Protokół Nr I/10 z dnia 02.12.2010r.(z pierwszej Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji)
Or.V.0041- 1 /10
Protokół Nr I /10
z obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji
w dniu 2 grudnia 2010 roku
w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
Obrady inauguracyjnej I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji, w dniu 2 grudnia 2010 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Radny Senior Rady Powiatu Białostockiego IV Kadencji – Pan Marek Żmujdzin.
Poprosił on zebranych o powstanie i wysłuchanie Hymnu Państwowego.
Radny Senior powitał zaproszonych gości, członków Zarządu poprzedniej kadencji oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/, a następnie oddał głos Przewodniczącemu Rady Powiatu Białostockiego III Kadencji – Panu Sławomirowi Gołaszewskiemu.
Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego III kadencji zabierając głos złożył radnym elektom gratulacje z okazji wyboru na Radnego Rady Powiatu Białostockiego IV Kadencji. Wyraził nadzieję, iż praca radnych zaowocuje harmonijnym rozwojem Powiatu Białostockiego i pozwoli na przezwyciężanie trudnych problemów gospodarczych i społecznych powiatu. Życzył wiele wytrwałości w pracy na rzecz rozwoju lokalnego i pomyślności w życiu osobistym.
Następnie, z upoważnienia Przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej - Pana Macieja Andrzeja Głosa zostały wręczone przez Pana Sławomira Gołaszewskiego zaświadczenia o wyborze na Radnego Powiatu Białostockiego.
Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym dalszą część obrad poprowadził najstarszy wiekiem Radny Senior - Pan Marek Żmujdzin.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że w Sesji uczestniczy 25 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Następnie, poinformował, iż zgodnie z treścią art.20 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym radny, przed objęciem mandatu składa ślubowanie. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania:” Tak mi dopomóż Bóg”.
Pan Marek Żmujdzin poprosił najmłodszego wiekiem Radnego Pana Pawła Kondrackiego o wystąpienie do ceremonii ślubowania, a wszystkich obecnych o powstanie. Każdy Radny osobiście składa ślubowanie, poprzez odczytanie tekstu Roty.
Radny Pan Paweł Kondracki odczytywał kolejno nazwiska z listy radnych, w celu złożenia ślubowania. Ślubowanie złożyli wszyscy radni IV Kadencji.
W dalszej części obrad, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV Kadencji. Prowadzący obrady przypomniał zebranym porządek obrad z autopoprawką, której autorem był Zarząd Powiatu.
Porządek obrad :
1. Otwarcie obrad I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV Kadencji.
2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze radnego.
3. Ceremonia ślubowania.
4. Przedstawienie porządku dziennego obrad.
5. Ustalenie liczby i składu Komisji Skrutacyjnej.
6. Dokonanie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
7. Dokonanie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
8. Dokonanie wyboru Starosty Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
9. Dokonanie wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego:
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
10. Dokonanie wyboru pozostałych członków Zarządu Powiatu Białostockiego.
a) zgłaszanie kandydatów,
b) przeprowadzenie głosowania,
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
12. Podjęcie uchwały w sprawie wydatków budżetu powiatu, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2010.
13. Sprawy różne.
14. Zamknięcie obrad I Sesji RPB.
Ad 5
Ustalenie liczby i składu Komisji Skrutacyjnej.
Prowadzący obrady poinformował, iż porządkiem obrad Rada Powiatu Białostockiego w dniu dzisiejszym będzie dokonywała wyboru Przewodniczącego, Wiceprzewodniczących, Starosty, Wicestarosty i pozostałych Członków Zarządu.
Wybór następuje w tajnym głosowaniu, stąd też niezbędne jest powołanie Komisji Skrutacyjnej. Radny Senior zaproponował, by na dzisiejsze obrady była powołana jedna Komisja Skrutacyjna w składzie 3 osobowym.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie wyraziła zgodę na ustalenie jednej Komisji Skrutacyjnej w składzie trzyosobowym.
