URP 120/07

Uchwała Nr XIII /120/07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 29 listopada 2007 roku
w sprawie przyjęcia „Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013”
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592, z późn. zm.), art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U z 2001 r., Nr 81, poz. 889 z późn. zm.) oraz § 13 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2007 r. Nr 245, poz. 2518) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Przyjmuje się „Powiatowy Program Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013”stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
 
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego.
 
§ 3
                Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
 
 
Załącznik
do Uchwały Nr XIII /120/07
Rady Powiatu Białostockiego
dnia 29. 11.2007 r.
 
 
 
 
 
 
POWIATOWY PROGRAM
KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU 
W POWIECIE BIAŁOSTOCKIM
NA LATA 2008 - 2013
 
 
 
 
 
 
 
 
Białystok, 2007
I      Wprowadzenie
 
Kultura fizyczna spełnia ważną rolę we współczesnym świecie. Jej miejsce i funkcja wiąże się nierozerwalnie z ogólnym rozwojem cywilizacji, z zaspokajaniem potrzeb indywidualnych człowieka jak i całych społeczeństw. Podstawowym celem kultury fizycznej jest zapewnienie ogółowi społeczeństwa możliwości uprawiania różnych form aktywności fizycznej stanowiących istotne wsparcie dla rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego, w wymiarze i zakresie dyktowanym potrzebami biologicznymi człowieka.
Kultura fizyczna i sport stanowią w dzisiejszym społeczeństwie zasadniczą sferę kultury życia każdego człowieka. Wychowanie w kulturze fizycznej i sporcie powinno być jedną
z podstawowych dziedzin przygotowujących człowieka do życia w społeczeństwie. Kultura fizyczna wpływa także na ogólną kulturę jednostek i społeczeństwa, a w dużej mierze też określa samego człowieka.
Szczególnie ważną rolę do spełnienia ma kultura fizyczna wśród dzieci i młodzieży szkolnej, u której następuje intensywny rozwój fizyczny i psychiczny. Sukcesy sportowe oraz sam udział w rywalizacji sportowej jest zachętą do wybierania tych wartości, które kształtują charakter, rozwijają fizycznie i wzbogacają osobowość. Uczestnictwo dzieci i młodzieży
w rywalizacji sportowej, poprzedzone wielogodzinnymi przygotowaniami treningowymi, przeciwdziała zachowaniom patologicznym; odciąga od nikotyny, alkoholu, narkotyków, zmniejsza liczbę młodocianych przestępców, a także zachęca do systematycznego uprawiania ruchu przez całe życie. Stale rosnące wymagania w dziedzinie zaspokajania potrzeb kultury fizycznej społeczeństwa, nakazuje poszukiwanie coraz lepszych i skuteczniejszych metod programowania i organizacji sportu dzieci i młodzieży.
 
II     Obowiązujące akty prawne w zakresie kultury fizycznej
 
Najwyższy akt prawny tj. Konstytucja RP w art.68 ust.5 stanowi: „władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży”.
Ponadto działania bieżące i perspektywiczne w zakresie kultury fizycznej regulowane są odpowiednimi ustawami i przepisami samorządowymi. Należy zauważyć, że problematyka dotycząca kultury fizycznej nie jest ujęta w jednym akcie prawnym.
Podstawowymi aktami prawnymi rangi ustawowej odnoszącymi się bezpośrednio lub pośrednio do tematyki rozwoju kultury fizycznej są ustawy określające ustrój i zadania jednostek samorządu terytorialnego, takie jak: -
-       ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
-          ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym ((Dz. U. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.)
Kolejnym aktem normatywnym jest ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. Nr 81, poz. 889 z późn. zm.). Ustawa ta wyraźnie określa prawa i obowiązki podmiotów realizujących zadania kultury fizycznej. Rozgraniczeniu uległy zadania administracji rządowej i samorządowej oraz stowarzyszeń kultury fizycznej, a także innych instytucji. Art. 4 stanowi, iż „[...]jednostki samorządu terytorialnego tworzą warunki prawno – organizacyjne i ekonomiczne dla rozwoju kultury fizycznej. Sprecyzowanie tego zapisu w kontekście struktury organizacyjnej kultury fizycznej znajduje się w art. 5 ust. 5, który stanowi, iż „jednostki samorządu terytorialnego realizują zadnia w zakresie kultury fizycznej jako zadania własne”.
Dla sprawnego funkcjonowania stowarzyszeń sportowych obok ustawy o kulturze fizycznej istotne znaczenie mają:
-       ustawa Prawo o stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U. Nr 79 poz. 855 z późn. zm.). W/w ustawa określa sposób tworzenia oraz elementy składowe, którym winny odpowiadać statuty oraz struktury i kompetencje władz organizacyjnych stowarzyszeń,
-       ustawa z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 874 z późn. zm.),
-       ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).
 
