UZP 176/08
PROJEKT
Uchwała nr 176/08
Zarządu Powiatu Białostockiego
Z dnia 10 stycznia 2008 r.
w sprawie zaopiniowania projektu „Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego na lata 2007-2010”
Na podstawie art. 14 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. 2007 nr 39 poz. 251 ze zm.) Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Postanawia się zaopiniować pozytywnie projekt „Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego na lata 2007-2010” z uwzględnieniem uwag zawartych w załączniku do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega podaniu do publicznej wiadomości.
Podpisał:
Wiesław Pusz - Starosta
Adam Kamiński – Wicestarosta
Barbara Grabowska – Członek Zarządu
Załącznik
do Uchwały Nr 176/08
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 10 stycznia 2008 r.
Uwagi do projektu „Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podlaskiego na lata 2007-2010”
W Tabeli 32:
- pkt 4. i 5. – Niejasny jest sens stosowania zapisów art. 241 ustawy – Prawo ochrony środowiska do miejsc zanieczyszczonych odpadami. Przede wszystkim wątpliwości budzi określenie „miejsce zanieczyszczone odpadami”. Zanieczyszczeniem jest ewentualne przekroczenie standardów jakości środowiska, w tym przypadku standardów jakości gleby lub ziemi – do usuwania skutków takiego zanieczyszczenia mają zastosowanie przepisy o szkodach w środowisku.
Nielegalne składowisko odpadów, mimo, iż nie jest instalacją w rozumieniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, nie powinno podlegać procedurze przedłożenia przeglądu ekologicznego. Taka możliwość w stosunku do istniejących składowisk odpadów istniała po wejściu w życie ustawy o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska (...), dającej możliwość zalegalizowania istniejących składowisk odpadów lub ich likwidacji. Identyfikacja takich składowisk powinna już być dawno zakończona i powinny zostać wydane stosowne decyzje.
Przeprowadzenie przeglądu ekologicznego jest procedurą służącą do określenie ewentualnego wpływu działalności podmiotu na środowisko i określenia sposobu jego minimalizacji lub usunięcia. W przypadku nielegalnych składowisk odpadów lub „miejsc zanieczyszczonych odpadami” jedyną drogą minimalizacji lub usunięcia wpływu na środowisko jest likwidacja wysypiska (usunięcie odpadów) – co nie wymaga przeprowadzania przeglądu ekologicznego, a ewentualnie przeprowadzenia rekultywacji terenów zanieczyszczonych (na których stwierdzono przekroczenia standardów jakości gleby lub ziemi).
W przypadku, gdy takie nielegalne niesklasyfikowane składowiska (ew. dzikie wysypiska) funkcjonują do tej pory – powinno być to traktowane wyłącznie jako składowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i likwidowane w drodze decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta a sprawca ewentualnego zanieczyszczenia środowiska powinien ponieść konsekwencje przewidziane w odpowiednich ustawach.
Usuwanie odpadów w ilościach nie wskazujących na ich nielegalne składowanie (tj. właśnie w potocznym rozumieniu określenia „miejsce zanieczyszczone odpadami”) na terenach będących w gestii gminy odbywać się może także na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
- pkt. 12 – jak sama nazwa wskazuje „niezinwentaryzowane mogilniki” nie mają określonego położenia, w związku z tym ich poszukiwanie musi objąć teren całego powiatu. Jeżeli mogilniki nie zostały do tej pory zinwentaryzowane – szanse ich zinwentaryzowania na podstawie tylko wywiadu terenowego lub analizy dokumentów są praktycznie zerowe, uzupełnieniem takich prac powinny być prace poszukiwawcze z zastosowaniem dostępnych nowoczesnych technik, np. w przypadku mogilników zasypanych - georadarów itp., co w przypadku powiatu białostockiego jest przedsięwzięciem niewykonalnym z powodu ewentualnych kosztów. Ponadto, Starosta Powiatu Białostockiego nie widzi podstaw do przejęcia odpowiedzialności za takie poszukiwania jak i ich finansowania – biorąc pod uwagę, iż takie mogilniki są także miejscami składowania odpadów w miejscach do tego nie przeznaczonych i ich usunięcie znajduje się w gestii władz gminy.
Podpisał:
Wiesław Pusz - Starosta
Metryka strony