Sesja Nr XXIV z dnia 20.01.2005
Or.V.0041- 24 / 2005
Protokół Nr XXIV / 2005
z obrad XXIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego II kadencji
w dniu 20 stycznia 2005 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
Obrady XXIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego II kadencji, w dniu 20 stycznia 2005 roku, o godz.1000, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych / listy obecności stanowią zał. nr 1,2 i 3 /.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny był radny Pan Wojciech Bukłaha.
Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał, iż radnym został przesłany projekt porządku dziennego XXIV Sesji RPB. Poinformował zebranych, iż do porządku obrad proponuje się wprowadzić następujące zmiany:
· obecny pkt 6: „Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XVIII/143/2004 RPB z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego” proponuje się przenieść jako pkt.11
· proponuje się wprowadzić jako pkt 10: „Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu”
· proponuje się wprowadzić jako pkt.12: „Podjecie uchwały w sprawie zabezpieczeń udzielonych bankom w związku z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1430 B Ogrodniczki – Karakule – Sowlany”.
Pozostałe punkty otrzymują kolejne numery.
Pan Andrzej Adam Kałużyński zapytał, czy są uwagi radnych do proponowanego porządku obrad?
Ponieważ uwag nie zgłoszono, Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad porządkiem obrad wraz ze zgłoszonymi zmianami.
Zmieniony porządek obrad przyjęto jednogłośnie do realizacji, w brzmieniu:
1. Otwarcie obrad XXIV Sesji Rady.
2. Przyjęcie porządku dziennego.
3. Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
4. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za 2004 rok.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
6. Przyjęcie informacji o wykorzystaniu środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w 2004 roku.
7. Akceptacja podziału powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w 2005 roku.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/186/2004 RPB z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 oraz zasad udzielania dotacji ze środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia budżetu Powiatu na 2005 rok.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XVIII/143/2004 RPB z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego.
12. Podjecie uchwały w sprawie zabezpieczeń udzielanych bankom w związku z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1430 B Ogrodniczki – Karakule – Sowlany.
13. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do dokonywania wszelkich czynności związanych z przygotowywaniem, zatwierdzaniem i realizacją projektów współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej oraz instrumentów współfinansujących.
14. Przyjęcie informacji dotyczącej skarg i wniosków rozpatrywanych przez Starostę w 2004 roku.
15. Przyjęcie informacji dotyczącej skarg i wniosków rozpatrywanych przez Radę Powiatu w 2004 roku.
16. Przyjęcie planu pracy Rady Powiatu na 2005 rok.
17. Załatwienie skarg, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego.
18. Interpelacje i zapytania radnych.
19. Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji RPB.
20. Sprawy różne.
21. Zamknięcie obrad XXIV Sesji RPB.
Ad. 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
Wicestarosta Białostocki - Pan Damian Raczkowski przedłożył zebranym informację o pracach Zarządu Powiatu Białostockiego między Sesjami Rady, tj. w okresie od dnia 16 grudnia 2004 roku do dnia 20 stycznia 2005 roku / zał. nr 4 /.
W tym czasie Zarząd Powiatu obradował na 5 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw związanych z:
· majątkiem powiatowym,
· drogami powiatowymi,
· ochroną zdrowia i opieką społeczną,
· oświatą, kulturą i sportem,
· finansami i budżetem.
Ponadto Zarząd:
· podpisywał postanowienia o uzgodnieniu warunków zabudowy dla inwestycji budowlanych,
· przyznał premie za miesiąc grudzień 2004 roku dyrektorom jednostek organizacyjnych powiatu,
· podpisał umowę z Gminą Choroszcz o dofinansowanie przedsięwzięć pod nazwą: „Rekultywacja częściowa gminnego składowiska odpadów stałych w Choroszczy”,
· podpisał pismo w sprawie projektu na budowę Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej,
· zaakceptował umowę użyczenia sprzętu fotograficznego Komendzie Wojewódzkiej Policji,
· przyjął zawiadomienia Wójtów i Burmistrzów o przystąpieniu do sporządzania zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
· podjął uchwałę w sprawie ustalenia rocznego planu etatów Starostwa Powiatowego w Białymstoku w 2005 roku,
· przeanalizował koncepcję zrealizowania projektu dotyczącego zadania: „Wspieranie przedsiębiorczości w Powiecie Białostockim”,
· przeanalizował i przekazał do zatwierdzenia Radzie Powiatu projekt podziału powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2005 rok oraz zestawienie przychodów i wydatków tego funduszu,
· podpisał pełnomocnictwo procesowe radcy prawnemu PZD,
· podjął uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki i pracy w ramach programu „Pięćdziesięciolatek pracownikiem na 5+”,
· przeanalizował wnioski i opinie przedstawione przez Komisje Rady Powiatu,
· udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych Rady Powiatu.
Starosta i członkowie Zarządu uczestniczyli w:
· spotkaniu opłatkowym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
· inauguracyjnym posiedzeniu zespołu doradczego ds. opracowania strategicznych dokumentów programowych na lata 2007-2013,
· uroczystym przekazaniu 7 ambulansów ratunkowych zakupionych z dotacji przez SP ZOZ – Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku,
· VI Przeglądzie Zespołów Kolędniczych Powiatu Białostockiego w Czarnej Białostockiej.
Radna Pani Bożena Bieta podziękowała członkom Zarządu oraz Naczelnikowi Wydziału Spraw Społecznych za osobisty wkład i zaangażowanie w przygotowaniu imprezy „VI Przeglądu Zespołów Kolędniczych Powiatu Białostockiego w Czarnej Białostockiej”. Zapewniła, iż środki finansowe nie zostały zmarnowane, dlatego, iż ww. impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Brało w niej udział 16 zespołów z Powiatu Białostockiego, z czego 6 zakwalifikowano do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie w Hajnówce.
Pan Walenty Sic zgłosił pytanie do omawianych spraw z zakresu finansów i budżetu. Poprosił o informację, czego dotyczyły umorzone należności przez DPS w Uhowie oraz PCPR w Białymstoku.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła, iż nie była to kwota wyższa niż 3.000 zł i dotyczyła nie ściągniętych należności z tytułu odpłatności pensjonariuszy. „Ustawa o pomocy społecznej przewiduje takie sytuacje, kiedy wykaże się trudną sytuację finansową, to nawet z urzędu trzeba taką należność umorzyć. Nie jest to znacząca kwota dla budżetu, niemniej jednak, gdyby pozostała na zobowiązaniach byłaby i tak nie ściągalna, ponieważ dłużnik nie był w stanie tej kwoty zapłacić.”
