Protokół Nr XLIV/10 z dnia 22.04.2010r.

Or.V.0041-44/10
 
 
 
Protokół Nr XLIV /10
z obrad XLIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 22 kwietnia 2010 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady XLIV Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 22 kwietnia 2010 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 25 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zaproponował, by minutą ciszy uczcić pamięć poległych naszych rodaków w katastrofie pod Smoleńskiem.
Radny Pan Zenon Żukowski kierując prośbę do Przewodniczącego obrad zapytał: „Panie Przewodniczący, czy pozwoli Pan odczytać przygotowany tekst, związany z tą tragiczną sytuacją, która miała miejsce pod Smoleńskiem?”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zezwolił na odczytanie ww. tekstu.
Radny Pan Wojciech Bukłaha odczytał zebranym tekst wystąpienia Klubu Radnych PiS oraz LPR Powiatu Białostockiego ziemskiego w sprawie tragedii pod Smoleńskiem /zał. nr 4/.
Radny Pan Marek Żmujdzin poprosił zebranych o powstanie i wspólną modlitwę „Anioł Pański” za dusze wszystkich tragicznie zmarłych rodaków - ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Następnie, powrócono do realizacji porządku obrad.
 Przewodniczący obrad odczytał projekt porządku dziennego XLIV Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Starosta Powiatu Białostockiego- Pan Wiesław Pusz zaproponował, by:
  • wprowadzić do porządku obrad pkt.17 w brzmieniu: „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • wprowadzić pkt. 18: „Podjęcie uchwały dotyczącej korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • zmienić brzmienie treści pkt.19: „Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
           
            Proponowany porządek obrad przyjęto, do realizacji, jednogłośnie w brzmieniu:
1.           Otwarcie obrad XLIV sesji RPB.
2.           Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.           Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.           Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok oraz opinia Komisji Rewizyjnej w tej sprawie.
5.           Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu.
6.           Przyjęcie sprawozdania Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach o wykonaniu planu finansowego za 2009 rok.
7.           Przyjęcie sprawozdania o stanie mienia powiatowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku oraz o wykonaniu uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30 czerwca 2005r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
8.           Przyjęcie informacji o działalności za rok 2009 Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
9.           Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015.
10.         Przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w 2009 roku.
11.         Przyjęcie informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku o sytuacji na rynku pracy za 2009 rok.
12.         Przyjęcie informacji za okres od 1 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2009r. o działalności decyzyjnej Wydziałów Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych Powiatu, do zakresu, których należy wydawanie decyzji administracyjnych.
13.         Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Wiedza-rozwój-sukces”).
14.         Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Moja szansa”).
15.         Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych.
16.         Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2010 roku.
17.         Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych.
18.         Podjęcie uchwały dotyczącej korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
19.         Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
20.         Interpelacje i zapytania Radnych.
21.         Przyjęcie protokołu z obrad XLIII sesji RPB.
22.         Sprawy różne.
23.         Zamknięcie obrad XLIV sesji RPB.
 
                                                 
Ad 3
            Informacja o pracach Zarządu między sesjami Rady.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym w formie pisemnej /zał. nr 5/. Od dnia 25 marca 2010 roku do dnia 21 kwietnia 2010 roku Zarząd Powiatu obradował na4 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:
·      dotyczących majątku powiatowego,
·      związanych z drogami powiatowymi,
·      związanych z ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·      dotyczących oświaty, kultury i sportu,
·      dotyczących finansów i budżetu.
             Ponadto Zarząd:
·       zapoznał się z wystąpieniem pokontrolnym Komisji Rewizyjnej,
·      przyjął informację dotyczącą Konkursu na hasło reklamowe Powiatu Białostockiego,
·      przyjął sprawozdanie z realizacji gminnego planu gospodarki odpadami Gminy Dobrzyniewo Duże,
·      udzielił upoważnienia Staroście do załatwiania spraw związanych z uzyskaniem decyzji o lokalizacji inwestycji na rozbudowę, przebudowę i nadbudowę budynku położonego przy ul. Branickiego,
·      brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·      udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych,
·      rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu,
·      brał udział w obchodach Rocznicy Wydarzeń Katyńskich oraz uroczystościach pogrzebowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
            Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o wyjaśnienie sprawy dotyczącej drogi nr 65 Topolany. Zapytał, czy ta droga będzie budowana, czy nie, czy realizacja tej inwestycji uzależniona jest od innych czynników.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Generalnie, jeżeli mówiliśmy o „schetynówce”, to jest to odcinek od Topolan do Michałowa i od Michałowa do Gródka. Konsultowaliśmy z Urzędem Wojewódzkim, że ze względu na to, że nie dostaliśmy „schetynówki”, a jest szansa na to, żeby była ta schetynówka, czy możemy rozpoczynać prace i czy może to być potraktowane, jako I etap. Otrzymaliśmy opinię pozytywną, więc jest rozstrzygnięty przetarg, będzie robiona droga na odcinku od Topolan do Michałowa. Natomiast cały czas jest aktualna sprawa tego drugiego odcinka i dofinansowania z tego programu „schetynówek”. Po przetargach wyszły oszczędności i w Urzędzie Wojewódzkim w tej chwili są pieniądze na to, żeby te drogi z listy rezerwowej sfinansować. Urząd Wojewódzki wystąpił do Zarządu Powiatu z zapytaniem, jeżeli by się takie pieniądze pojawiły, czy Zarząd zadeklaruje, że te pieniądze w tym roku wykorzysta i w terminie tą drogę wybuduje. Zarząd zadeklarował, że jeżeli pieniądze będą, droga zostanie wybudowana. Ostateczna decyzja nie została podjęta, dlatego, że rozstrzygnięcia wojewody są przesyłane do ministerstwa i to ono ostatecznie zatwierdza. W tej chwili nie mamy jeszcze ostatecznej decyzji Ministra. Wiemy, że pieniądze są, że potencjalne możliwości finansowe są, natomiast pytanie, jak zadecyduje ministerstwo. Tak dla przypomnienia powiem, że na tym I etapie, kiedy Urząd Wojewódzki rozstrzygał i poszło to do ministerstwa to były później zmiany i nie wszystkie rozstrzygnięcia zostały zaakceptowane, w związku z tym, dopóki nie będzie stanowiska ministerstwa, nie możemy powiedzieć, czy mamy tą schetynówkę, czy jej nie mamy. Natomiast w ramach środków własnych, we współpracy z Gminą Michałowo tą drogę na odcinku Topolany – Michałowo będziemy realizować”.
            Radna Pani Bożena Nienałtowska poprosiła o przybliżenie wyników kontroli w Domu Dziecka w Supraślu: „Chciałam zapytać, czy Rzecznik Praw Dziecka, który tam przeprowadzał kontrolę, prowadził ją obligatoryjnie, czy ona była zaplanowana, czy też odbywała się na czyjś wniosek lub skargę i jakie były wyniki tej kontroli?”.
            Wyjaśnienia w tej sprawie złożyła Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do Rzecznika Praw Dziecka kilka miesięcy temu zadzwoniła Pani informując, że zauważyła, że dziecko z Domu Dziecka ucieka i że go goni jakiś Pan. Taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. Dziecko rzeczywiście było w samochodzie z kierowcą i to dziecko chciało uciec, ale kierowca naprawdę niczego złego nie robił, tylko to dziecko chciał zatrzymać. W związku z tym Rzecznik Praw Dziecka zdecydował o tej kontroli i ona rzeczywiście się odbyła, szczególnie pod kątem czy Prawa Dziecka są respektowane. Były pewne zalecenia, miedzy innymi takie, że kadra powinna być lepiej przygotowana do tej pracy. Na ostatniej Sesji Pani Dyrektor wspominała, jakie problemy występują w tej placówce. W tej chwili jest dużo dzieci w wieku 15- 17 lat. Przeważnie są to dzieci ze spraw dla nieletnich. Jest to bardzo trudna młodzież i pojawiają się problemy. Ta tym tle były zalecenia między innymi takie, że zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kadra winna być bardziej wyspecjalizowana, o którą niestety jest bardzo ciężko. Była przeprowadzona ankieta wśród dzieci i one zgłaszały, że ich się straszy Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym. Niestety tak bywa i one doskonale wiedzą, że jeżeli są ze sprawy dla nieletnich, to w pierwszym etapie sąd określa placówkę opiekuńczo – wychowawczą o typie socjalizacyjnym i jeżeli w tej placówce młodzież nie chce normalnie funkcjonować, uciekają z niej, dopuszczają się kolejnych czynów, to niestety kolejny etap to jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W przystosowaniu tej młodzieży pojawia się wiele trudności, które trzeba pokonywać. Myślę, że te zalecenia nie mają takiej wagi, by nie można ich było zastosować w bieżącej pracy”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, moje pytanie dotyczy rokowań o nabycie na rzecz powiatu prawa własności nieruchomości sąsiadującej z posesją ZSM w Łapach. Chciałbym zapytać, w jakim celu chcemy ją pozyskać i jak duża jest to działka?”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Generalnie jest idea, żeby poszerzyć teren ZSM w Łapach. Na mapie to tak wygląda, że ta działka wchodzi w teren szkoły. Szkoła nie ma boiska zewnętrznego. Jest potrzebny teren na to, żeby zrobić place do ćwiczenia dla młodzieży. Procedura jest uciążliwa, dlatego, że tego wprost nie można kupić. Trzeba przeprowadzić rokowania. W wyniku tych rokowań należy stwierdzić, czy właściciele chcą sprzedać działkę, czy nie chcą sprzedać. Potem ewentualnie należy przystąpić do wywłaszczania za odszkodowaniem. Problem polega na tym, że jest kilku spadkobierców, natomiast w planie zagospodarowania przestrzennego ten teren jest przeznaczony pod rozwój szkoły. Jeżeli chodzi o wielkość działki to jest to kilkanaście arów, ale jeżeli trzeba to przygotujemy bardziej precyzyjne dane”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Chciałbym się jeszcze dowiedzieć, jakiej odpowiedzi udzielono Stowarzyszeniu Centrum Aktywności Lokalnej w sprawie nieodpłatnego użyczenia lokalu w budynku ZS w Czarnej Białostockiej. Słyszałem, że odpowiedź była negatywna i chciałbym się dowiedzieć, o co tam chodziło.”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Generalnie Stowarzyszenie chciało, żeby nieodpłatnie udostępniać im pomieszczenia, natomiast przepisy nie pozwalają, żeby z pieniędzy podatnika wprost finansować stowarzyszenia, więc nie ma podstaw prawnych, żeby pomieszczenia udostępniać nieodpłatnie”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił o przybliżenie informacji na temat udzielenia odpowiedzi Burmistrzowi Czarnej Białostockiej w sprawie sporządzenia aneksu do porozumienia o przekazaniu zarządzania drogą powiatową ul. Fabryczna oraz częściowego pokrycia kosztów przebudowy tej ulicy.
            Odpowiedzi w tej sprawie udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ten punkt, którym zajmował się Zarząd Powiatu Białostockiego jest związany integralnie z ostatnim punktem, którym Zarząd Powiatu zajmował się w zakresie dróg powiatowych. Między innymi podpisano porozumienie w sprawie przekazania pomiędzy zarządcami dróg zarządzania droga powiatową ul. Fabryczna w Czarnej Białostockiej. To jest rzecz związana z tym, że na poprzedniej Sesji Rada Powiatu Białostockiego podjęła dwie uchwały: jedną, która uchyliła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy z Gminą Czarna Białostocka, ale ta uchwała odwoływała się do Podlaskiego Parku Przemysłowego i do programu pomocowego, w ramach którego miała być ul. Fabryczna przebudowana; druga zaś, która zezwalała Zarządowi Powiatu Białostockiego na podpisanie porozumienia w sprawie zarządzania ul. Fabryczną. Ta odpowiedź w szczegółach mówiła o tym, że projekt aneksu jest niewłaściwy w sprawie, ponieważ sprawę w swoje ręce przejęła Rada Powiatu Białostockiego i Zarząd Powiatu Białostockiego”.
            Kolejne pytanie Radnego Pana Ryszarda Antoniego Berensztejna dotyczyło aneksu umowy zawartej z Gminą Czarna Białostocka o dofinansowanie projektu „Program wyrównywania różnic między regionami.
            Wyjaśnienia w tej sprawie złożyła Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w ramach projektu wyrównywanie różnic między regionami możliwe jest dofinansowanie likwidacji barier transportowych i architektonicznych i w tym zakresie wnioski mogą składać jednostki gminy ewentualnie nasze jednostki. Cztery Gminy z Powiatu Białostockiego: Tykocin, Gródek, Wasilków, Turośń Kościelna złożyły wnioski o dofinansowanie mikrobusów 9-osobowych, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych z dofinansowaniem 50% ze środków PFRON w 2010 roku. Gminy są beneficjentami, a my tylko musimy pośredniczyć i jako powiat realizować potem te umowy. W ramach tego projektu został też złożony wniosek przez Centrum Edukacji w Supraślu w zakresie likwidacji barier architektonicznych oraz był 1 wniosek z DPS w Czerewkach na dofinansowanie mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. W Czerewkach to już drugi raz był złożony wniosek, ale możemy już na DPS w Czerewkach składać wniosek, dlatego, że poprzednia umowa już pod koniec tamtego roku wygasła, również w ramach tego projektu wyrównywania różnic między regionami –dofinansowanie do zakupu mikrobusu też jest w tym roku 50%. Czarna Białostocka jeszcze realizuje umowę z tamtego roku, a więc nie może ubiegać się o kolejne dofinansowanie. Czarna Białostocka uzyskała przedłużenie terminu realizacji umowy, dlatego, że oni nie zdążyli zakupić autobusu i zrealizować tej umowy w tamtym roku. Była umowa z tamtego roku i za zgodą PFRON realizacja umowy została przesunięta do końca czerwca 2010 roku”.
            Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Panie Starosto mam pytanie dotyczące decyzji o zbycie zbędnych środków transportu, czy dotyczy to również samochodów osobowych w Łapach?”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Poprzednio analizowaliśmy, jakie są samochody na stanie różnych jednostek. Ta sprawa została przekazana do Dyrektorów, którzy podjęli decyzję i wystąpili do Zarządu Powiatu o wyrażenie zgody i z tego, co pamiętam Łapy, to jest Ford Areostar, Żuk i Fiat Uno”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu między Sesjami przyjęła do wiadomości.
 