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania radnych do Komisji Skrutacyjnej. Radny Pan Wiesław Pusz do pracy w Komisji, zgłosił Pana Wiktora Brzosko. Z kolei Pan Zenon Żukowski zgłosił kandydaturę Radnej Pani Bożeny Nienałtowskiej. Radny Pan Robert Wardziński zgłosił Panią Dorotę Rusiłowicz. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na udział w pracach Komisji.
Prowadzący obrady – Pan Marek Żmujdzin ogłosił 10 minutową przerwę w obradach, w celu ukonstytuowania się Komisji Skrutacyjnej.
Po przerwie, w głosowaniu, Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie powołała Komisję Skrutacyjną, w składzie:
1. Pan Wiktor Brzosko - Przewodniczący Komisji
2. Pani Bożena Nienałtowska
3. Pani Dorota Rusiłowicz.
Ad 6
Dokonanie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu.
Prowadzący obrady – Pan Marek Żmujdzin przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera ze swojego grona Przewodniczącego bezwzględną większością głosów, w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 4/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego Radny Senior poprosił o zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu.
a) zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Radny Pan Wiesław Pusz zgłosił kandydaturę Pana Sławomira Gołaszewskiego. Zgłoszony kandydat wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatur nie zgłoszono.
Zarządzono przerwę w celu przygotowania kart do tajnego głosowania.
Następnie, Pan Marek Żmujdzin – Radny Senior udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 25 radnych, w chwili obecnej w obradach I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji uczestniczy 25 radnych. Pan Wiktor Brzosko przypomniał zebranym, iż na Przewodniczącego Rady Powiatu zgłoszono 1 kandydata - Pana Sławomira Gołaszewskiego.
b) przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 5/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 25 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 25, głosów nieważnych nie było. Na Pana Sławomira Gołaszewskiego oddano 25 głosów. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Sławomira Gołaszewskiego na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji /zał. nr 6/.
Radny Senior stwierdził, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/1/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 7/.
Prowadzący obrad - Pan Marek Żmujdzin prowadzenie obrad nowo wybranemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Białostockiego.
Pan Sławomir Gołaszewski podziękował za zaufanie i powierzenie mu zaszczytnej funkcji Przewodniczącego. Zapewnił, iż będzie się starał godnie reprezentować Radę Powiatu.
Następnie, przystąpiono do realizacji kolejnego punktu porządku obrad.
Ad 7
Dokonanie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał Wysokiej Radzie, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera ze swego grona wiceprzewodniczących, bezwzględną większością głosów, w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu Rady, w głosowaniu tajnym. Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi?
Uwag nie zgłoszono, projekt uchwały w tej sprawie stanowi zał. nr 8 do niniejszego protokołu.
a) zgłaszanie kandydatów
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący obrad zgłosił Pana Zenona Żukowskiego oraz Pana Walentego Sica. Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie.
b) przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 9/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 10/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 25 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 25, głosów nieważnych nie było. Na Pana Walentego Sica oddano 25 głosów., a na Pana Zenona Żukowskiego oddano 24 głosów „za” i 1 głos „wstrzymujący się”. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Walentego Sica oraz Pana Zenona Żukowskiego na Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego stwierdził, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/2/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 11/.
Ad 8
Dokonanie wyboru Starosty Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.2 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera Starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 12/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego rozpoczęto zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu.
a) zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Starosty Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski na stanowisko Starosty Powiatu Białostockiego zgłosił kandydaturę Pana Wiesława Pusza.
Zgłoszony radny wyraził zgodę na kandydowanie.
Innych kandydatur nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zamknął zgłaszanie kandydatów na Starostę Powiatu Białostockiego.