Pan Józef Ryszard Sikorski zapytał, od jakich okoliczności zarząd Powiatu ubezpieczył się /chodzi o OC Zarządu i kierowników jednostek/.
Starosta Białostocki – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż w wyniku przeprowadzonego postępowania uzyskaliśmy bardzo dobre warunki ubezpieczenia całego majątku powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych i Zarządu Powiatu. „Zawarta umowa jest bardzo korzystna, z pewnością, dlatego, że do ubezpieczenia przedstawiono znaczny majątek, bo przy takiej ofercie firmy walczą miedzy sobą, proponując niższe składki. Poza tym ten zakres ubezpieczenia wydatnie się rozszerzył, miedzy innymi o OC. Z tego powodu nie ma prywatnych korzyści dla Zarządu, ale gdyby zdarzyło się tak, że osoba prywatna uległaby wypadkowi na nieruchomościach objętych tym ubezpieczeniem, część odpowiedzialności w postaci wypłaty odszkodowań przejmie firma ubezpieczeniowa. Ta umowa jest tak sporządzona, że w razie takiej sytuacji skutki finansowe dla naszych jednostek i dla powiatu zmniejszyć do minimum”.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informacje przyjęła do wiadomości.
Ad. 4
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za 2004 rok.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przypomniał zebranym, iż w ramach Rady Powiatu Białostockiego funkcjonuje Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy. Podobna Komisja Bezpieczeństwa i Porządku na mocy prawa została powołana przy Staroście Powiatu Białostockiego. W jej skład wchodzą dwaj radni Powiatu Białostockiego, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku, prokuratury, policji, straży pożarnej, sanepidu i ochrony środowiska. Z działalności tejże Komisji zostało przygotowane sprawozdanie za rok 2004.
Przypomniał, iż zostało ono w formie pisemnej przesłane wszystkim radnym, łącznie z projektem uchwały w tej sprawie / zał. nr 5 /. Pan Wiesław Pusz przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Powiatu Białostockiego za 2004 rok.
Pytań i uwag do przedłożonych dokumentów nie zgłoszono, wobec czego Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy przedstawił zebranym opinie do ww. sprawozdania i przedmiotowego projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, przyjęła sprawozdanie Starosty Powiatu Białostockiego i podjęła uchwałę Nr XXIV/190/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Białostockiego za 2004 rok / zał. nr 6 /.
Ad. 5
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym potrzebę dokonania zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Organizacja Urzędu jest zapisana w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Białymstoku i obecnie istnieje potrzeba dostosowania organizacji urzędu do zmieniającego się prawa. Ponadto potrzeba podyktowana jest między innymi tym, iż Starostwo Powiatowe zdecydowało się przystąpić do działań zmierzających uzyskanie ISO – Systemu jakości. Proponowane zmiany są zawarte w projekcie uchwały Rady w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku / zał. nr 7 /.
„Pierwsza zmiana polega na przeniesieniu prowadzenia BIP z Wydziału Spraw Społecznych do Wydziału Organizacyjnego. Ponieważ Wydział Organizacyjny zajmuje się informacją publiczną uznano, iż najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie wszelkich działań z tego zakresu przez jedną odpowiedzialną za całość tych spraw komórkę, tj. Wydział Organizacyjny.
Kolejna zmiana polega na rozbudowaniu Wydziału Rolnictwa i Środowiska, zgodnie z wymogami przepisów, o referat Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będzie się on zajmował turystyką, agroturystyką i ogólnie ujmując rozwojem obszarów wiejskich. To powoduje, iż część spraw z Wydziału Spraw Społecznych również przechodzi do Wydziału Rolnictwa i Środowiska.
Poza tym proponuje się skreślić w § 22 dotyczącym WSS sprawy z zakresu turystyki, a nadto od stycznia obowiązuje wymóg prawny prowadzenia bazy danych informacji oświatowych. Te zadania zostały dopisane do działalności Wydziału Spraw Społecznych.”
Pan Wiesław Pusz nadmienił, iż projekt uchwały w tej sprawie był przedmiotem obrad wszystkich Komisji Rady Powiatu.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński poprosił o przedstawienie opinii Komisji:
· Komisja Rewizyjna- opinia pozytywna
· Komisja Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu – opinia pozytywna
· Komisja Rolnictwa i Środowiska – opinia pozytywna
· Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – opinia pozytywna
· Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – opinia pozytywna
· Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – opinia pozytywna
· Komisja Infrastruktury Technicznej – opinia pozytywna.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XXIV/191/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie zmiany regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku /zał. nr 8 /.
Ad. 6
Przyjęcie informacji o wykorzystaniu środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w 2004 roku.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska przedstawiła Wysokiej Radzie informację na temat realizacji powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w 2004 roku / zał. nr 9 /.
Powyższa informacja zawiera plan realizacji tego funduszu na 2004 rok oraz jego faktyczne wykonanie. Stan środków na koniec roku 2004 wyniósł 40.103,01 zł i były to w całości środki, które wpłynęły dopiero w dniu 15 grudnia 2004 roku, stąd też niemożliwe było ich rozdysponowanie do końca roku.
Pytań i uwag do przedmiotowej informacji nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informacje przyjęła do wiadomości.
Ad. 7
Akceptacja podziału powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w 2005 roku.
Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska przedstawiła zebranym projekt podziału środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2005 rok / zał. nr 10 /.
Pani Monika Ratyńska przypomniała zebranym, iż termin składania wniosków o środki z tego funduszu upłynął w dniu 30 października 2004 roku. Wpłynęły 24 wnioski, które zostały uwzględnione w ww. podziale środków. W projekcie podziału tychże środków proponuje się przeznaczyć w następujący sposób:
1. na selektywną zbiórkę odpadów – planuje się przeznaczenie środków finansowych dla Gmin: Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Supraśl, Suraż, Zabłudów, Łapy oraz Związku Gmin „Czyste środowisko” / Dobrzyniewo Duże, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków/ – na zakup samochodu do odbioru odpadów.
