URP Nr XLIV/406/10

 
 
UCHWAŁA Nr XLIV/ 406 /10
RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 22 kwietnia 2010 roku
 
w sprawie zaopiniowania „Sprawozdania z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015”
 
 
 
                Na podstawie § 13 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego, przyjętego Uchwałą Nr XII/100/07Rady Powiatu Białostockiego z dnia 25 października 2007r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego ( Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 245, poz. 2518 i Nr 272, poz. 3009), Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
 
                § 1. Pozytywnie opiniuje „Sprawozdanie z realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 – 2015”, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
 
 
                § 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Podpisał: Sławomir Gołaszewski
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
 
 
 
 
 
 
                                                                                                                 Załącznik
                                                                                                                 do Uchwały Nr XLIV/406/10
                                                                                                                 Rady Powiatu Białostockiego
                                                                                                                 z dnia 22 kwietnia 2010r.
 
Sprawozdanie z realizacji w 2009 roku Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2009 - 2015
 
Program określa zadania z zakresu aktywizacji osób bezrobotnych realizowane w imieniu Starosty Białostockiego przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku.
W 2009 roku Program realizowano w oparciu o kierunki działania:
 
Priorytet I. Zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych.
Aktywizacja zawodowa bezrobotnych ukierunkowana była w szczególności na:
-         przeciwdziałanie i ograniczenie długotrwałego bezrobocia,
-         zwiększenie poziomu zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia,
-         ułatwienie startu zawodowego osobom wchodzącym na rynek pracy.
Realizowane działania kierowano do osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji m.in. ze względu na kwalifikacje nieadekwatne do potrzeb rynku pracy, brak doświadczenia zawodowego, pasywność, niedostateczną mobilność zawodową i przestrzenną.
Cel 1. Aktywizacja zawodowa długotrwale bezrobotnych oraz zagrożonych
          wykluczeniem społecznym i marginalizacją społeczną.
Na koniec 2009r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku zarejestrowanych było 8 395 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 5 429 osób z powiatu grodzkiego i 2 966 z terenu powiatu ziemskiego. Populacja ta stanowiła 38,7% ogółu bezrobotnych.
Działania:
1.1   Objęcie bezrobotnych usługą pośrednictwa pracy.
Wszystkie osoby długotrwale bezrobotne objęte zostały pośrednictwem pracy. Podczas rozmów z zainteresowanymi szczególną uwagę zwracano na rozpoznanie potrzeb poszukujących zatrudnienia oraz na określenie optymalnych form pomocy (proponowanie szkoleń, przekwalifikowań, kierowanie na rozmowę z doradcą zawodowym, przedstawienie odpowiedniej oferty zatrudnienia). Doboru kandydatów do pracy na zgłoszone propozycje zatrudnienia dokonywano w oparciu o rozmowy z osobami bezrobotnymi, analizę ich dotychczasowej pracy zawodowej jak i posiadanych kwalifikacji oraz ocenę przydatności na danym stanowisku pracy.
Inną formą kojarzenia propozycji zatrudnienia z osobami bezrobotnymi były giełdy pracy. W omawianym okresie zorganizowano 20 giełd, w których uczestniczyły również osoby długotrwale bezrobotne.
Ponadto w IV kwartale 2009r. pośrednik pracy i doradca zawodowy uczestniczyli w spotkaniu z osobami bezdomnymi oraz zagrożonymi bezdomnością. Organizatorem spotkania był MOPR w Białymstoku, który realizował projekt związany z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. Pracownicy Urzędu przekazali informacje o formach aktywizacji osób bezrobotnych, w tym zagrożonym wykluczeniem społecznym, oraz przedstawili aktualne propozycje zatrudnienia.
W celu zapoznania cudzoziemców ubiegających się o uzyskanie statusu uchodźcy z realizowanymi przez tut. Urząd formami aktywizacji oraz aktualną sytuacją na rynku pracy zorganizowano 4 spotkania z mieszkańcami ośrodków dla cudzoziemców przy ulicach Antoniuk Fabryczny i I Armii Wojska Polskiego. Podkreślić należy, iż ta grupa bezrobotnych ze względu na słabą znajomość języka polskiego, zdezaktualizowane uprawnienia i kwalifikacje oraz nieznajomość lokalnego rynku pracy stanowi grupę zagrożoną wykluczeniem społecznym.
W maju 2009r. pracownicy Urzędu uczestniczyli w „Dniu Aktywności Zawodowej w Gminie” (Tykocin) organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Przeprowadzono zajęcia warsztatowe, podczas których przekazano informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy z uwzględnieniem „zawodów przyszłości”, aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu oraz szkoleniach organizowanych przez tut. Urząd. Przedstawiono także aktualne propozycje zatrudnienia.
 
1.2   Poradnictwo zawodowe – pomoc bezrobotnym i poszukującym pracy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia.
Pomoc doradców zawodowych polegała na rozpoznaniu istniejących trudności
w znalezieniu pracy, poznaniu predyspozycji zawodowych, wyborze odpowiedniego rodzaju pracy czy kierunku szkolenia, a także na uzyskaniu informacji o zawodach, przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, otrzymaniu wskazówek do rozmowy z przyszłym pracodawcą:
a.        udzielono informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia
i kształcenia 658 osobom (246 z powiatu ziemskiego, 412 z powiatu grodzkiego),
b.        udzielono porad ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę zatrudnienia, w tym badano zainteresowania i uzdolnienia zawodowe
 1 034 osobom (355 z powiatu ziemskiego, 679 z powiatu grodzkiego),
c.        inicjowano, organizowano i prowadzono grupowe porady zawodowe dla 49 osób bezrobotnych i poszukujących pracy (16 z powiatu ziemskiego, 33 z powiatu grodzkiego).
 
