sesja nr XIII z dnia 29.11.2007r.

 
 
 
Or.V.0041-13/07
 
 
Protokół Nr XIII / 07
z obrad XIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 29 listopada 2007 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady XIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 29 listopada 2007 roku, o godz.1100, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1,2 i 3/.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny był Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski /nieobecność usprawiedliwiona/.
 
Przewodniczący obrad odczytał projekt porządku dziennego XIII Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Starosta Powiatu Białostockiego poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktów:
1.     punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie Stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dot. przebudowy drogi wojewódzkiej nr 678 na odcinku Białystok –Kleosin”.
2.     punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie Stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dot. zamiaru likwidacji „Cukrowni Łapy” w Łapach ,
3.     oraz o zdjęcie z porządku obrad pkt 17: „Przyjęcie informacji o działalności Wydziału Rolnictwa i Środowiska.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił, iż do Starostwa Powiatowego w Białymstoku wpłynęła informacja z Krajowej Spółki Cukrowej o potencjalnym zamiarze likwidacji cukrowni w Łapach wraz z likwidacją całego rynku producenta. W związku z tym wpłynęła prośba do Rady Powiatu o zajęcie stanowiska w sprawie, stąd też proponowany projekt uchwały.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego sprostował: „Generalnie, wpłynęły pisma doBurmistrza Łap i do Starostwa Powiatowegoi one sugerują zamiar likwidacji. Jest to forma zapytania, jakie czynności należy wykonać, zgodnie z przepisami dot. ochrony środowiska w przypadku likwidacji cukrowni i demontażu urządzeń. Natomiast do Burmistrza Łap, jakie kroki należy poczynić w związku z tym, że jest planowana likwidacja cukrowni. To spowodowało działania. W Łapach zebrali się wszyscy zainteresowani, przedstawiciele plantatorów, posłowie i rozpoczęła się akcja, która ma na celu utrzymanie tej cukrowni. Stanowisko Rady Powiatu jest jednym z elementów tej kampanii, która ma na celu utrzymanie cukrowni.”
            Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie poszczególne wnioski. Wniosek 1 przyjęto jednogłośnie, wniosek 2 przyjęto przy 1 głosie „wstrzymującym się”, wniosek 3 przyjęto jednogłośnie.
Proponowany porządek obrad przyjęto, jednogłośnie do realizacji, w brzmieniu:
1.        Otwarcie obrad XIII Sesji Rady Powiatu.
2.        Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.        Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
4.        Podjęcie uchwały w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego.
5.        Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia  zmian doStatutu Powiatu Białostockiego.  
6.        Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego. 
7.        Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego. 
8.        Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2008 rok. 
9.        Podjęcie uchwały w sprawie   określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku. 
10.    Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok.  
11.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok. 
12.    Przedstawienie przez Zarząd Powiatu projektu budżetu na 2008 rok.
13.    Podjęcie uchwały w sprawie podjęcia działań w celu utworzenia Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. 
14.    Podjęcie uchwały w sprawie Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013. 
15.    Podjęcie uchwały w sprawie Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013. 
16.    Przyjęcie informacji z oceny sytuacji w rolnictwie, przedstawionej przez Kierownika Powiatowego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
17.    Przyjęcie informacji o działalności Wydziału Rolnictwa i Środowiska.
18.    Przyjęcie informacji o realizacji zadań Powiatu w zakresie oświaty z udziałem dyrektorów szkół prowadzonych przez Powiat.
19.    Przyjęcie informacji dotyczącej problematyki zimowego utrzymania dróg powiatowych.
20.    Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dot. przebudowy drogi wojewódzkiej nr 678 na odcinku Białystok – Kleosin. 
21.    Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego. 
22.    Podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia Skarbnika Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. 
23.    Podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia Sekretarza Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. 
24.    Interpelacje i zapytania Radnych.
25.    Wnioski i oświadczenia Radnych.
26.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej XII Sesji RPB.
27.    Sprawy różne.
28.     Zamknięcie obrad XIII Sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym na piśmie /zał. nr 4/.
Poinformował zebranych, iż od 25 października 2007 roku do 29 listopada 2007 roku Zarząd Powiatu obradował na6 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:
·      dotyczących majątku powiatowego,
·      związanych z drogami powiatowymi,
·      związanych z ochroną zdrowia i opieką społeczną,
·      dotyczących oświaty, kultury i sportu,
·      dotyczących finansów i budżetu.
         Ponadto Zarząd:
·      zapoznał się z pismami Komendy Miejskiej PSP o zaplanowanie na rok 2008 środków na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz organizacji powiatowych zawodów drużyn pożarniczych,
·      przyznał premie za miesiąc październik 2007 roku dyrektorom jednostek organizacyjnych powiatu,
·      zapoznał się z zawiadomieniem Marszałka Województwa Podlaskiego o przystąpieniu do sporządzania Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Podlaskiego,
·      podpisał umowę z SP ZOZ w Łapach o dofinansowanie przedsięwzięcia pn. „wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku szpitala”,
·      podjął uchwałę w sprawie ustalenia planu etatów Starostwa Powiatowego w Białymstoku,
·      brał udział w posiedzeniach Komisji stałych Rady Powiatu,
·      rozpatrywał wnioski stałych Komisji Rady Powiatu.
Starosta oraz Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·      obchodach Narodowego Święta Niepodległości,
·      posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego w Augustowie,
·      szkoleniu prowadzących w gminach sprawy obronne, zorganizowanym przez Międzywojewódzki Ośrodek Szkolenia Obrony Cywilnej w Białymstoku,
·      wyjeździe studyjnym LEADER+ do Lokalnej Grupy Działania JURBARKAS (Litwa) organizowanego w ramach projektu „wsparcie wdrażania działania LEADER+”,
·      inauguracyjnym posiedzeniu Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie Indywidualnym w Powiecie Białostockim,
·      uroczystości wręczenia dorocznych Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania ochrony dóbr kultury,
·      spotkaniu z mieszkańcami wsi Dobrzyniówka z okazji oddania do użytku drogi powiatowej przebiegającej przez tę wieś,
·      spotkaniu z Dyrektorami Domów Pomocy Społecznej i Domów Dziecka z okazji Dnia Pracownika Socjalnego,
·      podsumowaniu powiatowego współzawodnictwa sportowego szkół ponadgimnazjalnych za rok szkolny 2006/2007 zorganizowanego w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach,
·      podsumowaniu powiatowego konkursu „Estetyczna i Bezpieczna Zagroda Wiejska Powiatu Białostockiego”,
·      szkoleniu obronnym starostów i prezydentów miast zorganizowanym w gminie Brańsk przez Wojewodę Podlaskiego.
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił o wyjaśnienie, czego dotyczyły dwa postanowienia o zmianie kategorii dróg opiniujące wnioski Zarządu Powiatu Sokólskiego.
         Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Generalnie jest procedura taka, że jeżeli są jakieś zmiany, to należy je konsultować z gminami w danym powiecie, jak też z ościennymi powiatami. Powiat Sokólski na swoim terenie chce zmieniać kategorie dróg i dlatego pyta nas o zadnie. Tak samo, jeżeli my chcemy zmieniać kategorię naszych dróg, to też musimy o opinię do innych powiatów ościennych wystąpić. W szczegółach proszę o pomoc Dyrektora PZD”.
         Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku dodał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado chodzi o drogi w okolicach Krynek i Szudziałowa. Nawet nie graniczą z Gminą Gródek”.
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił jeszcze o przybliżenie tematu dotyczącego rozpatrzenia pisma Burmistrza Czarnej Białostockiej w sprawie modernizacji drogi powiatowej Złota Wieś – Horodnianka.
         Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Panowie Burmistrzowie i Wójtowie się ożywili i chcą współpracować z nami. Generalnie decydują się, bu zaproponować 50% udział. W wypadku Pana Burmistrza Czarnej Białostockiej deklaruje on pomoc w tej wysokości zarówno w przygotowaniu dokumentacji projektowych, jak też późniejszych pracach. To jest etap wstępny, aby tą dokumentację zacząć robić, natomiast pieniądze na to są zaplanowane na rok 2008, tam jest chyba 400.000 zł i będziemy chcieli skonsultować te sprawy, bo na każdej gminie coś tam trzeba robić”.
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił także o wyjaśnienie kwestii dotyczącej podpisania aneksu do umowy ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Czarnej Białostockiej w sprawie finansowania działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.
        Odpowiedzi udzieliła Pani Elżbieta Anna Turczewska –Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku: „Aneks dotyczył zmiany w planie wydatków, jeżeli chodzi o środki z PFRON, czyli zmiana, jako taka mało istotna, natomiast bardzo istotna, jeśli chodzi o wydatkowanie środków”.
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił o kilka słów nt przeprowadzonej kontroli w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach i Czarnej Białostockiej.
        Odpowiedzi udzieliła Pani Elżbieta Anna Turczewska –Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku: „Proszę Państwa, zgodnie z przepisami dotyczącymi WTZ jest określone, że powiat na podstawie sprawozdania rocznego z działalności warsztatów ocenia funkcjonowanie tej placówki Jest określony termin złożenia sprawozdania. To sprawozdanie za rok poprzedni było złożone przez stowarzyszenia, ale przesunęliśmy tą ocenę dopiero po przeprowadzeniu wszystkich kontroli (finansowych i merytorycznych). Jeżeli chodzi o Warsztat Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej, to oceniono pozytywnie z uchybieniami, ponieważ były pewne zalecenia, a uchwała w sprawie WTZ w Ogrodniczkach – ocena działalności nie została jeszcze podjęta. Będzie podjęta na najbliższym Zarządzie”.
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn poprosił o kilka słównt. podsumowania powiatowego konkursu „Estetyczna i Bezpieczna Zagroda Wiejska Powiatu Białostockiego”.
        Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Taki konkurs jest prowadzony kilka lat. Generalnie ze Starostwem współpracuje Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W poszczególnych gminach są zgłoszenia i Komisja składająca się z kilku osób jeździ i ogląda te gospodarstwa. Potem jest podsumowanie, które odbywa się zwykle w Starostwie Powiatowym. Nagradzamy laureatów tego konkursu, do tego można dodać, iż wójtowie i burmistrzowie bardzo angażują się i przynoszą także swoje nagrody. Można powiedzieć, że połowa gmin Powiatu Białostockiego jest bardzo zaangażowana. W niektórych gminach są to działania bardzo nieśmiałe. Generalnie przez te lata osiągnęliśmy to, że te gospodarstwa są coraz bardziej estetyczne i bezpieczne i widać efekty działania tego konkursu.”
         Innych pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o pracach Zarządu Powiatu między Sesjami.
 
