Sesja Nr XXVIII z dnia 19.05.2005r.

Or.V.0041- 28 / 2005

 

 

 

Protokół Nr XXVIII / 2005

z obrad XXVIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego II kadencji

 w dniu 19 maja 2005 roku

 w Domu Dziecka w Krasnem

 

Obrady XXVIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego II kadencji, w dniu 19 maja 2005 roku, o godz.1000, w Domu Dziecka w Krasnem, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński.

Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych / listy obecności stanowią zał. nr 1,2 /.

Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 22 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż radnym został przesłany projekt porządku dziennego XXVIII Sesji RPB.

Pan Przewodniczący zapytał, czy są uwagi radnych do proponowanego porządku obrad?

Ponieważ uwag nie zgłoszono, Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad porządkiem obrad.

 

Porządek obrad przyjęto jednogłośnie do realizacji, w brzmieniu:

1.       Otwarcie obrad XXVIII Sesji Rady.

2.       Przyjęcie porządku dziennego.

3.       Informacja Starosty o pracach Zarządu między Sesjami.

4.       Informacja o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii – ref. Powiatowy Lekarz Weterynarii.

5.       Informacja o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie powiatu – ref. Powiatowy Inspektor Sanitarny.

6.       Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok.

7.       Interpelacje i zapytania radnych.

8.       Przyjęcie protokołu z XXVII Sesji RPB.

9.       Sprawy różne.

10.    Zamknięcie obrad XXVIII Sesji RPB.

 

Ad. 3

Informacja Starosty o pracach Zarządu między Sesjami.

Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 25 listopada 2005 roku  do dnia 19 maja 2005 roku  /zał. nr 3 /.

W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 3 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:

·         majątku powiatowego,

·         dróg powiatowych,

·         ochrony zdrowia oraz opieki społecznej,

·         dotyczących oświaty, kultury i sportu,

·         dotyczących finansów i budżetu.

                 Ponadto Zarząd:

-  udzielił pełnomocnictwa Radcy Prawnemu do reprezentowania interesów Powiatu przed instancjami sądowymi,

-  podpisał odpowiedź na wniosek Zakładu Energetycznego w sprawie uzgodnienia projektowanego przyłącza kablowego do budynku mieszkalnego położonego w Sochoniach, gm. Wasilków,

-  przyznał premie za m-c kwiecień 2005 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych    prowadzonych przez Powiat,

-  udzielił upoważnienia P. Dorocie Kolenda do składania oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności Powiatowego Urzędu Pracy,

-   rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.

                            Starosta Powiatu i członkowie Zarządu uczestniczyli w:

-  uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Łapach poświęconej 65 rocznicy Zbrodni Katyńskiej,

-  organizacji V Biegu Ulicznego im. Waldemara Kikolskiego,

-  obchodach 214 Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,

-  uroczystości podsumowania programu „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze gminy   widziane oczyma młodzieży gimnazjalnej” w Gimnazjum w Dobrzyniewie Dużym,

-   wręczeniu Sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jałówce,

-   obchodach „Dnia Strażaka 2005” w OSP w Choroszczy,

-   obchodach 60 Rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem w Zabłudowie,

-   Konwencie Powiatów Województwa Podlaskiego,

-   XVIII Ogólnopolskiej Konferencji wójtów, burmistrzów, Prezydentów i Starostów w Mińsku u Mazowieckim,

-   obchodach 130-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Białymstoku,

-   uroczystościach Dnia Patrona Szkoły w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach,

-   uroczystości uhonorowania laureatów medalu Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie,

-   konferencji na temat: „szanse podlaskich produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych na rynku krajowym i europejskim.

                Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu Powiatu między sesjami przyjęła do wiadomości.

 

 

Ad. 4

                Informacja o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii – ref. Powiatowy Lekarz Weterynarii.

                Pan Zdzisław Jabłoński – Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił Wysokiej Radzie informację o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii / zał. nr 4 /.

