URP 119/07

Uchwała Nr XIII /119/07
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 29 listopada 2007 roku
 
w sprawie przyjęcia „Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013”
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592, z późn. zm.) oraz § 13 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2007 r. Nr 245, poz. 2518) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Przyjmuje się „Powiatowy Program Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013”stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
 
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego.
 
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
 
 
 
                  Załącznik
       do Uchwały Nr XIII/119/07
                                                                                                            Rady Powiatu Białostockiego
                                                                                                z dnia 29.11.2007 r.
 
 
 
 
 
 
POWIATOWY PROGRAM UPOWSZECHNIANIA KULTURY
W POWIECIE BIAŁOSTOCKIM
NA LATA 2008 - 2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Białystok, 2007
I.      Wprowadzenie
Podstawowym zbiorem zasad, według których funkcjonuje społeczeństwo i państwo jest Konstytucja. Preambuła konstytucji uznaje piękno za wartość uniwersalną obok prawdy, sprawiedliwości i dobra. Określa kulturę i dziedzictwo narodu za dobra, które należy przekazać przyszłym pokoleniom. Konstytucja reguluje nie tylko zagadnienie dóbr kultury, ale również zasady działalności gospodarczej w odniesieniu do kultury oraz rolę organów władzy publicznej.
Kultura jest jednym z podstawowych czynników rozwoju regionu w odniesieniu do kapitału intelektualnego, wyrównywania szans, rozwoju ekonomicznego w tym szczególnie zwiększenia atrakcyjności jednostek terytorialnych. Kultura należy również do podstawowych punktów odniesienia w określeniu funkcji i znaczenia miast i wsi w układach przestrzennych, ekonomicznych i społecznych.
Upowszechnianie kultury staje się istotnym wyzwaniem, kiedy rozpatrywany jest problem dostępu do dóbr kulturalnych w małych społecznościach lokalnych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 Konstytucji „Rzeczpospolita Polska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju”.
Działalność i rozwój instytucji kultury oraz powszechna aktywność kulturalna mogą i powinny być początkowym ogniwem w rozwoju społeczno – gospodarczym regionu. Dostęp do kultury wszystkich mieszkańców regionu stanowi jeden z ważniejszych mierników szans oraz możliwości rozwoju społecznego i kulturowego mieszkańców. Kultywowanie i promocja szczególnie wartościowych zjawisk kultury lokalnej może stać się atutem wzmacniającym atrakcyjność turystyczną Powiatu Białostockiego, a tym samym przyczynić się do wzrostu gospodarczego regionu, dlatego należy podejmować działania wspierające kulturę i tradycje (m.in. sztukę i rękodzieło ludowe, rzemiosło artystyczne, potrawy regionalne). Ważną rolą jest również wspieranie przedsięwzięć kulturalnych ze wszystkich dziedzin twórczości amatorskiej: muzyki, fotografii, tańca i literatury.
Wobec powyższego obowiązkiem władz publicznych jest działanie na rzecz pobudzania rozwoju i poprawy mechanizmów, umożliwiających dostęp do wartości i treści kulturowych.
 
II.     Ogólna charakterystyka Powiatu Białostockiego
Powiat Białostocki Ziemski położony jest w środkowo - wschodniej części województwa podlaskiego, graniczącej na wschodzie z Białorusią i jest jednym z największych powiatów w Polsce.
W jego skład wchodzi 15 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Michałowo, Poświętne, Supraśl, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Zawady.
Liczba ludności Powiatu Białostockiego wynosi 139,9 tys. osób i jest skupiona w 8 miastach, które są siedzibami gmin miejsko-wiejskich, 7 gminach wiejskich i 585miejscowościach wiejskich.
Powiat charakteryzuje się występowaniem śladów wielowiekowego zamieszkiwania na tych terenach narodów wyznających różne religie. Potwierdzają to istniejące świątynie i cmentarze katolickie, prawosławne, unickie, ewangelickie, pozostałości kultury żydowskiej oraz liczne zabytki kulturowe wspomagające walory przyrodnicze.
Pod względem ilościowym sieć istniejących obecnie placówek kultury można uznać za zadawalającą, mimo iż dostępność do szeroko pojmowanej kultury nie jest jednakowa na obszarze całego Powiatu Białostockiego, ze względu na różnice między gminami. Najliczniejsze są biblioteki i domy kultury, w dalszej kolejności muzea, które prezentują wysoki poziom swojego działania m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Wnętrz Pałacowych Oddział Muzeum Podlaskiego w Choroszczy, Muzeum w Tykocinie, Prywatne Muzeum Archeologiczne Wł. Litwińczuka w Surażu, Muzeum Regionalne w Zabłudowie.
Na terenie powiatu białostockiego funkcjonują 22 ośrodki kultury (w tym miejskie, miejsko-gminne, gminne i wiejskie ośrodki kultury oraz świetlice wiejskie) dlatego też samorząd powiatowy nie prowadzi własnej instytucji kultury, sprawuje jednak mecenat nad działalnością kulturalną i artystyczną poprzez wspieranie i promocję twórczości, działań i inicjatyw kulturalnych realizowanych poprzez instytucje kultury, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego w zakresie kultury.
Wydawane są lokalne czasopisma i wydawnictwa zwarte, przyczyniające się do integracji środowiska lokalnego i popularyzujące wartości kulturalne. Na terenie Powiatu wydawanych jest 10 Gazet w 9 Gminach (w: Choroszczy, Czarnej Białostockiej, Gródku, Juchnowcu Kościelnym, Łapach, Michałowie, Supraślu, Wasilkowie, Zabłudowie).
 