Ad 4
          Podjęcie uchwały w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego.
        Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego /zał. nr 5/. Wyjaśnił:
         „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado Zarząd Powiatu wystąpił z projektem diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego. Temat ten był konsultowany na Komisjach. Po konsultacji Zarząd przygotował projekt. W § jest tak, że Radnym Powiatu Białostockiego, w związku z wykonywaniem mandatu, ustala się miesięczne diety w następującej wysokości:
1) Przewodniczący Rady i nieetatowi Członkowie Zarządu - 113 % , tj. ok. 1950 zł i to jest wielkość nie zmieniona,2) Wiceprzewodniczący Rady - 72 % i tu nastąpiła obniżka diety. Pierwotnie jest ok. 1450zł na 1250zł, 3) Przewodniczący Komisji - 72 % i tutaj jest podwyżka do kwoty 1250zł. Zostali wprowadzenie w pkt 4) Wiceprzewodniczący Komisji                                        - 60 %, tj. 1050 zł i 5) Radni – 52%, tj. ok. 900 zł. W przypadku łączenia kilku funkcji przysługuje jedna wyższa dieta. Zostały zmodyfikowane w §3 zapisy dotyczące nieusprawiedliwionych nieobecności Radnych i tutaj potrąca się za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność Radnych na posiedzeniach:
1)       Sesji Rady Powiatu – 10% diety za każdą nieobecność,
2)       Komisji Stałych Rady Powiatu – 10% diety za każdą nieobecność, nie więcej niż 20% miesięcznie.
Łączne potrącenia nie przekraczają 30%. Za nieobecność usprawiedliwioną uważa się nieobecność spowodowaną wykonywaniem czynności na rzecz Powiatu oraz nieobecność Radnego udokumentowaną zwolnieniem lekarskim. Tutaj zostało to rozszerzone poprzez dodanie wyrazów: „lub wynikającą z innych przypadków losowych”. Ta sprawa została skonsultowana z Komisjami. Usprawiedliwienie nieobecności należy do kompetencji Przewodniczącego Rady lub Wiceprzewodniczących Rady - odnośnie posiedzeń Sesji oraz Przewodniczących Komisji odnośnie posiedzeń Komisji. W §6 jest zapis, że brak formalnego członkostwa w co najmniej dwu Komisjach Stałych jest równoznaczny z nieusprawiedliwioną nieobecnością na dwóch posiedzeniach i skutkuje potrąceniem określonym w § 3 pkt 2. Tutaj w stosunku do projektu został wykreślony zapis: „do czego zobowiązują postanowienia Statutu Powiatu Białostockiego”, dlatego, że jeżeli ta uchwała zostanie dzisiaj podjęta, to nie będzie to spójne z zapisami Statutu, które będą wprowadzone po dwóch tygodniach. Potrącenia, o których mowa w § 3 i § 6 nie dotyczą Przewodniczącego Rady Powiatu oraz członków Zarządu Powiatu. W przypadku zrzeczenia się mandatu przez Radnego w ciągu miesiąca, dieta przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu sprawowania mandatu w danym miesiącu. Wypłaty diet będą dokonywane do 5 dnia następnego miesiąca. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego. Traci moc Uchwała Nr XX/111/2000 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego oraz Uchwała Nr VII/66/2003 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie zmiany Uchwały XX/111/200 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 17 sierpnia 2000 r. w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2007 roku.
         W imieniu Zarządu Powiatu Białostockiego wnoszę o podjęcie powyższej uchwały”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię w sprawie projektu tej uchwały:
·       Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu wydaną w dniu 27 listopada 2007 roku,
·       Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Walenty Sic zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do ww. projektu uchwały,
·       Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy– Pan Jan Kaczmarek odczytał pozytywną opinię do projektu uchwały,
·       Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marek Żmujdzin zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały,
·       Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anna Grycu odczytała pozytywną opinię Komisji do projektu wydaną w dniu 27 listopada 2007 roku,
·       Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny –Pani Sylwia Rząca zapoznała Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały.
Radny Pan Jan Kaczmarek zabrał głos w dyskusji: „Ja mam takie pytanie, bo to nie zostało zawarte w tej naszej uchwale. Mieliśmy w tamtej kadencji taki przypadek, że jeden z Radnych wyjechał sobie do Stanów na pół roku i co wtedy?”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił: „Traktujemy to jako nieobecność nieusprawiedliwioną i dokonujemy potrąceń za Sesję i 2 Komisje”.
            Wyjaśnienia złożyła Pani Jolanta Niewińska – Radca Prawny Starostwa Powiatowego: „Ja zgodziłabym się z Panem Przewodniczącym. Te uregulowania pozwalają tylko na takie stwierdzenie, że to będzie traktowane jako nieobecność nieusprawiedliwiona, bo to nie jest żaden przypadek losowy i w takim znaczeniu, jak była intencja, jak rozumiem, a zatem potrącenie obejmie 30% diety.”
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zabierając głos zauważył: „Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo w I kadencji ja również wyjeżdżałem do Stanów i pisałem pismo do Przewodniczącego Rady i żadnej diety nie pobierałem. Wystarczy, że ktoś napisze takie pismo, że go nie będzie przez 5 miesięcy i nie przysługuje mu żadna dieta, bo dlaczego ma brać dietę jeżeli go w ogóle nie ma. To jest prosta sprawa”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski podsumował: „Dziękuję Panu za tą wypowiedź, ja też jestem tego zdania. Trzeba wierzyć w uczciwość Radnych i jeśli ktoś wyjeżdża na dłuższy okres, uważamy, że taki zapis w protokole się znajdzie, że powinien złożyć oświadczenie, że przez ten okres nie będzie pełnił mandatu Radnego”.
          Radny Pan Zenon Żukowski poprosił o wyjaśnienie: „Chciałbym usłyszeć wyjaśnienie, jeżeli chodzi o posiedzenia Sesji to Pan Przewodniczący usprawiedliwia i Wiceprzewodniczący. Jeżeli chodzi o pracę członków Zarządu, jeżeli członkowie Zarządu nie pracują w Zarządzie, no może się zdarzyć tak, że np. ktoś z 5 posiedzeń był na jednym. Czy informacja na ten temat u Przewodniczącego nie powinna się znaleźć?”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski sprecyzował: „Usprawiedliwia Przewodniczący, a tylko w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący prowadzący obrady. W kwestii Zarządu, Panie Radny, myślę, że za pracę Zarządu odpowiada Przewodniczący Zarządu, czyli Pan Starosta. Natomiast Pan Starosta taką informację złoży, jeżeli będzie widział, że z kimś z członków Zarządu jest problem”.
         Innych uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 22 głosach „za” i 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIII/110/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie diet przysługujących Radnym Powiatu Białostockiego /zał. nr 6/.
 
Ad 5
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmian do Statutu Powiatu Białostockiego. 
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie uchwalenia zmian do Statutu Powiatu Białostockiego / zał. nr 7/.
         „Szanowni Państwo, mamy obowiązek przyjąć zmiany do Statutu w związku z tym, iż Statut, który nie był ostatnią wersją, jaką opracowała Komisja Statutowa. W związku z nieprzekazaniem informacji do obsługi Rady otrzymaliście Państwo nie ten materiał na poprzednią Sesję, dlatego na dzień dzisiejszy porządkujemy tenże Statut, który został poprzednio przyjęty i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Szanowni Państwo, w stosunku do materiałów , które otrzymaliście na Radę i które były omawiane na Komisjach, chciałbym zgłosić trzy poprawki, a mianowicie to, iż w § 1 lit. a) dodaje się zmiany, a mianowicie to, iż w § 11 w ust. 1 i 3 wyrazy: „Zarządu” zastępuje się wyrazami: „urzędu”, ponieważ jest tam mowa o tym, iż protokoły i wszelkiego rodzaju dokumenty udostępniane są w siedzibie urzędu, a nie Zarządu. W § 11 ust. 4 skreśla się wyrazy: „niezwłocznie po podjęciu postanowieniu o zwołaniu sesji”. W § w § 40 ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Do protokołu dołącza się: listę obecności Radnych, listę zaproszonych gości, teksty uchwał przyjętych przez Radę, protokoły głosowań tajnych, wnioski zgłoszone na piśmie nie wygłoszone przez Radnych, usprawiedliwienia osób nieobecnych, oświadczenia i inne dokumenty złożone na ręce Przewodniczącego Rady”. Jest to poprawka redakcyjna. Kolejna poprawka dotyczy tego, co było poruszane na Komisji, szczególnie na Komisji Infrastruktury Technicznej, a mianowicie zapisu, że Radny opuszcza posiedzenie Rady lub Komisji, po poinformowaniu Przewodniczącego Rady lub Komisji. Opuszczenie posiedzenia jest odnotowane w protokole z posiedzenia.” Dokonując ostatecznej analizy tuż przed Sesją, w Statucie, który przyjęliśmy jest taki zapis, jaki wnioskowała Komisja, że „może opuścić”. Czyli tego po prostu dzisiaj nie musimy podnosić, pozostała cześć uchwały nie uległa zmianie.”
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o opinię w sprawie projektu tej uchwały:
·       Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź odczytał zebranym pozytywną opinię do projektu wydaną w dniu 27 listopada 2007 roku,
·       Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Walenty Sic zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do ww. projektu uchwały. Jednocześnie Komisja wnioskowała, po zapoznaniu się z projektem uchwały w sprawie uchwalenia zmian do Statutu Powiatu Białostockiego wnioskowała do Zarządu Powiatu o dokonanie poprawki polegającej na tym, by w § 18 ust. 3 słowo: „mogą zostać zobowiązani” zastąpić słowem: „są zobowiązani” – wniosek przyjęto przy 8 głosach „za”, 1 głosie „wstrzymującym się” i 4 głosach „przeciw”,
·       Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy– Pan Jan Kaczmarek odczytał pozytywną opinię do projektu uchwały,
·       Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marek Żmujdzin zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały,
·       Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anna Grycu odczytała pozytywną opinię Komisji do projektu wydaną w dniu 27 listopada 2007 roku,
·       Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny –Pani Sylwia Rząca zapoznała Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Zarząd, po zapoznaniu się z wnioskami Komisji Infrastruktury Technicznej zaopiniował tą poprawkę negatywnie, bo jest ona niezgodna z przepisami. Mianowicie pracodawcą dla kierowników jednostek i naczelników jest Starosta i tylko Starosta może ich zobowiązać, natomiast wchodzenie w kompetencje Starosty jest wyjściem poza kompetencje Rady i powodowałoby interwencję organu nadzorczego, czyli Wojewody”.
Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Nie będę polemizował, bo to nie jest meritum sprawy. Jeżeli Starosta zobowiązał się do tego, że naczelnicy przynajmniej przy tematach, które są poruszane na Sesji, będą zobowiązani przez Starostę do tego, aby byli to jest to załatwienie tematu. Panie przewodniczący, wynikła jakby sprawa dodatkowa, ale ona jest w zasadzie tylko organizacyjna, a mianowicie dotyczy uchwalania budżetu. Niedługo będziemy uchwalali budżet i Komisja Statutowa w swoich materiałach podjęła taki wniosek, że materiały na sesję, których przedmiotem jest wyłącznie uchwalenie budżetu lub rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu doręcza się Radnym na co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem Sesji. To zostało przegłosowane na tym samym posiedzeniu, które było tam omawiane. Sięgnąłem do tego zapisu i tu się mówi tak, że: „terminy obowiązujące w toku prac nad projektem budżetu są w oddzielnej uchwale. Sięgnąłem to tej uchwały i nie ma tam terminów, więc ja mam taką prośbę, żeby ewentualnie ująć to jako punkt, albo wrócić z powrotem do uchwały nad pracami nad budżetem. Dobrze byłoby, aby Radny miał czas na prześledzenie tych materiałów po zmianach”.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado jest ta uchwała z 1 marca roku2007, która posiada rozdział III, w którym określone są terminy obowiązujące w toku prac nad projektem budżetu. To jest §10 i tutaj są określone, po pierwsze terminy ustawowe, czyli to Zarząd Powiatu do 15 listopada przedstawia projekt budżetu Radzie. Dalej jest tak, że w tym momencie, kiedy jest przekazany projekt budżetu przez Zarząd, to Rada jest już gospodarzem dalszego toku postępowania. Następnie jest zapis, który mówi o tym, że Przewodniczący Rady Powiatu przekazuje niezwłocznie projekt budżetu wraz z materiałami wszystkim członkom Rady Powiatu oraz ustala harmonogram prac nad budżetem powiatu. Ten harmonogram powinien uwzględniać takie terminy posiedzeń stałych Komisji Rady Powiatu, aby ich opinie i wnioski w sprawie projektu budżetu mogły być przekazane Komisji ds. Budżetu i Finansów, jako Komisji wiodącej w terminie umożliwiającym dokonanie ich analizy i opracowaniu opinii zbiorczej, o której mowa w ust.4, a taką opinię zbiorczą, zgodnie z naszą uchwałą Rady opracowuje Komisja ds. Budżetu i Finansów , która niezwłocznie po otrzymaniu opinii pozostałych Komisji Rady Powiatu na posiedzeniu, w którym mogą uczestniczyć Przewodniczący lub upoważnieni przez nich członkowie pozostałych Komisji wydaje opinię zbiorczą i tę opinię przekazuje niezwłocznie Zarządowi Powiatu oraz Przewodniczącemu Rady. Zarząd dopiero po zapoznaniu się z treścią tejże opinii Komisji ds. Budżetu i Finansów, w miarę możliwości uwzględnia zawarte w niej wnioski i w formie poprawionej wersji projektu uchwały budżetowej przekazuje Radzie Powiatu. I tutaj jest także ten projekt, proszę Państwa, on w Biurze Rady, zresztą i taka praktyka jest w naszym powiecie, jest zwykle 15 listopada. Trudno jest już w tym samym dniu wysyłać go do wszystkich Radnych, ale one już są dostępne w Biurze Rady 15 listopada każdego roku. Jeżeli założymy, że takim terminem ustawowym, pierwszym podstawowym terminem uchwalenie budżetu powinno nastąpić do końca roku budżetowego, to nie dwa tygodnie, a jest 1,5 miesiąca”.
Radny Pan Zenon Żukowski zauważył: „Po opinii Komisji Finansów idzie budżet do Zarządu, Zarząd robi poprawki i rzecz w tym, że Radni powinni otrzymać cały projekt budżetu po poprawkach na co najmniej dwa tygodnie przed podjęciem decyzji, czyli przed uchwaleniem budżetu. Rzecz w tym, żeby nie było sytuacji takiej, że Radny po poprawkach nie ma czasy, żeby w ogóle wejść w temat, bo może okazać się, że dostanie te informacje na stole tuż przed Sesją. Proszę Państwa to tylko o to chodzi, że to jest szczególna uchwała, to jest uchwała budżetowa, szczególna powtarzam jeszcze raz, mówiąca o całokształcie zagadnień związanych z gospodarzeniem finansami w roku budżetowym w powiecie i można by spróbować tą sugestię, która była, jeżeli chodzi o Komisję Statutową, zawrzeć w Statucie. To jest sugestia tylko i wyłącznie organizacyjna, a dająca Radnemu możliwość w razie czego prześledzenia tego budżetu i to tyle.”
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński dodał: „Z tego wywodu, który przed chwilą przeprowadziła Pani Maria Borodziuk wynika, że Radni dostają projekt budżetu na 1,5 miesiąca co najmniej przed podjęciem. To jest projekt budżetu, który funkcjonuje już formalnie, jako dokument, który jest przygotowywany do uchwalenia i Radni mają 1,5 miesiąca. Zastanawiam się, czy jest sens wprowadzać to w Statucie, czy nie lepiej odnieść tego do uchwały, o której Pani Skarbnik przed chwilą mówiła, do tej, która reguluje terminy prac nad budżetem. Pracując w Komisji Statutowej chyba przyjęliśmy taką zasadę , że lepiej nie precyzować do końca wszystkich zapisów, które mogą być niezależne od Statutu, a od innych aktów prawnych, czyli sugerowałbym, aby takie poprawki wprowadzić na kolejnej sesji w tej uchwale w sprawie trybu prac nad budżetem”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski potwierdził: „Moim zdaniem znacznie łatwiej jest poprawić ewentualnie uchwałę, jeżeli się zauważy, że jest jakiś problem z jej funkcjonowaniem, niż zmieniać później Statut.”
Radny Pan Zenon Żukowski powiedział: „Nie ma z tym problemu, bo proszę Państwa nikt wcześniej nie zgłaszał tej sugestii. Ponieważ w Statucie w §72 pkt 4 jest mowa o tym, że terminy są określone w uchwale, ale sięgnąłem do uchwały i zabrakło mi akurat tej informacji. Jeżeli zawrzemy to w uchwale, nie ma problemu, wtedy Statut może zostać. To nie jest problemem”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski podsumował: „Potraktujmy uwagę Pana Radnego dla Zarządu jako popracowanie nad projektem uchwały na następną Sesję, czy wymaga tego ten projekt uchwały, przeanalizowania projektu uchwały pod tym kątem.”
         Innych uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/111/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie uchwalenia zmian w Statucie Powiatu Białostockiego /zał. nr 8/.
 