 
Ad 4
            Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok oraz opinia Komisji Rewizyjnej w tej sprawie.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok /zał. nr 6/. Zaprezentowała zebranym pokaz multimedialny w tej sprawie /zał. nr 7/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado postaram się Państwu pokrótce przedstawić wykonanie budżetu powiatu za rok 2009 i również porównać go do lat poprzednich. Jeśli chodzi o dochody budżetu, plan dochodów budżetu został wykonany w 101,25%, w tym wykonane dochody bieżące, czyli dochody pochodzące z udziału w podatkach, różnych opłat, również subwencji, dotacji przyznanej na wydatki bieżące, te dochody wyniosły 84.003.945zł, a dochody majątkowe, czyli głównie w tym dotacje z przeznaczeniem na wydatki majątkowe, głównie wydatki inwestycyjne wyniosły 12.764.717zł. Jeśli chodzi o wykonaną strukturę dochodów, to dochody własne powiatu zamknęły się kwotą 31.036.852zł, subwencje zamknęły się kwotą 27.242.108zł i dotacje i inne formy dofinansowania w tym również pomoc udzielona przez Gminy powiatowi 38.617.424zł. W strukturze dochodów 32% stanowiły dochody własne, 28% subwencje i 40% dotacje. W porównaniu do lat poprzednich struktura dochodów można powiedzieć nie uległa zmianie. Zwiększyły się nieco dotacje i pomoc finansowa gmin w porównaniu do subwencji. Tutaj, dla przypomnienia, uchwała budżetowa, która była podjęta na rok 2009 w dniu 18 grudnia 2008 roku zakładała plan dochodów na poziomie 77.026.815zł. Plan po zmianach, które były dokonywane sukcesywnie niemal na każdej Sesji Rady wynosił 95.699.460zł, a więc na przestrzeni roku 2009, czyli od momentu podjęcia uchwały budżetowej do końca roku następowało sukcesywne zwiększanie planu i zwiększenie to wyniosło 18.672.645zł. Te zwiększenia pochodziły z tytułu pozyskanych w trakcie roku dochodów, które można było wprowadzić do planu dochodów budżetowych. Największe zwiększenia planu dotyczyły działu transport i łączność - o ponad 11.000.000zł. Następną dziedziną jest ochrona zdrowia i tu zwiększenie planu nastąpiło o ponad 5.000.000zł. Głównie została tu zwiększona dotacja na zadania administracji rządowej, na wypłatę składki na ubezpieczenia zdrowotne za osoby bezrobotne. W dziale pomoc społeczna zwiększenie dochodów było o 1.451.000zł z dwóch przyczyn, mianowicie zwiększony dochody realizowane przez DPS-y z tytułu odpłatności pensjonariuszy i otrzymana dotacja celowa. Subwencja była zwiększona w trakcie roku o 746.377zł, w tym również subwencja na roboty drogowe, przebudowę mostu w Sochoniach i mostu w Gminie Juchnowiec. Gospodarka nieruchomościami – zwiększenie planu o 409.385zł, w związku z otrzymaniem odszkodowania za grunty powiatu zajęte na drogi krajowe. Wykonane dochody okazały się nieco wyższe, bo na poziomie 96.896.385zł. Jeżeli porównamy wykonane dochody w roku 2009 do wykonanych dochodów za rok 2008, to budżet powiatu w roku 2009 dysponował kwota większą o 15.411.650zł. W ujęciu procentowym była to kwota większa o 19%. Wydatki planowane po oczywiście dokonywanych w trakcie roku zmianach, to była kwota 99.004.676zł, a wydatki wykonane 95.161.410zł. Plan wydatków budżetowych został wykonany w 96.12%, w tym wydatki bieżące stanowiły 71.493.285zł, a wydatki majątkowe 23.668.125zł. W ujęciu procentowym udział wydatków majątkowych stanowił blisko 25%. Jeżeli porównamy wykonanie wydatków w roku 2008 do wykonanych wydatków w roku 2009, to wydatki budżetu były większe o 15.707.843zł, tj. o 19%. Uwzględniając stopę inflacji roku 2009 łatwo zauważyć, że realnie budżet powiatu dysponował i wydatkował większe środki niż w roku 2008. Wynik budżetu, który liczony jest w ujęciu kasowym, tzn., że jest to różnica pomiędzy wykonanymi dochodami a wykonanymi wydatkami planowany był, jako deficyt w kwocie 3.305.216zł. Wykonany wynik to jest nadwyżka w kwocie 1.734.975zł. Tutaj chciałabym przypomnieć, że na ostatniej Sesji Rada zdecydowała w uchwale w sprawie zmian w uchwale budżetowej, że ta nadwyżka wypracowana w roku ubiegłym została włączona do budżetu roku 2010 na pokrycie planowanego deficytu. Jeżeli chodzi o wykonanie wydatków wg działów, jeżeli byśmy je uszeregowali wg wielkości środków wydatkowanych w roku 2009, to największa kwota poniesionych wydatków była na drogi publiczne powiatowe. Przypomnę, że w latach poprzednich na I miejscy była zwykle pomoc społeczna, następnie oświata i dalej drogi publiczne. W roku 2009 największe wydatki stanowiące ponad ¼ budżetu to były drogi publiczne powiatowe. Następnie na II miejscu jest pomoc społeczna, na II miejscu oświata i edukacyjna opieka wychowawcza, potem ochrona zdrowia, dalej administracja, PUP i działalność usługowa. Jak łatwo zauważyć suma wydatków w tych dziedzinach, to 98,2% wydatków zrealizowanych ogółem, a takie dziedziny, jak gospodarka mieszkaniowa, rolnictwo leśnictwo, turystyka, bezpieczeństwo publiczne, kultura, czy obsługa długu publicznego, gospodarka komunalna, ochrona środowiska i kultura fizyczna wydatkowano zaledwie 1,8%. Jeżeli chodzi o zadłużenie budżetu, to na dzień 1 stycznia 2009 roku wynosiło ono 1.810.980zł. W trakcie roku nastąpiło zwiększenie zadłużenia w postaci zaciągnięcia 3 kredytów: 2.500.000zł na pokrycie wydatków na drogach publicznych powiatowych; drugi na termomodernizację budynku internatu w Centrum Edukacji w Supraślu i trzeci na termomodernizację budynku dydaktycznego w Centrum Edukacji w Supraślu. Oba kredyty na termomodernizację, to kredyty preferencyjne, które po zakończeniu inwestycji i rozliczeniu powodują to, że wypłacana jest premia termomodernizacyjna w wysokości 25% udzielonego kredytu. Udało nam się w roku ubiegłym inwestycje zakończyć do końca roku, rozliczyć i 25% właśnie tychże kredytów w formie premii termomodernizacyjnej wpłynęły na spłatę zaciągniętych kredytów. W trakcie roku obsługując wcześniej zaciągnięte kredyty zostały spłacone raty na kwotę 759.073zł, tak więc na dzień 31 grudnia roku 2009 stan zadłużenia budżetu kredytami wynosił 4.211.279zł. Wskaźnik zadłużenia, który liczony jest, jako iloraz kwoty zadłużenia do wykonanych dochodów ogółem wyniósł 4,3%. Na obsługę długu, czyli na zapłatę odsetek od obsługiwanych kredytów w roku 2009 powiat zapłacił 81.877zł. Na wydatki majątkowe wydatkowano 23.668.125zł, z tego na inwestycje i zakupy inwestycyjne 22.942.265zł. W trakcie roku realizowane były tytuły inwestycyjne w ilości łącznej 69, z czego 36 zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych realizowane było przez Powiatowy Zarząd Dróg. Na inwestycje na drogach powiatowych wydatkowano 19.357.072zł, to stanowi 84,4% wszystkich wydatków majątkowych. Na inwestycje w placówkach oświatowych 1.658.028zł, na inwestycje w dziedzinie pomocy społecznej 1.146.376zł, na działalność usługową, konkretnie chodzi o Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w zakresie zakupu sprzętu, jak też i przebudowy pomieszczeń w internacie w LO w Łapach na potrzeby archiwum i siedziby Filii Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łapach kwotę 601.393zł, na zadania Starostwa 115.497zł, PUP 63.900zł i dotyczyło to zakupu nowego samochodu osobowego na potrzeby tegoż urzędu. Również w formie dotacji o charakterze inwestycyjnym wydatkowano 725.860zł i w tym dotacja dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na zakup sprzętu i aparatury medycznej 282.000zł, poza oczywiście kwotą przekazanych wydatków niewygasających stanowiących około 250.000zł, które SP ZOZ w Łapach wykorzystał ponadto w roku 2009. Dotacja dla straży pożarnej 150.000zł to było współfinansowanie samochodu specjalistycznego tzw. drabina do akcji wysokościowych. CKP w Łapach, jako zakład budżetowy otrzymał 100.000zł dotacji. Na fundusz wsparcia policji wpłacono 99.460zł, to jest współfinansowanie zakupu samochodów dla naszych posterunków policji w powiecie. Gminy na drogi powiatowe 94.400zł. Jeżeli porównamy ogólnie budżet, począwszy od powstania powiatu, czyli od roku 1999 do roku 2009, to jak Państwo wiedzą, jest to wyraźny wzrost, gdyż powiat zaczynał działalność z budżetem 36.900.000zł, za rok 2009 niewiele brakowało do 100.000.000zł, a jak wiadomo już w tym roku plan dochodów wynosi już 100.000.000zł i myślę, że taki będzie wykonany”.
            Pytań do referowanego sprawozdania nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii wszystkich Komisji Rady, a na końcu opinię Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów - Pan Roman Tadeusz Łudźodczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok.
Także Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię w tej sprawie, o czym poinformował zebranych Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy, jednogłośnie, wydała pozytywną opinię do sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok.
Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu także zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok.
 