2. na edukację ekologiczną, prowadzoną przez Starostwo Powiatowe planuje się wydatkowanie kwoty ogólnej w wysokości 40.000 zł
3. na inne zadania, w tym 5.000 zł na urządzanie lasów niepaństwowych.
Łącznie na te wszystkie zadania planuje się przeznaczyć kwotę 98.600 zł. Ponadto na zadania modernizacyjne i inwestycyjne, służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej planuje się przeznaczyć kwotę 140.000 zł. Wniosków w sumie na te zadania wpłynęło 10, ale obecnie nie dokonano jeszcze podziału tych pieniędzy na poszczególne zadania. Planuje się przedłożyć szczegółowy podział Radzie Powiatu Białostockiego do zatwierdzenia w terminie późniejszym.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o opinię Komisji Rolnictwa i Środowiska.
Pan Józef Ryszard Sikorski poinformował Wysoką Radę, iż Komisja powyższy podział środków zaakceptowała.
Ponieważ pytań i uwag nie zgłoszono, Przewodniczący zarządził głosowanie w tej sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, zaakceptowała podział powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2005 rok / zał. nr 11 /.
Ad. 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/186/2004 RPB z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 oraz zasad udzielania dotacji ze środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005.
Pani Monika Ratyńska – naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/186/2004 RPB z dnia 16 grudnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 oraz zasad udzielania dotacji ze środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 / zał. nr 12 /.
Pytań i uwag do referowanych dokumentów nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad poprosił o zapoznanie zebranych z opiniami Komisji.
Pan Józef Ryszard Sikorski poinformował, iż Komisja Rolnictwa i Środowiska zaopiniowała pozytywnie powyższy projekt uchwały.
Pan Krzysztof Obukowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu odczytał zebranym pozytywna opinię Komisji do omawianego projektu uchwały Rady.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie podjęła uchwałę Nr XXIV/192/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/186/2004 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 16 grudnia 2004 roku w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 oraz zasad udzielania dotacji ze środków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rok 2005 / zał. nr 13/.
Ad. 9
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia budżetu Powiatu na 2005 rok.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poinformował zebranych, iż przedstawiony pod obrady Sesji projekt uchwały Rady w sprawie budżetu powiatu na 2005 rok zawiera wprowadzone przez Zarząd Powiatu Białostockiego poprawki do pierwotnego projektu budżetu obejmującego następujące pozycje:
1. po stronie planowanych dochodów i wydatków wprowadzono finansowanie programów stypendialnych w związku z podpisaniem umów z Marszałkiem Województwa
2. w dziale transport wprowadzono do budżetu kwotę 1.000.000 zł w związku z zawarciem porozumienia z Wójtami Gmin Michałowo i Gródek
3. na podstawie Ministra Finansów skorygowano kwotę subwencji oświatowej. Ostateczna kwota subwencji została obniżona o 339.000 zł.
„W związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych planowane przychody i wydatki środków specjalnych jednostek budżetowych włączono do budżetu powiatu. Po wniesionych autopoprawkach planowane dochody budżetu zamykają się kwotą ogólną 59.861.986 zł tj. 97,18% przewidywanego wykonania w roku 2004, a planowane wydatki zamykają się kwotą60.941.986 zł, tj. 101,1% przewidywanego wykonania w 2004 roku. Planowany deficyt w kwocie 1.080.000 zł planuje się pokryć długoterminowym kredytem na termomodernizację. Na wydatki inwestycyjne planuje się przeznaczyć 5.991.657 zł, tj. blisko 10% budżetu, przy czym ta kwota ma stanowić zaledwie 20% udziału środków własnych, gdyż planowany „montaż” finansowy dla inwestycji zakłada pozyskanie w trakcie roku ponad 15.000.000 zł z takich źródeł, jak fundusze UE- 12.000.000 zł, fundusze celowe, PFRON, powiatowy fundusz ochrony środowiska- 1.100.000 zł, budżet państwa ponad 1.000.000 zł i deklarowana pomoc gmin na drogi powiatowe- 1.350.000 zł. Jest to wersja optymistyczna, ale gdyby się powiodła, to udział wydatków na inwestycje w powiecie wzrósłby do 29% budżetu.
Planowany deficyt w budżecie w kwocie 1.080.000 zł stanowi zaledwie 1,8% planowanych dochodów. Zgodnie ze sporządzoną prognozą zadłużenie powiatu na koniec roku 2005 wzrośnie do 2.454.538 zł, co stanowi 4,1% budżetu. W 2005 roku planuje się rozchody na spłatę kredytów w łącznej kwocie 663.928 zł. W związku z pomyślnym zamknięciem roku 2004 spłata rat kredytów i pożyczek nie będzie obciążać bieżących wydatków budżetu, gdyż przeznaczyć można będzie na ten cel posiadane wolne środki budżetowe. Realizacja tak skonstruowanego budżetu wymagać będzie ogromnego wysiłku, w celu pozyskania planowanych środków na inwestycje, stałej kontroli kosztów w zakresie wydatków bieżących, opracowania i wdrożenia programu w kierunku powiększania dochodów budżetowych, w tym szczególnie dla rozwoju przedsiębiorczości w powiecie. Ambitne założenia budżetu, aczkolwiek trudne i wymagające w trakcie roku pewnie różnych modyfikacji są w ocenie Zarządu Powiatu realne. W imieniu Zarządu Powiatu Białostockiego zwracam się do Wysokiej Rady o podjęcie uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2005 rok w brzmieniu projektu przedłożonego przez Zarząd Powiatu”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Przewodniczących stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego o przedstawienie opinii Komisji do projektu budżetu Powiatu na 2005 rok / zał. nr 14 /:
1. Komisja Rewizyjna – opinia pozytywna
2. Komisja Rolnictwa i Środowiska – opinia pozytywna
3. Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – opinia pozytywna
4. Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – opinia pozytywna
5. Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – opinia pozytywna
6. Komisja Infrastruktury Technicznej – opinia pozytywna.
7. Pan Krzysztof Obukowicz – Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu, zabierając głos stwierdził, iż Komisja Budżetu i Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu z udziałem Przewodniczących stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego wypracowała zbiorczą opinię w sprawie projektu budżetu Powiatu Białostockiego na 2004 rok, opiniując go pozytywnie.