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 6
              Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego. 
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż stosowny projekt uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego został przesłany Radnym w formie pisemnej /zał. nr 9/.
W sprawie projektu tej uchwały, poprosił o zajęcie stanowiska przez Komisję Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu.
Radny Pan Zenon Żukowski poinformował zebranych, iż Pan Marek Żmujdzin otrzymał rekomendację Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego na stanowisko Przewodniczącego tejże Komisji.
Przewodniczący obrad zapytał, czy Pan Marek Żmujdzin wyraża zgodę na kandydowanie. Radny Pan Marek Żmujdzin stwierdził, iż wyraża zgodę.
Innych kandydatur Wysoka Rada nie zgłosiła, wobec czego przystąpiono do głosowania projektu uchwały, której § 1 brzmi: „Stwierdza się, że w wyniku jawnego głosowania na Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego został wybrany Pan Marek Żmujdzin”.
            Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XIII/112/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego/zał. nr 10/.
Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego – Pan Marek Żmujdzin podziękował za dokonanie wyboru go na stanowisko Przewodniczącego Komisji, obiecując, iż tą funkcję będzie sprawował godnie.
 
Ad 7
              Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego. 
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż stosowny projekt uchwały w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiegozostał przesłany Radnym w formie pisemnej /zał. nr 11/.
W sprawie projektu tej uchwały, poprosił o zajęcie stanowiska przez Komisję Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
Radny Pan Wojciech Bukłaha poinformował zebranych, iż Pani Sylwia Rząca otrzymała rekomendację na stanowisko Przewodniczącej tejże Komisji.
Przewodniczący obrad zapytał, czy Pani Sylwia Rząca wyraża zgodę na kandydowanie. Radny Pan Sylwia Rząca stwierdziła, iż wyraża zgodę.
Innych kandydatur Wysoka Rada nie zgłosiła, wobec czego przystąpiono do głosowania projektu uchwały, której § 1 brzmi: „Stwierdza się, że w wyniku jawnego głosowania na Przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego została wybrana Pani Sylwia Rząca ”.
            Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XIII/113/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Rady Powiatu Białostockiego/zał. nr 12/.
Przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego– Pani Sylwia Rząca podziękowała za zaufanie i stwierdziła, iż przy wsparciu Państwa Radnych postara się sprostać wyzwaniom, które przed Komisją zostaną postawione.
 
Ad 8
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2008 rok. 
         Pan Czesław Bartoszewicz – Naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości przedstawił Wysokie Radzie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2008 rok /zał. nr 13/.
         „Fundusz ten został utworzony na mocy przepisu art. 41 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne w 1989 roku. Od 1999 roku, a więc od powstania powiatów był to fundusz państwowy, celowy w powiecie umieszczony u Marszałka i również centralnie w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Ta forma była niezbyt właściwa i Trybunał Konstytucyjny w roku 2005 orzekł, że jest to fundusz samorządowy i powinien stanowić część budżetu powiatu, niemniej art. 41 ust.1 ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne zobowiązuje Starostę do przedstawienia rokrocznie do zatwierdzenia Radzie Powiatu projektów planów. Plan na 2008 rok zakłada przychody na poziomie poprzedniego roku, tj. 1.400.000zł. Na to składają się przychody pochodzące ze sprzedaży wszelkiego rodzaju map, głównie do celów opiniodawczych, głównie dla ludności cywilnej, opłaty dotyczące wydawania wypisów wyrysów i innych dokumentów z ewidencji gruntów, opłaty za uzgodnienia przebiegu urządzeń podziemnych i obsługa jednostek wykonawstwa geodezyjnego. Ona stanowi największy udział. Wydatki przeznaczone są na następujące cele: największy wydatek tj. dofinansowanie utrzymania Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej – 870.000zł. Następnie mamy przelewy redystrybucyjne. Ustawa zobowiązuje każdy powiat, każdego Starostę do przekazywania w każdym kwartale 10% przychodów na rzecz funduszu wojewódzkiego, który znajduje się u Marszałka i 10% na fundusz centralny w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Łącznie 280.000 zł rocznie przewidujemy na przelewy redystrybucyjne. Następnie 547.000zł to będą usługi geodezyjne, a więc z przetargu wyłonieni wykonawcy prac geodezyjnych. Będą to prace dotyczące ewidencji budynków miast naszego powiatu. To tyle charakterystyki i proszę Wysoką Radę o zatwierdzenie”.
         Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad poprosił o opinie stałych Komisji.
         Komisja Budżetu i Finansów wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Roman Tadeusz Łudź.
         Także Komisja Infrastruktury Technicznej, na swoim posiedzeniu w dniu 22 listopada 2007 roku wydała pozytywną opinię do projektu omawianej uchwały.
            Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/114/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie zatwierdzenia rocznego planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2008 rok /zał. nr 14/.
 
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku. 
Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie W Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku /zał. nr 15/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, projekt uchwały zakłada następujące zmiany w wysokości środków w funduszu na następujące zadania: zwiększenie środków finansowych na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze o kwotę 140.241 zł. Na dzień dzisiejszy wykorzystano środki przeznaczone na ten cel w wysokości 823.942 zł na planowane 835.000 zł oraz podjęto zobowiązania , czyli podpisano umowy na dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego na kwotę 8.453 zł. Do zrealizowania pozostają jeszcze wnioski o dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych na łączną kwotę ok. 230.000 zł. W związku z powyższym zwiększenie o 140.000 zł nie zabezpieczy wszystkich zgłoszonych potrzeb na dzień dzisiejszy, a wniosku sukcesywnie napływają. Aby możliwe było zwiększenie środków na to zadanie konieczne jest zmniejszenie środków w innych zadaniach i jest to możliwe poprzez zmniejszenie kwoty 3.300 zł na dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych w związku z tym, iż jedno ze Stowarzyszeń zrezygnowało z realizacji jednej umowy, a po rozliczeniu kolejnej umowy wystąpiła oszczędność środków. Następnie zmniejszenie środków na likwidację barier funkcjonalnych w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych o kwotę 136.941 zł. O dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych do końca III kwartału ubiegało się 127 osób, w tym 60 osób o bariery architektoniczne i 67 osób o likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych. Spośród tych osób wybrano najbardziej uzasadnione wnioski dotyczące szczególnie osób w wieku produkcyjnym, poruszających się na wózku inwalidzkim i ewentualnie ze znaczną dysfunkcją narządu ruchu oraz dzieci i udało się pozytywnie załatwić 29 wniosków z zakresu likwidacji barier architektonicznych. Spośród tych osób 9 osób zrezygnowało z dofinansowania. Powstały w związku z tym oszczędności, a nie ma już w tym momencie czasu na zrealizowanie tak poważnego zadania i przyznanie środków innym osobom. Ponadto zrealizowano 23 wnioski z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych. W związku z powyższym możliwe jest zmniejszenie środków, na dzień dzisiejszy, na dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych o wspomnianą przeze mnie kwotę 136.941 zł i przeznaczenie jej na dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych z uwagi na znacznie większą liczbę złożonych wniosków w tym zakresie. Wnioskowane zmiany pozwolą, moim zdaniem, na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb zgłoszonych przez osoby niepełnosprawne.”
Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wysoka Rada wysłuchała opinii stałych Komisji Rady Powiatu:
·       Komisji Budżetu i Finansów – opinię pozytywną przedstawił Przewodniczący – Pan Roman Tadeusz Łudź.
·       Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – pozytywną opinię odczytała Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/115/07 z dnia 29 listopada 2007 roku zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku /zał. nr 16/.
 
Ad 10
Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok. 
Pani Julita Skiepko – Zastępca Naczelnika Wydziału Rolnictwa i Środowiska przedstawiła Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 17/.
W przygotowanym projekcie uchwały dotyczącym gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska proponuje się zmianę załącznika nr 1 do uchwały nr XI/85/07 z dnia 27 września 2007 roku, a mianowicie w punkcie dotyczącym zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej proponuje się przyznać dotację w kwocie 8.500 zł DPS w Uhowie na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.Pani Dyrektor złożyła wniosek na kwotę 52.000 zł, jednak takiej kwoty na koncie powiatowego funduszu nie ma, dlatego pismem zwróciła się o przyznanie mniejszej kwoty 8.500 zł, która wystarczy na pokrycie najpilniejszych kosztów. Pozostała część załącznika pozostaje bez zmian”.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
         Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marek Żmujdzin zapoznał zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/116/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 18/.
 
Ad 11
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok. 
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2007 rok /zał. nr 19/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado kolejne zmiany w budżecie powiatu polegają na zwiększeniu planu dochodów , jak też planu wydatków budżetu o łączną kwotę 169.259 zł. Są to dodatkowe środki, które już, można powiedzieć wpłynęły na rachunek budżetu, a pochodzą one ze zwiększenia subwencji na uzupełnienie dochodów budżetu powiatu oraz z drobnej kwoty, która wpłynęła w ostatnich dniach - z rezerwy subwencji oświatowej. Konkretnie, tak, jak to jest ujęte w załączniku nr 7 w objaśnieniach składa się to na kwotę 169.259 zł, z czego subwencja uzupełniająca dochody powiatu, to kwota 125.980 zł, 3.284 zł- jest to zwiększenie subwencji oświatowej, która została przyznana powiatowi na pokrycie części wypłaconych odpraw i rekompensat z tytułu redukcji zatrudnienia, bądź odejścia nauczycieli na emeryturę. Następnie, dodatkowe środki zostały pozyskane przez PZD. Jest to kwota 17.160 zł za zajęcie pasa drogowego. Także zostały skorygowane porozumienia z miastem Białystok odnośnie finansowania dzieci z Białegostoku, a przebywających w rodzinach zastępczych naszego powiatu. To jest zwiększenie o kwotę 9.627 zł i 8.500 zł w związku z postanowieniami i korektą planu przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska wprowadza się na dochody budżetu, po to, aby jednostce budżetowej, jakim jest DPS w Uhowie odpowiednio zwiększyć plan finansowy o tę kwotę do realizacji, jak również z powiatowego funduszu ochrony środowiska wprowadza się kwotę 4.700 zł, to jest na wydatki realizowane przez Starostwo Powiatowe na edukację ekologiczną. Odpowiednio zwiększa się także plan wydatków budżetowych per saldo po przeniesieniach pomiędzy działami i rozdziałami, co jest uwidocznione w załączniku nr 2. Plan wydatków zwiększa się o kwotę 169.259 zł i odpowiednio pozyskane dodatkowe środki 17.160 zł. O tę kwotę zwiększa się plan wydatków PZD na zadaniu inwestycyjnym „Przebudowa drogi Białystok – Hryniewicze”. Jest to pozycja 13 B załącznika nr 3, który się odpowiednio aktualizuje. W rozdziale – gospodarka gruntami i nieruchomościami dokonuje się tylko przeniesień w ramach rozdziału między paragrafami, w efekcie czego zwiększa się plan wydatków na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy obsłudze budynku przy ul. Słonimskiej w Białymstoku. W rozdziale – ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w rozdziale – urzędy wojewódzkie 75011 odpowiednio przenosi się środki z pewnych oszczędności na wydatkach rzeczowych na zwiększenie planu wydatków na wynagrodzenia w łącznej kwocie 12.500 zł dla Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku. W rozdziale Starostwo Powiatowe następuje zwiększenie o kwotę 1.700 zł. Jest to ujęte w poz.21 a załącznika inwestycyjnego nr 3. Jest to niezbędna kwota do nabycia prawa własności gruntu z adresem ul. Wiewiórcza, ale jest to grunt w obrębie posesji Starostwa przy ul. Borsuczej 2. Wszelkie zwiększone środki z tytułu uzyskanej subwencji na uzupełnienie dochodów, jak też przesunięcia z rezerw budżetowych przeznacza się na odpowiednie zwiększenie planów finansowych naszych placówek oświatowo-wychowawczych, tj. 5 szkół oraz 2 poradni psychologiczno- pedagogicznych. To zwiększenie w rozbiciu na poszczególne placówki zawarte jest w załączniku nr 3. Ponieważ jest to najwyższy czas, po dokonaniu szczegółowej analizy wykonania wydatków przez placówki oświatowe za 10 miesięcy, również po zakończeniu rekrutacji do klas pierwszych na rok szkolny 2007/2008, jak również i po przygotowaniu arkuszy organizacyjnych na rok szkolny można było precyzyjnie odpowiednio dokonać zmian w planach jednostek przeznaczając środki z dodatkowych dochodów, jak też z rezerw budżetowych na takie zwiększenia w placówkach oświatowo-wychowawczych, aby do końca roku wszelkie ciążące na nich zobowiązania zostały opłacone. Oczywiście jeszcze są załączniki: zał nr 5 uaktualnia plan przychodów i rozchodów i tutaj po dokładnym wyliczeniu potrzeb na spłatę rat kredytów i pożyczek zaszła konieczność zwiększenia planu rozchodów o kwotę 34.000 zł, ale nie odbywa się to kosztem wydatków budżetowych, a zostaje pokryte w pełni z posiadanych wolnych środków i oczywiście aktualizuje się odpowiednio w załączniku nr 6 plan przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska zgodnie z uchwałą, którą Wysoka Rada przed chwilą w tej kwestii podjęła”.
         Pytań nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił o przedstawienie opinii do projektu tej uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię Komisji do powyższego projektu uchwały.
Pani Anna Grycuk poinformowała Wysoką Radę, iż do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego, Komisja wydała pozytywną opinię.
Również Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny w dniu 27 listopada 2007 roku zapoznała się z projektem uchwały i wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały, o czym poinformowała Wysoką Radę Przewodnicząca – Pani Sylwia Rząca.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/117/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2007 /zał. nr 20/.
 