III  Informacje o stowarzyszeniach kultury fizycznej w Powiecie Białostockim
 
Podstawowymi jednostkami realizującymi cele i zadania w zakresie kultury fizycznej są kluby sportowe, które działają w formie stowarzyszeń kultury fizycznej oraz związki stowarzyszeń sportowych.
Starostwo Powiatowe w Białymstoku prowadzi ewidencję uczniowskich klubów sportowych a także ewidencję stowarzyszeń kultury fizycznej nieprowadzących działalności gospodarczej oraz wydaje decyzje o ich wpisie do ewidencji. Od stycznia 2007 roku zarejestrowano 2 nowopowstałe stowarzyszenia kultury fizycznej, a wyrejestrowano 1 stowarzyszenie kultury fizycznej nieprowadzące działalności gospodarczej.
 
Poniższa tabela przedstawia stan ilościowy stowarzyszeń kultury fizycznej i uczniowskich klubów sportowych na terenie Powiatu Białostockiego w roku 2007.
 
źródło: opracowanie własne
 
 
 
 
IV    Podstawowe założenia Programu
 
Program Kultury Fizycznej i Sportu swoim zasięgiem obejmie dzieci, młodzież oraz dorosłych z terenu Powiatu Białostockiego.
Celem strategicznym niniejszego Programu jest połączenie wysiłku organizacyjnego i finansowego samorządów gminnych (15 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Michałowo, Poświętne, Supraśl, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Wasilków, Zawady, Zabłudów) wchodzących w skład Powiatu Białostockiego, samego Powiatu, a także partnerów społecznych w realizacji wspólnych priorytetów.
Program stanowi dokument zawierający konkretne zadania oraz cele i działania, określające politykę władz Powiatu Białostockiego w zakresie rozwoju kultury fizycznej i sportu.
Załącznikiem do niniejszego programu jest wykaz imprez sportowych organizowanych bądź współorganizowanych przez Powiat Białostocki. Wykaz jest dokumentem otwartym i w miarę potrzeby będzie aktualizowany na podstawie kalendarzy imprez nadsyłanych przez Gminy Powiatu Białostockiego.
 
Cele Programu:
-       realizacja ustawowo określonych zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu na terenie powiatu,
-       integracja dzieci, młodzieży i dorosłych ze środowisk wiejskich i małych miasteczek,
-       krzewienie kultury fizycznej oraz zdrowotnej wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie w tym zakresie ich zainteresowań,
-       propagowanie działalności sportowej w środowisku szkolnym na terenie Powiatu Białostockiego,
- organizowanie i prowadzenie systemu współzawodnictwa sportowego w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Białostocki,
-       organizowanie zawodów oraz innych imprez sportowych,
-       zacieśnianie współpracy ze związkami sportowymi, która dzięki ich pomocy przyczyni się do wzrostu poziomu sportu, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
-       upowszechnianie i rozwijanie rekreacji fizycznej i sportu oraz innych form aktywnego wypoczynku na terenie powiatu białostockiego ze szczególnym uwzględnieniem środowiska wiejskiego,
-       zapewnienie uczestnictwa wszystkim grupom osób niepełnosprawnych w aktywnym życiu sportowym.
Dokument będzie stanowił punkt wyjścia i podstawę do:
-       konstruowania budżetu powiatu w dziale kultura fizyczna i sport,
-       monitorowania procesów zaspokajania potrzeb kultury fizycznej społeczeństwa, poprzez coraz lepsze i skuteczniejsze metody propagowania i organizacji sportu dzieci i młodzieży,
-       przyznania przez powiat wsparcia finansowego na zawody i rozgrywki sportowe od szczebla szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej.
 
