sesja nr VIII z dnia 24. 05. 2007r.

Or.V.0041- 8/07
 
 
Protokół Nr VIII / 07
z obrad VIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 24 maja 2007 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady VIII Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 24 maja 2007 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1,2 i 3/.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Nieobecny był Pan Grzegorz Jakuć /nieobecność usprawiedliwiona/.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zwrócił się do Zarządu powiatu z prośbą, licząc na zrozumienie: „Nie my, jako Prezydium jesteśmy od dyscyplinowania obiegu dokumentów w Starostwie, dlatego zwracamy się z tym do Zarządu. Proszę Państwa, nie może tak być, jak było w tym miesiącu z obiegiem dokumentów i materiałów wysyłanych na Sesję. Obowiązek statutowy nakłada na nas obowiązek wysłać zawiadomienie o sesji na 14 dni przed planowaną Sesją. Natomiast materiały, najpóźniej wysłać 7 dni przed Sesją. Doskonale rozumiem wszystkie rzeczy, które zdarzają się na bieżąco i które zdarzają się po tym terminie 7 dni, a wymagają natychmiastowego, bardzo szybkiego załatwienia sprawy, natomiast nie rozumiem takiej sytuacji, że Zarząd obradował tydzień temu, w czwartek, materiały zaś są przekazane w piątek i to o takiej godzinie, że możemy je wysłać dopiero w poniedziałek. My te dokumenty wysłaliśmy, ale taka sytuacja nie może być standardem. Bardzo prosimy, aby Zarząd na drugim posiedzeniu w sprawie zatwierdzenia materiałów na Sesję przygotowywał je na tyle wcześniej, aby w czwartek po południu mogły być wysłane. My nie jesteśmy w stanie ciągle prosić, by te dokumenty do nad docierały na czas. Proszę publicznie, aby dokumenty docierały do nas na tyle wcześnie, abyśmy mogli przynamniej w tych planowych rzeczach statutowe terminy dotrzymywać.”
Przewodniczący obrad odczytał projekt porządku dziennego VIII Sesji RPB, który został przesłany radnym. 
Wicestarosta Białostocki – Pan Adam Kamiński w imieniu Zarządu Powiatu poprosił o wprowadzenie do porządku obrad 4 punktów:
·          jako pkt. 7 proponuje się wprowadzenie punktu w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś –Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Zintegrowany system transportowy Powiatu Białostockiego zmierzający do redukcji niedostępności oraz peryferyjności obszarów przyległych do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Polska – Białoruś”/”,
·          jako pkt. 8 proponuje się wprowadzenie punktu w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Rozwój transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Polsko – Białorusko – Ukraińskie Targi Turystyczne. Wsparcie bazy sportowo-dydaktycznej”/”,
·          jako pkt. 9 proponuje się wprowadzenie punktu w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań w związku z ubieganiem się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica”/,
·          jako pkt. 14 proponuje się wprowadzenie punktu w brzmieniu: „Rozpatrzenie skargi Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego na Starostę Powiatu Białostockiego”.
 Innych uwag do porządku obrad nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący poddał pod głosowanie poszczególne wnioski o zmiany w porządku obrad. Wszystkie poprawki Rada przyjęła jednogłośnie.
Proponowany porządek obrad przyjęto, jednogłośnie do realizacji, w brzmieniu:
1.       Otwarcie obrad VIII Sesji Rady Powiatu.
2.       Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.       Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady Powiatu.
4.       Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok.
5.       Podjęcie uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania w jednostkach organizacyjnych Powiatu.
6.       Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok.
7.       Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś –Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Zintegrowany system transportowy Powiatu Białostockiego zmierzający do redukcji niedostępności oraz peryferyjności obszarów przyległych do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Polska – Białoruś”/.
8.       Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Rozwój transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Polsko – Białorusko – Ukraińskie Targi Turystyczne. Wsparcie bazy sportowo-dydaktycznej”/.
9.       Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań w związku z ubieganiem się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica”/.
10.    Informacja o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie powiatu ref. Powiatowy Inspektor Sanitarny.
11.    Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii – ref. Powiatowy Lekarz Weterynarii.
12.    Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu – ref. Miejski Komendant Policji w Białymstoku.
13.    Informacja o stanie bezpieczeństwa p.poż. na terenie powiatu – ref. Miejski Komendant Straży Pożarnej w Białymstoku.
14.    Rozpatrzenie skargi Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego na Starostę Powiatu Białostockiego.
15.    Interpelacje i zapytania Radnych.
16.    Wnioski i oświadczenia Radnych.
17.    Przyjęcie protokołu z poprzednich VI i VII Sesji RPB.
18.    Sprawy różne.
19.     Zamknięcie obrad VIII Sesji RPB.
 
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym na piśmie /zał. nr 4/.
Poinformował zebranych, iż od 26 kwietnia 2007 roku do 24 maja 2007 roku Zarząd Powiatu obradował na5 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:
·         dotyczących majątku powiatowego,
·         związanych z drogami powiatowymi,
·         związanych z ochroną zdrowia i opieką społeczną,
·         dotyczących oświaty, kultury i sportu,
·         dotyczących finansów i budżetu.
               Ponadto Zarząd:
-        podjął uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia miesięcznego dla Dyrektora SP ZOZ w Łapach,
-        przyjął wyjaśnienia Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, w związku z protestem Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego ABURUS dotyczącym przetargu na zakup maszyny sprzątającej,
-        przyjęto sprawozdania z realizacji gminnego planu gospodarki odpadami gmin: Juchnowiec Kościelny, Wasilków, Czarna Białostocka, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Gródek oraz podpisano ponaglenia do gmin, które sprawozdań nie złożyły,
-        udzielał odpowiedzi na interpelacje i zapytania Radnych,
-        brał udział w posiedzeniach Komisji stałych Rady Powiatu.
                                   Starosta Powiatu i członkowie Zarządu uczestniczyli w:
-        obchodach podlaskich uroczystości Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
-        obchodach V rocznicy istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej,
-        Festynie w Zawadach organizowanym przez Urząd Gminy i Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadach,
-        Eliminacjach Powiatowych XV Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja” w Nowym Aleksandrowie,
-        Targach Turystycznych „TOURTEC 2007” w Jeleniej Górze,
-        Uroczystościach upamiętniających 72 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego,
-        Konferencji i uroczystościach związanych ze wspomnieniem Świętego Izydora Oracza,
-        „majówce ze Strażą Pożarną” organizowaną przez Burmistrza i zarząd OSP w Czarnej Białostockiej,
-        spotkaniu Prezydentów Miast i Starostów oraz Burmistrzów, związanym z powołaniem Komitetu organizacyjnego „Podlasie na EURO 2012”,
-        szkoleniu specjalistów PUBLIC RELATIONS,
-        Miejskich Uroczystościach Obchodów Dnia Strażaka 2007 w Komendzie Miejskiej PSP w Białymstoku.
                Radny Pan Jan Ambrożej podziękował Panu Staroście, Zarządowi Powiatu i Wydziałowi Spraw Społecznych za nadanie biegu interpelacji dotyczącej uzyskania uprawnień do stypendiów dla uczniów szkół zawodowych. Myślę, pójdźmy dalej za ciosem i zobowiążmy dyrektorów, by przynajmniej po jednej klasie szkoły zawodowej utworzyć”.
                Radny Pan Ryszard Berensztejn poprosił Zarząd Powiatu, by w informacji o pracach Zarządu Powiatu między Sesjami Rady podawane informacje były bardziej szczegółowe: „W tym sprawozdaniu odnośnie rozpatrywania wniosków dopisywać czy to rozpatrzono pozytywnie, czy negatywnie. Gdyby można było takie uściślenia robić, to by dobrze było.”
                Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz zaznaczył: „Nie zawsze jest tak, że przy pierwszym rozpatrzeniu Zarząd podejmuje decyzję. Czasami przekazuje sprawę do analizy i na kolejnym posiedzeniu wraca do tematu. Dla usystematyzowania można się umówić, ze jeżeli sprawa będzie załatwiona, to napiszemy czy pozytywnie czy negatywnie, a jeżeli nie będzie załatwiona to znaczy, że wpłynęło, zarząd się zapoznał, ale sprawa podlega dalszej analizie”.
                Radna Pani Sylwia Rząca poprosiła o wyjaśnienie o dofinansowanie jakiego sprzętu medycznego Dyrektor SP ZOZ w Łapach wnioskował oraz jaka kwota może zostać przyznana w ramach tej dotacji. Drugie pytanie dotyczyło tego, jak został rozstrzygnięty przetarg na wynajem pomieszczeń w budynku przy ul. Piaskowej 9 w Łapach. „Z tego, co wiem do przetargu, oprócz Medicusa nie przystąpił żaden inny oferent. Jak to się zakończyło i na jakim jest etapie, bo do tej pory chyba sprawa jeszcze nie została załatwiona”.
                Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „W poprzedniej kadencji tendencja była taka, że ponieważ lekarze rozpoczynają działalność, żeby umożliwić im wynajem za symboliczną złotówkę plus media. Ten okres się skończył i Pan Dyrektor podniósł te stawki i to sprowadzało się do tego, że to jest kilka złotych poniżej 10 zł plus media. Ponieważ te dwa ZOZ-y mają niejako monopol w Łapach doszły do wniosku, że to jest za drogo i złożyły oferty niższe. Teraz załóżmy pozytywne rozpatrzenie oferty, która jest poniżej kosztów i warunków przetargu jest ze strony wymagań niemożliwe. Ze strony zaś administrowania tym budynkiem jest sytuacja taka, że jeżeli koś będzie płacił 2-3 zł za m2, to nie starczy mówiąc w cudzysłowie „sól do kwaśnego mleka”. Nie ma mowy w takiej sytuacji o jakichś remontach, o zachowaniu tej substancji. Jest to tak, że nikt tych ZOZ-ów z tych budynków nie wygania. One użytkują to bezumownie, natomiast sprawa jest w tej chwili otwarta. Jeżeli chodzi o drugie pytanie dotyczące sprzętu, to Pan Dyrektor występował kilkakrotnie o dofinansowanie i to są sprzęty, które Pan Dyrektor potrzebuje: nerka – i tu trwają negocjacje z Miastem Łapy plus do tego urządzenie do badania USG to kwota ok. 150.000 zł. Docelowo Pan Dyrektor chciałby jeszcze wymienić rentgen i tu potrzebna jest kwota ok. 300-400.000zł plus do tego inny drobniejszy sprzęt.”
                Więcej pytań i uwag nie zgłoszono.
                Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu Powiatu między Sesjami przyjęła do wiadomości.
               
                Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jałówce- Pan Jan Steckiewicz prosząc o głos poinformował zebranych: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym serdecznie zaprosić Państwa w imieniu mieszkańców, pracowników oraz w swoim własnym na skromne uroczystości, jakie się odbędą w Domu Pomocy Społecznej w Jałówce dnia 13 czerwca br. . Będą to uroczystości związane z 50-leciem DPS w Jałówce. Liczymy na niezawodne Państwa przybycie, serdecznie zapraszamy”.
Ad 4
                Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, Czy wszyscy Radni zapoznali się z przedłożonym materiałem.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska przedstawiła zebranym projekt uchwały Rady w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 5/:
                „Szanowni Państwo w projekcie uchwały jest tylko jedna zmiana w stosunku do poprzedniej uchwały i polega ona na dopisaniu kwoty 25.000 zł w pozycji – wydatki ogółem na zadania modernizacyjne i inwestycyjne służące ochronie środowiska i gospodarki wodnej. Jest to proponowana dotacja Zespołowi Szkół w Michałowie na część I termomodernizacji budynków szkoły, a konkretnie na wymianę stolarki okiennej w budynku warsztatów szkolnych. Jest to kwota 25.000 zł i w ten sposób na zadania modernizacyjne i inwestycyjne pozostanie jeszcze 55.000 zł do dalszego rozdysponowania”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Radny Pan Zenon Żukowski zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, był taki zawsze zwyczaj, że nasze jednostki, które wypracowywały jakieś pieniądze, to połowę z tych pieniędzy wracało do tych jednostek w różnej formie, czy to zakupów inwestycyjnych, czy w formie pomocy. W jakiejś formie te pieniądze wracały, natomiast tutaj, te pieniądze są wydatkowane nie z tych, które zostały wypracowane przez zakład, ale z funduszu ochrony środowiska, a więc chcę spytać czy tak ma być, czy to ma być normą, czy tamta norma już uległa degradacji”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „ Sprawa jest złożona i może Sesja to nie jest najlepszy moment, żeby się rozwlekać przy omawianiu niektórych spraw. Generalnie bardzo zabiegamy o to, by jednostki wypracowywały jakieś pieniądze i nastawienie Zarządu jest takie, że jeżeli one coś wypracują, to żeby to do tych jednostek wracało. Jeżeli przyjmiemy, że była taka niepisana norma, to można powiedzieć , że ona dalej jakby obowiązuje, natomiast akurat tutaj, jeżeli chodzi o pieniądze na Michałowo, to jest też tak, że cześć pieniędzy idzie z funduszu.”
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego dodała: „ZS w Michałowie do budżetu wpłaca 21.809 zł, a w zamian za to dostaje 50.000 zł, w tym 25.000 zł z funduszu. Jeśli chodzi o tą zasadę, zapewniam Pana Radnego, że jest ona stosowana z żelazną konsekwencją.”
Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał o wymianę stolarki w szpitalu w Łapach, bo na Sesji wcześniej była informacja, że Dyrektor nie złożył stosownego wniosku. „Mam pytanie, czy Pan Dyrektor złożył wymagany wniosek”.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska wyjaśniła: „Pan Dyrektor nie złożył wniosku, ale w projekcie są zadania modernizacyjne. Na dzień dzisiejszy fizycznie na koncie funduszu nie ma środków. Przewidujemy, że te środki wpłyną w lipcu br. i wówczas będziemy dalej rozpatrywać wnioski i dzielić środki finansowe. Jest jeszcze na zadania modernizacyjne zagwarantowana kwota 55.000 zł. Na realizację Powiatowego planu gospodarki odpadami jest 135.000 zł, z czego rozdzielono kwotę 35.000 zł. Gdyby zaszła sytuacja taka, że więcej wniosków będzie na zadania modernizacyjne, to wówczas za zgoda Rady Powiatu będzie można przesunąć te środki."
                Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr VIII/61/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 6/.
 
Ad 5
Podjęcie uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania w jednostkach organizacyjnych Powiatu.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, Czy wszyscy Radni zapoznali się z przedłożonym materiałem /zał. nr 7/.
O zreferowanie projektu uchwały został poproszony Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tak w uproszczeniu można powiedzieć, że jeżeli chodzi o Starostwo Powiatowe to jest taki system finansowania, że jest określona tabela, że są określone widełki, gdzie danym grupom przyporządkowuje się określoną kwotę i to jest schemat do przyznawania wynagrodzeń. Jeżeli chodzi o nasze jednostki, to kilka lat temu został wprowadzony system punktowy i on sprowadza się do tego, że są dwa parametry: jest najniższe wynagrodzenie, ale nie jest to taka wartość jak na ogólnym rynku pracy. Ta wartość, jest to składnik tego systemu wynagradzania w jednostkach. Początkowo to wynagrodzenie zostało kilka lat temu uchwalone przez Radę Powiatu na poziomie ok. 300zł, potem było podniesione na 350 zł. Natomiast przez poszczególne lata zmieniała się wartość punktu i oscylowała ona w granicach 3,4-5,6 zł. W tej chwili najwyższa wartość punktu to jest 6,50 zł. To było analizowane i uzgadniane z dyrektorami i dyrektorzy, aby mogli regulować precyzyjnie płace wystąpili o zmianę parametrów, stąd w dzisiejszym, projekcie uchwały jest zmiana parametru najniższego wynagrodzenia. Poprzednio było 350 zł, a obecnie jest 500 zł. W tej chwili, gdy dyrektor będzie zajmował się poszczególnymi pracownikami, to popatrzy w tabele, gdzie najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło 500 zł, wartość punktu jest ustalona na poprzedniej uchwały i coś z tego będzie mógł ustalić. Dodatkowo będzie mógł modyfikować te parametry 10% w górę lub w dół. To są właściwie takie ramki administracyjne, żeby dyrektorzy mogli naliczać to wynagrodzenie, natomiast to Wysoka Rada reguluje kwoty globalne, czyli jeżeli w projekcie budżetu powiatu przyznajemy określone pieniądze na placówki, to dyrektor musi się liczyć z tym, że pieniędzy może wydać tylko tyle, ile ma. To jest więc taki aparat pomocniczy i w imieniu Zarządu proszę o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania i uzgodnienia wartości 1 punktu”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej zapoznała zebranych z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania w jednostkach organizacyjnych Powiatu.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Radny Pan Zenon Żukowski poinformował: „Czytając projekt uchwały, który mam przed sobą nie widzę, jakie skutki finansowe przyniesie ta uchwała i skąd pieniądze na te skutki”.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Generalnie, jeżeli chodzi o finanse, to jest tak, że jest robiony projekt budżetu. On jest potem uchwalany przez Radę. Dyrektor danej jednostki określoną kwotą dysponuje. Tutaj nie ma bezpośredniego powiązania wzrostu wynagrodzenia ze wzrostem kosztów. To jest parametr pomocniczy. Dla zobrazowania można powiedzieć tak, że w urzędzie jest osoba na konkretnym stanowisku i jest ustalona kategoria zaszeregowania, gdzie są określone widełki tj. najniższe i najwyższe wynagrodzenie w tej kategorii np. od 900 –110 zł i w ramach tego należy się zmieścić. W jednostkach jest system inny. On polega na tym, że najniższe wynagrodzenie jest 500 zł i do tego np. plus 80 punktów, gdzie wartość 1 punktu to np. 6 zł, to wiadomo, że pracownik otrzyma 980 zł. W ramach tego ten dyrektor musi się poruszać. Przy poprzednim wynagrodzeniu była sytuacja taka, że przykładowo Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, no jest sprawa informatyków. Są dość duże wymagania i załóżmy te uregulowania, które były, mówiły, że informatyk może dostać określoną ilość punktów i może dostać najniższe wynagrodzenie – to dawało stosunkowo małą kwotę. W przypadku np. jednego pracownika dyrektor ma zamiar podnieść wynagrodzenie o 100 czy 200 zł, a nie pozwala mu to na żaden ruch. Teraz to dyrektor musi manewrować, jak w ramach ogólnej kwoty ma się zmieścić i jeżeli chodzi o skutki finansowe, to one nie wynikają wprost ze zwiększenia tego najniższego wynagrodzenia. Skutki finansowe są zawarte w kwocie, którą przyznajemy dyrektorom jednostek i na tym etapie Zarząd nie proponuje zwiększenia wydatków na poszczególne jednostki. To jest tylko taki pomocniczy mechanizm. Generalnie może być taki problem i może to dotyczyć domów pomocy społecznej, że te skutki mogą rzutować w latach następnych, ale tam też jest mechanizm takich premii, gdzie dyrektor, jak ma pieniądze to może premię dać, a jak nie to nie. My cały czas regulowaliśmy te wielkości, generalnie opierając się na wnioskach dyrektorów. Pani kadrowa wszystkich obdzwoniła i w wyniku tego został stworzony taki system. Na tym etapie dyrektorzy zapewniają nas, że nie rodzi to kosztów”.
Pan Zenon Żukowski – Radny Rady Powiatu Białostockiego podkreślił: „Panie i panowie Radni, moje pytanie wynika z tego, że dosyć szczegółowo zapoznałem się ze Statutem i w Statucie jest mowa o tym, że każda uchwała musi mieć informację na temat rodzących się pieniędzy, więc wystarczyło tu zawrzeć dodatkową informację, że nie rodzi to dodatkowych skutków finansowych. Ja doskonale rozumiem, o czym mówił Pan Starosta i bardzo pilnie słuchałem tego, niemniej jednak brak jest w uchwale takiej informacji i to chciałem właśnie przekazać”.
Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym temacie i zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr VIII/62/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania w jednostkach organizacyjnych Powiatu /zał. nr 8/.
 