Ogłoszono 5 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 12
Przedstawienie przez Zarząd Powiatu projektu budżetu na 2008 rok.
Przed zaprezentowaniem Wysokiej Radzie projektu budżetu na 2008 rok, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapoznał zebranych z proponowanych harmonogramem prac poszczególnych Komisji stałych Rady Powiatu nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Białostockiego na 2008 rok.
Następnie, Pani Maria Borodziuk Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie projekt budżetu Powiatu Białostockiego na 2008 rok /zał. nr 21/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado projekt budżetu na rok 2008, który jest autorstwa Zarządu Powiatu Białostockiego, w dniu 15 listopada br. został przekazany Radzie Powiatu, jak też Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, która ma obowiązek dokonać zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie budżetu powiatu. Zgodnie z wymogami ustawy o finansach publicznych, przedstawiony projekt budżetu składa się z czterech części, tj. projektu budżetu, a więc projektu treści uchwały budżetowej wraz z załącznikami, takich załączników jest 11, do tego są objaśnienia, czyli uzasadnienie jak gdyby przyjętej prognozy dochodów i projektu wydatków. Jako zał.3 występuje informacja o stanie mienia powiatowego. Jest to informacja podana wg stanu na dzień 30 września 2007 roku. Z tej informacji Państwo możecie też wyczytać, nie tylko jaki jest stan posiadania majątku powiatowego, ale też jakie są prognozowane dochody z tego majątku oraz jakie są przewidywane wydatki na utrzymanie majątku powiatowego. Już po raz drugi, bo ten przepis wszedł w życie dopiero po nowelizacji ustawy o finansach publicznych, w zał. nr 4 Zarząd prezentuje szczegółowo prognozę łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lata następne, prezentując każdy z kredytów, jak też każdą z pożyczek, które zostały zaciągnięte w latach poprzednich, jak też podaje planowane spłaty tych pożyczek, aż do całkowitego wygaszenia zadłużenia. Jeśli chodzi o sam projekt budżetu powiatu, jest to łącznie 75 stron, więc w związku z powyższym pozwoliłam sobie przygotować taką krótką prezentację i myślę, że będzie nam łatwiej to omawiać.”
Pani Maria Borodziuk Skarbnik Powiatu Białostockiego dokonała prezentacji multimedialnej projektu budżetu Powiatu Białostockiego na 2008 rok. Zaznaczyła przy tym, że wydatki budżetu powiatu planuje się równe dochodom budżetu.
Radny Pan Marian Olechnowicz poprosił o wyjaśnienie kilku kwestii: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Skarbnik usłyszałem taką informację, że nie będzie programów stypendialnych i tutaj w budżecie jest luka. Proszę o uściślenie, od kiedy te programy stypendialne nie będą realizowane, dlatego, że wiem, że do pewnej pomocy finansowej określone rodziny naszego powiatu przyzwyczaiły się i mają te pieniądze tak wkalkulowane w budżet domowy, że bez nich będzie im trudno. Z miłą przyjemnością usłyszałem, że zadłużenie budżetu jest nieduże, ale rodzina też jest formą mini powiatu. Brak zadłużenia jest dobry, ale czasami zaplanowane zadłużenie w kierunku późniejszych oszczędności też ma sens. Modernizacja na przykład budynku szkoły, to jest koszt w określonym roku, natomiast obniżkę kosztów eksploatacyjnych rozłożono na kolejne lata. Czy może, tutaj do Zarządu taki ukłon, popracować nad strategicznymi działaniami, wejść w zaplanowane zadłużenie, żeby później określone zyski w oszczędnościach były. Trzecia kwestia, to taka myśl, która mi się przypomniała, na bazie I kadencji kiedy byliśmy szkoleni przez przedstawicieli jednego z hrabstwa z Anglii. Tam była mowa o domach opieki społecznej. To jest bardzo trudny w Polsce temat. Pamiętam, jak Pan Starosta powiedział w pierwszej kadencji: „Panie Radny, nie w tym pokoleniu można w Polsce rozmawiać o wyjściu z tematu domów opieki społecznej”. W Anglii, w hrabstwie, było 5 domów pomocy społecznej i hrabstwo przeprowadziło porządne badania ankietowe w rodzinach pensjonariuszy z pytaniem: jakie warunki, jakie potrzeby rodzina musi mieć zaspokojone, żeby pensjonariusz wrócił do dom. Z tego, co wiem to z 5 DPS-ów pozostały tylko 2.Rodziny otrzymały określone wspomaganie, a budżet hrabstwa, takiego odpowiednika powiatu, został nieco bardziej zrównoważony. To jest sugestia, czy powiat ma uprawnienia, żeby rozpocząć długofalową pracę w tym kierunku, czy to tylko kompetencje parlamentu. Ja rozumiem, że Dom Pomocy Społecznej to nie tylko pensjonariusze, budynki, pracownicy, to są ludzie, ale czy my taką możliwość mamy i kompetencje jako powiat, żeby podjąć działania przynajmniej badawcze w tym kierunku.”
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła: „Jeśli chodzi o stypendia, więc począwszy od roku 2004 powiat nasz, ale też wszystkie inne powiaty realizowały programy stypendialne, które w całości były finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, jak też budżetu państwa. W tym roku już zakończyliśmy i rozliczyliśmy III edycję. To były 3 lata szkolne i niestety w roku 2007 już nie ma naboru, nie ma tegoż działania i nie ma możliwości wnioskowania i składania projektów o tego typu stypendia. Jak na razie, jak czytaliśmy informację Urzędu Marszałkowskiego, takie stypendia będą wypłacane, ale kryterium udzielenia stypendium nie będzie sytuacja materialna w rodzinie ucznia, ale wyniki w nauce. Będą takie stypendia udzielane, ale dla wybitnych i zdolnych uczniów, którzy uzyskują średnią. My, jako powiat nie mamy na to wpływu. Tak to wygląda. Fakt, że przyzwyczailiśmy się, bo to były III edycje, 3 lata szkolne. Nauczyliśmy się aplikować te środki, dokonywać wypłat i rozliczeń, ale niestety tak ta sprawa wygląda. Druga sprawa, zadłużania się i zaciągania kredytów po to, by obniżać koszty- to, że mamy niski poziom zadłużenia, to wcale nie znaczy, że powiat nie inwestuje i nie zaciąga kredytów. My, zaciągając pewne kredyty, wcześniej   zaciągnięte przede wszystkim na inwestycje – to chcę powiedzieć, że na termomodernizację to żeśmy zaciągnęli chyba 10 kredytów i taką modernizację, część, zrealizowaliśmy. Moglibyśmy sięgnąć dalej po kredyty na termomodernizację, gdyby nie to, że istnieje możliwość wykonać termomodernizacje, ale jeszcze lepiej, z dofinansowaniem środków z zewnątrz i cały czas, jak gdyby pozostawiamy duże obiekty, licząc na to, że powinno nam się to udać wreszcie sfinansować w ramach projektu, który ma dofinansowanie co najmniej 70-80%, bo zaciągnąć kredyt na termomodernizację, to nie jest sprawa trudna, ponieważ praktycznie można powiedzieć, że każdy z naszych obiektów powiatowych ma opracowany audyt energetyczny i praktycznie na podstawie tego audytu energetycznego można by zaciągnąć specjalny kredyt na termomodernizację z premią wypłacaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, bądź też inny kredyt w Banku Ochrony Środowiska i myśmy w poprzednich latach z tego skorzystali. W ten sposób została wykonana termomodernizacja tego budynku, w którym jesteśmy, czyli Starostwa. Od początku, od wymiany nieekonomicznych kotłów, nowa kotłownia, wymiana centralnego ogrzewania, ocieplenie ścian. Zostały nam duże obiekty, na które przygotowywane są wnioski, żeby uzyskać dofinansowanie. Między innymi po to, powiat przystąpił do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi, ażeby wspólnie występować o termomodernizację, a kredyt należałoby zaciągać wtedy, kiedy jest on potrzebny. Na razie nie mamy takiej możliwości, aczkolwiek, jeżeli Wysoka Rada dojdzie do wniosku, że będzie realizowana inwestycja, zawsze może podjąć uchwałę i taki kredyt w ciągu roku zaciągnąć. Takie możliwości mamy. Jeżeli chodzi o kolejne pytanie, co do finansowania rodzin, powiem krótko. Do zadań powiatu w zakresie pomocy społecznej należy tylko prowadzenie domów. Nie możemy wykonywać innych zadań, jeżeli już, to co proponuje Pan Radny, to bardziej byłoby zadanie gminy, a nie powiatu.”
Radny Pan Zenon Żukowski zabierając głos w dyskusji zauważył: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado budżet to cyfry i bardzo proszę mówmy nie o historii tylko o wydatkach, bądź przychodach. Z wydatków na drogi powiatowe wygląda na to, że w 2008 roku wydatki na inwestycje drogowe się zmniejszą o 600.000 zł i to z założenia. Dlaczego takie założenie jest, to jest pierwsze pytanie. Ja mam szereg pytań. Drugie pytanie, w związku z tym, że Pan Przewodniczący narzucił nam szybki tryb prac nad budżetem, więc dobrze by było, żeby przynajmniej na Komisję Infrastruktury przygotować takie tematy, które przyśpieszą nam prace nad budżetem Jeżeli Pan Przewodniczący zezwoli, to bardzo proszę o przygotowanie takich dokumentów. Jeżeli chodzi o subwencje i dotacje, są określone cele i dobrze by było, żebyśmy wiedzieli, jakie cele są z dotacji, bo tam są określone wysokości. Potrzebne są kwoty, subwencje, cele, kwota. Jeżeli chodzi o wydatki na Powiatowy Zarząd Dróg, bo tak rozumiem, że jeżeli inwestycje na drogach powiatowych są w granicy 8,3 mln zł, to z kolei na „drogi” wydaje się około 13 mln zł, czyli pozostałe na PZD. dobrze by było, byśmy wiedzieli, jak w wydatkach PZD mają się inwestycje i po kolei, jak to wygląda rzeczywiście, czy my nie dążymy w przeciwnym kierunku. Naszym zadaniem jest nie fizycznie budowa dróg, tylko zwiększanie ilości dróg utwardzonych. Taki temat przydałby się, żebyśmy wiedzieli na Komisji Infrastruktury, mając już pewne dokumenty, bo to nam przyśpieszy zdecydowanie prace nad budżetem. Myślę, że można to będzie ująć w taki bardzo prosty sposób. Proszę teraz odnieść się do jednej rzeczy, dlaczego zmniejszył się budżet na inwestycje na drogach z 8,9 mln zł na 8,3 mln zł.”
Pani Maria Borodziuk Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „ Pan radny porównuje plan do wykonania, a w tej chwili w planie nie ma tych kwot, które będą pozyskane w trakcie roku na drogi, jak chociażby w zał nr 3 zapisana kwota 1.719.000 zł z gmin i 1.280.000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jeżeli dodamy te kwoty, a one w trakcie roku będą i potem porównamy wykonanie roku 2007 do wykonania roku 2008, to 2008 na pewno będzie rokiem lepszym i ja w to wierzę.”
Radny Pan Jan Kaczmarek zapytał: „Czy musimy się trzymać pierwszego tygodnia grudnia, bo czasu będzie mało.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił, iż w sprawach różnych wrócimy do tego tematu. „Ponadto, jest adres e-mail Rady Powiatu, więc prosimy o pytania dotyczące budżetu. One do Pani Skarbnik dotrą bardzo szybko, tak, żeby Pani Skarbnik na Komisje była przygotowana”.
Pani Maria Borodziuk dodała: „Pytania można także kierować do mnie bezpośrednio: skarbnik@powiatbialostocki.pl. Wówczas pytania od razu do mnie dotrą i postaram się wtedy uzupełnić, może przesłać jakiś plik. Ja naprawdę jestem do Państwa dyspozycji.”
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do dalszych prac projekt budżetu na 2008 rok.
 
