sesja nr XI z dnia 27.09.2007r.

 
 
 
Or.V.0041-11/07
 
 
Protokół Nr XI / 07
z obrad XI Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 27 września 2007 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady XI Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 27 września 2007 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1,2 i 3/.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 24 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. 
 
Przewodniczący obrad odczytał projekt porządku dziennego XI Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Starosta Powiatu Białostockiego poprosił o zdjęcie z porządku obrad punktów 7 -10:
·       „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby i nazwy stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego.
·       Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Infrastruktury Technicznej, Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Białostockiego.
·       Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy oraz Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.
·       Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia przedmiotu działania stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego.”
Starosta - Pan Wiesław Pusz umotywował propozycję dokonania zmian: „W ostatnim czasie mamy trochę zamieszania w pracach Komisji. Te Komisje są mało liczne, co utrudnia pracę. Stąd pojawiły się propozycje, by zmniejszyć liczbę Komisji stałych, by tym samym zwiększyć liczbę ich członków. W tej chwili trwają rozmowy, jest nadzieja, że ten stan się zmieni, w związku z tym punkty 7-10 proponuje się zdjąć z porządku obrad i przesunąć na kolejną Sesję i wówczas kompleksowo sprawę rozpatrzyć.”
Jednocześnie Starosta Powiatu Białostockiego zaproponował wprowadzenie do porządku obrad Sesji trzech punktów:
·       „Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania.
·       Podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach.
·       Podjęcie uchwały w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: Jest szansa na stworzenie Lokalnej Grupy Działania na terenie trzech gmin: Wasilków, Supraśl i Czarna Białostocka. Są też takie lokalne grupy działania na terenie innych gmin w Powiecie Białostockim, natomiast tutaj otrzymaliśmy propozycję, aby powiat wstąpił do takiej Lokalnej Grupy Działania, dlatego Zarząd kieruje to pod obrady Wysokiej Rady. Ponadto prowadzone były rozmowy z Panem Burmistrzem Łap. Porządkujemy stan prawny ulic. Pan Burmistrz mówił o tym na poprzedniej Sesji, dlatego Zarząd wnioskuje o włączenie tych punktów do porządku obrad.”
         Innych uwag do porządku obrad nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący poddał pod głosowanie zdjęcie punktów 7-10 z porządku obrad.
·       „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby i nazwy stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego.” Wniosek przyjęto przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
·       „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Infrastruktury Technicznej, Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu Białostockiego.” Wniosek przyjęto przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
·       „Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy oraz Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny.” Wniosek przyjęto przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
·       „Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia przedmiotu działania stałych Komisji Rady Powiatu Białostockiego.” Wniosek przyjęto przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
Następnie, poddano pod głosowanie wprowadzenie punktów:
·       „Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
·       „Podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach.” Wniosek przyjęto jednogłośnie.
·       „Podjęcie uchwały w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
W związku z tym, iż zaniechano zmian w składach Komisji wymagane jest skorygowanie pkt. „Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy oraz Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny Rady Powiatu Białostockiego”, który po zmianie otrzymuje brzmienie: „Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy”.
Proponowany porządek obrad przyjęto, jednogłośnie do realizacji, w brzmieniu:
1.        Otwarcie obrad XI Sesji Rady Powiatu.
2.        Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.        Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
4.        Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok
5.        Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok.
6.        Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania finansowego z tytułu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na „Przebudowę drogi powiatowej Nr 1421B Czarna Wieś Kościelna – Klimki – Wólka Ratowiecka – Ruda Rzeczka – droga 19”, której termin zapłaty upłynie w 2008 roku.
7.        Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku.
8.        Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/102/2003 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 18 grudnia 2003 roku w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Białostockiego” oraz „Planu gospodarki odpadami dla Powiatu Białostockiego”.
9.        Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Białostockiego.
10.    Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
11.    Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku.
12.    Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi.
13.    Podjęcie uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach.
14.    Podjęcie uchwały w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach.
15.    Informacja o realizacji „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok”.
16.    Informacja z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
17.    Informacja z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
18.    Informacja z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
19.    Informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu za okres od 27 listopada 2006 roku do 30 czerwca 2007 roku.
20.    Informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu w okresie III kadencji Rady Powiatu Białostockiego od 30 listopada 2006 roku do dnia 30 czerwca 2007 roku.
21.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy.
22.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Białostockiego.
23.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Białostockiego.
24.    Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania.
25.    Interpelacje i zapytania Radnych.
26.    Wnioski i oświadczenia Radnych.
27.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej X Sesji RPB.
28.    Sprawy różne.
29.    Zamknięcie obrad XI Sesji RPB.
 
Ad 3
Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym na piśmie /zał. nr 4/.
Poinformował zebranych, iż od 28 czerwca 2007 roku do 27 września 2007 roku Zarząd Powiatu obradował na14 posiedzeniach plenarnych. Materiał jest bardzo obszerny, w związku z czym Pan Starosta zaproponował, by referowanie materiału, którzy Radni otrzymali ograniczyć do zadawania pytań.
Propozycja została przyjęta przez aklamację.
Radna Pani Sylwia Rząca zapytała: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado mnie interesuje sprawa odpowiedzi na rozpatrzenie pisma Dyrektora SP ZOZ w Łapach o przyznanie dotacji na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Chodzi mi o to, jak to pismo zostało rozpatrzone i jeżeli zostało rozpatrzone negatywnie, to czym takie stanowisko zostało umotywowane.”
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Zarząd Powiatu zapoznał się z tym pismem, natomiast wiążącej decyzji w tej sprawie nie podjął, ponieważ, jeżeli chodzi o oczekiwania Pana Dyrektora, to one są największe w punkcie dotyczącym zakupu USG, jak pamiętam to była kwota około 200.000 zł. My nie mamy jasności jeszcze, co do finansowania oświaty. Na razie brakuje nam kilkaset tysięcy złotych i sądzę, że Zarząd podejdzie do tego tematu, co najmniej za miesiąc czasu. Nie mając informacji o wolnych środkach, nie ma możliwości decydowania się na podjęcie wiążących decyzji. Poza tym chcielibyśmy przeprowadzić kontrolę w szpitalu i zapoznać się z sytuacją finansową Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, bo ze sprawozdań finansowych wynika nam, że szpital jest na minusie. To nam jest potrzebne do podjęcia decyzji. Zarząd nad tym problemem pracuje. Jest nadzieja, że będą podjęte decyzje w ciągu najbliższego miesiąca.”
Radna Pani Anna Grycuk zauważyła, iż w przedmiotowej informacji jest zapis, iż udzielono odpowiedzi na pismo Wójta Gminy Michałowo w sprawie wydatkowania w 2007 roku środków na realizację zadań na terenie gminy, zgodnie z programem inwestycyjnym na drogach powiatowych na lata 2004-2007. Pani Grycuk zapytała, jaka jest treść tej odpowiedzi.
Starosta – Pan Wiesław Pusz zauważył, iż Wójt Gminy Michałowo koresponduje z Zarządem Powiatu w sprawie dróg z dużą częstotliwością: „Generalne rozważania Pana Wójta w kolejnych pismach dotyczą tego, że przesuwaliśmy kwotę kilkaset tysięcy i ona nie została wydatkowana w 2006 roku. Nasze zapewnienia idą w tą stronę, że kwota ta zostanie wydatkowana w przyszłym roku”.
Radny Pan Wojciech Bukłaha stwierdził, iż z przedłożonej informacji wynika, że dokonuje się wyceny nieruchomości w Łapach przy ul. Głównej. „Chciałbym zapytać o rozmowy z gminą na ten temat”.
Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Jeżeli chodzi o Łapy, to wycena przy ul. Głównej w Łapach dotyczy tego zespołu obiektów Główna – Nowa. Ponieważ jest tam sytuacja taka, że Pani Dyrektor praktycznie zeszła z tych budynków na ul. Nowej, natomiast do końca roku planujemy przenieść Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Łapach do budynku Liceum Ogólnokształcącego, więc trzeba podjąć decyzję, co z tym kompleksem robić. Teraz, aby można to było konsultować bardziej precyzyjnie, Zarząd zlecił dokonanie wyceny. Mogę powiedzieć w tej chwili, że jest zainteresowanie Pana Burmistrza Łap, który chciałby tą nieruchomość przejąć na rzecz Gminy po cenach wyceny, a wycena wynosi ponad 1.000.000 zł, natomiast są też osoby prywatne zainteresowane zakupem fragmentów tej nieruchomości. Sprawę tę będziemy jeszcze konsultować z Komisjami i po zasięgnięciu wszystkich opinii Zarząd Powiatu podejmie decyzję w tej sprawie. Generalnie nie chcielibyśmy trzymać tego w takim stanie, że instytucje się wyprowadzą, a my będziemy puste budynki dozorować, dlatego, że tam są dosyć duże koszty grzania. Zatrudnionych jest czterech palaczy, wobec tego trzeba już teraz zadecydować, w którą, w jakim kierunku pójdzie zagospodarowanie tej nieruchomości”.
Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał o informację dotyczącą podpisania postanowienia o pozbawieniu kategorii drogi gminnej ulic w Czarnej Białostockiej zgodnie z wnioskiem Burmistrza. „Chciałbym zapytać, czego to dotyczy”.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, dość długo trwały rozmowy pomiędzy Burmistrzem Czarnej Białostockiej z udziałem współpracowników, jak również Dyrektora PZD i pracowników Starostwa Powiatowego. Efektem tych rozmów jest decyzja o podjęciu procedury zmierzającej do pozbawienia kategorii drogi powiatowej ulicy Młynowej w miejscowości Czarna Białostocka. Dalej idąc, z inicjatywy Burmistrza Czarnej Białostockiej kategorii drogi powiatowej będzie pozbawiona również część drogi do Machnacza. Odcinek około 1000 m dotyczy początku ul. Młynowej przy ul. Marszałkowskiej, aż do granic administracyjnych miasta Czarna Białostocka. Jest dobra wola po obu stronach, żeby tą procedurę tak przeprowadzić”.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zauważył, iż w informacji Zarządu Powiatu jest zapis, iż podpisano odpowiedź na wystąpienie Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku i
udzielono odpowiedzi na wystąpienie rodziców uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach. Zapytał, czy ta sprawa dotyczy już ostatecznego rozstrzygnięcia tego problemu.
                  Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Z informacji podawanych w telewizji kwota potrzebna na PSSON „START” to kwota 6.000zł, a tak naprawdę to kosztuje on ok. 300.000 zł. Przeprowadziliśmy w tym Stowarzyszeniu kontrolę. Wyniki kontroli są takie, że WTZ nie są wyodrębnione i środkami przekazywanymi z Powiatu dysponuje Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku i to jest niezgodne z przepisami. Do tych pieniędzy ma dostęp komornik i raz już nastąpiło zajęcie komornicze z powodu długów Stowarzyszenia „START”. O wszystkim poinformowaliśmy rodziców i władze Stowarzyszenia. Poprosiliśmy na piśmie, aby dokonane zostały zmiany w Statucie w ten sposób, aby warsztaty zostały wyodrębnione i aby zostało założone odrębne konto, by pieniądze, którymi dysponuje powiat „szły” tylko na WTZ-y. Mieliśmy zapewnienia ze Stowarzyszenia „START”, że dołożą wszelkich starań, aby się tak stało, natomiast w ostatnim czasie wpłynęło pismo Wspólnoty Wsi Ogrodniczki, w którym Wspólnota pisze, że Stowarzyszenie „START” przebywa na ich terenie nielegalnie, że budynki zostały wybudowane bez zgody właścicieli i że od kilku lat nie płacą, zgodnie z umową żadnych pieniędzy. Trudno powiedzieć, jak to wpłynie na dalszą działalność. O wszystkim poinformowaliśmy Stowarzyszenie „START”.
         Innych pytań i uwag nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu Powiatu między Sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
Podjęcie uchwały w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zapytał, czy wszyscy Radni zapoznali się z przedłożonym materiałem.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska przedstawiła zebranym projekt uchwały Rady w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 5/.
         „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przygotowany projekt uchwały zawiera propozycje dwóch załączników, które należy zmienić. Pierwszy z tych załączników dotyczy zestawienia przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok i zawiera następujące zmiany w stosunku do poprzedniej uchwały. Przychody ogółem – w miesiącu sierpniu - wpłynęła kwota ok. 65.000 zł na konto funduszu, w związku z tym o tę kwotę powiększone są przychody ogółem i z 324.000 zł zwiększają się do 389.700 zł. Również zmiana analogiczna jest w pkt. 1 przychodów z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska. Kolejną zmianą jest przesunięcie kwoty 100.000 zł z pkt. 2 wydatków ogółem, tj. realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami do poz. 1, w której znajdują się zadania modernizacyjne i inwestycyjne służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Z tych 160.000 zł, które wpłynęły lub zostały przesunięte do tego punktu proponuje się udzielenie następujących dotacji: w Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach proponuje się zwiększenie dotacji dotychczasowej, która była przyznana poprzednią uchwałą z kwoty 25.000 zł na kwotę 60.000 zł, czyli byłby wzrost o 35.000 zł – na wymianę i zakup stolarki okiennej. Następnie I LO w Łapach – również na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynku liceum i internatu 40.000 zł. Wszystkie przyznane dotacje są na wymianę okien i tak: 50.000 zł dla Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, 30.000 zł dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach. Takie zmiany są zaproponowane w pierwszym załączniku. Również proponujemy pewne drobne zmiany w załączniku 2 – zasady udzielania dotacji z powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok. Te zmiany byłyby następujące: w § 3 w pkt.5 proponuje się, aby dotychczasowy zapis brzmiący <<po rozpatrzeniu wniosków Zarządu Powiatu Białostockiego, po zasięgnięciu opinii Komisji Rolnictwa i Środowiska>>, ponieważ takiej Komisji dotychczas nie ma, proponuje się zastąpić zapisem „właściwej Komisji”, czyli tej która zajmowałaby się tymi sprawami. Następnie § 4 pkt.1 – tutaj propozycja jest taka, aby w stosunku do zadań realizowanych przez powiatowe jednostki organizacyjne, powiatowe służby, inspekcje i straże oraz powiatowe osoby prawne /SP ZOZ w Łapach/, aby te jednostki mogły otrzymywać dotacje w wysokości do 100%, po uprzednim zatwierdzeniu tego przez Radę Powiatu i następnie drobna zmiana w pkt. 3 i 4 również § 4, ponieważ zmieniły się przepisy dotyczące zamówień publicznych i kwota, przy której nie przeprowadza się przetargów wzrosła z dotychczasowych 6.000 € na 14.000 € to tutaj również zmienia się te kwoty i wstawia się 14.000 €. Takie zmiany są proponowane obecnie”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zaprezentował zebranym pozytywną opinię do ww. projektu uchwały.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
         Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymującym się”, podjęła uchwałę Nr XI/85/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie gospodarowania powiatowym funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej na 2007 rok /zał. nr 6/.
 
