Protokół Nr LI/10 z dnia 28.10.2010r.

Or.V.0041-51/10
 
Protokół Nr LI/10
z obrad LI Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 28 października 2010 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady LI Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 28 października 2010 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż przed przystąpieniem do spraw merytorycznych, w dniu dzisiejszym nastąpi uroczyste uhonorowanie Jean Pierre Morrin.
Starosta Powiatu Białostockiego podziękował Jean-Pierre Morrin, Dyrektorowi Stowarzyszenia Kształcenia Powszechnego AEP "Les Campanettes" za dotychczasową współpracę i  niekwestionowany wkład w rozwój Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Odczytał porządek dzienny L Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Wprowadził autopoprawki Zarządu Powiatu zgłoszone do porządku obrad dzisiejszej Sesji:
o    pkt 14 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B”
o    pkt 15 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania droga powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo”
o    punkt 16 w brzmieniu: Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013”.
o    pkt 18 punkt w brzmieniu: „Przyjęcie informacji Przewodniczącego RPB o złożonych oświadczeniach majątkowych”
o    pkt 19 punkt w brzmieniu:Przyjęcie informacji Starosty Białostockiego o złożonych oświadczeniach majątkowych.”
Zapytał, czy są inne uwagi Radnych do proponowanego porządku obrad? Uwag nie zgłoszono
            Przystąpiono do realizacji porządku obrad wraz z autopoprawkami w brzmieniu:
1.    Otwarcie obrad LI Sesji Rady Powiatu.
2.    Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.    Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.    Przyjęcie informacji o stanie bezpieczeństwa p.poż. na terenie Powiatu Białostockiego.
5.    Przyjęcie informacji z działalności jednostek oświatowych Powiatu Białostockiego w roku szkolnym 2009/2010.
6.    Przyjęcie informacji o działalności Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za rok 2010.
7.    Przyjęcie informacji o realizacji Programu Promocji Powiatu Białostockiego oraz o działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji za okres od 1 stycznia do 15 października 2010 roku.
8.    Przyjęcie informacji Skarbnika Powiatu w sprawie opracowania projektu budżetu na 2011 rok i wieloletniej prognozy finansowej.
9.    Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „BUKOWISKO”.
10. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego.
11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020”.
12. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku.
13. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Juchnowiec Kościelny zarządzania drogą powiatową Nr 1483 B w obrębie skrzyżowań dróg: Nr 1483 B, 1497B, 1494 B w miejscowości Juchnowiec Kościelny.
14. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B”.
15. Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania drogą powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo.
16. Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
17. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
18. Przyjęcie informacji Przewodniczącego RPB o złożonych oświadczeniach majątkowych.
19. Przyjęcie informacji Starosty Białostockiego o złożonych oświadczeniach majątkowych.
20. Interpelacje i zapytania Radnych.
21. Przyjęcie protokołu z obrad L sesji RPB.
22. Sprawy różne.
23. Zamknięcie obrad LI sesji RPB.
 