Ad 13
Podjęcie uchwały w sprawie podjęcia działań w celu utworzenia Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. 
Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie W Białymstoku przedstawiła zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku /zał. nr 23/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado zadaniem powiatu z zakresu administracji rządowej, zgodnie z art. 20 ustawy o pomocy społecznej jest prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Środki finansowe na realizację tego zadania zapewnia budżet państwa. Obecnie na terenie Powiatu Białostockiego taki ośrodek nie funkcjonuje. Na terenie województwa podlaskiego funkcjonują dwa takie ośrodki prowadzone przez powiaty, tj. przez Powiat Hajnowski i Powiat Suwalski oraz 9 środowiskowych domów samopomocy dla osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo, prowadzonych przez gminy województwa podlaskiego, w tym 1 ośrodek w Łapach i planowane jest utworzenie takiego ośrodka przez Gminę Tykocin. Tego typu ośrodki wsparcia są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej dziennego pobytu, w których są świadczone specjalistyczne usługi opiekuńcze osobom z zaburzeniami psychicznymi, które z powodu niepełnosprawności wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Podstawowym zadaniem ośrodka wsparcia jest zapewnienie podopiecznym oparcia społecznego, pozwalającego im na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną, rozumianą jako przywrócenie możliwości pełnienia ról społecznych. Ośrodek powinien również umożliwić uczestnikom korzystanie z treningów umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, prowadzonej między innymi w pomieszczeniach dostosowanych do całodobowego pobytu. Z rozpoznania gmin z terenu Powiatu Białostockiego wynika, iż 288 mieszkańców naszego powiatu kwalifikowałoby się do uczestnictwa w tego typu placówce. Powstanie ośrodka jest zgodne z uchwałą Rady Powiatu z 2002 roku w sprawie określenia strategii rozwiązywania problemów społecznych Powiatu Białostockiego do 2010 roku, która to wynika z ustawy o pomocy społecznej oraz uchwałą z 2002 roku w sprawie przyjęcia działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Białostockim do 2010 roku, wynikającą z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. We wspomnianych dokumentach za przedsięwzięcia priorytetowe uznano między innymi działania zmierzające do uczestnictwa w życiu społecznym osób niepełnosprawnych poprzez utworzenie Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Powstanie takiego ośrodka na terenie Powiatu Białostockiego, obok Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej jest koniecznym ogniwem w systemie wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które nie mogą samodzielnie osiągnąć pełnej integracji społecznej. Za utworzeniem takiego ośrodka na bazie obecnie funkcjonującej Filii Domu Pomocy Społecznej w Łaźniach przemawia również bark uzasadnienia do inwestowania w ten obiekt, w celu osiągnięcia standardów świadczonych usług, które należy osiągnąć do 2010 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, z tym, że od 1 stycznia 2009 roku gminy nie będą mogły kierować mieszkańców do DPS- ów, które nie spełniają obowiązujących standardów i będą funkcjonować na podstawie zezwolenia warunkowego. Koszt dostosowania Filii w Łaźniach do standardów określonych rozporządzeniem w sprawie domów pomocy społecznej wynosi ok. 1 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby miejsc w Filii z 35 na 27. To zmniejszenie spowodowałoby znaczne podwyższenie kosztów utrzymania pensjonariuszy, pozyskanie zaś środków z budżetu państwa na realizację programu naprawczego tego domu jest możliwe maksymalnie do 50%, jak określa ustawa o pomocy społecznej. Biorąc pod uwagę liczbę osób skierowanych przez gminy do domów pomocy społecznej, funkcjonujących na terenie Powiatu Białostockiego, tylko w tym roku, a było ich 77, w tym mieszkańców Powiatu Białostockiego 31 osób oraz biorąc pod uwagę zmniejszenie liczby miejsc w domach pomocy społecznej na terenie Powiatu Białostockiego oraz likwidację Filii oraz dochodzenie do standardów świadczonych usług w pozostałych domach, które jeszcze tego standardy nie osiągnęły, pozwoli nam nadal na pełne zabezpieczenie potrzeb w zakresie umieszczenia w domu pomocy społecznej w stosunku do mieszkańców naszego powiatu. Natomiast, jak wynika z rozpoznania potrzeb, utworzenie Ośrodka Wsparcia jest bardziej istotnym problemem niż rozszerzanie miejsc w domach pomocy społecznej. Środki na adaptację obiektu na potrzeby Ośrodka Wsparcia i funkcjonowania placówki jako zadania z zakresu administracji rządowej zapewnia budżet państwa. Z informacji otrzymanej z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, iż w przypadku zgłoszenia potrzeb w zakresie środków finansowych niezbędnych na utworzenie Ośrodka Wsparcia w Powiecie Białostockim Wojewoda wystąpi z wnioskiem do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej o przyznanie dodatkowych środków z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację nowego zadania. W związku z powyższym urząd zwrócił się o przedstawienie szczegółowej kalkulacji kosztów utworzenia Ośrodka Wsparcia i jego funkcjonowania, planowanych efektów rzeczowych oraz terminów uruchomienia, które zostaną niezwłocznie przedstawione po podjęciu przez Państwa tej uchwały. Proponowane wstępne koszty utworzenia Ośrodka Wsparcia na 60 miejsc przedstawiają się następująco: Koszty w ramach dotacji z budżetu państwa ogółem- 2.670.000 zł. Uruchomienie ośrodka rozłożono na 3 etapy. Pierwszy etap to byłaby planowana kwota 246.000 zł i ten etap zaplanowany byłby do realizacji w 2008 roku. Chodzi tutaj o prace remontowo-budowlane w budynku administracyjno-biurowym, czyli przystosowanie pomieszczeń niezbędnych do funkcjonowania ośrodka, wymiana dachu, termomodernizacja budynku, ogrodzenie terenu i monitoring, zakup wyposażenia, zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa tego budynku wynosi 948 m, przy założeniu, iż powierzchnia użytkowa na jednego uczestnika powinna wynosić nie mniej niż 8 m, możliwe jest w ramach I etapu utworzenie Ośrodka Wsparcia na 32 miejsca oraz utworzenie odpowiedniej liczby pomieszczeń do terapii i pomieszczeń pomocniczych. Drugi etap oszacowano wstępnie na kwotę 984.000 zł, zaplanowany do realizacji w 2009 roku i obejmowałby on prace remontowo-budowlane w obecnie istniejącym budynku mieszkalnym domu pomocy. Chodziłoby tu o wymianę dachu, wybudowanie klatki schodowej, modernizację parteru budynku w celu utworzenia nowych pracowni i odpowiedniej liczby toalet i łazienek, modernizację I piętra, co umożliwi zapewnienie uczestnikom pomieszczeń do całodobowego pobytu w celu realizacji treningu umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej lub w przypadku wystąpienia potrzeby spowodowanej sytuacją społeczną lub rodzinną, czyli powstałby tam na I piętrze hostel. Powierzchnia użytkowa tego budynku wynosi 321m i przy tym II etapie możliwe by było utworzenie kolejnych 28 miejsc, co w ostatecznym efekcie dałoby 60 miejsc i byłaby to maksymalna liczba miejsc, jeżeli chodzi o projekt rozporządzenia w tym zakresie. Trzeci etap to koszt 440.000 zł, zaplanowany do realizacji w 2010 roku. W ramach tego etapu ma nastąpić budowa łącznika pomiędzy obecnym budynkiem administracyjno-biurowym i budynkiem mieszkalnym, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się uczestników ośrodka pomiędzy pracowniami oraz wykonanie podjazdu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przy planowaniu niezbędnych pomieszczeń do funkcjonowania ośrodka brano pod uwagę projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie środowiskowych domów samopomocy, aby tworzony ośrodek spełniał standardy proponowane przez ministerstwo. Niezbędne będą również koszty w ramach budżetu powiatu, co zostało zaplanowane w projekcie budżetu na następny rok. Jest to kwota 30.000 zł przewidziana na dokumentację techniczną i kosztorys. Mogą być również koszty związane z likwidacją Filii w Łaźniach, spowodowane tym, że nastąpi zmniejszenie dochodów z tytułu odpłatności za pobyt w DPS, z uwagi na konieczność likwidacji Filii i wysokość ta jest uzależniona od faktycznego okresu, w którym będzie możliwe przeniesienie pensjonariuszy z Łaźni do innych domów pomocy społecznej, co jest uzależnione od wolnych miejsc w tych domach. Ponadto ostateczna decyzja o terminie likwidacji Filii w Łaźniach powinna nastąpić dopiero po otrzymaniu decyzji finansowej Wojewody o przyznaniu dotacji na utworzenie ośrodka. Etapowanie tworzenia Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na bazie Filii w Łaźniach pozwoli na stopniowe zmniejszanie liczby mieszkańców w Filii Domu Pomocy Społecznej i przygotowanie ewentualnego przeniesienia mieszkańców do innych DPS-ów, mając na uwadze przede wszystkim dobro pensjonariuszy. Ponadto rozłożenie kosztów jego utworzenia na 3 lata, moim zdaniem daje większą gwarancję w uzyskaniu maksymalnej kwoty dotacji z budżetu państwa. Trudno jest zaplanować, jaka to może być dotacja, dlatego, że uzyskałam informację z Urzędu Wojewódzkiego, wysokość dotacji na ten cel uzależniona jest wyłącznie od wysokości rezerwy celowej, jaką dysponuje ministerstwo i na jaką kwotę zdecyduje się ministerstwo, jeżeli chodzi o przyznanie tej dotacji dla wojewody i przede wszystkim od ilości uzasadnionych wniosków w tym zakresie”.
Radny Pan Antoni Bogdan zauważył, iż sprawy, które są omawiane na Sesji, były także prezentowane na Komisjach kilkakrotnie i nie ma potrzeby tak szerokiego referowania tematów. „Czy nie można by było tego nie powielać, bo przecież jest to daremna strata czasu, przecież można odczytać uchwałę i zapytać czy są uwagi lub pytania, wnioski czy zastrzeżenia. To jest jedna sprawa. Druga, to wnioskowałem, aby gości zaproszonych i tematy, które są z nimi związane brać na początek Sesji. Goście siedzą, niepotrzebnie tracą czas i być może nie są zainteresowani naszymi sprawami.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego podziękował za cenną uwagę.
Przystąpiono do wysłuchania opinii Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny w tym temacie.
Przewodnicząca Komisji, Pani Sylwia Rząca zapoznała zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do ww. projektu uchwały, o czym poinformował zebranych Pan Walenty Sic.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/118/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie podjęcia działań w celu utworzenia Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi /zał. nr 24/.
 
 
 
 
Ad 16
Przyjęcie informacji z oceny sytuacji w rolnictwie, przedstawionej przez Kierownika Powiatowego Oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Pani Mirosława Jaroszewicz – Łojewska - Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w kilku słowach wstępu, podziękowała za pomoc, jaką Ośrodek otrzymuje od Rady, Zarządu i Starostwa przy organizacji przedsięwzięć organizowanych na terenie Powiatu Białostockiego.
Pan Zdzisław Adamski - Kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Białymstoku przedstawił zakres działań ośrodka. „Ośrodek Doradztwa Rolniczego współpracuje z wieloma instytucjami i samorządami. Struktura organizacyjna zespołu jest dostosowana do obecnych warunków i oczekiwań rolników. Gospodarstw w powiecie jest bardzo dużo – 17.255 w tym także gospodarstwa, które mają ok. 1 ha ziemi. Układ ilościowy gospodarstw w gminach jest bardzo zróżnicowany. W gminach podmiejskich ciągle następuje dalszy podział i rozdrobnienie gospodarstw. Są gminy, gdzie rolnictwo jest na wysokim poziomie i są gminy podmiejskie, gdzie problemy rolnictwa są realizowane w mniejszym zakresie, bo często realizacja zadań wynika z potrzeb rolników. Średnia powierzchnia gospodarstwa w powiecie to jest 7,89 ha, a w województwie 11,72 ha, a w kraju 9,57 ha. Podział statystyczny gospodarstw przedstawia się następująco:
·       do 5 ha – 53%
·       5-10 ha – 25,4 %
·       10-20 ha – 16%
·       20-50 ha -5%
·       powyżej 50ha – 3%.
Jeżeli chodzi o uprawy w Powiecie Białostockim dominuje uprawa zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy i rzepaku. W tej chwili wzrosła znacznie uprawa kukurydzy, ze względu na specyfikę na produkcję na roślinę paszową. Prawie 1.500ha mamy uprawy buraka cukrowego, co w kontekście tego co się mówi o Cukrowni Łapy, jest to bardzo duża baza surowcowa.
         Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Białymstoku zajmuje się głównie działalnością szkoleniową dla rolników. Jako ośrodek jesteśmy dotowani z budżetu Ministra Rolnictwa i Wojewody i w ramach tego możemy też czynić pewne usługi rolnikom odpłatnie i mamy możliwość dodatkowego zarobienia pieniędzy i spożytkowania ich na doposażenie ośrodka.”
Pani Mirosława Jaroszewicz – Łojewska - Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie dodała: „Szkolenia, to zobowiązanie strony polskiej, do tego, że gospodarowanie w gospodarstwach rolnych ma się odbywać zgodnie z normami i dyrektywami unijnymi. Od 2009 roku gospodarstwa, które nie będą dostosowane, a tych norm jest szereg, w zakresie dyrektyw unijnych nie będą mogły korzystać z pomocy krajowej. Państwo wiecie, że część rolników korzysta z takiej pomocy krajowej w formie kredytów preferencyjnych, dofinansowania do pasz, do materiału siewnego. Taka jest weryfikacja UE, jest płatność, ale płatność jest za coś, płatność idzie za gospodarowanie zgodnie z normami unijnymi. Było szereg prób, aby ten temat odłożyć, ale nie ma takich możliwości. Była dyskusja, dlaczego Polska ma akurat w takim stopniu przyjmować normy unijne, jak kraje, które już są dawno w Unii. Dlaczego, my mamy zgodnie z normami takimi jak inne kraje być oceniani, jak my nie mamy takiego wsparcia, jak inne kraje Unii. Niestety ciężko jest wynegocjować w Brukseli, by argumenty te były uznane. Nie ma odstępstwa od tych reguł. Na razie jesteśmy na etapie szkoleń. Później będzie możliwość korzystania z doradztwa w tym zakresie. Na to doradztwo będzie wsparcie z budżetu. Będzie się składało wniosek do agencji, będzie się podawało firmę doradczą, z której usług będzie się korzystało i rolnik dostanie 80% zwrotu kosztów tej usługi. Katalog usług doradczych z cennikiem wyznaczonym przez Ministra Rolnictwa będzie. Trzeba decyzje podjąć już teraz, trzeba też przyjąć już dziś jakieś założenia ekonomiczne i próbować dokonywać inwestycji w gospodarstwie, dlatego już teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na ten cykl szkoleń”.
Pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację z oceny sytuacji w rolnictwie.
 