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Pani Anna Grycuk odczytała zebranym pozytywną opinię w tej sprawie.
 
Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok, o czym poinformowała zebranych Przewodnicząca Pani Sylwia Rząca.
Również, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jan Piotr Dajda przedstawił Wysokiej Radzie opinię Komisji z dnia 26 marca 2010 roku o wykonaniu budżetu powiatu za 2009 rok /zał. nr 8/.
Następnie, Skarbnik Powiatu Białostockiego – Pani Maria Borodziuk odczytała zebranym treść Uchwały Nr II – 0035-68/10 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 14 kwietnia 2010 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Białostockiego sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok /zał. nr 9/.
O głos poprosił Radny Pan Zenon Żukowski – Przewodniczący Klubu Radnych PiS i LPR przy Radzie Powiatu Białostockiego. Odczytał on stanowisko Klubu w kwestii sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za 2009 rok /zał. nr 10/.
Innych pytań i uwag do sprawozdania nie zgłoszono.
 Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za rok 2009.
 
 
Ad 5
Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego z tytułu wykonania budżetu 2009 roku. 
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, przypomniał zebranym, iż projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego /zał. nr 11/ przygotowany został na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej i był wynikiem pozytywnej oceny sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za rok 2009. Poprosił Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o zabranie głosu w tej sprawie.
Pan Jan Piotr Dajda - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przypomniał zebranym, iż zgodnie z art. 16 pkt 3 ustawy o samorządzie powiatowym, Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do Rady Powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Tenże wniosek podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Wobec czego, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - Pan Jan Piotr Dajda odczytał zebranym wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego z tytuły wykonania budżetu powiatu za 2008 rok /zał. nr 12/.
Następnie pozytywne opinie do projektu uchwały w sprawie absolutorium przedstawili Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu Białostockiego:
·       Pan Roman Tadeusz Łudź – Przewodniczący Komisji Budżetu Finansów,
·       Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej,
·       Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy,
·       Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki,
·       Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu,
·       Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
            Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIV/405/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie absolutorium Zarządowi Powiatu Białostockiego z tytułu wykonania budżetu 2009 roku, udzielając absolutorium /zał. nr 13/.
Przewodniczący Zarządu Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz, w imieniu wszystkich członków Zarządu, podziękował za udzielenie absolutorium: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado bardzo dziękuję za udzielenie absolutorium i taki sposób głosowania. Spotykamy się przy ocenie Zarządu po raz ostatni w tej kadencji. Wiemy, że zawsze jak się pracuje, istnieje możliwość popełnienia błędu, natomiast bardzo staraliśmy się, żeby ich jak najmniej popełniać. Chciałbym podziękować bardzo Pani Skarbnik, dlatego, że tych pieniędzy było więcej. Zmiany w budżecie były prawie na każdym Zarządzie i to Pani Skarbnik czuwała nad naszym budżetem. To była ogromna praca. Chciałbym jeszcze przy tek okazji podziękować wszystkim innym pracownikom, którzy tak na co dzień realizowali ten budżet, ale chciałbym wyróżnić tu Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku, gdzie to są bardzo duże środki na drogi i przy takiej presji i przy podobnym zatrudnieniu Panu Dyrektorowi udało się to zrealizować z całym zespołem i myślę, że to jest bardzo duże osiągnięcie. Również chciałbym podziękować Pani Elżbiecie Annie Turczewskiej – Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Pomoc społeczna zawsze była na wysokim miejscu, natomiast na co dzień to jest bardzo żmudna praca, Zarząd nie zawsze był życzliwy dla Pani Turczewskiej i często się z nią spierał, ale ogrom pracy został wykonany. Bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też innym pracownikom za życzliwość”.
Ogłoszono 20 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 6
            Przyjęcie sprawozdania Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach o wykonaniu planu finansowego za 2009 rok.
            Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach przedstawił zebranym sprawozdanie Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach o wykonaniu planu finansowego za 2009 rok /zał. nr 14/.
            „Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, za okres styczeń – grudzień 2009 roku SP ZOZ w Łapach wykonanie planu finansowego zamknął dodatnim wynikiem finansowym w wysokości 13.935,81zł. Główne pozycje przychodów, są to przychody ze sprzedaży i tutaj najważniejsza z nich to przychody z działalności podstawowej, tzn. z tytułu świadczenia usług zdrowotnych. Zostały one zrealizowane w wysokości 12.865.617,04zł, tj.99,6% zakładanego planu. W większości jednostek działalności podstawowej szpitala wartość wykonanych świadczeń zdrowotnych została wykonana niemalże na poziomie zakładanym w planie finansowym. W stosunku do zawartej umowy z płatnikiem, czyli NFZ w rodzaju lecznictwo szpitalne, wartość wykonanych usług zdrowotnych na oddziale położniczo – ginekologicznym, pododdziale noworodkowym i Izbie przyjęć zrealizowana została na poziomie zawartej umowy. Pozostałe oddziały zrealizowały świadczenia powyżej limitu określonego w kontrakcie na rok 2009. Wartość tych nadwykonań uwzględniona jest w ogólnej kwocie przychody w poszczególnych jednostkach. Ogólnie we wszystkich rodzajach umów SP ZOZ m nadwykonania w kwocie 1.502.720,60zł, przy czym, jak wcześniej powiedziałem, na tą kwotę są wystawione faktury i przekazane do NFZ. W związku z prawdopodobieństwem niepełnego zaspokojenia roszczeń przez NFZ na część tych należności został utworzony odpis aktualizacyjny. Przychody z pozostałej działalności medycznej, działalności pomocniczej SPZOZ w Łapach z tytułu wykonanych badań osiągnięto powyżej 100% w ogólnej kwocie 401.383,56zł. Najwyższą pozycję w tej kategorii stanowią przychody za badania wykonane w pracowni RTG w Białymstoku, ponad 250.000zł. Przychody z pozostałej działalności zostały wykonane na poziomie 260.000zł. Pozycja ta obejmuje przychody uzyskane z działalności gospodarczej niemedycznej, głownie z tytułu odpłatnego najmu lokali w budynku Przychodni przy ul. Piaskowej 9 w Łapach, pomieszczeń w szpitalu, opłat za dzierżawę pomieszczeń oraz przychód za dostawę wody oraz podgrzanie na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Pozostałe przychody operacyjne zostały zrealizowane w wysokości 112.946zł. Na tę kwotę składają się między innymi aktualizacja rezerwy na zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości w wykonaniu 11.000zł, otrzymane darowizny rzeczowe nie mające charakteru majątku trwałego, czyli leki, żywność, wyposażenie o wartości 34.000zł, otrzymane darowizny pieniężne 1.500zł, dotacje i dopłaty 14.000zł, refundacje Wojewódzkiego Urzędu Pracy z tytułu zwrotu świadczeń wypłacanych poborowym ponad 15.000zł, środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia dla lekarzy rezydentów w wysokości ponad 26.000zł oraz środki uzyskane ze sprzedaży samochodu w wysokości 4.700zł. Przychody finansowe w wysokości 5.723zł – głównie na nie składają się odsetki uzyskane od środków na rachunku bankowym oraz umorzone odsetki od zobowiązań. Te pierwsze wynoszą 5.316zł. Umorzone odsetki 406zł. Pozycja zyski nadzwyczajne w okresie sprawozdawczym nie występuje. Ogólnie przychody szpitala w 2009 roku zostały zrealizowane na poziomie 99,8% w kwocie 13.651.794,18zł. Zakładany plan kosztów również został wykonany w wysokości 99,8%. Koszty działalności operacyjnej na poziomie 12.628.000zł. Wykonanie kosztów zużycia materiałów i energii, to spora pozycja w tym przedziale i wynosi ponad 2.500.000zł. Na tą pozycję główne składają się: koszty zakupu tlenu medycznego, leków, krwi i to stanowi ponad 1.000.000zł; sprzęt jednorazowy, materiały diagnostyczne i inne materiały medyczne – ponad 500.000zł; materiały żywnościowe 120.000zł; gaz ziemny 310.000zł; wyposażenie 55.000zł; materiały do napraw i konserwacji 100.000zł; olej napędowy 48.000zł oraz energia elektryczna, cieplna i woda 310.000zł. Wykonanie kosztów w pozycji usługi obce, to ponad 3.000.000zł. Najważniejszą z nich stanowią kontrakty lekarskie, na które składają się dyżury lekarskie i inne usługi – ta kwota to prawie 2.500.000zł. Ponadto na pozycję tą składają się m.in. zakup procedur medycznych w innych zakładach opieki zdrowotnej, niezbędnych dla prowadzenia naszej działalności w wysokości 70.000zł; usługi konserwacji i napraw sprzętu – 62.000zł; usługi telekomunikacyjne – 31.000zł; usługi transportowe - 154.000zł oraz usługi pralnicze 120.000zł. Koszty w rodzaju podatki i opłaty to wysokość 73.796zł, z czego głównie jest to podatek od nieruchomości za 2009 rok w wysokości 70.900zł. Bardzo duża i ważna pozycja kwotowa i kosztowa, to koszty wynagrodzeń i wynosi ona 5.413.000zł i tu przede wszystkim są wynagrodzenia osobowe ze stosunku pracy 5.321.000zł; koszty wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia – 91.000zł  oraz umów o dzieło 311zł. Następna pozycja – świadczenia na rzecz pracowników – ponad 1.000.000zł i tutaj główne pozycje to składki ZUZ obciążające pracodawcę w wysokości 921.000zł; odpis roczny na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – 42.300zł oraz wypłacony ekwiwalent za odzież ochronną i roboczą w wysokości 30.000zł. Pozostałe koszty rodzajowe zostały wykonane w kwocie 97.165zł. Na tę pozycję składają się przede wszystkim: ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zakładu – 75.000zł oraz ubezpieczenia majątkowe – 8.000zł, ubezpieczenia komunikacyjne – 6.500zł, a także koszty podróży służbowych – 3.187zł. Pozostałe koszty operacyjne, to spora pozycja -941.000zł. Najwyższą wartość w tej pozycji stanowi równoważność odpisu aktualizacyjnego należności wobec NFZ. Ten odpis aktualizacyjny wynosi 937.461zł i jest ustanowiony z tytułu nieopłaconych świadczeń ponad limit, określonych w umowie w zakresie świadczeń na oddziale wewnętrznym, poradniach specjalistycznych, poradni rehabilitacyjnej, w których szacuje się niskie prawdopodobieństwo ściągnięcia należności na drodze sądowej. Kwotę 3.386zł stanowią odpisy aktualizacyjne należności od osób fizycznych za hospitalizację, ponieważ zdarzają się takie osoby, które są nieubezpieczone. My ponosimy koszty tych hospitalizacji i później nie ma kto nam za to zapłacić. Koszty finansowe zostały wykonane w wysokości 67.798zł. Ta pozycja obejmuje w głównej mierze naliczone odsetki od zobowiązań pracowniczych uregulowanych w trakcie okresy sprawozdawczego. Ja na początku tego roku, jeżeli Państwo pamiętacie, zobowiązywałem się do jak największego uregulowania zobowiązań wobec pracowników w poprzednich lat. Chodzi m.in. o zobowiązania z lat 2004-2005 i te zobowiązania były regulowane dwukrotnie w tym roku, na przestrzeni półrocza. W II półroczu, kiedy było juz wiadomo, że spływ środków finansowych za nadwykonania będzie niemożliwy dalsza realizacja tego przedsięwzięcia nie była możliwa i te koszty finansowe, odsetki od tych wypłaconych zobowiązań zaległych. Ogólnie koszty za 2009 rok zamknęły się kwotą 13.637.858,37zł, co ostatecznie dało dodatni wynik finansowy, końcowy w wysokości 13.935,81zł”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Dyrektorze, mam pytanie dotyczące wynagrodzeń za dyżury medyczne i inne usługi. Kwota 2.441.000zł czy ona dotyczy kontraktów lekarskich? Chciałem się dowiedzieć, ilu lekarzy jest teraz w szpitalu, którzy otrzymują te pieniądze?”.
            Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach wyjaśnił: „W tej chwili, co do jednej sztuki, to trudno mi będzie odpowiedzieć, ale tu nie chodzi tylko o same kontrakty, tu chodzi również o wszystkie dyżury lekarskie, ponieważ wszystkie dyżury lekarskie są dyżurami kontraktowymi. Jest część lekarzy, którzy są na kontraktach całościowych, a część na umowie o pracę, ale wszyscy są na kontraktowych dyżurach lekarskich. W szpitalu orientacyjnie jest nie więcej niż 40 lekarzy. Dla osób, które realizują świadczenia w ramach kontraktu one prowadzą normalną działalność gospodarczą i oni płacą za siebie”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zadał kolejne pytanie: „Jeszcze się chciałem dowiedzieć odnośnie kwoty 2.000.000zł na płace pracowników. Ilu pracowników, oprócz lekarzy jest w szpitalu”.
            Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach wyjaśnił: „Wszystkich pracowników z lekarzami jest około 260. Samych pracowników około 200-220”.
            Następne pytanie Radnego Pana Ryszarda Antoniego Berensztejna dotyczyło należności: „ Należności na dzień 31.12.2009 rok wynosiły 1.375.343zł. Mam takie pytanie, na ile realne są możliwości uzyskania tych pieniędzy od NFZ”.
            Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach wyjaśnił: „Proszę Państwa, część, która się zamykała tych nadwykonań w niektórych dziedzinach, np. stacja dializ, porody – za to wszystko NFZ zapłacił. Natomiast resztę podzieliliśmy na te, obarczone dużym prawdopodobieństwem ściągnięcia i te mniejszym niestety. Wszystko będzie zależało od postępowań sądowych, które już jak słyszymy się rozpoczęły. Jaki będzie rezultat tego wszystkiego- nie wiem. Natomiast prawdą jest, że mamy czas 3 lat na dochodzenie tych należności, pod warunkiem zachowania pewnych proceduralnych obowiązków, czyli takich, jak: wystawienie faktury, otrzymanie zwrotnej, że stwierdzeniem, że nie, wezwaniem do zapłaty itd. Te wszystkie kroki zostały zrobione. W tej chwili czekamy na to, jak sytuacja będzie się rozwijała. Nie chcemy być w czołówce tych, którzy się upominają”.
            Następne pytanie Radnego Pana Ryszarda Antoniego Berensztejna dotyczyło zobowiązań: „Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zobowiązań. Gdyby Pan otrzymał kwotę 1.300.000zł to zostaje 1.400.000zł różnicy na zobowiązaniach i teraz, co z tym 1.400.000zł?”.
            Pan Janusz Krzysztof Rainko – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach wyjaśnił: „W pierwszej kolejności chciałbym przede wszystkim uregulować zobowiązania wobec pracowników. Oni już czekają naprawdę tyle lat. Część ma wyroki i zasądzone nawet odsetki. Staramy się również te regulować, to jest najpilniejsza sprawa, jeśli chodzi o pracowników. Natomiast nie ma kłopotów specjalnie z zobowiązaniami wobec dostawców. Owszem one występują z niewielkim poślizgiem jednomiesięcznym, ale są płacone i to nie jest problem dla zachowania płynności finansowej i funkcjonowania szpitala”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach o wykonaniu planu finansowego za 2009 rok.
 