Ad 3
            Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
 
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym w formie pisemnej /zał. nr 4/. Od dnia 10 września 2010 roku do dnia 21 października 2010 roku Zarząd Powiatu obradował na 7 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:
·      dotyczących majątku powiatowego,
·      związanych z drogami powiatowymi,
·      związanych z ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·      dotyczących oświaty, kultury i sportu,
·      dotyczących finansów i budżetu.
             Ponadto Zarząd:
·       podpisał aneks do porozumienia zawartego z Miastem Białystok w sprawie finansowania działalności Powiatowego Urzędu Pracy,
·       przyznał premie za miesiąc wrzesień, październik 2010 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu,
·       brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·       rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
          Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·           uroczystym oddaniu do użytku przebudowanej ulicy Michałowskiej w Gródku, inwestycji zrealizowanej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011,
·       wystawie poplenerowej w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej,
·       uroczystym rozstrzygnięciu konkursów „Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska Powiatu Białostockiego” i „Estetyczne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne Powiatu Białostockiego”,
·       posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego w Bielsku Podlaskim,
·       uroczystym otwarciu nowego budynku laboratorium WIOŚ,
·       uroczystym otwarciu nowo wyremontowanego Komisariatu Policji w Łapach,
·       otwarciu Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie.
Radny Pan Marian Olechnowicz poprosił o przybliżenie informacji dotyczącej wystąpienia do Burmistrza Łap.
            Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w budżecie powiatu zapisana jest na rok 2010 dotacja przeznaczona dla Gminy Łapy, która prowadzi przebudowę drogi powiatowej Łapy Szołajdy – Gąsówka Stara. Powiat Białostocki był bardzo zainteresowany, czy ta dotacja będzie wykorzystana w roku 2010, czy też nie i tylko z takim pytaniem wystąpiono do Burmistrza Łap”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o wyjaśnienie, dlaczego ta droga na pewnym odcinku jest jednokierunkowa i z czego to wynika?
            Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, to zawężenie nie dotyczy odcinka drogi powiatowej, ale gminnej, czyli zawężenia ulicy Sienkiewicza”.
            Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o rozwinięcie punktów dotyczących: podpisania pisma do Burmistrza Michałowa oraz udzielenia odpowiedzi na pismo Wójta Gminy Gródek oraz podjęcia uchwały w sprawie przyznania nagrody Starosty Powiatu Białostockiego.
            W kwestiach drogowych odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Pan Marek Jędrzejewski: „Szanowni Państwo z Burmistrzem Michałowa wciąż trwa korespondencja w zakresie przygotowania dokumentacji do realizacji przebudowy dróg powiatowych Potoka - Hoźna, Hieronimowo – Potoka od drogi wojewódzkiej do Barszczewa, to są trzy odcinki dróg. Ta dokumentacja, zdaniem PZD w żaden sposób nie powinna być realizowana z uwagi na wewnętrzną niespójność dokumentacji z uwagi na brak niwelety w dokumentacji, brak odniesienia sie do obiektów inżynierskich, jakie na drodze występują, jak również z uwagi na to, że dokumentacja zakłada zmianę parametrów eksploatacyjnych, a więc zmianę szerokości korony drogi i jezdni na mniejsze niż występują, dlatego też ta korespondencja trwa. Wpłynęła jakoby poprawiona dokumentacja, ale ona nie jest poprawiona i po raz kolejny Burmistrz pisze, że tym razem zupełnie nie odniesie się do sprawy przebudowy obiektów inżynierskich, jak również do oczekiwanego przez nas wykonania niwelety drogi, żebyśmy wiedzieli, jak ona będzie przebiegała w terenie. Ja kopię pism Panu przekażę, jaka będzie reakcja Zarządu na kolejne wystąpienie Burmistrza – nie wiem, ale to przed nami. Druga rzecz, Wójt Gminy Gródek wystąpił z prośbą o ujęcie w planie roku 2011 inwestycji pod nazwą utwardzenie drogi powiatowej na odcinku Wiejki – Zubry o określonej długości. Zarząd Powiatu odpowiedział, że najpierw należy opracować dokumentacje projektowe, potem ewentualnie realizować te przedsięwzięcia. Poprosił również o zadeklarowanie pomocy finansowej w wysokości 50% kosztów inwestycji, co pozwoli powiatowi na wprowadzenie zadań do projektu budżetu na rok 2011”.
            W kwestii odpowiedzi na ostatnie pytanie, odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Tutaj pracowała Komisja z udziałem związków zawodowych i ona zaproponowała listę kandydatów do nagrody. Listę tę zatwierdził Zarząd Powiatu”.
            Dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie złożyła Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela dokonuje się 1% odpisu od wynagrodzeń nauczycieli na nagrody i 80% tego odpisu jest w szkołach na nagrody dyrektora a 20% znajduje się na szczeblu powiatu, jako nagrody Starosty. W tym roku była to kwota 14.000zł do dyspozycji. Przyznano 7 nagród Starosty, w tym jedna Dyrektorowi ZS w Czarnej Białostockiej i 6 nauczycielom z CKP w Łapach, z PPP w Łapach, ZS w Michałowie, LO w Łapach, 2 nagrody nauczycielom ZSM w Łapach”.
            Radny Pan Wojciech Bukłaha poprosił o informację nt. przebudowy dróg powiatowych w roku 2010 i 2011 na terenie Gminy Łapy. Drugie pytanie dotyczyło informacji Dyrektora SP ZOZ w Łapach w sprawie remontu budynku przy ul. Piaskowej.
            W kwestiach drogowych odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Pan Marek Jędrzejewski: „Szanowni Państwo, Pan Burmistrz Łap wystąpił z dwoma pismami. To ostatnie dotarło wczoraj do PZD, więc jest to temat nowy i jeszcze nieanalizowany. Pierwsze wystąpienie jest sprzed około 2 tygodni i dotyczyło założeń roku 2011 w zakresie dokumentacji projektowej na przebudowę ul. Sokołowskiej w Łapach Osse. Ulica Sokołowska, to nie tylko 480m, to jest odcinek znacznie dłuższy, bo aż do Gąsówki. Mamy, więc do czynienia z odcinkiem ok. 1400m długości.”.
            Na pytanie dotyczące szpitala w Łapach odpowiedzi udzieliła Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgodnie z pismem Dyrektora SP ZOZ w Łapach remont na przychodni przy ul. Piaskowej w Łapach, zgodnie z umową przeznaczona była kwota 200.000zł. Ostatnim pismem kierowanym do Zarządu zmniejszono tą kwotę do 150.000zł, bo w tej kwocie zamknie się remont tego budynku w bieżącym roku. Kwotę 50.000zł przeznaczono na doposażenie szpitala. W związku z tym, że remont jest dokonywany własnymi siłami, koszt jego jest niższy, niż wstępnie zakładano”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz dodał: „Jeżeli chodzi o docieplenie tego budynku, procedura przeciągała się i w połowie roku Bank powiadomił nas, iż wyczerpane są środki na termomodernizację, w związku z tym w tym roku nie będzie realizowane docieplenie”.
            Radny Pan Marek Żmujdzin poprosił o rozszerzenie tematu dotyczącego przystanków autobusowych na drodze Białystok – Kruszewo w miejscowości Sienkiewicze. Ponadto poprosił o szerszą informację nt. udzielenia odpowiedzi na pismo Rady Sołeckiej wsi Klepacze w sprawie kratek ściekowych wzdłuż jezdni.
            W kwestiach drogowych odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Pan Marek Jędrzejewski: „Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o pierwszą sprawę, przystanek na wysokości m. Sienkiewicze, odpowiedź na interpelację została przygotowana. Jednocześnie z poziomu Zarządu Powiatu Białostockiego wystosowano wystąpienie do Burmistrza Choroszczy z prośbą o zajęcie stanowiska w temacie lokalizacji przystanku. W międzyczasie Burmistrz wystąpił do PZD z prośbą o zlokalizowanie przejścia dla pieszych na wysokości m. Sienkiewicze. Odbyła się Komisja i zlokalizowano to przejście. Wiemy, że Burmistrz wystąpi do nas z prośbą o powołanie Komisji w sprawie lokalizacji przystanku na wysokości Sienkiewicze, czyli temat jest w trakcie załatwiania. Drugie pytanie, dotyczy korytek ściekowych. W Klepaczach przy ul. Kolejowej funkcjonuje ok. jednego roku nawierzchnia bitumiczna, która w porywach osiąga szerokość 5m jezdni. Wystąpiono do Zarządu Powiatu  z prośbą o ułożenie tych korytek, co miałoby zapobiec zalewaniu posesji prywatnych położonych przy ul. Kolejowej. Przeanalizowaliśmy temat i stwierdziliśmy, że nie jest to nagminne, natomiast kosztowne i wychodząc z warunków technicznych dotyczących dróg publicznych, które służyły nam za podstawę do podjęcia decyzji i uznaliśmy, że przy 5m szerokości jezdni nie możemy lokować korytek ściekowych, ponieważ będzie tendencja do „uciekania” tych korytek na środek jezdni i do kolizji z pojazdami jadącymi z naprzeciwka. W Klepaczach od dwóch lat próbujemy uregulować stan prawny gruntów pod ulicą Kolejową. Do dnia dzisiejszego 18 działek gruntów, podzielonych wcześniej pod przebudowę tej ulicy nie ma potwierdzenia przeniesienia prawa własności z osób prywatnych na rzecz Powiatu Białostockiego. Tam nie można w zasadzie inwestować, dopóki to prawo własności nie zostanie uregulowane, a w odniesieniu do 4 kolejnych działek zawieszono postępowanie, z uwagi na to, że właściciele poumierali i nie ma wyznaczonych następców prawnych”.
            Radny Pan Marcin Oblacewicz poprosił o przybliżenie treści odpowiedzi na wystąpienie mieszkańców wsi Ostrówki w sprawie odtworzenia rowów melioracyjnych wzdłuż drogi powiatowej oraz odpowiedzi, czego dotyczyło pismo mieszkańców wsi Kuriany dotyczące zabezpieczenia środków na inwestycje w roku 2011.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Pan Marek Jędrzejewski stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jeżeli chodzi o wystąpienie mieszkańców wsi Ostrówki, odpowiedź była prosta. PZD nie został powołany do odtwarzania rowów melioracyjnych. Od tego są inne służby. W zakresie drugiego pytania, mieszkańcy Kurian wystąpili z prośbą o zabezpieczenie środków w budżecie powiatu na kolejny rok budżetowy na dokończenie nawierzchni asfaltowej ulicy w Kurianach, na wykonanie chodnika przy tej ulicy oraz na wykonanie przepustów do posesji przylegających do ul. Wiejskiej w Kurianach. Ten wniosek jeszcze nie był przedmiotem analizy, natomiast już mogę stwierdzić, że wykonanie przepustów do posesji należy do właścicieli przylegających posesji, kiedy nie przebudowujemy drogi”.
            Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił dwa pytania: pierwsze dotyczące majątku powiatowego (obniżenia stawek w lokalu przy ul. Nowowarszawskiej),jaki to jest lokal, co to za sprawa. Drugie pytanie, dotyczyło przybliżenia informacji związanych z pismem mieszkańców wsi Jurowce o zwiększenie bezpieczeństwa na ul. Wasilkowskiej.
            Na pierwsze pytanie odpowiedzi udzielił Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „W tej chwili większość firm zajmujących pomieszczenia w budynku przy ul. Nowowarszawskiej dostała wypowiedzenia, ale jest jeszcze Spółdzielnia „Elektryk”, Hurtownia kształtek hydraulicznych. Prawdopodobnie, ze względu na trwający kryzys i zmniejszone obroty właściciele wystąpili do nas o obniżenie czynszu. Zarząd zadecydował, o obniżenie czynszu za 1m2 o 1zł, dlatego, że chcemy do wiosny utrzymać tą firmę, gdyż budynek i tak należy ogrzewać. Chodziło na o to, żeby jakieś wpływy do budżetu jednak były. Odnośnie drogi do Wasilkowa, to mieszkańcy zabiegają o to, by poprawić pobocza i poukładać chodniki z uwagi na wzrost natężenia ruchu, co poprawiłoby stan bezpieczeństwa. Wnioskują też o właściwe oświetlenie na tej drodze.”
            Dodatkowe wyjaśnienia złożył Pan Czesław Bartoszewicz – Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku: „Jeżeli chodzi  o majątek powiatu, to są odpowiedzi do Pana Burmistrza, co do sposobu podziału m.in. tej nieruchomości, na której znajduje się przepompownia w Supraślu. To było przedmiotem posiedzenia Komisji Infrastruktury Technicznej”.
            Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz poprosił o rozwinięcie dwóch punktów z informacji o pracach Zarządu między sesjami, czyli nt. pisma Wójta Dobrzyniewa Dużego w sprawie planu inwestycji na drogach powiatowych w 2011 roku i pisma mieszkańców Nowego Aleksandrowa o wykonanie przepustu.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Pan Marek Jędrzejewski stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Wójt Gminy Dobrzyniewo wystąpił do Zarządu Powiatu Białostockiego z propozycją współfinansowania w roku 2011 przedsięwzięć na drogach powiatowych. Kwota, jaką deklaruje, i która wynika z pisma to 850.000zł. Wójt proponuje realizację zadań pod nazwą: „kontynuacja robót w miejscowości Kopisk”; „Przebudowa ul. Białostockiej w Dobrzyniewie Dużym”; „Roboty na odcinku drogi między Obrubnikami a Krynicami – dokończenie robót”. Odpowiedzi jeszcze nie udzielono. W Nowym Aleksandrowie temat jest dosyć złożony. Właściciele mieszkają na terenie położonym w widłach drogi powiatowej i gminnej. Droga powiatowa na wysokości posesji tych Państwa posiada urządzony i wykonany przepust przeprowadzający wody pod korpusem drogi powiatowej. Przepust jest drożny i oczyszczony. W międzyczasie Gmina zrealizowała jakieś uzupełnienie korpusu drogowego na drodze gminnej, przez to podniosła teren, wykonała coś, co można nazwać groblą wzdłuż drogi gminnej. Właściciele tej posesji znaleźli się w miejscu najniżej położonym, ale woda na ich posesję nie spływa, ani z drogi powiatowej, ani gminnej, tylko z tzw. terenu przyległego. Właściciele tej posesji oczekują wykonania przepustu pod drogą gminną i dalej rowu wzdłuż drogi powiatowej w kierunku do naturalnego cieku. Powiatowy Zarząd Dróg nie poczuwa się do obowiązku realizacji tego przedsięwzięcia, niemniej jednak badamy sprawę, kiedy, na jakim etapie gmina podniosła nawierzchnię, tworząc groblę. Jeżeli okaże się, że sprawa ta była wykonana bez uzgodnienia z PZD, bez przedłożenia rozwiązań sposobu odwodnienia, przekazana zostanie Gminie Dobrzyniewo Duże. Ta sprawa była już w gminie, ale ona nie poczuwa się do obowiązku realizacji przepustów pod swoją drogą. Temat jest w trakcie rozpoznania”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu między Sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
            Przyjęcie informacji o stanie bezpieczeństwa p.poż. na terenie Powiatu Białostockiego.
            Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku - Pan Jan Popławski stwierdził, iż przesłany Wysokiej Radzie materiał pisemny zawiera bardzo szczegółowe informacje, obrazujące ogrom pracy Straży Pożarnej w 2009 roku /zał. nr 5/.
W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na kilka elementów, które są zawarte w tej informacji oraz poruszył te kwestie, które stanowiły duży problem, a dotyczące sytuacji pożarowej w Powiecie Białostockim. Więcej uwagi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku - Pan Jan Popławski poświęcił obecnej sytuacji pożarowej i działań Straży Pożarnej.
 