Ogłoszono 5 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 18
Przyjęcie informacji o realizacji zadań Powiatu w zakresie oświaty z udziałem dyrektorów szkół prowadzonych przez Powiat.
         Dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie – Pan Edward Godlewski przygotował zebranym prezentację nt. działalności i ostatnich osiągnięć szkoły. Najistotniejsze kwestie zostały zaakcentowane na slajdach.
         Kolejną prezentację przedstawił Pan Wacław Muszyński – Dyrektor Centrum Edukacji w Supraślu. „Na dzień dzisiejszy szkoła kształci w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa, technik mechanik, informatyk, technik hotelarstwa, technik hodowca koni. Oferowane kierunki są atrakcyjne, ale położenie szkoły jest bardzo dobre dla turystyki, ale nieco gorsze jeżeli chodzi o dostępność dla uczniów. Mimo wspaniałych warunków, jakie szkoła posiada: przestronne sale lekcyjne, zaplecze fizyczne to większość osób i tak wybiera naukę w Białymstoku. Wystrój każdego wnętrza jest oryginalny, bo zależy od inwencji i zaangażowania nauczycieli i uczniów. Praktyki zagraniczne odbywają się w Niemczech, Szwajcarii i Francji.”
         Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej - Pani Anna Matląg przybliżyła zebranym placówkę, której jest Dyrektorem. „Moja szkoła jest niewielka. Liczy w tej chwili 4 oddziały szkół dla młodzieży i 4 oddziały szkół dla Dorosłych, 2 oddziały Liceum Ogólnokształcącego i 2 oddziały Liceum Profilowanego, to są dwie szkoły dla młodzieży. Szkoła dla Dorosłych już funkcjonuje od 3 lat i słuchacze osiągają dobre wyniki na egzaminach maturalnych. Dzięki Państwa przyjaznej decyzji otwarcia nowych szkół dla Dorosłych utworzyliśmy szkołę policealną. Planowaliśmy nabór do jednej klas, okazało się jednak, że było tylu chętnych, iż uruchomiliśmy klasy: technik informatyk i technik rachunkowości i to są w tej chwili najbardziej liczne oddziały, w których uczy się po 37-38 uczniów. Szkoła jest nieduża, ale w związku z tym, że mamy tyle typów szkół dużo trzeba pracy włożyć, żeby taka szkoła dobrze funkcjonowała”.
         Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic zapytał, ilu uczniów ogółem liczy sobie ZS w Czarnej Białostockiej i jaka tendencja jest ostatnio, jeśli chodzi o nabór uczniów do placówki.
         Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej - Pani Anna Matląg wyjaśniła: „W szkole dla młodzieży jest 87 uczniów, natomiast w szkole dla Dorosłych, w związku z tym, że udał się nam otworzyć tą Szkołę Policealną z planowanym 1 oddziałem, a w rzeczywistości otworzonymi 2 oddziałami, w klasie maturalnej jest 27 słuchaczy, w klasie, która rozpoczęła edukację jest 30. To daje 57 uczniów. W szkole policealnej, w 1 oddziale jest 36 uczniów, a w 2 oddziale 37 uczniów.”
         Kolejną prezentację przedstawił Wysokiej Radzie Pan Dariusz Wincenciak – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie Radni, Liceum Ogólnokształcące w Łapach swoją działalność rozpoczęło 1 października 1944 roku. jako Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Jest to szkoła, która posiada 16 oddziałów i kształci 471 uczniów. W szkole nie odnotowuje się tendencji zniżkowej, poziom jest taki, jak w roku ubiegłym 137 uczniów odeszło, a 139 przyjęto do klas pierwszych. Szkoła prowadzi losy absolwentów wszystkich uczniów, aby można było wyciągnąć wnioski dydaktyczne do dalszej pracy.28% uczniów ubiega się o indeksy na Politechnikę, 24% uczniów na Uniwersytety, 0,6% uczniów startuje na AWF, na Akademię Medyczną 7,4%, szkoły wyższe rolnicze 2,2% uczniów. Na inne uczelnie 1,5% uczniów, a 24,3% to uczniowie, którzy korzystają z wyższych uczelni płatnych. Nie znamy losów 10,3% uczniów. Część z nich wyjechało za granicę, ewentualnie podjęło pracę. Jeżeli chodzi o wyniki maturalne, to na 137 uczniów tylko 1 osoba nie zdała egzaminu. Uczniowie I LO w Łapach zajmują też wysokie lokaty w zakresie rywalizacji sportowej, konkursach i olimpiadach.”
         Następnie głos zabrała Pani Danuta Bojczuk – Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach: „Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach przejął tradycję wszystkich szkół zawodowych w Łapach. Pierwsza szkoła zawodowa powstała w 1946 roku. Pierwsze technikum powstało na bazie Liceum Pedagogicznego i był to rok 1967, natomiast w roku 1972 powstał Zespół Szkół Mechanicznych. Nazwa pozostała do dzisiaj, ale szkoła w swoich strukturach skupia wszystkie typy szkół ponadgimnazjalnych i bardzo różnorodne zawody”.
         Pani Dyrektor, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę zebranych na najważniejsze wydarzenia szkolne roku 2006 i 2007.
         Kolejną prezentację przedstawił Wysokiej Radzie Pan Zdzisław Penza – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach powstało w 2001 roku na bazie zlikwidowanych warsztatów szkolnych. CKP organizuje zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe uczniów szkół średnich i zawodowych, a także praktyki studenckie. Docelowo chcemy pełnić też funkcję Ośrodka Doskonalenia Kadr Nauczycielskich. Do zadań centrum należy prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów prowadzących kształcenie zawodowe w zakresie całego lub części programu, prowadzenie zajęć edukacyjnych, przysposobienia do pracy dla uczniów gimnazjów, prowadzenie praktyk zawodowych, doskonalenie nauczycieli praktycznych przedmiotów zawodowych. CKP organizuje również kursy umożliwiające podniesienie kwalifikacji. Tu odbywają się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Prowadzimy systematyczną współpracę z różnymi zakładami pracy, organizujemy dla nich różnego rodzaju kursy.”
         Radny Pan Marian Olechnowicz stwierdził: „Panie Przewodniczący Wysoka Rado, na ostatniej Komisji Oświaty stawiałem wniosek, aby Komisja odwiedziła szkoły, a nie wiedziałem, że we czwartek szkoły przyjadą do nas z konkretną prezentacją. Zobaczyliśmy to, co jest dobre. Moja propozycja jest taka, aby na spokojnie Dyrektorzy placówek przygotowali szczególnie członkom Komisji, ale również nam Radnym główne problemy, które powinny przed nami stanąć do rozwiązania w obecnej kadencji. Dobrze by było, żebyśmy przymiarkę do tego zrobili właśnie w sensie problemów. Myślę, że w imieniu wszystkich Radnych złożę podziękowania za dzisiejsze prezentacje. Dziękuję bardzo”.
         Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zabierając głos zauważył: „Proszę Państwa edukacja i oświata są takimi dziedzinami, że ministerstwo, szczególnie od 20-30 lat, przeszkadza szkołom. Widzieliśmy to w prezentacjach Dyrektorów, że robią wszystko, co mogą, szczególnie dało się to odczuć po reformie oświaty, gdzie postawiono sobie za cel nr 1 zniszczenie szkolnictwa zawodowego. Nie będę podawał przykładów, ale tu można na prostym przykładzie, że zdanie matury wystarczy 30%, a zdanie egzaminu z przygotowania zawodowego wymaga w niektórych dziedzinach 75% punktów. Mam nadzieję, że nowe władze coś zrobią, a jedyny minister, którego zapamiętałem w ostatnich 18 latach to profesor Samsonowicz. Pozostali nie dali się nawet pozytywnie zapamiętać.”
         Rada Powiatu Białostockiego powyższe informacje przyjęła do wiadomości.
 
Ad 14
Podjęcie uchwały w sprawie Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013. 
Pani Maria Marciszewska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013 /zał. nr 25/.
„Panie Przewodniczący Wysoka Rado nie będę może omawiała programu, natomiast chciałabym poinformować Państwa, że Program, który Państwo otrzymaliście w materiałach został doprecyzowany. W załączniku nr 2 do Programu zawarty jest wniosek o przyznanie dotacji z budżetu Powiatu Białostockiego. Te wzór wniosku jest skierowany do samorządów gminnych, w związku z tym zmieniliśmy trochę zapis pkt 1 tego wniosku i w tej chwili on brzmi w ten sposób: „Dane dotyczące podmiotu ubiegającego się o dotację i tutaj dane teleadresowe gminy, adres, telefon, fax, żeby jednoznacznie określić, że wniosek ten mogą tylko składać gminy. W pkt 3 programu dopisano na str. 5 „W ramach realizacji ww. zadań z zakresu upowszechniania kultury i ochrony dóbr kultury Zarząd Powiatu Białostockiego może ogłosić otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Oferty należy składać zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Zlecenie realizacji zadania nastąpi w trybie wsparcia bądź powierzenia zadań poprzez udzielenie dotacji na dofinansowanie ich realizacji.”
Takie zmiany zostały wprowadzone w tym programie. Określono w nim też cele. Jest zamieszczony wykaz imprez kulturalnych na terenie Powiatu Białostockiego, który jest dokumentem otwartym, który w miarę potrzeb może być aktualizowany i zmieniany”.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji.
Pani Anna Grycuk Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zapoznała zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
Radny Pan Zenon Żukowski zauważył: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado wykaz najważniejszych imprez kulturalnych na terenie Powiatu Białostockiego pkt. 5, jeżeli ktoś może rozszerzyć ten temat to proszę”.
Pani Maria Marciszewska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego wyjaśniła: „Szczegółowo w tej chwili nie jestem w stanie podać, jak było w roku poprzednim, natomiast, jeżeli jest taka potrzeba to na następną Radę przygotuję szczegółową informację”.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/119/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie Powiatowego Programu Upowszechniania Kultury w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013 /zał. nr 26/.
 
Ad 15
Podjęcie uchwały w sprawie Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013. 
Pani Maria Marciszewska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym projekt uchwały w sprawie Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013 /zał. nr 27/.
„Panie Przewodniczący Wysoka Rado w tym programie również te same zmiany nastąpiły, jak w poprzednim programie. Również zał nr 2 do programu został uzupełniony o dane teleadresowe gminy, żeby było wiadomo, że dotyczy to gmin, a także w pkt 5 została zawarta informacja na podstawie jakiego przepisu mają oferenci składać wniosek oraz rozliczać dotację, jeżeli będzie ogłoszony konkurs ofert. Zamieszczone jest też jako zał nr 1 do programu wykaz imprez sportowych w Powiecie Białostockim. Jest on również otwarty, a więc w przyszłych latach może być również uzupełniany o imprezy, które zostaną zgłoszone przez nasze gminy”.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji.
Pani Anna Grycuk Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zapoznała zebranych z pozytywną opinią Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/120/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie Powiatowego Programu Kultury Fizycznej i Sportu w Powiecie Białostockim na lata 2008-2013 /zał. nr 28/.
 
Ad 19
Przyjęcie informacji dotyczącej problematyki zimowego utrzymania dróg powiatowych.
Pan Marek Jędrzejewski Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zapoznał zebranych z informacją dotyczącą problematyki zimowego utrzymania dróg powiatowych /zał. nr 29/.
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado zimowe utrzymanie dróg na terenie Powiatu Białostockiego jest prowadzone na dwa sposoby, wzorem lat ubiegłych, tj. częściowo siłami gmin, a częściowo siłami wykonawców wyłonionych przez PZD w drodze przetargu nieograniczonego Tam, gdzie gminy utrzymują nasze drogi w roku 2008 oczekujemy już w tej chwili na podpisanie tylko dwóch umów i porozumień. Dotyczy to Gminy Juchnowiec Kościelny i Wasilków, natomiast pozostałe są już podpisane przez obie strony tj. Zarząd Powiatu Białostockiego i daną gminę. Drogi na terenie powiatu Białostockiego utrzymywane są w standardzie V, określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1994 roku i to są wymagania minimalne”.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację dotyczącą problematyki zimowego utrzymania dróg powiatowych.
 
