UZP Nr 249/2012
Uchwała Nr 249/2012
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 19 kwietnia 2012 roku
w sprawie ustalenia zasad przygotowania i zatwierdzania arkuszy organizacji szkół i placówek oświatowych na rok szkolny 2012/2013
Na podstawie art. 32 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) w związku z art. 5 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1
Ustala się zasady przygotowania i zatwierdzania arkuszy organizacji szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Białostocki na rok szkolny 2012/2013, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisał:
Wiesław Pusz – Starosta
Jolanta Den – Wicestarosta
Jarosław Wądołowski – Członek Zarządu
Załącznik
do uchwały Nr 249/2012
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 19 kwietnia 2012 roku
I. Postanowienia ogólne.
1. Zobowiązuje się dyrektorów szkół i placówek oświatowych, będącymi jednostkami Powiatu Białostockiego do przestrzegania zasad dotyczących przygotowania arkuszy organizacyjnych.
2. Arkusz organizacji szkoły (placówki) powinien być opracowany zgodnie z przepisami prawa oświatowego i miejscowego, w powiązaniu z planem finansowym szkoły.
II. Zasady przygotowania projektu arkusza organizacji
1. Do arkusza organizacji na dany rok szkolny wpisuje się:
¾ godziny dydaktyczne wynikające ze szkolnego planu nauczania,
¾ godziny zniżek kierowniczych,
¾ godziny nauczania indywidualnego dla uczniów kontynuujących nauczanie w tej formie, posiadających aktualne orzeczenie na kolejny rok szkolny,
¾ godziny pracy nauczycieli wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. b Karty Nauczyciela,
¾ nieobecności płatne: urlopy zdrowotne, stany nieczynne.
2. Ustala się liczebność oddziałów klas pierwszych:
¾ szkoły dla młodzieży – 30 uczniów,
¾ szkoły dla dorosłych - 30 słuchaczy.
Utworzenie oddziału liczącego poniżej 30 uczniów / słuchaczy wymaga zgody Zarządu Powiatu Białostockiego.
3. Podział oddziału na grupy, liczebność grup na zajęciach z języków obcych, informatyki, technologii informacyjnej oraz na zajęciach z wychowania fizycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 22 lutego, poz. 204)).
4. Zajęcia z praktycznej nauki zawodu dzieli się na grupy zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 15 grudnia 2010r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. Nr 244, poz. 1626).
5. Do liczby uczniów, od których zależy podział na klasy i grupy nie wlicza się uczniów objętych indywidualnym nauczaniem.
6. Godziny nauczania indywidualnego przydzielone na okres krótszy niż jeden rok szkolny nie mogą dopełniać etatu nauczycielskiego lub być uwzględniane w arkuszu jako stałe godziny ponadwymiarowe.
7. Pracowników pedagogicznych zatrudnia się zgodnie z wymogami określonymi w ustawie z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) oraz rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400 ze zm.).
8. W przypadku braku nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach w arkuszu należy wykazać wakat.
9. W zestawieniu wakatów należy wykazać pełne etaty oraz ilość godzin ponadwymiarowych w liczbie nie przekraczającej połowy podstawowego wymiaru godzin.
10. Godziny ponadwymiarowe nauczycieli pełniących funkcje kierownicze należy ograniczyć do minimum (powinny wynikać jedynie z wymiaru godzinowego realizowanych zajęć edukacyjnych, określonych szkolnym planem nauczania).
11. W arkuszu należy umieścić zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie’’, po potwierdzeniu woli uczestnictwa w zajęciach, z liczbą godzin wynikającą z rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 1999r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka (Dz. U. z 1999r. Nr 67, poz. 756 ze zm.).
12. Zatrudnianie nauczycieli, dla których praca w szkole lub placówce jest dodatkowym zatrudnieniem może mieć miejsce w ostatnim tygodniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia roku szkolnego, w sytuacji, gdy planowana liczba godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli zatrudnionych w szkole przekracza 1,5 etatu lub brakuje nauczycieli o odpowiednich kwalifikacjach; wyłącznie na czas określony, w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu.
13. Podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez osoby funkcyjne w innych jednostkach w ramach stosunku pracy powinno poprzedzać wystąpienie do Zarządu Powiatu Białostockiego informujące o niniejszym.
14. Dla dyrektorów i innych osób pełniących funkcje kierownicze powołanych na stanowiska do 31.08.2012r. zaplanować należy pełny etat.
15. Należy prowadzić racjonalną politykę zatrudniania pracowników administracji i obsługi, mając na uwadze pełne wykorzystanie czasu pracy i wypełnianie obowiązków w ramach zakresów czynności.
III. Harmonogram składania arkuszy, uwagi końcowe.
1. W terminie do dnia 30 kwietnia 2012 roku dyrektorzy szkół i placówek oświatowych dostarczą do Starostwa Powiatowego w Białymstoku:
a) dwa egzemplarze arkusza organizacyjnego – z informacją o zaopiniowaniu arkusza przez radę pedagogiczną,
b) szkolne plany nauczania wszystkich oddziałów, w przypadku starszych klas kserokopie zatwierdzonych planów nauczania potwierdzonych za zgodność z oryginałem,
c) wykaz kadry pedagogicznej sporządzony wg wzoru Nr 1,
d) wykaz nauczycieli w podziale na stopnie awansu zawodowego, przystępujących do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych w roku szkolnym, którego dotyczy arkusz organizacyjny oraz terminy złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań wg wzoru Nr 2,
e) wykaz nauczycieli przewidzianych do zwolnienia z art. 20 KN lub z którymi przewiduje zmianę warunków zatrudnienia, się wraz z informacją o nauczanych przedmiotach wg wzoru Nr 3,
f) imienny wykaz pracowników administracyjno – obsługowych wg wzoru Nr 4,
g) planowane przeznaczenie godzin wynikających z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela.
2. Aneks nr 1 do arkusza organizacyjnego należy złożyć w formie pełnego arkusza organizacyjnego do dnia 25 sierpnia 2012r. z uwzględnieniem zapisów pkt II.12.
3. Wszelkie zmiany w organizacji pracy szkoły (placówki) powstałe w trakcie roku szkolnego, należy zgłaszać do akceptacji w formie aneksu na co najmniej 5 dni przed datą wystąpienia zmian wg procedury opisanej powyżej.
Podpisał:
Wiesław Pusz - Starosta
Metryka strony