1.3   Zdobycie kwalifikacji zgodnych z potrzebami rynku pracy – szkolenia i przekwalifikowania.
W przypadku osób długotrwale bezrobotnych, wszelkie formy aktywizacji zawodowej pozwalają nie tylko na wejście czy powrót na rynek pracy, ale także w pewien sposób chronią przed wykluczeniem i marginalizacją społeczną. Szkolenia pozwalają na dostosowanie kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy, co zdecydowanie ułatwia powrót do środowiska pracy i sprawne w nim funkcjonowanie.
Szkoleniami objęto 282 osoby długotrwale bezrobotne (91 z powiatu ziemskiego, 191 z powiatu grodzkiego).
 
1.4   Szkolenie z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy – zajęcia w Klubie Pracy.
Długi okres pozostawania bez pracy często prowadzi u osoby bezrobotnej do poczucia braku własnej wartości, co w konsekwencji wywołuje spadek aktywności bezrobotnego na rynku pracy. Działalność Klubu Pracy opiera się na założeniu, że nawet na najtrudniejszym rynku pracy można znaleźć zatrudnienie. Klub Pracy to miejsce, gdzie można zmienić swoją sytuację poprzez zrozumienie, w jaki sposób oferty pojawiają się na rynku pracy i jak do nich dotrzeć, a także przez pobudzenie pewności siebie, podniesienie wiary we własne możliwości i nauczenie technik prezentacji. Zajęcia w Klubie Pracy wpływają na zmianę sposobu myślenia uczestników. Ogromną wagę przywiązuje się do praktycznego zastosowania zdobywanych umiejętności, jak również analizuje doświadczenia w tym zakresie.
Ze szkoleń w Klubie Pracy skorzystało 70 osób (22 z powiatu ziemskiego,
48 z powiatu grodzkiego).
W zajęciach aktywizacyjnych uczestniczyło 13 osób z powiatu ziemskiego.
 
1.5    Współpraca z samorządami terytorialnymi w zakresie organizowania prac społecznie użytecznych.
W 2009r. ogółem zawarto 13 porozumień z 13 gminami oraz przyjęto do realizacji wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku w sprawie organizacji prac społecznie użytecznych dla 421 osób bezrobotnych korzystających z opieki społecznej na ogólną liczbę około 131.650 godzin. Wśród osób, które podjęły prace społecznie użyteczne prawie 81% stanowiły osoby długotrwale bezrobotne (343 osoby: 163 osoby z powiatu grodzkiego, 180 osób z powiatu ziemskiego). Uczestnictwo w pracach społecznie użytecznych jest dla nich szczególnie ważne, gdyż długi okres bierności zawodowej stopniowo dezaktualizuje posiadane uprawnienia i doświadczenie zawodowe, a tym samym wpływa demobilizująco na podejmowanie działań zmierzających do poprawy ich sytuacji.
 
1.6   Staże.
Od 01.02. 2009r. znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy rozszerzyła krąg osób, które mogą być obejmowane pomocą w formie stażu m.in. dotyczy to osób długotrwale bezrobotnych.
Zawarte w 2009r. przez Starostę Powiatu Białostockiego umowy dotyczące organizacji miejsc odbywania stażu, umożliwiły 177 osobom długotrwale bezrobotnym zdobycie praktycznych umiejętności tak bardzo cenionych przez przyszłych pracodawców. Osoby te stanowiły niecałe 11% ogółu stażystów. Wśród tej grupy było 121 osób z powiatu grodzkiego (106 kobiet), 56 osób z powiatu ziemskiego (50 kobiet).
 
1.7   Przygotowanie zawodowe dorosłych.
Głównym celem przygotowania zawodowego dorosłych, które organizuje się bezpośrednio w zakładzie pracy, jest uzyskanie przez osoby bezrobotne kwalifikacji lub umiejętności zawodowych. Odbycie praktycznej nauki zawodu dorosłych umożliwia przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego. Natomiast przyuczenie do pracy dorosłych ma na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych.
Do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych w formie praktycznej nauki zawodu fryzjera skierowano 1 osobę długotrwale bezrobotną z powiatu ziemskiego.
 
1.8    Zatrudnienie subsydiowane:
a.     prace interwencyjne,
Zatrudnienie subsydiowane w ramach prac interwencyjnych podjęło w 2009r. 30 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 27 kobiet. Spośród zatrudnionych: 17 osób ( 15 kobiet), to osoby z powiatu grodzkiego, 13 osób (12 kobiet), to osoby z powiatu ziemskiego. W ramach podpisanych z pracodawcami umów w sprawie organizacji prac interwencyjnych 4 osoby niepełnosprawne (2 kobiety), podjęły zatrudnienie na stanowiskach: parkingowy, pracownik ds. organizacyjno-gospodarczych, sprzedawca-kasjer, pomoc kuchenna.
 
b.     roboty publiczne
W 2009r. zatrudnienie w ramach robót publicznych podjęło 131 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 45 kobiet. W powiecie grodzkim zatrudnienie znalazło 11 osób (9 kobiet), w powiecie ziemskim – 120 osób (36 kobiet). Dodatkowo wsparciem tym zostały objęte 4 osoby niepełnosprawne (1 kobieta). Zostały one zatrudnione na stanowisku robotnika gospodarczego.
  