Ad 5
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok.
Skarbnik Powiatu Białostockiego – Pani Maria Borodziuk zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2007 rok /zał. nr 7/.
 „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado proponowane zmiany w budżecie powiatu po stronie dochodów obejmują zwiększenie planu dochodów budżetowych o łączną kwotę 1.070.343 zł. W pierwotnych materiałach, które zostały do Państwa przesłane pocztą zwiększenie było na kwotę nieco niższą, natomiast we wtorek 25 września 2007 roku otrzymaliśmy zapewnienie Wojewody Podlaskiego o przyznaniu Powiatowi Białostockiemu kwoty 331.420 zł dotacji celowej na dofinansowanie realizacji programów naprawczych przez nasze domy pomocy społecznej oraz Dom Dziecka w Supraślu, dlatego też odbyło się posiedzenie Zarządu i w formie autopoprawki ta kwota po stronie dochodów i wydatków została włączona. Na posiedzeniach Komisji od wtorku, jak też dziś poprawiony egzemplarz projektu uchwały z uwzględnieniem tejże autopoprawki został Państwu złożony, dlatego pozwolą Państwo, że będę referować już poprawiony projekt uchwały, z uwzględnieniem autopoprawki wniesionej przez Zarząd Powiatu.
Zwiększenie następuje w różnych podziałkach klasyfikacji budżetowej. Mniej więcej w połowie są to środki, które zostały pozyskane bądź to w formie przyznanej subwencji oświatowej. Pozostałe zwiększenia wynikają z przeprowadzonej analizy wykonania dochodów budżetu powiatu za I półrocze 2007 roku, przeprowadzenia ponownie szczegółowej prognozy dochodów do końca roku i w związku z tym zaistniała możliwość zwiększenia planu dochodów własnych, które po wprowadzeniu do budżetu dają możliwość zwiększenia odpowiednio planu wydatków. Ponieważ załącznik nr 1 jest dość pojemny i te zwiększenia w poszczególnych pozycjach są różne, począwszy od pozycji 250.000 zł, kończąc na kwotach drobnych, ja pozwolę sobie pominąć komentarz dalszy zał. nr 1, a chciałabym się skupić na zał nr 2, w którym są przedstawione proponowane zmiany w planie wydatków budżetu powiatu, gdyż w celu zachowania równowagi budżetu powiatu zwiększa się plan dochodów o kwotę 1.070.343 zł i o taką samą kwotę zwiększa się plan wydatków. Największe zwiększenia planu wydatków. Największe zwiększenia planu wydatków dotyczą działu transport i łączność. Jest to kwota 568.000 zł, na którą składają się zwiększenia planu wydatków na wynagrodzenia pracowników PZD w Białymstoku i głównie chodzi tu o pracowników sekcji technicznej. Następnie zwiększenie planu wydatków planów inwestycyjnych i jest to łączna kwota 134.564 zł, na którą składa się kwota planowanych wydatków 95.000 zł tj. finansowanie wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest przebudowa drogi do Hryniewicz wspólnie z Firmą „STRABAG”, która uruchomiła tam wytwórnię mas bitumicznych. To wspólne przedsięwzięcie polega na tym, że firma z bieżącej własnej produkcji dostarczy w 100% masę asfaltową na wykonanie tej drogi. Pozostała część 35.564 zł to kwota zwiększająca plan wydatków PZD na opracowanie dokumentacji na zadania przyszłościowe. W § - wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych jest zwiększenie o kwotę 195.000 zł i to są przewidziane niezbędne zakupy jeszcze w bieżącym roku wyposażenia w sprzęt i transport Powiatowego Zarządu Dróg. Chodzi o zakup samochodu za kwotę 90.000 zł oraz dwóch pługów do odśnieżania dróg powiatowych oraz posypywarki. W pozycji ostatniej w dziale transport i łączność , czyli w § 6610- dotacje przekazane gminie, wraca temat i Zarząd postanowił po przeprowadzeniu dogłębnej analizy, po konsultacji z Komisją Infrastruktury Technicznej ponownie wystąpić z wnioskiem o przekazanie kwoty 174.122 zł w formie dotacji Gminie Zawady za wykonaną drogę Cibory – Cibory Witki- Cibory Gałeckie. W dziale – gospodarka mieszkaniowa, zwiększenia dotyczą
zwiększenia wynagrodzeń. Chodzi tutaj o opłacenie dodatkowego etatu na ochronę budynku przy ul. Słonimskiej w Białymstoku. W dziale działalność usługowa zwiększenie jest o 11 000 zł. Te pieniądze pochodzą z Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na wynagrodzenie części etatu niezbędnego w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W administracji publicznej, w Starostwie Powiatowym zwiększenie jest o kwotę 202.747 zł i to zwiększenie wynika ze zwiększenia również planowanych dochodów, gdyż po stronie planowanych dochodów przewiduje się, że będzie więcej interesantów w Wydziale Komunikacji, stąd zwiększa się dochody o 75.000 zł z opłaty komunikacyjnej, a to pociąga za sobą też zwiększenie wydatków na zakup odpowiednich druków w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, stąd zwiększenie w § - zakup usług pozostałych – 65.000 zł oraz zwiększenie w tym dziale po stronie dochodów, po włączeniu środków PUP, które otrzymuje Starostwo Powiatowe na podstawie zawieranych umów w ciągu roku na finansowanie tzw. prac interwencyjnych tzn. kierowanie osób bezrobotnych i opłacanie „lwiej” części wynagrodzenia, jak też i stażystów, stąd zwiększenie również w Starostwie Powiatowym wydatków na wynagrodzenia osobowe pracowników o kwotę 98 000 zł. Również od lipca weszła w życie nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym, która pociąga za sobą pewne zwiększone wydatki na wynagrodzenia, gdyż powiat jest zobowiązany do utworzenia odpowiedniej służby zarządzania kryzysowego na szczeblu powiatowym. W dziale bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, zwiększenie jest łącznie o 60.000 zł, na co składa się kwota 50.000 zł jako dotacja dla gminy Białystok z przeznaczeniem dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Jest udział w dofinansowaniu na zakup przez Komendę Miejską samochodów operacyjnych i 10 000 zł, na wniosek Komendy Miejskiej, jest to kwota na przeprowadzenie szkoleń, ćwiczeń przez Komendę Miejską Straży Pożarnej, jeżeli chodzi o ochotnicze Straże Pożarne, które działają na terenie naszego Powiatu.
         W dziale oświata i wychowanie zwiększa się planowane wydatki w takich pozycjach, jak Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach. Jest to zwiększenie dotacji na zadania inwestycyjne o kwotę łącznie 120.000 zł. Na tę kwotę składa się 35.000 zł z powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o czym wcześniej była już mowa oraz 85.000 zł to jest dotacja inwestycyjna z budżetu. Ona jest przeznaczona na przystosowanie pomieszczeń w budynku CKP na potrzeby przeniesienia klas ZSM w Łapach. Ta kwota wg. kosztorysu ma stanowić 85% całkowitego kosztu, gdyż pozostałe 15% finansowania pochodzić będzie z przychodów własnych, jakie wypracowuje CKP w Łapach. Przesunięcia z działu oświata 80.000 zł następuje do działu edukacyjna opieka wychowawcza, stąd per saldo w tym dziale zwiększenia są tylko o 40.000 zł. W dziale pomoc społeczna łącznie zwiększa się o 565.269 zł i w ten sposób włączone są dotacje, które po stronie wydatków zapisane są dotacje otrzymane budżetu Państwa, przy czym te dotacje, które uzyskaliśmy z budżetu Państwa na dofinansowanie programów naprawczych, one mogą stanowić w całkowitych kosztach związanych z przystosowaniem tych budynków do standardów nie więcej niż 50%. Dlatego też po stronie wydatków w domach pomocy społecznej na wydatki inwestycyjne w DPS w Jałówce zaplanowano kwotę 500.000 zł, z czego 250.000 zł stanowi dotacja, a pozostała kwota to są środki budżetu. Następne zmiany to jest w dziale pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej i tu jest zwiększenie planowanych wydatków o kwotę 15.532 zł i jest to kwota wyliczonej dotacji, stanowiącej 5% udziału środków z samorządu, czyli łącznie liczonych miasta Białegostoku i Powiatu Białostockiego po połączeniu tych środków na dofinansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach. W dziale edukacyjna opieka wychowawcza wprowadzone zmiany, czyli zwiększenie o kwotę 57.709 zł są to wydatki na umowy zlecenia dla nauczycieli realizujących w naszych placówkach zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu, który jest finansowany w całości z dotacji budżetu państwa. Ta dotacja została do budżetu wprowadzona wcześniejszymi uchwałami Zarządu, bo to było możliwe, natomiast na dzisiejszej Sesji przenosi się kwotę 57.709 zł na zwiększenie wydatków na wynagrodzenia, czyli na umowy zlecenie. I to są wszystkie zmiany przewidziane po stronie wydatków. Konsekwencją dokonania tych zmian są kolejne załączniki. Zmienia się zał. nr 4 jeśli chodzi o wykaz inwestycji realizowanych w roku 2007 i te zmiany polegają na tym, że włącza się zadania nowe tj. przebudowę drogi powiatowej w Hryniewiczach na kwotę planowanych wydatków w tym roku w wysokości 95.000 zł. Wprowadza się zadanie pt. „Realizacja programu naprawczego w DPS Jałówka” na kwotę 500.000 zł oraz dwa zadania związane z zakupami inwestycyjnymi planowanymi w bieżącym roku na potrzeby dróg powiatowych tj. wyposażenia i sprzętu PZD w Białymstoku. Następne załączniki, czyli zmiany w planie przychodów i wydatków powiatowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest właśnie konsekwencja wcześniej podjętej uchwały o zmianie zasad i planu przychodów i wydatków oraz zmiana w przychodach i wydatkach powiatowego funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym, z którego o 11.000 zł zwiększa się dotacje do budżetu z przeznaczeniem na utrzymanie Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.”
         Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o informację na temat remontu drogi Zabłudów – Michałowo – Gródek: „Jaki jest koszt tego remontu i z jakich środków jest prowadzony”.
         Wyjaśnienia w tej sprawie złożył Dyrektor PZD w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado roboty związane z remontem nawierzchni zostały już zakończone. Środki pochodziły z inwestycji, które miały być realizowane w roku 2007, jednakże z uwagi na katastrofalny stan dróg, za zgodą Rady Powiatu środki te zostały przeniesione na wykonanie niezbędnych dla zabezpieczenia przejezdności dróg remonty nawierzchni bitumicznych, bo dodatkowo środki zostały przeniesione na remonty dróg żwirowych i gruntowych. I tak, na drodze Zabłudów – Michałowo – Gródek roboty były wykonywane w trzech odcinkach o różnej długości, w zależności od skali zniszczeń i możliwości finansowych: 320 mb – 23.000 zł, 1.632 mb – 120.000 zł, 600 mb – 43.000 zł. Zastosowano technologię podwójnego powierzchniowego utrwalenia, jako zabezpieczenie istniejącej nawierzchni bitumicznej.”
Radny Pan Zenon Żukowski zapytał o dział 600 § 6610 kwota174.122 zł: „Chcę się dowiedzieć, jaka droga zaistnieje za tą kwotę. W budżecie powiatu mamy pieniądze po to, szczególnie, jeśli chodzi o drogi, żeby je budować, a nie żeby z pieniędzy na drogi dotować gminę. Wydaje mi się, że można by było ten temat zupełnie inaczej załatwić: dać gminie pożyczkę, bądź bezzwrotną, bądź jakąkolwiek inną, a nie udawać, że te pieniądze idą z dróg, bo one z dróg nie idą, ponieważ w związku z wydatkowaniem tych pieniędzy nie przybędzie nawet metra drogi”.
Wyjaśnienia w tej sprawie złożył Dyrektor PZD w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado usiłując odpowiedzieć na to pytanie poinformuję Państwa o tym, że Gmina Zawady zrealizowała, po realizacji przez Powiat Białostocki w roku 2005, kolejne odcinki drogi Cibory Witki – Cibory Gałeckie. Powiat Białostocki zrealizował tam około 800 mb, przed próbą przystąpienia do współfinansowania przebudowy tej drogi przy udziale środków pomocowych unijnych ze ZPORR. Dofinansowania nie było, zrealizowaliśmy 800 m za swoje środki, zgodnie z dokumentacją techniczną. Cały odcinek miał około 2.500 m, więc te 1.700 m zrealizowała Gmina Zawady. Rozpoczęła w roku 2006, a kończyła w roku 2007. Zrealizowała dokładnie z dokumentacją projektową. Robota wykonana jest na piątkę, bardzo dobra, podwójne powierzchniowe utrwalenie bitumiczne z mas wytwarzanych z betonu asfaltowego na gorąco. Kosztowało to gminę 936.000 zł. Kwota 174.122 zł to jest ułamek tego co powiat musiałby wydatkować. Wcześniej powiat dokładał chyba 60.000 zł. 174.122 zł i 60.000 zł to jest chyba ¼ wartości robót wykonanych przez gminę w bardzo dobrej technologii.”
Radny Pan Zenon Żukowski kontynuując stwierdził: „Ja pytanie zadałem zupełnie inne. Ja wiem, że tam wykonano drogę. Ta droga rzeczywiście jest porządna, ale ja pytałem o co innego. Pytanie nie było skierowane do Dyrektora, ponieważ ja wiem, że ta droga powstała. Czy my podpisywaliśmy, że będziemy te zobowiązania refundować – to jest oddzielna sprawa, nie chcę w to wchodzić. Moim zdaniem nie można z § 6610 oddawać, czy przekazywać pieniędzy gminie. Po prostu ten paragraf dotyczy budowy dróg. Te drogi mają powstawać, chyba, że dojdziemy do wniosku, że tych dróg mamy za dużo. Z innego działu lub rozdziału można dofinansować gminę, ale nie z dróg, chyba, że jeszcze raz powtarzam, przegłosujmy, że drogi mamy w bardzo eleganckim stanie.”
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego wyjaśniła: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja rozumiem pewne obiekcje, ale niestety inaczej się tego nie da zrobić, jeśli chodzi o rozliczenia między jednostkami samorządu terytorialnego. Te sprawy reguluje ustawa o finansach publicznych, a konkretnie dwa artykuły: art. 167 ust. 2 i art. 175 ustawy z 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych i w każdym przypadku, jeżeli mielibyśmy do czynienia z czymś takim, jak pomoc finansowa gminy, czy odwrotnie- pomoc finansowa powiatu, bo do tego zmierzamy, to zgodnie z art. 175 – wszelka pomoc finansowa czy rzeczowa musi się odbywać w trybie przekazania dotacji celowej. Tutaj niestety, ale kłania się nam rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych i skoro jest to dotacja celowa, to musi być określony cel. Tym celem jest droga, a jeżeli droga, to tylko dział 600 i rozdział 60014, gdyż dotyczy to drogi powiatowej. Ja rozumiem, tak trzeba to po prostu ująć, inaczej zresztą Regionalna Izba Obrachunkowa by nam tego nie „przepuściła”, chociaż z drugiej strony na pewno trzeba się zgodzić, że jest to pewien ukłon w stronę Gminy Zawady, Gminy, która wśród plejady 15 naszych gmin jest tą gminą najbiedniejszą. Ma najmniejszą liczbę ludności, ma najmniejsze dochody w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Tutaj, dopiero, jak będzie decyzja Wysokiej Rady dzisiaj o przeniesieniu tych środków i umieszczeniu w tym paragrafie 6610, wtedy dojdzie do odpisania przez Zarząd stosownej umowy, na podstawie, której ta dotacja będzie przekazana i ona potem księgowo będzie rozliczona, bo w tej chwili Gmina ma problem. Wszelkie poniesione wydatki, zapłacone faktury zostały zaksięgowane na koncie 080. Jest to konto „inwestycje w budowie i teraz to konto trzeba zamknąć, ale aby je zamknąć to trzeba przeksięgować na konto 011, czyli na konto - środki trwałe. Jak może gmina przyjąć na środki trwałe drogę powiatową, bo droga Cibory Witki – Cibory Gałeckie jest przecież drogą powiatową, nie jest majątkiem gminy. W tej chwili, po przekazaniu tej dotacji nastąpi, albo już nawet nastąpiło przekazanie protokołami PT poniesionych przez Gminę nakładów. Gmina przekazuje nam na drogi powiatowe nie nakłady w wysokości 174.122 zł, ale w łącznej kwocie 936.000 zł – tyle, ile poniosła z własnego budżetu. Tak się księgowo to musi zamknąć, bo takie są wymogi.”
Radny Pan Zenon Żukowski, ad vocem podkreślił: „Proszę Państwa, proszę przyjąć, że ja chcę rozwiązać ten temat, a myślę, że wszystkim nam zależy na tym, żeby jednak drogi budować. Ja nie znam się na paragrafach, jeśli chodzi o finanse i myślę, że Pani Skarbnik rzeczowo nam tutaj mówi, jeżeli chodzi o finanse, że musi być tutaj celowość wydania tych pieniędzy, natomiast, a czy Państwo nie moglibyście przyjąć takiego rozumowania, do którego ja dążę, że ja myślę ciągle o przyszłości, a nie o przeszłości. Ta woda już popłynęła, natomiast biorąc pod uwagę przyszłość, że mamy mnóstwo dróg i że mamy mnóstwo pieniędzy do wydania na drogi, czy nie można by było tej gminie przeznaczyć te pieniądze, ale nie na drogę, która już powstałą, tylko na drogę, która powstanie i zobowiązać gminę, że np. do roku 2009 – strzelam w tej chwili całkowicie – wybuduje drogę za tą kwotę i bardzo konkretną, którą wskaże tutaj nam Pan Dyrektor, ponieważ on się na tym zna, on wie, gdzie są jakie drogi do wykonania. W tym momencie idziemy do przodu, wydajemy te pieniądze celowo, a nie do „tyłu”, jakby zamykając temat, bo tak jak mówię, warto by było żebyśmy patrzyli w przyszłość, a nie w przeszłość.”
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśniając kwestię dotyczącą dróg na Zawadach i przekazania tej kwoty na rzecz Gminy Zawady, która wykonała „Kawał” roboty na drodze powiatowej poruszył dwie kwestie: „Pierwsza kwestia dotyczy tego, że Gmina Zawady wykonała inwestycję, w której wielkość wkładu powiatu, w stosunku do tego, co wykonała gmina jest to stosunek około 25%, co powoduje, że na dzień dzisiejszy gmina, można powiedzieć, zastąpiła Unię Europejską i donatorem środków finansowych na drogę powiatową w takim samym stosunku jak UE to robi, dlatego to tutaj należałoby stawiać, jako przykład dla innych gmin, jeżeli chodzi o montaż finansowy inwestycji. To jest jedna rzecz, druga rzecz – jeżeli mówimy o przyszłości to zabezpieczając oczywiście interesy innych gmin- ta kwota, która dzisiaj jest zaplanowana w budżecie zostanie w przyszłości, w momencie, kiedy będziemy tworzyli algorytm podziału środków finansowych zostanie z tego, co będzie przypadało na Gminę Zawady po prostu odjęta, biorąc pod uwagę kwestię sprawiedliwości w stosunku do innych gmin. Jeżeli nie zostanie wybudowana droga, to należy też spojrzeć w przeszłość, że ta droga została wybudowana już na dzień dzisiejszy. Gmina poniosła takie koszty, które być może w pewnym stopniu ją przerastają, tak więc ta kwestia wsparcia gminy w staraniach inwestycyjnych na drogach powiatowych poprzez dołożenie tych 174.122 zł będzie dobrym przykładem dla innych gmin. Jeżeli którakolwiek z gmin, powtórzę raz jeszcze, będzie w stanie zapewnić finansowanie 75% inwestycji na drogach powiatowych, to 25% powiat jest w stanie zagwarantować z pewnością.”
Radny Pan Zenon Żukowski odnosząc się do tej wypowiedzi stwierdził: „Proszę Państwa, a co będzie, jeżeli inne gminy spróbują podobnego toru myślowego używać, czyli np. przed wyborami np. Gmina Zabłudów wydałaby 1.000.000 zł na drogę Ciełuszki – Pawły i w momencie takim, jeżeli oni będą chcieli 25% odzyskać podobnie jak Gmina Zawady, dojdziemy na następnej Sesji do takiej sytuacji, że będziemy dotowali następną gminę o 250.000 zł. Proszę Państwa, czy my do tego dążymy. My mamy budować drogi, a nie wydawać pieniądze z dróg na to, co już zaistniało. Jeszcze raz powtarzam „ta woda już popłynęła”. Dziękuję”.
Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zabierając głos w innej sprawie zapytał: „Dział 757 – obsługa długu publicznego, chciałem zapytać, ile kosztowała nas likwidacja SPT ZOZ-u w Białymstoku. Sprawa dotyczy kredytu 2002-2003. Ponieważ byłem Radnym pierwszej kadencji i wiem, że był likwidowany Samodzielny Publiczny Terenowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Białymstoku to chciałbym się dowiedzieć ile to powiat kosztowało.”
W dopowiedzi na to zagadnienie głos zabrała Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego: „Nie spodziewałam się takiego pytania dzisiaj, bo to się już dawno stało, ale spróbuję odpowiedzieć. Całe zadłużenie SPT ZOZ-u zostało spłacone w 2004 roku. Zaciągnęliśmy na ten cel kredyt w kwocie około 1.260.000 zł. Ten kredyt proszę Państwa na koniec bieżącego roku zostanie już wyzerowany, spłacony. Zobowiązania były nieco większe i wynosiły około 1.300.000 zł. Pomniejszenie tych zobowiązań wynikało z tego, że po prostu była przeprowadzona bardzo szybka likwidacja i bardzo szybka spłata, ponieważ to zadłużenie, szczególnie u dostawców leków i innych urządzeń gdyby przedłużać, rozkładać w czasie i nie zastosować do tego kredytu i spłaty jednorazowej, prawdopodobnie rozłożone w czasie wyniosłoby grubo ponad 2.000.000 zł.”
Radny Zenon Żukowski złożył wniosek o 10 minutową przerwę.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego - Pan Sławomir Gołaszewski, przychylając się do prośby Radnego zarządził 10 minutową przerwę w obradach.
 
