Uchwała Nr XLI/374/2006

 

UCHWAŁA Nr XLI /374/ 2006

RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO

z dnia 29 czerwca 2006 roku

 

w sprawie ustalenia regulaminów przyznawania i przekazywania stypendiów w ramach realizacji działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne’’

Na podstawie art. 12 pkt 10a ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, z 2002 r. Nr 23, poz. 220 , Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1

 

W ramach realizacji działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne’’ ustala się:

1)       Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczących się w szkołach umożliwiających uzyskanie świadectwa maturalnego prowadzonych przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2006/2007, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

2)       Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Białostockiego na rok akademicki 2006/2007, stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Stypendia przyznawane w ramach działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne’’ finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady Andrzej Adam Kałużyński

Załącznik Nr 1

do Uchwały Nr XLI /374/ 2006

Rady Powiaty Białostockiego

z dnia 29 czerwca 2006 roku

 

 

Regulamin

przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczących się w szkołach umożliwiających uzyskanie świadectwa maturalnego prowadzonych

przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2006/2007

 

Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawanych w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.

 

I. Postanowienia ogólne

§ 1

1.     Stypendia przyznawane są na podstawie wniosków złożonych przez uczniów pełnoletnich lub rodziców (opiekunów prawnych lub faktycznych) zgodnie z Regulaminem przyznawania stypendiów. Wzór wniosku stanowi załącznik Nr 1 do Regulaminu.

2.     Stypendia przyznawane są przez Komisję Stypendialną, zwaną dalej „Komisją’’.

3.     Komisję na okres roku szkolnego powołuje Zarząd Powiatu Białostockiego.

4.     W skład Komisji wchodzą:

a)     członek Zarządu Powiatu Białostockiego jako przewodniczący,

b)    radny Rady Powiatu Białostockiego wyłoniony przez Komisję Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Powiatu Białostockiego,

c)     dyrektorzy (wicedyrektorzy) szkół prowadzonych przez Powiat Białostocki,

d)    2 pracowników Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

5.     Lista stypendystów podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu Białostockiego.

6.     Zarząd Powiatu Białostockiego decyduje również o ilości i wysokości stypendiów, przy czym minimalna kwota stypendium wynosi 100 zł, a maksymalna wysokość stypendium nie może być wyższa niż 250 zł miesięcznie.

7.     Stypendia przyznawane są w równych wysokościach.

 

II. Zasady i warunki przyznawania stypendium

§ 2

1.   Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

a)       rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, kończących się egzaminem dojrzałości lub maturą, z wyłączeniem szkół dla dorosłych,

b)       posiadają stałe zameldowanie na wsi, mieście do 5 tys. mieszkańców; mieście od 5 do 20 tys. mieszkańców, o ile w tym mieście nie ma szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem dojrzałości lub maturą,

c)        pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. o dochodzie rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochodzie osoby uczącej się oraz dochodzie studenta samodzielnego finansowo nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.). Dochody oblicza się w sposób i za okres wskazany w powołanej ustawie i Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006.

2. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust. 1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie, z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota określona w ust. 1 lit. c oraz z uwzględnieniem określonej w Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 proporcji procentowej pomiędzy mężczyznami i kobietami wynoszącej odpowiednio 45% do 55%.

3. W przypadku przyznawania ostatniego stypendium, gdy do jego otrzymania kwalifikuje się dwie lub więcej osób o jednakowym dochodzie, pierwszeństwo mają w kolejności:

a)        uczniowie o najwyższej średniej ocen;

b)       rozpoczynający naukę w szkole ponadgimnazjalnej ( I klasa ).

4. Stypendysta zobowiązany jest do powiadomienia w formie pisemnej Zarządu Powiatu Białostockiego, w terminie 7 dni o:

a)       przerwaniu nauki w szkole,

b)       skreśleniu z listy uczniów,

c)        zaprzestaniu spełniania kryteriów wymienionych w § 2 ust. 1,

d)       rezygnacji ze stypendium,

e)       o innych sytuacjach uniemożliwiających otrzymanie stypendium.