Ogłoszono 15 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 6
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, Czy wszyscy Radni zapoznali się z przedłożonym materiałem .
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła zebranym projekt uchwały Rady w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2007 rok /zał. nr 9/: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, kolejne zmiany w budżecie powiatu zostały praktycznie wymuszone pismem Ministra Finansów, jakie otrzymaliśmy 2 maja br. i w piśmie tym Minister Finansów koryguje po raz kolejny kwotę subwencji wyrównawczej, subwencji równoważącej, jak też plan dochodów powiatu z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to korekta związana ze zmianą granic administracyjnych miasta Białegostoku, tj. poszerzenie Białegostoku i wchłonięcie części terytorium Gminy Zabłudów. Skutkiem tejże korekty jest zmniejszenie łącznie planu dochodów budżetu powiatu na rok 2007 o kwotę 453.572 zł. Również otrzymaliśmy pismo Wojewody Podlaskiego w sprawie dotyczącej już końcowego rozliczenia dotacji z budżetu państwa na dofinansowanie projektu Regionalnego Centrum Kształcenia w zakresie Turystyki Aktywnej. Ta kwota 10% udziału finansowania ze środków krajowych, czyli z budżetu państwa została pierwotnie wg. umowy zamieszczona w planie dochodów budżetu na bieżący rok. Po ostatecznym rozliczeniu tę kwotę trzeba pomniejszyć o 914 zł. Takie są zmniejszenia w planie dochodów. W związku z tym, że w końcu kwietnia mieliśmy już zbiorcze sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu za I kwartał, tzn. w szczególności sprawozdanie Rb-27S i sprawozdanie Rb-28S możliwe było dokonanie szczegółowej analizy przebiegu wykonania dochodów budżetu za I kwartał i w ten sposób proponuje się zwiększenie planu dochodów budżetu o dokonaną wpłatę do budżetu połowę osiągniętego za 2006 rok zysku. Są to zysk osiągnięty przez warsztaty szkolne Zespołu Szkół w Michałowie. Jest to kwota zwiększająca plan dochodów o kwotę 21.809 zł, jak również z analizy wpływów uzyskanych z podatku dochodowego od osób prawnych wynika, ze można bezpiecznie zwiększyć plan dochodów z tego tytułu o 140.000 zł. Również proponuje się zwiększyć planowane dochody z tytułu odpłatności pensjonariuszy i gmin z tytułu pobytu w Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy oraz w związku ze zmianą liczby mieszkańców po włączeniu części terytorium Gminy Zabłudów do granic administracyjnych miasta Białegostoku. To się wiąże z przemieszczeniem 3.041 osób. Zmienia się wskaźnik rozliczenia współfinansowania kosztów funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy na rzecz zwiększenia dotacji z miasta Białystok o kwotę 29.454 zł i o tę kwotę zwiększa się plan dochodów. W związku z tym z przygotowanym projektem uchwały i po to, aby jednostka budżetowa, jakim jest ZS w Michałowie mogła uzyskać zwiększenie planu wydatków z przeznaczeniem na inwestycje włącza się do planu dochodów kwotę 25.000 zł dotacji celowej na wymianę stolarki okiennej w warsztatach szkolnych ZS w Michałowie. W ten sposób w planie dochodów zmniejszenia wynoszą 454.486 zł, czyli zgodnie z decyzją Ministra Finansów i Wojewody, a zwiększenia ujęte są na kwotę 372.338 zł, tak więc per saldo plan dochodów budżetu zmniejsza się o kwotę 82.148 zł. Po stronie planu wydatków zmiany dotyczą odpowiednio zwiększenia planu wydatków, jak też zmniejszenia rezerw budżetowych, przy czym te zmniejszenia rezerw budżetowych idą na pokrycie zmniejszenia planu dochodów. Jeśli chodzi o zmiany w planie wydatków w ujęciu w poszczególnych jednostkach, zgodnie zresztą z załączonym załącznikiem nr 3, przedstawiają się następująco: Jeśli chodzi i ZSM w Łapach, tutaj zwiększa się kwotę o 23.000 zł jako wydatki na inwestycje jednostek budżetowych i wynika to z potrzeby doprowadzenia do sytuacji takiej, w której najniższa oferta w postępowaniu przetargowym mogłaby być przyjęta do realizacji. Oczywiście chodzi tutaj o II etap termomodernizacji budynku szkoły w Łapach, gdzie następuje zwiększenie o kwotę 23.000 zł. następnie ZS w Michałowie- zwiększenie planu wydatków na inwestycje jednostek budżetowych o kwotę 50.164 zł i jest to kwota przeznaczona zgodnie z opracowanych kosztorysem ofertowym na wymianę stolarki okiennej w warsztatach szkolnych tejże szkoły i następnie w DPS w Choroszczy z uwagi na zwiększenie planowanych dochodów z tytułu odpłatności pensjonariuszy zwiększa się plan wydatków o 156.075 zł i są to zwiększenia na wydatkach na wynagrodzenia, jak też na zakup materiałów, leków i materiałów medycznych. Również zwiększenia występują w takich pozycjach w Starostwie, jak kwota 3.000 zł w rozdziale Komendy Powiatowe Policji, gdzie decyzją Zarządu przeznacza się 3.000 zł jako wpłatę na fundusz wsparcia policji, gdyż jest to jedyna możliwa forma dofinansowania policji przez jednostki samorządu terytorialnego. Z tego funduszu ta wpłata celowa ma być przeznaczona na nagrody w organizowanym obecnie konkursie na najlepszego funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji. Chodzi tutaj o nagrody, które fundowane są funkcjonariuszom pracującym w placówkach zlokalizowanych na terenie Powiatu Białostockiego. Zwiększenie następuje również w rozdziale 85311- rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych z tytułu przekazania kwoty dotacji innym powiatom na dofinansowanie prowadzenia WTZ proporcjonalnie do przebywających tam mieszkańców Powiatu Białostockiego. Zwiększenie również w rozdziale 92116 –biblioteki, jest to zwiększenie kwoty dotacji, jaką powiat przekazuje samorządowi województwa na prowadzenie biblioteki powiatowej. Biblioteka ta prowadzona jest przez jedną osobę i od czasu powierzenia prowadzenia tejże biblioteki, czyli począwszy od roku 2003 kwota ta jest praktycznie niezmienna, co uniemożliwia od tego czasu podniesienie wynagrodzenia osobie, która prowadzi tak istotne sprawy na rzecz Powiatu Białostockiego, jak współpracę, instruktaż i ogólny nadzór nad wszystkimi bibliotekami gminnymi. To jest zwiększenie o kwotę 7.500 zł. Pozostałe zmiany po stronie planowanych wydatków polegają na przeniesieniu środków między paragrafami, tj. jeśli chodzi o drogi publiczne powiatowe – przenosi się tutaj kwotę 1.946.500 zł z wydatków inwestycyjnych na wydatki remontowe i jednocześnie ze Starostwa Powiatowego tę kwotę przenosi się do Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku i przeznacza się odpowiednio na remonty bieżące, związane z powierzchniowym utwardzaniem dróg, z naprawą tych nawierzchni, jak też z koniecznymi remontami dróg nieutwardzonych. Również w rozdziale Starostwo Powiatowe z §4300- zakup usług pozostałych, po szczegółowej analizie wykonania I kwartału, jak tez zaksięgowaniu konkretnego zaangażowania w zakresie zawartych umów na dostawę z wytwórni papierów wartościowych, jak też tablic rejestracyjnych z § 4300 kwotę 366.139 zł przenosi się na zwiększenie planu wynagrodzeń w Starostwie Powiatowym. Chodzi o zwiększenie zatrudnienia w dziale promocja i wnioski, jak również w zakresie pracowników przygotowujących wnioski aplikacyjne o środki z UE. To jest kwota na wynagrodzenia pracowników 120.000 zł. Zwiększa się wydatki inwestycyjne Starostwa Powiatowego o 114.646 zł. jest to związane z budowa parkingów przy ul. Borsuczej i koniecznością pokrycia kosztów przełożenia kabla energetycznego, jak też wykonania oświetlenia tegoż parkingu, jak również zwiększenie planu na zakupy inwestycyjne. Chodzi o zakup sprzętu komputerowego i wiąże się to z wdrażanym w tej chwili systemem elektronicznego obiegu dokumentów w Starostwie Powiatowym. Jeśli chodzi o zmiany w inwestycjach, to jest to zawarte w aktualnym zał. nr 4”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały wraz ze zmianami.
 Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały wraz z poprawkami, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
                Radny – Pan Grzegorz Jakuć zabierając głos w dyskusji zaznaczył: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Drodzy Państwo, nasz Klub jest przeciwny zmianom zaproponowanym w tej uchwale z prostego powodu. Już na etapie tworzenia budżetu mieliśmy wątpliwości co do założeń planu inwestycyjnego. Przesuwanie jeszcze tych skromnych środków z tego zadania jest rzeczą dla powiatu, naszym zdaniem niedopuszczalne. Jednocześnie zwiększa się wydatki, nie twierdzę, że nie należy regulować uposażeń w jednostkach podległych powiatowi, ale to się naprawdę bardzo źle łączy, jeżeli przesuwamy środki z zadań inwestycyjnych m.in. na zadania bieżące. Nasz Klub jest jednoznacznie przeciwny tego typu działaniom i to zaprzecza założeniom, jakie były przy tworzeniu budżetu na inwestycje w Powiecie Białostockim”.
                Pani Maria Borodziuk odpowiadając zauważyła: „Z inwestycji nie przesuwamy ani grosza na wynagrodzenia czy inne wydatki bieżące. Jedyna zmiana polega na tym, że z inwestycji drogowych całą kwotę, co do złotówki przesuwa się na remonty, ale dróg. Tylko i wyłącznie. Bo ta zmiana, o której Pan Radny zechciał powiedzieć dotyczy zmian w rozdziale 60014 drogi powiatowe i proszę zauważyć, że ta kwota z inwestycji z § 6050 jest przesunięta na dwa paragrafy, w tym samym rozdziale: na § 4300 – remonty bieżące dróg i § 4270 –zakup usług remontowych. Tak więc, jeśli chodzi natomiast o zwiększenie planu wydatków na wynagrodzenia w Starostwie Powiatowym, nie odbywa się to kosztem innych zmian, tylko zmniejszenia planu wydatków w tym samym rozdziale – Starostwo Powiatowe z§ 4300- zakup usług pozostałych na wydatki płacowe. Wszelkie zmiany dotyczące zmniejszenia planu wydatków na inwestycje, te skutki nie powodują zwiększenia planu wydatków na wynagrodzenia. Wprost przeciwnie, jeżeli przesuwane są środki z inwestycji drogowych, to one pozostają na drogach, tyle, że nie jako inwestycje, ale jako niezbędne remonty na drogach”.
                W uzupełnieniu tej wypowiedzi Starosta Powiatu Białostockiego dodał: „Starosta Powiatu, Klub „Nasze Podlasie”. Zauważyłem, że jest taka praktyka, że Przewodniczący Klubu robi jakieś oświadczenie, potem członek Klubu pisze o tym w gazetach, a potem okazuje się, że Przewodniczący Klubu nie wie, o czym mówi. Więc zapraszam do pracy w Komisjach. Generalnie jest tak, że rok był bardzo ciężki. Zima była bardzo trudna, drogi uległy znacznym zniszczeniom, trzeba je remontować i to są jakby niezbędne rzeczy. Nastawiamy się na inwestycje w trochę późniejszym terminie i chodzi o to, że chcemy w tym roku więcej wyremontować, a w przyszłym roku więcej inwestować, bo będą większe możliwości, by starać się o środki unijne. Ja zapraszam do tego, żeby pracować merytorycznie, a jakby można uprawiać politykę, ale wybory się skończyły zapraszam do normalnej pracy.”
                Radny Pan Grzegorz Jakuć ad vocem dodał: „Mam nadzieję, że Pan Starosta mówił o innym Klubie, aniżeli Klub Prawo i Sprawiedliwość i Liga Polskich Rodzin, bo tylko tak może się Starosta wypowiadać. Co do Pani Skarbnik, Pani ma w pewnym sensie rację, pani Skarbnik, tylko nie do końca, bo jeżeli my zaplanowaliśmy wykaz zadań inwestycyjnych, to ja zapraszam na posiedzenia Rad Gmin i Pani powie, że akurat o 2 mln pomniejszyliśmy środki na zadania inwestycyjne. Pani Będzie znała reakcje i odbiór społeczeństwa. Można środki przesuwać, ja nie twierdzę, że są to te same pieniądze znaczone, które przesunięte zostały z inwestycji i one faktycznie mają iść na wynagrodzenia. Nie, ja tego nie twierdziłem, natomiast bardzo serdecznie zapraszam na posiedzenia Rad Gmin. Gminy znają ten wykaz zadań inwestycyjnych i Pani powie, że w tym roku żadnych zadań inwestycyjnych nie zrobimy i gratuluję po prostu odbioru społecznego.”
                Radny Pan Marian Olechnowicz skierował pytanie do Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku: „Czy wobec przesunięcia tych środków z inwestycji na inne cele drogowe znajda się pieniądze na przygotowanie dokumentacji pod środki unijne na przyszły rok tej drogi Łapy Wity- Dębowina- Szołajdy, ponieważ dodam Państwu, że to jest o tyle ważne, że w miejscowości Szołajdy powstało Stowarzyszenie , które chce pozyskać środki na ekologię i turystykę. Druga kwestia, to droga w miejscowości Bokiny, czy znajdą się środki przygotowawcze chociaż na przyszły rok, dlatego, że Gmina Łapy ma sytuację taką, że lada moment szkoła w Bokinach może przestać istnieć i zaistnieje z kolei problem dowożenia dzieci w miejscowości Łupianka.”
                Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado zapewniam Pana Radnego, że na przebudowę drogi Łapy Szołajdy- Gąsówka Stara i po drodze te wszystkie miejscowości, które raczył Pan wymienić dokumentacja projektowa już funkcjonuje. Na przebudowę drogi do Bokin, czyli na wielką obwodnicę prowadzącą do Bokin dokumentacja projektowa też już funkcjonuje. Te dokumentacje istnieją, mamy je w Powiatowym Zarządzie Dróg. Jedyna rzecz, która nie funkcjonuje to studia wykonalności, a nie funkcjonują tylko dlatego, że nie wiemy, jakie zasady przy ich opracowywaniu będą obowiązywały. Po prostu nie ma jeszcze Regionalnego Programu Operacyjnego. Studia wykonalności, to nie są koszty porównywalne z dokumentacją projektową. Są znacznie mniejsze i na studia wykonalności środki się znajdą. Jestem już po rozmowach z Panem Burmistrzem Czepe, który obiecał, że wesprze nas tutaj, jeżeli będzie taka potrzeba, ale dopóki nie ma RPO, nie ma również studiów wykonalności”.
                Pan Romuald Wiszniewski – Radny Rady Powiatu Białostockiego dodał: „Także chciałbym tutaj nadmienić o planach dróg na Gminie Zabłudów Panie Dyrektorze. To jest dla nas najbardziej bolesna rzecz dla mieszkańców Powiatu Białostockiego, a szczególnie danych gmin, bo nikt mnie o nic nie pyta, tylko o drogi, bo ludzie wiedzą co należy i co możemy dofinansować dzięki tutaj, jak Pani Skarbnik przedstawiła i od podatków są pieniądze i o innych. Ludzie się już orientują i potrafią w internet wchodzić. Pytam o drogę, co dalej Folwarki Wielkie– Tylwickie – Protasy, która już w czerwcu chyba będzie przedstawiany projekt obwodnic wokół Białegostoku, to co do mnie dotarło i zostałem poinformowany. To także droga łącząca Michałowo –Gródek –Zabłudów tylko na skróty. Na pewno niejedna Pani radna, Pan Radny z Michałowa by sobie skrócili drogę o 5-7 km, tylko, by była ona dobra, nie po tej teraz, gdzie można zgubić silnik. I co jest, mamy odpowiedzieć z kolegą Radnym na temat, gdzie przesunęliśmy w tamtej kadencji, żeby kończyć Dobrzyniówkę połączenie z Gminą Juchnowiec, o którą tak bardzo zabiega i plotki robi jeden z Radnych – Rzepniki –Krynickie.”
                Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zaapelował do Radnych, by dyskusja w tym punkcie nie przerodziła się w sprawy różne. „Pan Dyrektor jest do dyspozycji Radnych do końca Sesji i do tych spraw wrócimy w sprawach różnych”.
                Radny Pan Zenon Żukowski podkreślił: „Nie chciałbym, abyśmy do tematu podeszli w ten sposób << a czego tam Radni chcą>>. Proszę Państwa podjęliśmy jakąś decyzję, mówiąca o tym, że na pewne wydatki inwestycyjne przeznaczymy pieniądze 1.945.500 zł. To niewątpliwie kwota duża i przeznaczenie tej kwoty na sprawy bieżące PZD, czytaj remonty i inne rzeczy i może jeszcze sto innych, czy to nie jest przypadkiem zaniedbanie czegoś? A co mają powiedzieć Radni z Gminy Michałowo, z Gminy Gródek, gdzie ta droga akurat miała mieć miejsce. Jak była inwestycja dotycząca dróg na 1.460.000 zł w Gminie Wasilków, a nie było pomocy unijnej, to powiat zdecydował się na to, żeby te pieniądze przeznaczyć na inwestycje, jednak na tej drodze, w części, ale na tej drodze, czyli, żeby być konsekwentnym w swoim działaniu. Natomiast taka rozrzutność, bo w ten sposób można tylko to potraktować, jest niedopuszczalna.”
                Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński zwrócił uwagę: „W tym roku z 95% dozą prawdopodobieństwa nie uda nam się pozyskać środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z opóźnieniami związanymi z wdrażaniem funduszy strukturalnych. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie powiedzieć, że Regionalny Program Operacyjny jedyny, który został wstępnie zaakceptowany dotyczy województwa lubuskiego, który jest najmniejszym w Polsce, a przed nami jest jeszcze 15 pozostałych województw plus kilka programów operacyjnych centralnie wdrażanych, które są wielokrotnie większe i będą wielokrotnie dłuższe terminy negocjacji. Jak zapewne czytaliście Państwo o problemach drogi nr 19 z Białegostoku do Rzeszowa. Na takich właśnie kamieniach milowych potykają się negocjacje. W tym roku nie wykorzystamy tych środków, które były przeznaczone w budżecie na wkład własny do projektów infrastrukturalnych, natomiast wykonywanie inwestycji za własne środki, które stanowią 1/8 funduszy, które moglibyśmy pozyskać jest moim zdaniem zwykłym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Lepiej skumulować tę kwotę i dokonać naprawy istniejącej sieci dróg, po to, żeby później nie pakować jeszcze większej ilości pieniędzy, by zdegenerowane drogi odtwarzać. O standardzie jazdy, z pewnością wyborcy również to potwierdzą, świadczy istniejąca nawierzchnia. Poprzez remonty możemy dokonać napraw większej ilości km dróg, niż poprzez inwestycje, na które mamy zagwarantowane pieniądze. Ta decyzja jest wstępnie skonsultowana z Wójtami Gmin Gródka i Michałowa, jest ich wstępna zgoda, bo istnieje potrzeba naprawy tych dróg. Tutaj Pani Radna kręci głową, ale Wójt Kulesza zgodził się. Bardzo dużo dróg jest robionych zarówno na terenie Gminy Michałowo i na terenie Gminy Gródek, między innymi ta droga, o którą walczymy, która jest swego rodzaju kręgosłupem systemu komunikacyjnego dróg powiatowych, czyli Zabłudów – Michałowo- Gródek również będzie naprawiana w miejscach, w których jest najbardziej zdegradowana.”
                Starosta Powiatu Białostockiego w uzupełnieniu dodał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja chciałbym tutaj polemizować z Panem Żukowskim, zawsze uważałem kolegę za fachowca w dziedzinie dróg i jakby dzisiaj, kiedy my, jako Zarząd proponujemy znalezienie dodatkowej kwoty na remonty dróg, a te remonty wynikają z tego, że zima była nietypowa. Wszyscy jeździmy po tych drogach i znamy stan dróg. Jeżeli droga popękała, to podwójnie, czy potrójne powierzchniowe utrwalenie, które polega na tym, że polewa się smołą i posypuje żwirem to po prostu zamyka te pory, natomiast jeżeli tego nie zrobimy, to następna zima spowoduje, że woda tam wejdzie i to wysadzi i wtedy będziemy tą drogę szuflą ładować na samochód. Następna sprawa to drogi żwirowe, chociażby na Gminie Wasilków sprawa Woroszył. Jeżeli mieszkańcy Woroszył dowiedzą się, że zdaniem Pana Żukowskiego jest to marnotrawstwo środków, albo, że to jest na bieżące potrzeby PZD, a przecież Pan Dyrektor nie robi to pod własne potrzeby, ale dla dobra powiatu.”
                Radny Pan Zenon Żukowski zwrócił uwagę , prosząc Przewodniczącego o reagowanie na wypowiedzi, które bezpośrednio, imiennie dotykają Radnych. Na Sesji, wypowiedzi należy taktować jako zdanie, co prawda wyrażane przez Radnego, ale będącego wyrazem innych osób.
                Ad wocem, Starosta Białostocki zauważył: „Panie Przewodniczący, Panie Radny, my nie jesteśmy na spotkaniu towarzyskim. Pan Żukowski wystąpił z frontalnym atakiem na Zarząd Powiatu, że oto Zarząd Powiatu przeznacza 1.900.000 zł na remonty dróg i wg. Pana Żukowskiego jest to marnotrawstwo. Zapewniam, że my nie idziemy w tym kierunku, żeby te pieniądze zmarnotrawić, tylko, żeby poprawić stan dróg. Chyba nie jest to kwestionowane, że te drogi trzeba remontować. Po prostu mam inne zdanie, niż Pan Żukowski, w tej kwestii. To jest jakby odpowiedź ad wocem i tu nie ma jakby jakiejś złośliwości, tylko ja przedstawiam inne widzenie tego samego tematu”.
                Przewodniczący Rady Powiatu zdyscyplinował Radnych, by w swoich wypowiedziach ograniczali się do merytorycznych spraw. Jednocześnie zapewnił, że jeżeli ktokolwiek przekroczy granicę przyzwoitości, będzie reagował. Poprosił o skupienie się na tematach, będących przedmiotem obrad.
                Pan Zenon Żukowski odpowiedział: „Ja stale uważałem, że Pana Starostę, że działa w interesie powiatu, natomiast widzę, że niekoniecznie tak się odbywa- Pana Starostę Pusza”.
Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym temacie i zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr VIII/63/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2007 /zał. nr 10/.
 