1.9 Opracowanie indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego (IPD), zgodnie z predyspozycjami osób bezrobotnych.
Przygotowano indywidualne ścieżki rozwoju dla 2065 osób, w tym 1446 z powiatu grodzkiego i 619 z powiatu ziemskiego.
Ogółem w 2009r. pracę podjęło 1 487 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 905 osób z powiatu grodzkiego i 582 osoby z powiatu ziemskiego.
Cel 2. Zwiększenie poziomu zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia.
Na koniec 2009r. w ewidencji tut. Urzędu figurowało 5 290 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia (3 477 z powiatu grodzkiego i 1 813 z powiatu ziemskiego). Populacja ta stanowiła 24,4% ogółu bezrobotnych.
Działania:
2.1 Pośrednictwo pracy.
Wszystkie osoby pow. 50 roku życia zarejestrowane w Urzędzie objęte zostały pośrednictwem pracy. Podczas rozmów z bezrobotnymi szczególną uwagę zwracano na rozpoznanie oczekiwań poszukujących zatrudnienia odnośnie szkoleń, przekwalifikowań (posiadane uprawnienia i kwalifikacje często są nieadekwatne do aktualnych potrzeb na rynku pracy), pomocy doradcy zawodowego oraz przyszłej pracy. Doboru kandydatów do pracy na zgłoszone propozycje zatrudnienia dokonywano w oparciu o rozmowy z osobami bezrobotnymi, analizę ich dotychczasowej pracy zawodowej jak i posiadanych kwalifikacji oraz ocenę przydatności na danym stanowisku pracy.
 
2.2 Poradnictwo zawodowe.
-         804 osobom udzielono porad indywidualnych (264 z powiatu ziemskiego, 540 z powiatu grodzkiego).
-         12 osób uczestniczyło w poradzie grupowej (1 z powiatu ziemskiego, 11 z powiatu grodzkiego).
2.3 Szkolenia.
Na szkolenia podwyższające, uzupełniające lub zmieniające posiadane kwalifikacje, które ułatwią ponowne wkroczenie na rynek pracy, skierowano 224 osoby powyżej 50 roku życia (42 z powiatu ziemskiego, 182 z powiatu grodzkiego).
 
2.4 Staże.
Lokalny rynek pracy osobom poszukującym pracy stawia coraz wyższe wymagania. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy należy stale podnosić poziom wiedzy i umiejętności. Dotyczy to również osób powyżej 50 roku życia, które posiadają przerwę w zatrudnieniu lub zdezaktualizowane kwalifikacje. Zawierane przez Starostę Powiatu Białostockiego z pracodawcami umowy dotyczące organizacji miejsc odbywania stażu, umożliwiają nabycie nowych i uaktualnienie posiadanych umiejętności. Z powiatu grodzkiego, w okresie dwunastu miesięcy 2009r., staż podjęło 9 osób powyżej 50 roku życia, w tym 8 kobiet. Natomiast z powiatu ziemskiego w analizowanej grupie znalazły się 3 osoby, w tym 1 kobieta. Osoby powyżej 50 roku życia stanowią jedynie 0,72% ogółu stażystów.
 
2.5 Przygotowanie zawodowe dorosłych.
Nie realizowano tej formy aktywizacji.
 
2.6 Zatrudnienie subsydiowane.
Wsparcie w formie zatrudnienia subsydiowanego otrzymują pracodawcy, którzy podpisali umowy w sprawie organizacji pracy w ramach prac interwencyjnych oraz robót publicznych. Ogółem w powyższych formach, zatrudnienie znalazło 151 osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia. W przypadku prac interwencyjnych analizowana grupa stanowiła 46 osób (28 kobiet), w tym: 29 osób z powiatu grodzkiego i 17 osób z powiatu ziemskiego. Natomiast w przypadku robót publicznych zatrudnienie znalazło 105 osób (26 kobiet) powyżej 50 roku życia, w tym: 4 osoby z powiatu grodzkiego oraz 101 z powiatu ziemskiego.
 
Ogółem w 2009r. pracę podjęły 1 084 osoby powyżej 50 roku życia.
Cel 3. Aktywizacja zawodowa młodzieży.
 
