UZP Nr 465/2013
UCHWAŁA NR 465/2013
ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2013 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w roku 2013 zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
Na podstawie art. 11 ust. 2, art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
- Ogłasza się otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2013 zadań publicznych Powiatu Białostockiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
- Treść ogłoszenia stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Ogłoszenie konkursu, o którym mowa w § 1 ust. 2 zamieszczone zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białymstoku w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń, a także na stronie internetowej powiatu.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Staroście Powiatu Białostockiego.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisał:
Wiesław Pusz - Starosta
Jolanta Den - Wicestarosta
Robert Wardziński – Członek Zarządu
Załącznik
do uchwały nr 465/2013
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 25 kwietnia 2013 roku
Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w roku 2013
zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji
Na podstawie art. 11, 13 i 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) oraz uchwały Nr XXIV/195/2012 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 22 listopada 2012 roku w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2013-2015” Zarząd Powiatu Białostockiego ogłasza konkurs ofert na realizację w roku 2013 zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
I Rodzaje zadań objętych konkursem:
- inicjatywy służące popularyzacji dziedzictwa kultury ludowej, historii regionu (kultywowanie oraz zachowanie wielonarodowej tradycji i regionalnego folkloru, jak również edukacja kulturalna i historyczna wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych),
- przedsięwzięcia kulturalne o wysokiej randze artystycznej realizowane w formie koncertów, festiwali.
II Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań:
Na realizację zadań przeznacza się kwotę 19 056 zł.
W roku 2012 suma dotacji przyznanych na realizację zadań wyniosła 40 000 zł.
III Podmioty uprawnione do składania ofert:
- organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) oraz ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku (Dz.U Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.),
- podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie prowadzenia działalności pożytku publicznego:
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- spółdzielnie socjalne,
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
IV Zasady przyznawania dotacji:
- O dotację na realizację zadań mogą ubiegać się w/w oferenci, z zastrzeżeniem, że prowadzą działalność statutową w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
- Zadanie powinno być m.in. realizowane na terenie Powiatu Białostockiego; upowszechniać cenne elementy kultury artystycznej, które, na co dzień nie są dostępne mieszkańcom powiatu; propagować i promować wielokulturowość charakterystyczną dla regionu Podlaskiego,
- Wnioskowana maksymalna kwota dotacji na wsparcie realizacji zadania nie może przekraczać 60% poniesionych i udokumentowanych wydatków realizacji zadania.
V Termin składania ofert:
29 kwietnia 2013 r. – 22 maja 2013 r.
VI Termin realizacji zadań:
Realizacja zadań powinna odbywać się w wybranym terminie: od dnia zawarcia umowy do dnia 31-12-2013 r.
VII Zasady składania ofert:
- Ofertę realizacji zadania należy sporządzić według wzoru, stanowiącego zał. nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25). Druk do pobrania na stronie internetowej powiatu: www.powiatbialostocki.pl (w zakładce powiat/kultura, sport/otwarte konkursy ofert).
- Do oferty należy załączyć następujące dokumenty (w przypadku kopii każda ze stron powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez upoważnione osoby reprezentujące dany podmiot):
- aktualny statut podmiotu,
- aktualny odpis z rejestru lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,
- sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ostatni rok (bilans, rachunek wyników lub rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa); w przypadku organizacji działającej krócej, za spełnienie wymogu uważa się sprawozdanie za okres od rejestracji do daty ogłoszenia konkursu,
- umowę partnerską lub oświadczenie partnera (w przypadku wskazania partnera),
- oferty wraz z załącznikami mogą być składane w godzinach pracy Urzędu - osobiście w Kancelarii Ogólnej, 15-569 Białystok, ul. Borsucza 2 (parter, pokój 10) lub przesłane pocztą na w/w adres (liczy się data wpływu do Urzędu).