Ad 7, 8, 9
Podjęcie uchwał w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś –Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /:
·       „Zintegrowany system transportowy Powiatu Białostockiego zmierzający do redukcji niedostępności oraz peryferyjności obszarów przyległych do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Polska – Białoruś”,
·       „Rozwój transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Polsko – Białorusko – Ukraińskie Targi Turystyczne. Wsparcie bazy sportowo-dydaktycznej”,
·       „Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, Czy wszyscy Radni zapoznali się z przedłożonym materiałem.
Pan Adam Kamiński Wicestarosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym projekty uchwał Rady:
·       „Zintegrowany system transportowy Powiatu Białostockiego zmierzający do redukcji niedostępności oraz peryferyjności obszarów przyległych do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Polska – Białoruś” /zał. nr 11/,
·       „Rozwój transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Polsko – Białorusko – Ukraińskie Targi Turystyczne. Wsparcie bazy sportowo-dydaktycznej” /zał. nr 12/,
·       „Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica” /zał. nr 13/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ponieważ na dzień dzisiejszy w samodzielnym stanowisku ds. pozyskiwania funduszy europejskich pracuje dwóch specjalistów, którzy zajmują się przygotowywaniem wniosków o pozyskanie dofinansowania z funduszy strukturalnych. Tak więc, na dzień dzisiejszy mimo tego, że wszyscy twierdzą, że nie ma możliwości pozyskania dofinansowania, to my szukamy i pracujemy i udało nam się znaleźć dofinansowania dwóch projektów, które będziemy realizowali samodzielnie, jeżeli otrzymamy dofinansowanie i jeden projekt, który jeżeli otrzyma dofinansowanie będzie realizowany w konsorcjum trzech powiatów i z tej prostej przyczyny, ponieważ termin składania wniosków upłynął 18 maja br., i od momentu ogłoszenia konkursu nie było możliwości zwołania nadzwyczajnej Sesji, udało nam się wynegocjować z instytucją wdrażającą program INTERREG możliwość dostarczenia tychże uchwał intencyjnych, które są podstawą do stwierdzenia, że powiat zabezpieczy w przyszłości środki na realizację tego, dlatego robimy to dzisiaj, czyli 6 dni po terminie i już jutro natychmiast zostanie to zawiezione. Tak więc na dzień dzisiejszy opowiem o trzech projektach, najpierw o dwóch, które dotyczą Powiatu Białostockiego sensu stricte i kilka słów o programie INTERREG, do którego składaliśmy dwa nasze wnioski. Dwa projekty będą realizowane właśnie przez Starostwo. Jeden z nich dotyczy Zintegrowanego Systemu Transportowego Powiatu Białostockiego, drugi Rozwoju transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Pierwszy projekt dotyczy w skrócie opracowania dokumentacji technicznej na wskazane drogi i wartość projektu 904.000 zł, w kład własny 226.000 zł. I takie drogi, jeżeli zakwalifikują się, zostaną opracowane dokumentacje. Są to drogi, które są zlokalizowane na terenie Gmin Michałowo i Gródek i jeden odcinek na terenie Gminy Supraśl. Te odcinki zostały wybrane ze względu na specyfikę tego programu, ponieważ są to drogi, które prowadzą do dróg prowadzących do przejść lub wprost do przejść granicznych w Bobrownikach lub na dzień dzisiejszy do nieistniejącego przejścia w Jałówce. Czas zakończenia projektów czerwiec 2008. Dodam tylko tyle, że są to ostanie pieniądze z okresu budżetowego UE 2004-2006. Drugi projekt dotyczy wsparcia działań Centrum Edukacji w Supraślu, a dokładnie projektu pn. Regionalne Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej. Jest to projekt miękki, który zakłada realizację kilku działań. Wielkość projektu wynosi 269.000 zł, wkład własny 67.000 zł i zasadniczo ma się opierać przede wszystkim na aktywnej promocji naszego powiatu w oparciu o te centrum, realizacji Targów Turystycznych, z tym, że targów specyficznych, odmiennych, niż są organizowane w Białymstoku, ponieważ zamierzamy zaprosić tzw. turoperatorów, czyli po prostu właścicieli firm turystycznych, aby im pokazać nasz powiat, pokazując atrakcje naszego powiatu, by przysyłali tu swoich turystów, czyli dla biznesu, dla sektora prywatnego. Ponadto istnieje możliwość sfinansowania wysokości 20% całego projektu, sfinansowania tzw. komponentu inwestycyjnego, który oznacza, że możemy dokonać zakupów inwestycyjnych do tego centrum: 15 szt. kajaków dwuosobowych i 20 szt. rowerów turystycznych, co znacznie wzbogaci ofertę tego centrum na rynku usług turystycznych w regionie. Trzeci projekt jest dosyć specyficzny. Jest to również duży projekt. Dotyczy on pozyskania dofinansowania na sfinansowanie wytworzenia realizacji dokumentacji technicznej drogi Mężenin – Osowiec, biegnącej przez teren trzech powiatów. Wysokość projektu jest również bardzo znacząca i wynosi 1mln zł, wkład własny 250.000 zł i ten wkład jest rozłożony proporcjonalnie do długości km, które są położone na każdym z powiatów. W tym projekcie biorą udział trzy powiatu: powiat Zambrowski, Moniecki i Białostocki. Powiat Moniecki jest liderem tego konsorcjum. Projekt ten został nazwany „Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica” . Proszę o pozytywne rozpatrzenie tych projektów.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianych trzech projektów uchwał.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię do ww. projektów uchwał.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowych projektów uchwał, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Radny Pan Marian Olechnowicz zapytał o skutki finansowe dla budżetu.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „We wszystkich trzech projektach przewidywane jest poniesienie skutków finansowych w przyszłym roku, aczkolwiek w jednym projekcie turystycznym mogą być poniesione w tym roku.”
Radny Pan Marian Olechnowicz poprosił o dodatkowe wyjaśnienia: „W tym momencie, to skutki finansowe będą w obecnym budżecie z koniecznością przesunięcia środków i dobrze by było z jakiej działki pieniądze będą przesunięte na realizację tego projektu, a dodatkowe pytanie- dlaczego nie było żadnej możliwości zwołania Sesji nadzwyczajnej”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił: „Doszliśmy do wniosku, po informacji z instytucji wdrażającej, że jeśli jest możliwość dostarczenia w odpowiednim terminie tychże uchwał, to doszliśmy do wniosku, że możemy to podejmować na zaplanowanej, tej sesji. Natomiast wracając do kwestii poniesienia środków finansowych, procedura rozpatrywania wniosków będzie trwała około 3 miesięcy od dnia złożenia. Po okresie 3 miesięcy zostaną wysłane projekty umów do podpisania przez potencjalnych beneficjentów. Jeżeli wówczas nie będzie żadnych zastrzeżeń dotyczących harmonogramu płatności i nie będzie zastrzeżeń z instytucji wdrażającej, to wówczas będziemy mieli pewność, jakie środki poniesiemy w tym roku. Natomiast, jeżeli zostaną naniesione jakiekolwiek uwagi do zaproponowanych przez nas budżetów i harmonogramów, to wówczas będziemy musieli dokonać tychże zmian. Natomiast na dzień dzisiejszy stwierdzenie jakie koszty są do poniesienia w tym roku, jest zbyt daleko idące.”
Radny Pan Marian Olechnowicz ponowił swoje pytanie dotyczące zabezpieczenia środków finansowych: „Ponieważ poprzedni projekt uchwały wyraźnie mówił, że środki własne budżetu powiatu zostaną zapewnione w budżecie powiatu na 2008 rok, a Pan Wicestarosta zmienił zdanie, czy w tym projekcie drugim środki własne powiatu w kwocie nie większej niż 67.425 zł zostaną zabezpieczone w budżecie powiatu na 2008 rok, czy też jest ryzyko, że będą do poniesienia w tym roku, a my nie będziemy wiedzieli, w jaki sposób te pieniądze znaleźć.”
Wyjaśnienia zebranym złożyła Pani Maria Borodziuk- Skarbnik Powiatu Białostockiego: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, oczywiście ta kwota udziału własnego, jak łatwo zauważyć duża nie jest i w przypadku, jeżeli dojdzie do podpisania umowy na realizację tego projektu o dofinansowanie i zajdzie taka potrzeba, to te środki, które są przewidywane, a być może, że z naszej strony będzie to kwota nie większa niż w granicach około 20.000 zł w roku bieżącym, chociaż to jest mało prawdopodobne, projekt raczej się zacznie w przyszłym roku, bo tak to wygląda czasowo, wówczas jest możliwe przeniesienie kwoty z rezerwy, a nie kosztem innych wydatków. Z tym się liczymy i po to zostały w budżecie zaplanowane rezerwy. Łącznie w tej chwili z rezerwami celowymi, rezerwą ogólną i rezerwą inwestycyjną na dzień dzisiejszy jest to kwota prawie 1.500.000 zł. W tej sytuacji można będzie przesunąć środki z rezerwy na ewentualne wydatki na zapewnienie realizacji projektu.”
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwały:
·       Nr VIII/64/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska- Białoruś –Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Zintegrowany system transportowy Powiatu Białostockiego zmierzający do redukcji niedostępności oraz peryferyjności obszarów przyległych do zewnętrznej granicy Unii Europejskiej Polska – Białoruś”/ /zał. nr 14/ - przy 3 głosach „wstrzymujących się”,
·       Nr VIII/65/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Rozwój transgranicznych funkcji Regionalnego Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Polsko – Białorusko – Ukraińskie Targi Turystyczne. Wsparcie bazy sportowo-dydaktycznej”/ /zał. nr 15/ - przy 3 głosach „wstrzymujących się,
·       Nr VIII/66/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań w związku z ubieganiem się o dofinansowanie projektu w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG III A/TACIS CBC /„Dokumentacja techniczna drogi Biebrzańska Via Turistica”/ /zał. nr 16/ - jednogłośnie.
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 10
Informacja o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie powiatu ref. Powiatowy Inspektor Sanitarny.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie informację o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie Powiatu /pełny materiał stanowi zał. nr 17/.
Zadaniem Inspekcji Sanitarnej jest ochrona zdrowia ludzkiego przed wpływem czynników szkodliwych lub uciążliwych, w tym głównie profilaktyka chorób zakaźnych i zawodowych. Realizacja powyższego odbywa się poprzez prowadzenie systematycznego nadzoru nad:
· warunkami higieny środowiska
· stanem sanitarnym zakładów opieki zdrowotnej
· przestrzeganiem zasad profilaktyki chorób zakaźnych i zakażeń zakładowych
· warunkami higieny pracy w zakładach pracy
· warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia
· warunkami higieny nauczania i wychowania w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych
Celem działania Inspekcji Sanitarnej jest eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń zdrowotnych występujących w wymienionych wyżej obszarach. Kluczowe znaczenie mają te zagrożenia dla zdrowia, które związane są z powszechną i długotrwałą ekspozycją człowieka na ich oddziaływanie.
Czynniki, które niosą ww. zagrożenia to:
· jakość wody wykorzystywanej do picia i na potrzeby gospodarcze
· sposób gromadzenia i utylizacji odpadów stałych i płynnych
· środowisko pracy dzieci, młodzieży i dorosłych
· jakość żywności, jej zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne, sposób żywienia i stan odżywiania poszczególnych grup ludności
· profilaktyka chorób zakaźnych i zatruć w określonych środowiskach
· poziom higieny w zakresie ochrony zdrowia w różnych grupach społecznych
Przedstawione materiały obrazują stan sanitarny Powiatu Białostockiego za rok 2006
w porównaniu z sytuacją w roku poprzednim. Przedstawiono także działania Inspekcji Sanitarnej podejmowane w analizowanym okresie w celu eliminacji lub ograniczenia określonych zagrożeń zdrowotnych wymienionych na wstępie.
Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych w roku 2006 była stabilna. Nadal problemem epidemiologicznym były zachorowania na choroby odkleszczowe i krztusiec. Od 2001 r. nie notowano na obszarze Białegostoku zachorowań na dur brzuszny, dury rzekome, czerwonkę. Wystąpiły 2 masowe zatrucie pokarmowe: - w Domu Dziecka w Supraślu zachorowało troje dzieci –czynnikiem etiologicznym były pałeczki Escherichia w Tylwicy gm. Michałowo (rodzinne) po spożyciu potraw z dodatkiem jaj zakażonych pałeczką Salmonella zachorowało 5 osób. W 2006 r. nastąpiło zmniejszenie o 30% liczby osób, które zachorowały na salmonellozę. Stan 33 pacjentów wymagał hospitalizacji. W 2006 r. zarejestrowano wzrost o 76% zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe u dzieci do lat 2 (137 przypadków) w porównaniu do 2005 r (78 zachorowań). Przyczyną były głównie rotawirusy, wszystkie dzieci były hospitalizowane. Podobną sytuację obserwowano również u osób dorosłych. Należy zauważyć, że nastąpiła duża poprawa zgłaszania chorób zakaźnych przez lekarzy. W roku 2006 nie wystąpiły zarażenia tasiemcem uzbrojonym natomiast stwierdzono 1 zachorowanie na bąblowicę (tasiemiec wieńcogłowy) - w r. 2005 zanotowano 6 zarażeń. W roku 2006, podobnie jak w latach ubiegłych, nie rejestrowano zatruć jadem kiełbasianym. W grudniu 2006 r zarejestrowano 2 zachorowania na włośnicę, która wystąpiła po spożyciu mięsa zakażonego dzika. Na obszarze Powiatu Białostockiego zarejestrowano w r. 2006 2 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa) – od 2002 r. nie było zachorowań na te chorobę. Oba zachorowania dotyczyły młodych osób, które odwiedzały Hiszpanię i Egipt. Mimo korzystnej sytuacji należy liczyć się z możliwością wystąpienia tzw. epidemii wyrównawczej, gdyż wiele osób w wieku do 40 roku życia nie ma odporności przeciwko tej chorobie. Osoby te często podróżują do krajów o tzw. wysokiej endemiczności zachorowań na WZW A i istnieje ryzyko zawleczenia tych zachorowań do Polski. W roku 2006 podobnie jak w latach poprzednich nie występowały na obszarze Powiatu Białostockiego zachorowania na błonicę (dyfteryt), tężec, nagminne porażenie dziecięce, odrę. W 2006 r. zaobserwowano duży wzrost o 160% zachorowań na różyczkę (31 przypadków w r.2006, 12 w roku 2005). Pomimo obowiązujących szczepień przeciwko krztuścowi i wprowadzeniu dawki przypominającej u dzieci 6- letnich – w roku 2006 zarejestrowano prawie 300% wzrost zachorowań, a dotyczył on głównie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (w r. 2006 – 114 chorych, w r. 2005 – 30 chorych). Rejestrowana wyższa liczba zachorowań na związek z poprawa zgłaszalności jak i zwiększoną ilością badań diagnostycznych. Zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych utrzymują się na analogicznym poziomie (24 przypadki)- w r. 2006 nastąpiła stabilizacja sytuacji epidemiologicznej (w 2006 r – 5 przypadków, w 2004 -4przypadki). Identyczna sytuacja wsypuje w zachorowaniach na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ( w 2006 r - 11 zachorowań w r. 2005 – 10). Jednym z najistotniejszych problemów epidemiologicznych Powiatu Białostockiego są choroby odkleszczowe. Od kilkunastu lat zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu stwierdzane są u kilkudziesięciu chorych. W roku 2006 nastąpił wzrost o 121% liczby chorych (42 przypadki) w porównaniu do roku 2005 (19 przypadków). Istnieje możliwość szczepień przeciwko tej chorobie, jednak szczepienia nie są obowiązkowe i wymagają ponoszenia indywidualnych kosztów. W roku 2006 nastąpiło zmniejszenie o 28% liczby nowo zarejestrowanych zachorowań na boreliozę.- wystąpiło 75 zachorowań (w r. 2005 – 107 zachorowań). Bliskość puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej sprzyja powstawaniu ognisk przyrodniczych, w których patogeny krążą wśród naturalnych gospodarzy – zwierząt i kleszczy. Województwo podlaskie jest terenem endemicznym dla boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. W roku 2006 liczba osób poddanych szczepieniom przeciwko wściekliźnie po pokąsania przez zwierzęta podejrzane o tę chorobę wynosiła 11 (w roku 2005 -22 osoby.Po wzroście zachorowań na płonicę (szkarlatynę) w r. 2005 (14 chorych), w roku 2006 zarejestrowano spadek liczby o 70%(5 chorych).Mimo obniżenia o 26% liczby zachorowań na ospę wietrzną (w r. 2006 -453 chorych, w 2005 – 623 chorych) choroba ta jest w dalszym ciągu problemem epidemiologicznym, ze względu na wielką zaraźliwość. W roku 2006 zaobserwowano wygaśnięcie epidemii świnki (nagminnego zapalenia przyusznic), która swój szczyt miała w 2004 roku (1452 chorych). Liczba chorych w następnych latach systematycznie malała i w roku 2006 zanotowano 11 przypadków. W roku 2006 podobnie jak w roku 2005 nie obserwowano na obszarze Powiatu Białostockiego epidemii grypy. Łącznie w mieście Białystok i powiecie białostockim zanotowano 1938 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne (w roku 2005 – 714 chorych). W roku 2006 zanotowano zmniejszenie o 35% liczby zachorowań na świerzb (w 2006 r-85 chorych, w r. 2005 - 115 chorych). Kontrole bieżącego stanu higieniczno-sanitarnego w pozostałych placówkach medycznych działających na terenie Powiatu Białostockiego obejmowały swym zakresem m.in. przestrzeganie zasad aseptyki, sterylizacji, dezynfekcji, stanu technicznego, wyposażenie i zabezpieczenie w sprzęt i materiały medyczne, prowadzenie działalności przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych oraz sposób postępowania z odpadami medycznymi niebezpiecznymi. Na uwagę zasługuje fakt, że większość zakładów spełnia kryteria obowiązujących przepisów, a inne są w trakcie modernizowania i dostosowania do obowiązujących wymogów i utrzymania reżimu sanitarnego. W wyniku tych kontroli stwierdza się, że pracownicy kontrolowanych placówek wykazują dużą wiedzę dotyczącą przestrzegania reżimu sanitarnego, potwierdzoną przez opracowanie procedur zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych i zakażeniach. W trakcie przeprowadzanych kontroli czystość bieżąca pomieszczeń oraz urządzeń sanitarnych była zachowana. Drobne usterki sanitarne usuwane były w terminie natychmiastowym. We wszystkich placówkach służby zdrowia pracownicy pionu epidemiologii prowadzili w trakcie kontroli szkolenia i instruktaże w zakresie zakażeń szpitalnych, chorób zakaźnych, a także zagadnień z zakresu dezynfekcji i sterylizacji.”
Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski poprosił o informację na temat czystości rzeki Supraśl: „Rzeka, która od czasu do czasu jest zanieczyszczona, a szczególnie to miało miejsce 2 lata temu, która była skażona, czy mogłaby Pani powiedzieć o co w tym wszystkim chodziło. Jak zostało zakończone i czy istnieje zagrożenie powtarzania się tej sytuacji, która miała miejsce.”
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wyjaśniła: „Zakresem nadzoru nad czystością wód, z których korzystają wodociągi i pobierają do badań zajmuje się Inspekcja Ochrony Środowiska, natomiast my nadzorujemy od momentu tzw. wody surowej, która jest przetwarzana do wodociągu. Ja posiadam informacje, które są ogólnodostępne, no i z różnych spotkań i kontaktów z ochroną środowiska, która do nas też przysyła informacje na temat czystości wód powierzchniowych. Ta sytuacja nie jest w naszym zakresie, tylko wiodącą jest Inspekcja Ochrony Środowiska. Dokąd rzeka Supraśl nie będzie oczyszczona, dotąd będziemy mieli takie sytuacje, które są związane z pogodą. Ta klasyfikacja wód powierzchniowych bardzo się zmienia i wtedy, kiedy mamy sygnały, sami podejmujemy decyzję o nadzorowaniu wody, która jest dostarczana do konsumentów. Także kompetencje, to aby woda była czysta, tak mi się wydaje leżą w gestii Sejmiku Województwa i częściowo w pewnych elementach należą do Starostwa Powiatowego”.
Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zapytał jeszcze: „Mam pytanie do Pani sprawozdania, bo wiele jest ocen dostateczna, dostateczna, dopuszczona i tak dalej. Czy z punktu widzenia Pani rozpoznania tematu zagrożenia epidemiologicznego i spraw czystości poszczególnych obiektów widzę, że nieźle wypadają zakłady pogrzebowe, natomiast czy można powiedzieć, ze obszar naszego powiatu, z punktu widzenia przygotowania do przyjęcia turystów, tych wszystkich urządzeń, związanych z przyjęciem turystów typu: hotele, gastronomia, plaże, czy nawet korzystanie z ujęć wody komunalnych jest na poziomie dostatecznym, dobrym, czy niedostatecznym”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku dodała: „Skala ocen zawsze jest ustalana przez pewne podmioty. Instytucje oceniające, i my posługujemy się taką skalą ocen, która tylko w naszym zakresie tego zagrożenia jest oceniana. Muszę powiedzieć, że ogólny taki wniosek dotyczący stanu technicznego wszelkich urządzeń, które obsługują ludność, to ten stan jest zadowalający. Natomiast, w skali dotyczącej porządku, czystości, przestrzegania zasad higieny – z tym bywa różnie. Każdy podmiot powinien i odpowiada za to, co oferuje i są rzeczy, które normalnie i tylko zależą od ludzi. My, jako inspekcja kontrolująca ten stan bieżący, jeżeli idziemy na kontrolę i spotykamy się z niedociągnięciami, albo rażącymi zaniedbaniami, wtedy mamy swoje środki karania mandatami. Zawsze, jak jest pewne zagadnienie związane z bezpieczeństwem, kontroli dokonujemy, jako kontrole tematyczne, czyli wracamy jak gdyby do tematu, który obserwujemy, że stwarza jakieś zagrożenia to czasami uda się nam uzyskać. Natomiast każdy podmiot, który kontrolujemy doskonale, po tylu latach jest zorientowany, że kontrole nasze są minimum raz do roku i niektórzy myślą, że po takiej kontroli przez cały rok będą miały spokój. Ostatnio mieliśmy taki temat związany z posocznicą i muszę powiedzieć, że może to nie dotyczy powiatu, ale młodzież korzysta z dyskotek i pubów, czyli w mieście Białymstoku dokonaliśmy takiej tematycznej kontroli. Interesowało nas, czy jest wystarczającą ilość szkła, na tyle osób, które tam uczestniczą, czy są zachowane procedury mycia, bo to jest istotne oraz jaka jest sprawność wentylacji czy klimatyzacji. Te kontrole tematyczne były z zaskoczenia, w godzinach popołudniowych, ale nie wyciągnęliśmy wniosków, że istnieje w tych dziedzinach jakieś zagrożenie, czyli jest wszystko w porządku”.
Radny Pan Jan Ambrożej zapytał: „Czy mogłaby Pani wskazać wodociąg, jakiś w naszym powiecie, albo w Gminie Michałowo nawet, czy możemy tą wodę pić w stanie surowym, czy koniecznie trzeba ją przegotować”
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku zaznaczyła: „Odpowiedź jest taka – każdy powinien mieć świadomość, że woda płynie i w każdym momencie może się zmienić i bezpieczniej jest pić wodę przegotowaną. Wtedy nie ma tego zagrożenia związanego z bakteriologią, natomiast wszystkie niedociągnięcia związane ze wskaźnikami chemicznymi, które nie odpowiadają normie – na dzisiaj nie zaszkodzą. Mając tą świadomość, ze przeciętna życia jest długa, to picie wody, która nie spełnia wymagań – nie jest takie dobre. Ja osobiście uważam, że należałoby unowocześnić wszystkie urządzenia i w pierwszej kolejności dołożyć starań, by ta woda w wodociągach była dobra. Wiemy też dobrze, że są różne możliwości techniczne podłączania wodociągów. Jak inspekcja pobiera wodę, to korzysta się z innego, później, w ramach oszczędności, żeby było taniej podłącza się inny wodociąg, a mieszkańcy przynoszą do nas 5 litrów wody, którą nazwać wodą z wodociągu. Teraz, niedawno mieliśmy taką sytuację i podejmujemy pewne czynności w celu zbadania tej sprawy”.
Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił pytanie w kontekście zagrożenia epidemiologicznego: „Czy ma Pani informacje, jaki jest może nie tyle stan, co klasa jakości wody w pobliżu ujęć wody dla miasta Białegostoku na rzece Supraśl. Dołączam się do pytania konkretnie o rzekę Supraśl, ponieważ kilka lat wstecz ta woda była pozaklasowa całkowicie i był moment, kiedy całkowicie zakazano pobierania wody z ujęć w Wasilkowie”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku zauważyła: „Taka sytuacja, która określa to i my jesteśmy informowani o klasie tej wody, to przekazane są informacje do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, bo to jest ten poziom. Natomiast, jeżeli coś się dzieje i ta sytuacja znacznie się pogarsza, to wtedy po prostu mamy sygnały i pobieramy do badania wodę, która jest przesyłana do konsumenta, czy wdrożone technologie i reakcja wodociągu Białystok jest prawidłowa. Tez monitorujemy pewne wskaźniki, czy one się nie przekraczają, bo to też jest związane z nowymi technologiami uzdatniania wody. Generalnie woda powinna być klasy pierwszej, dopuszczona jest też woda klasy drugiej. W tych sytuacjach, w których są jakieś zdarzenia losowe, ona wtedy rzeczywiście pogarsza się do klasy trzeciej, a nawet czwartej. Czasami jest pozaklasowa i wówczas to wymaga dużej czynności Wodociągów Białostockich i wiem, że tam są podejmowane różne działania i ta woda do konsumenta dochodzi warunkowo dopuszczona. W takiej sytuacji, jaka się zdarzyła przed kilkoma laty woda też była dopuszczona do spożycia, ale mieszkańcy sami ograniczali jej spożycie.”
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic poprosił o przybliżenie informacji, która w ostatnim czasie była dość mocno nagłośniona, a dotyczyła ona zjawiska zespołu zakaźnego „Sepsa” występującego w niektórych regionach kraju. Były też śmiertelne przypadki. Ponieważ były przypadki śmiertelne, Pan Walenty Sic poprosił o przybliżenie informacji w tym zakresie”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformowała zebranych: „Sepsa, inaczej posocznica jest choroba ogólno narządową, polegającą na tym, że dochodzi do zakażenia różnymi bakteriami. Najbardziej niebezpieczna odmiana to zakażenie meningokokowe. Zakażenia wywołane przez bakterie z gatunku Neisseria meningitidis (meningokoki) przebiegające jako ropne zapalenie opon mózgowych lub zakażenie krwi (Posocznica, Sepsa) są znaczącą przyczyną uszkodzeń mózgu oraz umieralności na całym świecie. W styczniu i lutym tego roku zanotowano w Polsce ponad dwukrotnie więcej przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez meningokoki niż w analogicznym okresie 2003 roku. Przypadki choroby meningokokowej o ciężkim przebiegu odnotowano w ostatnich miesiącach między innymi w województwie zachodniopomorskim. W wielu krajach europejskich obserwuje się znaczny wzrost liczby zakażeń wywoływanych przez meningokoki z grupy C, które częściej powodują sepsę i są związane z wyższą śmiertelnością. Na szczęście zakażeniom meningokokami grupy C i ich groźnym powikłaniom można już skutecznie zapobiegać stosując nowoczesną szczepionkę koniugowaną. Zachorowania powodowane przez meningokoki mogą mieć gwałtowny przebieg. Zdarza się, że zupełnie zdrowe dziecko może w ciągu zaledwie kilku godzin zacząć walczyć o życie na oddziale intensywnej opieki medycznej. Szczególnie narażone na zachorowanie są dzieci do 5 roku życia oraz młodzież w wieku 14-19 lat. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Na początku występują objawy grypopodobne, których nasilenie pozornie zmniejsza się po 4-6 godzinach, co czasem prowadzi do opóźnienia momentu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Charakterystyczne objawy zakażeń meningokokowych, czyli sztywność karku i drobne wybroczyny, zwykle pojawiają się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Należy zatem starannie obserwować wszystkie niemowlęta i dzieci z objawami takimi jak: ból głowy i kończyn, wymioty, niepokój ruchowy i utrata apetytu. Korzystne rokowanie zależy od szybkiego postawienia prawidłowego rozpoznania, bezzwłocznego rozpoczęcia leczenia odpowiednio wysokimi dawkami podawanych pozajelitowo antybiotyków i umieszczenia dziecka w wyspecjalizowanym ośrodku. Na naszym terenie w obecnym okresie, w 2007 roku w pierwszym kwartale było tylko kilka zgłoszeń podejrzeń co do sepsy. Jeden przypadek w Białymstoku był potwierdzony klinicznie. Na razie sytuacja w tej najbardziej groźnej chorobie nie jest niepokojąca, niemniej jednak trudno powiedzieć, jak to się będzie rozwijało. Dlatego my podjęliśmy działania profilaktyczne i prewencyjne w tym zakresie.”
Radny Pan Antoni Bogdan wyraził swoje wątpliwości dotyczące drogi dojazdowej do przejścia w Bobrownikach: „Chodzi mi o sprawę czystości poboczy, gdzie w Pani sprawozdaniu jest napisane <<nieprawidłowości nie stwierdzono>>. Ilekroć byłem w Bobrownikach, pobocza wyglądały strasznie. Zrozumiałbym, gdyby w tym sprawozdaniu był zapis, iż pobocza wyglądają w stopniu dostatecznym, ale , że nieprawidłowości nie stwierdzono? Ja mam pytanie, kiedy byłoby napisane, że są nieprawidłowości, jak się już przejść nie da? Była taka sytuacja, że o mało nie doszło do wybuchu epidemii, a Pani pisze nieprawidłowości nie stwierdzono. Co to znaczy?”
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wyjaśniła: „To jest taka, jak gdyby dodatkowa nasza praca, związana z tym, że kontrolujemy tę drogę dojazdową. Za utrzymanie czystości i porządku w gminach odpowiada Gmina i Starostwo Powiatowe. My kontrolujemy dwa razy w roku tą drogę i oceniamy formę, to że jest zaśmiecone i brudne- to piszemy wystąpienia i zwracamy uwagę Gminie, że należy podjąć tam działania. Gmina podejmuje działania doraźnie. Jest posprzątane. Przesyła do na taką informację, że prace porządkowe są wykonane i my kontrolujemy, czy rzeczywiście jest posprzątane. Ponieważ ludzie są przyzwyczajeni do tego, że wyrzucają śmieci na pobocze, czasami je zanieczyszczają i trudno to zmienić. Gmina wykonuje swoje obowiązki na miarę swoich możliwości. Trudno jest znaleźć rozwiązanie tej sytuacji na stałe.”
Radny Pan Marian Olechnowicz zwrócił uwagę, iż w tej informacji jest mowa o zakładzie usługowym „Usługi dla osób starszych wymagających opieki dla osób starszych”:
„Tutaj jest informacja, że decyzje dot. poprawy stanu technicznego placówki, zły stan techniczny, wykonywane prace remontowe mają charakter doraźny, obiekt wymaga generalnej modernizacji. Nałożono 2 mandaty. Co pewien czas na temat tego obiektu jest głośno w prasie, w mediach, również krajowych. Czy Pani instytucja jest w stanie doprowadzić do sytuacji takiej, że osoby starsze, wymagające opieki nie będą zamieszkiwały w warunkach urągających podstawowym prawom ludzkim. Czy kontrole będą tylko po publikacjach, czy między publikacjami również z konsekwencjami dotyczącymi dalszego funkcjonowania tej placówki, o której naprawdę co pewien czas jest głośno i bulwersuje to mieszkańców nie tylko Łap. Ja uważam, że ten stan ciągnie się już ponad 10 lat, albo i więcej i końca nie widać, a ludzie żyją w warunkach straszliwych. My tylko dzięki księżom, którzy odwiedzają tę placówkę możemy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformowała zebranych: „Sytuacja Domu Pomocy Społecznej, który znajduje się na terenie miasta łapy wygląda w ten sposób, że Inspekcja Sanitarna nie posiada żadnych możliwości prawnych w stosunku do tego domu, do jego istnienia i dalszego funkcjonowania. Wszystkie kompetencje posiada Wojewoda Podlaski. My kilkakrotnie na prośbę Pana Wojewody pisaliśmy opinię. Nasza opinia jest taka, że ten dom się nie nadaje. Przedstawiamy całą historię nadzoru, ale możemy zrobić tyle ile zezwalają nam granice prawa. Jeżeli są w tym zakładzie świadczone usługi zdrowotne, czy pielęgniarskie, czy istnieje gabinet zabiegowy pielęgniarski i są nie przestrzegane zasady związane z dezynfekcją czy sterylizacja, które są obowiązkowe przy wykonywaniu tych usług, no to wtedy karzemy mandatem i wyciągamy ewentualne konsekwencje. Natomiast, co do stanu technicznego, zarządzania i zobowiązania właścicieli do podjęcia pewnych działań to tylko możemy opierać się o ustawę o chorobach zakaźnych i kiedy widzimy, że jest zagrożenie zachorowaniami chorobami zakaźnymi, wówczas podejmujemy działania. Ja doskonale o tym wiem, że zajmują się różne organy tym domem, tylko jak dom był, tak dalej istnieje. Jesteśmy w kontakcie z prokuratorem, który ostatnio prosił nas o informację na temat tego domu. Myślę, ze władze, które odpowiadają za rejestrację, za jego istnienie podejmą właściwą decyzję. My, nie mamy umocowania prawnego w nadzorze, jakim przepisom powinien odpowiadać taki Dom Pomocy Społecznej. Myślę, że nasze działania też są na pograniczu prawa, gdzie staramy się cokolwiek zrobić, by poprawić warunki bytowania tych pensjonariuszy. To jest tak, że ten dom powstał bez niczyjej opieki. Ponieważ nie mamy delegacji prawnej, to nie możemy go zamknąć. To jest gestia Pana Wojewody. Dokładamy jednak dużych starań, by warunki były lepsze, poprzez częste kontrole tej placówki.”
Ad vocem Pan Marian Olechnowicz poinformował wszystkich, iż taki stan rzeczy przejmuje i bulwersuje mieszkańców Łap. Poprosił jeszcze o wyjaśnienia w innych kwestiach: „Mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli masarnia nie odpowiada warunkom sanitarno-epidemiologicznym, czy jest Pani w stanie wnioskować o zamknięcie takiego zakładu, czy nie?”
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformowała Radnego, iż zakłady mięsne, sklepy przyzakładowe są w gestii Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn odnosząc się do informacji o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie Powiatu stwierdził: „Z informacji wynika, że 202 osoby pracują w kontakcie z czynnikiem rakotwórczym. Mam pytanie, czy Ci pracownicy w ogóle wiedzą o tym, to po pierwsze, bo gdyby wiedzieli, to sami staraliby się bardziej zabezpieczyć. Po drugie, czy pracodawcy są zobowiązani do informowania pracowników, że właśnie pracują na takich etatach”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformowała: „Tak, oczywiście, kiedy podczas kontroli takich zakładów jest prowadzona szczegółowa analiza na jakie czynniki, substancje są narażeni pracownicy. Pracodawca ma obowiązek informować o tym, oznakować odpowiednio miejsca zagrożone. Jeżeli jest to narażenie tam, gdzie można stosować indywidualne metody zapobiegania i metody stosowania środków indywidualnej ochrony- to wszystko są obowiązki pracodawcy. Pracownicy podlegają okresowym badaniom, w zależności, jakie to jest zagrożenie. Te wszystkie obowiązki pracodawca ma dopełnić, a my kontrolujemy, czy te wymogi są przestrzegane.”
Ad vocem Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Ponieważ 75 pracodawców nie dokonywało żadnych badań, przypuśćmy, to dalej może on nie wykonywać, a pracownik o tym nawet nie wie.”
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku odpowiedziała: „W sprawozdaniu zapis jest określony tak, że nie przestrzegano przepisów, ale trzeba pamiętać, że jest to termin kwalifikowany. Są to różne przepisy, czasami uchybienia są błahe typu za mało środków dezynfekujących. Niekoniecznie dotyczy to niewykonywania badań. Badania środowiska pracy i stanowiska są wykonywane zgodnie z rozporządzeniem i czasokres tych badań też jest egzekwowany, ale różne są aspekty tego, że nie są wykonywane rozporządzenia w terminie.”
Radny – Pan Wojciech Bukłaha zapytał, o jakie to czynniki rakotwórcze chodzi: „W informacji jest dużo wymienionych zakładów przemysłowych z Łap. Chciałbym zapytać o jakie to czynniki rakotwórcze chodzi, czy to fizyczne, chemiczne, mutogenne czy inne.”
Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku - Pani Maria Aksiucik wyjaśniła: „W zależności od tego, jak jest w naszym planie kontroli, które mamy ustalone na cały rok, różnie to wygląda na terenie poszczególnych gmin. Czasami w jednej gminie kontroli dokonuje się w jednym roku, a w innej w kolejnym roku. Uzależnione to od ilości pracowników zatrudnionych i od istniejących zagrożeń. W różnym stopniu, w zależności od zagrożonych osób mamy szczegółowo to ujęte w sprawozdaniach. Ja, nie jestem w stanie w tej chwili odpowiedzieć. na jakie czynniki i ile osób na terenie Łap jest w tej chwili narażonych na czynniki rakotwórcze, ale jeżeli Pana Radnego te informacje interesują, to ja na ręce Pana Radnego taką informację prześlę.”
Kolejnym mówcą była Radna Pani Sylwia Rząca: „Pani Inspektor, ja jeszcze odnośnie tych czynników rakotwórczych. Pracuję w służbie zdrowia i tak, jak Pani tutaj w tym sprawozdaniu podaje, liczba osób pracujących z czynnikami rakotwórczymi w zakładach ochrony zdrowia wynosi 15 osób. To jest chyba śmieszna liczba. Na czynniki rakotwórcze jesteśmy narażeni w zakładach opieki zdrowotnej codziennie. Wszystkie środki dezynfekcyjne, mało tego, formalina, która znajduje się na oddziałach zabiegowych, a służy do celów medycznych, z którą mamy styczność, prowadzimy ewidencję, wpisujemy się w zeszyty, gdzie mamy narażenie na czynniki rakotwórcze, podajemy ilość minut. Skoro ktoś to wprowadził, to powinien respektować. Pani tu podaje 15 osób – to jest śmieszna liczba, bo na jednym oddziale pracuje około 20 osób, a oddziałów jest kilka. Myślę, że jest to jakieś niedopatrzenie, może omyłka”.
Pani Maria Aksiucik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wchodząc w słowo zapewniła, iż jest to omyłka.
Kontynuując, Radna Pani Sylwia Rząca dodała: „Bardzo proszę, byście przy tych kontrolach wzięli to pod uwagę, bo my jesteśmy narażani na te czynniki rakotwórcze, a nie mamy z tego powodu żadnego zadośćuczynienia, a niestety środki dezynfekcyjne w szpitalu to jest podstawa funkcjonowania , by nie doszło do zakażeń wewnątrz szpitalnych. Ilość czynników, z jaką obcujemy jest po prostu jest straszna. Każda doba, to jest styczność z różnymi środkami, które pomimo zasad ochrony, to niestety, to są później ewidentne uczulenia i różne inne reakcje, które w organizmie człowieka zachodzą.”
Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie Powiatu.
 
