Uchwała nr XV/120/2019 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 sierpnia 2019 roku w sprawie skargi na rozpatrzenie wniosku dotyczącego wstrzymania budowy domu mieszkalnego w miejscowości Chodory, gm. Turośń Kościelna

Uchwała nr XV/120/2019
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 29 sierpnia 2019 roku


w sprawie skargi na rozpatrzenie wniosku dotyczącego wstrzymania budowy domu mieszkalnego w miejscowości Chodory, gm. Turośń Kościelna


Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2019 r., poz. 511) w związku z art. 229 pkt 4 i art. 246 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 i poz. 1629 oraz z 2019 r., poz. 60) Rada Powiatu uchwala, co następuje:
§ 1. Uznaje się za bezzasadną skargę na rozpatrzenie przez Starostę Powiatu Białostockiego wniosku w sprawie wstrzymania budowy domu mieszkalnego w miejscowości Chodory, gm. Turośń Kościelna, z przyczyn określonych w uzasadnieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Powiatu Białostockiego do przesłania Skarżącemu odpisu niniejszej uchwały.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 




                                                                 Podpisał:

                                                            Zenon Żukowski

                                                          Przewodniczący Rady




 






 


                                                                                                                                                                              Załącznik
                                                                                                                                                                              do uchwały nr XV/120/2019
                                                                                                                                                                              Rady Powiatu Białostockiego
                                                                                                                                                                              z dnia 29 sierpnia 2019 roku


                                                                                                       Uzasadnienie


Do Rady Powiatu Białostockiego wpłynęła skarga dotycząca załatwienia przez Starostę Powiatu Białostockiego wniosku w sprawie wstrzymania budowy domu mieszkalnego w miejscowości Chodory, gm. Turośń Kościelna.
W dniu 14 maja 2019 r. został złożony wniosek dotyczący wstrzymania budowy domu mieszkalnego na zakręcie drogi w m. Chodory 42, gm. Turośń Kościelna budowanego w pasie drogowym. W odpowiedzi na wniosek wyjaśniono, iż z analizy posiadanych dokumentów wynika, że nie wydano żadnego pozwolenia na budowę w pasie drogowym drogi powiatowej w m. Chodory, gm. Turośń Kościelna (działki nr ewid. 122, 124 – zakręt drogi powiatowej w Chodorach) ani też na adres Chodory 42.
Pozwolenie na  budowę budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej udzielone zostało zgodnie z decyzją z dnia 18.09.2018r., znak: AR.6740.1.11.75.2018r. na działce nr ewid. 155 położonej we wsi Chodory, gm. Turośń Kościelna. Przedmiotowe pozwolenie wydane zostało na podstawie ostatecznej decyzji Wójta Gminy Turośń Kościelna z dnia 06.03.2018r., znak: BZP. 6730.1.2018 o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej na działce nr ew.  155 położonej w obrębie ewidencyjnym Chodory, gm. Turośń Kościelna wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. W decyzji tej Gmina zawarła wszystkie wymagania odnośnie gabarytów budynku jak również linii zabudowy wyznaczonej w odległości 8 m od krawędzi jezdni drogi powiatowej. Nadmienić należy, iż ani decyzja o warunkach zabudowy ani też decyzja o pozwoleniu na budowę nie obejmuje działki stanowiącej pas drogowy drogi powiatowej. Inwestycja mieści się w całości w działce nr ewid. 155 będącej własnością inwestora. W przedłożonym do zatwierdzenia projekcie znajduje się projekt zagospodarowania działki wykonany na mapie sporządzonej przez uprawnionego geodetę  i przyjętej do zasobu geodezyjnego. Wskazane są granice działki inwestycyjnej nr ewid. 155 i zagospodarowanie w całości obejmuje jedynie tą działkę. Zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r., poz. 1945 ze zm.)  „decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę” i zgodnie z art. 64 cytowanej wyżej ustawy o planowaniu „przepisy art. 51 ust. 3, art. 52, art. 53 ust. 3-5a i 5d, art. 54, art. 55 i art. 56 stosuje się odpowiednio do decyzji o warunkach zabudowy”. Inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę przedłożył wszystkie wymagane prawem dokumenty wynikające z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. (Dz. U. 2019, poz. 1186 ze zm.) w związku z czym, po dokonaniu analizy złożonych dokumentów, mając na uwadze zapis art. 35 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy Prawo budowlane organ administracji architektoniczno – budowlanej nie mógł odmówić wydania pozwolenia na budowę.
Kwestia rzekomej zajętości pasa drogowego była już wielokrotnie skarżącej wyjaśniana. Dodatkowo wyjaśnić należy, iż organ administracji architektoniczno – budowlanej nie ma w zakresie swoich działań wstrzymywania budowy jakichkolwiek obiektów budowlanych. Zadania te leżą po stronie organów nadzoru budowlanego.
W świetle powyższych wyjaśnień uznać należy, iż Starosta udzielając odpowiedzi na wniosek skarżącej wyczerpująco ustalił wszystkie okoliczności sprawy i przedstawione w zawiadomieniu o sposobie załatwienia wniosku stanowisko jest zgodne ze stanem faktycznym i prawnym. Zważywszy na powyższe skarga na sposób załatwienia wniosku jest bezzasadna.
Zgodnie z treścią art. 239 § 1 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, w przypadku gdy skarga w wyniku jej rozpatrzenia została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności – organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy – bez zawiadamiania skarżącego.




                                                                                              Podpisał:

                                                                                        Zenon Żukowski

                                                                                       Przewodniczący Rady

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Zenon Żukowski - Przewodniczący Rady

Opublikował: Joanna Kondzior

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 29-08-2019

Data udostępnienia w BIP: 02-09-2019 14:08

Data modyfikacji informacji: 02-09-2019 14:08