                „W działalności merytorycznej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku należy wyróżnić dwa zasadnicze kierunki: rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, badanie zwierząt rzeźnych i mięsa oraz nadzór nad środkami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego i żywienia zwierząt. Należy stwierdzić, że sytuacja epizootyczna na terenie powiatu białostockiego w zakresie występowania chorób zakaźnych jest dobra i z roku na rok poprawia się. W 2004 roku na terenie Powiatu Białostockiego stwierdzono: białaczka enzootyczna bydła 28 sztuk w 15 gospodarstwach. Celem ograniczenia występowania wścieklizny u zwierząt prowadzone są szczepienia zapobiegawcze zarówno zwierząt gospodarczych jak i wolnożyjących. W 2004 roku zaszczepiono 22360 sztuk psów i 170 kotów. Dzięki prowadzonym szczepieniom zwierząt dzikich praktycznie zlikwidowano wściekliznę na terenie Powiatu. Celem wykrycia i likwidacji gruźlicy, brucelozy i białaczki bydła przeprowadzono badania monitoringowe tych chorób. W 2004 roku zbadano bydła na gruźlicę ogółem: 18 487 szt. W kierunku białaczki zbadano ogółem: 13 484 szt. W kierunku brucelozy bydła zbadano ogółem: 14 060 szt. Groźną chorobą zakaźną zwalczaną z urzędu jest BSE (choroba szalonych krów) i chociaż do dnia dzisiejszego na terenie powiatu nie stwierdzono ani jednego przypadku wystąpienia tej choroby, prowadzony jest program zapobiegawczy, którego celem jest niedopuszczenie do wystąpienia tej choroby. Badaniem w kierunku wykrycia tej choroby objęte są wszystkie ubijane sztuki powyżej 30 m-cy oraz bydła z grupy podwyższonego ryzyka powyżej 24 m-cy. W zakresie działalności nadzorczej należy wyodrębnić trzy zasadnicze kierunki: nadzór nad ubojem zwierząt, produkcją, obrotem i przechowywaniem środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, nadzór nad zdrową jakością środków żywienia zwierząt, nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu oraz nad jakością materiału biologicznego.

                Nadzór w obszarze pozyskiwania, transportu i przetwórstwa mleka prowadzony był w 1 zakładzie przetwórczym, 116 zlewniach oraz 665 gospodarstw, w których jest prowadzony bezpośredni odbiór mleka. Z terenu naszego powiatu mleko dostarczane było do 9 mleczarni: Łapy, Sokółka, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Grajewo, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Mońki i Siemiatycze. Wszystkie te zakłady posiadają uprawnienia eksportowe do UE. Na 3 200 gospodarstw produkujących mleko – 2 076 posiada zaświadczenia Powiatowego Lekarza Weterynarii, że gospodarstwo spełnia wymogi sanitarno – weterynaryjne w zakresie pozyskiwania i przechowywania mleka.

                Nadzór nad zdrowotną jakością środków żywienia zwierząt prowadzony jest głównie w wytwórniach pasz poprzez kompleksowe kontrole dwa razy w roku oraz kontrole doraźne w zależności od potrzeb. Pod ścisłym nadzorem jest import pasz i dodatków paszowych. Każda dostawa jest badana organoleptycznie i bakteriologicznie i w zależności od wyników tycz badań wydawana jest decyzja o dopuszczeniu do produkcji i obrotu.

                Na terenie działania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku znajduje się 92 fermy drobiu rzeźnego (hodowla brojlerów kurzych, gęsich i indyczych). W 2004 roku sporządzono 97 protokołów kontroli tych ferm.

                Sumując należy stwierdzić, że inspekcja weterynaryjna chroniąc zdrowie zwierząt i nadzorując produkcję środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, chroni zdrowie człowieka, zdrowie mieszkańców naszego terenu.”

                Radny Pan Andrzej Osmolski zapytał: „mówił Pan, iż na terenie powiatu mamy 11 zakładów, które mogą sprzedawać swoje produkty do wszystkich krajów UE, jak również do krajów z całego świata. Ile faktycznie zakładów wysyła swoje produkty do innych krajów?”

                Pan Zdzisław Jabłoński – Powiatowy Lekarz Weterynarii odpowiedział, iż 3 – 4 zakłady wysyła swoje produkty do innych krajów.