VIII Kwalifikowalność kosztów:
- Koszty będą uznane za kwalifikowane tylko, gdy:
- są bezpośrednio związane z realizowanym zadaniem i niezbędne do jego realizacji,
- są racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe,
- zostały faktycznie poniesione i są udokumentowane (dowodem poniesienia wydatków jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości wraz z dowodem zapłaty),
- zostały przewidziane w zatwierdzonym kosztorysie zadania.
- Ze środków Zarządu Powiatu Białostockiego mogą być pokryte w szczególności następujące koszty:
- wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów o dzieło i umowy zlecenia oraz honoraria,
- wynajem obiektów i sal niezbędnych do przeprowadzenia zadania,
- koszty obsługi technicznej,
- nagrody rzeczowe i finansowe,
- materiały niezbędne do realizacji zadania,
- zakup usług obcych: przejazdy i zakwaterowanie, transport,
- wydatki związane z działaniami promocyjnymi zadania (m.in. plakaty, ulotki, ogłoszenia).
- Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości.
- Dotacja nie może być wykorzystana na zobowiązania powstałe poza terminami zawartymi w umowie oraz na pokrycie kosztów statutowych niezwiązanych bezpośrednio z realizacją danego zadania lub trudnych do wyodrębnienia.
- Do wydatków, które nie mogą być finansowane w ramach udzielanych dotacji, należą wydatki nieodnoszące się jednoznacznie do projektu, w tym m.in.:
- odsetki z tytułu niezapłaconych w terminie zobowiązań,
- obsługa prawna i księgowa zadania,
- rezerwy na pokrycie przyszłych strat lub zobowiązań,
- wydatki finansowane aktualnie z innych źródeł.
IX Kryteria i tryb stosowany przy dokonywaniu wyboru oferty:
- Do oceny formalnej i merytorycznej ofert złożonych w ogłoszonym konkursie powołuje się uchwałą Zarządu Powiatu Białostockiego Komisję Konkursową. Szczegółowe zasady jej działania zostaną określone w regulaminie pracy Komisji.
- Odrzuceniu podlegają oferty:
- złożone na drukach innych niż wskazane w niniejszym ogłoszeniu,
- złożone po terminie,
- których termin realizacji zadania jest inny niż w ogłoszeniu,
- dotyczące zadania, które nie jest objęte celami statutowymi organizacji składającej ofertę,
- złożone przez podmiot nieuprawniony,
- nie dotyczące pod względem merytorycznym zadania wskazanego w ogłoszeniu,
- oferty organizacji, które w poprzednim roku nie rozliczyły otrzymanej dotacji lub wydatkowały ją niezgodnie z przeznaczeniem,
- podpisane przez osoby nieupoważnione,
- oferty złożone bez dokumentów, o których mowa w dziale VII.
- Po odrzuceniu ofert, które nie odpowiadają w/w wymogom członkowie Komisji dokonują oceny merytorycznej pozostałych ofert punktowo według przyjętych kryteriów:
- merytoryczne (stopień, w jakim oferta odpowiada warunkom realizacji zadania, zasięg działania, atrakcyjność, nowatorstwo, możliwość kontynuacji, cykliczność),
- finansowe (koszty realizacji zadania w stosunku do zakresu i liczby osób objętych projektem, udział środków własnych oferenta, inne źródła finansowania),
- organizacyjne (posiadane zasoby rzeczowe, kadrowe),
- dotychczasowe doświadczenie w realizacji zadań podobnego typu,
- ocena dotychczasowej współpracy z administracją publiczną, rzetelne oraz terminowe wykonywanie i rozliczanie zadań zleconych w ubiegłych latach.
- Po zsumowaniu punktów Komisja ustala ranking ofert według otrzymanych punktów i wybiera najlepsze oferty, proponując wysokość dotacji.
- Ze swoich prac Komisja sporządza protokół, który przedkładany jest Zarządowi Powiatu Białostockiego.