Następnie, Pan Sławomir Gołaszewski udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 25 radnych, w chwili obecnej w obradach I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji uczestniczy 25 radnych. Pan Wiktor Brzosko przypomniał zebranym, iż na Starostę Powiatu Białostockiego zgłoszono 1 kandydata - Pana Wiesława Pusza.
b) przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Starostę Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 13/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 14/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 25 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 25, głosów nieważnych nie było. Na Pana Wiesława Pusza oddano 25 głosów. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pana Wiesława Pusza na Starostę Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego stwierdził, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/3/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wyboru Starosty Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 15/.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zabierając głos podziękował za poparcie jego kandydatury na Starostę Powiatu. Zapewnił, iż będzie czynił wszystko, by nie zawieść zaufania. Pan Starosta wyraził nadzieję na wspólną merytoryczną pracę na rzecz Powiatu Białostockiego i jego mieszkańców.
Ad 9
Dokonanie wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera wicestarostę, na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 16/.
Uwag nie zgłoszono, wobec tego rozpoczęto zgłaszanie kandydatów na Przewodniczącego Rady Powiatu.
a) zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, przystąpiono do zgłaszania kandydatów do wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz zgłosił Panią Jolantę Den.
Zgłoszona radna wyraziła zgodę na kandydowanie.
Następnie, Pan Sławomir Gołaszewski udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 25 radnych, w chwili obecnej w I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji uczestniczy 24 radnych. Pan Wiktor Brzosko przypomniał zebranym, iż na Wicestarostę Powiatu Białostockiego zgłoszono 1 kandydata – Panią Jolantę Den, która wyraziła zgodę na kandydowanie.
Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach, celem przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania do przeprowadzenia wyboru Wicestarosty Powiatu Białostockiego.
b) przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Wicestarostę Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 17/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 18/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 24 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 24, głosów nieważnych nie było. Na Panią Jolantę Den oddano 22 głosy „za” i 2 głosy „wstrzymujące się”. Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pani Jolanty Den na Wicestarostę Powiatu Białostockiego IV kadencji.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego stwierdził, iż tym samym Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/4/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wyboru Wicestarosty Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 19/.
Pani Jolanta Den – Wicestarosta Powiatu Białostockiego podziękowała Wysokiej Radzie za wybór.
Ad 10
Dokonanie wyboru pozostałych Członków Zarządu Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał Wysokiej Radzie, iż zgodnie z art. 27 ust.3 ustawy o samorządzie powiatowym, Rada Powiatu wybiera pozostałych członków zarządu, na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Zapytał, czy wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w tej sprawie i czy są do niego uwagi? /zał. nr 20/.
a) zgłaszanie kandydatów
W związku z powyższym, Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zgłosił kandydatów na Członków Zarządu Powiatu Białostockiego IV kadencji:
- Panią Barbarę Grabowską,
- Pana Roberta Wardzińskiego,
- Pana Jarosława Wądołowskiego.
Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie oraz dokonali swojej prezentacji przed Radą Powiatu.
Następnie, Pan Sławomir Gołaszewski - Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego udzielił głosu Komisji Skrutacyjnej.
Komisja ustaliła, że na stan 25 radnych, w I Sesji Rady Powiatu Białostockiego IV kadencji uczestniczy 24 radnych.
Przewodniczący Rady zarządził przerwę w obradach, celem przygotowania przez Komisję Skrutacyjną kart do głosowania na Członków Zarządu Powiatu.
b) przeprowadzenie głosowania.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej wyjaśnił zasady głosowania. Następnie, w obecności Wysokiej Rady, pusta urna do głosowania została zamknięta, zabezpieczona papierowymi taśmami i ostemplowana. Każdy, kolejno wyczytany Rady odbierał od Komisji Skrutacyjnej kartę do głosowania i udawał się do miejsca za kotarą, w celu oddania głosu, a następnie przechodził do miejsca, w którym znajdowała się urna, w celu wrzucenia karty do urny.
Po oddaniu przez radnych głosów, Przewodniczący obrad zarządził przerwę, w celu podjęcia prac przez Komisję Skrutacyjną.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
c) ogłoszenie wyników przez Komisję Skrutacyjną.