                Radny Pan Józef Sikorski stwierdził, iż w związku z tym, iż choroba, jaką jest wścieklizna została opanowana wśród lisów, wzrosła liczebność lisów i są one zagrożeniem dla innych drobnych zwierząt.

                Powiatowy Lekarz Weterynarii wyjaśnił: „Rzeczywiście lisów jest znacznie więcej, wścieklizna była naturalnym czynnikiem, który ograniczał populację lisa. Jednak, nie możemy myśleć w ten sposób, że jeżeli będzie wścieklizna to będzie mniej lisów. Dla nas najważniejszą sprawą jest zdrowie zwierząt i zdrowie ludzi.”

                Radni więcej pytań nie zgłosili.

Rada Powiatu Białostockiego informację o sytuacji sanitarno – epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii przyjęła do wiadomości.

 

 

Ad.5

Informacja o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie powiatu.

Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie informację o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie Powiatu /pełny, pisemny materiał na ww. temat stanowi zał. nr 5 /. Zaznaczyła, iż „zadaniem Inspekcji Sanitarnej jest ochrona zdrowia ludzkiego przed wpływem czynników szkodliwych lub uciążliwych, w tym głównie profilaktyka chorób zakaźnych i zawodowych. Realizacja powyższego odbywa się poprzez prowadzenie systematycznego nadzoru nad: warunkami higieny środowiska, stanem sanitarnym zakładów opieki zdrowotnej, przestrzeganiem zasad profilaktyki chorób zakaźnych i zakażeń zakładowych, warunkami higieny pracy w zakładach pracy, warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia, warunkami higieny nauczania i wychowania w szkołach i innych placówkach oświatowo – wychowawczych. Celem działania Inspekcji sanitarnej jest eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń zdrowotnych. Kluczowe znaczenie mają te zagrożenia, które związane są z powszechną i długotrwałą ekspozycją człowieka na ich oddziaływanie. Czynniki, które niosą ww. zagrożenia to: jakość wody wykorzystywanej do picia i na potrzeby gospodarcze, sposób gromadzenia i utylizacji odpadów stałych i płynnych, środowisko pracy dzieci, młodzieży i dorosłych, jakość żywności, jej zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne, sposób żywienia i stan odżywiania poszczególnych grup ludności, profilaktyka chorób zakaźnych i zatruć w określonych środowiskach, poziom higieny w zakresie ochrony zdrowia w różnych grupach społecznych.”

Radny Pan Zenon Żukowski zapytał, jakie działania zostały podjęte od czasu, gdy wystąpiło zanieczyszczenie wód stanowiących ujęcie wody pitnej dla miasta Białegostoku?

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku – Pani Maria Aksiucik wyjaśniła, iż: „były podwyższone chloroformy przez dwa miesiące, jednak było to podyktowane wyższością innego celu tzn. aby woda odpowiadała normom bakteriologicznym. Moim zdaniem, tutaj jest działanie dla samorządu i dla samorządu wojewódzkiego w sensie nadzoru nad ujęciami wody i zabezpieczeniem wód powierzchniowych. Wodociąg Białostocki korzysta z ujęć powierzchniowych rzeki Supraśl. Wszyscy wiemy, jaka była sytuacja na rzece Supraśl. Problem był taki, że my mieliśmy jako Inspekcja informację, że podjęte będą działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa tego ujęcia powierzchniowego i oczyszczenia rzeki Supraśl, poprawienia grobli funkcjonującej przy całym ujęciu. Należałoby monitować do samorządu, aby odpowiednio dbać o wody powierzchniowe. W takiej sytuacji Wodociągi Białostockie stanęły na wysokości zadania i nie dopuściły, aby ta woda była niewłaściwej jakości pod względem bakteriologicznym, co jest bardzo dużym zagrożeniem. Natomiast, Inspekcja Sanitarna nie nadzoruje ujęć wody. Zajmuje się tym Inspekcja Ochrony Środowiska i wszystkie odpowiednie komórki w samorządach, które powinny to monitować. Wiosna się zbliża i może powtórzyć się sytuacja z ubiegłego roku. Informacji czy jest coś w tym względzie planowane i robione w tym roku, należałoby żądać od samorządu wojewódzkiego”.

