UZP nr 282/2016

UCHWAŁA NR 282/2016

ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO

z dnia 2 lutego 2016 r.

w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację w roku 2016 zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

Na podstawie art. 11 ust. 2, art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2014, poz. 1118 z późn. zm.) Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

§ 1

  1. Ogłasza się otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2016 zadań publicznych Powiatu Białostockiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
  2. Treść ogłoszenia stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Ogłoszenie konkursu, o którym mowa w § 1 ust. 2 zamieszczone zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białymstoku w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń, a także na stronie internetowej powiatu.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Staroście Powiatu Białostockiego.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Podpisał:

Antoni Pełkowski – Starosta

Jolanta Den – Wicestarosta

Jan Kaczan – Członek Zarządu

Wiesław Pusz – Członek Zarządu

 

Załącznik do uchwały nr 282/2016 Zarządu Powiatu Białostockiego z dnia 2 lutego 2016 roku                       

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w roku 2016

zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji

Na podstawie art. 11, 13 i 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2014, poz. 1118 z późn. zm.) oraz uchwały Nr XVI/105/2015 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 3 grudnia 2015 roku w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2016-2018” Zarząd Powiatu Białostockiego ogłasza konkurs ofert na realizację w roku 2016 zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

I Rodzaje zadań objętych konkursem:

a)      działania upowszechniające dorobek amatorskiego ruchu artystycznego, folkloru, a także rękodzieła ludowego,

b)      inicjatywy służące popularyzacji dziedzictwa kultury ludowej, historii regionu (kultywowanie oraz zachowanie wielonarodowej tradycji i regionalnego folkloru, jak również edukacja kulturalna i historyczna wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych),

c)      przedsięwzięcia kulturalne o wysokiej randze artystycznej realizowane w formie koncertów, festiwali,

d)     organizacja imprez kulturalno – rozrywkowych, festynów w ramach obchodów jubileuszy powstania i działalności organizacji pozarządowych, obejmujących zasięgiem obszar powiatu białostockiego.

II Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań:

Na realizację zadań w 2016 r. przeznacza się łączną kwotę 42 000 zł.

W roku 2015 suma dotacji przekazanych na realizację zadań wyniosła 30 690 zł.

III Podmioty uprawnione do składania ofert:

  1. organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2014, poz. 1118 z późn. zm.) oraz ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku (Dz.U z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.),
  2. podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie prowadzenia działalności pożytku publicznego:

a)      osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia
i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,

b)      stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,

c)      spółdzielnie socjalne,

d)     spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U z 2014, poz. 715), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

IV Zasady przyznawania dotacji:

  1. O dotację na realizację zadań mogą ubiegać się w/w oferenci, z zastrzeżeniem, że prowadzą działalność statutową w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury
    i tradycji oraz zadanie będzie realizowane na terenie Powiatu Białostockiego.
    1. 2.      Wnioskowana maksymalna kwota dotacji na wsparcie realizacji zadania nie może przekraczać 70% poniesionych i udokumentowanych wydatków realizacji zadania.
    2. 3.      Oferent ma obowiązek wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 30% całkowitego kosztu zadania.
    3. 4.      Wkład własny musi być wniesiony w całości ze środków finansowych (środki własne, inne źródła finansowania, opłaty adresatów zadania).

V Termin składania ofert:

03.02.2016 r. – 24.02.2016 r.

VI Termin realizacji zadań:

Realizacja zadań powinna odbywać się w wybranym terminie: od dnia zawarcia umowy do dnia 31-12-2016 r.

VII Zasady składania ofert:

  1. Ofertę realizacji zadania należy sporządzić według wzoru, stanowiącego zał. nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 25). Druk do pobrania na stronie internetowej powiatu: www.powiatbialostocki.pl (w zakładce kultura).
  2. Do oferty należy załączyć następujące dokumenty (w przypadku kopii każda ze stron powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez upoważnione osoby reprezentujące dany podmiot):

a)      aktualny statut podmiotu,

b)     aktualny odpis z rejestru lub odpowiednio wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,

c)      sprawozdanie merytoryczne i finansowe za ostatni rok (bilans, rachunek wyników lub rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa); w przypadku organizacji działającej krócej, za spełnienie wymogu uważa się sprawozdanie za okres od rejestracji do daty ogłoszenia konkursu,

d)     umowę partnerską lub oświadczenie partnera (w przypadku wskazania partnera),

e)      oferty wraz z załącznikami mogą być składane w godzinach pracy Urzędu - osobiście w Kancelarii Ogólnej, 15-569 Białystok, ul. Borsucza 2 (parter) lub przesłane pocztą na w/w adres (liczy się data wpływu do Urzędu).