Po przerwie, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego- Pan Sławomir Gołaszewski, zapytał, czy w sprawie zmian w budżecie ktoś z Radnych chciałby zabrać głos, bądź zadać pytanie do referowanego materiału.
Na prośbę Przewodniczącego obrad, wysłuchano opinii stałych Komisji Rady Powiatu do referowanego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do omawianego projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2007 rok wraz z autopoprawkami Zarządu Powiatu, przyjętymi na posiedzeniu w dniu 25 września 2007 roku.
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej również wydała pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały wraz z autopoprawkami zgłoszonymi przez Zarząd Powiatu, o czym poinformowała zebranych Przewodnicząca Komisji – Pani Anna Grycuk.
Także pozytywną opinię do omawianego projektu uchwały wydała Komisja Infrastruktury Technicznej, o czym poinformował zebranych jej Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Również Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na 2007 rok wraz z autopoprawkami Zarządu Powiatu, przyjętymi na posiedzeniu w dniu 25 września 2007 roku.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono do przedstawionego projektu.
Przewodniczący obrad zamknął dyskusję w tym temacie i zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „przeciw”, 10 głosach „wstrzymującym się” i 13 głosach „za” podjęła uchwałę Nr XI/86/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu Białostockiego na rok 2007 /zał. nr 8/.
 
Ad 6
Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania finansowego z tytułu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na „Przebudowę drogi powiatowej Nr 1421B Czarna Wieś Kościelna – Klimki – Wólka Ratowiecka – Ruda Rzeczka – droga 19”, której termin zapłaty upłynie w 2008 roku.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym potrzebę podjęcia uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania finansowego z tytułu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na „Przebudowę drogi powiatowej Nr 1421B Czarna Wieś Kościelna – Klimki – Wólka Ratowiecka – Ruda Rzeczka – droga 19”, której termin zapłaty upłynie w 2008 roku /zał. nr 9/.
„Potrzeba podjęcia uchwały upoważniającej Zarząd wynika z przepisów ustawy o finansach publicznych, który to przepis mówi o tym, że kierownik jednostki sektora finansów publicznych może zaciągać zobowiązania do kwot określonych w planie finansowym, czyli w budżecie. Tutaj mamy do czynienia z taką oto sytuacją, że dokumentacja na przebudowę tej drogi będzie wykonana dopiero w roku 2008 i termin jej zapłaty przypada na rok 2008. W chwili obecnej nie ma budżetu na rok 2008, stąd nie ma upoważnienia do podpisania umowy z wykonawcą na wykonanie prac projektowych. Obecnie na rynku inwestycyjnym jest ogromny niedobór, jeśli chodzi o siłę wykonania dokumentacji projektowej, stąd, aby zdążyć na rok przyszły, należałoby już wyłonić wykonawcę i podpisać umowę. To upoważnienie nie rodzi żadnych skutków finansowych w roku 2007. Będzie skutkiem finansowym dopiero w roku 2008, z tym, że na rok 2008, zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej, Gmina Czarna Białostocka pokryje 50% wartości opracowanej dokumentacji w kwocie nie większej niż 50.000 zł. Taką uchwałą Rady Miejskiej Czarna Białostocka, Zarząd Powiatu Białostockiego dysponuje”.
Wobec braku pytań do omawianego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poprosił o przedstawienie opinii Komisji:
· Komisja Budżetu i Finansów – Przewodniczący Pan Roman Tadeusz Łudź – opinia pozytywna,
· Komisja Infrastruktury Technicznej - Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski – opinia pozytywna.
Pytań i uwag nie zgłoszono do przedstawionego projektu.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XI/87/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania finansowego z tytułu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na „Przebudowę drogi powiatowej Nr 1421B Czarna Wieś Kościelna – Klimki – Wólka Ratowiecka – Ruda Rzeczka – droga 19”, której termin zapłaty upłynie w 2008 roku/zał. nr 10/.
 
Ad 7
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku.
Pani Elżbieta Anna Turczewska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawiła zebranym projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku /zał. nr 11/.
„Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w sierpniu br. poinformował o zwiększeniu środków funduszu na realizację zadań powiatu, określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tą informacją mamy dodatkowo na realizację tych zadań kwotę 326 131 zł. W związku z powyższym konieczna jest zmiana uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku. Po szczegółowym przeanalizowaniu wydatków za okres od stycznia do lipca br. oraz po wnikliwym przeanalizowaniu wniosków o dofinansowanie poszczególnych zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych proponuje się wprowadzenie następujących zmian. Zwiększenie środków finansowych PFRON na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych o kwotę 15.000 zł. Zwiększenie środków na dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze o kwotę 250.000 zł oraz dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych o kwotę 116.165 zł. Ogółem zwiększenia wynosiłyby 381.165 zł. Zwiększenie jest o kwotę 326.131 zł, czyli możliwe jest jeszcze zmniejszenie środków na takie zadania, jak koszty szkoleń, stażów, prac interwencyjnych i przygotowania zawodowego zmniejszenie o kwotę 15.034 zł zgodnie z wnioskiem Powiatowego Urzędu Pracy, bo to zadanie jest realizowane przez PUP. Następnie zmniejszenie środków na pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej o kwotę 25.000 zł. Na realizację tego zadania była przewidziana kwota 50.000 zł. W pierwszym półroczu, do końca lipca br., wydatkowano kwotę 25.000 zł. Z dniem 30 lipca 2007 roku nastąpiła zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zgodnie z którą nie ma możliwości już udzielenia pożyczki, a w zamian za pożyczki jest możliwość udzielenia jednorazowej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, z tym, że w tym zakresie nie ma jeszcze przepisów wykonawczych i praktycznie nie można tego realizować. Możliwe jest jeszcze zmniejszenie zadania dotyczącego kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikom niepełnosprawnych. Tutaj była przewidziana kwota 10.000 zł i o taką kwotę proponuje się zmniejszenie, gdyż nie było zgłoszeń w tym zakresie i nie było też zainteresowania pracodawców oraz zmniejszenie środków o 5.000 zł na dofinansowanie pracodawcom kosztów szkolenia i zatrudnienia osób niepełnosprawnych z tego samego powodu, czyli nie ma zgłoszeń w tym zakresie. Zaproponowane zmiany dokonane zostały w oparciu o szczegółową analizę dokonanych wydatków, podjętych zobowiązań w tym okresie, jak również złożonych wniosków.”
Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Wysoka Rada wysłuchała opinii stałych Komisji Rady Powiatu:
·       Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – pozytywną opinię odczytał Przewodniczący – Pan Jan Kaczmarek,
·       Komisji Budżetu i Finansów – opinię pozytywną przedstawił Przewodniczący – Pan Roman Tadeusz Łudź.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XI/88/07 z dnia 27 września 2007 roku zmieniającą uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku /zał. nr 12/.
 
Ad 8
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/102/2003 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 18 grudnia 2003 roku w sprawie uchwalenia „Programu środowiska dla Powiatu Białostockiego” oraz „Planu gospodarki odpadami dla Powiatu Białostockiego”.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XIII/102/2003 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 18 grudnia 2003 roku w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Białostockiego” oraz „Planu gospodarki odpadami dla Powiatu Białostockiego” /zał. nr 13/.
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado niniejszym projektem uchwały prezentuje się projekt załącznika nr 1 do poprzedniej uchwały tj. Program ochrony środowiska dla Powiatu Białostockiego. Zmienia się częściowo treść załącznika. Zmiana wynika ze zmiany niektórych przepisów i pewne zadania, które dotychczas były tam zapisane uległy zmianie, bądź też całkowicie zostały wykreślone z przepisów i w wyniku kontroli NIK, która była w ubiegłym roku, jako pkt. 1 wystąpienia pokontrolnego było zalecenie, by zmienić program ochrony środowiska. Treść programu pozostaje zasadniczo taka sama, jak poprzednio była. Zostały usunięte tylko niektóre zadania z tych tabel, które są na końcu, z tego względu, iż nie ma już tych zadań w przepisach i w tej chwili powiat już nie musi ich wykonywać. Ten stary program, uchwalony w 2003 roku został wysłany do wszystkich 15 gmin powiatu z prośbą o zaopiniowanie i uaktualnienie danych dotyczących tych gmin, żeby każda gmina w swoim temacie ewentualnie poprawiła jakieś informacje lub dodała. Spośród wszystkich 15 gmin, po okresie prawie roku, bo tyle trwało proszenie gmin o podanie tych wiadomości, odpisały nam pozytywnie cztery, tzn. cztery tylko gminy poprosiły o wprowadzenie jakichkolwiek zmian. My te zmiany wprowadziliśmy i niniejszy projekt zawiera już zmiany tych czterech gmin, jak również wykreślenie tych zadań, których już nie ma w przepisach.”
Radny Pan Jan Ambrożej zabierając głos w dyskusji stwierdził: „Ja nie mam pytania, ale chciałbym podziękować Naczelnik – Pani Monice Ratyńskiej za wnikliwe i bardzo ładne przygotowanie uchwały.”
Radny Pan Wojciech Bukłaha zadał pytanie: „Chciałbym zapytać na temat utylizacji azbestu. Czy są składowiska w naszym województwie, a jeżeli nie ma, to gdzie ten azbest jest wywożony i czy są jakieś firmy, które zajmują się tą utylizacją. O ile ja wiem, to są ogromne trudności z azbestem”.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska wyjaśniła: „Z azbestem jest rzeczywiście problem. Na terenie całego województwa podlaskiego nie ma ani jednego składowiska. W chwili obecnej trwa aktualizowanie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami i programu ochrony środowiska. Z tego, co wiem w tych dokumentach mają być przewidziane budowy takich składowisk lokalnych. Z tego, co słyszałam pod uwagę jest brana również lokalizacja na terenie naszego powiatu, co wcale nie byłoby rzeczą taką złą, bo wbrew pozorom takie składowisko nie jest szkodliwe, a na pewno mniej szkodliwe od zwykłego składowiska śmieci, natomiast znacznie, prawie dwukrotnie obniżyłaby się cena zdejmowania pokryć dachowych z eternitu. Na dzień dzisiejszy od nas są wożone albo w okolice Bydgoszczy na składowisko, albo Torunia czy też w okolicach Piotrkowa czy Łodzi. Głównym elementem ceny za wywożenie tych odpadów azbestowych jest transport. Jest to jeden z powodów, dla którego jest tak wysoka cena za usunięcie pokryć dachowych z eternitu. Gdyby te plany udało się zrealizować, można byłoby negocjować cenę wywozu i składowania odpadów”.
Radny Pan Roman Tadeusz Łudź stwierdził: „Z tego, co wiem to istnieją takie firmy, które zajmują się tego typu działalnością i one dyktują ceny. Czy to prawda, że są jakieś przepisy, do którego roku tą sprawę mamy definitywnie załatwić”.
Pani Monika Ratyńska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Środowiska wyjaśniła: „To jest tak, że został opracowany krajowy plan usuwania azbestu i zgodnie z tym planem do 2032 roku muszą być usunięte wszystkie pokrycia dachowe i elementy budowlane zawierające azbest. W tym programie jest nawet napisane skąd można środki pozyskiwać, ale nikomu nie udało się z nikąd tych środków pozyskać. Jeśli chodzi o firmy jest cały szereg firm zdejmujących wyroby zawierające azbest. Na terenie powiatu jest ich ponad 30, ale są to firmy, które poskładały wnioski, a de facto wcale nie funkcjonują i nie można się z nimi skontaktować. Część firm funkcjonuje sprawnie, część z nich działa pod szyldem „Czyściocha”, który nie zatrudnia pracowników etatowych, a zleca jednoosobowym firmom. Dużych firm jest około 5, a więc stąd też kolejka. Taka osoba, która zdejmuje ten eternit musi mieć ukończone specjalistyczne szkolenie i nie każdy się decyduje na to, by je odbyć.”
 Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski przedstawił zebranym pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały, którą Komisja wydała na posiedzeniu w dniu 25 września 2007 roku.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XI/89/07 z dnia 27 września 2007 roku zmieniającą uchwałę Nr XIII/102/2003 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 18 grudnia 2003 roku w sprawie uchwalenia „Programu ochrony środowiska dla Powiatu Białostockiego” oraz „Planu gospodarki odpadami dla Powiatu Białostockiego” /zał. nr 14/.
 
Ad 9
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Białostockiego.
Pani Maria Marciszewska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych zapoznała zebranych z projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Białostockiego /zał. nr 15/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado uchwałą Rady Powiatu z dnia 1 marca bieżącego roku została utworzona nowa szkoła w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej – Szkoła Policealna dla Dorosłych. Przedłożony Państwu projekt uchwały pozwala na włączenie nowo utworzonej szkoły do sieci szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie Powiatu Białostockiego.”
Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej pozytywnie, jednogłośnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Białostockiego, o czym poinformowała zebranych Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XI/90/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Białostockiego /zał. nr 16/.
 
Ad 10
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego przedstawił zebranym potrzebę podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku /zał. nr 17/.
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado weszła w życie ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Na mocy tej ustawy powiat dostał nowe obowiązki, mianowicie mamy tworzyć Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. To Centrum ma działać we wszystkie dni tygodnia, łącznie ze świętami, 24 godziny na dobę. To powoduje, że z jednej strony potrzebne są na to pieniądze, niestety powiaty takich pieniędzy na ten cel nie dostały. Tak literalnie wprost należałoby na ten cel przeznaczyć około 150.000 zł. Potrzebne są też zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego. Generalnie Zarząd i Starosta pracują nad tym, żeby to zadanie tak dużo nas nie kosztowało, natomiast dzisiaj występujemy do Wysokiej Rady z projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku. W materiałach, w poprzedniej wersji były zmiany, które szły w tą stronę, że zmieniała się nazwa Wydziału i powstawały referaty. Aktualny projekt obejmuje zmianę nazwy, która będzie brzmieć: Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego. To co było w propozycjach o referatach jest nieaktualne, natomiast chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy i wprowadzić dyżury pracowników, dlatego dodajemy taki zapis: <<Do realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego może włączyć pracowników innych Wydziałów, po uprzednim uzgodnieniu ze Starostą Powiatu>>. To są takie niewielkie zmiany, na tyle żeby być w zgodzie z ustawą”.
Pytań i uwag do przedstawionych propozycji nie zgłoszono, wobec czego Wysoka Rada wysłuchała opinii stałych Komisji Rady Powiatu:
·       Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – pozytywną opinię odczytała Przewodnicząca – Pani Anna Grycuk,
·       Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – pozytywną opinię odczytał Przewodniczący – Pan Jan Kaczmarek,
·       Komisji Rewizyjnej – opinię pozytywną odczytał Przewodniczący – Pan Jan Piotr Daja,
·       Komisji Budżetu i Finansów – opinię pozytywną przedstawił Przewodniczący – Pan Roman Tadeusz Łudź
·       Komisji Infrastruktury Technicznej – opinię pozytywną odczytał Przewodniczący Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał: „W związku z tą uchwałą chciałbym zapytać o stan zatrudnienia w Starostwie Powiatowym i czy ulegnie zmianie i o ile osób ewentualnie, w związku z podjęciem tej uchwały”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił: „Jeżeli chodzi o stan zatrudnienia, tak dokładnie nie potrafię odpowiedzieć, ale obecnie jest to ponad 120 etatów, natomiast jeżeli chodzi o literalne podejście do tematu, to jeżeli mamy 24 godziny razy siedem dni, to co najmniej 6 etatów należałoby wprowadzić. Takie podejście do tematu spowodowałoby to, że nasi pracownicy nie otrzymaliby żadnych nagród na koniec roku, w związku z tym próbujemy w tej chwili zorganizować taki system dyżurów i jest to w trakcie opracowania. Myślę, że przy następnej Sesji moglibyśmy precyzyjnie odpowiedzieć, ale dążymy do tego, że jeżeli będzie zwiększenie zatrudnienia, to żeby ono było dużo mniejsze niż jakby wynikało to wprost z ustawy”.
Przewodniczący obrad zamknął dyskusję i zarządził głosowanie projektu uchwały.
         Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XI/91/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zmieniającej uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Białymstoku /zał. nr 19/.
 
         Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 11
Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego przedstawiła Wysokiej Radzie informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku /zał. nr 19/.
 „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado w I półroczu 2007 roku wykonane dochody budżetu powiatu zamknęły się kwotą 34.470.240 zł, co stanowi  51,12 % planowanej kwoty rocznej po dokonanych zmianach. W okresie od 1 marca 2007 roku, tj. od dnia uchwalenia budżetu do 30 czerwca 2007 roku w wyniku dokonywanych zmian plan dochodów budżetu powiatu uległ zwiększeniu o kwotę 1.558.431 zł, tj. o 2,37%. W porównaniu do półrocza roku 2006 na rachunek budżetu powiatu tym samym wpłynęła kwota większa o 1.823.193 zł. Znaczące odchylenia w wykonaniu dochodów od wskaźnika 50% wystąpiły w pozycjach odnoszących się do planowanych kwot dotacji na zadania z zakresu administracji rządowej oraz w pozycjach dotyczących planowanych kwot z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z uwagi na to, że dotacje celowe przekazywane są na rachunek budżetu w kwotach i terminach umożliwiających terminową spłatę zaciąganych w trakcie roku zobowiązań nie przewiduje się żadnego zagrożenia wykonania planu dochodów rocznych właśnie w tych pozycjach. Można powiedzieć, że planowana kwota dochodów budżetu w bieżącym roku nie jest zagrożona, co wskazuje analiza wykonania dochodów za I półrocze. Plan dochodów rocznych zostanie w pełni wykonany, a także przewiduje się, że w niektórych pozycjach zostanie przekroczony. Efektem tejże analizy jest podjęta na dzisiejszej Sesji uchwała Rady Powiatu o zwiększeniu planu dochodów i wydatków budżetu o kwotę 1.070.343 zł. W I półroczu 2007 roku wykonane wydatki ogółem zamknęły się kwotą 27.662.786 zł, co stanowi 42,17% rocznej kwoty planowanej, z tego na finansowanie zadań własnych powiatu wydatkowano 25.483.552 zł, a na zadania z zakresu administracji rządowej 2.179.234 zł. Z planowanych rezerw budżetowych, z rezerwy ogólnej i rezerw celowych na finansowanie zadań własnych powiatu przeniesiono w tym czasie kwotę 662.216 zł, z tego kwota 331.771 zł to była kwota konieczna do przeniesienia na zrównoważenie budżetu, w związku ze zmniejszeniem planu dochodów z tytułu zmiany subwencji oraz udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Była to korekta w trakcie roku dokonana przez Ministra Finansów z powodu granic administracyjnych powiatu, po przyłączeniu części terenów Gminy Zabłudów do miasta Białegostoku. Dokonane w I półroczu br. rozchody budżetu na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek wyniosły łącznie 2.036.916 zł, z tego kwota 1.477.140 zł to spłata pożyczki na prefinansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Obsługa zadłużenia, chciałam zaznaczyć odbywa się zgodnie z zawartymi umowami w zakresie ustalonych rat, jak też i terminów. Na dzień 30 czerwca 2007 roku nadwyżka budżetu wyniosła 6.807.454 zł. Z kwoty tej, zgodnie zresztą z uchwałą budżetową spłacono 1.477.140 zł, znaczącą część pożyczki, która była zaciągnięta w roku 2006 na prefinansowanie projektu realizowanego w ramach ZPORR pod nazwą: „Regionalne Centrum Kształcenia w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu”. W związku z pomyślnym zakończeniem weryfikacji rozliczenia tego zadania w dniu 20 sierpnia 2007 roku pożyczka w BGK została całkowicie spłacona z otrzymanych płatności z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Występująca przejściowo w I półroczu nadwyżka budżetowa zostanie w całości skonsumowana w II półroczu, w szczególności na wydatki inwestycyjne, których płatności skumulują się w okresie od września do grudnia bieżącego roku. Na dzień 30 czerwca 2007 roku nie wystąpiły żadne wymagalne zobowiązania budżetu, co dotyczy nie tylko Starostwa Powiatowego w Białymstoku, ale też naszych wszystkich jednostek organizacyjnych, oczywiście poza Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Łapach, który prowadzi samodzielną gospodarkę finansową poza budżetem powiatu, bo jest odrębną osobą prawną i źródła finansowania SP ZOZ-u są poza budżetem. Zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek na dzień 30 czerwca 2007 roku zamknęło się kwotą 3.562.015 zł, tym samym wskaźnik zadłużenia kredytowego, który liczony jest jako stosunek zadłużenia do planowanych dochodów wyniósł 5,25%. Przedłożona Wysokiej Radzie informacja o wykonaniu budżetu powiatu za I półrocze 2007 roku sporządzona została na podstawie wymaganych rozporządzeniem Ministra Finansów sprawozdań Rb w oparciu o zapisy w księgach rachunkowych. W określonym ustawowo terminie, tj. do dnia 31 sierpnia 2007 roku ta informacja w formie uchwały Zarządu Powiatu została przekazana Wysokiej Radzie oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej”.
Radny Pan Zenon Żukowski zaznaczył: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado przy analizowaniu tej informacji przeczytałem, że wydatki majątkowe, w tym zakupy inwestycyjne zamknęły się kwotą 205.000 zł, a w analogicznym okresie 2006 roku wydatki te wyniosły 2.632.132 zł, co stanowi 7,78%, czy to jest prawda, czy to jest jakiś lapsus”.
Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego w odpowiedzi podkreśliła: „Tak, to prawda, opłacając konkretne faktury za inwestycje, dlatego też do informacji dołączony jest odpowiedni załącznik, który pokazuje wykonanie inwestycji, jak też zaawansowanie poszczególnych zadań inwestycyjnych. Po wnikliwej analizie tego załącznika można odpowiedzieć na pytanie, że zaawansowanie poszczególnych inwestycji jest takie, że w II półroczu te wszystkie zaplanowane na inwestycje tego roku pieniądze zostaną wydatkowane, a jeżeli chodzi o porównanie do analogicznego okresu roku 2006, to te lata akurat nie są porównywane. W roku 2006 realizowaliśmy inwestycje z dofinansowaniem środków z Unii Europejskiej, na co się złożyła inwestycja budowy Regionalnego Centrum w Zakresie Turystyki Aktywnej w Supraślu. Realizowana była droga Królowy Most – Kołodno z dofinansowaniem ze środków PHARE 2003 i również inne inwestycje. Natomiast w tym roku, jak Państwo sobie przypominają, na jednej z pierwszych Sesji, tuż po uchwaleniu budżetu powiatu z uwagi na to, że nie ma warunków w tym roku, a przynajmniej dotąd nie było, wnioskowanie o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, ponieważ nie zostały rozpoczęte procedury, na drogach powiatowych, kwotę ponad 1.500.000 zł Wysoka Rada przeniosła z wydatków inwestycyjnych. Przygotowujemy się, o ile będą zaakceptowane wnioski składane o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej do dużo większego planu inwestycyjnego w roku przyszłym. Nie obawiamy się tego, że w bieżącym roku plan inwestycyjny nie zostanie wykonany, bo ja jestem bogatsza o wiedzę o tym ile już wydatkowaliśmy w lipcu, sierpniu i wrześniu i mogę śmiało powiedzieć, że zaplanowane inwestycje w bieżącym roku zostaną wykonane. Niektóre już są opłacone, zakończone, a reszta jest w trakcie realizacji.”
Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił kolejne pytanie: „Jeszcze chciałbym sie dowiedzieć, czy dzisiejsza decyzja o przekwalifikowaniu pieniędzy z dróg na pomoc gminie w kwocie 174.122 zł również znajdzie się w tej kwocie inwestycji”.
Pani Maria Borodziuk wyjaśniła: „Nie, mamy na myśli załącznik nr 4 i tej kwoty w załączniku nr 4 nie ma i nie znajdzie się w nim. Natomiast w rozliczeniu, w sprawozdaniu Rb-Nds zalicza się, ponieważ jest to dotacja z § 6610 i jest dotacja na cele inwestycyjne. Pieniądze na tą dotację w żaden sposób nie uszczupliły planu wydatków na drogach powiatowych. One zostały przeniesione z rezerwy budżetowej. Ponadto nie do końca wyczerpaliśmy rezerwę budżetową, gdyż jeszcze po tych zmianach, po tej dotacji, która tak bardzo „boli” Pana Radnego, ja rozumiem to, chciałam zwrócić Państwa uwagę, bo nie było na to czasu wcześniej przy referowaniu zmian w budżecie, ale proszę zauważyć, że jeśli chodzi o rezerwy: rezerwa ogólna i rezerwa inwestycyjna, jeszcze na tych rezerwach pozostaje łącznie 1.249.000 zł. Gdyby w tej chwili pojawiła się jakaś możliwość realizacji inwestycji, nawet drogowych, to jeszcze można sięgnąć do rezerw i jeszcze można to realizować. Tyle, że przyjęta polityka inwestowania, jeśli chodzi o drogi powiatowe, biorą pod uwagę ogrom potrzeb na naszych drogach, wydaje się słuszna, przyjęta przez Zarząd, że nie stać nas na przebudowę większych odcinków dróg tylko i wyłącznie za środki własne, ale na pewno stać na zapewnienie 15% udziału środków własnych powiatu. Te, nasze skromne środki własne powiatu chcielibyśmy inwestując na drogach powiatowych przeznaczyć na wkład własny, a nie na finansowanie krótkich odcinków poza dofinansowaniem ze środków UE, to w sumie daje niewielkie efekty. Dlatego, ja jestem przekonana, że o ile w bieżącym roku nie możemy liczyć na to, że otrzymamy dofinansowanie, bo w tej chwili już nie ma nawet czasu na procedury, to jestem głęboko przekonana, że w przyszłym roku te pieniądze dofinansowania z Unii Europejskiej wreszcie się pojawią, a my zrobimy wszystko, bo takie stwarzamy warunki na rok przyszły, żeby w pełni zabezpieczyć z naszej strony i te 15% udziału środków własnych, jak też prefinansowanie ze środków budżetu. Stąd budżet tegoroczny jest budżetem bez zaciągania kredytów po to, by na lata przyszłe, szczególnie w roku przyszłym stworzyć takie warunki, żeby można było na ewentualne prefinansowanie projektów zaciągnąć odpowiednie kredyty, czy to kredyty pomostowe, czy inne i wykonać jak najwięcej. Ten rok jest może trochę nietypowy, jeśli chodzi o finansowanie na drogach powiatowych, ale myślę, że to będzie dobre odbicie na lata przyszłe, pod warunkiem, że dostaniemy dofinansowanie ze środków UE. Bez tego na pewno nie uda nam się poprawić sytuacji w sposób widoczny na naszych drogach powiatowych”.
Radny Pan Zenon Żukowski ad vocem zaznaczył: „Przed chwilą padło stwierdzenie, że akurat mnie budzi niepokój. Ja jestem radnym trzecią kadencję i zawsze dbałem o to, żeby nawet złotówka z dróg nie została przekazana na inny cel, tak jak się stało dzisiaj. W związku z tym proszę się nie dziwić, że akurat dbam o to, ponieważ zawsze moje podejście było identyczne”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji do omawianego projektu uchwały.
Komisja Budżetu i Finansów, zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku i wydała pozytywną opinię w tej sprawie o czym poinformował zebranych Przewodniczący Komisji – Pan Roman Tadeusz Łudź.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Jan Piotr Dajda stwierdził, iż Komisja pozytywnie zaopiniowała informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku.
Pani Anna Grycuk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej poinformowała zebranych, iż przedmiotem obrad Komisji także była informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku, po wysłuchaniu której Komisja wydała pozytywną opinię w tej sprawie.
Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy – Pan Jan Kaczmarek zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do informacji o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku.
Również Komisja Infrastruktury Technicznej wydała pozytywną opinię do przedmiotowej informacji, o czym poinformował Wysoką Radę Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski.
Uwag do przedstawionego materiału nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
         Rada Powiatu Białostockiego, przy 3 głosach „wstrzymujących się”, przyjęła informację o wykonaniu budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2007 roku /zał. nr 19/.
 
Ad 12
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi /zał. nr 20/.
„Panie Przewodniczący, Wysoka Rado wraz z wejściem Polski do struktur Unii Europejskiej pojawiły się możliwości pozyskiwania środków. Jest taka możliwość, żeby pozyskać pewne środki poprzez wspólne działanie w ramach Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi. Otrzymaliśmy, jako Zarząd taką propozycję, żeby do Stowarzyszenia przystąpić jako członek wspierający. Zarząd jest za tym, aby do Stowarzyszenia przystąpić biorąc perspektywy pozyskania tych środków. Ponieważ jest to sprawa zasadnicza dla Powiatu Białostockiego i jest to kompetencja Rady Powiatu, w związku z tym na dzisiejszej Sesji staje projekt uchwały Rady w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi. My jeszcze w tym Stowarzyszeniu nie jesteśmy. Mieliśmy do wglądu Statut, ale o rozwinięcie tego tematu proszę Burmistrza Łap”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż przedmiotowa propozycja wraz z projektem uchwały była przedmiotem obrad Komisji.
Najważniejsza kwestia, która pojawiała się i która została właściwie na Komisji Infrastruktury Technicznej właściwie omówiona, to był problem składki. Wyjaśniono wówczas, że Powiat Białostocki jako członek wspierający Stowarzyszenie nie będzie takiej składki wnosił. Chciałem prosić o potwierdzenie tego faktu, ponieważ składka, jak wynika ze Statutu, zależy od ilości mieszkańców danej gminy i takie składki wnoszą gminy.”
Pan Roman Czepe – Burmistrz Łap zabierając głos w dyskusji stwierdził: „ Członek wspierający nie musi ponosić żadnych opłat. Jest to umowa, czy ustalenie między Zarządem Stowarzyszenia a członkiem wspierającym. Ustalenia mogą być różne, takie, jakie ustalimy, a więc na „dzień dobry” nikt nie weźmie żadnych pieniędzy i nie musi wziąć potem. Powiemy sobie „do widzenia”, zrealizujemy pewien program, a ten program, to jest tak, jak powiedział Pan Starosta wynika z Funduszu Spójności, ale niekoniecznie z tego funduszu. Na pewno jest realizowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To jest program termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem budownictwa mieszkaniowego. Warunkiem, mimo, że Narodowy Fundusz nie określa bardzo ściśle podmiotem jest Stowarzyszenie, ale musi być jakiś związek ze Stowarzyszeniem, a zatem uznajemy, że byłoby to najbardziej luźne i swobodne członkostwo - wspierające. Do Stowarzyszenia należy 15 gmin. Obejmuje ono kilka powiatów leżących wokół Narwi. Szczegółowe dane są dostępne na stronie internetowej, do której Państwa odsyłam, bo nie chciałbym zanudzać podawaniem tych danych”.
Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zwrócił uwagę zebranych: „Komisja miała dwie wątpliwości. Pierwsze dotyczyło składki, a drugie dotyczyło obszaru oddziaływania tego Stowarzyszenia. Chodziło o taką rzecz, czy wprowadzenie członka wspierającego Stowarzyszenia, jakim jest Powiat spowoduje rozszerzenie granic oddziaływania i generowania środków finansowych na termomodernizację, załóżmy o Zabłudów, Czarną Białostocką, które są położone dalej niż gminy w okolicy Narwi. Czy wprowadzenie Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia jest pewnym rodzajem nobilitacji, czy jest to również rozszerzenie granic oddziaływania.”
Pan Roman Czepe – Burmistrz Łap wyjaśnił: „Przedstawię Państwu gminy, zakres jaki jest obecnie, tj. Gmina Sokoły, Kobylin - Borzymy – Powiat Wysokomazowiecki, Suraż, Tykocin, Dobrzyniewo Duże, Zawady, Choroszcz, Poświętne, Łapy, Turośń Kościelna – Powiat Białostocki, Narew, Narewka – Powiat Hajnowski, Wyszki – Powiat Bielski, Krypno, Knyszyn – Powiat Moniecki. Z całym szacunkiem dla Powiatu, nie nobilituje on Stowarzyszenia i pewnie odwrotnie, uczestnictwo to nie nobilituje Powiatu. Jest możliwość wykonania pewnego rodzaju zadania. Jest to etap wstępny, ale ten wstępny etap jest bardzo zaawansowany, choć nie mamy warunków jeszcze, ale gdzieś tam bardzo wysoko, wydaje się nam nieoficjalnie, jesteśmy na tym wstępnym etapie w Narodowym Funduszu. To jest projekt na minimum 5 mln €. Może być to zniesione, zobaczymy, to też jest walka o to, jakie kryteria będą przyjęte na termomodernizację obiektów publicznych. Teraz jeżeli Powiat zechce, a macie Państwo przygotowane gotowe projekty, które można tylko zaktualizować, ma szansę na ich realizację. Pytanie tylko, w jakiej formie to ma być, ale nie są to wymogi Unii Europejskiej... Najpierw będą te warunki, o nich mówimy już bardzo szczegółowo, potem będzie pomoc techniczna, a potem będzie wykonanie wniosków, ale jak w tym dowcipie trzeba najpierw wypełnić kupon i to jest dzisiaj ten moment, kiedy ten kupon wypełniamy”.
Przewodniczący – Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski ponownie zapytał: „Ja rozumiem Panie Burmistrzu, że wstąpienie Powiatu na przykład spowoduje, że majątek Powiatu, jakim jest np. Zespół Szkół w Michałowie, który jest daleko od Narwi umożliwi takie działania, czy tak”.
Pan Roman Czepe – Burmistrz Łap udzielił twierdzącej odpowiedzi.
Kolejne pytanie zadał Pan Marek Żmujdzin: „Z tą nazwą Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi już spotykam się przez parę lat. Proszę powiedzieć kto szefuje w tym związku, kto jest szefem tego Stowarzyszenia, bo były ciągle jakieś przepychanki, ciągłe niesnaski i z tego były jakieś różne niepowodzenia.”
Burmistrz Łap – Pan Roman Czepe wyjaśnił: „Od tego roku Stowarzyszeniu ja szefuję. Z mocy Statutu siedzibą Stowarzyszenia są Łapy i ja od tego roku jestem Prezesem Stowarzyszenia . Nie ma żadnych konfliktów. Ja uznaję, że dotychczasowa działalność byłą dosyć pasywna. Problem był, chyba o to chodzi Radnemu – Panu Żmujdzinowi, z gminami pogranicznymi np. Krypno, Tykocin. One ciążyły, a inne należały do jeszcze innego Zawiązku Biebrzańskiego na przykład. Knyszyn odchodził, ale nie odszedł, ale mamy też w tej chwili nowe zgłoszenia. Juchnowiec rozważa wstąpienie. Czy Stowarzyszenia ma się dobrze? Nie, to nie jest jakaś rewelacyjna działalność pogodzić 15 gmin. To nie jest Powiat, który jest spajany budżetem i tu jest o co walczyć. U nas jest składka 0,61 zł od 1 mieszkańca. Główną składkę my płacimy, jako Łapy, bo mamy największą liczbę mieszkańców. W tej chwili wszystkie gminy widzą, że jest szansa na zdobycie środków na termomodernizację. Natomiast problemem istotnie przed laty było to, że wykonano kilka analiz, nawet kosztownych, z których nic nie wyszło, ale nie chcę krytykować poprzedników, tym bardziej, że ich już nie ma, a wyborcy podziękowali im w sposób okrutny”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, wobec braku pytań i uwag, poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady, zajmujących się przedmiotowym projektem uchwały.
Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski – Przewodniczący Komisji odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji Infrastruktury Technicznej do omawianego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi.
Również Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do ww. projektu uchwały.
Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XI/92/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi/zał. nr 21/.
 