Po przerwie, Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół z przeprowadzonego głosowania tajnego na Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego. Karty do głosowania zostały zabezpieczone i opieczętowane /zał. nr 21/, a protokół Komisji Skrutacyjnej stanowiący załącznik do protokołu z Sesji został przekazany do dokumentów /zał. nr 22/.
Komisja Skrutacyjna poinformowała, iż w głosowaniu wzięło udział 24 radnych i tyle samo wydano kart do głosowania. Głosów ważnych oddano 24, głosów nieważnych nie było.
Na poszczególnych kandydatów oddano następującą ilość głosów:
1. Panią Barbarę Grabowską – 19 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 5 głosów „wstrzymujących się”,
2. Pana Roberta Wardzińskiego – 21 głosów „za”, 1 głos „przeciw”, 2 głosy „wstrzymujące się”,
3. Pana Jarosława Wądołowskiego – 22 głosy „za”, 0 głosów „przeciw”, 2 głosy „wstrzymujące się”
Komisja Skrutacyjna stwierdziła, iż Rada Powiatu Białostockiego dokonała wyboru Pani Barbary Grabowskiej, Pana Roberta Wardzińskiego oraz Pana Jarosława Wądołowskiego na Członków Zarządu Powiatu Białostockiego IV Kadencji.
Rada Powiatu Białostockiego podjęła uchwałę Nr I/5/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wyboru Członków Zarządu Powiatu Białostockiego /zał. nr 23/.
Zarządzono 10 minutową przerwę w obradach.
Ad 11
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010.
Pani Maria Borodziuk - Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 24/.
„Szanowni Państwo, na dzisiejsze obrady Zarząd przygotował projekt uchwały zmieniającej budżet, w taki sposób, że zmienia się planowane przychody i rozchody budżetu, gdyż one łącznie z planowanymi dochodami i wydatkami budżetu muszą zamykać się na „O”. Zmiany te zawarte są w zał. nr 1, w którym to zwiększa się odpowiednio plan rozchodów, również z tej przyczyny, że Bank Ochrony Środowiska, poprzez który Powiat uzyskał wypłatę premii termomodernizacyjnych na termomodernizację obiektów, które były zrealizowane w roku 2009, musiały zmienić harmonogram spłat. Z tego tytułu te dwa kredyty uległy pewnemu przyśpieszeniu, jeżeli chodzi o spłatę, a więc rozchody z tego tytułu należy zwiększyć o kwotę 55.690,68zł, a jeśli chodzi o zadziałanie tejże kwoty subwencji, ona powoduje pomniejszenie planowanych przychodów z nadwyżek z lat ubiegłych. Po tych zmianach mamy budżet zrównoważony. Dalsze zmiany w zał. nr 2, są to przesunięcia pomiędzy paragrafami wydatków na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy. Nowa ustawa o finansach publicznych w art. 257 wprowadziła, w stosunku do kompetencji Zarządu, jeśli chodzi o zmiany w budżecie pewne ograniczenie, które nie pozwala Zarządowi Powiatu dokonywać zmian w budżecie w zakresie wynagrodzeń ze stosunku pracy. W tym przypadku w zał nr 2 te zmiany dot. wydatków na wynagrodzenia i uposażenia dotyczą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Przesunięcie jest między paragrafem wynagrodzenia osobowe pracowników a wynagrodzenia osobowe członków korpusu służby cywilnej. W dziale administracja publiczna następują podobne przesunięcia pomiędzy paragrafami w rozdziale Starostwo Powiatowe i oszczędności, które pozostają na wydatkach na składki na fundusz pracy, jak też na ubezpieczenia społeczne proponuje się przenieść na paragraf – wynagrodzenia osobowe pracowników. Zał. nr 3 jest to korekta pewnych błędów, które zaistniały w załączniku dot. planu przychodów i wydatków PFGZGiK. Korekta jest w dwóch miejscach po stronie wydatków, tj. zakup usług pozostałych z kwoty 871.000zł do 831.000zł i dotacje z funduszu na utrzymanie PODGiK z kwoty 951.000zł do 991.000zł. To są wszystkie zmiany, które proponuje Zarząd na dzisiejszej Sesji. Po tych zmianach budżet powiatu zamyka się po stronie wydatków kwotą 114.890.917zł, po stronie dochodów 110.946.928 zł, o ponad 40.000zł maleje planowany deficyt, czyli wynosi 3.843.989zł i zostaje on pokryty kredytem długoterminowym w kwocie 2.150.000zł. Pozostały deficyt pokryty jest nadwyżką z lat ubiegłych w kwocie 1.693.989zł”.