Ad 7
            Przyjęcie sprawozdania o stanie mienia powiatowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku oraz o wykonaniu uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30 czerwca 2005r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
            Pani Krystyna Orłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami Nierolnymi Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie sprawozdanie o stanie mienia powiatowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku oraz o wykonaniu uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30 czerwca 2005r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata /zał. nr 15/.
            „Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, szczegółowe dane dotyczące wykonania przez Zarząd Powiatu Białostockiego uchwały z wykonania uchwały Nr XXX/240/2005 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 30 czerwca 2005r. w sprawie określania zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata oraz o stanie mienia powiatowego zawarte są w przedłożonym Państwu sprawozdaniu. W skrócie przedstawię Państwu tylko główne prace, które Zarząd podjął w okresie sprawozdawczym, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku. W okresie tym podjęto 7 uchwał, które dotyczyły: 3 dotyczyły bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Powiatu Białostockiego. Uchwały te zostały podjęte w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, która nakłada na organ samorządu obowiązek udzielenia takiej bonifikaty, w przypadku, jeżeli dochód użytkownika wieczystego nie przekracza 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej za rok poprzedni. Jedna uchwała została podjęta o przeznaczeniu do zbycia nieruchomości w formie bezprzetargowej na rzecz Gminy Michałowo. Chodziło tu o grunty zajmowane przez szkołę, której jesteśmy właścicielem. Jest to działka o nr geod. 283 i pow. 1,6518ha. Wydział Geodezji przygotował niezbędne dokumenty do zawarcia aktu notarialnego, ale niestety do transakcji nie doszło. W chwili obecnej Zarząd Powiatu Białostockiego rozważa inne możliwości zadysponowania tą nieruchomością. Kolejna uchwała o nabyciu w formie darowizny od Gminy Zabłudów 5 działek o pow.118m2 z przeznaczeniem na regulację pasa drogi powiatowej. Działki te znajdowały się w obrębie miejscowości Folwarki Tylwickie i Folwarki Wielkie. Podjęto też uchwałę w sprawie przystąpienia do przetargu pisemnego nieograniczonego na nabycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej, jako działka nr 710/3 o pow. 0,0579 ha, zabudowanej szopą garażową, położonej w Białymstoku przy ul. Wiewiórczej, stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Protokołem z dnia 14 grudnia 2009 r. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach poinformował, iż oferta Zarządu Powiatu Białostockiego została przyjęta. W dniu 1 lutego 2010 r. został sporządzony w kancelarii notarialnej projekt aktu notarialnego. W związku z tym, że nieruchomość tę zbywa Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach zbycie przez nich takiej nieruchomości musi nastąpić za zgodą Ministra Skarbu Państwa. W chwili obecnej zgoda ta została udzielona i 5 maja 2010 roku wyznaczony został termin podpisania aktu notarialnego. W związku z gospodarowaniem mieniem powiatowym podjęto uchwałę w sprawie przeznaczenia do wynajęcia w formie przetargu na okres 2 lat, lokalu o pow. 10,31 m2  oraz udziału w częściach wspólnych budynku o pow. 7,09 m2 , znajdującego się na parterze            budynku w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 15/1. Odbył się przetarg na wyłonienie najemców. W wyniku przetargu została określona kwota najmu w wysokości 26 zł/m2. Umowę taką Zarząd Powiatu zawarł w dniu 10 marca 2010 roku. Jeżeli chodzi o gospodarowanie mieniem powiatu, to w przypadku najemców lokali użytkowych przy ul. Słonimskiej przysługiwało tym najemcom pierwszeństwo w zawarciu kolejnych umów najmu, jeżeli w terminie 3-miesiecy przed wygaśnięciem poprzedniej umowy złożą pisemną ofertę. Wszyscy najemcy spełnili powyższe warunki i Zarząd Powiatu zawarł kolejne umowy najmu na okres od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2012. Czynsze zostały ustalone w wysokości 10zł/m2- w przypadku piwnic, 17zł/m2- w przypadku parteru i 15zł/m2- w przypadku piętra. Te kwoty zostały też obciążone podatkiem VAT. Najemcy ponoszą również koszty z tytułu korzystania z energii elektrycznej i innych mediów, sprzątania. Ponadto ponoszą koszty podatku VAT. W dalszym ciągu Zarząd Powiatu zajmuje się regulacją dróg powiatowych. Jest ona kontynuowana od 10 lat. Miejmy nadzieję, że niedługo prace te zostaną zakończone. Ponadto również, Zarząd Powiatu, zgodnie z uchwałą Rady Powiatu z dnia 29 stycznia 2009 roku zawarł umowę na wydzierżawienie nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Białostockiego, na rzecz Gminy Supraśl działek o nr geod.: 166/4, 166/12, 166/13, 166/14,166/16 o pow. łącznej 3,5959 ha. Umowa dzierżawy została zawarta na okres 7 lat na cele związane z rozwojem infrastruktury turystyczno uzdrowiskowej miasta Supraśl”.
            Radny Pan Antoni Bogdan zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym zapytać, przy ul. Słonimskiej te czynsze dzierżawne, to czy one wzrosły, czy zostały na tym samym poziomie, a jeżeli wzrosły to o ile %?”.
            Pani Krystyna Orłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami Nierolnymi Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Czynsze dzierżawne wzrastają i są waloryzowane corocznie o stopień inflacji. W tym roku również przy zawieraniu nowych czynszów została ponownie przemierzona powierzchnia zajmowanych lokali. Te nowe umowy zawierają aktualną powierzchnię, powierzchnie wspólne plus oczywiście czynsze z waloryzacją”.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie o stanie mienia powiatowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku oraz o wykonaniu uchwały Nr XXX/240/2005 RPB z dnia 30 czerwca 2005r. w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania, obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.
 