Ad 11
Informacja o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii.
Informację o sytuacji sanitarno- epidemiologicznej na terenie Powiatu Białostockiego przedstawił Wysokiej Radzie Powiatowy Lekarz Weterynarii – Pan Krzysztof Narolewski /zał. nr 18/.
W działalności merytorycznej Powiatowego lekarza Weterynarii w Białymstoku należy wyróżnić dwa zasadnicze kierunki. Pierwszy – to rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Drugi – to badanie zwierząt rzeźnych i mięsa oraz nadzór nad środkami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego i środkami żywienia zwierząt. Należy stwierdzić, że sytuacja epizootyczna na terenie Powiatu Białostockiego w zakresie występowania chorób zakaźnych była dobra i z roku na rok poprawia się. W celu ograniczenia występowania wścieklizny u zwierząt prowadzone są szczepienia zapobiegawcze zwierząt domowych i wolnożyjących. W 2006 roku zaszczepiono 12.772 sztuk psów i 159 kotów. W bieżącym roku 8-15 maja 2007 roku odbyło się szczepienie zwierząt wolnożyjących poprzez zrzuty szczepionki z samolotu. W I kwartale tego roku zaszczepiono także 1475 psów, 7 kotów i dwie tchórzofretki. Dzięki prowadzonym szczepieniom zwierząt dzikich na terenie Powiatu Białostockiego, w ciągu całego roku nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny lutym tego roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny w okolicach Choroszczy, ale już pod koniec maja stwierdzono wygaśnięcie ogniska choroby. Powiatowy Lekarz Weterynarii prowadzi monitoring wścieklizny u zwierząt dzikich. Współpracujemy z myśliwymi z kół łowieckich, którzy dostarczają nam padłe lub ubite lisy. Badane są one w kierunku wścieklizny i nie stwierdzono do tej pory żadnego przypadku wścieklizny u lisa. W celu wykrycia i likwidacji gruźlicy, brucelozy i białaczki bydła przeprowadzono badania monitoringowe tych chorób. W 2006 roku zbadano w kierunku:
-   gruźlicy 18.376 sztuk bydła
-   enzootycznej białaczki 30.215 sztuk
-   brucelozy 13.873 sztuk.
W roku 2006 na terenie Powiatu Białostockiego stwierdzono serologiczną białaczkę enzootyczną bydła u 78 sztuk w 32 gospodarstwach. Badaniem w kierunku BSE objęte są wszystkie ubijane sztuki bydła powyżej 30m-cy oraz zwierzęta z grupy podwyższonego ryzyka powyżej 24m-cy. W 2006 roku nie stwierdzono żadnej szt. reagującej dodatnio. W zakresie działalności nadzorczej należy wyodrębnić trzy zasadnicze kierunki:
-   nadzór nad ubojem zwierząt, produkcją, obrotem i przechowywaniem środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego,
-   nadzór nad zdrowotną jakością środków żywienia zwierząt,
-   nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu oraz nad jakością materiału biologicznego.
Nadzór nad jakością zdrowotną środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego prowadzony był w:
-   9 zakładach zajmujących się ubojem zwierząt,
-   4 zakładach prowadzących przetwórstwo mięsa czerwonego,
-   12 zakładach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa i rozbioru mięsa czerwonego,
-   2 zakładach prowadzących działalność w zakresie uboju, rozbioru i przetwórstwa mięsa czerwonego,
-   1 zakładzie uboju drobiu,
-   2 zakładach rozbioru mięsa drobiowego,
-   2 zakładach przetwórstwa mięsa drobiowego,
-   1 zakładzie przetwórstwa dziczyzny na terenie miasta Białystok
-   3 chłodniach składowych,
-   2 zakładach przetwórstwa rybnego.
Badanie zwierząt rzeźnych i mięsa przeprowadzali lekarze weterynarii w 23 obwodach terenowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa i w 12 obwodach rzeźnianych oraz w 17 punktach kontroli i nadzoru nad rozbiorem mięsa. W 2006 roku zbadano 518.632 sztuk drobiu, 351.865 sztuk trzody, 38.534 sztuk bydła, 539 sztuk dzików,435 strusi oraz 183 sztuk danieli, jeleni i saren. W zakładach produkujących środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego – mięso i ryby- razem 42 zakłady, przeprowadzono 268 kontroli samodzielnie lub z innymi inspekcjami. Wydano 77 decyzji, w tym 33 decyzje dotyczące nakazu usunięcia uchybień, 2 decyzje dotyczące zakazu umieszczania produktów na rynku, 1 decyzję dotyczącą wstrzymania produkcji, 2 decyzje dotyczące wykreślenia podmiotu z rejestru Powiatowego lekarza Weterynarii oraz 39 decyzji dotyczących innych czynności. Należy stwierdzić, że stan zakładów w zakresie spełnienia wymagań sanitarno-weterynaryjnych w przedstawionym okresie systematycznie się poprawia. Ma to swoje odzwierciedlenie w jakości i bezpieczeństwie zdrowotnym oferowanych przez nadzorowane podmioty produktów. Drobne niedociągnięcia techniczne oraz sporadycznie występujące odstępstwa od obowiązujących norm, eliminowane są na bieżąco, co potwierdzają przeprowadzone przez naszą inspekcję kontrole oraz badania laboratoryjne. Nadzór w obszarze pozyskiwania, transportu i przetwórstwa mleka prowadzony był w 3 zakładach przetwórczych, 116 zlewniach oraz 753 gospodarstwach, w których jest prowadzony bezpośredni odbiór mleka. Z terenu naszego powiatu mleko dostarczane było do 9 mleczarni. Wszystkie te mleczarnie posiadają uprawnienia eksportowe do Unii Europejskiej. Na 2.565 gospodarstw produkujących mleko –2.442 posiada zaświadczenia Powiatowego Lekarza Weterynarii, że gospodarstwo to spełnia wymogi sanitarno-weterynaryjne w zakresie pozyskiwania i przechowywania mleka. Ogólny poziom gospodarstw systematycznie się poprawia dzięki między innymi stałemu nadzorowi inspekcji weterynaryjnej oraz ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami w zakładach mleczarskich. Warunki sanitarno-weterynaryjne należy poprawić również w części zlewni, których stan techniczny nie odpowiada już wymogom. Niektóre z nich są zamykane z uwagi na niewielką ilość dostawców. Przeprowadzono 1.976 kontroli w mleczarniach, punktach skupu i miejscach pozyskiwania mleka, wydając zalecenia zmierzające do poprawy warunków sanitarno-technicznych nadzorowanych obiektów. W 2006 roku przeprowadzony był nadzór weterynaryjny nad podmiotami zajmującymi się pozyskiwaniem, konserwacją, obróbką, przechowywaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz wykorzystywaniem materiału biologicznego oraz prowadzeniem punktów kopulacyjnych loch. Przeprowadzone kontrole i rekontrole miały głównie na celu weryfikację i jakość uznanych rozpłodników na punktach kopulacyjnych, selekcję zwierząt do rozrodu, egzekwowanie wymaganych warunków sanitarno-weterynaryjnych przez prowadzących poszczególne podmioty gospodarcze. Nadzór nad produkcją, obrotem, higieną pasz i utylizacją ubocznych produktów paszowych wykonany był poprzez prowadzone kontrole, planowane i doraźne. Ponadto, wykonywano systematyczne badania jakości środków żywienia zwierząt produkowanych i posiadanych w obrocie na podstawie pobieranych prób przy produkcji oraz w ramach Krajowego Monitoringu na różne kierunki badań. Powyższe zadania realizowano w 4 wytwórniach środków żywienia zwierząt:
-   Wytwórni Pasz przy OPPBM
-   Zakładzie Produkcyjnym TURPASZ
-   Wytwórni Pasz Leczniczych -Provimi Rolimpex
-   Agrokompleks S.C. P.A Wiśniewscy.
W tychże podmiotach dokonano 28 kontroli kompleksowych i doraźnych, w 27 nadzorowanych punktach obrotu środkami żywienia zwierząt, przeprowadzono 43 kontroli rekontrole. W ramach wprowadzenia rozporządzenia WE/nr183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 roku ustanawiającego wymagania dotyczące pasz zarejestrowano 3.701 gospodarstw produkujących i stosujących środki żywienia zwierząt. Przy tym dokonano 468 kontroli instruktażowych w ww. podmiotach. Przeprowadzone badania jakości 98 prób środków żywienia zwierząt w 4 przypadkach wykazały przekroczenie obowiązujących przepisów, wskutek czego podjęto właściwe działania naprawcze. We wszystkich gminach przeprowadzono szkolenie rolników w zakresie prawidłowości wykorzystania mączek zwierzęcych, jako polepszaczy gleby. W związku z realizacją rozporządzenia WE/nr1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 października 2002 roku o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego w 2006 roku zarejestrowano 3 podmioty zajmujące się przewożeniem ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kategorii trzeciej. Na terenie działania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku w 2006 roku znajdowało się 89 ferm drobiu rzeźnego – hodowla brojlerów kurzych, gęsich i indyczych, w których przeprowadzono 93 kontrole. Pod nadzorem Powiatowego lekarza Weterynarii znajdowało się w 2006 roku 10 ferm kur towarowych, w których sporządzono 37 protokołów kontroli oraz wystawiono 6 decyzji. W 7 podmiotach prowadzących chów lub hodowlę zwierząt dzikich utrzymywanych przez człowieka, jak zwierzęta gospodarskie- przeprowadzono 7 kontroli. W zarejestrowanych 34 fermach zwierząt futerkowych w 2006 roku przeprowadzono 36 kontroli. Na terenie miasta Białystok znajdują się 2 hodowle zwierząt laboratoryjnych –przeprowadzono 3 kontrole, a w 2 jednostkach doświadczalnych utrzymujących zwierzęta laboratoryjne- przeprowadzono 2 kontrole. W schronisku dla zwierząt- 2 kontrole i na giełdzie zwierząt – 1 kontrolę. W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Białymstoku w 2006 roku zatrudnionych było 13 lekarzy weterynarii oraz 14 pracowników administracyjnych wraz z obsługą. Inspekcja Weterynaryjna chroniąc zdrowie zwierząt i nadzorując produkcję środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, chroni zdrowie człowieka, zdrowie mieszkańców naszego regionu”.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie powiatu w zakresie weterynarii.
 