       Na koniec 2009r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku zarejestrowanych było 4 319 osób długotrwale bezrobotnych, w tym 2 595 z powiatu grodzkiego i 1 724 z terenu powiatu ziemskiego. Populacja ta stanowiła 19,9,% ogółu bezrobotnych.
Działania:
3.1 Objęcie bezrobotnych usługą pośrednictwa pracy.
Wszystkie osoby młode objęte zostały pośrednictwem pracy. Pomoc Urzędu ukierunkowana była na zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań bezrobotnych oraz określenie odpowiedniej formy pomocy tj. skierowanie do pracy w ramach wolnych zgłoszeń lub prac subsydiowanych, umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego w ramach stażu, szkolenie lub przekwalifikowanie w celu dostosowania posiadanych kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, pomoc doradcza. Podczas rozmów z osobami bezrobotnymi wskazywano również na rolę własnej aktywności w poszukiwaniu pracy.
Zachęcano młodzież (mając na uwadze ich większą mobilność przestrzenną i zawodową) do samodzielnego aktywnego poszukiwania potencjalnych miejsc pracy również na regionalnym jak i krajowym rynku pracy. Osoby zainteresowane miały także możliwość korzystania z ofert pracy w ramach sieci EURES, gdzie w 2009 r. wpłynęły 173 propozycje zatrudnienia na 2124 stanowiska pracy. Oferty pochodziły najczęściej z krajów: Norwegia, Cypr, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Republika Czeska, Litwa, Słowenia, Francja, Hiszpania, Dania, Belgia, Austria, Malta, Włochy i Szwecja.                                                
Wspólnie z doradcą EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zorganizowano 3 spotkania informacyjne na temat warunków życia i pracy oraz sytuacji na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej oraz EOG, zapoznano z zasadami wypełniania dokumentów aplikacyjnych oraz przedstawiono oferty pracy w ramach sieci EURES.    W spotkaniach uczestniczył również przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, który poinformował o zagrożeniach związanych z wyjazdem za granicę.
Osoby młode rejestrujące się w Urzędzie często nie znają realiów rynku pracy oraz technik poszukiwania zatrudnienia. Dlatego też w celu przybliżenia sytuacji na lokalnym rynku pracy jak również poinformowania o stosowanych przez Urząd aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu zorganizowano spotkania pośredników pracy i doradców zawodowych z uczniami klas maturalnych w szkołach:
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku przy ul. Ks. Suchowola 26,
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Antoniuk Fabryczny 1,
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10 ul. Sokólska 1.
 
Pracownicy Urzędu uczestniczyli również w Targach Pracy organizowanych przez:
-         Biuro Karier Politechniki Białostockiej,
-         Biuro Karier Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku,
-         Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
Pośrednicy pracy i doradcy zawodowi zorganizowali stoiska, gdzie osoby zainteresowane mogły uzyskać informacje na temat usług świadczonych przez Urząd.
 
Ponadto przeprowadzono zajęcia:
-         „Przychodzi absolwent do urzędu pracy” (Targi Pracy – Politechnika Białostocka), podczas których omówiono sytuację na lokalnym rynku pracy, zasady rejestracji osób bezrobotnych oraz aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu,
-         „Dotacje z Urzędu Pracy” w trakcie Konferencji Naukowej „ Przedsiębiorczość – twoja droga do sukcesu” na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB.
 
3.2 Poradnictwo zawodowe – pomoc bezrobotnym i poszukującym pracy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia:
Poradnictwo zawodowe pomaga osobom bezrobotnym w uzyskaniu odpowiedniego wglądu na własne zainteresowania, zachęca również do podejmowania własnych decyzji dotyczących celów zawodowych i podejmowania działań w kierunku ich realizacji. Poradnictwo skierowane jest zarówno do osób, którzy nie wiedzą, jaki zawód jest dla nich odpowiedni, jak też i tych, które są zmuszone zmienić zawód lub dostosować do wymagań rynku pracy:
a.        udzielono informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia
i kształcenia 872 osobom (464 z powiatu ziemskiego, 408 z powiatu grodzkiego),
b.        udzielono porad ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę zatrudnienia, w tym badano zainteresowania i uzdolnienia zawodowe
1.358 osobom (649 z powiatu ziemskiego, 709 z powiatu grodzkiego),
c.         inicjowano, organizowano i prowadzono grupowe porady zawodowe dla 65 osób bezrobotnych i poszukujących pracy (33 z powiatu ziemskiego, 32 z powiatu grodzkiego).
 
3.3 Zajęcia w Klubie Pracy – szkolenia z zakresu poruszania się po rynku pracy.
Ze szkoleń w Klubie Pracy skorzystało 27 osób (20 z powiatu ziemskiego,
7 z powiatu grodzkiego).
W zajęciach aktywizacyjnych uczestniczyło 12 osób z powiatu ziemskiego.
3.4 Staże.
Nie zawsze absolwenci szkół posiadają kompetencje zgodne z oczekiwaniami pracodawców. Brak jest im przede wszystkim umiejętności praktycznych, które można zdobyć głównie w miejscu pracy. Dlatego też aby wspomóc młodzież wchodzącą na rynek pracy Starosta Powiatu Białostockiego podpisał z pracodawcami umowy dotyczące organizacji miejsc odbywania stażu dla 1 108 osób bezrobotnych do 25 roku życia (871 kobiet). Z powiatu grodzkiego staż podjęło 736 osób (579 kobiet), z powiatu ziemskiego – 372 osoby (292 kobiet).
 
3.5 Przygotowanie zawodowe dorosłych
                 Przygotowaniem zawodowym dorosłych w formie praktycznej nauki zawodu fryzjera objęto 2 osoby do 25 roku życia (1 z powiatu ziemskiego, 1 z powiatu grodzkiego).
 
3.6 Zatrudnienie subsydiowane – prace interwencyjne.
Młode osoby, do 25 roku życia, stanowiły w 2009r. ponad 28% ogółu osób zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych. Z powiatu grodzkiego z tej formy zatrudnienia skorzystało 25 osób, w tym 15 kobiet, zaś z powiatu ziemskiego 19 osób, w tym 15 kobiet.
 
3.7 Szkolenia przekwalifikowania.
Na różnego rodzaju szkolenia skierowano 422 osoby do 25 roku życia (155 z powiatu ziemskiego, 267 z powiatu grodzkiego).
 