Ad 8
            Przyjęcie informacji o działalności za rok 2009 Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
            Pan Tadeusz Jastrzębski – Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku przedstawił zebranym informację o działalności za rok 2009 Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku /zał. nr 16/.
            „Panie i Panowie Radni, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, jak co roku wypełnia zadania techniczno-materialne w prowadzeniu Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Od naszego właśnie Ośrodka rozpoczynają się wszelkie prace inwestycyjne. Przedstawiliśmy Państwu takie mapki geodezyjne /zał. nr 17/, które obrazują stan zaawansowania mapy numerycznej, która powinna usprawniać dostęp do informacji bezpośrednio dla obywatela i dla urzędu. Od momentu powstania Ośrodka do dnia dzisiejszego samej mapy zasadniczej, czyli mapy o pełnej treści: uzbrojenie podziemia, nawierzchni, zagospodarowanie terenu, ilość tych opracowań wzrosła jedenastokrotnie z 2.000ha do blisko 30.000ha. Mapa ewidencji gruntów, którą sukcesywnie, co roku, zakładamy i prowadzimy wzrosła z 1.000ha obecnie do 106.000ha. Prowadzą to te same 4 osoby, które są zatrudnione w dziale numerycznym. Innych informacji tabelkowych nie chciałbym Państwu przytaczać, ponieważ to wszystko zostało przekazane Państwu pisemnie. W samym tylko roku 2009 wystawiliśmy blisko 23.000 faktur na ogólna kwotę blisko 1.700.000zł i stąd te odpisy na centralny i wojewódzki fundusz i te przekroczenia zarówno dochodów, jak i wydatków, z którymi Pani Skarbnik miała problem i wyjaśniała z Regionalną Izbą Obrachunkową. Trudno jednak było przewidzieć, że będzie aż taki ruch w udzielaniu informacji. To, co stało się najbardziej przyjemnego dla Ośrodka, to z inicjatywy Pana Starosty, przy ogromnym współudziale Pani Skarbnik, która wyasygnowała środki i dofinansowała też z Funduszu, mogliśmy zrealizować Filię Ośrodka Dokumentacji w Łapach. W tej chwili jest to najnowocześniejszy Ośrodek wśród trzech Filii, które posiadamy. Ogromne też zasługi były ze strony Dyrektora LO w Łapach – Pana Dariusza Wincenciaka. Od początku tej inwestycji do samego końca bezpośrednio nadzorował proces inwestycyjny i w tym miejscy wszystkim Państwu chciałbym podziękować”.
            Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o działalności za rok 2009 Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku.
 
Ad 9
            Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015.
            Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015 /zał. nr 18/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Państwo otrzymaliście projekt uchwały w tej sprawie, więc nie będę tego czytała. Powiem tylko, że są to normalne zadania urzędu pracy, które my realizujemy, ale zgodnie z pewnymi priorytetami. Trochę inaczej jest to ujęte, niż w normalnym sprawozdaniu, czy informacji, ponieważ jest to ujęte tymi siedmioma priorytetami. Pierwszy priorytet, to jest zwiększenie aktywności zawodowej bezrobotnych; drugi – wspieranie integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych; trzeci – promocja przedsiębiorczości i wspieranie samozatrudnienia; czwarty- wspieranie terenów wiejskich; piąty – rozwój partnerstwa i dialogu społecznego na rzecz rynku pracy; szósty – monitorowanie zwolnień grupowych i siódmy – doskonalenie usług rynku pracy. Można powiedzieć, że to jest dokładnie to samo, co jest zawarte w sprawozdaniu z działalności Powiatowego Urzędu Pracy, tylko trochę inaczej ujęte. Jeśli Państwo macie pytania, to bardzo proszę”.
            Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał: „Jeśli chodzi o propozycję zatrudnienia z krajów Unii Europejskiej chciałbym zapytać ile osób skorzystało z tych ofert pracy, jeśli chodzi o nasz powiat?”.
            Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku wyjaśniła: „Takich informacji nie posiadamy, dlatego, ze to są umowy zawieranie później między osobą bezrobotną bezpośrednio z pracodawcą, bądź jego przedstawicielem. My tylko umożliwiamy kontakt tych osób ze sobą”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Jan Kaczmarek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/406/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015 /zał. nr 19/.
 
Ad 10, 11
            Przyjęcie sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w 2009 roku oraz informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku o sytuacji na rynku pracy za 2009 rok.
            Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku przedstawiła zebranym sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w 2009 roku oraz informację Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku o sytuacji na rynku pracy za 2009 rok /zał. nr 20, 21/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałabym przedstawić, jako jedną całość dwa punkty, ponieważ tak naprawdę to się one ze sobą nierozerwalnie łączą. Poziom bezrobocia, jaki był w 2008 i 2009 roku wg stanu na dzień 31 grudnia 2008 wynosił 4.984osoby, w tym kobiety 2.475 osób. W tym samym czasie roku 2009 bezrobotnych było 7.614 osób, w tym kobiet 3.286. Jak Państwo widzicie tylko w ciągu jednego roku poziom bezrobocia wzrósł prawie o 50%. Największy wzrost bezrobocia nastąpił w Gminie Łapy, bo o 735 osób. Następny w kolejności, to Wasilków. Dołączono do sprawozdania szczegółową informację w tym zakresie w rozbiciu na poszczególne gminy. W każdej gminie nastąpił wzrost bezrobocia, ale najniższy odnotowano w Gminie Zawady. W 2009 roku nastąpiło pogorszenie sytuacji w wielu firmach Powiatu Białostockiego, np. ZNTK w Łapach, „Kan” Sp. z o.o. „Art – meble”, „Biruna” z Wasilkowa, Firm „Ra-Kon” z Czarnej Białostockiej. Poza tym cześć osób zamieszkujących w okolicznych gminach dotknęło bezrobocie ze względu na zwolnienia grupowe m.in. w „Bizon – Bialu”. Znaczący wpływ na wzrost bezrobocia miała też zmiana przepisu dotycząca odprowadzania składek na ubezpieczenia zdrowotne i tylko z tego tytułu część osób zarejestrowała się do urzędu, ponieważ nie mogły uzyskać bezpłatnej opieki zdrowotnej bez zarejestrowania się w urzędzie pracy.
 
 
Stopa bezrobocia wynosiła 16% ogółem w powiecie, a w Łapach wynosi ona ponad 25%, gdzie w kraju wynosi ona 11,9%, a w województwie 12,6%. Jeżeli chodzi o strukturę wykształcenia wśród osób bezrobotnych to kształtuje się to w następujący sposób: 9,7% to osoby z wyższym wykształceniem; ogólnym – 9,9%; gimnazjalnym – 30%; policealnym zawodowym i średnim - 24,5%, pozostali, czyli zasadnicze zawodowe - 26%.
Według wieku największą grupę stanowią osoby w wieku 25-34 lat.
 
To są młodzi ludzie, którzy mają swoje szczególne miejsce w programie promocji i zatrudnienia. Najmniejsze to powyżej 60 roku życia i dotyczy to przede wszystkim osób niepełnosprawnych. Według czasu pozostawania bez pracy, największa grupa to osoby zarejestrowane, jako bezrobotni od 1 do 3 miesięcy – stanowią one 25,9% ogólnej liczby osób bezrobotnych. Im krócej ktoś przebywa na bezrobociu, tym łatwiej mu znaleźć pracę. Najmniej, bo 8,6% to osoby zarejestrowane tylko do 1 miesiąca. Osoby, które przebywają na bezrobociu dłużej niż 24 miesiące są już zagrożone wykluczeniem społecznym, albo marginalizacją zawodową.
 
 
 
 
 
W ubiegłym roku zgłoszono 4.494 ofert pracy, z czego 1.335 to ofert zgłoszonych z terenu powiatu ziemskiego. W 2009 roku środki z Funduszu Pracy stanowiły 24.154.000zł, w tym 12.812.400zł to był limit Funduszu Pracy, a Europejski Fundusz Społeczny – 11.341.600zł. Te pieniądze były przeznaczone zarówno na powiat grodzi, jak też i ziemski.
Jak się przedstawiała aktywizacja osób bezrobotnych w 2009 roku przedstawia poniższa tabela:
FORMA AKTYWIZACJI
LICZBA UCZESTNIKÓW
Prace interwencyjne
64 osoby
Roboty publiczne
222 osoby
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy
43 osoby
Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
158 osób
Staże
497 osób
Szkolenia
421 osób
Przygotowanie zawodowe w miejscu pracy
3 osoby
Prace społecznie użyteczne
222 osoby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Działalność gospodarczą osoby bezrobotne podejmowały w następujących dziedzinach: działalność usługowa 86%, handlową 12% i działalność produkcyjną zaledwie 2%. W dniu 16 lutego 2010 roku Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku na prośbę pracodawców zorganizował III Forum Rynku Pracy, które honorowym patronatem objęli Starosta Powiatu Białostockiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku. Zainteresowanie było ogromne, gdyż uczestniczyło w nim ponad 3.000 osób poszukujących pracy oraz 71 firm, w tym 10 z terenu Powiatu Białostockiego. Przekazałam również Państwu taką informację już tegoroczną o pieniądzach, jakimi dysponujemy w tym roku /zał. nr 22, 23, 24/. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 24.000.000zł na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, w tym roku mamy 35.137.800zł. Już wydaliśmy łącznie na koniec marca 4.692.671,34zł. Natomiast podjęliśmy zobowiązania, czyli już są zawarte umowy, ale jeszcze środki nie zostały wypłacone, na kwotę 9.643.580,67zł. Zostało nam jeszcze 19.000.000zł. Jeżeli chodzi o Łapy, przedstawiliśmy Państwu informację, jakie pieniądze zostały przeznaczona na Łapy. Proszę się nie sugerować tym, że w niektórych pozycjach są to małe pieniądze, bo mogę Państwa zapewnić, że Łapom pieniędzy nie zabraknie. Uważam, że zaczynamy mieć coraz lepszy rok, zaczyna się coraz większe zainteresowanie naszymi bezrobotnymi, bo pracodawcy zaczynają czuć dobry wiatr na zatrudnianie ludzi do pracy”.