Ad 12
Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu.
                Miejski Komendant Policji w Białymstoku – Pan Jarosław Stankiewicz zaproponował, by w pierwszej kolejności Wysoka Rada zapoznała się z pokazem multimedialnym, informującym o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Powiatu Białostockiego przedstawionym przez nadkomisarz Panią Aleksandrę Zinówko - Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku /zał. nr 19/. W dalszej części Komendant Miejski Policji w Białymstoku zaproponował dyskusję i udzielanie odpowiedzi na ewentualne zapytania.
Komenda nadzoruje funkcjonowanie 7 komisariatów policji w tym 3 jednostek miejskich, 4 terenowych. Podlega im dodatkowo 7 posterunków policji. Jeżeli chodzi o zagrożenie przestępczością, jak widać w ciągu ostatnich lat, na przełomie od 2002 do 2005 ilość zdarzeń w jednostkach terenowych systematycznie rosła. Dopiero w 2006 roku jest zauważalny wyraźny spadek ilości przestępstw, tj. 1061 zdarzeń przestępczych na terenie jednostek terenowych. Ogółem ilość zdarzeń na obszarze jednostek terenowych stanowił około ¼ całości zdarzeń przestępczych odnotowywanych w rejonach działania komendy. W Komisariacie Policji w Choroszczy w 2006 roku odnotowano 760, czyli o 135 mniej niż w roku ubiegłym. W Komisariacie Policji w Łapach zdarzeń odnotowano 600, czyli o 229 mniej niż w roku ubiegłym. W Komisariacie Policji w Wasilkowie 719, tj. o 334 mniej niż w roku ubiegłym i w Komisariacie Policji w Zabłudowie 519 przestępstw, tj. o 363 mniej niż w roku ubiegłym. Na uwagę zasługuje to, iż w kategoriach przestępstw i wykroczeń jedynie w pozycji „bójka i pobicie” odnotowano niewielki wzrost ilości zdarzeń z 51 na 66. w Pozostałych, analizowanych kategoriach tych zdarzeń było mniej niż w roku ubiegłym. Odnotowano wysoką wykrywalność, bo aż 78,7% właśnie w kategorii „Bójka i pobicie” i również wysoką wykrywalność w kategorii zdarzeń rozbójniczych – 74%. W Komisariacie Policji w Łapach, podobnie, jak w poprzedniej jednostce odnotowano więcej bójek i pobić. Dokładnie tych zdarzeń było14, czyli o 3 więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 78% tych zdarzeń zostało wykrytych. W rejonie działania Komisariatu Policji w Zabłudowie odnotowano 100% wykrywalność w kategorii „Bójki i pobicia”. We wszystkich kategoriach tych zdarzeń, zaistniało ich mniej niż w roku poprzednim i wysoka wykrywalność dotyczy rozboi i innych przestępstw rozbójniczych – ponad 53%. W rejonie działania policji w Wasilkowie zaistniał wzrost zdarzeń w kategorii bójka i pobicie. Odnotowano też b. duże spadki w pozostałych kategoriach. Wykrywalność jest także bardzo wysoka, bo blisko 80% jeżeli chodzi o bójki i pobicia, a jeżeli chodzi o przestępstwa rozbójnicze to jest to 70%, kradzieży z włamaniem do samochodów ponad 60%.Stosunek sprawców nieletnich do ogółu przestępców przedstawia się następująco: na1657 odnotowanych przestępstw w 2006 roku 86 zostało dokonanych przez osoby nieletnie, co stanowi 5,2%. Jeżeli chodzi o przestępstwa kryminalne to 72 czyny, były to czyny osób nieletnich, stanowi to 9% całości. Kolejna tabela przedstawia efektywność służb policyjnych i na 2.598 stwierdzonych przestępstw w 2006 roku, 134 sprawców zatrzymano na gorącym uczynku ich popełnienia. Ogółem przedstawiono zarzuty 1.568 osobom. Skierowano do prokuratury 1.363 wnioski o akt oskarżenia, 83 osoby zostały aresztowane tymczasowo. Jeżeli chodzi o realizacje działań poszukiwawczych, w sumie w 2006 roku z naszych jednostek terenowych 412 osób ukrywało się przed wymiarem sprawiedliwości i również w tym roku tych osób zatrzymano 332 łącznie. Jeżeli chodzi o osoby zaginione i poszukiwane – było ich 50, z czego 46 spraw poszukiwawczych zostało już zakończonych. Przedstawiając efektywność służb patrolowych i dzielnicowych w ujawnianiu wykroczeń, należy stwierdzić, iż ogółem ze wszystkich jednostek terenowych do sądu grodzkiego wysłano 531 wniosków o ukaranie, nałożono 2.101 mandatów na ogólną kwotę 383.430 zł i pouczono ponad 6.000 sprawców wykroczeń. Ogółem w 2006 roku we wszystkich jednostkach terenowych policjanci interweniowali ponad 7.500 razy, z czego 2.500 były to interwencje domowe, 2.160 to interwencje w miejscach publicznych i inne interwencje 2.830. Ogółem 970 osób w wyniku tych interwencji dowieziono do izby wytrzeźwień. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach powiatowych, to w 2006 roku odnotowano 157 wypadków, w których odnotowano 232 osoby ranne i 30 ofiar śmiertelnych. W porównaniu do roku poprzedniego tych zdarzeń było mniej, ale nie jest to sytuacja zadowalająca. W 2006 roku przeprowadzona została reorganizacja Sekcji Ruchu Drogowego. Między innymi utworzony został Zespół do Kontroli Ruchu Drogowego Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji z miejscem pełnienia służby na terenie Komisariatu Policji w Łapach. Zwiększono liczbę etatów w Sekcji Ruchu Drogowego i w tym kierunku są czynione dalsze działania, aby policjantów pracujących bezpośrednio na drodze było więcej. Komenda Miejska Policji realizuje również szereg działań polegających na inicjowaniu i organizowaniu przedsięwzięć, mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i w sumie w ramach realizacji wszystkich programów prewencyjnych funkcjonariusze policji uczestniczyli w wielu spotkaniach z młodzieżą i dziećmi i przedstawicielami środowiska pedagogicznego, w festynach, w innych imprezach. Prowadzimy także szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Ogółem w 2006 roku odbyło się 899 spotkań z dziećmi i młodzieżą, 319 z przedstawicielami środowiska pedagogicznego, 21 ze studentami uczelni wyższych. 22 szkolenia przeprowadzono dla rodziców i nauczycieli. Ponadto uczestniczyliśmy w 18 festynach. Szczegóły dotyczącej tej działalności są zawarte w materiałach przekazanych Wysokiej Radzie”.
Radny Pan Marian Olechnowicz zwrócił się do Pana Komendanta z apelem: „Kilkakrotnie, jako dziennikarz zajmowałem się sprawą znaków drogowych na ulicach miasta Łapy. Rozmawiałem z rzecznikiem prasowym. Kiedy pisałem artykuł w tej sprawie naliczyłem 38 zniszczonych znaków drogowych. Dzwoniłem do Komendanta Policji w Łapach z zapytaniem, czy policja miała takie zgłoszenia dotyczące znaków. Otrzymałem odpowiedź, że nie. Zadałem pytanie, czy patrole są tylko piesze, czy również samochodowe, jeżeli policjanci patrolujący ulice nie poruszają się wg. znaków drogowych, także tych zniszczonych, to jest dziwne. Teraz przygotowuję następny materiał. Przy jednej ulicy, ul. Cmentarnej w Łapach z soboty na niedzielę zostało zniszczonych 5 znaków drogowych. Najbardziej rekordowe zniszczenie, jakie ja odnotowałem, to znak drogowy wyrwany z ziemi, włożony rurą w otwór słupa energetycznego i zaplątany w następnym otworze. Ci, którzy to zrobili musieli się namęczyć. Odpowiedź władz miasta, ponieważ tam głównym administratorem dróg i znaków drogowych są władze miasta oraz odpowiedź policji jest taka „jesteśmy bezradni”. Zniszczenie znaku drogowego tj. zniszczenie mienia i stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a czasem nawet życia. Mój apel, proszę podjąć akcję, żeby jedyne miasto, gdzie jest taki wandalizm, należy nadmienić jedyne w województwie, aby ten proceder w Łapach został ukrócony. Ja słyszałem od rzecznika, że takie wypadki zdarzają się sporadycznie w Białymstoku i latem czasami gdzieś na Mazurach. Mój apel jest, by podjąć działania zmierzające do ograniczenia tego typu wykroczeń. Policja jest widoczna, zmiany są olbrzymie, natomiast ten problem jest niesamowicie ważny”.
Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski poprosił o podanie informacji, jakie są zasoby kadrowe policji, jakiej wysokości jest budżet i ile wynosi średnie wynagrodzenie policjanta.
Pan Jan Kaczmarek zasygnalizował problem: „Panie Komendancie, ja jeżdżę bardzo często i dużo. Jestem z terenu Gminy Michałowo. Problem, który dostrzegam dotyczy naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Samochody, którymi się porusza większa część tych osób, bardzo niepokojąco dymią. Czy jest jakaś możliwość dokonania kontroli stanu technicznego tych pojazdów na granicy, by uniemożliwić samochodom niesprawnym technicznie wjazdu na teren Polski.”
                Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zapytał: „Czy istnieje jakiś prawny przepis, który rzeczywiście mógłby eliminować taki pojazd z ruchu, bo na zachodzie tak jest, że samochód może być sprawny, ale jeżeli przecieka, pozostawia po sobie plamy oleju lub spalanie jest niewłaściwe, to można zabrać dowód rejestracyjny do czasu usunięcia takiej usterki”.
Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zauważył: „Panie Komendancie mam takie pytanie, ponieważ z tego zestawienia wynika, że nastąpił spadek wykrywalności przestępstw kryminalnych, z czego to wynika. Drugie pytanie, jaki jest stosunek obywateli do policji na dzień dzisiejszy, jak Pan to ocenia, czy jest w miarę pomocna dla działań w wykrywaniu przestępstw”.
Kolejne pytanie zadał Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski: „Droga Białystok –Supraśl. Może to tak troszeczkę jest plotka, ale niektórzy mówią, że ta droga, w związku z tym, że jest ośrodek wypoczynkowy w Supraślu, nie jest dobrze patrolowana, jeżeli chodzi o sprawę przekraczania szybkości, szczególnie w miejscowości Krasne. Jest tam ograniczenie do 60 km, a ludzie przejeżdżają z szybkością około 100-120 km/h. Chciałbym uczulić Pana lub ewentualnie wyjaśnić, czy rzeczywiście patrolowanie drogi Białystok –Supraśl jest znikome, dlatego, że mała jest obsada policji, czy dlatego że są jakieś inne ku temu przyczyny”.
Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zasygnalizował problem ul. Cmentarnej w Łapach: „Jest to ulica bardzo ruchliwa, z tego względu, że w pobliżu znajduje się punkt sprzedaży węgla i w okresie szczytowego zapotrzebowania na węgiel ustawiają się tam kolejki samochodów 20 tonowych, a czasami większych i na odcinku 100-200 m zablokowany jest odcinek pół drogi. Druga sprawa, w zeszłym roku wybudowany został parking naprzeciw cmentarza tylko po to, by tam parkowały samochody, których pasażerowie odwiedzają cmentarz. Często zdarza się, że na tym parkingu parkują TIR-y. Nie wiem czy jest to właściwe, a poza tym stwarza to niebezpieczeństwo dla osób wyjeżdżających z pobliskich ulic”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego- Pan Sławomir Gołaszewski zabierając głos zaproponował uporządkowanie dyskusji: „Ja bardzo państwa przepraszam, ale Pan Komendant przyszedł na naszą Sesję po to, by złożyć nam sprawozdanie na temat stanu bezpieczeństwa, a nie przyjmować interwencyjne, typowe rzeczy. Czy samochód stoi tu, czy tam, to jest sprawa dla miejscowego Komisariatu Policji. Ja bardzo bym prosił, abyśmy takimi sprawami Panu Komendantowi głowy nie zawracali”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński zapytał: „Szanowny Panie Komendancie, mam dwa pytania dotyczące przede wszystkim dzisiejszych doniesień prasowych „Gazety Wyborczej”, informujących o tym, że na okres wakacyjny 60 policjantów z Oddziału Prewencji wyjedzie do Szczecina i w ten sposób, mając już 60 vacatów, będziecie mieli zasadniczą „dziurę” 120 osobową w kwestiach zabezpieczenia kadrowego. Drugie pytanie dotyczy kwestii tworzenia posterunków i komisariatów, jaki jest stan prawny na dzień dzisiejszy. Pytanie jest natury ogólnej, dotyczące przede wszystkim Gmin: Supraśl, Wasilków i Czarna Białostocka, bo sytuacja jest taka, że na dzień dzisiejszy jest komisariat w Wasilkowie, który obsługuje te trzy gminy i stan osobowy na tych 3 gminach nie pozwala na stworzenie komisariatów całodobowych w pozostałych gminach, co powoduje zwiększony czas oczekiwania na wszelką pomoc. Czy na dzień dzisiejszy dzieje się w kwestii zmniejszenia wymogów dotyczących składu osobowego konkretnych posterunków, żeby można było już je uruchomić w trybie zmianowym”.
Odpowiedzi na poszczególne zapytania udzielił Miejski Komendant Policji w Białymstoku – Pan Jarosław Stankiewicz: „Panie Przewodniczący, szanowni Państwo Radni, oczywiście sygnały, które usłyszałem, a które dotyczą spraw związanych z problemami zgłoszonymi przez Państwa będę traktował jako sygnał społeczny i sprawdzimy to. W sprawie znaków i interwencji w Łapach również, sprawdzę to i podejmiemy stosowne działania. Zasoby kadrowe budżet, wynagrodzenie – na dzień dzisiejszy Komenda Miejska Policji w Białymstoku posiada 850 etatów, z tego mamy 15 vacatów. Inną rzeczą jest i stąd te widoczne braki kadrowe w jednostkach terenowych, wynikają z podstawowej przyczyny. Przyjęliśmy 60 nowych osób w szeregi policji, które aktualnie przebywają w szkołach. Druga sprawa, proces doskonalenia zawodowego po odbyciu przeszkoleń w szkołach wymaga przez okres 0,5 roku uczestniczenia funkcjonariusza w pracach różnych komórek organizacyjnych całej Komendy, czyli w poszczególnych pionach, dlatego te osoby, które rzeczywiście niejako są zatrudnione, nie są widoczne. Oprócz osób delegowanych i tych, które przebywają na zwolnieniach lekarskich, muszę powiedzieć, że dziennie brakuje w sumie około 100 funkcjonariuszy na ulicach. Taka jest rzeczywistość. Jeżeli chodzi o budżet, to jest on podany w ustawie budżetowej policji i łatwo go znaleźć, wynagrodzenia również są publikowane. Mogę powiedzieć, ze nowo przyjęty funkcjonariusz otrzymuje uposażenie, już po szkole w granicach około 1.200 zł /brutto/. Kolejny temat- Michałowo, zadymianie dróg przez pojazdy ze wschodu – Białystok posiada przejście graniczne w Bobrownikach, którędy generalnie przemieszczają się pojazdy wjeżdżające do nas pojazdy. Ze strażą graniczną prowadzone są działania, niestety nie jesteśmy w stanie tam całodobowo postawić pojazdu, by tych kontroli dokonywać, niemniej jednak już nawiązując do kolejnego pytania, jest przepis prawny, który upoważnia do zabrania dowodu rejestracyjnego, w przypadku niezdolności pojazdu. Jest taka Instytucja ITD.- Inspekcja Transportu Drogowego, która posiada wyspecjalizowaną wysoko kadrę i oni generalnie tego typu badania są w stanie przeprowadzać. Również, przy okazji chciałbym zasygnalizować temat związany z wyjazdami autokarów na wycieczki uczniów szkół i apel do państwa, aby uczulić organizatorów wycieczek, by takie wyjazdy zgłaszać dużo wcześniej, a nie pół godziny przed wyjazdem pojazdu. Nie jesteśmy w takim czasie, w stanie wszystkich pojazdów sprawdzić. Ostatnio był taki przypadek, że w ciągu godziny, w 15 miejscach próbowano, aby policja była. W ruchu drogowym około 30% jest osób w szkołach pozostaje na ulicy około 38 funkcjonariuszy, a tylko 10 mamy przeszkolonych specjalistycznie, którzy są w stanie dokonać sprawdzenia tych pojazdów. Również tych kontroli mogą dokonywać funkcjonariusze ITD. Kolejne pytanie – spadek wykrywalności przestępstw kryminalnych- przyczyna jest jasna, dużo osób, szczególnie w wieku przedemerytalnym pożegnało się z praca, odeszło na emeryturę. W jednostkach tych zastąpili ich ludzie młodzi, którzy nie do końca są jeszcze przygotowani do pełnienia swych ról, aczkolwiek czynimy działania, aby ta statystykę znacznie poprawić. W łapach po takiej zmianie już odnotowaliśmy większą wykrywalność o prawie 14%, to są dobre symptomy i myślę, ze będzie coraz lepiej. Kolejne pytanie- stosunek obywateli do policji- myślę, że to jest jeszcze wiele do zrobienia. Nie mogę powiedzieć, że ta współpraca jest dobra. Społeczeństwo nie reaguje nawet jeśli widzi jakieś zdarzenie, tu mogę dać przykład zabójstwa 17 letniego chłopaka, bo to jest już zupełnie żenujące. Białystok –Supraśl – trasa nie jest dobrze patrolowana – tam, jak dobrze pamiętam jest dosyć ostry łuk i nie da się jechać 120 km/h, natomiast patrole są kierowane na podstawie analizy wypadkowości i kolizji i tam kierowane są patrole. Tamta trasa jest na dzień dzisiejszy bezpieczna. Bzdura jest, że po tamtej drodze do ośrodka jeżdżą pijani kierowcy. To jest niemożliwe, są na dyżurze zawsze jacyś kierowcy, którzy odwożą uczestników ośrodka w razie potrzeby. Kolejny temat: Żwirki i Wigury- Łapy- cmentarz – rzeczywiście zauważył Pan Problem, który jest podobny do tego w Białymstoku na ul. Składowej przy Urzędzie Celnym. Nie wiem, być może ten skład węgla przenieść stamtąd i wtedy nie będą kolejki. Ja również posiadam taki problem w miejscu mojego zamieszkania, gdzie ludzie parkują samochody z różnych instytucji i firm, w których pracują i miejsca dla mieszkańców na parkingach nie ma. Ja zwracałem się do wszystkich spółdzielni w Białymstoku o umieszczenie specjalnych znaków niebieskich, informujących, iż jest to teren osiedla. To jest taki domek z dzieckiem namalowanym i wówczas funkcjonariusze mogą podejmować jakiekolwiek czynności związane ze złym parkowaniem pojazdów. Niestety z odzewem pozytywnym się to nie spotkało, nie wiem dlaczego. Kolejny temat- Gazeta Wyborcza dzisiejsza – oddziały policji, to nie są w gestii Komendanta Miejskiego, także wszelkie decyzje związane z kierowaniem ich do działań na obszarze Polski podejmuje Komendant Główny Policji. Czy mam obawy, że będzie mniej funkcjonariuszy na ulicach, oczywiście, że tak, ale będziemy w jakiś sposób starali się temu zaradzić. Kolejny temat – Komisariaty w terenie – tutaj kilka gmin chciałyby mieć swoje Komisariaty, od razu informuję, że nic mi nie wiadomo, żeby jakiekolwiek prace w Komendzie Głównej Policji były prowadzone w kierunku zmniejszenia liczby funkcjonariuszy w posterunkach. Na dzień dzisiejszy jest to minimum 5 osób, natomiast w Komisariatach 14 osób i nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zresztą tutaj na temat Czarnej Białostockiej jeden z Panów Radnych się wypowiadał. Muszę poinformować Państwa, że ogółem wszystkich przestępstw kryminalnych przez 4 miesiące w Czarnej Białostockiej odnotowano 25. To jest co czwarty, co piąty dzień przestępstwo. Ja osobiście nie widzę potrzeby, żeby tam 5 funkcjonariuszy w Czarnej Białostockiej pełniło służbę. Natomiast posterunek jest i funkcjonariusze działają. Natomiast muszę Państwa poinformować, bo nie wszyscy o tym wiedzą, że wójtowie i burmistrzowie mogą ze swoich środków budżetowych sfinansować etaty dzielnicowych. Także jeżeli gdzieś jest za mało dzielnicowych to bardzo proszę, jestem otwarty. Koszt w skali roku jest to około 50.000 zł. Umowę podpisujemy na 5 lat, potem policja przejmuje do siebie finansowanie takich etatów.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał: „Czy służby zajmujące się malowaniem różnych oznakowań na drogach powinny z Państwem ustalać zasady nanoszenia takich oznaczeń. Chodzi mi konkretnie o Łapy, które zostały w ostatnich 2 tygodniach tak pięknie pomalowane, że zbliżając się do skrzyżowania mam przed sobą ciągłą linię, która de facto nie powinna pozwolić mi przejechać”.
Odpowiedzi na poszczególne zapytania udzielił Miejski Komendant Policji w Białymstoku – Pan Jarosław Stankiewicz: „Generalnie wszelkie zmiany związane z organizacją ruchu, jeżeli do nas wystąpi jakikolwiek samorząd, oczywiście, my kierujemy funkcjonariusza, który uczestniczy w pracach Komisji. Na temat Łap nic mi nie wiadomo, by ktokolwiek są do nas w tej sprawie zwracał. Przyjąłem ten sygnał, spróbujemy coś z tym zrobić.”
Radny Pan Jan Ambrożej zgłosił kolejne pytanie: „Panie Komendancie, mam pytanie, czy policjant ma prawo przyjść do szkoły i zabrać ucznia na przesłuchanie, bez nakazu, bez niczego. Czy mamy prawo wydać takiego ucznia”.
Pan Jarosław Stankiewicz - Miejski Komendant Policji w Białymstoku dodał: „Ja nie sądzę, żeby to się odbyło bez zgody Dyrektora szkoły. Jeżeli to jest sprawca czynu karalnego, jeżeli chodzi tu o nieletniego ucznia, to jak najbardziej, ale w porozumieniu z Panem Dyrektorem. To jest czynność służbowa”.
Radny Pan Romuald Wiszniewski zabierając głos w dyskusji stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja tak obserwuję obrady, jest tak dużo pytań, jakby było tak dużo niedociągnięć w policji, a jest wręcz odwrotnie. Ja proszę Pana Komendanta o przekazanie słów uznania i o dalszą współpracę szczególnie na Gminie Michałowo, Gródek Zabłudów. Współpraca między strażakami a policją układa się bardzo dobrze. Zawsze możemy liczyć na pomoc i szybką interwencję, kiedy nie radzimy sobie z problemami.”
Radny Pan Ryszard Berensztejn odniósł się do wypowiedzi w sprawie współpracy mieszkańców z policją: „Wydaje mi się, że ludzie są zastraszeni, boją się dzwonić na policję i reagować na pewne sytuacje, ponieważ brak jest konsekwencji, karania za pewne rzeczy doprowadza do tego, że nikt nie chce się wtrącać, a jeszcze 5 lat temu było inaczej. Dzisiaj wracamy do punktu wyjścia.”
Pan Jarosław Stankiewicz - Miejski Komendant Policji w Białymstoku w odpowiedzi podkreślił: „Powiem krótko, znieczulica społeczna w tych aglomeracjach była, jest i będzie, chyba, że zaczniemy edukować społeczeństwo już od chwili urodzenia. Natomiast nie oszukujmy się rola policji w namawianiu do współpracy może przynieść raczej odwrotny skutek. Ze swojego otoczenia mogę powiedzieć, że jeden ogląda się na drugiego i każdy myśli, że powinien zareagować ktoś inny poinformować policję. Dopóki sam nie zadzwonię, to okazuje się, że nikt inny nie zareagował. Przyjrzyjmy się samym sobie i zacznijmy reagować.”
Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał jaki jest okres czasu od czasu zgłoszenia kradzieży do umorzenia postępowania.
Pan Jarosław Stankiewicz - Miejski Komendant Policji w Białymstoku odpowiedział: „Terminy procesowe ustala Kodeks postępowania karnego, niestety nie mamy na to wpływu. Szykuje się jeszcze zmiana, zwykłe dochodzenia będzie prowadziła policja i to dosyć szybko wejdzie w życie. Nie będzie więcej druków, tylko jeden druk zgłoszeniowy, na którym będą odnotowane wszystkie czynności policyjne. To potem w rejestr trafia i dopiero w momencie ustalenia sprawy będzie to podejmowane i będę prowadzone dalsze czynności”.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu.
 