Przed przystąpieniem do głosowania, Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zapoznała zebranych z opinią składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 3 grudnia 2004 roku w sprawie wydania opinii o projekcie uchwały budżetowej na 2005 rok Powiatu Białostockiego / zał. nr 15 /.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 4 głosach „wstrzymujących się” podjęła uchwałę Nr XXIV/193/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie budżetu powiatu na 2005 rok / zał. nr 16 /.
Ogłoszono 15 minutową przerwę w obradach.
Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały Rady w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu / zał. nr 17 /.
Zwróciła uwagę zebranych na fakt, iż konsekwencją przyjęcia uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2005 rok jest również podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu w kwocie 1.080.000 zł. Jest to kredyt, który ma pokryć planowany deficyt budżetu. Będzie to kredyt inwestycyjny, przeznaczony na termomodernizację 5 budynków: ZSM w Łapach, Starostwa Powiatowego w Białymstoku przy ul. Borsuczej 2, budynku przy ul. Słonimskiej 15/1 w Białymstoku, budynku szpitala w Łapach przy ul. Korczaka oraz wymiany c.o w Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach.
„Chodzi tu o kredy o preferencyjnym oprocentowaniu. Będzie ono wynosiło 0,4% stopy kredytu refinansowego, a więc porównując do aktualnej stopy, będzie to oprocentowanie nie większe niż 3% w stosunku rocznym. Przy czym ten kredyt jest z tego powodu preferencyjny, gdyż środki pochodzące na kredytowanie termomodernizacji w takich warunkach pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres kredytowania nie będzie dłuższy niż 5 lat. Przewiduje się, zgodnie z prognozą zawartą w zał. nr 10 do budżetu powiatu na rok 2005, że będzie to spłacone w przeciągu 3,5 roku, a jeżeli pozwolą nam na to warunki finansowe, można będzie jeszcze ten okres skrócić. Kredyty te będą uruchomione nie wcześniej, niż w drugiej połowie bieżącego roku, niemniej jednak istnieje w tej chwili potrzeba podjęcia uchwały w przedstawionym brzmieniu w tym celu, aby można było rozpocząć procedurę prowadzącą do zawarcia umowy kredytowej. Chcę zwrócić uwagę, że tak preferencyjne kredyty cieszą się ogromnym zainteresowaniem również innych jednostek samorządu terytorialnego, a wcześniejsze zawarcie umowy na kredyt termomodernizacyjny pozwoli nam tę kwotę w tym roku uzyskać i przeznaczyć z planem inwestycyjnym zawartym w uchwale budżetowej na rok 2005”.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Wiktor Brzosko zapoznał zebranych z pozytywną opinią komisji do omawianego projektu uchwały.
Pan Krzysztof Obukowicz odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu.
Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pani Alicja Małgorzata Bychowska poinformowała Wysoką Radę, iż w tej sprawie opinia Komisji była pozytywna.
Pan Marian Jurkin – Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki zapoznał zebranych z pozytywna opinią Komisji do omawianego projektu uchwały Rady.
Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Krzysztof Silwon stwierdził, iż Komisja wydała również pozytywną opinię.
Ponieważ uwag i pytań nie zgłoszono, przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XXIV/194/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu / zał. nr 18 /.
Ad. 11
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XVIII/143/2004 RPB z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego.
Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr XVIII/143/2004 RPB z dnia 27 maja 2004 r. w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego / zał. nr 19 /.
Pani Maria Borodziuk podkreśliła, iż aktualizacja uchwały w zakresie Planu Rozwoju Lokalnego jest niezbędna w celu pozytywnej weryfikacji wniosków o środki z UE, szczególnie w ramach programu ZPORR – Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. „Jeżeli chodzi o całą część opisową, określone obszary działania, określoną hierarchię i kolejność wykonywania zadań- jest to niezmienne. Natomiast od 27 maja 2004 roku do dnia dzisiejszego nastąpiły dość istotne zmiany w zakresie zadań inwestycyjnych, jak też w planie finansowania zadań zawartych w Planie Rozwoju Lokalnego. Dlatego też, konstrukcja tej uchwały jest taka, że cała treść PRL pozostaje bez zmian, jedynie uaktualnieniu poddaje się rozdział V, który określa plan finansowania zadań w latach 2004-2006, jak też załącznik nr 1, który zawiera wykaz wszystkich zadań planowanych do realizacji w latach 2004- 2006. W przedstawionym załączniku zaktualizowanym na dzień 20 stycznia 2005 roku w kolumnie określającej plan na rok 2004, z tej racji, że oto jesteśmy już w roku 2005, aktualizując ten plan podano już nie plan, lecz przewidywane wykonanie za rok 2004. W kolumnie określającej wielkości planowanych wydatków na poszczególne zadania dot. roku 2005, zadania inwestycyjne zostały określone tak, jak w przyjętym budżecie na rok 2005 i jeśli chodzi o rok 2006 – tutaj zostały ujęte wszystkie zadania, szczególnie w zakresie dróg powiatowych, określone w wieloletnim planie inwestycyjnym na drogach powiatowych. Ponadto wszystkie zadania zostały kolejno ponumerowane , tak więc w naszym Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2004- 2006 liczba przyjętych zadań do realizacji wynosi 73.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński poprosił Przewodniczących Komisji stałych Rady Powiatu o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały:
§ Komisja Rewizyjna – opinia pozytywna,
§ Komisja Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu – opinia pozytywna,
§ Komisja Rolnictwa i Środowiska – opinia pozytywna,
§ Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – opinia pozytywna,
§ Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – opinia pozytywna,
§ Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – opinia pozytywna,
§ Komisja Infrastruktury Technicznej – opinia pozytywna.
Ponieważ nie zgłoszono głosów w dyskusji, Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XXIV/195/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku sprawie zmiany Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego, stanowiącego załącznik do uchwały Nr XVIII/143/2004 RPB z dnia 27 maja 2004 roku w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego / zał. nr 20 /.
Ad. 12
Podjecie uchwały w sprawie zabezpieczeń udzielanych bankom w związku z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1430 B Ogrodniczki – Karakule – Sowlany.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zabezpieczeń udzielanych bankom w związku z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1430 B Ogrodniczki – Karakule – Sowlany / zał. nr 21 /.