III.    Przedmiot i cele Programu.
Powiatowy Program Upowszechniania Kultury Powiatu Białostockiego jest dokumentem mającym na celu określenie głównych celów działań w sferze upowszechniania kultury Powiatu Białostockiego i został stworzony w celu realizacji Narodowej Strategii Kultury na lata 2004-2013 oraz Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Białostockiego.
Program jest zgodny z istniejącym prawodawstwem polskim, w tym z Konstytucją RP, prawem regulującym podział administracyjny Polski i ustanawiającym kompetencje Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz prawem dotyczącym organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej.
Podstawę prawną przystąpienia do opracowania programu kultury Powiatu Białostockiego stanowi:
§            Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz. U. Nr 78 z 1997 r., poz. 483, sprost.: Dz. U. Nr 28 z 2001 r., poz. 319 z późn. zm.)
§            Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.)
§            Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.)
§            Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 837 z późn. zm.)
§            Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.)
§            Narodowa Strategia Kultury na lata 2004-2013, Ministerstwo Kultury
 
Celem Programu Upowszechniania Kultury Powiatu Białostockiego jest:
-        realizacja ustawowo określonych zadań z zakresu kultury na terenie powiatu,
-        promocja powiatu, kultury i tradycji,
-        podniesienie atrakcyjności turystycznej gmin objętych działaniami w trakcie realizacji imprez,
-        integracja dzieci, młodzieży i dorosłych ze środowisk wiejskich i małych miasteczek.
 
Dokument będzie stanowił punkt wyjścia i podstawę do:
-        konstruowania budżetu powiatu w dziale 921 - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, rozdz. 92105 – pozostałe zadania kultury
-        monitorowania procesów rozwoju kulturalnego i społeczno-gospodarczego,
-        przyznania przez powiat wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu przekraczającym obszar gminy.
 
Na terenie powiatu białostockiego odbywa się co roku wiele atrakcyjnych imprez, które zajmują ważne miejsce w ofercie kulturalnej i turystycznej powiatu, dlatego też załącznikiem do niniejszego programu jest wykaz najważniejszych wydarzeń artystycznych i kulturalnych organizowanych bądź współorganizowanych przez Powiat Białostocki. Są to przedsięwzięcia dobrze promowane i stanowią dobrą formę prezentacji i umacniania właściwego wizerunku Powiatu. Wykaz jest dokumentem otwartym i w miarę potrzeby będzie aktualizowany na podstawie kalendarzy imprez nadsyłanych przez Gminy Powiatu Białostockiego.
W ramach Programu wspierane będą imprezy kulturalne, wydarzenia artystyczne, cykliczne bądź nowatorskie obejmujące swoim zasięgiem obszar całego powiatu białostockiego, które przybliżą złożoność i tradycje kultury kresowej, cieszące się dużym zainteresowaniem oraz przedsięwzięcia, które przyczynią się do wzrostu atrakcyjności i umacniania właściwego wizerunku Powiatu
W ramach realizacji w/w zadań z zakresu upowszechniania kultury i ochrony dóbr kultury Zarząd Powiatu Białostockiego może ogłosić otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Oferty należy składać zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Zlecenie realizacji zadania nastąpi w trybie wsparcia bądź powierzenia zadań poprzez udzielenie dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
 