Ad 20
Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dot. przebudowy drogi wojewódzkiej nr 678 na odcinku Białystok – Kleosin. 
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński zreferował zebranym potrzebę podjęcia uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dot. przebudowy drogi wojewódzkiej nr 678 na odcinku Białystok – Kleosin /zał. nr 30/.
„Szanowni Państwo, otrzymaliście projekt stanowiska Rady Powiatu Białostockiego dotyczący faktu, iż odcinek drogi Białystok –Kleosin zgodnie z tym, co tu jest napisane został wycofany decyzją Zarządu Województwa z finansowania w ramach listy indykatywnej, czyli takiej, na której jak projekty się znajdą do nie jest wymagany konkurs. Historia jest taka, że we wrześniu taka lista została opracowana i tam był odcinek drogi Białystok – Kleosin i prowadził prawie do miejsca, w którym miał być węzeł na obwodnicy Białegostoku, natomiast w październiku to zostało zdjęte i na dzień dzisiejszy ta droga nie ma szans, żeby znaleźć się na tej liście, a tym samym jej możliwości remontowe są bardzo niewielkie. Biorąc realnie pod uwagę możliwości finansowe Urzędu Marszałkowskiego, dlatego nam zależy, żeby ta droga była. To jest najbardziej uczęszczana droga wojewódzka w województwie. 15 tysięcy pojazdów na dobę, to nawet niektóre drogi krajowe tego nie mają takiego wskaźnika. Stąd też przygotowany projekt stanowiska Rady Powiatu w tej sprawie, który zostanie przesłany do Zarządu Województwa, żeby jeszcze raz rozpatrzył tą sprawę”.
Radna Pani Bożena Nienałtowska podkreśliła, iż sprawa ta wymaga poparcia: „Mamy w Kleosinie prawie 5 tysięcy mieszkańców. Około 5 tysięcy studentów dojeżdża do Wydziału Zarządzania Politechniki, który także znajduje się w Kleosinie, a na wszystkich spotkaniach wiejskich, w których brałam udział zawsze byłą poruszana sprawa tej ulicy. Jest to naprawdę problem „palący” dla mieszkańców Kleosina i okolicznych miejscowości. Także z całego serca proszę o poparcie i wszelkie starania i gdybym mogła zapytać czy istnieje jakiś logiczny powód dla którego ta droga została wycofana z projektu, czy ktoś umiałby na to pytanie odpowiedzieć”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński stwierdził, iż nie są mu znane przyczyny takiego postępowania. „Wiem, że w to miejsce została wprowadzona droga Tykocin – Krypno”.
Radny Pan Zenon Żukowski zauważył: „Czy nie należałoby, aby ten nasz apel wsparli mieszkańcy gminy Juchnowiec, czyli mieszkańcy Kleosina. Być może potrzebne są jakieś podpisy, coś, co upubliczniłoby tą sytuację. Gmina niech się do tego jeszcze przyłączy”.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/121/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 678 na odcinku Białystok – Kleosin /zał. nr 31/.
 
Ad 21
Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego. 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zreferował zebranym potrzebę podjęcia uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 32/.
„Do Starostwa Powiatowego i Burmistrza Łap wpłynęła informacja sugerująca zamiar likwidacji. Jest to forma zapytania, jakie czynności należy wykonać, zgodnie z przepisami dot. ochrony środowiska w przypadku likwidacji cukrowni i demontażu urządzeń. Natomiast do Burmistrza Łap, jakie kroki należy poczynić w związku z tym, że jest planowana likwidacja cukrowni. To spowodowało działania różnych środowisk. W Łapach zebrali się wszyscy zainteresowani, przedstawiciele plantatorów, posłowie i rozpoczęła się akcja, która ma na celu utrzymanie tej cukrowni. Stanowisko Rady Powiatu jest jednym z elementów tej kampanii, która ma na celu utrzymanie cukrowni. Sprawa ewentualnej likwidacji cukrowni jest bardzo realna. Z decyzji podjętych przez Unię Europejską wynika, chodzi tutaj o porozumienie na szczeblu międzypaństwowym, w ramach międzynarodowej organizacji handlu, gdzie państwa Unii zmuszone były złagodzić pewne rygory ograniczenia dla cukru spoza Unii, w wyniku czego zostały podjęte działania mające na celu ograniczenie produkcji cukru. Takie ograniczenie dotyczy też Polski. Proces restrukturyzacji cukrowni następował w poprzednich latach. Sporo cukrowni zostało zamkniętych. W tej chwili w kraju istnieje praktycznie 5 wielkich koncernów i w każdym z nich jest po kilka cukrowni i każdy z tych koncernów te cukrownie zamyka. Jeżeli chodzi o polski cukier – to jest 11 cukrowni i są zamiary, żeby ograniczyć liczbę cukrowni do 7. Tak więc nie tylko Łapy są zagrożone, ale też inne cukrownie. Po pierwsze, Polska musi ograniczyć limity cukru, a po drugie jest pęd ogólny do tego, aby funkcjonowały tylko zakłady najlepsze i najwydajniejsze i aby ta produkcja cukru była konkurencyjna i w tej ogólnej sytuacji znajduje się cukrownia w Łapach. Natomiast tu jest jedna rzecz wyjątkowa. Pozostałe cukrownie są tak rozmieszczone, że w niedalekiej odległości od siebie są 2-3 cukrownie, więc zamknięcie jednej cukrowni powoduje, że rolnicy mogą swój surowiec ulokować w innych cukrowniach. Na naszym terenie Polski północno-wschodniej została już zamknięta cukrownia w Sokołowie, więc Łapy są jedyną cukrownią w t5ym okręgu i zamknięcie tej cukrowni spowoduje, że po pierwsze zostanie wyłączonych ponad 2.000 plantatorów, a po drugie, w cukrowni zatrudnionych jest prawie 300 osób –pracowników stałych i 300 osób- pracowników sezonowych. Jest kilkaset kooperantów. Dla takiego miasta, jak Łapy zamknięcie takiego zakładu, przy tym kiedy są jeszcze trudności w innych dziedzinach, to byłaby klęska, także dlatego jest to sprawa bardzo ważna zarówno dla władz miasta, władz powiatu i wszystkich tych, którzy są z tą produkcją związani. W tym naszym apelu wnosimy do wszystkich, którzy mogliby pomóc w sprawie o działania mające na celu pozostawienie tej cukrowni, natomiast projekt uchwały wraz ze stanowiskiem Państwo macie.”
Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił swoje obawy: „Ja się boję, abyśmy nie wylali dziecka z kąpielą, bo załatwienie sprawy poprzez tylko nasze stanowisko to trochę za mało. W związku z tym, że jesteśmy powiatem rolniczym, że większość plantatorów jest z naszego terenu, wydaje mi się, że stanowisko tylko w kierunku Łap i okolicznych mieszkańców to kropla w morzu. Należy uwydatnić w tym stanowisku, że jest tutaj około 2.000 plantatorów. To są rolnicy, którzy próbują żyć z produkcji buraka i rzecz w tym, że należałoby moim zdaniem rozszerzyć ten temat w kierunku rolników, w kierunku zorganizowania spotkania producentów zrzeszonych w związkach i najważniejszy temat jest taki, że jeżeli damy sygnał, że coś tam złego się dzieje, to może być sytuacja taka, że część rolników z tematów ucieknie. Wezmą pieniądze z Unii za zaprzestanie produkcji, z jednej strony, a z drugiej strony postawią w stan upadłości naturalnej tę cukrownię. Nic dobrego te działania nie przyniosą, jeżeli nie pójdziemy w kierunku rolników. Tu należy się z nimi spotkać i rozmawiać”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił: „Krajowa Spółka Cukrowa wysłała do wszystkich plantatorów informację z zapytanie i zadeklarowaniem się, czy taki rolnik jest gotów, oczywiście za „grube” EURO zrzec się produkcji cukru. Rolnicy – producenci buraka cukrowego taką informację mają złożyć do 30 listopada br. w Agencji Rynku Rolnego. Te wnioski tam wpływają i Agencja ma już pewną wiedzę.”
Radny Pan Zenon Żukowski wchodząc w słowo zauważył: „To rolnik decyduje o tym. Ja myślę, ze jeżeli zorganizujemy, w ramach Komisji Rolnictwa, albo w ramach działalności podstawowej Rady Powiatu takie spotkanie z rolnikami… Proszę nie spłycać tematu, bo to jest temat bardzo poważny dla rolników szczególnie. Ja jestem członkiem Komisji Rolnictwa nie przypadkowo, bo ponieważ pewne zagadnienia znam.”
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz dodał: „Projekt naszego stanowiska jest zbieżny ze stanowiskiem, które już zostało przesłane przez Związek Plantatorów , przez Izbę Rolniczą i jeszcze inne dwie organizacje, więc mu tutaj to wspieramy tylko. Wszystkie te organizacje miały swoją reprezentację na spotkaniu i tam wypracowano główny kierunek działania, który zmierza do tego, że ponieważ Krajowa Spółka Cukrowa musi podjąć decyzję, którą cukrownię w pierwszej kolejności wygasić, żeby nie miało to charakteru ogólnych protestów i ubolewań, należy wskazywać na rzeczy bardziej istotne i merytoryczne. Tutaj najbardziej istotną rzeczą jest to, że w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego bardzo ważnym elementem jest produkcja rolna, bo tutaj nie ma wielkiego przemysłu. Te zmiany są bardzo niekorzystne dla tego regionu. To jest region biedny zarówno w skali kraju, jak i Europy i to są działania sprzeczne z założeniami UE. Natomiast problem jest jeszcze innej natury, tej sprawy będzie się starało bronić 15 posłów różnych opcji. Inne cukrownie mają lobbing w postaci 50 – 70 posłów. W tej chwili walczą o utrzymanie cukrowni na swoim terenie. Temat jest więc bardzo trudny. Nasze stanowisko, moim zdaniem nie zaszkodzi. Jest uzgodnione, co do kierunku działań. Natomiast z tych prezentacji, które dzisiaj wdzieliśmy, w Powiecie Białostockim obszar uprawy buraka jest stosunkowo duży. Myślę, że Komisja Rolnictwa może zaprosić na spotkanie co większych plantatorów i wymienić wiedzę w tym zakresie i Ci rolnicy też mogą, jakby nas wesprzeć, natomiast kwestia tych limitów produkcyjnych, sprzedaży, wycofywania się ona jest tak ustawiona, że praktycznie rolnik, który ma taką uprawę na powierzchni kilku hektarów, jeżeli zrezygnuje to ma miesięcznie pieniądze rzędu 1.000 zł i to jest kwestia wyboru rolnika. BO nie pracując przez kilka lat może otrzymywać pieniądze, albo na tym polu siać pszenicę. To, co my możemy w tej chwili zrobić, to podjąć to stanowisko. Takie były oczekiwania władz cukrowni, takie były oczekiwania z tego spotkania”.
Radny Pan Marian Olechnowicz stwierdził: „My możemy naciskać plantatorów, rozmawiać z posłami, natomiast Spółka wystąpiła z pismem o wyrażenie stanowiska i my musimy stanowisko takie zająć w treści. Po przeczytaniu tego stanowiska proponuję wykroić ten fragment na drugiej stronie od wyrazu „zamiar likwidacji cukrowni spowoduje…” aż do wyrazów „i całe środowisko z tym związane…”, dlatego, żeby tekst pozostał tylko w sensie merytorycznym.
Wniosek Pana Mariana Olechnowicza został poddany pod głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego przy 19 głosach „za” i 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęła wniosek Radnego Pana Mariana Olechnowicza.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XIII/122/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie stanowiska Rady Powiatu Białostockiego w sprawie zamiaru likwidacji „Cukrowni Łapy” w Łapach /zał. nr 33/.
 
Ad 22, 23
Podjęcie uchwały w sprawie powiadomienia Skarbnika i Sekretarza Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego. 
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zreferował zebranym projekty uchwał:
·         w sprawie powiadomienia Skarbnika Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego /zał. nr 34/,
·          w sprawie powiadomienia Sekretarza Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego /zał. nr 35/,
 „ Dotyczy to osób, które, w uproszczeniu można powiedzieć, ukończyły 35 lat i ponieważ pracodawcą dla Skarbnika i Sekretarza jest Rada Powiatu, stąd przygotowane zostały stosowne projekty uchwał. Takie oświadczenia mamy obowiązek składać. Będą one przekazywane do Instytutu Pamięci Narodowej, który na podstawie posiadanych dokumentów będzie to analizował. Skutkuje to tym, że w ustawie jest zapis, że kto złoży fałszywe oświadczenia, może mieć zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 10 lat. W imieniu Zarządu występuję do Wysokiej Rady z prośbą o podjęcie uchwał dotyczących Sekretarza i Skarbnika”.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwały:
·      Nr XIII/123/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie powiadomienia Skarbnika Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego /zał. nr 36/.
·      Nr XIII/124/07 z dnia 29 listopada 2007 roku w sprawie powiadomienia Sekretarza Powiatu Białostockiego o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego  /zał. nr 37/.
 