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła, iż to zadanie zostało przeznaczone do dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej. „Jesteśmy w przededniu podpisania umowy z Wojewodą Podlaskim o przekazanie kwoty dotacji w wysokości ponad 1.600.000 zł na to zadanie, przy czym taka umowa o przekazanie dotacji ze środków UE jest zabezpieczana w co najmniej dwóch rodzajach. To znaczy, że jest wystawiany weksel własny in blanco przez Zarząd Powiatu, a oprócz tego musi być jeszcze jedno zabezpieczenie. W tym przypadku Zarząd zaproponował, że tym drugim zabezpieczeniem będzie gwarancja bankowa. Takiej gwarancji bankowej bardzo chętnie udzieli nam każdy bank. Najniższą prowizję i najlepsze warunki zaproponował Bank Ochrony Środowiska. Dwa dni temu zostaliśmy poinformowani, że taka gwarancja bankowa, zgodnie z prawem bankowym musi być też zabezpieczona przez Zarząd. Takim zabezpieczeniem ma być weksel własny in blanco. Ponadto ta inwestycja będzie też prefinansowana w zakresie kwoty dotacji z UE z pożyczką udzieloną przez Ministra Finansów poprzez bank Gospodarstwa Krajowego. Oczywiście korzystamy z tego prefinansowania, dlatego, iż jest ono niezwykle korzystnie nisko oprocentowane, gdyż nie będzie ono większe niż 1,5% w stosunku rocznym. Tutaj istnieje poważne podejrzenie, że także Bank Gospodarstwa Krajowego będzie żądał jakiegoś zabezpieczenia tejże pożyczki i stąd jest właśnie potrzeba pilnego podjęcia tejże uchwały upoważniającej Zarząd do wystawienia weksli własnych in blanco do kwoty 1.650.000 zł wraz z odpowiednią deklaracją wekslową.
Ponieważ te czynności będą prawdopodobnie jeszcze dokonywane w ostatnich dniach stycznia, stąd też dlatego został tak pilnie wniesiony pod obrady Sesji Rady Powiatu”.
Rada Powiatu Białostockiego wysłuchała pozytywnej opinii Komisji Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu wygłoszonej przez Przewodniczącego - Pana Krzysztofa Obukowicza.
Pan Krzysztof Silwon poprosił o odpowiedź, czy istnieje zagrożenie, że możemy nie otrzymać tych pieniędzy i czy wówczas ten ciężar obciąży nasz budżet?
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła, iż całe działanie zmierza w tym kierunku, by do budżetu powiatu pozyskać kwotę 1.650.000 zł ze środków UE. Aby tego dokonać, należy podpisać umowę z Wojewodą Podlaskim Zgodnie ze standardami zawieranych umów o środki z Unii Europejskiej, taka umowa musi być zabezpieczona podwójnie. „Jednym zabezpieczeniem jest weksel własny in blanco i na podstawie innej uchwały Rady Powiatu, do tego jest upoważniony Zarząd Powiatu Białostockiego, ale oprócz tego musi być jeszcze drugie zabezpieczenie. Łatwo zauważyć, że jest to duża kwota. Wśród 10 zabezpieczeń, jakie wymienia typowa umowa, Zarząd zdecydował się na drugie zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej, ale tutaj bank, który udziela gwarancji bankowej na ta sama wierzytelność wynikającą z umowy także musi mieć gwarancję bankową w jakiś sposób zabezpieczoną. W związku z tym musi być zabezpieczenie w postaci weksla własnego in blanco i ten weksel, składany przez Zarząd jest bankowi, który udziela gwarancji bankowej. Samo podpisanie umowy już z tymi dwoma zabezpieczeniami z Wojewodą nie oznacza, że natychmiast dostaniemy pieniądze, bo zasada finansowania inwestycji przy pomocy środków z UE jest taka, że trzeba najpierw dana inwestycję wykonać, a dopiero po jej zakończeniu złożyć wniosek o płatność i otrzymać środki. Ale żeby tą inwestycję wykonać, to nie wystarczy nam wkład własny, jaki mamy w tej chwili – 300.000 zł z Gminy Supraśl i 50.000 zł – planowane w budżecie, bo trzeba wydać jeszcze oprócz tego 1.622.000 zł, żeby zrealizować całe zadanie. W związku z tym , na ten okres, do czasu kiedy musimy zapłacić pieniądze i potem czekać, aż dostaniemy pieniądze z UE, rozporządzeniem Ministra Finansów wprowadzono możliwość zaciągnięcia na preferencyjnych warunkach pożyczki z budżetu państwa. W związku z tym zamierzamy nie angażować 1.600.000 zł z bieżących dochodów budżetu, ale skorzystać z tej pożyczki na prefinansowanie. Jest również tak, że tej pożyczki nie udziela bezpośrednio Minister Finansów, ale zleca udzielenie tej pożyczki Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Z kolei żaden bank nie udzieli pożyczki, jeżeli nie ma zabezpieczenia, stąd tutaj jest to jedna uchwała, która by upoważniała Zarząd Powiatu do odpowiednio złożenia weksli własnych in blanco w tych instytucjach finansujących, tak, żeby ten cały krąg finansowania udało się zamknąć. Przy czym tu cały czas chodzi o tę samą kwotę wierzytelności.”
Więcej pytań nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XXIV/196/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie zabezpieczeń udzielanych bankom, w związku z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1430B Ogrodniczki- Karakule – Sowlany / zał. nr 22/.
Ad. 13
Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do dokonywania wszelkich czynności związanych z przygotowywaniem, zatwierdzaniem i realizacją projektów współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej oraz instrumentów współfinansujących.