Poniższa tabela przedstawia stan ilościowy stowarzyszeń na terenie
Powiatu Białostockiego w roku 2007
Lp
Gmina
Stowarzyszenia rejestrowe na terenie Powiatu Białostockiego
Stowarzyszenia zwykłe na terenie Powiatu Białostockiego
1
   Choroszcz
12
2
2
Łapy
12
 
3
Czarna Białostocka
8
 
4
Supraśl
12
3
5
Tykocin
3
 
6
Zabłudów
5
 
7
Wasilków
5
1
8
Suraż
2
 
9
Michałowo
4
 
10
Gródek
5
 
11
Zawady
2
 
12
Turośń Kościelna
3
 
13
Juchnowiec Kościelny
4
1
14
Dobrzyniewo Duże
2
 
15
Poświętne
 
 
 
Razem
79
7
Źródło: Opracowanie własne
 
IV.    Zasady udzielania dotacji.
1.      Złożenie wniosku, w którym będą zawarte szczegółowe informacje odnośnie realizowanego zadania (cele, rezultaty, współorganizatorzy, koszt całkowity imprezy, wysokość ubieganego się dofinansowania wraz z przeznaczeniem). Wniosek należy złożyć, conajmniej 30-dni przed terminem realizacji zadania.
2.      Wnioski będą rozpatrywane przez Zarząd Powiatu Białostockiego.
3.      Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.
4.      Wysokość oraz terminy i warunki realizacji zadań będą każdorazowo określane w odpowiednich umowach.
 
V.       Finansowanie:
Rada Powiatu Białostockiego corocznie określi środki na realizację zadań określonych w Programie w budżecie powiatu w dziale 921 – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego rozdz. 92105 - pozostałe zadania kultury.
 
W załączeniu:
1. Wykaz najważniejszych imprez kulturalnych na terenie Powiatu Białostockiego.
2. Wzór wniosku o przyznanie dotacji z budżetu Powiatu Białostockiego.
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady Powiatu - Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
Załącznik Nr 1 do Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013
 