Ad 24
Interpelacje i zapytania Radnych.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał zebranym interpelację Pani Anny Grycuk, złożoną w formie pisemnej do Rady Powiatu, odczytując jej treść /zał. nr 38/.
         Głos w tej sprawie zabrał Pan Zenon Żukowski: „Bardzo dobrze znam ten temat z racji wykonywanej pracy. Co roku są odnawiane umowy na korzystanie z przystanków PKS-u. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich z nieznanych przyczyn, nie wyjaśniając dlaczego, zabronił zatrzymywania się na przystankach autobusowych wszystkim przewodnikom, także to nie tylko Białystok, ale i Siemiatycze i wszyscy przewoźnicy, którzy przywożą do Białegostoku pasażerów. Ja rozumiem stanowisko takie na przystanku przy ulicy Piłsudskiego na wysokości Hotelu Gołębiewskiego, ponieważ tam rzeczywiście stwarza to zagrożenie. Natomiast nie ma najmniejszych przeciwwskazań, by w każdym innym miejscu była możliwość zatrzymywania się. To jedyne miejsce można uznać, że jest niebezpieczne.”
         Radny Pan Romuald Wiszniewski potwierdził, iż jest to bardzo ważny problem, szczególnie dotyczący młodzieży dojeżdżającej do szkół, aby np. jadąc z Zabłudowa jechać, aż do dworca PKS i potem wracać na obrzeża Białegostoku do szkoły rolniczej. Pan Radny poddał pod rozwagę zorganizowanie spotkania z przedstawicielami miasta Białegostoku w tej sprawie.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż odpowiedzi na interpelacje złożone na poprzedniej Sesji zostały udzielone Radnym w formie pisemnej, ale jeżeli ktoś z Radnych ma życzenie zapoznać się z ich treścią, to są w dokumentach znajdujących się w Biurze Rady.
         Kolejnym mówcą był Pan Ryszard Antoni Berensztejn: „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni składałem do Pana Dyrektora PZD interpelację w sprawie „jodełki” w Oleszkowie. Dziękuję Dyrektorowi, wersja oszczędnościowa stoi. Także jest mi bardzo miło. Panie Dyrektorze, jak również z przepustem w Czarnej Wsi Kościelnej został zrobiony porządek. Jest tylko jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym poruszyć, kwestia drogi Ogóły – Czarna Wieś Kościelna, chodzi to o jej wyrównanie.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapoznał także zebranych z pismem mieszkańców ul. Kolejowej w Klepaczach w sprawie budowy drogi /zał. nr 39/. Powyższa sprawa została przekazana Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku, celem dalszego prowadzenia.
Radny Zenon Żukowski ponowił apel do Zarządu Powiatu Białostockiego o zajęcie się sprawą budowy masztu telefonii komórkowej: „Sprawa jest nie wiadomo, w jakim miejscu. Sprawa dotyczy posadowienia masztu w Wasilkowie. Rada Miejska w Wasilkowie podjęła decyzję, że nie, jednak jakby zostaje to dalej tematem nie do załatwienia. Panie Starosto, czy można w jakikolwiek sposób załatwić tą sprawę. Ja nie mówię o tym, że jest zła wola. Mówię tylko o tym, że jest jakby temat bardzo bulwersujący i niepotrzebnie stwarzamy jakby sytuacje konfliktowe, aż do granic wytrzymałości ludzkiej. Nie chciałbym, aby na moim osiedlu, gdzie mieszkam powstały jakieś sytuacje wyjątkowe, związane z blokowaniem tej budowy, żeby dochodziło do jakichkolwiek ekscesów”.
Pani Elżbieta Karina Kurzewska wyjaśniła: „Proszę Państwa cały problem w tej sprawie stworzył się już po wydaniu pozwolenia na budowę. Pozwolenie zostało wydane na podstawie dokumentów wydanych przez Burmistrza Wasilkowa. W momencie, kiedy my otrzymaliśmy prawomocną decyzję lokalizacyjną, prawomocną decyzję środowiskową i wszystkie dokumenty, to nie mamy prawa odmówić wydania pozwolenia na budowę. Na tym etapie Starostwo nie może już zrobić nic, natomiast ze swojej strony, na spotkaniu, w którym uczestniczyli również przedstawiciele mieszkańców Wasilkowa, powiedziałam krok po kroku, co można jeszcze zrobić, aby tę decyzję wzruszyć. Tu się muszę przyznać, że tak, jakbym działała przeciwko sobie, bo to będzie wzruszenie naszej decyzji, ale skoro to leży w interesie mieszkańców, powiedziałam, ci mają zrobić i te kroki zostały podjęte. Oni złożyli co prawda odwołanie, ale ponieważ nie byli stronami, wobec czego to odwołanie nie mogło być uznane i tą sprawę Wojewoda umorzył. Natomiast z tego, co jest mi wiadomo, pewnie wszczęte zostanie postępowanie nieważnościowe, do czego Wojewoda zawsze jest, na wniosek osób zainteresowanych, zobowiązany przeprowadzić takie postępowanie i z tego, co jest mi wiadomo, takie rzeczy zostały złożone, łącznie z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Także to nie jest zakończona sprawa. Było też podpowiedziane, że mogą wzruszyć decyzję lokalizacyjną, spróbować wzruszyć decyzję środowiskową. Panie Radny, ja powiedziałam im wszystko, co mogą w tej sprawie zrobić, a przy moim doświadczeniu, to naprawdę wiem, co mogę podpowiedzieć i z tego, co jest mi wiadomo oni się zastosowali do tego i teraz wszystko jest w rękach Wojewody”.
Radny Zenon Żukowski zgłosił kolejne zapytanie, które dotyczyło finansowania powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz możliwości zwiększenia tego funduszu. „Proszę Państwa, w związku z tym, że mam inne doświadczenie, bo jestem płatnikiem środków i to dużych na ten fundusz, że mnóstwo firm nie płaci, dlatego, że nie ma komu przypomnieć im o tym obowiązku, bo ustawa jest sformułowana w ten sposób, że zakład ma obowiązek, czyli nie daje jakby nakazu. Ja myślę, że choćby nawet na przykładzie transportu, mamy Wydział Komunikacji, który wydaje zezwolenia na prowadzenie np. transportu towarowego i posiada informacje, co do firm, które prowadzą taką działalność. Można byłoby choćby spytać Urząd Marszałkowski, czy i które przedsiębiorstwa płacą, a które powinny. Proszę Państwa, tam jest duża kasa, która nie wpływa tylko dlatego, że nie ma nakazu. Jeżeli chodzi i Powiat Siemiatycki, tylko PKS płaci za transport, nikt więcej, a kasa wpływa do powiatu. Ja podejrzewam, że w Powiecie Białostockim jest podobnie.”
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zabierając głos w dyskusji zauważył, iż sprawa powyższa wymaga zbadania, dlatego też zostaną podjęte stosowne kroki, w celu zbadania powyższej sprawy.
 
Ad 25
Wnioski i oświadczenia Radnych.
         W punkcie wnioski i oświadczenia Radnych o głos poprosił Radny Pan Marian Olechnowicz: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, mogłem się pomylić co do punktów, w których mam wystąpić, ale chciałbym odnieść się do słów Pana Przewodniczącego mówiących o tym, by nabrać tempa, jeśli chodzi o debatę związaną z budżetem, żeby w następnym tygodniu spotkały się Komisje, a pod koniec tygodnia Przewodniczący Komisji i Komisja Finansowa. Moja propozycja jest taka, po konsultacji z grupą Radnych. Projekt budżetu był wstępnie na Komisjach czytany, natomiast to jest tak głęboki temat, że wspólna Komisja Budżetowa wraz z Przewodniczącymi stałych Komisji winna się odbyć dopiero za 2 tygodnie, bo to jest obszerny materiał do czytania, to jest 75 stron”.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski wyjaśnił: „Proszę Państwa, nie jest to założenie konieczne, ale następna Sesja będzie zwołana 20 grudnia 2007 roku, inaczej nie damy radę, bo kolejny czwartek to jest już pierwszy dzień po świętach, więc tu nie możemy zrobić czegoś takiego, że Komisje nie będą miały jak się zebrać. Termin jedyny, który mamy do dyspozycji to 20 grudnia 2007 roku- czwartek.”
Radny Pan Marian Olechnowicz: „Moja propozycja jest taka, Panie Przewodniczący i Przewodniczący Komisji, gdyby Komisje spotkały się w czwartek, piątek, a nawet w sobotę to połączone siły, czyli Komisja Budżetu i Przewodniczący stałych Komisji w poniedziałek lub wtorek za 1,5 tygodnia, dlatego, że może byśmy wtedy głębiej podeszli do tematu i sprawniej skończyli.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski dodał: „Proszę Państwa, żeby zachować jakieś granice przyzwoitości wysłania materiałów, proponuję, aby Komisje spokojnie pracowały nad budżetem bez żadnego poganiania, 10 grudnia 2007 roku to jest poniedziałek, kiedy zbierze się Komisja Budżetowa wraz z Przewodniczącymi Komisji i w tym momencie wyjdzie, że trochę wyślemy więcej niż tydzień przed sesją materiały, abyście Państwo nie mieli potem pretensji, że powiedzmy nie dwa tygodnie wcześniej. Zostawimy więcej czasu na czytanie budżetu. W następny poniedziałek, tj. 10 grudnia br.  spotka się Komisja Budżetowa wraz z Przewodniczącymi Komisji, daje swoje uwagi, a koło czwartku, tydzień przed Sesją wysyłamy do Państwa materiały. Czy wszystkim odpowiada to rozwiązanie”.
Radny Pan Romuald Wiszniewski poprosił, by Komisji nie zwoływać w następny czwartek i piątek.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski dodał: „Proszę Państwa, ja nie narzucam nikomu spotkań Komisji. Ustalamy tylko, że Komisja budżetu wraz z Przewodniczącymi stałych Komisji spotka się 10 grudnia 2007 roku”.
Radny Zenon Żukowski przedstawił Wysokiej Radzie decyzję /propozycję/, jaką podjął Klub PiS i LPR w kwestii propozycji Wiceprzewodniczących poszczególnych Komisji:
·      Komisja Infrastruktury Technicznej – Pan Antoni Bogdan
·      Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pan Wojciech Bukłaha
·      Komisja Budżetu i Finansów – Pan Jan Ambrożej
·      Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pan Marian Olechnowicz
·      Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – Pan Romuald Wiszniewski
·      Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu – Pan Marcin Oblacewicz.
 
Ad 26
            Przyjęcie protokołu z poprzedniej XII Sesji RPB.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XII Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 25 października 2007 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
         Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad jego przyjęciem.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr XII/07 z dnia 25 października 2007 roku.
 
Ad 21
            Sprawy różne.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski odczytał zebranym treść pisma Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Razem” z Czarnej Białostockiej /zał. nr 40/. Jest to prośba o ujęcie w budżecie 37.262 zł na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej. Sprawa ta została przekazana do Zarządu Powiatu, cele ujęcia do rozważań na etapie prac nad budżetem Powiatu.
         Radny Pan Walenty Sic odniósł się do odpowiedzi otrzymanej w kwestii wyboru przedstawicieli Rady Powiatu do rad społecznych ZOZ-ów o zasięgu wojewódzkim. „Ja po prostu pytam o to, czy zostały całkowicie zmienione składy, czy zmniejszono, czy tylko część Radnych wymieniono, czy taka sama jest ilość przedstawicieli w radach społecznych, czy została zmniejszona”.
Radny Pan Romuald Wiszniewski potwierdził: „Tak, Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie Radni, skład naszych przedstawicieli został zmniejszony do 5. Nie wiadomo skąd są Ci przedstawiciele.”
Pan Marek Żmujdzin stwierdził, iż jest przedstawicielem powiatu w Radzie Społecznej ZOZ-u w Choroszczy i nie dokonano żadnej zmiany.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski stwierdził, iż pewnie zostały utrzymane dotychczasowe składy rad.
Natomiast, Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził, iż z posiadanych informacji, wynika, że spotkania Rady Społecznej, w której był przedstawiciele miała już swoje posiedzenia, a mimo tego, iż nie otrzymał on żadnego pisma o wygaśnięciu tej funkcji, nie otrzymuje zaproszeń na posiedzenia. Pan Zenon Żukowski stwierdził, iż informacja jest nie do końca prawdziwa i poprosił jeszcze raz o sprawdzenie tych informacji.
Pan Starosta poprosił o złożenie interpelacji w tej sprawie, co umożliwiłoby Zarządowi wystąpienie z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy przez Marszałka.”Z przepisów prawa wynika tak, że Marszałek ma wolną wolę. Może uwzględnić propozycje Rady Powiatu lub nie, natomiast jeżeli byłaby interpelacja, pokazalibyśmy całą procedurę i zapytali, czy są przewidywane zmiany w tej sytuacji”.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
 
 
 
Ad 22
Zamknięcie obrad XIII Sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XIII Rady Powiatu III kadencji, w dniu 29 listopada 2007 roku, o godz. 1804.
 
Podpisał:
Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: S. Gołaszewski

Opublikował: Monika Kropiewnicka

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 29-11-2007

Data udostępnienia w BIP: 15-02-2008 08:27

Data modyfikacji informacji: 15-02-2008 08:27