URP 122/07
UCHWAŁA Nr XIII /122/07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 29 listopada 2007 roku
w sprawie Stanowiska Rady Powiatu Białostockiego
Na podstawie § 13 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego przyjętego uchwałą Nr XII/100/07 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 25 października 2007 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 245, poz. 2518 z 2007 roku), Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Wystosować stanowisko w sprawie zamiaru likwidacji „Cukrowni Łapy” w Łapach – jednego z największych polskich zakładów produkujących cukier.
§ 2
Stanowisko Rady Powiatu Białostockiego stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
Załącznik Nr 1
do Uchwały Nr XIII/122/07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 29 listopada 2007 roku
STANOWISKO
RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
w sprawie zamiaru likwidacji „Cukrowni Łapy” w Łapach – jednego z największych polskich zakładów produkujących cukier
Rada Powiatu Białostockiego wyraża głębokie zaniepokojenie informacją o zamiarze likwidacji „Cukrowni Łapy”, należącej do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu. Takie działanie, to likwidacja jednego z największych zakładów w powiecie białostockim i jednej z najnowszych cukrowni w kraju. Cukrownia Łapy po kosztownej modernizacji w 2006 roku osiąga bardzo dobre wyniki produkcyjne. Dzienny przerób surowca dochodzi do 7000 ton buraków a jakość wyprodukowanego cukru jest zgodna z wymogami opartymi na normie ISO i HACCP.
Likwidacja cukrowni to destrukcyjne działanie w rolniczym obszarze Polski północno-wschodniej, działanie sprzeczne z założeniami strategii rozwoju województwa wskazującej na kierunki związane z rolnictwem. W przypadku likwidacji wielkie straty poniosą producenci buraków, którzy w ostatnich latach zaciągnęli znaczne kredyty na zakup ziemi, limitów oraz bardzo kosztownych, wydajnych maszyn do uprawy. Doprowadzi to do nieodwracalnego zniszczenia możliwości uprawy buraków cukrowych w Polsce północno-wschodniej, tym bardziej, że zlikwidowano już cukrownię w Sokołowie Podlaskim a istniejąca najbliższa w Krasnymstawie jest oddalona o 250 km. Taka odległość nie stwarza możliwości dostarczania a więc i uprawy buraka. Likwidacja uprawy buraka to jednocześnie likwidacja części bazy paszowej niezbędnej na rynku mleka.
Ciągle unowocześniająca się i przynosząca zyski cukrownia jest wsparciem
warsztatu produkcyjnego około 2000 plantatorów, zapewnia zatrudnienie 267 stałym
pracownikom i 230 sezonowym oraz licznej rzeszy kooperantów, jest także czynnikiem rozwoju całego regionu, który zalicza się do jednego z uboższych terenów Polski i Unii Europejskiej. Nie można więc tego ubóstwa pogłębiać.
Rada Powiatu, będąc odbiorcą wielu wniosków i apeli w tej sprawie, zwraca się do wszystkich osób i instytucji mających wpływ na odstąpienie od zamiaru likwidacji „Cukrowni Łapy” o podjęcie działań w kierunku zachowania tego zakładu w dotychczasowej strukturze, a tym samym zapewnienie możliwości uprawy buraków cukrowych w naszym regionie.
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
Metryka strony