Sekretarz Powiatu Białostockiego – Pani Anna Szczepańska zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do dokonywania wszelkich czynności związanych z przygotowywaniem, zatwierdzaniem i realizacją projektów współfinansowanych z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej oraz instrumentów współfinansujących / zał. nr 23 /. „Swego czasu Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę upoważniającą Zarząd Powiatu do czynności mających na celu pozyskiwanie środków zagranicznych /unijnych/. Zapisy tejże uchwały okazały się zbyt wąskie ponieważ możliwości, które się pojawiły mają szerokie spektrum pozyskiwania środków pomocowych. Stąd też obecnie prośba o upoważnienie Zarządu Powiatu do tych czynności, byśmy mogli pozyskiwać fundusze z UE oraz inne środki pomocowe, nie tylko strukturalne i nie tylko w ramach określonych działań. W obecnym projekcie proponuje się wykreślenie słów „strukturalnych”, bo to też zawęża możliwość pozyskania środków z zewnątrz”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński poprosił o przedstawienie opinii poszczególnych Komisji do ww. projektu uchwały:
§ Komisja Budżetu, Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu – opinia pozytywna
§ Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki – opinia pozytywna
§ Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – opinia pozytywna
§ Komisja Infrastruktury Technicznej – opinia pozytywna
Uwag i pytań do projektu uchwały radni nie zgłosili.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XXIV/197/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do dokonywania wszelkich czynności związanych z przygotowywaniem, zatwierdzaniem i realizacją projektów współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej oraz instrumentów współfinansujących / zał. nr 25 /.
Ad. 14
Przyjęcie informacji dotyczącej skarg i wniosków rozpatrywanych przez Starostę w 2004 roku.
Pani Anna Szczepańska – Sekretarz Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym informację dotyczącą sposobu i załatwienia skarg przez Starostę Powiatu Białostockiego w roku 2004 / zał. nr 26/.
Zwróciła uwagę, iż do przedmiotowej informacji dołączona jest część opisowa zawierająca dodatkowe informacje w zakresie załatwienia tychże skarg.
Uwag i pytań radni nie zgłosili.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację przyjęła do wiadomości.
Ad. 15
Przyjęcie informacji dotyczącej skarg i wniosków rozpatrywanych przez Radę Powiatu w 2004 roku.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego - Pan Andrzej Adam Kałużyński przypomniał zebranym, iż informacja w zakresie skarg rozpatrywanych przez Radę Powiatu Białostockiego w roku 2004została przedstawiona radnym w formie pisemnej / zał. nr 27 /.
Całość dokumentacji w tej sprawie znajduje się do wglądu w biurze RPB.
Pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego ww. informację przyjęła do wiadomości.
Ad. 16
Przyjęcie planu pracy Rady Powiatu na 2005 rok.
Przewodniczący obrad przypomniał zebranym, iż projekt planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na rok 2005 został przedłożony wszystkim radnym, celem ewentualnego zgłoszenia uwag. Zapytał, czy ktoś z radnych zgłasza uwagi do przedmiotowego planu pracy Rady Powiatu na 2005 rok?
Radna – Pani Bożena Bieta poprosiła o uwzględnienie zmiany terminów Sesji z dnia 28 kwietnia 2005 roku na 21 kwietnia 2005 roku z uwagi na to, iż w szkołach w tym czasie odbywają się egzaminy gimnazjalne i sprawdzanie prac, co utrudniłoby udział w pracach przed sesyjnych, w szczególności członkom Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Ponadto kolejny termin, z dnia 23 czerwca 2005 roku na 16 czerwca 2005 roku, związany z pracami w szkołach przed zakończeniem roku szkolnego.
Wyjaśnienia w tej sprawie złożył zebranym Przewodniczący Rady Powiatu.
Ogłoszono przerwę w obradach w celu przeprowadzenia konsultacji z przewodniczącymi wszystkich stałych Komisji Rady Powiatu.
Po przerwie przystąpiono do dyskusji, z uwagi na poczynione uzgodnienia Pani Bożena Bieta wycofała swoje wnioski.
Przewodniczący zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła Plan Pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2005 rok / zał. Nr 28 /.
Ad. 17
Załatwienie skarg, które wpłynęły do Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego po informował zebranych, iż w dniu 21 grudnia 2004 roku do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęła skarga Pana Jarosława Kiszło w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu PCPR w Białymstoku w zakresie rozdziału środków na likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych / zał. nr 29 /.
Skarga była przedmiotem postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Komisję Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o opinię Komisji.
Pani Alicja Małgorzata Bychowska – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny poinformowała zebranych, iż po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Pani Elżbiety Anny Turczewskiej - Dyrektora Powiatowego Centrum w Białymstoku oraz po przeanalizowaniu dokumentów w tej sprawie Komisja uznała skargę Pana Jarosława Kiszło w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu PCPR w Białymstoku w zakresie rozdziału środków na likwidację barier architektonicznych za bezzasadną.
Radny Pan Józef Ryszard Sikorski zauważył, iż jego zdaniem skarga Pana Jarosława Kiszło dotyczyła tego, iż nie może on dostać się na rozmowę ze Starostą Powiatu Białostockiego, a nie na funkcjonowanie PCPR.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż oprócz tego pisma, Pan Kiszło nie zgłosił ani razu chęci spotkania. Nie kontaktował się w tej sprawie.
Starosta wyjaśnił, iż sprawa ta jest złożona. „Polega na tym, że są środki finansowe z PFRON na określone cele. Są zawierane umowy z osobami niepełnosprawnymi, gdzie stronami są te osoby i Starostwo. Osoba niepełnosprawna ubiega się o dofinansowanie i jeżeli spełnia kryteria, otrzymuje dofinansowanie. To osoba niepełnosprawna, na podstawie umowy cywilnoprawnej wynajmuje firmę, bądź rzemieślnika, który zlecone prace wykonuje na rzecz osoby niepełnosprawnej. Tak tez było w tym przypadku. Pan Kiszło pewne roboty wykonał, ale okazało się przy odbiorze, że są liczne nieprawidłowości. Przed spotkaniem z Panem Kiszło, inspektor nadzoru dokonał wizji w terenie i niestety zakres tychże prac został zakwestionowany. W chwili obecnej sprawa ta nie jest jeszcze zakończona, ale spotkanie z wykonawcą nastąpi, gdy wszystkie opinie w tej sprawie zostaną wydane”.
W toku dyskusji, Pan Andrzej Osmolski zauważył, iż w treści skargi jest zawarta prośba o spotkanie. Może zasadne byłoby wysłuchanie racji Pana Jarosława Kiszło.