           
            Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił pytanie dotyczący ilości fałszywych alarmów w ciągu roku oraz zapytał, jak prawidłowo powinno się nazywać członków OSP.
            Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku - Pan Jan Popławski wyjaśnił: „Jeżeli chodzi o fałszywe alarmy, one stanowią minimalny procent działań straży. Stosowany jest teraz taki podział: fałszywe alarmy w dobrej wierze, fałszywe alarmy w złej wierze, fałszywe alarmy z instalacji sygnalizacji pożaru. Chcę powiedzieć, że bardzo liberalnie podchodzimy do fałszywych alarmów, ponieważ przeważnie są to fałszywe alarmy w dobrej wierze. Jeżeli chodzi o członków OSP, są to druhowie”.
            Radny Pan Jan Ambrożej zapytał, jak Straż Pożarna jest przygotowana do ewentualnego wybuchu gazu, czy też innej katastrofy ekologicznej lub chemicznej oraz ewakuacji ludności z zagrożonego terenu?
            Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku - Pan Jan Popławski wyjaśnił: „Państwowa Straż Pożarna jest służbą ratowniczą i funkcjonuje w pewnym układzie prawnym. Są zespołu reagowania kryzysowego, miejski, powiatowy, gdzie są odpowiednie zespoły, które mają swoje zadania. PSP w Białymstoku jest przygotowana do tych działań, ponieważ na zmianie służbowej mamy od 40 do 45 strażaków na terenie powiatu i Ci wszyscy ludzie są wyposażeni w środki indywidualnej ochrony osobistej (maski i butle tlenowe). Poza tym mamy ciężki samochód ratownictwa chemicznego. Jest tam przeszkolona załoga, która jest przygotowana do działań nawet w ciężkich warunkach zagrożenia chemicznego. Takie zagrożenia też ćwiczymy wspólnie z pogotowiem, policją i wojskiem”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
            Rada Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie bezpieczeństwa p. poż. na terenie Powiatu Białostockiego.
 