3.8 Opracowanie indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego (IPD), (pozostającym w rejestrze Urzędu dłużej niż 180 dni), zgodnie z predyspozycjami osób bezrobotnych.
                 Opracowano indywidualne ścieżki rozwoju zawodowego dla 635 osób (148 z powiatu ziemskiego, 487 z powiatu grodzkiego)
                 Ogółem pracę w omawianym okresie pracę podjęły 2 044 osoby do 25 roku życia.
Cel 4. Integracja i reintegracja zawodowa kobiet.
                 Na koniec 2009r. w tut. Urzędzie zarejestrowane były 9 672 bezrobotne kobiety (44,6% ogółu bezrobotnych), z czego 6 386 (66%) mieszkało w powiecie grodzkim i 3 286 (34%) w ziemskim. Spośród ogółu zarejestrowanych kobiet -1 731 stanowiły kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia.
Działania:
4.1 Pośrednictwo pracy.                                                                                   
Wszystkie bezrobotne kobiety zarejestrowane w PUP zostały objęte pośrednictwem pracy. Pomoc Urzędu ukierunkowana była przede wszystkim na zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań bezrobotnych ze zwróceniem, w wielu przypadkach, szczególnej uwagi na możliwość godzenia obowiązków zawodowych i prywatnych. Określono odpowiednie formy pomocy tj. skierowanie do pracy w ramach wolnych zgłoszeń lub prac subsydiowanych, szkolenie lub przekwalifikowanie w celu dostosowania posiadanych kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, pomoc doradcza. Podczas rozmów z osobami bezrobotnymi wskazywano również na rolę własnej aktywności w poszukiwaniu pracy.
 
4.2 Poradnictwo zawodowe.
-         2 334 kobiety objęto poradnictwem indywidualnym (895 z powiatu ziemskiego, 1 439 z powiatu grodzkiego),
-         233 kobiety objęto poradnictwem grupowym (77 z powiatu ziemskiego, 156 z powiatu grodzkiego).
 
4.3 Zajęcia w Klubie Pracy.
Ze szkoleń w Klubie Pracy skorzystało 130 kobiet (52 z powiatu ziemskiego,
78 z powiatu grodzkiego).
W zajęciach aktywizacyjnych uczestniczyło 39 kobiet (z powiatu ziemskiego).
 
4.4 Szkolenia, przekwalifikowania.
Szkoleniami objęto 458 kobiet (142 z powiatu ziemskiego, 316 z powiatu grodzkiego).
 
4.5 Zatrudnienie subsydiowane:
a.     prace interwencyjne,
Mając na uwadze, iż rynek pracy jest trudniejszy dla kobiet, wsparcie ze strony Urzędu stwarza możliwość skuteczniejszej realizacji planów zawodowych W 2009 r. 110 kobiet znalazło zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych, co stanowiło ponad 70% ogółu bezrobotnych korzystających z tej formy. Z powiatu grodzkiego pracę podjęło 60 kobiet, z powiatu ziemskiego – 50.
b.     roboty publiczne.
W okresie dwunastu miesięcy 2009r. Starosta Powiatu Białostockiego podpisał z pracodawcami umowy w sprawie zatrudnienia 75 kobiet w ramach robót publicznych. Zatrudnienie subsydiowane w powiecie grodzkim podjęło 15 kobiet, w tym jedna do 25 roku życia, dwie powyżej 50 roku życia. W powiecie ziemskim pracę znalazło 60 kobiet, z czego cztery kobiety w wieku do 25 roku życia i 24 powyżej 50 roku życia. Najczęściej podejmowały pracę w zawodzie robotnika gospodarczego.
 
4.6 Staże
W 2009r. 1 307 kobiet skorzystało ze wsparcia w postaci stażu. W analizowanej grupie 579 kobiet uzyskało staż dzięki uczestnictwu w projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Przeprowadzając charakterystykę ogółu beneficjentek projektu „POdejmij KLuczową decyzję” można wyróżnić grupę 83 kobiet długotrwale bezrobotnych, 6 kobiet niepełnosprawnych oraz 96 kobiet pochodzących z terenów wiejskich.
 
4.7 Przygotowanie zawodowe dorosłych.
Przygotowaniem zawodowym dorosłych w formie praktycznej nauki zawodu fryzjera objęto 2 kobiety (1 z powiatu ziemskiego, 1 z powiatu grodzkiego).
W 2009r. pracę podjęły ogółem 4 582 bezrobotne kobiety.
Cel 5. Dostosowanie kwalifikacji osób bezrobotnych do zmian zachodzących na rynku pracy.
Działania:
5.1 Analiza potrzeb rynku pracy.
Przygotowanie planu szkoleń adekwatnego do potrzeb szkoleniowych osób bezrobotnych i poszukujących pracy wymaga uprzedniego przeanalizowania potrzeb lokalnego rynku pracy. W związku z tym, sporządzane są listy zawodów i specjalności
z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności zawodowych, na które istnieje zapotrzebowanie na danym rynku pracy. Wykorzystywane są do tego analizy ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców bezpośrednio w Urzędzie, czy też zamieszczanych w prasie lokalnej lub internecie. Uwzględniana jest również strategia rozwoju regionalnego związana z tworzeniem nowych miejsc pracy, a także diagnozy potrzeb w zakresie kształcenia ustawicznego. Pomocne są też informacje dotyczące przewidywanych przyjęć i zwolnień w zakładach pracy. Ważnym elementem analizy potrzeb szkoleniowych jest badanie skuteczności i efektywności szkoleń już zakończonych oraz przeprowadzanie badań ankietowych wśród osób uprawnionych do szkolenia odnośnie ich zainteresowania konkretnymi kierunkami kursów.
 