Radny Pan Jan Ambrożej zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Dyrektor, ja przeglądałem Pani sprawozdanie dość szczegółowo i chyle czoła, bo widzę tu ogrom pracy, ale czytając to zaniepokoiło mnie przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, gdzie w 2009 roku zawarto tylko 18 umów. Mam świadomość, że każda cyfra w tej informacji, to jeden człowiek”.
Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku wyjaśniła: „Chciałabym odpowiedzieć, dlaczego w przygotowaniu zawodowym jest tak mała liczba. Otóż, przygotowanie zawodowe jest nowym działem, jeżeli chodzi o Powiatowy Urząd Pracy. Zostało wprowadzone nowelizacją ustawy w roku 2009 i nie było na to za bardzo środków, a co najważniejsze pracodawcy nie przekonali się jeszcze do tej formy, nie zrozumieli, że to bardzo korzystna dla nich forma. Na razie chodzimy i namawiamy pracodawców i coraz większe zainteresowanie budzi ona”.
Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zgłosił dwa pytania: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Dyrektor, chodzi mi głównie o staże. Pani mówiła, że środki dla Łap będą w zasadzie nieograniczone. W ubiegłym roku była taka sytuacja, że w IV kwartale brakowało pieniędzy na staże, mimo, że zapotrzebowanie było duże. Drugie pytanie, dotyczy tego, że jak zauważyłem, na tą formę przeciwdziałania bezrobociu przeznaczone są dosyć duże środki finansowe. Chciałbym zapytać, jakie są efekty? Czy Państwo to badacie, czy osoby po odbyciu takiego stażu mają szansę zatrudnienia u pracodawcy, czy on ma obowiązek zatrudnienia takiej osoby?”.
Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku wyjaśniła: „Tu nie chodzi o kwestię tak bardzo związaną z finansami, tylko z jedną, zupełnie inną przyczyną. Staż może trwać nie krócej niż 3 miesiące. Jeśli chodzi o koniec roku, staramy się zawierać jak najmniej umów o staże, dlatego, że to są tzw. umowy przechodzące, które zabierają nam pieniądze z przyszłego roku, w związku z tym pod koniec roku, każdego roku bardzo mocno ograniczamy ilość staży, ponieważ my możemy wejść w zobowiązania na maksymalnie 10%, bo inaczej możemy mieć problemy finansowe w nadchodzącym roku. Natomiast na pewno do końca września bez problemu staże są organizowane, chyba, że pracodawca jest nierzetelny, bo też tak się zdarza. Na drugie pytanie odpowiem tak, że pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia osoby po stażu. Nie ma tego w przepisach, natomiast według mnie jest to jego obowiązek moralny, czy etyczny. Obowiązek taki istnieje przy pracach interwencyjnych i tak było zawsze. Jeżeli chodzi o staże, to nie jest z tym najlepiej, dlatego, że jest to w granicach 40%, a to jest bardzo mało wg mnie i to później rzutuje na pieniądze na następny rok, bo od efektywności staży zależy wysokość pieniędzy na następny rok. Rozmawiamy oczywiście z pracodawcami, prosimy o to, że jednak powinny zatrudniać po stażach, bo staż nie jest po to, żeby pomóc pracodawcy, a po to, by pomóc bezrobotnemu znaleźć miejsce pracy. Pracodawca biorąc stażystę uczy go i uczy go dla siebie przede wszystkim. Mamy również takich pracodawców, którzy tak, jak wcześniej wspomniałam zatrudniają stażystę, staż się kończy, mówią do widzenia i występują o następnego. Proszę też pamiętać, że są też urzędy, które nie mogą zatrudnić osoby po stażu, ponieważ obowiązują ich szczególne przepisy dotyczące zatrudniania. To są wszystkie urzędy administracji samorządowej, państwowej, gdzie obowiązują konkursy i nawet jeśli to jest genialny stażysta, a urząd nie ma wolnego miejsca pracy, lub ta osoba nie przystąpi do konkursu, nie ma możliwości zatrudnienia”.
Kolejne pytanie Radnego Pana Romana Tadeusza Łudzia dotyczyło stypendiów za okres nauki: „Kto korzysta z tej formy wspierania?”.
Pani Barbara Grażyna Wacławska – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku wyjaśniła: „Ze stypendiów za okres nauki korzystają osoby, które są kierowane na szkolenia lub studia, bo my możemy finansować lub współfinansować studia bezrobotnym, pod warunkiem, że rozpoczęły te studia w ciągu 12 miesięcy od daty zarejestrowania się i złożyły w urzędzie pracy wniosek. Coraz więcej jest takich osób, ale przede wszystkim stypendia dotyczą szkoleń. Musi to być osoba zarejestrowana w Urzędzie pracy, bezrobotna i pełnoletnia”.
            Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w 2009 roku oraz informację Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku o sytuacji na rynku pracy za 2009 rok.
 
Ad 12
            Przyjęcie informacji za okres od 1 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2009r. o działalności decyzyjnej Wydziałów Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych Powiatu, do zakresu, których należy wydawanie decyzji administracyjnych.
            Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym informację za okres od 1 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2009r. o działalności decyzyjnej Wydziałów Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych Powiatu, do zakresu, których należy wydawanie decyzji administracyjnych / zał. nr 25/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, dzisiaj analizowaliśmy wykonanie budżetu i tam w pozycji administracja są określone kwoty, w pozycji Urząd Pracy też. Chciałbym powiedzieć tak, że społeczeństwo bardzo mocno zwraca uwagę na to ile budujemy dróg, jakie są inwestycje i to widać, natomiast, na co dzień bardzo trudno jest pokazać pracę urzędników. Jeżeli popatrzymy tutaj na to zestawienie zbiorcze działalności decyzyjnej wydziałów Starostwa Powiatowego, widać, że w 2008 roku było wydanych 40.870 decyzji, natomiast w 2009 – 46.469 decyzji. Jeżeli popatrzymy na ilość decyzji wydanych przez poszczególne wydziały to widać, że różnica jest w Wydziale Komunikacji, który w porównaniu do poprzedniego roku wydał o 2.008 decyzji mniej. Widać, że ten kryzys gospodarczy powoduje, że ludzie mniej samochodów kupili, ale nie jest to znacząca liczba, bo jest to poziom 5%. Specyfika pracy tego Wydziału jest taka, że urzędnicy starają się załatwiać sprawy na okienku. Starają się to robić w miarę sprawnie, niemniej jednak jest tu potrzebna duża wiedza, bardzo dobre przygotowanie merytoryczne. W pozostałych wydziałach jest wzrost wydanych decyzji.”
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz omówił zestawienie zbiorcze działalności decyzyjnej wydziałów Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych powiatu za okres od stycznia do grudnia 2009 roku /zał. nr 26/.
            Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację za okres od 1 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2009r. o działalności decyzyjnej Wydziałów Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych Powiatu, do zakresu, których należy wydawanie decyzji administracyjnych.
 
            Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 13
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Wiedza-rozwój-sukces”).
            Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Wiedza-rozwój-sukces”) /zał. nr 27/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu Białostockiego złożył wniosek dotyczący Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach pod nazwą „Wiedza – rozwój – sukces” do priorytetu 9, poddziałania 9.1.2. To działanie dotyczy liceów ogólnokształcących. Złożony wniosek obejmuje młodzież II Liceum Ogólnokształcącego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach. Projekt dotyczy realizacji godzin ponadwymiarowych z języka polskiego, angielskiego i matematyki oraz 3 wycieczek dla uczniów szkoły. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski i uzyska dofinansowanie, będzie konieczne podpisanie przez Zarząd Powiatu Białostockiego umowy. Wniosek dotyczy dwóch lat budżetowych, zatem konieczne jest upoważnienie Zarządu do zaciągania zobowiązań. Ogólny koszt projektu – 121.180zł. W całości jest on finansowany ze środków pomocowych i budżetu państwa”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Wiedza-rozwój-sukces”).
            Również Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zaopiniowała powyższy projekt uchwały pozytywnie, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca - Pani Anna Grycuk.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/407/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Wiedza-rozwój-sukces”) /zał. nr 28/.
 
Ad 14
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Moja szansa”).
            Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Moja szansa”) /zał. nr 29/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, projekt uchwały dotyczy również priorytetu IX, poddziałania 9.1.2.. Projekt „Moja szansa” dotyczy realizacji zajęć pozalekcyjnych, wyrównawczych i rozwijających z języka angielskiego, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki i poradnictwa edukacyjno – zawodowego dla młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach. Realizacja projektu, to rok szkolny 2010-2011, a zatem dwa lata budżetowe, stąd potrzebne jest upoważnienie Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągania zobowiązań. Pozwoli to na zawarcie przez Zarząd stosownej umowy w momencie uzyskania dofinansowania na realizację ww. projektu”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Moja szansa”).
            Również Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zaopiniowała powyższy projekt uchwały pozytywnie, o czym poinformowała zebranych jej Przewodnicząca - Pani Anna Grycuk.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/408/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych (projekt pn. „Moja szansa”) /zał. nr 30/.
 
Ad 15
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych.
            Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych /zał. nr 31/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tutaj Pan Dyrektor Jastrzębski pokazywał Państwu taką kolorową mapkę, gdzie te białe plany – to robota, którą trzeba jeszcze wykonać, bo tutaj jeszcze nie mamy danych w postaci cyfrowej, ale żeby to wszystko zrobić, co jest do zrobienia to by kosztowało ok. 30.000.000zł. Ponieważ takimi pieniędzmi nie dysponujemy, robimy to fragmentami i tu jest pozytywne stanowisko gmin. Gminy okazują nam wsparcie i tak: Gmina Turośń Kościelna i Wasilków przeznaczyły na ten cel po 20.000zł. Na te prace jest postępowanie przetargowe i wynika ze wstępnych danych, że paca ta zostanie zrobiona w roku następnym. Teoretycznie mogłaby być zrobiona w tym roku, ale kosztowałoby to 60.000zł drożej, a ponieważ Zarząd ma kompetencje do wydawania pieniędzy w ramach roku budżetowego, stąd zachodzi potrzeba upoważnienia Zarządu do zaciągania zobowiązań, tak, jak w dwóch poprzednich uchwałach”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych.
            Pan Marek Żmujdzin – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu również poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/409/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania z tytułu zamówienia prac geodezyjnych /zał. nr 32/.
 