 
Ad 5
            Przyjęcie informacji z działalności jednostek oświatowych Powiatu Białostockiego w roku szkolnym 2009/2010.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz tytułem wstępu zwrócił uwagę zebranych, iż w budżecie Powiatu Białostockiego oświata stanowi jeden z niewielu tak znaczących pozycji, gdyż na naszym terenie funkcjonuje 6 placówek oświatowych ponadgimnazjalnych. Finansowanie oświaty z budżetu państwa jest na poziomie 13.000.000zł, niemniej jednak władze powiatu starają się i dążą do tego, by nasze placówki były estetyczne, zadbane i przyciągały do siebie młodzież. Wydatki są ogromne, ale aspekt finansowy jest tylko jednym z wielu ważnych elementów (pisemny materiał stanowi zał. nr 6 do niniejszego protokołu).
            Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o krótkie prezentacje prowadzonych przez siebie placówek:
·         Panią Danutę Bojczuk – Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach,
·         Panią Annę Matląg – Dyrektora Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej,
·         Panią Dorotę Burak – Dyrektora Zespołu Szkół w Michałowie,
·         Pana Wacława Muszyńskiego – Dyrektora Centrum Edukacji w Supraślu,
·         Pana Dariusza Wincenciaka – Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Łapach,
·         Pana Zdzisława Penzę – Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach,
·         Panią Annę Małgorzatę Sawicką – Dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Białymstoku,
·         Panią Małgorzatę Helenę Łuczaj – Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łapach .
            Pan Zenon Żukowski zgłosił pytanie do Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach, dotyczące stanu przygotowania stacji kontroli pojazdów do wejścia w życie nowych przepisów regulujących funkcjonowanie placówki.
            Dyrektor CKP w Łapach – San Zdzisław Penza stwierdził, iż placówka stara się sprostać nowym rygorom i jest w ostatniej fazie montażu wymaganych urządzeń. Po tym czasie CKP w Łapach będzie ubiegała się o przedłużenie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację z działalności jednostek oświatowych Powiatu Białostockiego w roku szkolnym 2009/2010.
 
Ad 6
            Przyjęcie informacji o działalności Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za rok 2010.
 
            Dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – Pan Jan Leończuk w kilku słowach przedstawił ogólną sytuację Książnicy, jej sukcesy, ale także problemy związane z odpowiednim przechowywaniem i zabezpieczeniem woluminów. Zwrócił uwagę zebranych, iż Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego obchodzi 100 lecie istnienia. Jest to ogromny sukces, ale także impuls do dalszych działań.
 
Szczegółową informację o prowadzeniu zleconych zadań Biblioteki Powiatowej przedstawiła zebranym Pani Małgorzata Rokicka – Szymańska – Kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego /zał. nr 7/.
 
 
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację o działalności Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego za rok 2010.
 