Ad 13
Informacja o stanie bezpieczeństwa p.poż. na terenie powiatu – ref. Miejski Komendant Straży Pożarnej w Białymstoku.
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku - Pan Jan Popławski stwierdził, iż przesłany Wysokiej Radzie materiał pisemny zawiera bardzo szczegółowe informacje, obrazujące ogrom pracy Straży Pożarnej /zał. nr 20/.
W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na kilka elementów, które są zawarte w tej informacji oraz poruszył te kwestie dotyczące sytuacji pożarowej za okres od 1 stycznia 2007 roku do 16 maja 2007 roku:
„Powiat Białostocki pod względem zagrożenia pożarowego ma zagrożenia punktowe oraz liniowe. Do największych zagrożeń pożarowych zaliczyć należy „Orlen Gaz” w Łapach, Tłocznię pomiarową gazy w Kondratkach. Ponadto zagrożenia liniowe tj. rurociąg gazowy Bobrowniki – Białystok oraz rurociąg gazowy przechodzący przez Gminę Michałowo, Zabłudów, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna i Łapy. Najbardziej niebezpieczne pod względem wypadkowości są oczywiście drogi, a tutaj szczególnie trasy: Białystok – Warszawa, Białystok – Augustów, Białystok –Kuźnica Białostocka. Od 1 marca 2007 roku zmieniła się struktura organizacyjna w Straży Pożarnej. W sumie przesunęliśmy 15 etatów do pracy w systemie zmianowym. Zagrożenia na terenie Powiatu Białostockiego- mamy 6 zakładów, w których magazynuje się i przetwarza znaczne ilości substancji niebezpiecznych. Mamy 56 stacji paliw i 241 punktów sprzedaży detalicznej, 2 zakłady o szczególnym zagrożeniu awarii przemysłowej i o zwiększonym wystąpieniu awarii przemysłowej w Kondratkach . Poza tym mamy 151 mostów, 2 gazociągi, 11 obiektów, które są zobligowane do założenia instalacji sygnalizacji pożaru i są one podłączone do monitoringu pożarowego. To duża powierzchnia w 8 nadleśnictwach. Na teren Powiatu Białostockiego zagrożeniem wpływa bliskość granicy z Republiką Białoruś. Tam mamy zagrożenia, które swoją strefą zagrożenia docierają do naszego Powiatu. Największe zagrożenie stanowi tutaj Grodzieński Kombinat Azotowy. Na terenie powiatu oprócz roku 2004 następował systematyczny wzrost zdarzeń. Największa ilość zdarzeń odnotowana została na terenach Gmin: Łapy, Wasilków, Supraśl, Juchnowiec, czyli szczególnie te gminy, które sąsiadują z miastem Białystok. Najmniej zdarzeń notujemy na terenie Gmin: Zawady, Suraż i Poświętne. Ze względu na to, że do 16 maja 2006 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku 2007 jest mniejsza częstotliwość zdarzeń. W tym roku mamy o 93 zdarzenia mniej, ale i tak ze wszystkich zdarzeń 40% ich znajduje się na terenie Powiatu Białostockiego. Państwowa Straż Pożarna ściśle współdziała i współpracuje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, co powoduje większą skuteczność. Najbardziej tragiczny w pracy strażaków jest moment uczestnictwa w zdarzeniach ze skutkiem śmiertelnym. W tym roku już mamy 6 ofiar śmiertelnych, z czego tylko 1 osoba w pożarze. Przyczyny powstawania pożarów niestety nadal najwięcej jest podpaleń. Państwowa Straż Pożarna ocenia tylko wstępne przyczyny powstawania pożarów, szczegółową procedurę prowadzą organa ścigania. Przy miejscowych zagrożeniach główny wpływ ma wpływ warunków atmosferycznych – prawie 47%. Działania poprawiające przygotowania operacyjne: podpisaliśmy w ubiegłym roku porozumienie z Powiatowym lekarzem Weterynarii. Było to pod wpływem tzw. ptasiej grypy. Również podpisane zostało porozumienie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem ratunkowym. Na terenie powiatu nie mamy wyspecjalizowanej takiej grupy, ale Straż Pożarna posiada grupy ratownictwa wodno-nurkowego i razem z nimi współpracujemy. W miejskim stanowisku kierowania, który jest jednocześnie Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego zakupiliśmy system wspomagania decyzji. Jeżeli chodzi o czynności kontrolno- rozpoznawcze, ta informacja jest przedstawiona na całym terenie działania Komendy Miejskiej PSP. Bardzo ważnym elementem w zakresie zapobiegania pożarom i likwidacji zagrożeń jest wspólne działanie z właścicielami obiektów, tutaj szczególnie ze szkołami, dyrektorami przedszkoli w zakresie ewakuacji z obiektów, w których może przebywać ponad 50 osób. I tutaj zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji   taką ewakuację trzeba przeprowadzać minimum raz na dwa lata. Bardzo szczegółowo w tym temacie współpracujemy z właścicielami obiektów i na stronie internetowej Komendy Miejskiej PSP są szczegółowe informacje w tym zakresie. W ubiegłym roku Komenda Miejska PSP zakupiła średni samochód ratowniczo- gaśniczy za kwotę 711.000 zł. W tym miejscu bardzo serdecznie chcę podziękować za wkład, który Starostwo Powiatowe wniosło w wysokości 100.000 zł. W tym roku kupujemy podnośnik hydrauliczny o wysokości 24 m. Koszt wynosi 940.000 zł. Z budżetu państwa 265.000 zł i bardzo prosimy o pomoc w tym zakresie. Zakupy dotychczas prowadzimy tylko i wyłącznie w ramach programów Interreg, oczywiście ze zwrotem pieniędzy z UE. Jeżeli zakupujemy nowe samochody, używane dotychczas są przekazywane jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Prowadzimy także zadania remontowe i przedstawiam Państwu zmiany, jakie następują w jednostkach ratowniczych z tego tytułu. Przy tych wszystkich pracach, oczywiście w czasie wolnym od służby zadania pomocnicze wykonują strażacy. Wykonaliśmy monitoring telewizyjny jednostki ratowniczo- gaśniczej, z tego względu, że bardzo często zdarza się, że wszyscy strażacy działają na terenie poza jednostką i jest 1 osoba, która dozoruje cały obiekt. Ponieważ mamy tam wielomilionowe wartości, taki zakup był zasadny. Wykonaliśmy także remont pomieszczeń garażowych i odciągi spalin. Wykonywaliśmy to w ramach decyzji Sanepidu nakazującej Komendantowi Miejskiemu wykonanie tego do końca bieżącego roku. W wyniku oszczędności na remontach z uwagi na to, że sami je wykonywaliśmy zaoszczędzone zostały środki finansowe, za które sfinansowaliśmy zakup sprzętu sportowego do sali sportowej. Prowadzimy jedną inwestycję, jest to budowa jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 4 przy ulicy Transportowej. Do zakończenia pozostało nam około 200.000 zł. W przyszłym roku zamierzamy pozyskać brakujące środki i zamknąć tą inwestycję. Jeżeli chodzi o wyposażenie techniczne OSP to w ubiegłym roku przekazanych zostało 5 pojazdów. Średnia wieku pojazdów w OSP jest niepokojąca np. w Supraślu, średnia wieku pojazdów tj. 32 lata. Od ubiegłego roku funkcjonuje nowy program w zakresie szkolenia, dlatego też od nowa musimy szkolić druhów ochotników. W ubiegłym roku przeszkoliliśmy 360 druhów ochotników na różnych kursach. Kluczowe zadania do realizacji w zakresie bezpieczeństwa pożarowego na rok 2007, tj. doskonalenie Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, doskonalenie przygotowania i funkcjonowania specjalistycznych grup ratowniczych. Trzy takie funkcjonują na terenie działania Komendy Miejskiej PSP: Grupa chemiczna, techniczna i wysokościowa. Doskonalenie struktury Komendy odbywa się zgodnie z nowym regulaminem, doskonalenie jakości funkcjonowania miejskiego stanowiska kierowania realizującego zadania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować Panu Przewodniczącemu. Paniom i Panom radnym za pomoc w realizacji zadań postawionych przed naszą formacją. Dziękuję Panu Staroście, Wicestaroście, zarządowi i pracownikom Starostwa za pomoc oraz wszystkim Państwu, którzy wspieracie działania strażaków. Szczegółowe dane na temat ochrony przeciwpożarowej PSP znajdziecie Państwo na stronach internetowych Komendy Głównej, Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.”
Pytań i uwag do przedłożonej informacji nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację o stanie bezpieczeństwa p. poż. na terenie powiatu.
 
Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 14
Rozpatrzenie skargi Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego na Starostę Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu przypomniał zebranym, iż do Rady Powiatu w dniu 10 maja 2007 roku wpłynęła, przesłana przez Podlaski Urząd Wojewódzki, Wydział Kontroli i Nadzoru, skarga Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego na Starostę Powiatu Białostockiego /zał. nr 21/.
Pani Monika Ratyńska- Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska zreferowała zebranym powyższą sprawę: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado w dniu 10 maja wpłynęło do Starostwa Powiatowego pismo PUZ, przekazujące skargę Pana Łuszczewskiego. Jest to skarga w sprawie nieprawidłowych działań Starosty dotyczących pracowniczego ogrodu działkowego im. Towarzystwa Przyjaciół Białegostoku w Wasilkowie. Jest to ogród działkowy, który znajduje się po prawej stronie zaraz za Białymstokiem, jadąc w kierunku Wasilkowa. W ubiegłym roku wpłynęła do Starostwa skarga, zatytułowana „Stanowisko” w sprawie nieprawidłowości na terenie pracowniczego ogrodu działkowego. Skarga ta była dosyć ogólna, nie dotyczyła konkretnie żadnych nieprawidłowości, jedynie wskazane było, że bezprawnie został wycięty las na działce 1388. Pan Łuszczewski w tej skardze wskazywał Starostwu, co powinno w tej skardze uczynić. Mianowicie: Starostwo powinno udokumentować aktualny stan lasów, ocenić poprawność postępowania Gminy Wasilków i Starostwa Powiatowego w zakresie wycinki drzew, dokonać kontroli przestrzegania prawa budowlanego i przestrzegania przepisów sanitarnych. Nie był wskazany żaden konkretny fakt nieprawidłowych działań. Starostwo Powiatowe w poprzednich skargach Pana Łuszczewskiego wcześniej ustalało sprawę wycinki lasu na tej działce i zostało stwierdzone, że las ten został wycięty prawidłowo i w imieniu Starosty nadzór nad lasem i nad wycinką tego lasu sprawuje nadleśniczy Nadleśnictwa Dojlidy. Pod tym kątem sprawdziliśmy dokumenty znajdujące się w nadleśnictwie i oceniliśmy, że wszystko przebiegało prawidłowo. Jeżeli chodzi o pozostałe zarzuty i prośby, okazało się, że część nie należy do właściwości Starostwa, lecz do zadań innych organów, między innymi nadzoru budowlanego i w tym zakresie sprawa do tych organów została przekazana. Jeżeli chodzi o same sprawy dotyczące ochrony środowiska pracownicy Starostwa byli tam na kontroli i stwierdzili, że nie ma żadnych naruszeń, natomiast okazało się, że skarżący Pan Stanisław Kazimierz Łuszczewski skarży do wszystkich możliwych organów. Wypożyczyliśmy z nadzoru budowlanego zgromadzone dokumenty, celem dokonania ich analizy. Okazało się także, że Pan Łuszczewski ma także pretensję do Zarządu Ogrodów Działkowych z przyczyn prywatnych, a mianowicie za złe zachowanie wobec działkowców został wykluczony ze wspólnoty działkowej w drodze uchwały i został wręcz wyeksmitowany sądownie z ogrodu działkowego, którego nota bene nie posiada, a posiada go jego żona. W związku z tym, Pan Łuszczewski nie jest stroną w postępowaniu w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i tak naprawdę, to urząd nie powinien korespondować z tą osobą. Niemniej jednak pracownicy Starostwa, nadleśnictwa i członkowie Zarządu Ogrodów Działkowych dokonali oględzin, po tej skardze, na terenie ogrodów działkowych i nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Pismo dosyć obszernej treści zostało wysłane do Pana Łuszczewskiego, na co z kolei Pan Łuszczewski złożył skargę do Wojewody na działania Starostwa Powiatowego w Białymstoku, nie wskazując żadnych konkretnych zarzutów. Wojewoda Podlaski skargę przekazał Starostwu. Pan Starosta na skargę odpowiedział, podtrzymując wcześniejsze swoje stanowisko w sprawie, jak również ponieważ skarga ta nie zawierała żadnych dodatkowych faktów, nie ma przyczyny, aby ponownie wszczynać postępowanie. Ta odpowiedź spowodowała kolejną interwencję Pana Łuszczewskiego do Wojewody Podlaskiego, którą Podlaski Urząd Wojewódzki przekazał zgodnie z kompetencjami. Jak wynika z tej skargi, czy też stanowiska wszystkie te sprawy nie leżą we właściwości powiatu, bo chodzi tu o przepisy budowlane, nie opłacanie podatku, zagrożenie epidemiologiczne. Niemniej jednak, ponieważ skarga ta została sformułowana w sposób ogólny i nie wiadomo konkretnie o jakie zarzuty mu chodzi, Starostwo Powiatowe ponownie w piątek, 18 maja 2007 roku, dokonało oględzin na terenie ogrodów działkowych. Po raz kolejny nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, z związku z tym po raz kolejny stoimy na stanowisku, że powyższa skarga jest nieuzasadniona. Przygotowany został projekt uchwały Rady w tej sprawie wraz uzasadnieniem i przekazany został merytorycznej Komisji do prac w sprawie skargi.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przedstawił zebranym treść rozmowy telefonicznej, przeprowadzonej z Panem Stanisławem Kazimierzem Łuszczewskim w sprawie jego skargi. „Proszę Państwa, ja tylko ze swojej strony dodam, że Skarżący poprzez Biuro Rady skontaktował się ze mną. Około 15 minut opowiadał mi historię swojego konfliktu. Konflikt trwa prawie 10 lat i dotyczy prawie wszystkich działkowców, Lasów Państwowych, różnych przepisów, ustaw. Po tym czasie poprosiłem o sprecyzowanie skargi, na czym polega jego zdaniem błąd Starostwa i skarżący nie był w stanie sformułować w żaden sposób, o co konkretnie w tej skardze chodzi, wręcz na koniec rozmowy powiedział, ze właściwie do Pana Starosty to on nic nie ma, ale odpowiedź, którą dostał, to mu się nie podoba. Niestety my ani pewnych przepisów, ani ustaw nadrzędnych nie jesteśmy tutaj w stanie zmienić”.
Udzielam głosu Przewodniczącemu Komisji Infrastruktury Technicznej, czyli Komisji, która merytorycznie zajmowała się przedmiotową skargą.
Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski stwierdził: „Komisja Infrastruktury Technicznej, po zapoznaniu się ze zgromadzoną dokumentacją udostępnioną przez Starostę i wysłuchaniu wyjaśnień Pani Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska nie znalazła podstaw do uznania skargi Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego za zasadną, w części zgłaszanych przez niego zarzutów.”
Pytań i uwag do przedstawionego problemu nie zgłoszono.
Przewodniczący obrad zapytał, czy wszyscy Radni zapoznali się z projektem uchwały Rady w sprawie skargi Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego /zał. nr 22/. Następnie poddał pod głosowanie uchwałę, uznającą skargę za bezzasadną, zgodnie z sugestią Komisji Infrastruktury Technicznej.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła uchwałę Nr VIII/67/07 z dnia 24 maja 2007 roku w sprawie skargi na Starostę Powiatu Białostockiego, uznając skargę Pana Stanisława Kazimierza Łuszczewskiego za bezzasadną /zał. nr 23/.
 