Ad 16
            Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2010 roku.
            Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2010 roku /zał. nr 33/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado przedstawiony Państwu projekt uchwały zakłada dwie zmiany: zwiększenie środków na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych o 50.000zł, obecnie jest to kwota 150.000zł, czyli po zwiększeniu będzie to 200.000zł. Wynika to z tego, że w I kwartale bieżącego roku zostało złożonych bardzo dużo wniosków o dofinansowanie tego zadania – bo aż 362, a w ramach kwoty 150.000zł mogliśmy pozytywnie rozpatrzyć 125 wniosków, przy założeniu, że dofinansowanie jest co drugi rok. Pozostało nam aż 172 wnioski osób, które wcześniej nie korzystały z dofinansowania, a chcielibyśmy tym osobom pomóc w wyjeździe na turnus rehabilitacyjny. Aby było możliwe zwiększenie na tym zadaniu, należy zmniejszyć w innym i po szczegółowej analizie jest to możliwe w zadaniu dotyczącym zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne. W I kwartale tego roku jest znacznie mniej wniosków niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego. Wynika to z tego, że osoby niepełnosprawne dość długo czekają na realizację wniosków przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Lepiej jest, żeby teraz było więcej środków na turnusy rehabilitacyjne, bo zainteresowanie większe jest zawsze w I i II kwartale, gdyż te osoby muszą wcześniej zarezerwować miejsca, a jeżeli chodzi o przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, mimo tego, że teraz ograniczamy to dofinansowanie w granicach 30% do maksymalnego, to w przypadku otrzymania dodatkowych środków w IV kwartale będzie możliwy powrót do tych wniosków również zwiększenie dofinansowania do środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2010 roku.
            Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2010 roku, o czym poinformował zebranych jej Wiceprzewodniczący – Pan Wojciech Bukłaha.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/410/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku /zał. nr 34/.
 
Ad 17
            Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych.
            Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych / zał. nr 35/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado przedstawiony Państwu projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z terenu Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych wprowadza kolejny powiat, tj. Powiat Gołdapski do tej uchwały. Zgodnie z uchwałą, która pierwszy raz była podjęta w 2004 roku i kilkakrotnie zmieniana, Zarząd Powiatu Białostockiego jest upoważniony do podpisywania porozumień w sprawie dzieci z Powiatu Białostockiego umieszczonych w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych na terenie miasta Białegostoku i Powiatów: Hajnowskiego, Piaseczyńskiego, Piskiego, Monieckiego i Ełckiego. Na podstawie postanowienia sądu rodzinnego dziecko z Powiatu Białostockiego zostało umieszczone w rodzinie zastępczej funkcjonującej na terenie Powiatu Gołdapskiego i w związku z tym konieczna jest kolejna zmiana tej uchwały i upoważnienie Zarządu Powiatu Białostockiego do podpisania kolejnego porozumienia. Nadmieniam, że środki na realizację tego porozumienia są już zabezpieczone w budżecie Powiatu Białostockiego, dlatego, że kalkulując, jakie mogą być wydatki założono tam pewną rezerwę finansową i narazie środki są wystarczające”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych, o czym poinformował zebranych jej Wiceprzewodniczący – Pan Wojciech Bukłaha.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/411/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku zmieniającą uchwałę w sprawie powierzenia wykonania zadań publicznych w zakresie zapewnienia opieki i wychowania dzieciom z Powiatu Białostockiego w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo- wychowawczych /zał. nr 36/.
 
Ad 18
            Podjęcie uchwały dotyczącej korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały dotyczącej korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010 /zał. nr 37/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, potrzeba podjęcia takiej uchwały wynika z tego faktu, iż na ostatniej Sesji w uchwale z dnia 25 marca 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok nie uwzględniono w zał. pt. planowane przychody i rozchody kwoty planowanej nadwyżki budżetowej za rok 2009, którą to nadwyżkę w §3 uchwały rada postanowiła przeznaczyć na częściowe pokrycie planowanego deficytu budżetowego. Zmiany, czyli korekta, polega na tym, że oto zwiększa się kwotę planowanych przychodów właśnie o kwotę tejże nadwyżki. Jest to zwiększenie o 1.734.975zł i to wymaga też korekty załącznika pt. przychody i rozchody. Tutaj chciałam powiedzieć, że merytorycznie nic nie zmienia się w uchwale z dnia 25 marca 2010 roku, niemniej błędne było nieujęcie tejże kwoty po stronie planowanych przychodów i rozchodów”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały dotyczącej korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
            Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Wiceprzewodniczący – pan Antoni Bogdan.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/412/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku dotyczącą korekty uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010 /zał. nr 38/.
 
Ad 19
            Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010 /zał. nr 39/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, kolejna zmiana w budżecie powiatu na rok 2010 polega na zwiększeniu planu dochodów i zwiększeniu planu wydatków o łączną kwotę 1.073.335 zł. Takie zmiany są możliwe z tego tytułu, że zwiększa się dochody w dziale drogi publiczne powiatowe z powodu udzielenia pomocy finansowej przez kolejne gminy w wysokości 970.000zł. Chodzi tu o Gminę Juchnowiec i Gminę Poświętne, a także Gminę Suraż i Supraśl. Ponadto, po pierwszych 3 miesiącach przeanalizowano zrealizowane dochody przez Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku i istnieje możliwość zwiększenia tychże dochodów o łączną kwotę 56.534zł. Gmina Turośń Kościelna udzieliła również pomocy finansowej powiatowi na prace geodezyjne i kartograficzne w wysokości 20.000zł. Następnie dwie Gminy: Dobrzyniewo i Choroszcz udzieliły pomocy finansowej w łącznej kwocie 5.100zl na pokrycie kosztów przeprowadzenia przez Powiatową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Białymstoku badań dzieci na specjalnym urządzeniu w tychże gminach. Z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powiat otrzymał dotację 20.000zł z przeznaczeniem na dofinansowanie akcji „Czysta ziemia- czysty powiat”. Po dokonaniu tych zwiększeń plan dochodów budżetu powiatu będzie wynosił 101.536.620zł, z czego dochody bieżące 89.575.112zł i dochody majątkowe 11.961.498zł. Zwiększenia w planie wydatków budżetu dotyczą takich działów, jak: transport i łączność i tu zwiększa się plan wydatków o kwotę 1.426.534zł, z tego na inwestycje drogowe o kwotę 1.375.000zł, a pozostałe wydatki dotyczą wynagrodzeń oraz opłaconych z tego tytułu składek z przeznaczeniem na zatrudnienie pracownika, który zajmowałby się sprawami geodezyjnymi, gdyż taka jest potrzeba. O 15.860zł zwiększa się dla PZD wydatki na bieżące utrzymanie dróg. Następnie, w dziale gospodarka mieszkaniowa zwiększa się o kwotę 40.000zł wydatki majątkowe. Chodzi o zaplanowane wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy budynku przy ul. Słonimskiej w Białymstoku. Tę kwotę 40.000zł przenosi się, pomniejszając tym samym wydatki Starostwa Powiatowego, gdyż, jak wynika z przygotowywanych kosztorysów inwestorskich kwota w roku 2010 na przebudowę instalacji elektrycznej w budynku Starostwa Powiatowego będzie wystarczająca w wysokości 160.000zł. Następne zwiększenia dotyczą dotacji, jaką należy zwiększyć dla Powiatu Wysokomazowieckiego z tego tytułu, że w Warsztatach Terapii Zajęciowej od miesiąca kwietnia doszła jeszcze jedna osoba z Powiatu Białostockiego i jest to kwota 1.453zł. Zwiększa się odpowiednio wydatki w dziale edukacyjna opieka wychowawcza o 5.100zł, tj. dla Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Białymstoku pokrycie kosztów przeprowadzenia przez badań dzieci na specjalnym urządzeniu w Gminie Dobrzyniewo Duże i Choroszcz oraz w dziale gospodarka komunalna o 20.000zł na przeprowadzenie akcji „Czysta ziemia- czysty powiat”. Dla zrównoważenia zwiększeń z rezerwy inwestycyjnej przenosi się 400.000zł na zwiększenie planu wydatków na wydatki inwestycyjne na drogach powiatowych. Proszę Państwa te zmiany powodują to, że konsekwentnie zmienia się zał nr 1- zadania inwestycyjne w 2010 roku i na drogach powiatowych, jeśli chodzi o zadania inwestycyjne zmiany dotyczą poz. 6, gdzie zwiększa się o kwotę 500.000zł to jest o udzieloną pomoc finansową przez Gminę Juchnowiec na przebudowę drogi na odcinku Księżyno – Ignatki. Następne zwiększenie dotyczy poz. 11 o 3.000zł – przebudowa drogi powiatowej w m. Siekierki, gm. Tykocin. Chodzi o to, że najtańsza oferta złożona w przetargu jest większa o 3.000zł niż było to zaplanowane w budżecie, a zamiar jest taki, by ten przetarg rozstrzygnąć i zaczynać te prace. Wprowadza się poz. 16a- jest to przebudowa drogi powiatowej na odcinku Poświętne – Brzozowo Stare na kwotę 800.000zł i jest to dofinansowane 50/50 z Gminą Poświętne oraz zwiększa sie plan wydatków w poz. 17 o kwotę 70.000zł na opracowanie dokumentacji projektowej, w związku z udzieloną pomocą finansową przez Gminy Turośń Kościelna i Supraśl. Wprowadza się zadanie 18 a- wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz wydzielenie parkingu dla personelu medycznego przy budynku na ul. Słonimskiej 15/1 na kwotę 40.000zł. W poz. 20 zmniejsza się o kwotę 40.000zł plan wydatków na zadaniu – budowa sieci strukturalnych i wymiana instalacji elektrycznej w budynku Starostwa przy ul. Borsuczej 2. To są zmiany, które dotyczą inwestycji. Jako, że budowa sieci strukturalnych i wymiana instalacji elektrycznej w budynku Starostwa przy ul. Borsuczej 2 jest zadaniem wieloletnim, dlatego też odpowiednio koryguje się zapisy w zał. nr 1a tj. limity wydatków na zadania wieloletnie właśnie pod tą pozycją. Zał. nr 2, czyli zestawienie planowanych kwot dotacji udzielonych z budżetu powiatu też uaktualnia się w pozycji I.12 dla Powiatu Wysokomazowieckiego. To są proszę Państwa wszystkie zmiany przygotowane na dzisiejszą sesję”.
            Radny Pan Antoni Bogdan poprosił o bardziej szczegółowe informacje nt. wymiany instalacji elektrycznej.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Zgodnie z zał. nr 1a łączny koszt całości przedsięwzięcia, w tym również montaż klimatyzacji w niektórych pomieszczeniach budynku wynosi 419.967zł. Nakłady, które zostały poniesione do końca roku 2009 na opracowanie dokumentacji projektowej to jest kwota 22.082zł i na rok 2010 zakłada się wydatkowanie kwoty 160.000zł, a w roku 2011 – 237.885zł. Oczywiście są to kosztorysy inwestorskie, przetarg może okazać się łaskawszy dla nas”.
            Pytań do referowanego projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
            Komisja Infrastruktury Technicznej również wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Wiceprzewodniczący – pan Antoni Bogdan.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr XLIV/413/10 z dnia 22 kwietnia 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010 /zał. nr 40/.
 