Ad 7
            Przyjęcie informacji o realizacji Programu Promocji Powiatu Białostockiego oraz o działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji za okres od 1 stycznia do 15 października 2010 roku.
            Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji przedstawiła Wysokiej Radzie informację o realizacji Programu Promocji Powiatu Białostockiego oraz działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji za okres od 1 stycznia do 15 października 2010 roku /zał. nr 8/.
            Zaznaczyła, iż Powiat Białostocki bierze udział w imprezach o charakterze lokalnym i ponadregionalnym. Udział w tego typu działaniach pozwala na bezpośredni kontakt pracowników Starostwa zarówno z mieszkańcami powiatu, jak i województwa, kraju, co jest niezbędnym warunkiem skutecznej promocji. Podczas imprez promowany jest także dorobek rolniczy mieszkańców powiatu, wyroby drobnych rzemieślników, produkty regionalne i lokalne.
 
 
 
 
 
 
 
            Pytań i uwag do referowanego tematu nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o realizacji Programu Promocji Powiatu Białostockiego oraz o działalności Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji za okres od 1 stycznia do 15 października 2010 roku.
 
Ad 8
            Przyjęcie informacji Skarbnika Powiatu w sprawie opracowania projektu budżetu na 2011 rok i wieloletniej prognozy finansowej.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie informację dotyczącą opracowania projektu budżetu na 2011 rok i wieloletniej prognozy finansowej.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, rok 2011 to będzie kolejny rok wdrażania nowej ustawy o finansach publicznych, która stanowi pewien element reformy finansów publicznych. To, co nas czeka w roku 2011, to z datą 31 grudnia ulegają likwidacji gospodarstwa pomocnicze, takie jak warsztaty szkolne w Michałowie. W tej chwili wszelkie konieczne opinie Zarządu w tej kwestii zostały wydane i przeprowadzana jest likwidacja. Generalnie jest tak, że to gospodarstwo pomocnicze, jako wydzielona struktura dotąd wraca do szkoły, czyli dalej będzie prowadzony warsztat, ale już, jako jednostka budżetowa. Następnie, do 31 grudnia ulega likwidacji gospodarstwo pomocnicze Centrum Edukacji w Supraślu „Bukowisko” i w to miejsce ma być utworzony zakład budżetowy, co będzie przedmiotem dalszej pracy Rady na dzisiejszej Sesji. Również, likwidowane są gospodarstwa pomocnicze przy Domach Pomocy Społecznej w Choroszczy i Jałówce. Ta struktura wydzielona do tej pory wejdzie w skład jednostki budżetowej, jakim jest dom pomocy społecznej. Także z dniem 31 grudnia ulega likwidacji Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach i Państwo wcześniej już podjęliście decyzję, że przekształca się ten zakład w jednostkę budżetową. Również do 31 grudnia 2010 roku likwidacji ulegają rachunki dochodów własnych i w tym zakresie istnieje pewna prawna możliwość utworzenia w roku 2011 rachunków pomocniczych przy szkołach, niemniej jednak uregulowania prawne są takie, że one praktycznie nie wnoszą żadnej samodzielności dla dyrektorów placówek szkolnych, a wprost przeciwnie utrudniają funkcjonowanie takiego zadania finansowanego w ramach rachunku pomocniczego w pierwszych dniach stycznia nowego roku. Również z dniem 31 grudnia likwidacji ulega ostatni fundusz na szczeblu powiatowym, tj. Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Wszelkie należności i zobowiązania tego funduszu z dniem 1 stycznia 2011 roku przejmie Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i realizowane dotąd wpływy z tytułu usług świadczonych przez PODGiK będą stanowiły wprost dochody budżetu powiatu. W ten sposób można powiedzieć, że ulega likwidacji tzw. gospodarka pozabudżetowa. W tej chwili cześć jednostek już złożyła, pozostali są w trakcie opracowywania propozycji do projektu budżetu i projekt budżetu jest konstruowany w oparciu o prognozy zawarte w projekcie ustawy budżetowej na rok 2011. Zgodnie z tym dokumentem prognozowany średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 2,3%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej prognozowane wyniesie 3.359zł, przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjmowane, jako podstawy do naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych to jest kwota 1.095zł. Ustawa budżetowa zakłada zerowy wzrost wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Nie obowiązuje to oczywiście samorządów, stąd w miarę możliwości budżet będzie konstruowany tak, żeby pracownicy samorządowi jakieś podwyżki mogli uzyskać w roku 2011. Istotna kwota, kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1.766,46zł, czyli nie ulega zmianie, a od tej kwoty, jak Państwo pamiętają naliczone są diety Radnych. W roku 2011 będzie też dwukrotna podwyżka wynagrodzeń dla pracowników wynagradzanych na podstawie Karty Nauczyciela w wysokości 7%. Równolegle, po raz pierwszy, z opracowaniem projektu budżetu przygotowywana jest wieloletnia prognoza finansowa. W naszym przypadku będzie to prognoza na lata 2011 – 2014, czyli na okres minimalny wymagany ustawą o finansach publicznych. Chodzi o to, że np. niektóre jednostki opracowują taką prognozę nawet do roku 2020, czy 2050, gdyż generalnie chodzi o to, że prognozę należy opracować do tego roku, do którego zejdzie się ze wszystkimi zobowiązaniami z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek. Jak dotąd, u nas, rok 2014 to jest rok, w którym spłacamy ostatni kredyt. Biorąc pod uwagę samą prognozę finansową na te lata, to mogę ją określić krótko, w celu przygotowania prognozy kwoty długu i spłaty zadłużenia, konieczne jest takie potraktowanie szerzej planowanych dochodów, wydatków, w tym wyszczególnienie przedsięwzięć wieloletnich, by w sposób realistyczny można było pokazać prognozę budżetową, czyli finansową danej jednostki. Jeśli chodzi o pewne wskaźniki odnoszące się do wydatków, w naszej prognozie finansowej, zgodnie z wieloletnim planem finansowym państwa, przyjmujemy takie wskaźniki: w roku 2011 wzrost cen towarów i usług o 2,3%, na lata 2012- 2015 prognozowany wzrost jest 2,5% w skali roku i zakładamy wzrost wynagrodzeń w roku 2011 o 2,5%, w kolejnych latach 2012- 2014 o 2%. Termin opracowania nie ulega zmianie i jest to 15 listopada, mimo, że tym razem jest to podwójna praca, ale musimy zdążyć. Projekt przygotowuje, więc Zarząd starej kadencji, a Rada nowej kadencji będzie uchwalać. Do tej pory nie znalazłam aktu prawnego, zapowiadanego wcześniej, o wydłużeniu terminu uchwalenia budżetu do końca lutego. Być może niedługo taki akt się pojawi, ale na razie go nie ma”.
            Pytań do przedstawionej informacji nie zgłoszono.
 