X Wybór ofert:
- Ostateczną decyzję o wyborze ofert i przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji podejmuje Zarząd Powiatu Białostockiego w formie uchwały, po zapoznaniu się z protokołem komisji nie później niż w terminie 30 dni od daty zakończenia składania ofert.
- Wysokość dotacji może być niższa, niż wnioskowana w ofercie, w takim przypadku oferent może:
- negocjować zmniejszenie zakresu rzeczowego zadania oraz zmniejszyć deklarowany wkład własny zawarty w ofercie proporcjonalnie do zmniejszonej dotacji,
- zrezygnować z dotacji, oświadczając o tym pisemnie w ciągu 14 dni od dnia powiadomienia o wysokości przyznanej dotacji.
- Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone niezwłocznie na stronie internetowej Urzędu, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Dodatkowo podmioty zgłaszające oferty zostaną pisemnie powiadomione o decyzji Zarządu.
- Od uchwały Zarządu Powiatu Białostockiego w sprawie wyboru ofert i udzielenia dotacji nie ma zastosowania tryb odwoławczy.
XI Warunki realizacji zadania (umowa i przekazanie środków):
- Podmioty, których oferty zostały wybrane przedkładają do tutejszego Urzędu:
- zaktualizowany harmonogram i kosztorys,
- numer rachunku bankowego wyodrębnionego na potrzeby realizacji zadania (którego Zleceniobiorca jest jedynym posiadaczem).
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy sporządzonej według wzoru stanowiącego zał. nr 2 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania.
- W przypadku, gdy oferent chce wprowadzić zmiany w umowie, w tym wprowadzić nową pozycję do kosztorysu finansowanej z dotacji, konieczna jest pisemna zgoda w formie aneksu do umowy.
- Zleceniobiorca jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowej i ewidencji księgowej dotyczącej realizowanego zadania, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.
XII Zarząd Powiatu Białostockiego udzielił dotacji w 2012 r. następującym podmiotom w wysokości:
- Fundacji Akademia Startu w Białymstoku - VI Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria” w Supraślu (25 000 zł).
- Stowarzyszeniu „Załuki nad Supraślą” w Załukach - Kupalnoczka wraz z obchodami 10-lecia działalności młodzieżowego zespołu „Kalinka” (3 500 zł),
- Polskiemu Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego z siedzibą w Czarnej Białostockiej - wydanie płyty „Podlaska muzyka ludowa w nowym innowacyjnym brzmieniu” (5 800 zł),
- Towarzystwu Muzycznemu „Słopiewnie” w Białymstoku - Koncert laureatów VI Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni-Młode Głosy” 2012 (3 000 zł),
- Stowarzyszeniu „Łapski Ogólniak” w Łapach - Śpiew i języki to moja pasja – promocja nowych talentów wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Białostockiego (2 700 zł).
XIII Zarząd Powiatu Białostockiego udzielił dotacji w 2013 r. następującym podmiotom w wysokości:
- Stowarzyszeniu „Załuki nad Supraślą” – Kupalnoczka wraz z promocją płyty młodzieżowego zespołu „Kalinka” (4 500 zł),
- Towarzystwu Muzycznemu „Słopiewnie” - VII Festiwal Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni-Młode Głosy” (3 000 zł),
- Stowarzyszeniu „Łapski Ogólniak” - II edycja konkursu piosenki obcojęzycznej „Śpiew i języki to moja pasja” – promocja nowych talentów wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Białostockiego (1 644 zł),
- Ośrodku Badań Europy Środkowo – Wschodniej - „Historia zamknięta w szklanym paciorku” – warsztaty archeologiczne w szkołach podstawowych powiatu białostockiego (4 000 zł),
- Regionalnemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem „Jesteśmy Razem” - „Każdy może tworzyć – czyli art. spotkania bliskiego stopnia” (3 800 zł),
- Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość Skała - Koncert Organowy Pieśni Maryjnych (2 000 zł).
Podpisał:
Wiesław Pusz - Starosta
Metryka strony