Następnie, Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał o czynniki rakotwórcze występujące w zakładzie JAZ Fronty Meblowe w Łapach.

Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdziła, iż: „czynnikami rakotwórczymi występującymi ww. zakładzie pracy są najprawdopodobniej czynniki rakotwórcze pochodzenia chemicznego. Ujęcie tego zakładu w materiale, który państwu przedstawiłam nie wskazuje na to, że są w tym zakładzie niedociągnięcia. W informacji tej jest mowa o zakładach, w których pracuje większa ilość osób.”

Ponadto, Radny Wojciech Bukłaha poprosił o wyjaśnienie przyczyny zaopatrywania w wodę jego zdaniem niewłaściwej jakości, ludności z gminy Łapy.

Powiatowy Inspektor Sanitarny wyjaśniła, iż „częściowo w pewnych okresach woda na terenie gminy Łapy jest niewłaściwej jakości. Dotyczy to mętności, czy też innych składników chemicznych. Wodociąg Łapy nie jest tym wodociągiem, który byłby najlepszy. Zaopatrzenie wody odbywa się ze studni głębinowych, jednak głębokość tych studni jest mniejsza niż zalecana, stąd te zanieczyszczenia.”

W powyższej sprawie głos zabrał Radny Pan Wiktor Brzosko. Zaznaczył, iż „niedawno zmieniły się przepisy dotyczące jakości wody. Dwa lata temu zawartość żelaza dopuszczalna w wodzie mogła wynosić 0,5 mg i była to normatywna zawartość żelaza i wszystkie wodociągi to spełniały. Natomiast, w tej chwili norma wynosi 0,2 mg żelaza na litr wody. Te przekroczenia, jeśli chodzi o Wodociąg Łapski to są przekroczenia rzędu 0,005 mg, 0,0005 mg. Woda głębinowa w Łapach zawiera bardzo dużo żelaza. Problemem w Łapach jest to, iż ujęcia wody wymagają modernizacji. Są one sterowane ręcznie. Lekarstwem jest automatyka i monitorowanie. To wymaga większych inwestycji. Ten problem nie zagraża zdrowiu mieszkańców, ponieważ te przekroczenia są na bardzo niskich poziomach.”

Radni więcej pytań nie zgłosili.

Rada Powiatu Białostockiego informację o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie powiatu przyjęła do wiadomości.

 

Ogłoszono 15 minutową przerwę w obradach.

 

Ad. 6

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok.

                Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok / zał. nr 6 /.

                „Dzisiaj Państwo otrzymaliście nową wersję projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok. Ta wersja powstała w wyniku opinii Komisji Infrastruktury Technicznej. Zmiany dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach, jak też Domu Pomocy Społecznej w Uhowie. W pierwotnej wersji, którą zaproponował Zarząd był to wniosek o skoncentrowanie środków planowanych w tych Domach Pomocy Społecznej na wykonanie jednego zadania w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach tj. realizację oczyszczalni ścieków, a przełożenie planowanych wcześniej inwestycji z roku 2005 na rok 2006 tj. modernizacji kotłowni w Czerewkach, jak też modernizacji kotłowni w Uhowie na rok 2006.