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację Skarbnika Powiatu w sprawie opracowania projektu budżetu na 2011 rok i wieloletniej prognozy finansowej.
 
 
Ad 9
            Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „BUKOWISKO”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i rekreacji „Bukowisko” / zał. nr 9/.
            Wyjaśnił, iż są nowe uregulowania prawne, o których mówiła Pani Skarbnik, które nakazują likwidację gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych. Gospodarstwo do tej pory przynosiło dochody rzędu kilkaset tysięcy złotych. Infrastruktura jest również dobrze przygotowana, stąd Zarząd postanowił, iż aby ten majątek i bazę utrzymać. Ta formuła, przedstawiona Państwu pozwala na dalsze funkcjonowanie, stąd Zarząd Powiatu wnosi o podjęcie tej uchwały.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i rekreacji „Bukowisko.
            Kolejną opinię zaprezentował zebranym Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pan Marian Olechnowicz. Poinformował on, iż Komisja wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały.
            Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i rekreacji „Bukowisko.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 465/10 z dnia 28 października  2010 roku w sprawie utworzenia Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „BUKOWISKO”/zał. nr 10/.
 
Ad 10
            Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego.
            Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego /zał. nr 11/.
            Wyjaśniła, iż  dotychczasowe przepisy prawa obligowały Zarząd do ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego, natomiast nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne zmieniła brzmienie art.94, gdzie obecnie do właściwości Rady Powiatu należy ustalania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego, stąd przygotowany projekt uchwały, który został uzgodniony z Wójtami i Burmistrzami Powiatu Białostockiego. Również jest w tej sprawie pozytywne stanowisko Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pan Wojciech Bukłaha zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 466/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Białostockiego”/zał. nr 12/.
 
Ad 11
            Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020”.
            Pani Elżbieta Anna Turczewska zreferowała zebranym potrzebę podjęciauchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020” /zał. nr 13/.
            Wyjaśniła zebranym, iż opracowanie Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych wynika z obowiązku ustawowego – ustawy o pomocy społecznej. Do końca roku 2010 obowiązuje taka strategia przyjęta na lata 2002-2010, przyjęta przez organ stanowiący II kadencji. Obecnie istnieje konieczność przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020”. O jej kształcie zadecydowała różnorodność problemów społecznych występujących w powiecie, a także konieczność wzięcia pod uwagę aktów prawnych, które mają istotny wpływ na konstrukcję dokumentu i zadania uwzględnione w Strategii. Omawiana Strategia jest zgodna ze Strategią Rozwoju Powiatu Białostockiego, która była przyjęta na poprzedniej Sesji Rady Powiatu.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pan Wojciech Bukłaha zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020”.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 467/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Białostockiego na lata 2011-2020” /zał. nr 14/.
 
Ad 12
            Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku.
            Pani Elżbieta Anna Turczewska zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku /zał. nr 15/.
            Wyjaśniła, iż ww. projekt uchwały zakłada zmniejszenie środków na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych o kwotę 324.240zł z powodu braku zgłoszeń w tym zakresie i przeznaczenie tej kwoty na zadanie z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Gros środków przeznaczono na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, przyznawane osobom niepełnosprawnym. Istotna, kolejna zmiana, to uwzględnienie zadania polegającego na dofinansowaniu kosztów tworzenia działalności warsztatów terapii zajęciowej -36.990zł, zgodnie z wnioskiem o utworzenie WTZ w Nowej Woli. W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Zespołu opiniującego ten wniosek.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku.
            Również, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pan Wojciech Bukłaha zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 468/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 roku /zał. nr 16/.
 
Ad 13
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Juchnowiec Kościelny zarządzania drogą powiatową Nr 1483 B w obrębie skrzyżowań dróg: Nr 1483 B, 1497B, 1494 B w miejscowości Juchnowiec Kościelny.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski przedstawił Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Juchnowiec Kościelny zarządzania drogą powiatową Nr 1483 B w obrębie skrzyżowań dróg: Nr 1483 B, 1497B, 1494 B w miejscowości Juchnowiec Kościelny /zał. nr 17/.
            Poinformował on zebranych, iż Gmina Juchnowiec Kościelny wystąpiła do Zarządu Powiatu Białostockiego z prośbą o powierzenie jej zadania związanego ze zmianą organizacji ruchu w Juchnowcu Kościelnym. Związane jest to z tym, że na głównym ciągu drogowym Białystok – Hryniewicze – Juchnowiec – Wólka – Biele – Tryczówka – Wojszki – droga krajowa nr 19 trzeba zastosować na drodze tzw. szykany, z uwagi na to, że od 1 listopada 2010 roku do Juchnowca będzie kursowała regularna linia autobusowa komunikacji zbiorowej, w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Antoni Bogdan zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Juchnowiec Kościelny zarządzania drogą powiatową Nr 1483 B w obrębie skrzyżowań dróg: Nr 1483 B, 1497B, 1494 B w miejscowości Juchnowiec Kościelny.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 469/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie powierzenia Gminie Juchnowiec Kościelny zarządzania drogą powiatową Nr 1483 B w obrębie skrzyżowań dróg: Nr 1483 B, 1497B, 1494 B w miejscowości Juchnowiec Kościelny /zał. nr 18/.
 