Ad 13, 14
Podjęcie uchwał:
· w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach,
· w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach.
Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach / zał. nr 22/ oraz projekt uchwały w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach /zał. nr 23/.
„Z chwilą powstania Powiatu Białostockiego byliśmy nękani sprawą przejęcia ulicy Sokołowskiej w Łapach, która wcześniej nie była zaliczona do kategorii dróg wojewódzkich, więc z mocy prawa nie stała się ulicą kategorii powiatowej. Panowie Radni, którzy uczestniczyli w obradach poprzednich kadencji może pamiętają sprawę Radnych z Łap, którzy wielokrotnie wnosili tą sprawę pod obrady. Trwało to do ubiegłego roku, również pamiętam, pewien Poseł RP z ramienia PiS – Pan Roman Czepe też próbował ulicę Sokołowską przypisać powiatowi. Decyzją Ministra Transportu, szczęśliwie nie udało się, ale obecny Burmistrz Łap był na tyle przychylny, że podjął rozmowy prowadzące ku regulacji tych spraw dotyczących nadania odpowiedniej kategorii odpowiednim ulicom. Wspomnę, że Wojewoda swego czasu, owszem powiedział, że ul. Sokołowska leży w ciągu dróg powiatowych i zgodnie z definicją zawartą w ustawie o drogach publicznych winna być ulicą kategorii powiatowej, ale również szereg innych ulic wymienił w Łapach, które mają kategorię drogi powiatowej, ale nie powinny z mocy definicji ustawy o drogach publicznych być zaliczone do kategorii dróg powiatowych. W tej chwili mamy znaczący postęp, oto rozmowy podjęte w grudniu ubiegłego roku zaowocowały tym, że Burmistrz Łap jako zarządca dróg gminnych decyduje się na zaliczenie do kategorii dróg gminnych ul. Bociańskiej i ul. Pięknej. Ewidencyjna długość ulicy Bociańskiej to 0.669 km, a ul. Pięknej to 0,469 km. Ulica Sokołowska, którą mam nadzieję, za chwilę Powiat zaliczy do kategorii dróg powiatowych to 489 m plus tzw. 50 m różnych odnóg wokół ulicy Sokołowskiej. Łącznie 539 m. Podjęcie tych uchwał przez Radę Powiatu Białostockiego musi odbyć się jednocześnie z odpowiednimi uchwałami w tym przypadku Rady Miejskiej w Łapach w sprawie zaliczenia bądź pozbawienia odpowiedniej kategorii tychże samych ulic. Wiem, że w dniu jutrzejszym Rada Miejska w Łapach będzie nad tym obradować. Brakuje nam tutaj, jak gdyby stanowiska Urzędu Marszałkowskiego, ale mam nadzieję, że będzie ono pozytywne. Zmierzamy w dobrym kierunku.”
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, wobec braku pytań i uwag, poprosił o przedstawienie opinii stałych Komisji Rady, zajmujących się przedmiotowym projektem uchwały.
Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej poinformował zebranych, iż Komisja Infrastruktury Technicznej na swoim posiedzeniu w dniu 25 września 2007 roku omawiała oba projekty uchwał i wydała pozytywną opinię do projektu uchwały:
· w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach,
· w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach.
Wobec braku pytań i uwag, zarządzono głosowanie.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 23 głosach „za”, podjęła uchwałę Nr XI/93/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 2344 B ulicy Pięknej w Łapach oraz nr 2344 B ulicy Bociańskiej w Łapach /zał. nr 24/.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 23 głosach „za”, podjęła uchwałę Nr XI/94/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie nadania kategorii drogi powiatowej ulicy Sokołowskiej w Łapach /zał. nr 25/.
Burmistrz Łap – Pan Roman Czepe dziękując za podjęcie ww. uchwał stwierdził: „Dziękuję Państwu, bo uporządkowaliśmy pewną kwestię trudną. To był tzw. zgniły kompromis, bo to są kompromisy takie typowe, z których nikt nie wychodzi zwycięsko i nikt nie jest zadowolony. My nie jesteśmy zachwyceni tym kompromisem, ani Pan Starosta. Ja mam nadzieję, że na przyszłość pokazujemy, że powoli porządkujemy pewne sprawy. Państwo niedawno, bo może dwie Sesje wstecz podjęliście uchwałę o przekazaniu nam ulicy Nilskiego – Łapińskiego i ulicy 3-Maja. Dzisiaj przejmujemy, proszę zauważyć ulicę Bociańską i Piękną. Bierzemy w zarząd, o czym Pan Dyrektor zapomniał wspomnieć, a właściwie w całoroczne utrzymanie ul. Warszawską, długą ulicę, bo ma ona około 1.600 m. Więc proszę Państwa, muszę to zakończyć jednak apelem i pewnym ważnym stwierdzeniem, warunkiem tego jest to, że my inaczej spojrzymy na algorytm i chcę to powtórzyć jeszcze raz. Nie ma sensu, aby na przykładzie Łap, które przejmują drogi teraz nas karano za to. W rozmowach mówimy też twardo, przejmujemy i będziemy przejmować kolejne ulice, ale nie może być tak, że dostaniemy mniej środków, bo będziemy mieli mniej dróg powiatowych na swoim terenie. Trzeba brać pod uwagę inne czynniki rozwojowe oraz to co rozwój przynosi i wzmaga”.
 
Ad 15
Informacja o realizacji „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok”.
Pani Maria Marciszewska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych przedstawiła zebranym informację o realizacji „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2006 rok” /zał. nr 26/.
         „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado na wstępie pragnę przeprosić za błąd literowy, który wkradł się w tytule tej informacji. Informacja jest o realizacji „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2006 rok”. Uchwałą Rady Powiatu Białostockiego z dnia 30 marca 2006 roku został uchwalony powiatowy program współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi. W tej chwili przedstawiona została Państwu informacja o realizacji zadań wynikających z tego programu, realizowanego przez wydziały Starostwa oraz jednostki organizacyjne powiatu, w tym: szkoły, placówki oświatowe, domy dziecka, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.”
         Pytań do przedstawionego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego informację o realizacji „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2006 rok przyjęła do wiadomości.
 
Ad 16
Informacja z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pan Czesław Bartoszewicz – Naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości przedstawił Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału za okres od 1 stycznia 2007 roku do 20 czerwca 2007 roku /zał. nr 27/.
„Wydział składa się z 3 referatów: referatu Geodezji, Ewidencji Gruntów i Budynków, referatu Gospodarki Gruntami Nierolnymi, referaty Gospodarki Gruntami Rolnymi. Ogółem zatrudnionych jest 23 osoby na pełnym etacie oraz 3 osoby na części etatu. Wyższe wykształcenie posiada 17 osób, natomiast średnie 9, z czego dwie osoby kontynuują studia. Największy referat Geodezji, Ewidencji Gruntów i Budynków ma zatrudnionych 13 osób i tam są zadania dotyczące prawa geodezyjnego, a więc bardzo szerokie zagadnienie. W ciągu pierwszego półrocza 2007r. w referacie wydano 209 decyzji administracyjnych i ponad 1.000 zaświadczeń i pism wyjaśniających, których odbiorcami były osoby prawne i fizyczne oraz sądy, urzędy skarbowe, organy administracji rządowej i samorządowej, policja, prokuratura, komornicy. Trzeba przyznać, że znaczna część udzielanych informacji, niejednokrotnie ustnych, kierowana jest do instytucji prowadzących postępowania śledcze karne i windykacyjne. Tego jest coraz więcej i często takich informacji należy udzielić od ręki. Ze środków dotacji przeznaczonych w budżecie realizujemy w tym roku zadania geodezyjne, a więc objęte zamówieniami publicznymi dotyczące założenia ewidencji budynków i lokali na mieście Supraśl, Choroszcz i Wasilków. Następne miasta będą szły kolejno. W referacie Gospodarki Gruntami Nierolnymi zatrudnionych jest 6 osób. Jest on wyjątkowo ma najbardziej skomplikowane zadania. Oprócz prowadzenia spraw z zakresu gospodarki gruntami powiatu i Skarbu Państwa referat prowadzi jako organ w imieniu Starosty wszystkie sprawy wywłaszczeniowe, zwrotowe, roszczeniowe i odszkodowawcze. Największym problemem jest częsta zmiana przepisów, ich niejednoznaczność, często sprzeczność interpretacji przez organy odwoławcze i sądy administracyjne. Sprawy te budzą zawsze dużo emocji. Prawie każda decyzja jest zaskarżana, czy to przez jedną, czy drugą stronę, przez osobę fizyczną, czy też gminę. Często sprawy trafiają do sądu administracyjnego, który w zależności od składu rozstrzyga niejednokrotnie inaczej. Zdarzyło się tak, iż w identycznych sprawach rozstrzygnięcie było przeciwstawne całkowicie. Z nowych spraw, które dochodzą, są to postępowania odszkodowawcze w sprawach objętych ustaleniem lokalizacji dróg powiatowych i gminnych. Tego będzie bardzo dużo, bo w każdej prawie gminie będzie, w trybie tej spec ustawy, prowadzone będą inwestycje, a więc odszkodowania. Trzeba pamiętać, że w tym trybie najpierw jest przejęcie własności bez odszkodowania i rozpoczęcie inwestycji, a dopiero później prowadzone są postępowania odszkodowawcze. Przy drogach powiatowych i gminnych będzie to prowadził Starosta. Trzeci referat, to jest referat Gospodarki Gruntami Rolnymi, tutaj zatrudnione są 4 osoby. Te same zadania, które potem trafiają do Wydziału Architektury, tutaj są co najmniej raz, a czasami dwukrotnie rozpatrywane. Dotyczą one opiniowania decyzji o warunkach zabudowy, którą każda gmina składa, a następnie wyłączenia z produkcji rolniczej.”
Radny Pan Wojciech Bukłaha zabierając głos stwierdził: „Prowadzona jest procedura sprzedaży 4 nieruchomości Skarbu Państwa. Jeśli to nie tajemnica, to chciałbym wiedzieć, jakie to są nieruchomości. To jest jedno pytanie, a drugie – przekazano w użytkowanie wieczyste grunt Skarbu Państwa około 3,5 ha dla Polskiego Związku Wędkarskiego. Czy tu jest określony jakiś cel.”
Pan Czesław Bartoszewicz – Naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości wyjaśnił: „Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, trzeba przyznać, że ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje taką możliwość, że wieczysty użytkownik ma prawo nabyć własność i to jest sprzedaż na rzecz wieczystych użytkowników, a więc w Wasilkowie, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kleosinie są to takie sprawy, które nie będą budziły żadnych emocji, bo tu innego nabywcy nie ma. Ten, kto jest wieczystym użytkownikiem ma prawo nabyć własność. Na przykład w Wasilkowie, dawniej kupione po zakładach przemysłowych, niektóre są większe. Zdarzają się kwoty nawet powyżej 100.000 zł. Natomiast spółdzielcze to są bardzo tanie, tam, gdzie spółdzielni przekazujemy jako Skarb Państwa na własność to jest z bonifikatą 99%, a więc 1% jest tylko do zapłaty. Jeżeli chodzi o Polski Zawiązek Wędkarski, to związek jeszcze w planach zagospodarowania okolic Siemianówki w latach 80-tych miał przyznany dość duży obszar, gdzie prowadzi gospodarkę rybną, a więc ma wielkie stawy na tzw. zimochowy i ma swoją bazę. Oprócz tego zostały takie nieruchomości, które wówczas w latach 90-tych im nie przekazano, były one częściowo porośnięte lasem. Jest to grunt Skarbu Państwa, natomiast w starym planie zagospodarowania one były przewidziane dla PZW. Dokonana została wycena i oni zapłacili nawet za drzewostan, tak jak biegły wycenił bez żadnych ulg. Była na to zgodna Wojewody, bo musiała być, bo sprzedaż była dokonana bezprzetargowo i na to musiała być wyrażona zgoda Wojewody.”
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku przyjęła do wiadomości.
 
Ad 17
Informacja z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pani Elżbieta Karina Kurzewska – Naczelnik Wydziału Architektury przedstawiła Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku /zał. nr 28/.
„ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado składam Państwu sprawozdanie z działalności Wydziału za okres od 1 stycznia 2007 roku do 31 sierpnia 2007 roku. Jak Państwo widzą na slajdzie zapis jest wyraźny, bum inwestycyjny, co widać po ilości wydanych pozwoleń na budowę. Większość budów jest prowadzona na terenie naszego powiatu. Jeśli chodzi o nasze zadania, w zasadzie od wielu lat one się nie zmieniają. Praktycznie cały czas sprowadzają się do wydawania decyzji pozwoleń na budowę, przyjmowania zgłoszeń i robót, które nie wymagają pozwoleń na budowę, jak również wydawanie decyzji o konieczności wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Jedyną nową sprawą, która weszła w skład naszych zadań, to jest wydawanie decyzji o lokalizacji drogi w zakresie dróg powiatowych i gminnych i to wynika ze spec ustawy. Ona się zmieniła, wcześniej to dotyczyło tylko dróg krajowych i wojewódzkich. Po zmianie dotyczy to także dróg powiatowych i gminnych. Wydział Architektury na dzień dzisiejszy liczy 13 osób, wszyscy pracownicy mają wyższe wykształcenie, ale pozwolenia na budowę wydaje 7 osób. Cztery osoby przebywają na urlopach macierzyńskich, a pozostałe osoby zajmują się innymi zadaniami naszego Wydziału. Ogólnie rzecz biorąc Wydział Architektury w okresie od dnia 1 stycznia do 31 sierpnia 2007 roku wydał 1.311 decyzji, w tym: wniosków 1361, czyli o 238 więcej niż w identycznym okresie ubiegłego roku, decyzji o pozwoleniu na budowę wydano 1141. Na dzień dzisiejszy, tj. 27 września 2007 roku wniosków mamy już 1472 i wydanych decyzji 1274. Na obecną chwilę wydaliśmy już tyle decyzji, ile w innym czasie wydawaliśmy w ciągu całego roku kalendarzowego. Oczekujących do rozpatrzenia wniosków już leży 200, a jeszcze przed nami ostatni kwartał roku bieżącego. Na tej podstawie już można stwierdzić, jak bardzo budownictwo się rozwija. Generalnie rzecz biorąc dotyczy to głównie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dlatego, że jak wiadomo budownictwo mieszkalne wielorodzinne na terenie miasta jest bardzo drogie i za taką kwotę porównywalną można wybudować budynek wolnostojący i większy metrażowo... Ilość wydawanych pozwoleń na budowę stanowi 86% całej działalności wydziału. 14% to inne decyzje wydawane przez wydział. Najpopularniejszymi gminami, jeżeli chodzi o budownictwo, na podstawie wydawanych decyzji, to: Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Supraśl i Wasilków. Na 31 sierpnia 2007 roku na teren Gminy Choroszcz wydano 214 decyzji i 176 przyjęto zgłoszeń, w Gminie Juchnowiec Kościelny było 200 wniosków o pozwolenie na budowę i zgłoszeń 172, w Supraślu 230 pozwoleń na budowę i 162 zgłoszenia, a w Gminie Wasilków było to 141 decyzji o pozwoleniu i 114 zgłoszeń. Porównywalnie rok wcześniej te same gminy były najbardziej zainwestowanymi gminami, jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. W Choroszczy wówczas było 130 wniosków o pozwolenie na budowę, czyli o 84 mniej niż w tym roku. W gminie Juchnowiec Kościelny decyzji 139, czyli o 61 mniej. W Gminie Supraśl 149, czyli o 81 decyzji mniej i w Gminie Wasilków było 117, a w tym roku jest 141. W pozostałych gminach ilość wydawanych decyzji w roku 2006 i 2007 jest podobna. Z tych gmin, w których wyraźnie więcej się buduje to jest Gmina Turośń Kościelna, dlatego, że Niewodnica Korycka i Niewodnica Kościelna są to tereny bardzo popularne, jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne. W Gminie Juchnowiec Kościelny w ostatnim czasie bardzo atrakcyjną miejscowością pod budownictwo jednorodzinne stała się Iwanówka. Bardzo znacznie spadło wydawanie pozwoleń na Gminie Poświętne. Muszę Państwu wyjaśnić, iż to jest kwestia dotacji unijnych. W zależności od tego, na jakie obiekty rolnicy dostają dotacje unijne, w taki sposób w typowo rolniczych gminach wzrasta ilość wydawanych pozwoleń na budowę, gdzie w Poświętnem budynków mieszkalnych było tylko dwa, a wszystkie pozostałe obiekty to budowle typowo rolnicze: obory, stodoły, zbiorniki na gnojowicę. Następny slajd pokazuje przyrost liczby wniosków w I półroczu na tle rzeczywistego przyrostu liczby ludności w poszczególnych gminach powiatu. W zasadzie wszędzie jest to in plus w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie wydajemy pozwoleń na wielko powierzchniowe obiekty, dlatego, że tak naprawdę w mieście Białymstoku ich buduje się w tej chwili tyle, że na terenach przyległych nie byłoby sensu budowania obiektów typowo wielko powierzchniowych. Przykładowe obiekty tego typu, a które wydano pozwolenia to: terminal przeładunku i dystrybucji przesyłek pocztowych w Porosłach. Ta inwestycja nie została jeszcze rozpoczęta, aczkolwiek trwają tam prace nt. pozyskania środków. Również wydaliśmy pozwolenie na budowę Oddziału Regionalnego Centrum Usług Pocztowych w Białymstoku z siedzibą w Choroszczy. Pod tę inwestycję zmieniono plan miejscowy. Jest to około 14 ha powierzchni, na której usytuowane są wszelkie budynki. Ta inwestycja również nie została rozpoczęta, ale pozwolenie jest ważne 2 lata, więc mamy nadzieję, że w tym czasie budowa ruszy. Wydział Architektury zajmuje się także przenoszeniem pozwoleń na budowę, uchylaniem decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku, kiedy inwestor w sposób istotny odstąpi od warunków wydanego pozwolenia i wówczas wkracza nadzór budowlany. My musimy taką decyzję uchylić, aby w obrocie prawnym później nie funkcjonowały dwie decyzje. Z decyzji o ustalenie lokalizacji drogi, czyli to te nowe zadanie, o którym mówiłam wydaliśmy do tej pory zaledwie 1 taką decyzję. W tej chwili rozpatrujemy drugi wniosek. Ponadto, jeśli chodzi o zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę w roku bieżącym do końca sierpnia przyjęliśmy 1253 zgłoszenia. Na obecną chwilę jest to 1372. Zgłoszeń zmian sposobu użytkowania było w tym roku 14, a do 4 wydaliśmy decyzję o sprzeciwie. Jeśli chodzi o inne zadania Wydziału niż wydawanie decyzji, są to: zaświadczenia o samodzielności lokali, których wydaliśmy 70, zaświadczeń w sprawie dodatków mieszkaniowych wydaliśmy 29. Ponadto wydaliśmy 58 odstępstw od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, na podstawie upoważnienia Ministra. W tym roku opieczętowaliśmy około 900 dzienników budów.”
Radny Pan Marian Olechnowicz zabierając głos stwierdził: „Dziękuję, że Pani tak pięknie to przedstawiła. Po drugie, jako historyk cieszę się, że kultura szlachecka w architekturze dominuje. Natomiast proszę Państwa, to spuentuję wspomnieniem z historii Łap. Na początku lat 80-tych, jak tutaj Pani pokazywała, pewni przedsiębiorcy w Łapach też rozpoczęli budowę, tuż na początku stanu wojennego. W kwietniu mieli cegłę, w maju wiechę, w sierpniu siedzieli w więzieniu. Władza nie mogła zrozumieć, że po pierwsze budowali w takim tempie, jaki jest obecnie, a po drugie zbudowali starówkę, tę słynną łapską wyższą niż Dom Patrii, czego najbardziej nie mogli przeboleć. Dziękuję bardzo”.
Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zapytał kiedy będzie spotkanie urzędników referatów gmin z powiatem.
Pani Elżbieta Karina Kurzewska – Naczelnik Wydziału Architektury poinformowała, iż takie spotkanie zostało zaplanowane na koniec października br.
Rany Pan Jan Ambrożej zapytał, jakie odległości od granic działki należy zachować, by być w zgodzie z przepisami prawa.
Pani Naczelnik Elżbieta Karina Kurzewska wyjaśniła: „Generalna zasada, jeśli chodzi o warunki techniczne mówi o tym, że budynki sytuować możemy:
·       ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych w odległości 3 m od granicy działki,
·       ścianą z otworami 4 m od granicy działki.”
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku przyjęła do wiadomości.
 