5. Zdarzenia wymienione w § 2 ust. 4 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w programie.

6. W przypadku zaistnienia zdarzenia wymienionego w § 2 ust. 4 stypendium otrzymuje kolejna osoba z listy rezerwowej, ujętej w protokole komisji stypendialnej.

 

III. Tryb i zasady rozpatrywania wniosków stypendialnych

§ 3

1. Warunkiem ubiegania się przez ucznia o przyznanie stypendium jest złożenie:

a)     wniosku do szkoły o przyznanie stypendium według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu w terminie podanym w ogłoszeniu,

b)     oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu, udokumentowanego odpowiednimi zaświadczeniami lub oświadczeniami o dochodach,

c)      dokumentu potwierdzającego miejsce stałego zameldowania.

2. Szkoła sprawdza prawidłowość wniosków i przesyła imienną listę kandydatów na stypendystów, wraz z załączonymi wnioskami o przyznanie stypendium do Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

3.     Stypendia przyznawane są przez Komisję Stypendialną w składzie określonym w § 1 ust. 4.

4.     Listę stypendystów zamieszcza się na:

a)   tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Białymstoku,

b)  tablicach ogłoszeń w poszczególnych szkołach,

c)   stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Białymstoku,

d)  stronach internetowych szkół.

5.      Starostwo Powiatowe w Białymstoku zawiadamia pełnoletniego ucznia lub w przypadku jego niepełnoletności rodziców (opiekunów prawnych) ucznia o przyznaniu stypendium przez przesłanie zawiadomienia stanowiącego załącznik nr 3 niniejszego regulaminu.

6.      Wysokość przyznanego stypendium, okres na jaki zostało przyznane, termin i sposób rozliczenia określi umowa zawarta z wnioskodawcą.

 

IV. Formy i zasady przekazywania stypendium

§ 4

1.   Stypendia przyznawane są na czas trwania nauki w danym roku szkolnym, nie dłużej niż na 10 miesięcy.

2. Stypendium może być wydatkowane na pokrycie kosztów:

a)     zakwaterowania w bursie, internacie lub na stancji,

b)     posiłków w stołówce szkoły, internatu lub prowadzonej przez inny podmiot,

c)      zakupu podręczników do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych,

d)     związanych z transportem do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej,

e)     innych kosztów związanych z pobieraniem nauki określonych przez Dyrektora szkoły w formie zarządzenia.

3.  Stypendia przekazywane są w formie zaliczkowej z obowiązkiem przedkładania zaświadczeń o uczestnictwie ucznia w zajęciach szkolnych, podpisywanych przez Dyrektora szkoły lub osobę upoważnioną przez Dyrektora. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik do porozumienia, o którym mowa w § 5 ust. 2.

4. Pojęcie „uczestnictwo ucznia w zajęciach szkolnych'' określa systematyczne uczęszczanie stypendysty na zajęcia edukacyjne. Limit godzin nieusprawiedliwionych, którego przekroczenie powoduje utratę stypendium wynosi 2 godziny w ciągu miesiąca.

5.   Zaświadczenia, o których mowa w ust. 3 należy przedkładać w następujących terminach:

a) na koniec listopada (za miesiące wrzesień, październik, listopad),

b) na koniec stycznia (za miesiące grudzień i styczeń),

c) na koniec kwietnia (za miesiące luty, marzec, kwiecień),

d) na koniec czerwca (za miesiące maj i czerwiec).

6. W przypadku maturzystów zaświadczenia należy przedkładać w terminach określonych w ust. 5 pkt a – c. Za miesiące maj i czerwiec maturzysta zobowiązany jest do przedstawienia świadectwa maturalnego po jego otrzymaniu.