Ad 14
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B”.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski przedstawił Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B” /zał. nr 19/.
            Poinformował Wysoką Radę, iż Burmistrz Supraśla zamierza utwardzić drogę w miejscowości Karakule, by podróżni oczekujący na autobus mogli bezpiecznie dojść do przystanku autobusowego. Ponieważ jest to zadanie powierzone, niezbędne jest podjęcie takiej uchwały, upoważniającej do zawarcia porozumienia pomiędzy Zarządem Powiatu Białostockiego a Burmistrzem Supraśla. Powiat Białostocki nie angażuje środków finansowych z budżetu powiatu.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Antoni Bogdan zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B”.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 470/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie powierzenia Burmistrzowi Supraśla zadania polegającego na „Wykonaniu dojścia dla pieszych do przystanku autobusowego poprzez utwardzenie gruntu w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 1430 B”/zał. nr 20/.
 
Ad 15
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania drogą powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski przedstawił Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania drogą powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo /zał. nr 21/.
            Pan Dyrektor poinformował zebranych, iż Gmina Choroszcz wystąpiła do Zarządu Powiatu z prośbą o zabezpieczenie w roku 2011 kwoty 200.000zł na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej – przejście przez miejscowość Rogowo. Przedmiotowy projekt uchwały upoważnia Zarząd Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania polegającego na zawarciu porozumienia z Gminą Choroszcz w sprawie udzielenia w 2011 roku dotacji z budżetu powiatu w kwocie nie większej niż 200.000zł. W ślad za tą uchwałą będzie musiało być zawarte wyżej wspomniane porozumienie.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Antoni Bogdan zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania drogą powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do ww. projektu uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr LI/ 471/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania drogą powiatową Nr 1552 B na odcinku istniejącej nawierzchni brukowcowej w m. Rogowo /zał. nr 22/.
 
Ad 16
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
            Pani Monika Ratyńska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 /zał. nr 23/.
            Dodała ponadto, iż projekt musi być realizowany w latach 2010-2011. Na rok 2010 wydatki wynoszą 86.620zł i one w całości muszą zostać poniesione na wykonanie dokumentacji projektowej oraz na wykonanie studium wykonalności. Pozostała część kwoty – 2.546.42,60zł, są to wydatki do poniesienia w roku 2011. Są to w całości koszty inwestycyjne oraz koszty nadzoru inwestorskiego i tzw. koszty niekwalifikowalne – 103.000zł.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do ww. projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
            Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marek Żmujdzin  zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła Uchwałę Nr LI/ 472/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 /zał. nr 24/.
 
Ad 17
            Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Pani Maria Borodziuk -  Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 25/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, dzisiaj otrzymaliście Państwo ostateczny, uwzględniający autopoprawki Zarządu Powiatu projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok. W międzyczasie uzyskaliśmy dofinansowanie wniosku, który został złożony w kwietniu 2010 roku, a jest to dofinansowanie projektu w ramach Lokalnej Grupy Działania i jest to rozwój turystyki aktywnej na terenie Puszczy Knyszyńskiej i tym razem dotyczy to turystyki konnej. Ponieważ jest to projekt, który ma być zrealizowany jeszcze w tym roku, stąd wystąpiła pilna potrzeba wprowadzenia tego projektu do budżetu powiatu. W związku z tym pojawiły się i dochody, i wydatki w dziale turystyka. Otrzymaliśmy dofinansowanie, które wynosi 13.130zł na projekt o wartości 22.884zł. Ponadto jeszcze, dograne zostały szczegóły dotyczące projektu omawianego przez Panią Ratyńską. Z tego wniosku, który w naszej ocenie ma ogromną szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach RPO Województwa Podlaskiego wynika, że powinniśmy jeszcze w roku bieżącym zlecić i wykonać opracowanie dokumentacji projektowej, jak też studium wykonalności i to opłacić. Tenże projekt ma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 50% kosztów. Dlatego też dokonano przeniesienia środków na opracowanie dokumentacji projektowej, w kwocie 86.620zł ze Starostwa Powiatowego, gdzie widzimy już teraz, że będzie pewna oszczędność polegająca na tym, że nie będzie w pełni wykorzystana planowana kwota na opracowanie dokumentacji projektowej na ul. Nowowarszawską. To całe przedsięwzięcie w ramach wniosku jest zaplanowane do zrealizowania w całości w roku 2011, w związku z tym opracowanie projektów technicznych staje się rzeczą bardzo istotną. Również w stosunku do pierwotnej wersji, po przeanalizowaniu za trzy kwartały przychodów, jakie są realizowane na rachunek funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym wynika, że planowane przychody będą znacznie przekroczone i dlatego też pojawił się złącznik dodatkowy – zał. nr 6, czyli uaktualnienie planu przychodów i wydatków pfgzgik. Jak Państwo wiedzą ten fundusz jeszcze funkcjonuje do 31 grudnia 2010 roku, a jednym z elementów wydatków tego funduszu jest przekazanie przelewów redystrybucyjnych po 10% do funduszu centralnego i wojewódzkiego. Jest to liczone w stosunku do wykonanych, a nie planowanych przychodów, stąd konieczna jest korekta. Pojawił się też dodatkowy załącznik w związku z wprowadzeniem projektu Rozwój Turystyki Aktywnej na terenie Puszczy Knyszyńskiej – Turystyka Konna i to jest zał. nr 5. To są wszystkie zmiany w stosunku do projektu uchwały prezentowanej w dniu 21 października 2010 roku na posiedzenia Komisji stałych. Generalnie zmiany w budżecie przedstawione na dzisiejszą sesję jest to wykorzystanie możliwości pewnych przesunięć na wydatki rzeczowe i wynagrodzenia w placówkach oświatowych. Było to możliwe dopiero teraz, gdyż na podstawie arkuszy organizacyjnych w szkołach można było dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na środki na wynagrodzenia w poszczególnych szkołach z uwzględnieniem obowiązkowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli od 1 września br.. Po tych zmianach, zmienione odpowiednio plany finansowe placówek oświatowo wychowawczych pozwolą nam zamknąć rok budżetowy 2010 w sposób pomyślny, bez zobowiązań. Istotna zmiana też polega na tym, że z planu wydatków wyeliminowano planowany wydatek w kwocie 510.000zł. Była to kwota zablokowana, w związku z planowanym udzieleniem poręczenia na kredyt termomodernizacyjny dla szpitala w Łapach. W tym roku nie udało się uzyskać tego kredytu, ponieważ wyczerpał się limit środków na wypłatę premii termomodernizacyjnej, dlatego też szpital wykonuje w tym roku jedynie naprawę dachu, a dalszą część termomodernizacji przewiduje do wykonania w roku przyszłym. W efekcie zwiększenia planu dochodów i zmniejszenia planu wydatków zmniejsza się planowany deficyt i po tych zmianach wynosi on 3.884.975zł i został pokryty kredytem długoterminowym w kwocie 2.150.000zł. Pozostała część deficytu ma pokrycie w nadwyżce budżetowej z lat ubiegłych. Te zmiany, oczywiście pociągają za sobą zmiany w prognozie kwoty długu i stąd jest zał. nr 7. Wynika z niego, że stan zadłużenia budżetu, prognozowany na koniec bieżącego roku wyniesie 4.821.379zł i jeśli chodzi o relację długu do dochodów budżetowych wyniesie ona 4,35%”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do ww. projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Antoni Bogdan zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marek Żmujdzin zaprezentował Wysokiej Radzie pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pan Wojciech Bukłaha również zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła Uchwałę Nr LI/ 473/10 z dnia 28 października 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 26/.
 