Zmiany w budżecie Powiatu po stronie dochodów dotyczą zwiększenia planu dochodów łącznie o kwotę 515 807 zł. Zwiększenia te występują w trzech działach tj.: Oświata i wychowanie, Pomoc społeczna i Działalność usługowa – Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. W Dziale Oświata i wychowanie zwiększa się o 50 000 zł plan dochodów własnych. Planowane jest to zwiększenie o planowane przychody, jakie uzyska Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach w wyniku rozstrzygnięcia pozytywnego dla Centrum przetargu na prowadzenie kursów kształcenia bezrobotnych. W Dziale Pomoc społeczna zwiększenie następuje w Rozdziale Placówki opiekuńczo – wychowawcze. Jest to zwiększenie planu dochodów budżetu o 315 184 zł. Jest to wynik podpisania porozumień z innymi powiatami w zakresie finansowania pobytu dzieci pochodzących z tych powiatów, dzieci, które przebywają w naszych placówkach. Jeśli chodzi o domy pomocy społecznej, to tutaj zwiększenie jest o kwotę 97 623 zł i wynika to z dokonanej szczegółowej analizy dochodów własnych domów pomocy społecznej uzyskiwanych z odpłatności pensjonariuszy i wpłat dokonywanych przez gminy. W trzecim Dziele zmiany dotyczą Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w powiązaniu z załącznikiem nr 5, w którym to również przedstawia się aktualizację planu przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 lutego br. stało się jasne, że Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym jest funduszem samorządowym, konkretnie powiatowym i o planie przychodów i wydatków tego funduszu stanowi Rada Powiatu, a nie jak wynikało z poprzednich interpretacji prawnych, że jest to fundusz państwowy i o wszelkich zmianach poprzednio miał decydować Minister Infrastruktury. Stąd konieczne jest uaktualnienie planu przychodów i wydatków tego funduszu, gdyż ten plan był sporządzony według procedury, która obowiązywała przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego i plan, który był utworzony w maju roku 2004, a dotyczy roku 2005 wymaga aktualizacji. W ramach aktualizacji planu przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym planuje się kwotę 53 000 zł przeznaczyć na utrzymanie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W ten sposób po dokonanych zmianach plan dochodów budżetu powiatu na rok bieżący wyniesie 63 385 857 zł.

Po stronie planowanych wydatków odpowiednio, stosownie do źródeł pozyskanych dochodów przeznacza się: 53 000 zł na zwiększenie planu wydatków Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku, w Dziale Oświata i wychowanie zwiększa się plan wydatków o 50 000 zł – jest to kwota skierowana na zwiększenie planu wydatków Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach, w Dziale Placówki opiekuńcze i wychowawcze: domy dziecka - zwiększa się odpowiednio o tę kwotę, o którą zwiększa się plan dochodów zwiększa się plan wydatków, natomiast w domach pomocy społecznej – przenosi się plan wydatków, dostosowując do źródeł finansowania stosownie do prognozowanej liczby pensjonariuszy i średniego kosztu. Ostatnie zmiany dotyczą edukacyjnej opieki wychowawczej. Tutaj następuje zwiększenie planu wydatków o kwotę 7 480 zł na zwiększenie planu wydatków w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łapach.”

                Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego o przedstawienie opinii Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok:

·          Pan Krzysztof Silwon – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej, zabierając głos stwierdził, iż Komisja Infrastruktury Technicznej zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok, z wyłączeniem pozycji dotyczącej remontu kapitalnego oczyszczalni ścieków w DPS w Czerewkach.

·          Komisja Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok bez wyłączenia pozycji dotyczącej remontu kapitalnego oczyszczalni ścieków w DPS w Czerewkach.

Zabierając głos Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poprosił Komisje stałe Rady Powiatu Białostockiego o inny tryb pracy Komisji, tj. polegający na zwoływaniu posiedzeń z tygodniowym wyprzedzeniem (przed terminem Sesji).

Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił wniosek, aby punkt 6 dotyczący remontu kapitalnego oczyszczalni ścieków w DPS w Czerewkach wyłączyć z projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok.

Pan Damian Raczkowski – Wicestarosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż „Zarząd Powiatu Białostockiego uwzględnił wniosek Komisji Infrastruktury Technicznej dotyczący wyłączenia pozycji dotyczącej remontu kapitalnego oczyszczalni ścieków w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach. Komisja Infrastruktury Technicznej postanowiła, iż powyższy temat omówi szczegółowo na kolejnym posiedzeniu Komisji.”

Radny Pan Józef Sikorski wystąpił z prośbą do Zarządu Powiatu, aby pieniądze z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska były dyskutowane na Komisji Rolnictwa i Środowiska.