7. Uczniowie / osoby podpisujące w imieniu uczniów umowy o przekazywaniu stypendium zobowiązane są do:

1)    złożenia pisemnego oświadczenia o wykorzystaniu przyznanego stypendium na cele edukacyjne - jednorazowo na cały rok szkolny,

2)     przedstawienia, na koniec roku szkolnego, świadectwa ukończenia klasy lub świadectwa maturalnego.

8. Uczeń, któremu przyznano stypendium, pierwszą transzę stypendium otrzymuje w formie zaliczkowej – w wysokości odpowiadającej trzymiesięcznej wysokości całego stypendium.

9. Przekazywanie kolejnych transz stypendium bezpośrednio do ucznia, dokonywane będzie na podstawie zaświadczeń, o których mowa w ust. 5.

10. Uczeń, który w rozumieniu ust. 4 nie uczęszczał systematycznie na zajęcia edukacyjne, zostaje wykluczony z projektu. Pula stypendium (pomniejszona o kwotę przekazaną uczniowi przed wyłączeniem z projektu) zostaje przyznana kolejnej osobie z listy rezerwowej stypendystów.

11. Wypłaty i rozliczenia stypendium dokonuje szkoła.

 

VI. Prowadzenie obsługi programu stypendialnego

§ 5

1.     Starostwo Powiatowe w Białymstoku przekazuje do szkół realizację projektu wraz ze środkami finansowymi.

2.     Przekazanie realizacji projektu wraz ze środkami finansowymi odbywa się na zasadzie porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Powiatu Białostockiego, a Dyrektorem szkoły, które określa zasady i tryb współpracy w zakresie obsługi i finansowania stypendiów.

 

 


 

Załącznik nr 1

 do Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów

na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół

ponadgimnazjalnych uczących się w szkołach umożliwiających uzyskanie świadectwa

 maturalnego prowadzonych przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2006/2007

 

Wniosek o przyznanie stypendium „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne’’ z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

Data wpływu:

Nr wniosku:

Informacje o uczniu ubiegającym się o stypendium

Nazwisko

 

Imiona

 

Data i miejsce urodzenia

 

Imiona rodziców

 

PESEL

 

Adres stałego zameldowania

Miejscowość

 

Powiat

 

Ulica, nr domu

 

Województwo

 

Kod pocztowy, Poczta

 

Telefon

 

Informacje o szkole ponadgimnazjalnej

Nazwa szkoły

 

Typ szkoły

 

Klasa w r.szk. 2006/07

 

Miejscowość

 

Powiat

 

Ulica, nr domu

 

Województwo

 

Kod pocztowy, Poczta

 

Telefon/Fax

 

Oświadczam, że:

·        średnia moich ocen w ostatnim roku szkolnym wyniosła ...................... (kserokopia świadectwa szkolnego w załączeniu),

·        moja rodzina składa się z ........... osób,

·        średni miesięczny dochód, na jedną osobę w mojej rodzinie wynosi ................. zł ........ gr (słownie: ................................................................................................................................ )

Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku i szkołę dla potrzeb niezbędnych podczas realizacji programu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)

Imię i nazwisko ucznia

Imię i nazwisko jednego z rodziców

lub opiekuna faktycznego lub prawnego

........................................................................

.......................................................................

(Podpis)

(Podpis)

Miejscowość, data ..............................................................................

 

 

 

 

 

 


 

Załącznik nr 2

 do Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów

na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół

ponadgimnazjalnych uczących się w szkołach umożliwiających uzyskanie świadectwa

 maturalnego prowadzonych przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2006/2007

 

Oświadczenie o dochodach rodziny, uzyskanych w roku 2005

 

Imię i nazwisko ucznia ...............................................PESEL ...................................

1. Miejsce zamieszkania ul. ................................... nr domu ..........kod poczt. ...............

poczta ....................................... miejscowość .............................................................

powiat .............................................. województwo ....................................................

2. Imiona rodziców .....................................................................................................

 

II. Oświadczam, że moja rodzina składa się z niżej wymienionych osób i w podanym wyżej okresie dochody mojej rodziny*, wynosiły:

Lp.