VIII Kwalifikowalność kosztów:

  1. Koszty będą uznane za kwalifikowane tylko, gdy:

a)      są bezpośrednio związane zrealizowanym zadaniem i niezbędne do jego realizacji,

b)      są racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe,

c)      zostały faktycznie poniesione i są udokumentowane (dowodem poniesienia wydatków jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości wraz z dowodem zapłaty),

d)     zostały poniesione w ramach realizowanego zadania tj. zgodnie z terminem przyjętym w umowie na realizację zadania publicznego.

  1. Z dotacji Powiatu Białostockiego mogą być pokryte w szczególnościnastępujące wydatki:

a)      wynagrodzenia wypłacane na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, honoraria,

b)      wynajem obiektów i sal niezbędnych do przeprowadzenia zadania,

c)      koszty obsługi technicznej,

d)     nagrody rzeczowe i finansowe,

e)      materiały niezbędne do realizacji zadania,

f)       zakup usług obcych: przejazdy, zakwaterowanie, transport,

g)      wydatki związane z działaniami promocyjnymi zadania (m.in. plakaty, ulotki, ogłoszenia).

  1. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub przyznaniem dotacji w oczekiwanej wysokości.
  2. Dotacja nie może być wykorzystana na zobowiązania powstałe poza terminami zawartymi w umowie oraz na pokrycie kosztów statutowych niezwiązanych bezpośrednio z realizacją danego zadania lub trudnych do wyodrębnienia.
  3. Do wydatków, które nie mogą być finansowane w ramach udzielonej dotacji, należą wydatki nieodnoszące się jednoznacznie do danego zadania, w tym m.in.:

a)       odsetki z tytułu niezapłaconych w terminie zobowiązań,

b)      obsługa prawna i księgowa zadania,

c)       rezerwy na pokrycie przyszłych strat lub zobowiązań.

IX Kryteria i tryb stosowany przy dokonywaniu wyboru oferty:

  1. Do oceny formalnej i merytorycznej ofert złożonych w ogłoszonym konkursie powołuje się uchwałą Zarządu Powiatu Białostockiego Komisję Konkursową. Szczegółowe zasady jej działania zostaną określone w regulaminie pracy Komisji.
  2. Odrzuceniu podlegają oferty:

a)      złożone na drukach innych niż wskazane w niniejszym ogłoszeniu,

a)     złożone po terminie,

b)     których termin realizacji zadania jest inny niż w ogłoszeniu,

c)     dotyczące zadania, które nie jest objęte celami statutowymi organizacji składającej ofertę,

d)    złożone przez podmiot nieuprawniony,

e)     nie dotyczące pod względem merytorycznym zadania wskazanego w ogłoszeniu,

f)      oferty organizacji, które w poprzednim roku nie rozliczyły otrzymanej dotacji lub wydatkowały ją niezgodnie z przeznaczeniem,

g)     podpisane przez osoby nieupoważnione,

h)     oferty złożone bez dokumentów, o których mowa w dziale VII.

  1. Po odrzuceniu ofert, które nie odpowiadają w/w wymogom członkowie Komisji dokonują oceny merytorycznej pozostałych ofert punktowo według przyjętych przez Komisję kryteriów:

a)      merytoryczne (m.in. zgodność oferowanego projektu z zadaniami i działaniami określonymi w ogłoszeniu konkursu ofert, wpływ zadania na upowszechnianie kultury, ochrony dóbr kultury i tradycji w Powiecie Białostockim),

b)     finansowe (m.in. wysokość wkładu własnego organizacji lub z innych źródeł
w realizację zadania),

c)      organizacyjne (m.in. realizacja zadania angażuje bądź skierowana jest do społeczności Powiatu Białostockiego (ma znaczenie ponadgminne), doświadczenie oraz potencjał ludzki i rzeczowy organizacji),

d)     ocena dotychczasowej współpracy z administracją publiczną, rzetelne oraz terminowe wykonywanie i rozliczanie zadań zleconych w ubiegłych latach.