5.2 Objęcie osób bezrobotnych poradnictwem zawodowym w celu określenia kierunków szkoleń.
Z usługi tej skorzystały 1 592 osoby (476 z powiatu ziemskiego, 1 116 z powiatu grodzkiego).
 
5.3 Szkolenia, przekwalifikowania.
Głównym celem szkoleń organizowanych przez Urząd jest podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz innych kwalifikacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a co za tym idzie - zwiększenie ich szans na uzyskanie lub utrzymanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Szkolenia kierowane są między innymi do takich osób, które nie posiadają żadnych kwalifikacji zawodowych, u których występuje konieczność zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji, które utraciły zdolność do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie lub które nie posiadają umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. Taka forma aktywizacji zawodowej ma pomóc osobom uczestniczącym w różnego rodzaju szkoleniach
w dostosowaniu się do wciąż zmieniających się wymogów rynku pracy, a także zwiększyć ich aktywność oraz mobilność zawodową.
Na różnego rodzaju szkolenia skierowano ogółem 1 392 osoby (426 z powiatu ziemskiego, 966 z powiatu grodzkiego).
Przekrój branżowy szkoleń grupowych:
-       Spawanie metodą MAG 135,
-       Glazurnik – posadzkarz – malarz,
-       Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
-       Kucharz,
-       Barman – kelner,
-       Grafika komputerowa,
-       Kompleksowa obsługa biura,
-       Konsultant do spraw sprzedaży,
-       Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych,
-       Szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej,
-       Księgowość komputerowa,
-       ECDL – Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych,
-       Operator tokarek sterowanych numerycznie,
-       Projektowanie AutoCAD z kosztorysowaniem,
-       Rachunkowość od podstaw,
-       Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych,
-       Specjalista do spraw płac,
-       Bukieciarz – florysta,
-       Dekarz,
-       Spawanie metodą TIG 141,
-       Specjalista do spraw sprzedaży i marketingu,
-       Operator koparko – ładowarki kl. III,
-       Operator walca drogowego kl. III,
-       Operator koparek jednonaczyniowych kl. III,
-       Specjalista do spraw zarządzania zasobami ludzkimi,
-       Pracownik magazynu,
-       Operator frezarek sterowanych numerycznie,
-       ABC przedsiębiorczości,
-       Monter instalacji wodno – kanalizacyjnych,
-       Opiekun dzieci,
-       Specjalista do spraw logistyki,
-       Doradca do spraw funduszy Unii Europejskiej,
-       Administrator sieci informatycznej,
-       Operator ładowarek jednonaczyniowych kl. III,
-       Samodzielny księgowy.
Obszary szkoleń indywidualnych to:
-       Kierowcy (kursy: prawo jazdy kat. C, C+E, D, BE; podstawowy
i dokształcający dla kierowców wykonujących transport drogowy w zakresie przewozu rzeczy / przewozu osób; instruktor nauki jazdy; transport drogowy taksówką; przewóz materiałów niebezpiecznych podstawowy i w cysternach; napełnianie cystern drogowych ADR; kwalifikacja wstępna kierowcy),
-       Mechanika maszyn i urządzeń, elektryka i elektronika (kursy: eksploatacja
urządzeń elektroenergetycznych; obsługa kotłów parowych i wodnych napaliwa stałe, ciekłe i gazowe; dozór i eksploatacja urządzeń cieplnych; eksploatacja urządzeń energetycznych),
-       Obsługa maszyn i urządzeń (kursy: kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym; obsługa żurawi samojezdnych; obsługa żurawi przenośnych; konserwacja dźwigów towarowo – osobowych; obsługa urządzeń gazowych - obsługa stacji autogaz gr. III; drwal – operator pilarki; operator tokarek sterowanych numerycznie; operator frezarek sterowanych numerycznie; operator suwnicy sterowanej z poziomu roboczego; konserwacja podestów ruchomych i ramp załadowczych).
-       Spawanie (kursy: spawanie acetylenowo – tlenowe 311, spawanie metodą MAG 135; spawanie metodą TIG 141; spawanie metodą 111P).
-       Obsługa komputera (kursy: podstawy pracy z technikami multimedialnymi; AutoCAD – poziom I i II; kosztorysowanie; grafika komputerowa z tworzeniem stron www; podstawy obsługi komputera z fakturowaniemkomputerowym; obsługa komputera i systemów monitorujących; komputerowe wspomaganie projektowania Solidedge; Solid Works; podstawy obsługi komputera z internetem, komputeropisanie, obsługa urządzeń biurowych i kas fiskalnych; fakturowanie i gospodarka magazynowa).
-       Inne (np. kursy: szkolenie dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej; stylizacja paznokci z elementami pielęgnacji; obsługa kapsuły SPA, masaże: masaż klasyczny, segmentarny, relaksacyjny i drenaż limfatyczny; pracownik ochrony fizycznej do licencji I i II stopnia; kurs fryzjerski; fryzjer – stylista; pielęgnacja i stylizacja dłoni i stóp; kurs kosmetyczny w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej; instruktor samolotowy FI(A); specjalista do spraw pozyskiwania funduszy unijnych; projektowanie systemów zabezpieczeń technicznych klas SA1 – SA4; resuscytacja krążeniowo – oddechowa; masaż orientalny; kurs doskonalący dla instruktorów terapii zajęciowej; kurs konferansjera, prezentera, didżeja; rachunkowość, kadry i płace; kurs terapii manualnej Yumeiho; rachunkowość od podstaw; kurs groomerski – pielęgnacja i strzyżenie psów; bukieciarz – florysta; specjalista do spraw reklamy; projektowanie ogrodów).
 