Ad 18
Informacja z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
Pani Iwona Kazberuk – Naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego przedstawiła zebranym informację z działalności Wydziału Komunikacji za rok 2007 /zał. nr 29/.
Wydział Komunikacji liczy 17 osób, w tym w referacie:
·       praw jazdy - 5 osób,
·       rejestracji pojazdów - 10 osób, Kazberuk
·       na st. do spraw transportu, szkolenia kierowców oraz badań technicznych pojazdów -2 osoby.
         Ponadto, w celu usprawnienia pracy w Wydziale przyjęto 2 osoby na prace interwencyjne oraz 4 stażystów, którzy na co dzień przy realizacji wszystkich zadań należących do Wydziału mają duży wkład w wykonywaną pracę.
         W okresie sprawozdawczym stwierdzono ustabilizowaną sytuację dotyczącą przebiegu pracy w referacie praw jazdy. Zakończono wymianę starych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Natomiast w referacie rejestracji pojazdów niezmiennie od 2004 roku odnotowujemy wzrost liczby rejestrowanych aut. Ponadto, zwiększyła się również ilość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie transportu. Liczba zarejestrowanych ośrodków kierowców nie uległa zmianie. W chwili obecnej mamy wpisanych do rejestru 10 przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie szkolenia przyszłych kierowców. Natomiast, co do przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów w ewidencji prowadzonej przez nasz wydział zgłoszonych mamy 11 podmiotów działających w zakresie diagnostyki. W styczniu br. Wydział Komunikacji naszego Urzędu zakwalifikował się jako jeden z nielicznych urzędów w Polsce do uczestniczenia w testowaniu nowej wersji aplikacji POJAZD. Dostarczono nam nowe oprogramowanie systemu w postaci testów. Pierwsze testy polegały na pracy na wyimaginowanych danych pojazdów, po pozytywnym przejściu przez pierwsze testy, Urząd rozpoczął pracę na danych rzeczywistych tzw. test BETA. Efekt końcowy całego przedsięwziecia zakończył się pozytywnie. Na podstawie pozytywnie zaopiniowanej przez między innymi nasz Urząd i innych uczestników testu, ankiety dot. testowania oprogramowania, PWPW podjęło proces wdrażania nowej aplikacji POJAZD w pozostałych urzędach w Polsce.
       W ramach prac nad wdrażaniem zmodyfikowanego systemu CEPiK Departament CEPiK i MSWiA wraz z partnerami Asseco Poland S.A. oraz TBD Polska S.A. przeprowadził dla pracowników Wydziału pracujących przy obsłudze systemu POJAZD nieodpłatne szkolenie w zakresie zasad ochrony danych osobowych w modyfikowanym systemie CEPiK oraz systemów współpracujących. Było to ścisle uzależnione od uruchomienia w przyszłości dostępu pracowników organów rejestrujących do danych i informacji zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów. Odbycie przedmiotowego szkolenia jest formalnie i merytorycznie niezbędne dla wypełnienia warunków posiadania certyfikatu uprawniającego do korzystania z systemu CEPiK. Jest absolutnym wymogiem właściwej realizacji zadań związanych z obsługą modernizowanego SI CEPiK , z powodu wpływu zmian w systemie w świetle ustawowo uregulowanych wymogów ochrony danych osobowych. Ponadto przeprowadzono szkolenie pracowników dot. wprowadzenia elektronicznego podpisu w urzędzie.
         W związku z podpisaniem w miesiącu luty br. porozumienia między MSWiA a Ministerstwem Transportu dotyczącego współpracy przy integracji i eksploatacji systemów teleinformatycznych centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców oraz praw jazdy w celu zapewnienia odpowiednich warunków do wdrożenia nowych rozwiązań i mechanizmów bezpieczeństwa SI CEPiK , przeprowadzono modernizację sieci LAN, w taki sposób żeby stworzyć środowisko dla rozwiązania ADSxP i zapewnić jego izolację od innych sieci w Urzędzie. W ramach tych prac zdemontowano urządzenia sieciowe znajdujące się w szafie KIEROWCA oraz przeniesiono do szafy POJAZD. Wszystkie dotychczasowe gniazda logiczne wykorzystane w systemie KIEROWCA zakończono na patchpanelu w szafie POJAZD. Zostały wymienione kable sieci logicznej, zainstalowano nowe urządzenie switcheowe. W tym samym okresie w referacie praw jazdy również wdrożono nową wersję aplikacji KIEROWCA, która została przygotowana w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne, upraszczające dalszą funkcjonalną rozbudowę ww. systemu. Aplikacja ta została przetestowana i pozytywnie zaopiniowana przez 9 urzędów biorących udział w pilotażu. W związku z zakończeniem procesu wymiany praw jazdy i unormowaniem sytuacji w zakresie liczby załatwianych spraw PWPW S.A. zaplanowało modernizację infrastruktury technicznej systemu KIEROWCA. W ramach tych działań, liczba stanowisk w systemie została dostosowana do faktycznych potrzeb wydziału związanych z procesem wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. PWPW, jako miernik określający faktycznie wykorzystywanie sprzętu przekazanego nam przez Wytwórnię, wzięło pod uwagę liczbę zamówionych dokumentów w przeliczeniu na jedno stanowisko. Za ostatnie trzy miesiące (tj. grudzień 2006r., styczeń, luty 2007r.) które zostały wzięte pod uwagę przy dokonywaniu przeliczeń, wyszło średnio w skali roku na 1 stanowisko ok. 60 dokumentów praw jazdy. W związku z powyższym decyzją PWPW wcześniej powierzone nam stanowiska komputerowe pozostały nadal w naszym Urzędzie. PWPW przygotowało modernizację powierzonego nam sprzętu. Nastąpiła wymiana starszych, wyeksploatowanych komputerów na nowe, zakupione przez PWPW S.A. Wojewódzki Ośrodek Informatyki - Terenowy Bank Danych w Białymstoku, w związku z trwającymi pracami w zakresie poprawy jakości danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na prośbę Departamentu CEPiK MSWiA wystąpił do nas z propozycją współpracy w ramach obsługi występowania niezgodności z dokumentami źródłowymi. W chwili obecnej rozpoczymany pracę nad wykrywaniem przypadków podejrzanych o niezgodność , trwa ich weryfikacja i korygowanie. Wszystkie te działania mają na celu poprawę wiarygodności danych znajdujących się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
              W wyniku kontroli sprawowanej nad działalnością przedsiębiorców posiadających wydane przez tut. Urząd licencje na krajowy transport drogowy i zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, organ stwierdził pewne nieprawidłowości związane z działalnością transportową. Przepisy prawne łamane są głównie w materii dotyczącej wymagań kwalifikacyjnych kierowców wykonujących transport drogowy. Niektórzy zatrudnieni przez przedsiębiorców kierowcy nie ukończyli kursów dokształcających, co jest ewidentnym naruszeniem przepisów prawa w tym zakresie. Przedsiębiorcy nie wywiązują się także z obowiązku kierowania zatrudnionych kierowców na badania lekarskie i psychologiczne , stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Na podstawie wyników kontroli , zostali oni pouczeni o ciążącym na nich obowiązku w tym zakresie, a także zobligowani do dostarczenia brakujących dokumentów w oznaczonym terminie. Wśród przedsiębiorców posiadających licencje na transport drogowy dość powszechne jest nie przestrzeganie przez nich obowiązku informowania organu licencyjnego o zmianach danych, które dotyczą posiadanej przez nich licencji. Chodzi tutaj głównie o brak zawiadomień dotyczących faktu wymiany taboru pojazdów, które zostały zgłoszone do licencji. W przypadku Ośrodków Szkolenia Kierowców kontrole przeprowadzane były w zakresie zgodności działalności szkoleniowej ośrodków z wymaganiami określonymi ustawą prawo o ruchu drogowym oraz przepisami wykonawczymi w tym zakresie. Na rok 2007 zaplanowano 10 kontroli z czego wykonano 5. Pozostałe kontrole wykonane zostaną zgodnie z planem do końca grudnia 2007r. W ramach przeprowadzonych czynności kontrolnych nie stwierdzono występowania poważniejszych nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania i działalności większości kontrolowanych podmiotów. W przypadku jednego z ośrodków, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano zalecenia pokontrolne, nakładające na przedsiębiorcę wymóg dostosowania działalności szkoleniowej do zasad określonych w wyżej wymienionych aktach normatywnych. Ośrodek został poddany powtórnej kontroli, celem sprawdzenia zgodności obecnego procesu szkoleniowego i wymagań technicznych, zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi – z wymaganiami ustawowymi. Po przeprowadzeniu powtórnej kontroli w związku z usunięciem stwierdzonych wcześniej nieprawidłowości organ kontrolujący nie znalazł podstaw prawnych do wszczęcia postępowania o wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru.
              Na rok 2007 zaplanowano 12 kontroli stacji kontroli pojazdów, z czego wykonano 6. Pozostałe kontrole zostaną wykonane do końca grudnia 2007r. zgodnie z planem kontroli. Celem kontroli było sprawdzenie prowadzenia stacji w zakresie zgodności z wymaganiami ustawy prawo o ruchu drogowym oraz przepisami wykonawczymi w tym zakresie, przede wszystkim odnośnie prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów oraz prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji. Przeprowadzone czynności kontrolne potwierdziły spełnienie przez podmioty kontrolowane – prowadzące działalność w zakresie wykonywania badań technicznych pojazdów – wymogów dot. warunków lokalowych oraz ich wyposażenia w odpowiednie urządzenia pomiarowo – kontrolne. Spełnienie wymogów upoważnia te stacje do dalszej działalności w dotychczasowym zakresie – zgodnie z wpisem do rejestru działalności regulowanej prowadzonej przez Starostę. W przypadku jednej ze stacji zostało wszczęte postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, z uwagi na upływ terminu ważności poświadczenia TDT. Stacja wystąpiła o dokonanie sprawdzenia przez Transportowy Dozór Techniczny, w związku, z czym prowadzone postępowanie zawieszono, a docelowo umorzono z uwagi na dostarczenie przez przedsiębiorcę decyzji TDT poświadczającej spełnienie warunków zgodnych z wymaganiami nałożonymi przez przepisy prawa.
                  W 2007 r. zaplanowano 3 kontrole wewnętrzne Wydziału. Przedmiotem kontroli jest ocena prawidłowości wydanych decyzji na podstawie przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, a także w szczególności właściwego stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego i gospodarowanie drukami ścisłego zarachowania. Kontrola została podzielona na trzy etapy. I etap kontroli swoim zakresem objął referat praw jazdy. Kontrola została przeprowadzona w maju bieżącego roku. Dokonano wyrywkowej kontroli teczek akt ewidencyjnych kierowców w zakresie wydanych uprawnień do kierowania pojazdami , wydanych decyzji administracyjnych w zakresie zatrzymania, cofnięcia , bądź odmowy wydania uprawnień, jak też wydanych decyzji w zakresie przywracania uprawnień do kierowania pojazdami. Kontrola została przeprowadzona także w zakresie udzielania odpowiedzi na wnioski o udostępnienie danych osobowych. Sprawdzono przestrzeganie zasad zachowania bezpieczeństwa przy przetwarzaniu systemu KIEROWCA, przechowywaniu kart elektronicznych, kodów dostępu, pieczęci, jak też prowadzenia rejestru wykonywania kopii bezpieczeństwa systemu. Nie stwierdzono występowania rażących nieprawidłowości przy wykonywaniu zadań merytorycznych oraz wydawaniu decyzji administracyjnych. Stwierdzono jedynie błędy czysto techniczne popełniane przy prowadzeniu dokumentacji. Wszystkie naruszenia zostały usunięte zgodnie z wystosowanymi zaleceniami pokontrolnymi. Pozostałe etapy kontroli wewnętrznej zostały zaplanowane na październik i grudzień bieżącego roku. Obejmą swoim zakresem kontrolę w referacie rejestracji pojazdów oraz rozchodowanie druków ścisłego zarachowania.”
            Radny Jan Ambrożej zapytał: „Pani Naczelnik, może Pani wyjaśni, jak przedstawia się rejestracja pojazdów samochodowych sprowadzonych z zagranicy, a szczególnie pojazdów amerykańskich odnośnie numeru VIN-u, który usytuowany jest tak niestabilnie. Mam na myśli to, że numer ewidencyjny VIN-u, który składa się z 17 cyfr musi być usytuowany na tablicy znamionowej lub bity na karoserii w takim miejscu, że nie może być usunięty lub jest zamocowany na nalepce, bo różnie to interpretowane jest.”
Pani Iwona Kazberuk – Naczelnik Wydziału Komunikacji wyjaśniła: „W kwestii warunków technicznych nie jestem właściwa do interpretowania, ponieważ w tym zakresie diagnosta odpowiada za przeprowadzenie badań technicznych. Z tego, co ja wiem, każdy pojazd musi mieć numer identyfikacyjny VIN i powinien on być nabity w sposób trwały, czyli taki, który uniemożliwiałby jego usunięcie. Jeżeli chodzi o pojazdy sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, tam rzeczywiście istnieją wątpliwości, z tym, że wg interpretacji Ministerstwa, każdy pojazd ma nabity numer, z tym, że diagnosta powinien właściwie tego numeru szukać i powinien zdiagnozować, w którym miejscu się on znajduje, bo nie tylko chodzi tutaj o nalepkę. Na przedgrodziu również istnieją numery, ale to już kwestie techniczne diagnostów”.
Radny Pan Walenty Sic zapytał o los stacji diagnostycznej w Zaściankach.
Pani Iwona Kazberuk – Naczelnik Wydziału Komunikacji wyjaśniła: „Występowaliśmy do Sądu Gospodarczego i z tego, co wiemy nie została ogłoszona upadłość tej stacji, w związku z czym nie ma podstawy do wykreślenia jej z rejestru. W momencie, kiedy będę miała informację z Sądu Gospodarczego, że ogłoszona została upadłość stacji, będę miała podstawę do wykreślenia jej z rejestru”.
Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku przyjęła do wiadomości.
Ogłoszono 20 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 19
Informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu za okres od 27 listopada 2006 roku do 30 czerwca 2007 roku.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poinformował zebranych, iż informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu za okres od 27 listopada 2006 roku do 30 czerwca 2007 roku została Państwu Radnym przesłana wraz z zaproszeniem na dzisiejsze obrady /zał. nr 30/. Z uwagi na jej obszerność, Pan Starosta poprosił o zadawanie pytań do ww. materiału.
Pytań i uwag w tym temacie nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu za okres od 27 listopada 2006 roku do 30 czerwca 2007 roku.
 