Przeciw takiemu rozwiązaniu zaprotestował Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – Pan Jan Kaczmarek. Stwierdził on, iż prace Komisji polegają na zachowaniu bezstronności w sprawie, szczegółowej analizie dokumentów. Do tej pory przy rozpatrywaniu skarg wniesionych do Rady nie było zwyczaju wysłuchiwania skarżących. „Stałe Komisje Rady Powiatu - to nie Komisje śledcze i nie można doprowadzać do sytuacji, które powodowałyby uwzględnianie w sprawie pozamerytorycznych przesłanek. Wyrażam dezaprobatę dla zgłoszonego pomysłu przedmówcy”.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Zenon Żukowski stwierdził, iż „w sprawie wyjaśnień Dyrektora PCPR w Białymstoku oraz w sprawie pracy Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny mamy jasność, natomiast nie mamy jasności co do drugiej części pisma i tylko w sprawie braku możliwości skontaktowania się z nikim z Zarządu mam wątpliwość i tą wątpliwość poddaję pod dyskusję. Stawiam wniosek formalny o przegłosowanie, czy możemy na dzień dzisiejszy temat zakończyć, czy należałoby poczekać do rozstrzygnięcia końcowej kwestii”.
Wicestarosta Białostocki – Pan Damian Raczkowski poinformował zebranych , iż co prawda Zarząd Powiatu w pełnym składzie spotyka się raz w tygodniu, ale Starosta i Wicestarosta są dostępni dla interesantów przez cały tydzień, w godzinach pracy urzędu, niemniej jednak Pan Kiszło nie skontaktował się z żadną z wymienionych osób, w celu spotkania się.
Pani Elżbieta Anna Turczewska- Dyrektor PCPR w Białymstoku złożyła wyjaśnienia Wysokiej Radzie w sprawie realizowanych przez Pana Jarosława Kiszło prac na rzecz osoby niepełnosprawnej. „Pan Kiszło przy realizacji umowy nie wywiązał się z kilku obowiązków. Na piśmie Pan Kiszło nie składał nigdy żadnego zastrzeżenia do pana Starosty. Jedynie w dokumentacji, jaka jest w tej sprawie było pismo złożone przez tego pana do PCPR. Z jego treści wynikało to, że Pan Kiszło zwraca się do Pana Starosty o wypłacenie poniesionych nakładów finansowych w wysokości 7.650 zł za to, że wykonał on dodatkowe prace u osób niepełnosprawnych, które nie były objęte umową w ramach dofinansowania ze środków PFRON, a w wyniku negocjacji nie doszedł on do porozumienia z osobami niepełnosprawnymi co do zapłaty. W związku z tym, że Pan Jarosław Kiszło przede wszystkim zlecone prace wykonał źle, nie mając odpowiedniej dokumentacji w tym zakresie. Pomimo tego, że oświadczeniem z dnia 15 listopada 2004 roku, złożonym na piśmie zobowiązał się do dnia 30 listopada 2004 roku do usunięcia wad wykazanych po zakończeniu modernizacji w budynku osoby niepełnosprawnej, do dnia dzisiejszego nie zrobił tego. Wystąpiły uzasadnione pretensje osoby niepełnosprawnej. Podjęto działania mające na celu usunięcie wykazanych wad. Po powtórnym przeanalizowaniu kosztorysu powykonawczego okazało się, że kosztorys był zawyżony w stosunku do tego, co zostało wykonane. W związku z powyższym zostanie do Pana Kiszło wystosowane pismo wzywające do zwrotu środków PFRON. Jest to koszt wykonanych wadliwie prac, poprawionych na wniosek osoby niepełnosprawnej oraz kwoty wynikające z zawyżonego kosztorysu powykonawczego. Pismo to będzie stanowiło przedsądowne wezwanie do zapłaty, celem zwrócenia tych środków do PFRON.”
Pani Alicja Małgorzata Bychowska podkreśliła, iż Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny przy rozważaniu wszystkich zgłaszanych spraw nie znalazła przesłanek potwierdzających zgłoszone przez Pana zarzuty.
Wicestarosta – Pan Damian Raczkowski, zabierając głos w dyskusji, podkreślił, iż Rada Powiatu Białostockiego działa w oparciu o prace merytorycznych Komisji, powołanych Uchwałą Rady Powiatu Białostockiego. Osoby pracujące w tych Komisjach mają przede wszystkim na względzie obiektywne rozpatrzenie zgłoszonych spraw. „Proponuję, by odpowiedź, w kształcie przedstawionym Radzie Powiatu przyjąć, tym bardziej, że z każdym z nas jest możliwość spotkania się, a jeżeli ktoś pisze, że nie ma takiej szansy, to mija się z prawdą. Mój wniosek jest taki, by przyjąć rozstrzygnięcie w kształcie przedstawionym przez Komisję. Sądzę, że zobowiązywanie Pana Przewodniczącego jeszcze do tego, by się osobiście w to angażował byłoby nadużyciem z naszej strony”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński, zamykając dyskusję w tym temacie zaproponował Wysokiej Radzie o przegłosowanie wniosku formalnego Pana Zenona Żukowskiego o odłożenie rozpatrywania skargi Pana Jarosława Kiszło do czasu wydania ostatecznych opinii w tej sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, odrzuciła wniosek formalny radnego Pana Zenona Żukowskiego dotyczący odłożenia w czasie rozpatrywania skargi pana Jarosława Kiszło / 2 głosy „za” wnioskiem, 15 głosów „przeciw”, 1 głos „wstrzymujący” /.
W dalszej kolejności, Przewodniczący Rady Powiatu poinformował zebranych, iż przygotowano projekt uchwały Rady w sprawie skargi Pana Jarosława Kiszło na nieprawidłowości w funkcjonowaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku w zakresie rozdziału środków na likwidację barier architektonicznych / zał. nr 30 /. § 1 brzmi: „Po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu zgłoszonych zarzutów oraz przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Rada Powiatu Białostockiego postanawia uznać skargę Pana Jarosława Kiszło za..........”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński poprosił o przegłosowanie proponowanej treści uchwały, uznając ją za bezzasadną.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XXIV/198/2005 z dnia 20 stycznia 2005 roku w sprawie skargi Pana Jarosława Kiszło na nieprawidłowości w funkcjonowaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku w zakresie rozdziału środków na likwidację barier architektonicznych, uznając ją za bezzasadną / zał. nr 31 /.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował Wysoką Radę, iż na sesji w dniu 16 grudnia 2004 roku rozpatrywana była skarga Pana Tadeusza Pruszyńskiego na działalność Starosty Powiatu Białostockiego. W toku tego postępowania wyjaśnienia w sprawie złożyła Pani Barbara Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku oraz Pani Maria Perkowska – Kierownik Działu Pośrednictwa Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przedstawiła wówczas swoją opinię Radzie Powiatu, a Rada podjęła uchwałę w sprawie oddalenia zarzutów zawartych w skardze.