Głos w dyskusji zabrała Pani Maria Borodziuk - Skarbnik Powiatu Białostockiego. Stwierdziła, iż „od samego początku, czyli począwszy od projektu budżetu, który był złożony w dniu 15 listopada 2004 roku, jeśli chodzi o inwestycje Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach zawsze występowała modernizacja kotłowni i w drugiej pozycji 6.2 remont oczyszczalni ścieków, tj. kwota 201 100 zł. Jeżeli Państwo byście zechcieli prześledzić wszystkie zmiany, jakie miały miejsce od 20 stycznia to nie było zmieniane. Również i kwota dofinansowania z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska rozpisana na poszczególne inwestycje jest zgodna z tym, co było dyskutowane i przyjęte przez Komisję Rolnictwa i Środowiska. W związku z tym tutaj nie można mówić o tym, iż Zarząd Powiatu realizując wniosek Komisji Infrastruktury Technicznej miałby w pozycji 6.2 wpisać 0, ponieważ już wcześniej Wysoka Rada zdecydowała, że zakładany koszt zadania tj. 201 100 zł, i że bedzie to finansowane ze źródeł: 30 000 z PFOŚiGW, 50 000 dotacja z NFOŚiGW i 100 000 z PFRON. W tej chwili, jeżeli się nie dokona odpowiednich zmian, nie podejmie się na najbliższej Sesji Rady Powiatu decyzji czy będzie realizowana oczyszczalnia ścieków, to i tak tej inwestycji rozpocząć nie można, ponieważ dysponujemy w budżecie kwotą tylko 51100 zł. W związku z tym tutaj jest potrzebna odrębna decyzja Rady Powiatu. Zarząd Powiatu doszedł do wniosku, że jest to przedwczesne skumulowanie środków na remont oczyszczalni ścieków i pozostawił bez zmian te zapisy do dalszej decyzji wtedy, kiedy Komisja Infrastruktury Technicznej będzie przekonana i pomoże podjąć decyzję.”

Radny Pan Zenon Żukowski po wysłuchaniu wyjaśnień wycofał wniosek dotyczący wyłączenia punktu 6 z projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok dotyczącego remontu kapitalnego oczyszczalni ścieków w DPS w Czerewkach.

Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz stwierdził, iż „ustawa o finansach publicznych mówi, iż w art. 119 przygotowanie projektu uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, a także inicjatywa w sprawie zmian tej uchwały należą do wyłącznej kompetencji Zarządu jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym Państwo otrzymaliście projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok i głosowanie formalnie może być za przyjęciem lub odrzuceniem tej uchwały.”

Więcej pytań i uwag nie zgłoszono. Przystąpiono do głosowania.

Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się” podjęła uchwałę Nr XXVIII/230/2005 w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2005 rok / zał. nr 7 /.

 

Ad. 7

Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Pani Eliza Jurgiel zgłosiła interpelację dotyczącą remontu ulicy Mickiewicza w Choroszczy.

Pan Damian Raczkowski – Wicestarosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż „remont na ulicy Mickiewicza w Choroszczy na odcinku ok. 1600 metrów był realizowany w ubiegłym roku. Jednak okazało się, że nie był on wykonany trwale. Wystąpiliśmy do Wykonawcy z reklamacją tych robót i została ona uznana. Ponadto, Zarząd Powiatu zaproponował Komisji Infrastruktury Technicznej również poprawę nawierzchni na odcinku od ul. Słowackiego do rynku.”

Zarząd Powiatu przyjął interpelację do przeanalizowania i zapewnił o udzieleniu odpowiedzi.

 

Następnie, Radna Pani Wanda Łapińska zwróciła się do Zarządu Powiatu Białostockiego z prośbą o wykonanie dwóch przejść na ul. Piłsudskiego w Surażu.

Zarząd Powiatu przyjął interpelację do przeanalizowania i zapewnił o udzieleniu odpowiedzi.

 

Pan Krzysztof Silwon zapytał: „Czy nadmierne, zwiększone wycinanie drzew przy drogach Powiatu nie jest zbyt duże? Czy konieczne jest uzupełnianie wycinanych drzew?”

Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego powiedział, iż szczegółowa odpowiedź ww. sprawie zostanie udzielona na piśmie. W chwili obecnej wyjaśnił, iż „obecnie krąży apel, aby powycinać większość drzew przy drogach. W miejscu wycinanych drzew planowane jest sadzenie niskich krzewów. W związku z powyższym śmiertelność w wypadkach zmniejszyłaby się o ok. 20 %”.

 Ponadto, Pan Krzysztof Silwon poddał pod wątpliwość wyniki głosowania w sprawie rezygnacji jego osoby z członkostwa w Komisji Rewizyjnej.

Przewodniczący obrad poprosił o pisemne zgłoszenie tej sprawy w celu umożliwienia przeprowadzenia ponownego głosowania. Zaznaczył, iż od ostatniej Sesji upłynęło sporo czasu, a w związku z tym nie ma możliwości potwierdzenia bądź odrzucenia zgłoszonych zarzutów.

 

 

Ad. 8

Przyjęcie protokołu z XXVII Sesji RPB.

                Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński  przypomniał zebranym, iż  XXVII Sesja Rady Powiatu Białostockiego II kadencji odbyła się w dniu 28 kwietnia 2005  roku. Protokół był wyłożony do wglądu i zgłoszenia uwag. Zapytał, czy ktoś z radnych zgłasza do niego uwagi? 

                Uwag nie zgłoszono, wobec czego przystąpiono do głosowania.

                Rada Powiatu Białostockiego, przy 6 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła protokół Nr XXVII/2005 z dnia 28 kwietnia 2005 roku.

 

Ad. 9

Sprawy różne.

W sprawach różnych, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński przypomniał Wysokiej Radzie, iż na XXVII Sesji Rady Powiatu radni zapoznali się z interwencją Senatora Pana Krzysztofa Jurgiela dotyczącą sprawy Państwa Elżbiety i Tadeusza Charyło. W między czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w tej sprawie wydał postanowienie odrzucające skargę Państwa Charyło na uchwałę Rady Powiatu Białostockiego z dnia 16 grudnia 2004 roku NR XXIII/187/2004 w przedmiocie odmowy ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie pożyczki na utworzenie miejsc pracy. W związku z powyższym Przewodniczący obrad przedstawił zebranym projekt odpowiedzi do Senatora Pana Krzysztofa Jurgiela i do Pana Tadeusza Charyło / zał. nr 8 – 9 /.

Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, upoważniła Pana Andrzeja Adama Kałużyńskiego – Przewodniczącego RPB do podpisania pisma do Senatora Pana Krzysztofa Jurgiela i do Pana Tadeusza Charyło / zał. nr 10 – 11 /.

 

Następnie, Pan Andrzej Adam Kałużyński poinformował zebranych, iż na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku (art. 6 ust. 1 pkt 2) wystąpi z wnioskiem do Starosty Powiatu Białostockiego o udzielenie informacji w sprawie zatrudnienia osób w Starostwie Powiatowym, jakie to osoby, ile jest osób zatrudnionych na niepełnych etatach oraz o udzielenie informacji o osobach, które nabyły prawa emerytalne i rentowe.

 

Ponadto, Radna Pani Bożena Bieta zaprosiła zebranych na Majówkę z Piosenką Żołnierską, która odbędzie się dnia 22 maja w Czarnej Białostockiej.

 

 

Ad. 10

Zamknięcie obrad XXVIII Sesji RPB.

Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Andrzej Adam Kałużyński zamknął obrady XXVIII Sesji Rady Powiatu II kadencji, w dniu 19 maja 2005 roku, o godz. 1230.

 

 

Protokołowała:

Bogumiła  Malinowska

 

 

Przewodnicący Rady

Andrzej Adam Kałużyński

 

 

Niniejszy  protokół  został  przyjęty podczas obrad  XXX  Sasji Rady Powiatu  w  dniu  30.06.2005r.

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Anna Szczepańska

Opublikował: Hanna Tołłoczko

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 30-06-2005

Data udostępnienia w BIP: 07-07-2005 14:52

Data modyfikacji informacji: 07-07-2005 14:47