Imię i nazwisko

Data urodzenia

Miejsce pracy lub nauki

Stopień pokrewieństwa

Roczna wysokość dochodu netto
w zł

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

Łączny roczny dochód rodziny:

 

 

 

Średni miesięczny dochód rodziny:

 

Średni miesięczny dochód utracony lub/i uzyskany

 

Średni miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na 1 osobę:

 

* Rodzina – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego.

 

Oświadczam, że przedstawione dane są zgodne ze stanem faktycznym.

 

.............................................. .., dnia .................................................

(miejscowość)

 

............................................................................

imię i nazwisko pełnoletniego ucznia

 albo rodzica / opiekuna faktycznego lub prawnego

 

............................................................................ (podpis)

 

Pouczenie:

 

Pojęcie dochodu określa art. 3 pkt. 1 ustawy o oświadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz . 2255 z późn. zm ). Ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1)   dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a)   przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

b)   deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

c)   inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:

   renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

   renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

   świadczenia pieniężne oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,

   dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

   świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

   emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,

   renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,

   zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,

   środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc,

   należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.),

   należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,

   należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu, obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,

   dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,

   alimenty na rzecz dzieci,

   stypendia określone w przepisach o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym oraz w przepisach o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, a także inne stypendia przyznawane uczniom lub studentom,

   kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,

   należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,

   dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966 i Nr 213, poz. 2081),

   dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,

   ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",

   ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,

   świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,

   dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego,

  dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

   renty określone w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

   zaliczkę alimentacyjną określoną w przepisach o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej;

 

W przypadku, gdy rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się roczny dochód z 1 ha przeliczeniowego w wysokości 1086 zł.

       

 Zaświadczenia i oświadczenia stwierdzające dochód rodziny określa § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881)   .

 

1. Zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:

a)     zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku 2005, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych;

b)     oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku 2005, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

c)      oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego w roku 2005 innego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu;

d)     zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku 2005 albo nakaz płatniczy za ten rok,

e)     umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

f)       umowę zawartą w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,

g)     przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,

h)     kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów,

i)       zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym 2005, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

j)       dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,

k)     dokument lub oświadczenie określające wysokość uzyskanego dochodu z pierwszego pełnego miesiąca przez członka rodziny.

 

2. W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do stypendium wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w ust. 1, Starostwo Powiatowe w Białymstoku może domagać się takiego dokumentu.

 


Załącznik nr 3

 do Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów

na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół

ponadgimnazjalnych uczących się w szkołach umożliwiających uzyskanie świadectwa

 maturalnego prowadzonych przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2006/2007

 

 

Zawiadomienie o przyznaniu stypendium

 

Starostwo Powiatowe w Białymstoku, niniejszym zawiadamia, że uczeń/uczennica

............................................................................................................................

zamieszkały/a: ......................................................................................................

Uchwałą Zarządu Powiatu Białostockiego Nr.......................... z dnia ........................

otrzymał/otrzymała na rok szkolny 2006/07 stypendium w wysokości ..................... zł (słownie: .............................................................) miesięcznie wypłacane przez okres od ...................................... do ..................................... .

Stypendium to finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa w ramach działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

 

...........................................................

/ miejscowość, data /

..............................................................

/ podpis osoby reprezentującej

Starostwo Powiatowe w Białymstoku /

 

 


Załącznik Nr 2

do Uchwały Nr XLI/374/ 2006

Rady Powiaty Białostockiego

z dnia 29 czerwca 2006 roku

 

 

 

Regulamin

przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Białostockiego

na rok akademicki 2006/2007

 

Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawanych w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.

 

I. Postanowienia ogólne

§ 1

1.       Stypendia przyznawane są na podstawie wniosków złożonych zgodnie z Regulaminem przyznawania stypendiów. Wzór wniosku stanowi załącznik Nr 1 do regulaminu.

