URP Nr XVI/110/2015

Uchwała Nr XVI/110/2015

Rady Powiatu Białostockiego

z dnia 3 grudnia 2015 roku

 

wyrażająca stanowisko w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń

 

 

Na podstawie § 64 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego przyjętego uchwałą Nr XXVI/216/2013 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 24 stycznia 2013 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2013r. poz. 1084) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

 

Wystosować stanowisko w sprawie konieczności zwiększenia środków finansowych na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu białostockiego – stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Podpisała:

Pani Anna Grycuk

Przewodnicząca Rady 

 

 

 

 

                                                                       Załącznik do Uchwały Nr XVI/110/2015

         Rady Powiatu Białostockiego

         z dnia 3 grudnia 2015 roku

 

 

 

Od 2013 r. nasz kraj prowadzi walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). W jej ramach realizowane są różne działania, m.in. zintensyfikowany odstrzał dzików- prowadzony przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego. Częściowo działania te są refundowane, jednak kwoty te są niewystarczające do pokrycia faktycznych kosztów. Myśliwi dopłacają do utrzymania chłodni oraz do kosztów odstrzału, a zwłaszcza w sytuacji gdy odstrzeloną zwierzynę trzeba oddać do utylizacji. Brakuje również chłodni. Nieraz myśliwy musi pokonać wiele kilometrów aby zdeponować w chłodni ustrzelonego dzika.

W związku z powyższym apelujemy o zwiększenie kwoty pomocy myśliwym podejmującym się trudu walki ze straszliwą chorobą, która w krajach nadbałtyckich praktycznie wyeliminowała stada trzody i spowodowała likwidację produkcji trzody chlewnej.

Apelujemy o nieustawanie w dalszych działaniach w walce z afrykańskim pomorem świń, ponieważ konsekwencją tej choroby będą straty w gospodarce kraju, wyeliminowanie dużej liczby gospodarstw trzodziarskich, wzrost bezrobocia na wsi, znaczący wzrost kosztów likwidacji ASF, wystąpienie niekorzystnych dla kraju niepokojów społecznych, a także dalsze postępowanie choroby w głąb kraju i Unii Europejskiej.

Podpisała:

Pani Anna Grycuk

Przewodnicząca Rady 

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Pani Anna Grycuk Przewodnicząca Rady

Opublikował: Marek Falkowski

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 03-12-2015

Data udostępnienia w BIP: 15-12-2015 08:07

Data modyfikacji informacji: 15-12-2015 08:07