanie. Zgłoszeni kandydaci dokonali swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Zarządzono przerwę w celu przygotowania kart do tajnego głosowania.
Następnie, Pan Marek Żmujdzin – Radny Senior udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 27 radnych, w chwili obecnej w obradach I Sesji Rady Powiatu Białostockiego V kadencji uczestniczy 26 radnych. Pan Wojciech Fiłonowicz – Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej przypomniał zebranym, iż na Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszono 2 kandydatów – Panią Annę Grycuk oraz Pana Zenona Żukowskiego.
Przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Radny odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący obrad Radny Senior zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
Ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 5/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 26 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 25, głosów nieważnych 1. Na Radną Panią Annę Grycuk oddano 15 głosów. Na Radnego Pana Zenona Żukowskiego oddano 10 głosów. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pani Anny Grycuk na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego V kadencji /zał. nr 6/.
Radny Senior stwierdził, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/1/2014 z dnia 1 grudnia 2014 roku w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 7/.
Prowadzący obrady - Pan Marek Żmujdzin pogratulował i przekazał prowadzenie obrad nowo wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Białostockiego.
Radna Pani Anna Grycuk podziękowała za zaufanie i powierzenie jej zaszczytnej funkcji Przewodniczącej. Zapewniła, iż będzie się starała godnie reprezentować Radę Powiatu.
Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk poinformowała Wysoką Radę, iż zgodnie z art. 25 c ustawy o samorządzie powiatowym Radni mają obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego, w nieprzekraczalnym terminie, tj. 30 dni od dnia złożenia ślubowania. Druki oświadczeń zostały Państwu rozdane /zał. nr 8/.
Ponadto, w sprawach różnych, Przewodnicząca obrad poprosiła Radnych Rady Powiatu Białostockiego o wypełnienie ankiety radnego i dostarczenie jej do Biura Rady /zał. nr 9/.
Zamknięcie obrad I Sesji.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodnicząca Rady Powiatu Białostockiego – Pani Anna Grycuk zamknęła obrady I Sesji Rady Powiatu V kadencji, w dniu 1 grudnia 2014 roku, o godz. 1555.
Podpisała:
Pani Anna Grycuk
Przewodnicząca Rady
Protokołowała:
Renata Zimnoch
Metryka strony