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr I/6/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na rok 2010 /zał. nr 25/.
Ad 12
Podjęcie uchwały w sprawie wydatków budżetu powiatu, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2010.
Pani Maria Borodziuk - Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie wydatków budżetu powiatu, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2010 / zał. nr 26/.
„Wysoka Rado, Zarząd Powiatu przygotował kolejny projekt uchwały, w którym ustala się wykaz wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego roku 2010. W budżecie obowiązuje ogólna zasada, że budżet kończy się z upływem roku kalendarzowego i plan wydatków z tą datą wygasa. Od tej ogólnej zasady istnieją wyjątki i taki wyjątek przewiduje art. 263 ust.2, 3 i 5 uofp. W tym projekcie propozycja jest taka, by planowane wydatki w kwocie 216.613zł planowane na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Grabówka – Ciasne – I etap, przejście przez m. Ciasne, nie wygasały z upływem roku, a były możliwe do wydatkowania do końca czerwca roku 2011. Jest to inwestycja drogowa współfinansowana z pomocy finansowej Gminy Supraśl. Zaawansowanie tego zadania na dzień dzisiejszy wynosi prawie 90%, ale pozostała jeszcze do wykonania ostatnia warstwa ścieralna, a w takich warunkach pogodowych wydatkowanie tych pieniędzy „na siłę” byłoby marnotrawstwem, stąd prośba o podjęcie takiej uchwały przez Radę. Po 31.12.2010 roku te środki, w tej kwocie 216.613zł z rachunku budżetu przenosi się na wyodrębniony rachunek bankowy i wydatkuje się do końca czerwca 2011 roku”.
Pytań i uwag do referowanego materiału nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr I/7/10 z dnia 2 grudnia 2010 roku w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2010 /zał. nr 27/.
Ad 13
Sprawy różne.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował Wysoką Radę, iż zgodnie z art. 25 c ustawy o samorządzie powiatowym radni mają obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego wraz z kopią PIT za 2009 rok, w nieprzekraczalnym terminie, tj. 30 dni od dnia złożenia ślubowania.
Do pierwszego oświadczenia majątkowego radny jest obowiązany dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu. Druki oświadczeń zostały Państwu rozdane w przerwie obrad /zał. nr 28/.
Ponadto, w sprawach różnych, Przewodniczący obrad poprosił Radnych Rady Powiatu Białostockiego o wypełnienie ankiety radnego i dostarczenie jej do Biura Rady /zał. nr 29/.
Ponadto, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o dostarczenie zdjęć, w celu wykonania legitymacji Radnego Rady Powiatu Białostockiego.
Radny Pan Marian Olechnowicz poprosił, by Biuro Rady przygotowało na następną Sesję dane kontaktowe do wszystkich Radnych, byśmy mogli się ze sobą kontaktować, a także dane kontaktowe do wszystkich podległych jednostek. Ponadto, Pan Olechnowicz zasugerował Panu Staroście, by wszyscy pracownicy Starostwa posiadali identyfikatory.
Ad 14
Zamknięcie obrad I Sesji.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady I Sesji Rady Powiatu IV kadencji, w dniu 2 grudnia 2010 roku, o godz. 1410.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
Metryka strony