V      Realizacja Programu
 
Jedną z podstawowych form realizacji niniejszego Programu na rzecz sportu jest koordynowanie, inspirowanie oraz stwarzanie warunków do działania organizacji i stowarzyszeń niezaliczanych do sektora finansów publicznych, w których działalność odbywa się w zakresie kultury fizycznej i sportu.
Zarząd Powiatu Białostockiego może ogłosić otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.Oferty należy składać zgodnie ze wzorem określonym
w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Zlecenie realizacji zadania nastąpi w trybie wsparcia bądź powierzenia zadań poprzez udzielanie dotacji na dofinansowanie ich realizacji. W tym zakresie:
-       zadanie będzie realizowane poprzez organizację i współorganizowanie imprez sportowych adresowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu białostockiego na realizację całorocznego kalendarza imprez sportowych,
-       organizację imprez sportowo - rekreacyjnych o zasięgu powiatowym, promujących powiat białostocki (promocja różnych form aktywności ruchowej, zaspokajanie potrzeb ruchu dla zdrowia).
Kolejną formą realizacji zadań w celu upowszechniania kultury fizycznej i sportu szkolnego, jest współzawodnictwo sportowe o „Puchar Starosty” szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Białostocki. Współzawodnictwo dotyczy szkół:
-       Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach
-       Liceum Ogólnokształcącego w Łapach
-       Centrum Edukacji w Supraślu
-       Zespołu Szkół w Michałowie
-       Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej
Organizacja Powiatowych Rozgrywek Sportowych będzie powierzana, co roku kolejnej z w/w szkół ponadgimnazjalnych.
W ramach Programu wspierane będą imprezy propagujące działalność sportową jako wspólne zadanie publiczne Powiatu Białostockiego z Gminami oraz imprezy o zasięgu przekraczającym obszar gminy zgodnie z wykazem imprez stanowiącym załącznik do niniejszego Programu. Zarząd Powiatu Białostockiego może również ufundować nagrody dla uczestników imprez sportowych nie znajdujących się w wykazie imprez po uprzednim złożeniu wniosku o dofinansowanie.
Zasady udzielenia dotacji 
1.       należy złożyć wniosek z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, w którym szczegółowo zawarte będą informacje odnośnie realizowanego zadania (cele, rezultaty, współorganizatorzy, koszt całkowity imprezy, wysokość ubieganego się dofinansowania wraz z przeznaczeniem)
2.       wnioski będą rozpatrywane przez Zarząd Powiatu Białostockiego, który ostatecznie podejmie decyzję o ewentualnym przyznaniu dotacji bądź nie
3.       wysokość oraz terminy i warunki realizacji zadań będą każdorazowo określane w odpowiednich umowach.
 
Finansowanie:
Rada Powiatu Białostockiego określi corocznie środki na realizację zadań określonych w Programie w budżecie powiatu w dziale 926– kultura fizyczna i sport.
 
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
 
 
 
Załącznik Nr 1 do Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013
                                                              
Wykaz imprez sportowych na terenie Powiatu Białostockiego
 
1.       Pieszy Rajd Łoś na terenie Puszczy Knyszyńskiej (organizowany przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie)
2.       Powiatowa Spartakiada Samorządowa
3.       Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Białostockiego w Szachach w Wasilkowie
4.       Bieg uliczny im. Waldemara Kikolskiego w Łapach
5.       Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego w Tykocinie
6.       Regionalne Zawody Jeździeckie w Ujeżdżaniu i Skokach przez Przeszkody w Supraślu
7.       Współzawodnictwo sportowe o puchar Starosty młodzieży szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Białostocki
8.       Międzynarodowy Konkurs Modeli Wodnosamolotów Sterowanych w Czarnej Białostockiej
9.       Bieg Uliczny w Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej (organizator: ZSM w Łapach)
10.    Podlaskie MTB Maraton-Supraśl
11.    Mistrzostwa Polski Kadetek i Kadetów, Puchar Polski Seniorów Turnieju Basho w Sumo
 
Załącznik Nr 2 do Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu
w Powiecie Białostockim na lata
2008-2013
WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI Z BUDŻETU
POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
I. DANE DOTYCZĄCE PODMIOTU UBIEGAJĄCEGO SIĘ O DOTACJĘ
Dane teleadresowe Gminy (adres, tel./fax.)
…………………………………………………………………………………………….…………………………………………………………………………………..…………
II. INFORMACJA DOTYCZĄCA ZADANIA
1. Nazwa zadania…………………………………………………………..……………..…...
………………………………………………………………………………………………
2. Charakterystyka zadania……………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………….…
……………………………………………………………………………………….……
……………………………………………………………………………………….………
3. Termin i miejsce realizacji zadania………………………………………………….……...
……………………………………………………………………………………….………
4. Współorganizatorzy imprezy……………………………………………………….………
……………………………………………………………………………………………….
5. Preliminarz wydatków: ogółem………………… zł
w tym:
a) środki własne                                            …………………. zł
b) inne źródła finansowania           …….…………… zł
c) oczekiwana dotacja z budżetu Powiatu Białostockiego                            …………………. zł
6. Wysokość wnioskowanej dotacji z budżetu Powiatu Białostockiego            .………………….zł
7. Przeznaczenie środków……………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………….
8. Określenie sposobu promowania Powiatu Białostockiego…………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………....
……………………………………………………………………………………………....
 
 
………………………………..                    ………………………………………….
           miejscowość, data                                                             pieczątka i podpis
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: S. Gołaszewski

Opublikował: Monika Kropiewnicka

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 29-11-2007

Data udostępnienia w BIP: 03-12-2007 12:57

Data modyfikacji informacji: 03-12-2007 12:57