Ad 18
            Przyjęcie informacji Przewodniczącego RPB o złożonych oświadczeniach majątkowych.
            Zgodnie z art. 25c ust.12 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic przedstawił Wysokiej Radzie informację o złożonych przez Radnych oświadczeniach majątkowych Radnych, które zostały złożone w terminie /zał. nr 27/. Trzy osoby zostały zobowiązane do złożenia korekty oświadczeń majątkowych. Oświadczenia majątkowe zostały złożone poprawnie, po przeprowadzonej analizie nie wniesiono uwag do złożonych oświadczeń majątkowych.
            Pytań i uwag do przedstawionego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego ww. informację przyjęła do wiadomości.
 
 
Ad 19
            Przyjęcie informacji Starosty Białostockiego o złożonych oświadczeniach majątkowych.
            Działając na podstawie art. 25 c ust.12 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, Starosta Powiatu Białostockiego- Pan Wiesław Pusz przedstawił Wysokiej Radzie informację o złożonych oświadczeniach majątkowych przez osoby do tego zobowiązane, tj. członków Zarządu Powiatu, Sekretarza i Skarbnika Powiatu, Kierowników jednostek organizacyjnych, osób zarządzających i członków organów zarządzających powiatową osobą prawną oraz osób wydających decyzje administracyjne w imieniu Starosty /zał. nr 28/.
            Pytań i uwag do przedstawionego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego ww. informację przyjęła do wiadomości.
 
Ad 20
            Interpelacje i zapytania Radnych.
            W punkcie interpelacje i zapytania Radnych głos zabrał Radny Pan Antoni Bogdan skierował interpelację: „Wnioskuję o poprawę poboczy na nowo wybudowanej drodze do Kruszewa. Tam są takie zaniżenia i wymyte miejsca przez wodę, że wymaga to poprawy”.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił, iż droga ta jest na gwarancji, więc te uwagi zostaną przekazane do wykonawcy, celem uwzględnienia w naprawie gwarancyjnej.
            Radny Pan Zenon Żukowski poprosił o informację na temat przygotowania do zimowego utrzymania dróg powiatowych.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, do 31 grudnia 2010 roku znajdują się w mocy porozumienia i umowy zawarte z 8 gminami, więc na terenie tych gmin będziemy wzywać Wójtów i Burmistrzów do odśnieżania. Na terenie pozostałych 7 gmin PZD jest po przetargu na dostawę piasku i piaskosoli, po przetargu na dostawę nośników pod sprzęt do odśnieżania i zwalczania śliskości, którym my dysponujemy, jak również na terenie Gminy Zawady, gdzie dopiero po 3 przetargu pojawił się wykonawca, również w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy ofertę na zwalczanie skutków zimy na terenie tej gminy. Zgodnie ze standardem mamy 24h na reakcję”.
            Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 21
            Przyjęcie protokołu z obrad L sesji RPB.
            Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic przypomniał zebranym, iż L Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 30 września 2010 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr L/10 z dnia 30 września 2010 roku.
 
Ad 22
            Sprawy różne.
            W sprawach różnych, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poinformował zebranych, iż do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęły pisma:
a)    Przewodniczącego Komisji ds. rozwiązywania problemów adopcji oraz opieki zastępczej dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w mieście z prośbą o rozważenie możliwości przyjęcia uchwały wspierającej finansowo niespokrewnione i zawodowe rodziny zastępcze na terenie naszego powiatu (zał. nr 29),
b)    Zebrania wiejskiego Sołectwa Kuriany dotyczące zabezpieczenia środków w budżecie powiatu na 2011 rok (zał. nr 30).
            Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic powyższe sprawy skierował do Zarządu Powiatu, celem przeanalizowania i ewentualnie nadania im biegu.
Ad 23
            Zamknięcie obrad LI sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic zamknął obrady LI Rady Powiatu III kadencji, w dniu 28 października 2010 roku, o godz. 1515.
 
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 28-10-2010

Data udostępnienia w BIP: 25-11-2010 11:34

Data modyfikacji informacji: 25-11-2010 11:34