 
Ad 20
Informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu w okresie III kadencji Rady Powiatu Białostockiego od 30 listopada 2006 roku do dnia 30 czerwca 2007 roku.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poinformował zebranych, iż tak, jak poprzednia, tak również i ta informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu w okresie III kadencji Rady Powiatu Białostockiego od 30 listopada 2006 roku do dnia 30 czerwca 2007 roku została Państwu Radnym przesłana, celem zapoznania się /zał. nr 31/. Z uwagi na jej obszerność, Pan Starosta poprosił o zadawanie pytań do ww. materiału.
Pan Roman Tadeusz Łudź zapytał o realizację uchwały Nr VII/56/07 z dnia 26 kwietnia 2007 roku w sprawie wyboru przedstawicieli Powiatu Białostockiego do rad społecznych zakładów opieki zdrowotnej o zasięgu wojewódzkim.
Pan Starosta wyjaśnił: „Nasza Rada uchwałę podjęła i to, co należało do kompetencji Rady zostało wykonane, natomiast, ponieważ jest to szczebel wojewódzki, to ostateczną decyzję podejmował Pan Marszałek i nie uwzględnił on stanowiska Rady Powiatu. Mamy do czynienia z sytuacją taką, że te rady społeczne kończą swoje kadencje i myślę, że w nowych uwarunkowaniach nasze postulaty zostaną uwzględnione”.
Radny Pan Wojciech Bukłaha zapytał, czym uwarunkowane było odrzucenie propozycji uwzględnienia w pracach rad społecznych o zasięgu wojewódzkim naszych przedstawicieli Rady Powiatu Białostockiego.
Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego poprosił o czas, by odnaleźć pismo, w którym zawarta była tylko sucha informacja o nie uwzględnieniu propozycji Rady Powiatu.
Radny Pan Romuald Wiszniewski stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado tyle, co mi wiadomo i to co mam rozeznanie, to nasze uchwały poszły do Urzędu Marszałkowskiego, a wcześniej były powołane rady przez Urząd Marszałkowski. Tyle, co mi wiadomo, bo ja otrzymałem pismo”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz poinformował: „Przyjmijmy, że do końca Sesji jeszcze trochę czasu mamy. To, co nam się uda ustalić, to Państwu zaprezentujemy, a w sprawach różnych ewentualnie wrócimy jeszcze do tego tematu”.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu w okresie III kadencji Rady Powiatu Białostockiego od 30 listopada 2006 roku do dnia 30 czerwca 2007 roku.
 
 
Ad 21
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego Przedsiębiorczości i Rynku Pracy opracowała plan pracy Komisji na II półrocze 2007 roku. W związku z tym przygotowany został projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia tegoż planu /zał. nr 32/.
Pan Walenty Sic przedstawił zebranym ww. plan. Wyjaśnił jednocześnie, iż z uwagi na zawirowania dotyczące składów i nazw w propozycji uchwały zaproponowano inną nazwę Komisji, niemniej jednak, mając na uwadze wniosek złożony przez Radnych Klubu PiS i LPR, w chwili obecnej nazwa i kompetencje Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy pozostają bez zmian. 
Wobec braku pytań i uwag przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XI/95/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy Rady Powiatu Białostockiego  /zał. nr 33/.
 
Ad 22
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej opracowała plan pracy Komisji na II półrocze 2007 roku. W związku z tym przygotowany został projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia tegoż planu /zał. nr 34/.
Przewodnicząca Komisji – Pani Anna Grycuk przypomniała zebranym, iż plan pracy Komisji został opracowany już wcześniej, czyli 23 kwietnia 2007 roku. Z uwagi na to, iż oczekiwano na rozszerzenie składu Komisji projekt tej uchwały nie został przedstawiony Wysokiej Radzie do zatwierdzenia, nie oznacza to jednak, iż Komisja nie pracowała. Obecnie, proponowany projekt uchwały uwzględnia plan pracy na II półrocze 2007 roku. Komisja wnioskuje więc do Rady Powiatu Białostockiego o jego zatwierdzenie.
Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił zapytania do kilku punktów: „Mam pytanie do kilku punktów: Udział przedstawicieli Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w posiedzeniach Komisji przyznającej Nagrody Starosty Powiatu Białostockiego, czy to rozumiem jako członkowie Komisji, czy organ doradczy, czy obserwatorzy kontrolujący prawidłowość przebiegu Komisji. Kolejny punkt, udział przedstawicieli Komisji w konkursach na stanowisko na kandydatów na dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Nie chciałbym zgadywać, ale to chyba Zarząd Powiatu powołuje, a nie Komisja.”
Pani Anna Grycuk - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wyjaśniła, iż do prac w ww. Komisjach delegowany jest zawsze jeden przedstawiciel. „Akurat tak się składa, że w lipcu br. był konkurs na kandydata na Dyrektora CE w Supraślu i ja między innymi uczestniczyłam, jako Przewodnicząca w tym konkursie”.
Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił zapytania do kilku punktów: „My się nie rozumiemy, bo to nie jest w ramach planu pracy Komisji, tylko tak się trafiło, natomiast ustawa o oświacie wyraźnie mówi, kto wchodzi w skład Komisji Konkursowej. W pkt. 10 proponowałbym zmianę wyrazu „wizytowanie”, bo to jest kompetencja Kuratorium”.
Pani Anna Grycuk - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wyjaśniła: „Słowo „wizytowanie” nie jest słowem zastrzeżonym tylko do wizytacji Kuratoryjnej. Komisja nie rości sobie praw do aż tak ważnej funkcji, ale odwiedziny w szkole można nazwać wizytą. Jeżeli Państwo przegłosujecie, można to nazwać przeglądem.”
Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o informację dotyczącą stypendiów unijnych, czy będą takie w tym roku, bo narazie informacji nie ma.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz wyjaśnił, iż generalnie takie stypendia funkcjonują i są przeznaczone dla młodzieży z terenu powiatu. „Wydział takie prace prowadzi, potem jest to zatwierdzane w formie uchwały Zarządu i to jest dosyć powszechna praktyka, także takie stypendia są”.
Wobec braku pytań i uwag przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 4 głosach „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XI/96/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 35/.
 
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, wracając do tematu rad społecznych odczytał zebranym odpowiedź, którą do Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego wystosował Wicemarszałek – Pan Marek Olbryś / zał. nr 36/.
Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Jednak, dla ważności zagadnienia, że tym żeśmy się zajmowali, nie mówię, że tracili czas, ale się zajmowali to należałoby określić, na podstawie czego, żeśmy się zajmowali. Jeżeli zmieniło się prawo, to ja rozumiem, natomiast jeżeli nie, to należałoby komuś przypomnieć, że prawo nie działa wstecz i jeżeli my mamy podstawy do tego, żeby się o to ubiegać, to nie powinniśmy być w ten sposób traktowani. Po prostu szanujmy siebie, bo proszę Państwa, ja przypominam, ile czasu nam to zajęło. Ile czasami takich niepotrzebnych sytuacji było i to nic, że to jest Urząd Marszałkowski, chwała dla powagi takiego urzędu, ale my jesteśmy również Radą Powiatu, wybraną przez mieszkańców”.
Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz stwierdził: „Zgadzam się z Panem Radnym, że jest to istotna sprawa. Zajmiemy się tym, jako Zarząd i w możliwe szybkim czasie odpowiemy. Najpierw zobaczymy, jak się sytuacja przedstawia z tymi kadencjami, wejdziemy w szczegóły prawne i zajmiemy stanowisko. Ja bym tylko prosił, żeby to formalnie zostało potem zgłoszone, jako interpelacja i my wtedy bardzo ładnie w oparciu o to będziemy występować”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski, aby zakończyć ten temat zaproponował, by zapisem do protokołu przegłosować upoważnienie dla Zarządu, celem zajęcia się tym problemem.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, upoważniła Zarząd Powiatu Białostockiego do zajęcia się sprawą udziału przedstawicieli Rady Powiatu Białostockiego w składach rad społecznych zakładów opieki zdrowotnej o zasięgu wojewódzkim.
 
Ad 23
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Białostockiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poinformował zebranych, iż Komisja Budżetu i Finansów Rady Powiatu Białostockiego opracowała plan pracy Komisji na II półrocze 2007 roku. W związku z tym przygotowany został projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia tegoż planu /zał. nr 37/.
Pan Roman Tadeusz Łudź – Przewodniczący Komisji przedstawił zebranym ww. plan. Wyjaśnił jednocześnie: „Jest to chyba najbardziej płynny plan pracy, z tego względu, że wpływają jakieś nowe propozycje, bądź autopoprawki Zarządu do proponowanych zmian w budżecie, w związku z tym on ulega ciągłym modyfikacjom”.
Wobec braku pytań i uwag przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, przy 1 głosie „wstrzymujących się”, podjęła uchwałę Nr XI/97/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Białostockiego /zał. nr 38/.
 
Ad 24
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania/zał. nr 39/
„Szanowni Państwo, trzy gminy: Czarna Białostocka, Wasilków i Supraśl przystępują do tworzenia Lokalnej Grupy Działania. Jest to Stowarzyszenie, które działa w oparciu o ustawę o rozwoju obszarów wiejskich i takie Stowarzyszenia mają charakter publiczno – prawny i mają na celu pozyskiwanie środków finansowych właśnie na rozwój obszarów wiejskich z programu, który wcześniej cytowałem w ramach działania tzw. osi LEADER. Na terenie Powiatu istnieją już dwie Lokalne Grupy Działania, są to: jedna świeżo utworzona grupa Michałowo – Gródek, która już tam istnieje i druga – oparta o Stowarzyszenie Narew i tam są Łapy, Zawady, Tykocin i jeszcze parę innych gmin. Jest to szansa na to, by trzy gminy wykorzystały dodatkowe pieniądze w ramach osi LEADER w ramach obszarów wiejskich. Ponieważ w tym przypadku jest to tworzone od nowa, Burmistrzowie chcą tworzyć to razem z powiatem. Na terenie tych gmin mamy swoje interesy w postaci szkoły w Czarnej i szkoły w Supraślu, które mają swego rodzaju profil związany z rozwojem turystyki, edukacji zawodowej i chcielibyśmy wykorzystując te dodatkowe środki w ramach programu LEADER również rozwijać między innymi nasze szkoły, a przy okazji promować ten obszar”.
Radny Pan Romuald Wiszniewski zapytał: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ja tylko pytanie mam do Pana Wicestarosty czy były rozmowy prowadzone, bo ja nie miałem kiedy w tym tygodniu jak dostałem materiały na sesję. Nie wiem z jakich to względów nie było rozmów, bo od razu się przyznaję, że nie rozmawiałem i do tego innego z Narwią, z Narewką leżą Ploski, Ciełuszki, Kaniuki w pięknym miejscu nad Narwią i drugie stowarzyszenie powstaje i działamy na rzecz powiatu, jednak, nie wiem chciałbym uzyskać odpowiedź.”
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Generalnie zasada jest dużej swobody i rozmów jako takich nie prowadziliśmy, ale jeśli Burmistrz będzie zainteresowany, to jest oczywiście możliwość dołączenia. Im więcej osób, im więcej mieszkańców objętych jest działaniem LGD, tym są większe pieniądze i w tym momencie Zabłudów może się przyłączyć zarówno do LBG tworzonego przez Michałowo – Gródek, jak też tworzonego przez te trzy gminy, jak też już istniejącego przy Stowarzyszeniu Narew. Wpisowego jako takiego nie ma.”
Radny Pan Marian Olechnowicz stwierdził: „Panie Starosto, mam zapytanie, ponieważ jeśli chodzi o Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi, czy Powiat w skład tej inicjatywy, o której Pan Starosta mówił wejdzie jako członek rzeczywisty, czy jako członek wspierający. Tu jest dodatkowe pytanie, czy będzie przełożenie finansowe”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Zasada działania programu LEADER i Lokalnych Grup Działania polega na tym, że wszyscy są członkami. Jest zasada wprowadzona przez prawo europejskie, mówiąca o tym, że spośród członków Stowarzyszenia są to osoby fizyczne i osoby prawne i jest to wyjątek w ustawie o stowarzyszeniach, mówiący o tym, że zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne są członkami rzeczywistymi. W tym momencie Powiat będzie członkiem rzeczywistym, takim samym, jak gminy, ale takim samym jak osoby fizyczne, które będą wchodziły, ponieważ osoby fizyczne muszą stanowić nie mniej niż 50% składu tego Stowarzyszenia. Zasada działania programu LEADER i LGD polega na tym, że taka Lokalna Grupa Działania, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców objętych swoim działaniem ma do dyspozycji pewne środki finansowe, które są rozdysponowywane przez Urząd Marszałkowski, ale po zaopiniowaniu przez Lokalną Grupę Działania. Sprowadza się to do tego, jeżeli są inicjatywy ze strony stowarzyszeń, ze strony przedsiębiorców, ze strony osób prawnych takich, jak gminy, te wnioski są składane do LGD, ona je opiniuje. Opinia jest w tym momencie wskazówką, że te projekty mogą być finansowane w ramach puli, które została przeznaczona na dane LGD, co powoduje, że na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę rachunki, jakie bierzemy pod uwagę licząc te trzy gminy, jest to około 1.500.000 – 1.800.000 zł do pozyskania w ciągu najbliższych już 6 lat, które mogą być wydawane na różne inicjatywy lokalne. Na takiej zasadzie działa właśnie LGD i powiat oraz gminy będą tam członkami rzeczywistymi.”
Radny Pan Marian Olechnowicz zapytał: „Czy finanse, którymi Powiat będzie obciążony będą z przelicznika mieszkańców z trzech gmin, czy z całego Powiatu. Żebyśmy precedensu nie stworzyli, dlatego, że to jest słuszny cel wiązanie się gmin, dlatego, że mocniejszy łatwiej środki pozyska. Natomiast, jakie to będzie przełożenie finansowe i przyszłościowe, żeby takiej analizy dokonać. Mam pytanie, czy Komisja Budżetowa też zajmowała się tym problemem, tym przełożeniem finansowym”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Powiat, jako taki nie będzie partycypował w żadnych kosztach związanych z funkcjonowaniem Stowarzyszenia. Składka jaka będzie ustalona będzie 50 zł rocznie. Jest to kwestia dot. organizacji Walnego Zebrania, wysyłka listów itd. Natomiast wszelkiego rodzaju koszty finansowe, jakie będziemy ponosili będą związane wyłącznie z wygenerowaniem wkładu własnego do projektów, które Powiat będzie zgłaszał do tego LGD, gdzie jest członkiem. Tak samo gminy również będą ponosiły koszty związane z wkładem własnym do projektów, które będą zgłaszały do tego LGD, w którym są członkiem. Również inne Stowarzyszenia spoza LGD będą miały prawo zgłaszać się do LGD wnioskując o środki finansowe pod warunkiem, że zapewnią wkład własny rzędu 25%. Natomiast w przyszłości na koszty już działania prężnego tego LGD jest przeznaczone finansowanie w 100% z Unii Europejskiej.”
Radna Pani Anna Grycuk poruszyła dwie sprawy: „Po pierwsze dowiedziałam się tutaj, wcześniej nic na ten temat nie wiedziałam, że istnieje taka Lokalna Grupa Działania Gródek –Michałowo. Jestem zaskoczona, ale nie widzę tutaj Powiatu w tej grupie. Dlaczego akurat do jednej grupy działania Powiat przystępuje, a do innej nie, to po pierwsze. Po drugie, chciałabym powiedzieć, że istnieje Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi, ale jest również Związek Gmin Puszczy Knyszyńskiej. Chodzi mi tutaj o to, że nazwa Związek Gmin Puszczy Knyszyńskiej i dorzecza rzeki Supraśl jest bardzo podobna, żeby nie było tutaj problemów, jeśli chodzi o funkcjonowanie. Natomiast jest jeszcze jedna sprawa, do tego związku należą gminy: Gródek, Supraśl, Dobrzyniewo i Krynki. Jak będzie miała się jedna organizacja w stosunku do drugiej. Na czym będzie polegała różnica form działania i czy nie zajdzie tu jakaś sprzeczność.”
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Jeśli chodzi o kwestię funkcjonowania LGD na terenie Gmin Michałowo i Gródek, to jest to informacja, którą otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, a wcześniej ona znajdowała się na stronie FAP-y. Jest to taka fundacja, która nadzorowała w latach 2004-2006 realizację programu LEADER i dowiedzieliśmy się z Urzędu Marszałkowskiego, że Gminy Michałowo i Gródek utworzyły własne Stowarzyszenie, które ma charakter lidera, jest Lokalną Grupą Działania, ale nikt nas nie zapraszał do tego LGD. Tutaj, z kolei Wójtowie i Burmistrzowie zaprosili nas formalnie do współpracy, dlatego współtworzymy. Jeżeli inne LGD będą chciały zaprosić Powiat do udziału w pracach, jesteśmy jak najbardziej zainteresowani np. prężnie działające LGD „Brama na bagnach” w Zawadach. Natomiast, co do kwestii, o których Pani wspominała Związku Gmin Puszczy Knyszyńskiej i dorzecza rzeki Supraśl. Jest to całkowicie odrębny temat. Jest to po prostu Związek Gmin w oparciu o ustawę o związkach gminnych i to jest związek celowy, który ma na celu promocję turystyki, rozwój tych gmin, ale on nie ma nic wspólnego. Co do nazwy, nazwa LGD Puszcza Knyszyńska, to rozpatrywaliśmy już. Jest również Stowarzyszenie Puszcza Knyszyńska zwykłych osób fizycznych na terenie Wasilkowa i Supraśla, ale jest to kwestia z tego co się orientuję i moja wiedza prawnicza mówi – jest to nazwa własna i jako takiej nazwy własnej nie można rejestrować i wykorzystywać wyłącznie na potrzeby jednego Stowarzyszenia, a tym samym ten przedrostek LGD Puszcza Knyszyńska, powoduje, że jakoś się wyróżniamy i nie można mieć roszczeń i praw, co do tej nazwy.”
Pan Romuald Wiszniewski – Radny Powiatu Białostockiego stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, akurat czytałem sprawozdanie z ochrony środowiska i chciałbym dodać, jak Pan powiedział Panie Starosto, że Puszcza Knyszyńska i Gmina Zabłudów miejsko-wiejska i takie zdanie: <<W krajobrazie gminy przeważają rozległe równiny, urozmaicone rozlewiska w dolinie Narwi oraz malownicze lasy z Puszczy Knyszyńskiej>>, co pasuje do tych trzech gmin jak trzeba”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego - Pan Adam Kamiński dodał: „Panie Radny, niech Pan powie Burmistrzowi, niech zadzwoni do mnie. Ja porozmawiam z pozostałymi Burmistrzami i włączymy jeszcze Zabłudów. Gospodarzami są Burmistrzowie.”
Na prośbę Przewodniczącego obrad, wysłuchano opinii stałych Komisji Rady Powiatu do referowanego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do omawianego projektu uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania. Jednocześnie Przewodniczący wyjaśnił, że Komisja nie poruszała spraw finansowych, bo na tym etapie nie było takiej potrzeby.
Również Pan Walenty Sic – w imieniu Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania.
Innych pytań i uwag nie zgłoszono do przedstawionego projektu.
Wobec braku pytań i uwag przystąpiono do głosowania.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, w obecności 21 radnych, podjęła uchwałę Nr XI/98/07 z dnia 27 września 2007 roku w sprawie przystąpienia Powiatu Białostockiego do Lokalnej Grupy Działania /zał. nr 40/.
 