2.       Stypendia przyznawane są przez Komisję Stypendialną, zwaną dalej „Komisją’’.

3.       Komisję na okres roku akademickiego powołuje Zarząd Powiatu Białostockiego.

4.       W skład Komisji wchodzą:

a)   członek Zarządu Powiatu Białostockiego jako przewodniczący,

b)  radny Powiatu Białostockiego wyłoniony przez Komisję Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Powiatu Białostockiego,

c)   przedstawiciel organizacji pozarządowych,

d)  przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku,

e)   Przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku,

f)    dwóch pracowników Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

5.       Lista stypendystów podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Powiatu Białostockiego.

6.       Zarząd Powiatu Białostockiego decyduje również o ilości i wysokości stypendiów, przy czym minimalna wysokość indywidualnego stypendium wynosi 150 zł, a maksymalna nie może być wyższa niż 350 zł miesięcznie.

7.       Stypendia są przyznawane w równych wysokościach.

 

II. Formy pomocy

§ 2

1.       Stypendium przyznawane jest:

1)      na ostatnim roku studiów:

a)       na studiach kończących się w semestrze zimowym: od października do końca lutego – przez 5 miesięcy,

b)       na studiach kończących się w semestrze letnim: od października do końca lipca – przez 10 miesięcy.

2)      na pozostałych latach studiów: od października do lipca – przez 10 miesięcy.

2.       Stypendia będą przyznawane w formie finansowej.

3.       Stypendium przekazywane będzie w trybie miesięcznym, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na wskazane przez studenta konto.

 

III. Zasady i warunki przyznawania stypendium

§ 3

1.       Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są studenci państwowych i niepaństwowych szkół wyższych prowadzonych w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym i którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

a)      zamieszkują na obszarach zmarginalizowanych - za obszary zmarginalizowane uznaje się obszary wiejskie (tereny położone poza granicami administracyjnymi miast), miasta do 20 tys. mieszkańców, zdegradowane dzielnice miast i obszary powojskowe wyznaczone Lokalnym Planem Rewitalizacji,

b)      mają stałe zameldowanie na terenie Powiatu Białostockiego,

c)       pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. o dochodzie rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochodzie osoby uczącej się oraz dochodzie studenta samodzielnego finansowo nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych zapisana w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.). Dochody oblicza się w sposób i za okres wskazany w powołanej ustawie i Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006.

2.      W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust. 1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie, z zachowaniem warunku o dochodzie na osobę w rodzinie nie wyższym niż kwota określona w ust. 1 lit. c oraz z uwzględnieniem określonej w Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006 proporcji procentowej pomiędzy mężczyznami i kobietami wynoszącej odpowiednio 45% do 55%.

3.      W przypadku przyznawania ostatniego stypendium, gdy do jego otrzymania kwalifikuje się dwie lub więcej osób o jednakowym dochodzie, pierwszeństwo mają w kolejności:

a)      studenci o najwyższej średniej ocen;

b)      rozpoczynający naukę w szkole wyższej ( I rok studiów ),

4.      Stypendysta zobowiązany jest zawiadomić Starostwo Powiatowe w Białymstoku, w terminie 7 dni o:

a)      rezygnacji z nauki,

b)      skreśleniu z listy studentów,

c)       przebywaniu na urlopie,

d)      zaprzestaniu spełniania kryteriów wymienionych w § 3 ust. 1,

e)      rezygnacji ze stypendium,

f)       o innych sytuacjach uniemożliwiających otrzymanie stypendium.

5. Zdarzenia wymienione w § 3 ust. 4 wykluczają stypendystę z dalszego udziału w programie.

6. W przypadku zaistnienia zdarzenia wymienionego w § 3 ust. 4 oraz w sytuacji określonej w § 2 ust. 1 pkt 1 ppkt a stypendium otrzymuje kolejna osoba z listy rezerwowej, ujętej w protokole Komisji.