Ad 15
Interpelacje i zapytania Radnych.
a)      odpowiedzi na udzielone interpelacje i zapytania radnych.
Radny Pan Tomasz Ołdytowski  podziękował za udzielenie odpowiedzi na interpelację: pierwszą, złożoną w imieniu Komisji Infrastruktury Technicznej, dotyczącą prac scaleniowych, drugą złożoną przez kilku radnych: Pana Tomasza Grzegorza Ołdytowskiego, Pana Zenona Żukowskiego, Pana Ryszarda Antoniego Berensztejna dotyczącą Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czarnej Białostockiej i Ogrodniczkach. „Mam jednak ogromną prośbę, aby Zarząd jeszcze raz zastanowił się i przeanalizował sytuację WTZ-ów w Ogrodniczkach, dlatego, że pojawiły się nowe okoliczności, a mianowicie pismo RIO dot. kwalifikowania tego stowarzyszenia, jako podmiotu non profit – nie działającego w celu uzyskania zysku.”
b)      interpelacje i zapytania Radnych.
O głos poprosił Pan Walenty Sic – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego skierował pytanie do Pana Adama Kamińskiego Przewodniczącego Komisji Statutowej, na jakim etapie są prace związane z dokonaniem zmian w Statucie Powiatu Białostockiego. 
Odpowiedzi udzielił Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński: „Właśnie dzisiaj mieliśmy posiedzenie Komisji Statutowej, wprawdzie w niepełnym składzie, ale to zachwiało pracą Komisji. Na dzień dzisiejszy otrzymaliśmy zaopiniowany przez pracowników Starostwa projekt Statutu, nad którym pracujemy od dłuższego czasu i na dzień dzisiejszy rozpoczęły się pierwsze prace nad uzgodnieniem tzw. Regulaminu Rady, który jest zawarty w Statucie i pracujemy nad nim cały czas. Być może uda się już na najbliższą Sesję w czerwcu ten materiał przedłożyć Wysokiej Radzie, ale na tym etapie trudno jest za to ręczyć. Jesteśmy już w fazie uszczegóławiania konkretów”.
Pan Marian Olechnowicz – Radny Powiatu Białostockiego zabierając głos zgłosił pytanie do Pana WicestarostyDlaczego w niepełnym składzie Komisja się zebrała. Panie Starosto, ja powiem w ten sposób. Ja pamiętam, jak myśmy planowali Komisję Statutową, to było ustalone, że posiedzenia będą w godzinach odpowiednich dla wszystkich, czyli po godzinach pracy. Byłem dyspozycyjny w poniedziałek o godz. 1630, natomiast ja jak Pan wie jestem jeszcze czynnym pracownikiem i o godz. 1000 w dniu Sesji nigdy nie przyjadę, bo na minutę nawet nie zostawię młodzieży samej. Od grudnia odbyło się trzecie spotkanie. Jedno było o 1600. Przyjechałem, byłem i mogliśmy siedzieć do 2000. Natomiast, Panie Starosto, o 900 w dniu Sesji Komisji Statutowej, to jest sobie skracanie drogi. Ja na takich spotkaniach uczestniczyć nie będę, w związku z tym muszę zrezygnować z Komisji Statutowej, ale to z Pana winy, nie z mojej.”
Ad wocem odpowiedzi udzielił Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński: Czy to jest Pana ostateczna decyzja. Przyznaję i pochylam się, i przepraszam. Jak ustaliliśmy, tak będziemy pracować. Zaplanowaliśmy spotkanie na poniedziałek, nie udało się, bo nie był kompletny projekt Statutu, który mieliśmy mieć wówczas przygotowany, dlatego ustaliłem, żeby zrobić spotkanie jeszcze przed tą Sesję, na godzinę 900. Na dzień dzisiejszy już wiem, że Pan o godz.900 nie może, dlatego przyjąłem to do wiadomości i będę się stosował do tych uwag. I przepraszam, ale sytuacja była wyjątkowa”.
 Pan Zenon Żukowski wspierając prośbę Radnego – Pana Tomasza Grzegorza Ołdytowskiego dotyczącą Warsztatów Terapii Zajęciowej dodał: „My, jako jedyny powiat mamy wątpliwość, że należy udzielić pomocy tym ludziom. Proszę Państwa, prawo nie zabrania, a wręcz jeśli chodzi o wykładnię prawa to jest to w ten sposób, że do zadań powiatu należy dofinansowanie kosztów tworzenia i działania Warsztatów Terapii Zajęciowej, co oznacza, że adresatem tego jest powiat. Możemy nie znaleźć pieniędzy możemy mówić, że mamy kłopoty finansowe, natomiast postarajmy się zrozumieć tych ludzi, którzy cały czas korzystali z tej pomocy. To są jedyne ich rozsądne zajęcia, którym się poddają i tu szczególny ukłon w sprawie Ogrodniczek. Jeżeli jednostka jest przedsiębiorstwem, ale działa nie w formie zysku. Możemy udzielić takiej pomocy. Należy się więc zastanowić, czy czasami „nie wylewamy dziecka z kąpielą”. Bardzo proszę jeszcze raz o analizę w tym temacie”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Proszę Państwa problem jest na wielu płaszczyznach. Od strony prawnej my go tez analizujemy i sądzę, że mając zaplecze specjalistyczne, radców prawnych, Panią Dyrektor PCPR, Panią Skarbnik też jakąś wiedzę na ten temat mamy, aczkolwiek opinię Pana Radnego też weźmiemy pod uwagę. Rzeczywiście jest w tej sprawie pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale jak się dokładnie to pismo przeczyta, to w tym piśmie jest powiedziane, że sam fakt zapisania do KRS nie przesadza o tym, że jest prowadzona działalność w celu osiągnięcia zysku. I właściwie w tej chwili jesteśmy na takim etapie, że chcemy wyjaśnić, czy taka działalność jest prowadzona i wystąpimy o to, by warsztaty przesłały nam roczne sprawozdanie, które co roku mają obowiązek złożyć, jeżeli są zarejestrowani i będzie widać czy działają w celu osiągania zysku. To są pieniądze publiczne, więc jeżeli się ta sprawa wyjaśni, to będzie wiadomo czy można udzielić dotacji, czy nie. Druga sprawa, jest natury finansowej. To jest proszę Państwa tak, że ten Zarząd, który tutaj siedzi, to nie jest taki bezduszny, że tą biedną osobę chce pognębić, która z WTZ-ów korzystała. Tu jest inna sprawa, bo jak popatrzymy szerzej na te przepisy, to tam się mówi, że są możliwości dofinansowania przez samorządy, a samorząd jest gminny, powiatowy i wojewódzki. I teraz, gdyby chodziło o małe kwoty, to byśmy aż tak mocno nie zabiegali, natomiast z naszej analizy wynika, że w tym roku to jest 5%, w następnym 10%, za 3 lata będzie 15%. Z rozmów przeprowadzanych na terenie powiatu wynika, że są kolejni chętni , aby otwierać nowe Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jeżeli my mamy Domy Pomocy Społecznej, to proszę zwrócić uwagę, że Pan Wojewoda daje dotację w wysokości na pensjonariusza 1.300 zł, plus od osoby niepełnosprawnej cześć kwoty ok. 400 zł. Tutaj jest osoba niepełnosprawna na kilka godzin, a finansowanie wychodzi ok. 1.100 zł na osobę i żadnych pieniędzy dodatkowo nikt nie płaci, chociaż osoba niepełnosprawna jakieś dochody ma. Mało tego, ta osoba niepełnosprawna, w ramach treningu ekonomicznego jeszcze kilkadziesiąt złotych. To, o co my się ubiegamy, to, by była taka możliwość, że te Stowarzyszenia coś w tej sprawie zrobiły, dlatego, że to jest dobrze dawać pieniądze, ale my musimy racjonalnie wydatkować pieniądze publiczne. Pan Minister oświaty powiedział, że będzie podwyżka dla nauczycieli i to jest ok. 400.000 zł, a subwencję mamy, jaką mamy nić nam do niej nie przybyło. Teraz, jeśli chodzi o karty pojazdów- w tamtym roku kosztowała ona 500 zł, a obecnie 75 zł. Tych strat nikt nam nie wyrównał, mało tego – Ci co zapłacili wyższe koszty podali nas do sądu i pewnie te sprawy przegramy i będziemy zwracać pieniądze za poprzednie lata, a w tym roku pieniędzy nie dostaniemy. Następna sprawa, Minister Finansów podała do wiadomości, że znalazła 10 mld zł, a ja patrzę, że ona je znalazła na Powiatowych Funduszach Gospodarki Geodezyjnej i kartograficznej. U nas jest tam prawie 1.500.000 zł, z tego ok. 700.000 zł przeznaczanych jest na płace. Jeżeli to zostanie zabrane, to po prostu będzie sytuacja taka, że z naszych pieniędzy z dróg trzeba będzie na ten cel pieniądze przesunąć, bo geodetom trzeba zapłacić. Na tym tle są te potrzeby finansowe Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nasze rozumowanie idzie w tą stronę, że doceniamy osoby niepełnosprawne i ich potrzeby. Wiemy, że jest to ich trudny los, ale pytamy, czy ktoś nam w tym docenianiu nie mógłby pomóc. Jest gmina, która mogłaby też coś dać, są stowarzyszenia, które gdyby się postarały o status stowarzyszenia użyteczności publicznej, również miałyby 1% odpisu od podatku. Taki jest więc charakter tej sprawy, ona jest w toku. Ja mam nadzieję, że dla wszystkich zakończy się ku ogólnemu zadowoleniu i nad tym pracujemy”.
                Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zauważył: „Panie Starosto, dziękuję za odpowiedź. Cieszę się, że temat jest otwarty, natomiast były już prowadzone rozmowy z Panią Wiceburmistrz i Gmina Supraśl jest otwarta na finansowanie, z tym, że twierdzą, iż dla nich partnerem nie może być Stowarzyszenie „Start” tylko powiat. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Start” również poinformowało, iż podjęło działania zmierzające do pozyskania tzw. środków finansowych zewnętrznych, czy sponsorów. Chodziło o to, by tematu tego nie uciąć i tak jak powiedział przedmówca „nie wylać dziecka z kąpielą”. Temat jest bardzo trudny finansowo i chwała Panu Staroście, że pilnuje tej kasy jak może i przewiduje, że są pewne problemy przed nami, bo wiadomą rzeczą jest, że rząd będzie szukał pieniędzy w samorządach”.
                Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz zgłosił interpelację : „Z informacji o pracach zarządu między Sesjami wynika, że Zarząd przeanalizował projekt PZD w sprawie lokalizacji planowanych remontów nawierzchni dróg powiatowych. Chciałbym zapytać, jak ten projekt wygląda w ogóle – to pytanie do Pana Dyrektora, a po drugie, jak to wygląda po przeanalizowaniu przez Zarząd i jak po pracach Komisji Infrastruktury i prosiłbym o odpowiedź na piśmie, jakie drogi będą remontowane, bo sporą kwotę dzisiaj uchwałą Rady przerzuciliśmy z inwestycji na bieżące utrzymanie dróg i chciałbym znać plany, jakie są plany z tym związane”.
                Radny Pan Zenon Żukowski przypomniał, iż na poprzedniej Sesji w punkcie wnioski i oświadczenia Radnych zgłosił wniosek: „W imieniu Klubu PiS i Ligi Polskich Rodzin wnioskuje o nawiązanie współpracy ze studencką poradnią prawną przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Białostockiego i zorganizowane w określone dni bezpłatnego Biura Porad Prawnych przy Starostwie Powiatowym w Białymstoku.” Poprosił o potraktowanie tego jako interpelację i przybliżenie, czy już temat został podjęty.
                Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśnił, iż w tej chwili prace nad zasygnalizowaną sprawą zostały rozpoczęte. „Na dzień dzisiejszy próbujemy uruchomić punkt informacji dla przedsiębiorców. Zaczniemy od tego, dotyczących kwestii pozyskiwania środków na finansowanie dotyczących kwestii prawnych, związanych z działalnością gospodarczą, a w dalszej kolejności będziemy pracowali nad innymi gałęziami prawa, a więc prawo rodzinne itd., jeżeli będzie taka potrzeba będziemy kontaktowali się z prawnikami z Wydziału Prawa.”
 
Ad 16
Wnioski i oświadczenia Radnych.
                W tym punkcie tematów nie zgłoszono.
 
Ad 17
Przyjęcie protokołów z VI i VII Sesji RPB.
                Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż Nadzwyczajna VI Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 25 kwietnia 2007 roku, a zwyczajna VII Sesja w dniu 26 kwietnia 2007 roku. Protokoły były wyłożone do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
                Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad ich przyjęciem.
                Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła protokół z nadzwyczajnej Sesji Nr VI/07 z dnia 25 kwietnia 2007 roku, oraz zwyczajnej Sesji Nr VII/07 z dnia 26 kwietnia 2007 roku.
 
Ad 18
                Sprawy różne.
                W sprawach różnych głos zabrał Pan Sławomir Gołaszewski – zapoznał Wysoką Radę z pismem przesłanym przez Wojewodę Podlaskiego z życzeniami dalszej wytrwałości i powodzenia w podejmowanych działaniach na rzecz samorządu powiatowego /zał. nr 24/.
                Kolejnym mówcą był Pan Romuald Wiszniewski. Zabierając głos w dyskusji podkreślił: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie Radni ja chciałbym podziękować za ostatnią Sesję, za tak przyjemne potraktowanie mnie jako radnego. Ja nie startowałem do Rady Społecznej dla swojego widzimisię, jako Wiszniewski. Ja startowałem jako Prezes Zarządu Powiatowego i dobrą współpracę Zarządu Wojewódzkiego, czy reprezentuję ochotników, którzy bierzemy przy nieszczęściach ludzkich, jak poparzeniach, wypadkach drogowych. I tam byłem w imieniu tego, żeby te karetki i tam są moje protokóły, że w imieniu tych ludzi, żeby mieli szybką pomoc, bo ja jestem przy tym, jak krew się leje, jak ludzie proszą o pomoc. Trudno, że mnie tak potraktowano. Lepsi są fachowcy Pani Radna i Pan Radny. Ja jeszcze raz powtarzam, nie swoim nazwiskiem, tylko w imieniu byłem ochotników. Wczoraj dla tej Gminy, Juchnowiec konkretnie, zrobiliśmy prezent, gdzie byłem pierwszym, który zgłosiłem i poparłem, i został ich druh Prezesem Zarządu Wojewódzkiego. Też dla dobra Województwa i Powiatu Białostockiego. Powiat Sokólski, Łomżyński walczył o to, żeby mieć Prezesa, a nawet Pan Generał aż Ciechanów i wybraliśmy z naszego powiatu dzięki naszym druhom i nie są dla mnie jakieś potrzeby. Te pieniądze, które powiedział Pan Komendant potrzebuje, schodzą te samochody to dla nas, mieszkańców i pracowników służyć mają. Jeździmy zdezelowanymi samochodami. Z karetkami z Powiatowym Centrum mieliśmy problemy. To moja była sytuacja, żebym tam odpowiednio zdania zabierał. Trudno, tak się stało, tak zostałem potraktowany. Dziękuję serdecznie, i tu mówimy o współpracy? Tak potraktowano mnie, człowieka, który społecznie złotówki za to nie bierze. Ja nie biorę jako Prezes Powiatowy, ja dokładam. Ja żadnej delegacji przez 7 lat nie wziąłem. Byłem Sekretarzem 15 lat Zarządu Wojewódzkiego społecznie. W imieniu tak traktowania i ktoś tu mówi o współpracy, koalicji, a tak można nazwać –rządzącej- w Radzie Powiatu, która objęła to ja jeszcze raz dziękuję”.
                Radny Pan Marian Olechnowicz zabrał głos w dwóch dość drobnych, ale ważnych sprawach. „Na którejś z Sesji prosiliśmy, aby przedstawiający sprawozdania dyrektorzy poszczególnych placówek podległych Starostwu sprowadzali swoje wystąpienia do meritum sprawy, dlatego, że my w odpowiednim czasie dostajemy sprawozdania. Wypunktujemy sobie różne uwagi i chodzi o tempo i skuteczność pracy Rady. Z pełnym szacunkiem do tych materiałów, które są przygotowane. Ja myślę, żeby Pan Przewodniczący podjął współpracę w tym kierunku, to nam usprawniałoby to przebieg Sesji Rady Powiatu.”
                Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przepraszając Radnych za pewne niedociągnięcia. Wyjaśnił: „Na dzisiejszych obradach gościliśmy przedstawicieli służb, inspekcji i straży, które nie są ściśle powiatowe i z uwagi na czas, który był im poświęcony, nie przerywałem wypowiedzi, ale tym razem zrobiłem to świadomie.”
Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił tez drugą sprawę; „Dobrym zwyczajem od dwóch kadencji jest to, że osoby zabierające głos w dyskusji zawsze wstawały. Jedynym siedzącym przez całą Sesję był Przewodniczący Komisji Infrastruktury. Ja rozumiem, że niektórzy zaczynają kadencję, ale ze względu na obopólny szacunek do rangi Sesji i Rady Powiatu, żebyśmy kawiarni z tego nie robili, a tutaj znowu rola Pana Przewodniczącego.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zaznaczył, iż nikogo nie będzie upominał, niemniej jednak uwagę przyjmuje do wiadomości.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic wracając do wypowiedzi Pana Romualda Wiszniewskiego zaznaczył: „Nie naszą winą było to, że przede wszystkim kolegi nie było na sesji. Na pewno nie jest to wina koalicji rządzącej, jak kolega to świetnie ujął. Były propozycje zgłoszeń i tak, jak sobie przypominam, gdzie było dwóch kandydatów zgłoszonych. To Panowie z opozycji zgłosili i do pogotowia zgłoszono zaocznie, ale za zgoda Pana Romka jego osobę i dwie inne osoby. Nie wiem jak taką sytuację ocenić. Najpierw do pierwszego ZOZ-u jest zgłoszonych 4 kandydatów. Jest głosowanie tzw. koalicji w wyniku której Ci radni się przedostają, ale już następnego głosowania nie ma, bo Ci którzy zgłosili zrezygnowali z głosowania. Panie Radny nie miałeś Pan szansę, aby zostać wybranym, bo Twoja kandydatura została wycofana i to jeszcze przed głosowaniem. W części dalszej podejmowania tej uchwały mieliśmy sytuację taką, ze do ZOZ-u przy szpitalu gruźliczym było tylko jedno zgłoszenie. Szukaliśmy drogiego kandydata spośród radnych i pomimo tego, że przedtem było tylu chętnych nikt się w tym momencie nie zgłosił i wybraliśmy osobę spoza Rady. Nie wiem do kogo można mieć pretensję, żal, czy złość. Dobrze byłoby, żeby Pan plotek nie słuchał, bo czasami można się w tym wszystkim zagubić”.
Pan Romuald Wiszniewski dodał: „Panie Przewodniczący, ja w imieniu mówię sztabu ludzi OSP, ja to reprezentuję też. Chciałem powiedzieć, że nie wiedziałem o tym. Było powiedziane, wniosek był, że wycofujemy z rad Społecznych tylko tych Radnych, którzy nie są już Radnymi w tej kadencji. Ja nie składałem oświadczenia pisemnego z tego właśnie powodu. Żebym wiedział, to złożyłbym takie oświadczenie. Mili państwo nie róbmy z czegoś, czegoś nieprawdziwego.”
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Sławomir Gołaszewski zapoznał zebranych z odpowiedzią Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku w sprawie załatwienia skargi Pana Janusza Chojnowskiego /pensjonariusza DPS w Choroszczy/, przekazaną do opiekuna prawnego skarżącego /zał. nr 25/.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 19
Zamknięcie obrad VII Sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady VIII Sesji Rady Powiatu III kadencji, w dniu 24 maja 2007 roku, o godz. 1535.
 
Podpisał: Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: S. Gołaszewski

Opublikował: Monika Kropiewnicka

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 24-05-2007

Data udostępnienia w BIP: 15-02-2008 08:11

Data modyfikacji informacji: 15-02-2008 08:11