RP.0003.105.2023 interpelacja

19.05.2023 r.
Sebastian Ptaszyński

INTERPELACJA

Realizując mandat radnego na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. - korzystając z moich uprawnień radnego kieruję
do Pana niniejszą interpelację :
Szanowny Panie Starosto,
rodzicielstwo to wyjątkowy stan w życiu człowieka, skupiający się na odpowiedzialnym wychowaniu dziecka i stworzeniu dla niego bezpiecznego środowiska, w którym będzie dorastać, rozwijać się oraz uczyć nowych rzeczy. Polega na zbudowaniu z potomkiem silnej więzi, procentującej przez kolejne lata. Żeby dobrze wychować dzieci, trzeba na to przeznaczyć odpowiednią ilość czasu i obdarzyć je uwagą, dzięki czemu można stać się dla swoich pociech wzorem do naśladowania. Dzieci przejmują wyznawane przez rodziców wartości oraz kształtują swoje charaktery na ich podobieństwo. Niestety
w Polsce mamy do czynienia z dramatycznym spadkiem dzietności i nic nie wskazuje na to, że ten kryzys demograficzny przestanie się pogłębiać.
W 2022 r. w Polsce urodziło się najmniej dzieci od czasów zakończenia II wojny światowej. Jak widać, ani działania ze strony rządu i podległych mu resortów i instytucji, ani prowadzone kampanie społeczne nie są w stanie zahamować obniżającego się współczynnika urodzeń, co negatywnie wpływa
na sytuację demograficzną Polski.
Polscy rodzice są w pierwszej trójce pod względem wypalenia rodzicielskiego - tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu UCLouvain. Co więcej, Polki i Polacy coraz mniej chętnie patrzą na wizję stworzenia rodziny. Czynników odpowiadających za ten stan rzeczy jest sporo. Wśród nich warto wyróżnić m.in. pandemię koronawirusa, która osłabiła w młodych Polkach i Polakach poczucie bezpieczeństwa. Do tego dochodzą aspekty społeczno-gospodarcze, czyli np. inflacja odciskająca piętno na sytuacji finansowej potencjalnych rodziców. Nie bez znaczenia jest także sposób prowadzenia przez rząd Zjednoczonej Prawicy polityki prorodzinnej. Obywatele, w tym przede wszystkim kobiety, nie chcą mieć dzieci, ponieważ nie mają poczucia zaopiekowania przez państwo, które jest związane z brakiem możliwości zawarcia związków partnerskich bardziej odpowiadających współczesnym potrzebom par, wykonania legalnej aborcji, która ratować mogłaby życie kobietom w zagrożonych ciążach czy też skorzystania z refundowanego zabiegu in vitro.
Na dodatek tego wszystkiego, Polska propaguje patriarchalny model rodziny. Duże znaczenie odgrywają tu też także kwestie ekonomiczne, w tym przede wszystkim brak systemu instytucjonalnej opieki nad dziećmi w pierwszych latach ich życia, brak elastyczności czasu pracy rodziców i ryzyko utraty pracy
w przyszłości. Nie można zapominać o słabszej pozycji negocjacyjnej kobiet decydujących się na ciążę w rozmowach o podjęciu zatrudnienia oraz wciąż niewielkim zaangażowaniu ojców w wychowanie dzieci.
Rodzicielstwo, zgodnie z Konstytucją RP, znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego państwo polskie powinno zachęcać ludzi
do zakładania rodziny m.in. przez sprawną politykę rodzinną. Istotne jest zatem wprowadzenie takich rozwiązań, które będą wspierać wychowywanie dzieci zarówno finansowo, jak i poprzez zapewnienie konkretnych udogodnień, szczególnie w miejscu pracy.
W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy Starostwo Powiatowe w Białymstoku w ramach zarządzania zatrudnionymi w nim osobami prowadzi działania wspierające rodzicielstwo?
2. Czy pracowniczki i pracownicy Starostwa Powiatowego w Białymstoku otrzymują dopłaty do żłóbków i przedszkoli? Jeżeli tak, na jakiej zasadzie odbywa się takie dofinansowanie?
3. Jakie działania dla dzieci pracowników i pracowniczek Starostwa Powiatowego w Białymstoku realizowane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
4. Czy rodzice zatrudnieni w Starostwie Powiatowym w Białymstoku mają możliwość rozpoczęcia pracy w elastycznych godzinach, np. pomiędzy godz. 7.00 a 10.00? Jeżeli tak, na jakich warunkach się to odbywa?
s. Czy osoby takie mają możliwość wykonywania pracy w trybie home office lub całkowicie zdalnie?
6. Ile pracowniczek Starostwa Powiatowego w Białymstoku przebywa obecnie na urlopach macierzyńskich, a ile na urlopach wychowawczych?
7. Ilu ojców zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Białymstoku zdecydowało się na urlop ojcowski?
Proszę o podanie danych za każdy rok od 2018 roku.

Proszę o udzielenie mi informacji w jaki sposób w/w informacje zostaną mi przekazane.

Z poważaniem

Proszę o zachowanie urzędowej formy odpowiedzi na te 3 w/w pytania adres.

Sebastian Ptaszyński
Radny Powiatu Białostockiego

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Sebastian Ptaszyński - Radny Powiatu Białostockiego

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 19-05-2023

Data udostępnienia w BIP: 24-05-2023 10:10

Data modyfikacji informacji: 24-05-2023 10:44