Wykaz najważniejszych imprez kulturalnych na terenie Powiatu Białostockiego
 
1.       Europejski Młodzieżowy Festiwal Muzyczny „Gloria” w Supraślu (celem przedsięwzięcia jest rozwijanie zamiłowania do muzyki wokalnej – operetkowej, poprzez prezentacje gwiazd scen europejskich oraz promowanie młodych talentów scen polskich).
2.       Międzynarodowy Festiwal Kresowa Przyśpiewka Frywolna - Czarna Białostocka (cykliczna impreza, obejmująca zasięgiem zwłaszcza region kresów wschodnich, przybliża złożoność i tradycje kultury kresowej poprzez prezentację zespołów z Polski oraz zza wschodniej granicy; impreza przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu oraz współpracy i wzajemnego przenikania się kultur regionu przygranicznego).
3.       Promocja Szlaku Rękodzieła Ludowego - Turniej Gmin - Czarna Białostocka (szlak Rękodzieła Ludowego pozwala poznać unikatowe, ginące rzemiosło i warsztaty twórców ludowych - kowala, garncarzy, łyżkarzy, tkaczy i rzeźbiarza, w których powstają według zasad przekazywanych z pokolenia na pokolenie: wyroby z gliny – siwaki, dwojaki, misy, z drewna – łyżki, czerpaki, warząchwie, wyroby ze słomy czy metalu; w pracowniach rzemieślników rękodzielniczych, spróbować własnych sił w rzemiośle ludowym).
4.       Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych (prezentacja tradycyjnych form kolędowania, nawiązujących do lokalnej tradycji ludowej oraz ocena aktualnego stanu i poziomu artystycznego zespołów kolędujących zgodnie z tradycją).
5.       Powiatowe Dni Twórczości Ludowej - Zawady (propagowanie gwary, zwyczajów i obrzędów kultury ludowej, tradycyjnego muzykowania, promocja produktów kulinarnych typowych dla naszego obszaru Polski; prezentacja wyrobów rękodzieła twórców ludowych Podlasia oraz zdrowej żywności; impreza przyczyni się do integracji lokalnego społeczeństwa).
6.       Powiatowa Senioriada - Dobrzyniewo Duże (spotkanie towarzysko-kulturalne emerytów i rencistów - zrzeszonych lub nie, połączone z prezentacją zespołów artystycznych poszczególnych gmin z konkursami i zabawą taneczną).
7.       Eliminacje Powiatowe Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja” - Dobrzyniewo Duże (popularyzacja muzyki wśród przedszkolaków z terenu całego powiatu białostockiego).
8.       Festyn historyczny „Grodzisko” - Suraż (impreza prezentująca, co roku inny okres historyczny, występują zespoły muzyki dawnej, pokazy walk wojów, kuchni regionalnej)
9.       Rekonstrukcja bitwy o Zamek Tykociński w 1657 roku pt. „Zdobycie Tykocina” - Tykocin (impreza upowszechnia wiedzę o historii Powiatu, przybliża dzieje staropolskiej wojskowości, a także przyczynia się do rozwoju grup rekonstrukcji historycznej).
10.    Międzynarodowy Festiwal Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum” - Łapy (festiwal jest cykliczną imprezą organizowaną od 1998 r., głównym zamierzeniem jest prezentacja i doskonalenie warsztatu chórów amatorskich oraz propagowanie polskiej i obcej twórczości chóralnej różnych epok związanej z tematyką sakralną; skierowany jest do zespołów chóralnych działających w Polsce i za granicą, dyrygentów oraz społeczności lokalnych zamieszkujących obszar woj. podlaskiego i państwa za wschodnią granicą Polski).
11.    Festiwal Wasilkowskie Klimaty Akordeonowe – Wasilków (festiwal o charakterze przeglądu i konkursu, na którym zaprezentują się muzycy Podlasia-profesjonalni i amatorzy;impreza plenerowa, dedykowana miłośnikom muzyki akordeonowej).
12.    Konkurs powiatowy „O tym warto wiedzieć-niezwykłe wydarzenia w Twojej gminie” (konkurs przeznaczony dla szkół podstawowych klas 4-6 oraz szkół gimnazjalnych klas 1-2).
13.    „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” - Prezentacja Tradycji Ludowej (przedstawienie lokalnej tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewu, gwary i tańca, a także wytypowanie dwóch najwartościowszych podmiotów wykonawczych z każdej prezentacji powiatowej).
14.    Jarmark Kultur - wspólne korzenie - Łapy (impreza przybliża tradycje kulturowe poprzez śpiew, taniec i kuchnię kresów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, pokazuje cechy wspólne oraz upowszechnia wiedze o lokalnym dziedzictwie kulturowym).
15.    Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Ks. Wacława Rabczyńskiego (cykl 4 niedzielnych koncertów).
16.    Siabrouskaja Biasieda – Uroczysko „Boryk” w Gródku (ma charakter koncertu, występują zespoły regionalne oraz z Białorusi i Ukrainy; impreza umożliwia wymianę doświadczeń i spostrzeżeń między wieloma pokoleniami artystów, a także z Polski i zza granicy).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Załącznik Nr 2 do Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013
WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI Z BUDŻETU
POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
I. DANE DOTYCZĄCE PODMIOTU UBIEGAJĄCEGO SIĘ O DOTACJĘ:
Dane teleadresowe Gminy (adres, tel./fax.)
…………………………………………………………………………………………….…………………………………………………………………………………..…………
II. INFORMACJA DOTYCZĄCA ZADANIA
1. Nazwa zadania…………………………………………………………..……………..…...
………………………………………………………………………………………………
2. Charakterystyka zadania……………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………….…
……………………………………………………………………………………….………
3. Termin i miejsce realizacji zadania………………………………………………….……...
……………………………………………………………………………………….………
4. Współorganizatorzy imprezy……………………………………………………….………
……………………………………………………………………………………………….
5. Preliminarz wydatków: ogółem………………… zł
w tym:
a) środki własne                                            …………………. zł
b) inne źródła finansowania           …….…………… zł
c) oczekiwana dotacja z budżetu Powiatu Białostockiego                            …………………. zł
6. Wysokość wnioskowanej dotacji z budżetu Powiatu Białostockiego            .………………….zł
7. Przeznaczenie środków……………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………….
8. Określenie sposobu promowania Powiatu Białostockiego…………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
 
………………………………..                    ………………………………………….
           miejscowość, data                                                             pieczątka i podpis
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: S. Gołaszewski

Opublikował: Monika Kropiewnicka

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 29-11-2007

Data udostępnienia w BIP: 03-12-2007 12:53

Data modyfikacji informacji: 03-12-2007 12:53