Ad 20
            Interpelacje i zapytania Radnych.
            W punkcie interpelacje i zapytania Radnych głos zabrał Radny Pan Antoni Bogdan: „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, jak zwykle kieruję sprawę do Dyrektora PZD w Białymstoku. Chodzi o poprawę przejezdności na drodze kruszewskiej. W okolicach Kościuk są dwie olbrzymie wyrwy. Przedwczoraj zasypane były takim przemielonym asfaltem, ale dobrze byłoby to na stałe poprawić, bo tą są dwa odcinki kilkudziesięciometrowe i to bardzo źle wygląda. Można powiedzieć, że w tym rejonie znikł asfalt. Druga droga powiatowa z Choroszczy prowadząca przez Zaczerlany, Zawady, Baciuty do Turośni Kościelnej wymaga również bieżących napraw. Bardzo proszę o naprawienie tych dwóch dróg”.
            Radny Pan Marek Żmujdzin zgłosił interpelację dotyczącą naprawy drogi do Oliszek: „Panie Dyrektorze, w miarę możliwości proszę o bieżącą naprawę tej drogi, ponieważ także ona jest w złym stanie”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zgłosił po raz kolejny interpelację: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w tamtym roku, jesienią składałem interpelację odnośnie wymiany okien w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej. Otrzymałem wtedy odpowiedź, że zostanie to zrobione w I kwartale tego roku. W tym roku składałem interpelację, w odpowiedzi otrzymałem informację, że w budżecie powiatu na 2010 rok zostaną zaplanowane niezbędne środki finansowe na dokończenie wymiany okien w budynku ZS w Czarnej Białostockiej. Czy ktoś próbuje mnie oszukać. Wymiana okien miała być w I kwartale 2010, a teraz się okazuje, że środki dopiero zostaną zaplanowane. Trzeba było napisać, proszę Państwa, że będą np. w maju przekazane środki do szkoły, a nie zostaną zaplanowane, bo to może nastąpić np. w listopadzie. Chciałbym konkretną odpowiedź dostać, a nie pismo całkiem niekonkretne. To jest moja druga interpelacja w tej sprawie, a odpowiedź dostałem jedną, że w I kwartale 2010, a już zaraz będzie maj, egzaminy maturalne, potem wakacje, a przecież przetarg trzeba robić. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź na piśmie”.
            Odpowiedzi udzielił Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński: „Na jednym z ostatnich posiedzeń Zarządu odbyło się spotkanie z Panią Dyrektor ZS w Czarnej Białostockiej. Z tego, co pamiętam była podjęta decyzja, że będziemy te okna wymieniać. Sam Pan widzi, pogoda jest zmienna. I kwartał, to z pewnością było za wcześnie mówić o inwestycji, natomiast jest już decyzja, żeby te środki wygospodarować i przekazać do szkoły. Pani Dyrektor rozpocznie procedurę związaną z udzieleniem zamówienia publicznego, realizacją inwestycji, a następnie odbiorem robót”.
            Radny Ryszard Antoni Berensztejn ad vocem stwierdził: „Chodzi mi o taką rzecz, że ma się pretensję do Dyrektora szkoły, a przecież to nie Zarząd będzie te okna wymieniał, tylko Dyrektor szkoły. On powinien mieć konkretną informację, kiedy otrzyma pieniądze, by właśnie móc rozpocząć procedurę i zaplanować te roboty. Zaraz będą egzaminy, wakacje, a ktoś tą robotę musi wykonać. Dobrze byłoby, żeby przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego te roboty zakończyć. Gdyby Pani Dyrektor w marcu wiedziała, że pieniądze ma przyznane, mogłaby już przygotować procedurę. Druga sprawa dotyczy energii elektrycznej w tym budynku. Tam jest taki problem, Dyrektor wynajmuje pomieszczenia, są podliczniki i teraz na liczniku ogólnym jest bardzo duże zużycie energii. Okazuje się, że podliczniki mówią co innego, ogólny licznik co innego. Tam jest stara instalacja, nie wiadomo, jak podłączona, bo nie ma dokumentacji, najemcy nie chcą płacić za energię, bo twierdzą, że oni nie zużywają tej energii. Szkoła, to, co na głównym liczniku ma rozdziela na wszystkich poza tym licznikiem, bo nie wiadomo, gdzie ktoś kradnie prąd, a to bije na licznik szkoły. Pani Dyrektor nie jest specjalistą od energii elektrycznej. Ktoś powinien podjąć decyzję, żeby to rozdzielić, skoro ją zobligowało się do tego, żeby wynajmowała te pomieszczenia. Środki do powiatu z tego tytułu wpływają, a ona nie powinna ich przekazywać do powiatu, tylko wysłać pismo, że przeznacza je na sprowadzenie elektryka i rozdzielenia energii elektrycznej. Z tych pieniędzy z dzierżawy tych pomieszczeń powinna to robić, a nie przekazywać je do powiatu i nie wiadomo, czy z powiatu potem je dostanie czy nie, a własnych środków na ten cel nie ma. Uważam, że jakiś członek Zarządu powinien się zainteresować tą szkołą, pojechać, rozpatrzyć sprawę, pomóc ewentualnie w tym, co trzeba zrobić i to jak najszybciej. Dla mnie to jest dziwna sprawa, że o wszystko trzeba walczyć. Szkoła, wiadomo, jak wygląda. Również proponowałbym, żeby Zarząd wziął pod uwagę decyzję dotyczącą elewacji zewnętrznej, przynajmniej tej od ulicy. Ja się dziwię, że mamy Wicestarostę z Czarnej Białostockiej i przez 4 lata nawet nie zainteresował się, żeby zrobić elewację tej szkoły, za którą świeci oczyma tak, jak ja”.
            Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Dziękuje Panie Radny za zainteresowanie szkołą w Czarnej Białostockiej. Z pewnością Pan wie, że „koszula bliższa ciału” , ale jak się piastuje takie stanowisko, jak Wicestarosta, to najtrudniej jest coś robić tam, skąd się pochodzi. Najtrudniej jest pilnować swoich interesów, kiedy trzeba pilnować interesów całego powiatu. Może Pan to kiedyś zrozumie. Natomiast, jeżeli chodzi o kwestie Czarnej Białostockiej i szkoły, to trzeba zacząć od tego, żeby kwestie sieci energetycznej rozwiązywać systemowo. Z pewnością Pan się orientuje, że szkoła w tym budynku jest nie na miejscu, bo to jest budynek byłego hotelu robotniczego. Sieć jest stara, nie ma dokumentacji technicznej tego budynku, ponieważ ani poprzedni właściciel, ani syndyk jej nie przekazał”.
            Do dyskusji włączył się Przewodniczący obrad – Pan Sławomir Gołaszewski: „Ja może Państwu pomogę. Jak coś ktoś kradnie, trzeba powiadomić organy ścigania. Nie będziemy o tym na sesji rozmawiać. Jest policja, jest prokuratura usłyszeliśmy i to zostało zapisane, że ktoś tam kradnie prąd. Panie Starosto proszę powiadomić policję i niech ona się tym zajmie. Nie będziemy na sesji rozstrzygać takiego problemu”.
            Radny Ryszard Antoni Berensztejn wyjaśnił: „Ja bardzo przepraszam, nikt nie mówił o kradzieży. Po prostu instalacja elektryczna jest tak zrobiona, że nie ma rozdziału energii, bo nikt nie wie, gdzie w ścianach, którymi kablami, do którego gniazdka i z jakiej fazy idzie prąd. Po prostu być może nawet osoba korzystająca nie zdaje sobie sprawy, że dane gniazdko nie jest na jego podliczniku, gdzie ciągnie ktoś energię. Chodzi o to, że to jest stary budynek”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski skierował prośbę do Zarządu o zaproszenie na posiedzenie Zarządu Panią Dyrektor ZS w Czarnej Białostockiej i zajęcie się tym problemem.
            Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Pani Dyrektor była na posiedzeniu Zarządu dwa, czy trzy tygodnie temu. Została omówiona kwestia inwentaryzacji sieci energetycznej, żeby wiedzieć, gdzie te kable idą, jak są podłączeni dzierżawcy, w jaki sposób szkoła czerpie energię, a więc „nie zasypujemy gruszek w popiele” i robimy, co do nas należy”.
            Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do końca tego roku gospodarstwa pomocnicze działają na zasadach dotychczasowych, natomiast od stycznia 2011 roku, jeżeli chodzi o działalność tych gospodarstw, mają się zdecydowanie zmienić. Czy i na jakim etapie jesteśmy, czy ktoś odpowiada za to, czy ktoś czuwa nad tym, żeby w styczniu przejść gładko do tego, żeby respektować prawo? Jak to wygląda na dzisiaj. Ja rozumiem, że to nie jest temat na dzisiaj, nie oczekuję odpowiedzi teraz, natomiast chcę zasygnalizować, ponieważ temat jest ważny, żebyśmy się w październiku nie zastanawiali nad tym, że zmarnowaliśmy dużo czasu i jesteśmy na początku zadania. Oczekuję odpowiedzi na ten temat na piśmie”. Temat drugi: Otrzymałem informację poprzednio, na poprzedniej sesji, jeżeli chodzi o samochody, które są niesprawne i są w naszych jednostkach. Ja rozumiem, że ZSM w Łapach te trzy pojazdy przeznaczył do sprzedaży. Oczekuję również informacji, jak będzie w pozostałych szkołach, ale to nie jest koniec tematu, ponieważ zgodnie z protokołem z Sesji poprzedniej prosiłem o przeanalizowanie sytuacji konieczności utrzymania samochodów osobowych w jednostkach szkolnych, które podlegają pod Starostwo Powiatowe. Nie uzyskałem odpowiedzi na ten temat i mam nadzieję, że ją otrzymam, bo dzisiaj otrzymaliśmy na okrągło odpowiedź, jeżeli chodzi o samochody, które są niesprawne i zalegają, tworząc koszty tylko, ale mamy również w ZSM w Łapach Fiata Punto, Renault Megane, czy one są potrzebne? Czy rzeczywiście stać nas na to, żeby takie sytuacje tworzyć, ponieważ tak, jak zwróciłem uwagę poprzednio, nigdzie, w żadnych innych szkołach coś takiego, jak u nas się nie odbywa. Oczekuję odpowiedzi od Zarządu, jeżeli chodzi o analizę konieczności utrzymania samochodów osobowych w jednostkach szkolnych”.
            Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 21
            Przyjęcie protokołu z obrad XLIII sesji RPB.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XLIII Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 25 marca 2010 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła protokół Nr XLIII/10 z dnia 25 marca 2010 roku.
 
Ad 22
            Sprawy różne.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, w sprawach różnych przypomniał zebranym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych.
            Poinformował również Wysoką Radę o piśmie, które wpłynęło do wiadomości, do Rady Powiatu Białostockiego i jest do wglądu w Biurze Rady - Pismo Wójta Gminy Poświętne kierowane do Zarządu Powiatu Białostockiego, w sprawie partycypowania w kosztach opracowania dokumentacji oraz robót związanych z przebudową przepustów w drodze powiatowej nr 1565B Poświętne – Brzozowo Stare - do wiadomości /zał. nr 41/,
 
Ad 23
            Zamknięcie obrad XLIV Sesji Rady Powiatu.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XLIV Rady Powiatu III kadencji, w dniu 22 kwietnia 2010 roku, o godz. 1453.
 
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 22-04-2010

Data udostępnienia w BIP: 11-04-2012 11:33

Data modyfikacji informacji: 11-04-2012 11:33