Ad 25
Interpelacje i zapytania Radnych.
Radny Pan Antoni Bogdan, w sprawie ul. Al. Niepodległości w Choroszczy, podziękował za częściową naprawę tejże ulicy. „Ja bym jeszcze prosił i jest też prośba z gminy, żeby uzupełnić wyrwy w poboczach, te pozostałe, gdzie jeszcze droga nie została naprawiona. Na przykład nocą, dwu samochodom ciężko się tam wyminąć , takie są wyrwy. I jeszcze druga interpelacja, to naprawa drogi powiatowej z Choroszczy w kierunku Turośni Kościelnej na granicy Choroszcz i Turośń. Między miejscowością Zaczerlany a Zawady na samym zakręcie, na około 100 m jest zaniżenie pobocza i straszne nierówności i wyprofilowanie zakrętu, bo ten zakręt jest dość ostry, często tam samochody „wylatują” w pole.”
         Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił zapytanie: „Mam pytanie dotyczące miejscowości Grabówka, czy Gmina Supraśl partycypuje w kosztach naprawy tej drogi, ponieważ tam były robione przeciski, związane z kanalizacją, prawdopodobnie, tak myślę, że kanalizacją, gdzie została zniszczona droga. My ją robimy po raz kolejny. Czy Gmina Supraśl nie powinna tutaj przypadkiem dołożyć kilku złotych na ten cel”.
         Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odpowiadając na to pytanie pragnę poinformować, że w Grabówce na ulicy Białostockiej obecnie prowadzone są roboty i zapewne o ten odcinek ulicy Białostockiej chodzi. Otóż sprawa wygląda następująco: na całokształt kosztów, które ponosimy przy kontynuacji przebudowy składają się następujące kwoty: 90.000 zł z Gminy Supraśl, 300.000 zł z Powiatu, 350.000 zł to rezerwa ogólna Ministerstwa Finansów przeznaczona na drogi samorządowe i za te pieniądze przebudowujemy tą ulicę. My, jako inwestor zadania kontynuujemy tam wykonanie kanału deszczowego, tj. kanał główny w jezdni plus przykanaliki do studzienek ściekowych. To jest nasza robota w ramach prowadzonej inwestycji. Prawdopodobnie dzisiaj leży już tam warstwa ścieralna przy wyregulowanym wysokościowo krawężniku.”
         Radny Pan Zenon Żukowski uściślił swoją wypowiedź: „Te ubytki w powierzchni drogowej nie są wynikiem tego, że są to przykanaliki, bo to są poprzeczne około 1 - 1,5 m szerokości ubytki w drodze, gdzie widać, że dalej jest prowadzona kanalizacja. Należałoby uzgadniając tego typu prace wyegzekwować pieniądze na naprawę”.
         Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zabierając głos, stwierdził, iż także chciałby poruszyć temat dróg: „Proszę Państwa, w Łapach, ulica Żwirki i Wigury na docinku 70 m obok cmentarza. Jest to wąski pas kilkudziesięciocentymetrowy, żeby to uzupełnić. Proszę Państwa to jest najbardziej w tym okresie reprezentacyjne miejsce w Łapach. Z całej Polski będą przyjeżdżać na groby swoich bliskich, a poza tym zbliża się kampania cukrownicza i wzmożony ruch, jeżeli chodzi o pojazdy przyjeżdżające i wyjeżdżające do ENERGO, nierzadko 20 tonowe. Obawiam się, że przez ten ruch ciężkich pojazdów, ciągników obciążonych burakami, samochodów dużej kubatury i węglarek mogą spowodować to, że za rok, czy za pół roku trzeba będzie nie 70 m wyremontować, ale znacznie, znacznie więcej.”
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego - Pan Sławomir Gołaszewski w kwestii porządkowej stwierdził: „Proszę Państwa, ja mam tylko taką jedną prośbę. Jeżeli Państwo uważacie, że zakończyliśmy temat interpelacji, to chciałbym to usłyszeć. Zakończyliśmy temat interpelacji, tak? Dobrze. Dalej są zapytania. Jeżeli ktoś z Państwa chce mieć odpowiedź na temat interpelacji, to prosimy o to, by była ona złożona na piśmie. Proszę o uściślenie, jeżeli jest to zapytanie, proszę to wyraźnie zaznaczyć, również to czy Państwo chcą odpowiedź na zapytanie na piśmie, to także proszę o określenie tego, abyśmy mieli jasność sytuacji.”
         Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zgłaszając zapytanie zaznaczył: „Na Sesji w Czarnej Radni zobligowali mnie do zapytania w sprawie, czy na drodze Oleszkowo można ustawić „jodełkę”, podobnie, jak jest w Czarnej Wsi Kościelnej, ponieważ tam jest zakręt pod kątem 90 o. Również taki sam zakręt jest przy wjeździe do Czarnej Wsi Kościelnej. Z jednej strony tam taka „jodełka” została ustawiona i zdaje to egzamin. To jest jedna sprawa, druga sprawa to, że przy Kościele w Czarnej Wsi Kościelnej, tam jest z góry i tak samo z tej drugiej strony, gdzie chodzi mi o tą jodełkę przy deszczach ulewnych spływa piasek i jak się wjeżdża na tym zakręcie ostrym, to samochód przy hamowaniu zsuwa się na przeciwną stronę. Chodziłoby o to, czy nie można byłoby z kimś podpisać umowy o dzieło, żeby w momencie, kiedy deszcz napada wykonać niezbędne roboty porządkowe. Ponadto mam jeszcze jedną rzecz – były równane drogi powiatowe, poproszono mnie o wyjaśnienie, dlaczego droga Rudnia – Klimki – Pierekały nie została zrównana. Gdyby równiarka przejechała tamtędy chociaż raz, na pewno droga byłaby równiejsza. Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ w Czarnej Białostockiej jest ul. Traugutta i namalowane zostały pasy, więc jest pytanie, czy powiat w przyszłości ma zamiar malować białe pasy wzdłuż swoich ulic.”
          Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski wyjaśnił: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado a propos znaków kierunkowych w Oleszkowie popularnie nazywanych „jodełką” wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby coś takiego ustawić na łukach, tym bardziej, że znam ten zakręt i rzeczywiście jest on zbliżony do kąta 90 o. Ja nie pamiętam, czy wcześniej były jakieś oficjalne wystąpienia w tej sprawie, chyba jest to pierwsze oficjalne wystąpienie. Zapisałem sobie tą sprawę i myślę, że uda się tą sprawę załatwić. Jeżeli chodzi o piasek przy Kościele w Czarnej Wsi Kościelnej, spadek jest tam rzeczywiście znaczny. Nie ma tam krawężników, ani chodników tylko pobocza ziemno – gruntowo - żwirowe i jeśli jest intensywny opad deszczu wiadomo, że woda niesie ze sobą rozmaite w tym przypadku zanieczyszczenia, które gromadzą się w najniżej położonym miejscu. My ze swej strony takie miejsca doglądamy i usuwamy tego typu zanieczyszczenia. W ubiegłym tygodniu też w Niemczynie i w Czarnej Wsi Kościelnej tego typu prace robiliśmy z dobrym skutkiem, bo te materiały niesione z pobocza przez wodę, to jest nienajgorszy materiał do uzupełniania wyrw, które uzupełnialiśmy między Zdrojami i Bomblą, też na terenie Gminy Czarna Białostocka. Czy trzeba podpisać umowę zlecenie, nie wiem, nie podejmowaliśmy tego typu działań. Będziemy je rozważać. Jeżeli chodzi o drogę Rudnia – Klimki – Pierekały, nie wiem w tej chwili, czemu nie została zrównana. Może dlatego, że Kierownik Obwodu Drogowo-Mostowego w Białymstoku miał zawał, a pod którego bezpośrednią pieczą jest Gmina Czarna Białostocka. Może to z tego faktu wynika. Przy następnym wysłaniu równiarki do Gminy Czarna Białostocka roboty zostaną wykonane, ale trzeba pamiętać, że jeżeli nawierzchnia ma lat kilkadziesiąt i nie była uzupełniana w odpowiednim czasie i terminie odpowiednią warstwą pospółki mogła zamienić się w nawierzchnię piaszczystą i to równanie jest mało skuteczne. A propos malowania pasów i oznakowania poziomego, w tym zakresie obowiązuje dosyć ścisłe reguły związane z warunkami technicznymi, dotyczącymi znaków i sygnałów na drogach, w tym przypadku znaków i sygnałów poziomych. Nie malujemy, bo nas na to nie stać. Malujemy tylko przejścia dla pieszych, ewentualnie miejsca decydujące o bezpieczeństwie ruchu. Jak powiedziałem 95% takich obszarów to przejścia dla pieszych”.
         Innych interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
 
Ad 26
            Wnioski i oświadczenia Radnych.
            Radny Pan Zenon Żukowski zabierając głos stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zmierzając w kierunku owocnej współpracy, jak myślę, pomiędzy koalicją rządzącą, nie będę wymieniał nazw, a Klubem PiS i LPR chcę złożyć wniosek następującej treści: <<W celu stworzenia możliwości uczestniczenia w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego EFS stawiam wniosek w imieniu Klubu o stworzenie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, co jest podstawowym warunkiem uczestnictwa w ww. funduszu>>. Proszę Państwa, jeżeli z tej struktury dostaliśmy jakieś pieniądze, to dostaliśmy je niewielkie. Natomiast byłem na takim szkoleniu organizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie , gdzie określono jednoznacznie, że w miarę możliwości zwiększania ilości pieniędzy pozyskiwanych nie będzie przyznana żadna pomoc z UE, jeżeli nie będzie stworzony ten program. Także, to jest wniosek. Bardzo proszę o przeanalizowanie i ewentualne spowodowanie zaistnienia go. Jeżeli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z Unii, to istnieje jeszcze jeden program EQUAL, gdzie również wymagana jest bezwzględnie taka strategia. To jest fundusz, z którego my możemy brać pieniądze, ponieważ jest to integracja mniejszości, gdzie można rozszerzać działania na rzecz rozwoju społeczności, tej społeczności gdzie akurat występują mniejszości. My wiemy, że nasza ściana wschodnia jest bardzo biedna. Jeżeli jakiekolwiek dodatkowe pieniądze by tam zaistniały, na pewno byłyby wykorzystane.”
         Pani Barbara Grażyna Wacławska Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wyjaśniła: „Z EFS–u korzystamy od 2002 roku. Ogromne pieniądze dostajemy, bo w tym roku jest to prawie 4.000.000 zł, a to jest Starostwo przecież. Drugi program EQUAL, to akurat tak się składa, że jestem członkiem Komitetu monitorującego EQUAL, bo on jest zamkniętym programem. W tym momencie jest o tyle zamkniętym, że jest już działanie 3, w którym uczestniczą instytucje, organizacje, które od działania 1. rozpoczęły prace w EQUAL, uzyskiwały pieniądze. Jeżeli chodzi o EQUAL trzy wielkie organizacje, bo w nim biorą udział wielkie organizacje mającą ogromną siłę przebicia i ogromne możliwości. Kończy się on w przyszłym roku, o ile dobrze pamiętam to w czerwcu. Praktycznie w każdym momencie można do EQUAL przystąpić, pod warunkiem, że się przystępuje do partnerstwa. Są to niezwykle trudne partnerstwa i sprawy i w mojej osobistej ocenie nie ma praktycznie możliwości ubiegania się o nowe projekty, nowe programy, tylko po prostu przystąpić do partnerstwa. W naszym województwie trzy różne, duże instytucje mają EQUAL to są: Suwałki, dwie instytucje ma Białystok. Informacje szczegółowe mogę przekazać w najbliższym czasie i przy najbliższej okazji.”
         W uzupełnieniu tej dyskusji głos zabrał Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński: „Starostwo również brało udział w projekcie EQUAL związanym z rozwojem elastycznych form pracy, a mianowicie w programie prowadzonym przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną pt. „Przyjazna firma – partnerska rodzina” i w Starostwie został przeprowadzony audyt niektórych stanowisk pracowniczych pod względem zastosowania elastycznych form pracy, w szczególności u osób, które mają dzieci do 7 lat. Efekty są, ale oczywiście było to drobne zaangażowanie w EQUAL jako taki.”
         Radny Pan Zenon Żukowski zauważył: „Ja przepraszam, ja nie chcę umniejszyć niczyjej roli, natomiast jeżeli zwracam uwagę na coś,, co powinniśmy robić to proszę Państwa, jeżeli stowarzyszenie, które się nazywa „Na rzecz rozwoju społeczności lokalnej EGO, tj. Ełk, Gołdap, Olecko potrafiło w miesiącu czerwcu dostać grand na 5.500.000 zł w kierunku rozwoju społeczności lokalnej, twardych funduszy, nie miękkich, to jest warte „grzechu”. Ja powtarzam, ja uzyskałem informację o twardych funduszach dopiero przy ministerstwie, nie dlatego, że akurat o to zabiegałem. Byłem świadkiem takich sytuacji. Przekazałem Staroście i Wicestaroście kontakty z osobami, które te pieniądze „wzięły”, więc jeżeli uważamy, że wystarczy to co mamy, więc dobrze, ja się wcale do tego nie „palę”, żeby komuś wskazywać jakieś specjalne możliwości. Jeżeli natomiast zwracam się z tym, że należałoby temat podjąć, Zarząd może to przeanalizować i odrzucić, bądź przyjąć tą propozycję. I to jest wszystko”.
Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński dziękując za te informacje stwierdził: „Zarząd Powiatu przeanalizuje, a na pewno Pana uwagę dotyczącą stworzenia tej strategii. Przyjrzymy się uważnie tematowi i skieruję się ku temu, by ją przygotować dla Powiatu, bo to jest bardzo ważna strategia i bardzo by się nam przydała w wykorzystywaniu jej do pozyskania funduszy unijnych na różne projekty”.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego- Pan Sławomir Gołaszewski odczytał oświadczenie złożone przez Radnych Klubu PiS i LPR do Biura Rady w dniu dzisiejszym: „Jako najbardziej liczny Klub w Radzie Powiatu III kadencji, wnioskujemy o rozważenie konstruktywnych warunków współpracy, związanych z pełnym uczestnictwem we wszystkich organach powiatu. Przy 12 radnych w Klubie z 25 osobowej Rady przesadą nie jest, a minimalnym gestem rozwagi następujące rozwiązanie:
- członek Zarządu /jeden z pięciu/,
- wiceprzewodniczący Rady Powiatu /jeden z trzech/,
- przewodniczenie trzech z siedmiu Komisji,
- wiceprzewodniczenie czterech z siedmiu Komisji.
Spełnienie ww. warunków pozwoli na podwyższenie standardów samorządności w czasie III kadencji Powiatu Białostockiego” / zał. nr 41/.
         Innych wniosków i oświadczeń nie zgłoszono.
 
Ad 27
Przyjęcie protokołu z poprzedniej XI Sesji RPB.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XI Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 27 września 2007 roku. Protokół był wyłożony do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do jego treści? 
         Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad jego przyjęciem.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie przyjęła protokół Nr XI/07 z dnia 27 września 2007 roku.
 
 
 
 
Ad 28
            Sprawy różne.
         W sprawach różnych głos zabrał Radny Pan Marian Olechnowicz. Stwierdził: „Pan Wicestarosta dotrzymał terminu prac Komisji Statutowej. Projekt Statutu został opracowany, ja sądzę, że pracownicy – Radcy prawni Starostwa spisali się ułatwiając nam pracę i na posiedzeniu Komisji Statutowej padła propozycja, aby Przewodniczący Klubów otrzymali projekt Statutu, tak, byśmy w październiku mogli przegłosować i funkcjonować w poprawionym Statucie”.
         Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych o pismach, które wpłynęły do Rady w okresie międzysesyjnym:
·         Pismo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departamentu Ochrony Zabytków o udzieleniu dotacji w kwocie 230.000zł na remont i konserwację budynku cerkwi parafialnej w Gródku / zał. nr 42/,
·         Pismo Marszałka Województwa Podlaskiego o udzielonych dotacjach na przeprowadzenie prac konserwatorskich podmiotom wymienionym w piśmie / zał. nr 43/. Z uwagi na wielość tych podmiotów pismo to zostało skserowane wszystkim Radnym do wiadomości.
·         Pismo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w sprawie zaproszenia do udziału w konferencji nt.: „Zadania i rola gospodarstw leśnych w świetle projektu ustawy o wspomaganiu redukcji emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji w okresie rozliczeniowym 2008-2012”, która odbędzie się w dniu 12 października 2007 roku o godz.1000 w Hali Sportowej „Włókniarz” przy ul. Antoniukowskiej 60 w Białymstoku / zał. nr 44/. Zaproszenie to jest skierowane również do Radnych Rady Powiatu Białostockiego, dlatego też Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego poprosił zebranych o ewentualne uczestnictwo we wspomnianej konferencji.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał również o obowiązku dostarczenia zdjęć do Biura Rady, celem wydania Radnym legitymacji Radnego Rady Powiatu Białostockiego.
Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 29
Zamknięcie obrad XI Sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady XI Sesji Rady Powiatu III kadencji, w dniu 27 września 2007 roku, o godz. 1600.
 
Podpisał:
Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
 
 
 
 
 
 
        

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: S. Gołaszewski

Opublikował: Monika Kropiewnicka

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 27-09-2007

Data udostępnienia w BIP: 15-02-2008 08:21

Data modyfikacji informacji: 15-02-2008 08:21