5.4 Dofinansowanie studiów podyplomowych.
Nieustannie zmieniające się wymogi rynku pracy nowoczesnej gospodarki niejednokrotnie wymuszają na osobach zarówno bezrobotnych jak i poszukujących pracy ciągłe podnoszenie już posiadanych kwalifikacji, bieżący rozwój zawodowy. Świadomość kształcenia ustawicznego staje się realnym wymogiem efektywnego funkcjonowania na rynku pracy. Dofinansowanie studiów podyplomowych jest, obok szkoleń, ważnym elementem kształcenia ustawicznego dorosłych.
 Podpisano umowy z 83 osobamio dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych (16 z powiatu ziemskiego, 67 z powiatu grodzkiego); w tym z 10 osobami poszukującymi pracy (1 z powiatu ziemskiego, 9 z powiatu grodzkiego).
 
5.5 Promocja idei kształcenia ustawicznego.
Potrzeby w zakresie edukacji dorosłych są duże. Grupa ta cechuje się małą aktywnością edukacyjną, a niedostatki w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego stanowią barierę do poprawienia sytuacji na rynku pracy. Rozwój świadomości kształcenia ustawicznego jest niezbędnym czynnikiem wpływającym na chęć zwiększania poziomu kompetencji i umiejętności specjalistycznych osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.
Informacje na temat organizowanych szkoleń, możliwości dofinansowania studiów podyplomowych, możliwościach finansowania kosztów egzaminów czy licencji, skierowania do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych oraz możliwości udzielenia pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia zostały umieszczone na stronie internetowej Urzędu, stronie BIP, w ulotkach i na plakatach, a także w prasie.
Cel 6. Wspieranie mobilności zawodowej i przestrzennej osób bezrobotnych.
Działania:
6.1 Zwrot kosztów przejazdu osobom bezrobotnym, które otrzymały skierowanie poza miejsce zamieszkania, do:
a.     pracodawcy zgłaszającego ofertę pracy
            W 2009r. 2 osobom refundowano koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną.
b.     miejsca pracy
           W 2009r. 20 osób otrzymało zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy:
            - 18 osób zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych,
            - 2 osoby zatrudnione w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
c.      miejsca odbywania stażu
 Zwrot kosztów przejazdu do miejsca odbywania stażu uzyskało w 285 osób, z czego 120 w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i 165 ze środków Funduszu Pracy. 
d.     miejsca odbywania przygotowania zawodowego dorosłych.
Nie występowano z wnioskami
6.2 Zwrot kosztów zakwaterowania.
Nie występowano z wnioskami.
 
6.3 Dofinansowanie studiów podyplomowych.
Podpisano umowy z 82 osobamio dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych (15 z powiatu ziemskiego, 67 z powiatu grodzkiego); w tym z 10 osobami poszukującymi pracy (1 z powiatu ziemskiego, 9 z powiatu grodzkiego).
 
6.4 Przekwalifikowania i szkolenia, w tym z zakresu przedsiębiorczości.
Na różnego rodzaju szkolenia skierowano ogółem 1392 osoby (426 z powiatu ziemskiego, 966 z powiatu grodzkiego); w tym 36 osób na szkolenie z zakresu przedsiębiorczości (8 z powiatu ziemskiego, 28 z powiatu grodzkiego).
Wśród skierowanych było 107 osób, którym sfinansowano koszty dojazdu na szkolenia.
 
6.5 Oferty sieci EURES.
W 2009r. w ramach sieci EURES wpłynęły 173 propozycje zatrudnienia na 2124 stanowiska pracy. Oferty pochodziły najczęściej z krajów: Norwegia, Cypr, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Republika Czeska, Litwa, Słowenia, Francja, Hiszpania, Dania, Belgia, Austria, Malta, Włochy i Szwecja. Najwięcej ofert zgłoszono w branży:
­ mechanicznej: kierowca, spawacz, mechanik samochodowy, lakiernik, technik naprawy szyb samochodowych,
­ medycznej: pielęgniarka, opiekun, ratownik medyczny, lekarz, biolog odkrywca leków, farmaceuta – stażysta,
­ budowlanej: stolarz/cieśla, betoniarz, murarz, inżynier budowy dróg, konstruktor dróg, hydraulik,
­ hotelarsko - gastronomicznej: kelner, kucharz, pokojówka, sprzątaczka, pilot wycieczek, pracownicy restauracji typu Fast Food, recepcjonista, szef kuchni, pracownik do obsługi maszyny do zmywania naczyń, animator kultury, pracownik hotelowy,
­ handlowej: przedstawiciel handlowy, pracownik marketingu,
­ informatycznej: programista,
­ rolniczej: pracownik sezonowy, pracownik na farmie drobiu, rzeźnik wykrawacz, zbiór truskawek, pracownik pielęgnacji roślin, pracownik szklarni/ pakowacz.
 