  1. Po zsumowaniu punktów Komisja ustala ranking ofert według otrzymanych punktów
    i rekomenduje najlepsze oferty, proponując wysokość dotacji. Komisja ustala również listę ofert, których nie rekomenduje do otrzymania dotacji.
  2. Ze swoich prac Komisja sporządza protokół, który przedkładany jest Zarządowi Powiatu Białostockiego.

X Wybór ofert:

  1. Ostateczną decyzję o wyborze ofert i przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji podejmuje Zarząd Powiatu Białostockiego w formie uchwały, po zapoznaniu się
    z protokołem komisji nie później niż w terminie 30 dni od daty zakończenia składania ofert.
  2. Wysokość dotacji może być niższa, niż wnioskowana w ofercie, w takim przypadku oferent może:

a)      zmniejszyć zakres rzeczowy zadania oraz zmniejszyć deklarowany wkład własny zawarty w ofercie proporcjonalnie do zmniejszonej dotacji,

b)     zrezygnować z dotacji, oświadczając o tym pisemnie.

  1. Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone niezwłocznie na stronie internetowej Urzędu, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Białymstoku. Dodatkowo podmioty zgłaszające oferty zostaną pisemnie powiadomione o decyzji Zarządu.
  2. Od uchwały Zarządu Powiatu Białostockiego w sprawie wyboru ofert i udzielenia dotacji nie ma zastosowania tryb odwoławczy.

XI Warunki realizacji zadania (umowa i przekazanie środków):

  1. Podmioty, których oferty zostały wybrane przedkładają do tutejszego Urzędu zaktualizowany harmonogram i kosztorys zadania.
  2. Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy sporządzonej według wzoru stanowiącego zał. nr 2 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania.
  3. W przypadku, gdy oferent chce wprowadzić zmiany w umowie, w tym wprowadzić nową pozycję do kosztorysu finansowanej z dotacji, konieczna jest pisemna zgoda w formie aneksu do umowy.
  4. Przekazanie środków finansowych na numer rachunku bankowego podany w umowie następuje po podpisaniu jej przez obie strony we wskazanym w umowie terminie.
  5. Zleceniobiorca musi być jedynym posiadaczem wskazanego rachunku bankowego oraz zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowej i ewidencji księgowej dotyczącej realizowanego zadania, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych.

XII Organizacje, którym przyznano dotacje z budżetu powiatu w 2015 r.

  1. Fundacja Aktywizacja w Łapach „Wirtualne Łapy – Galeria ZSMR w Supraślu” (2 000 zł),
  2. Fundacja Aktywizacja w Łapach „Wiatrem malowane” (4 000 zł) – fundacja zrezygnowała,
  3. Fundacja Polacy znad Niemna w Białymstoku „Przywrócić Dobre Imię: Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Żywa lekcja historii” (3 500 zł),
  4. Fundacja Choroszcz w działaniu w Choroszczy „Wystawa prac - zapomniane opowieści Podlasia” (3 210 zł) - fundacja zrezygnowała,
  5. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku „XII Podlaski Festiwal Wielkanocny” (5 500 zł),
  6. Stowarzyszenie „Załuki nad Supraślą” w Załukach „Kupalnoczka” (4 500 zł),
  7. Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne TAK w Choroszczy „IV Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej Jeszcze Polska nie zginęła” (3 750 zł),
  8. Towarzystwo Przyjaciół Supraśla w Supraślu „Miejsca, ludzie i sztuka znad Supraśli”
    (3 630 zł),
  9. Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży Oddział w Czarnej Wsi Kościelnej Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego z akordeonem w tle” (1 800 zł),
  10. Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi w Turośni Kościelnej „Wędrowny kram opowieści”
    (4 010 zł),
  11. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku „Chopin z widokiem na Supraśl” (2 000 zł),
  12. Fundacja Choroszcz w działaniu w Choroszczy „Lokalne Centrum Wolontariatu”
    (2 100 zł) - fundacja zrezygnowała.

Podpisał:

Antoni Pełkowski - Starosta

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Antoni Pełkowski - Starosta

Opublikował: Tomasz Budnik

Data udostępnienia w BIP: 04-02-2016 09:39

Data modyfikacji informacji: 04-02-2016 09:39