 

IV. Tryb i zasady rozpatrywania wniosków stypendialnych

§ 4

1.      Warunkiem ubiegania się przez studenta o przyznanie stypendium jest złożenie:

a)      wniosku do Starostwa Powiatowego w Białymstoku, ul. Borsucza 2 o przyznanie stypendium według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu w terminie podanym w ogłoszeniu,

b)      dokumentu potwierdzającego miejsce stałego zameldowania,

c)       wystawionego przez właściwą jednostkę organizacyjną szkoły wyższej dokumentu potwierdzającego studiowanie w szkole wyższej lub przyjęcie na pierwszy rok studiów,

d)      oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej studenta, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu, udokumentowane odpowiednimi zaświadczeniami lub oświadczeniami o dochodach.

2.      Sytuację materialną studenta i jego rodziny określa się biorąc pod uwagę obowiązek alimentacyjny rodziców (prawnych opiekunów) wobec dzieci (osób pozostających pod kuratelą, przysposobionych).

3.      Fakt samodzielnego zamieszkania małżeństwa studenckiego lub studenta poza domem nie zwalnia ich rodzin od obowiązku alimentowania w okresie studiów. Nie stanowi również podstawy do uznania dochodów tych studentów za zerowy.

4.      Lista stypendystów zostaje ogłoszona na:

a)      tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, ul. Borsucza 2,

b)      stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

V. Wypłata stypendium

§ 5

1.       Starostwo Powiatowe w Białymstoku zawiadamia studenta o przyznaniu stypendium przez wysłanie zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.

2.       Wysokość przyznanego stypendium, okres na jaki zostało przyznane, termin i sposób rozliczenia określi umowa zawarta z wnioskodawcą.

 

VI. Prowadzenie obsługi programu stypendialnego

§ 6

1.       Obsługę programu stypendialnego prowadzi Starostwo Powiatowe w Białymstoku.

2.       Starostwo Powiatowe w Białymstoku jest odpowiedzialne za rekrutację stypendystów, przydział stypendiów, przekazywanie środków finansowych na stypendia, rozliczanie otrzymanych środków, monitoring projektu oraz przechowywanie dokumentacji związanej z projektem.


 

Załącznik nr 1

do regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie

szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Białostockiego na rok akademicki 2006/2007

 

Wniosek o przyznanie stypendium „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne’’ z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

Data wpływu:

Nr wniosku:

Informacje o studencie ubiegającym się o stypendium

Nazwisko

 

Imiona

 

Data i miejsce urodzenia

 

Imiona rodziców

 

PESEL

 

Adres stałego zameldowania

Miejscowość

 

Powiat

 

Ulica, nr domu

 

Województwo

 

Kod pocztowy, Poczta

 

Telefon

 

Informacje o szkole wyższej

Nazwa uczelni

 

Rok studiów w r. ak.2006/07

 

Miejscowość

 

Powiat

 

Ulica, nr domu

 

Województwo

 

Kod pocztowy, Poczta

 

Telefon/Fax

 

Oświadczam, że:

·        Średnia moich ocen w ostatnim roku szkolnym/akademickim wyniosła............ (kserokopia świadectwa ukończenia szkoły / dokumentu potwierdzającego oceny w załączeniu ),

·        moja rodzina składa się z ........... osób,

·        średni miesięczny dochód, na jedną osobę w mojej rodzinie wynosi ................. zł ........ gr (słownie: ................................................................................................................................ )

Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Starostwo Powiatowe w Białymstoku dla potrzeb niezbędnych podczas realizacji programu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)

 

Imię i nazwisko studenta

Miejscowość, data ................................................

.......................................................................

 

(Podpis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 do regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie

szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Białostockiego na rok akademicki 2006/2007

 

Załącznik 2. Oświadczenie o dochodach rodziny, uzyskanych w roku 2005

 

Imię i nazwisko studenta ...............................................................PESEL .......................

