UZP 206/2024
UCHWAŁA NR 206/2024
ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 5 grudnia 2024 r.
w sprawie rozpatrzenia petycji w sprawie wybudowania ścieżki rowerowej i ciągu pieszego na odcinku Niewodnica Nargilewska – Wojszki i droga do rzeki Narew
Na podstawie art. 32 ust 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024r. poz. 107) oraz art. 9 ust 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz. U. z 2018r., poz. 870) Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§1. Po zapoznaniu się z petycją wniesioną w dniu 24 października 2024 roku w sprawie wybudowania ścieżki rowerowej i ciągu pieszego na odcinku Niewodnica Nargilewska – Wojszki i droga do rzeki Narew, uznaje się, że petycja jest zasadna.
§2. Uzasadnienie dla sposobu rozpatrzenia petycji stanowi załącznik do uchwały.
§3. Upoważnia się Starostę Powiatu Białostockiego do zawiadomienia wnoszącego petycję o sposobie załatwienia petycji.
§4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisali:
Jan Bolesław Perkowski - Starosta
Roman Czepe – Wicestarosta
Zdzisław Łukaszewicz – Członek Zarządu
Henryk Suchocki – Członek Zarządu
Jan Gradkowski – Członek Zarządu
Załącznik do uchwały nr 206/2024
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 5 grudnia 2024r.
Uzasadnienie
W dniu 24 października 2024 roku do Zarządu Powiatu Białostockiego wpłynęła petycja, dotycząca wybudowania ścieżki rowerowej i ciągu pieszego na odcinku Niewodnica Nargilewska – Wojszki i droga do rzeki Narew. Wnioskodawca wskazuje na problem poruszania się wybudowaną w 2021 roku drogą powiatową nr 1484B pieszych i rowerzystów oraz wnosi o wpisanie w budżecie na rok 2025 środków finansowych na realizacje wskazanego zadania.
Po szczegółowym przeanalizowaniu tematu stwierdzono, co następuje:
1.Ważnym elementem bezpieczeństwa ruchu drogowego, oprócz bezpieczeństwa kierowcy, jest również zadbanie o pozostałych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Odseparowanie pieszych i rowerzystów od ruchu pojazdów, zwłaszcza na odcinka poza obszarem zabudowanym o wyższej dopuszczalnej prędkości, ma duże znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu. Do budowy drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż drogi powiatowej Nr 1484B niezbędne będzie: opracowanie dokumentacji projektowej, w tym opracowanie operatu wodnoprawnego, na podstawie którego niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, opracowanie projektów podziałów działek pod poszerzenie pasa drogowego, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na podstawie specustawy drogowej oraz realizacja robót budowlanych.
2.Zarząd Powiatu Białostockiego widzi potrzebę wybudowania ścieżki rowerowej i ciągu pieszego na określonym w petycji odcinku i będzie czynił stosowne działania w tym względzie.
3.Obecnie dostępne programy, oferujące dofinansowanie inwestycji związanych z przebudową dróg publicznych, dotyczą wyłącznie robót budowlanych bez możliwości ubiegania się o zwrot kosztów opracowania dokumentacji projektowej. W związku z tym, koszt opracowania dokumentacji musiałby pokryć Powiat Białostocki po uzyskaniu pomocy finansowej Gminy, na terenie której jest inwestycja. W sprawie budowy dróg (w tym dróg rowerowych czy chodników) obowiązuje, od początku funkcjonowania powiatu, zasada współfinansowania (50 proc. wkładu własnego) zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych przez gminy, na terenie których znajduje się dana inwestycja.
4.Współfinansowanie ze strony gmin obejmuje całość inwestycji – łącznie z wykonaniem dokumentacji technicznej. Powiat w 100 proc. opłaca podziały geodezyjne i wykupy nieruchomości (są to koszty znaczące – corocznie nawet wielomilionowe). Nie jest celowe wykonywanie dokumentacji projektowej bez porozumienia co do całości zadania. Taka sytuacja miała miejsce przed laty, doprowadzając do tego, że wiele projektów technicznych traciło ważność, a pieniądze wydane na ten cel zostały wydane niepotrzebnie.
5.Zarząd Powiatu Białostockiego uzgodnił z gminami zadania na rok bieżący, ale także niektóre na lata następne (m.in. te zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej). Choć rozumiemy potrzebę wykonania tego i wielu innych jeszcze zadań, to wprowadzenie dodatkowego zadania w najbliższym czasie może okazać się trudne lub nawet niemożliwe. Zarówno po stronie powiatu, jak i gminy wiąże się to ze skomplikowanym procesem związanym z tworzeniem i modyfikowaniem budżetów samorządów, licząc się z wcześniej zaplanowanymi zadaniami (wydatkami). Efektem tego są zawierane z gminami porozumienia oraz umowy na realizacje zadań. Te wcześniejsze uzgodnienia oraz wolę samorządów gminnych uznajemy i szanujemy.
6.Zarząd Powiatu Białostockiego przyjmuje Państwa petycję do puli wniosków na przyszłe lata. Przypominamy jednak, że ostatecznie o kształcie budżetu – przy jego uchwalaniu i późniejszych zmianach – decydują Rada Powiatu Białostockiego oraz Rada Gminy danego samorządu gminnego.
Konkludując, po zapoznaniu się z petycją, Zarząd Powiatu Białostockiego uznał, iż petycja jest zasadna. Jednocześnie należy wskazać, iż w chwili obecnej Zarząd nie może zagwarantować, że inwestycja ta będzie realizowana w najbliższym czasie. Jest to zależne od sytuacji finansowej Powiatu Białostockiego oraz od deklaracji współfinansowania zadania przez Gminę, na terenie której znajduje się inwestycja.
Podpisał:
Jan Bolesław Perkowski - Starosta
Metryka strony