Ponieważ obecnie Pan Tadeusz Pruszyński skierował dwa kolejne pisma do Rady Powiatu, Przewodniczący obrad zapoznał zebranych z ich treścią, tj. pismem skarżącego z dnia 27 grudnia 2004 roku / zał. nr 32 / oraz z pismem Pana Tadeusza Pruszyńskiego złożonym w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 28 grudnia 2004 roku / zał. nr 33 /, a przesłanym do Rady Powiatu pismem z dnia 31.12.2004 roku /data wpływu do rady w dniu 3 stycznia 2005 roku/.
Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy po zapoznaniu się z ich treścią uznała, iż treść zawarta w pismach skarżącego nie stanowi nowych okoliczności w sprawie, które mogłyby spowodować zmianę stanowiska Komisji.
W zawiązku z brakiem nowych okoliczności w sprawie, mających wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie skargi, podtrzymuje swoje stanowisko w powyższej kwestii, uznając je za ostateczne.
Przewodniczący Komisji – Pan Jan Kaczmarek odczytał zebranym opinię Komisji: „Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy, po zapoznaniu się z pismami Pana Tadeusza Pruszyńskiego dotyczącymi rozpatrywanej przez Komisję, jak również Radę Powiatu Białostockiego skargi, nie znalazła nowych okoliczności w sprawie i wnioskuje do Przewodniczącego Rady o udzielenie odpowiedzi skarżącemu.”
Ponadto, Przewodniczący Rady Powiatu poinformował zebranych, iż osobiście przeprowadził rozmowy z pracownikami PUP, obsługującymi Pana Tadeusza Pruszyńskiego i prowadzącymi jego sprawę. W toku tych wyjaśnień, zarzuty skarżącego nie znalazły jednak potwierdzenia.
Pani Barbara Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku stwierdziła, iż osobiście dokonała jeszcze raz analizy dokumentów zgromadzonych w sprawie Pana Pruszyńskiego. Złożyła Wysokiej Radzie wyjaśnienia w tej kwestii.
Rada Powiatu Białostockiego poparła stanowisko Komisji, upoważniając Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do udzielenia odpowiedzi skarżącemu.
Ad. 18
Interpelacje i zapytania radnych.
Starosta Białostocki stwierdził, iż na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu zostały złożone dwie interpelacje: Pana Józefa Woronieckiego w sprawie wyjaśnienia przyczyny dużej przerwy w kursowaniu pociągów relacji Białystok – Czarna Białostocka i Pana Zenona Żukowskiego w sprawie wyjaśnienia przyczyny niskich wpływów do powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Zarząd Powiatu wystosował stosowne zapytania, niemniej jednak do chwili obecnej nie otrzymał odpowiedzi.
Rada Powiatu przyjęła informację do wiadomości.
Ad. 19
Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji RPB.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński przypomniał zebranym, iż XXIII Sesja Rady Powiatu Białostockiego II kadencji odbyła się w dniu 16 grudnia 2004 roku. Protokół był wyłożony do wglądu i zgłoszenia uwag. Zapytał, czy ktoś z radnych zgłasza do niego uwagi?
Uwag nie zgłoszono, wobec czego przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr XXIII/2004 z dnia 16 grudnia 2004 roku.
Ad. 20
Sprawy różne.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Andrzej Adam Kałużyński poinformował Wysoką Radę, iż Pan Krzysztof Silwon złożył wniosek o wyłączenie go z przynależności do Komisji Rewizyjnej i włączenie do Komisji Budżetu i Finansów oraz Rozwoju i Promocji Powiatu / zał. nr 34 /. Ponieważ taka zmiana wymaga uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany składów stałych Komisji Rady, wnioski w tej sprawie winny być złożone do Przewodniczącego.
Ponadto Przewodniczący Rady Powiatu poprosił Przewodniczących stałych Komisji o sumienne traktowanie obowiązków wynikających z pełnionych funkcji, szczególnie przy pracach nad budżetem powiatu. W związku z tym, iż w ostatnim czasie pojawiło się wiele niejasności dotyczących głosowania, przebiegu prac komisji np. w przypadku barku quorum itd., Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił Zarząd Powiatu o pomoc w opracowaniu Regulaminu Rady Powiatu.
Również w sprawach różnych o głos poprosił Pan Marian Jurkin. Stwierdził on, iż Klub radnych SLD wystosował pismo w sprawie Podlaskiej Samorządowej Linii Szynowej kierowane do Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz do Starosty Powiatu Białostockiego / zał. nr 35 /. „My wiemy, że to nie jest w gestii Starosty, ale głównie w gestii Marszałka. Sprawa została rozpoczęta z inicjatywy mieszkańców linii Białystok Zubki Białostockie. Rzecz tyczy się również gmin, które wzdłuż tej linii leżą. Wiemy, że wójtowie w większości nas poprą i bardzo byśmy prosili, aby wspólnie podjąć działania mające na celu poparcie zamierzeń dotyczących uruchomienia szynowych linii autobusowych.”
Ponadto, Pan Marian Jurkin zapytał, w nawiązaniu do interpelacji złożonej na XXI Sesji Rady Powiatu Białostockiego w dniu 21 października 2004 roku w sprawie wycinki drzew gatunku topola rosnących w pasie drogi powiatowej ul. Żwirki i Wigury w Łapach na wysokości cmentarza miejskiego, kiedy przewiduje się dokonanie tejże wycinki.
Dyrektor Powiatowego zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski zapewnił, iż wycinka zostanie dokonana najpóźniej do końca kwietnia 2005 roku.
Ad. 21
Zamknięcie obrad XXIV Sesji Rady Powiatu.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Andrzej Adam Kałużyński zamknął obrady XXIV Sesji Rady Powiatu II kadencji, w dniu 20 stycznia 2005 roku, o godz. 1355.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Przewodniczący Rady
Andrzej Adam Kałużyński
Metryka strony