1. Miejsce zamieszkania ul. .................................... nr domu.............kod poczt. ................

poczta .......................................... miejscowość .....................................................................

powiat .............................................. województwo ...............................................................

2. Imiona rodziców ..................................................................................................................

II. Oświadczam, że moja rodzina składa się z niżej wymienionych osób i w podanym wyżej okresie dochody mojej rodziny*, wynosiły:

Lp.

Imię i nazwisko

Data urodzenia

Miejsce pracy lub nauki

Stopień pokrewieństwa

Roczna wysokość dochodu netto
w zł

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

Łączny roczny dochód rodziny:

 

 

 

Średni miesięczny dochód rodziny:

 

Średni miesięczny dochód utracony lub/i uzyskany

 

Średni miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na 1 osobę:

 

* Rodzina – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego.

 

Oświadczam, że przedstawione dane są zgodne ze stanem faktycznym.

 

.................................................., dnia .................................................

(miejscowość)

 

............................................................................

imię i nazwisko studenta

 

............................................................................ (podpis)

 

Pouczenie:

 

Pojęcie dochodu określa art. 3 pkt. 1 ustawy o oświadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz . 2255 z późn. zm ). Ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1)   dochodzie - oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a)   przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

b)   deklarowany w oświadczeniu dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

c)   inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:

   renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

   renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

   świadczenia pieniężne oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,

   dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

   świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

   emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,

   renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,

   zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,

   środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc,

   należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.),

   należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,

   należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu, obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,

   dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej,

   alimenty na rzecz dzieci,

   stypendia określone w przepisach o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym oraz w przepisach o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, a także inne stypendia przyznawane uczniom lub studentom,

   kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,

   należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,

   dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966 i Nr 213, poz. 2081),

   dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,

   ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",

   ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,

   świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,

   dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego,

  dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

   renty określone w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

   zaliczkę alimentacyjną określoną w przepisach o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej;

 

W przypadku, gdy rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się roczny dochód z 1 ha przeliczeniowego w wysokości 1086 zł.

       

Zaświadczenia i oświadczenia stwierdzające dochód rodziny określa § 2 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881) .

 

1. Zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:

a)     zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku 2005, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych;

b)     oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku 2005, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

c)      oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego w roku 2005 innego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu;

d)     zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku 2005 albo nakaz płatniczy za ten rok,

e)     umowę dzierżawy, w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,

f)       umowę zawartą w formie aktu notarialnego, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,

g)     przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,

h)     kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów,

i)       zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym 2005, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

j)       dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,

k)     dokument lub oświadczenie określające wysokość uzyskanego dochodu z pierwszego pełnego miesiąca przez członka rodziny.

 

2. W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do stypendium wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w ust. 1, Starostwo Powiatowe w Białymstoku może domagać się takiego dokumentu.

 

 

 


 

Załącznik nr 3

 do regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie

szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Białostockiego na rok akademicki 2006/2007

 

Zawiadomienie o przyznaniu stypendium

 

Starostwo Powiatowe w Białymstoku, niniejszym zawiadamia, że student/studentka:

...........................................................................................................................

zamieszkały/a: .....................................................................................................

Uchwałą Zarządu Powiatu Białostockiego Nr.......................... z dnia .......................

otrzymał/otrzymała na rok akademicki 2006/07 stypendium w wysokości ...................... zł (słownie: .............................................................) miesięcznie wypłacane przez okres od ...................................... do ........................................

Stypendium to finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa w ramach działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

 

...........................................................

/ miejscowość, data /

..............................................................

/ podpis osoby reprezentującej

Starostwo Powiatowe w Białymstoku /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Alina Dźwilewska

Opublikował: Tomasz Budnik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 26-06-2006

Data udostępnienia w BIP: 04-07-2006 10:00

Data modyfikacji informacji: 04-07-2006 14:19