Priorytet II. Wspieranie integracji zawodowej i społecznej osób   
                       niepełnosprawnych.
Szczególną grupę osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy stanowią niepełnosprawni. Ograniczenie sprawności fizycznej lub psychicznej sprawia, że osoby niepełnosprawne są w sposób szczególny zagrożone wykluczeniem społecznym. W przypadku tej kategorii osób praca ma znaczenie szczególne, gdyż nie tylko umożliwia pozyskanie środków do życia, ale stwarza również możliwość integracji ze społeczeństwem. W zwiększaniu dostępności do zatrudnienia wsparcia wymagają zarówno osoby bezrobotne jak i pracodawcy tworzący miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych.
Według stanu na dzień 31.12.2009r. w tut. Urzędzie Pracy było zarejestrowanych 1457 niepełnosprawnych osób bezrobotnych i 281 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, w tym 387 bezrobotnych i 52 poszukujące pracy z terenu powiatu ziemskiego oraz 1070 bezrobotnych i 229 poszukujących pracy z powiatu grodzkiego.  
Cel 1. Zwiększenie szans na rynku pracy osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Działania:
1.1. Pośrednictwo Pracy.
W roku ubiegłym pracodawcy zgłosili 174 propozycje zatrudnienia (16 z powiatu ziemskiego i 158 z powiatu grodzkiego) dla osób niepełnosprawnych. Najwięcej ofert zgłoszono na stanowiska: osoba sprzątająca, dozorca, pracownik biurowy, pomoc kuchenna, szwaczka, kasjer-sprzedawca, przedstawiciel handlowy, pracownik gospodarczy, kierowca.                                                                                                          
Dobór kandydatów na wolne miejsca pracy dokonywany był w oparciu o rozmowę z osobami niepełnosprawnymi, analizę ich dotychczasowego stażu pracy i posiadanych kwalifikacji przy jednoczesnym uwzględnieniu ich możliwości wynikających z orzeczenia
o niepełnosprawności.
Inną formą kojarzenia propozycji zatrudnienia z osobami niepełnosprawnymi były giełdy pracy. W 2009r. zorganizowano 3 giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych. Pracodawcy poszukiwali tą drogą kandydatów do pracy na stanowiska: pracownik ochrony, kasjer, informatyk, magazynier, pracownik do wprowadzania danych do komputera.
Ogółem w 2009r. pracę podjęło 357 osób niepełnosprawnych, w tym 283 zamieszkałe w Białymstoku i 74 na terenie powiatu ziemskiego.
 
 
 
1.2 Poradnictwo zawodowe
Celem poradnictwa zawodowego w przypadku osób niepełnosprawnych jest udzielenie pomocy w pokonaniu poczucia beznadziejności oraz wyobcowania społecznego. Pomoc dotyczyła przede wszystkim wyboru kierunku szkolenia oraz przygotowania dokumentów aplikacyjnych.
Tego rodzaju usługami objęto 127 osób bezrobotnych (39 z powiatu ziemskiego, 88 z powiatu grodzkiego) oraz 129 osób poszukujących pracy (28 z powiatu ziemskiego, 101 z powiatu grodzkiego).
               
1.3 Zajęcia w Klubie Pracy.
Zajęcia w Klubie Pracy ukierunkowane były na przygotowanie osób niepełnosprawnych do aktywnego poszukiwania pracy.
Ze szkoleń w Klubie Pracy skorzystało 12 osób niepełnosprawnych (2 z powiatu ziemskiego, 10 z powiatu grodzkiego). W zajęciach aktywizacyjnych uczestniczyły 2 osoby niepełnosprawne z powiatu ziemskiego.
 
1.4    Aktywizacja osób bezrobotnych z wykorzystaniem środków Funduszu Pracy:
a.      staże
W 2009r. 14 osób bezrobotnych (3 z powiatu ziemskiego i 11 z powiatu grodzkiego) zostało skierowanych na staże w zawodach: instruktor ds. organizacji imprez, referent, asystent zarządu, grafik komputerowy, referent administracji biurowej, referent ds. transportu, pomoc administracyjna, technik elektroradiologii, pomoc nauczyciela, sekretarka, pracownik ds. obsługi klienta.
b.     szkolenia i przekwalifikowania
Ze szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy korzystały zarówno osoby niepełnosprawne bezrobotne jak też osoby niepełnosprawne poszukujące pracy, wobec których zakład ubezpieczeń społecznych ustalił uprawnienia do renty szkoleniowej.
W przypadku osób, które ze względów zdrowotnych utraciły zdolność do pracy
w wyuczonym zawodzie, przekwalifikowanie zawodowe jest właściwie jedyną drogą powrotną na rynek pracy i pełnego życia społecznego.
Na szkolenia skierowano 47 osób niepełnosprawnych (12 z powiatu ziemskiego, 35 z powiatu grodzkiego); w tym 7 osób, którym przyznano rentę szkoleniową (2 z powiatu ziemskiego, 5 z powiatu grodzkiego).
Przekrój branżowy szkoleń to:
-       Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych,
-       ECDL – Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych,
-       Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych,
-       Bukieciarz – florysta,
-       Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
-       Kompleksowa obsługa biura,
-       Operator tokarek sterowanych numerycznie,
-       Rachunkowość od podstaw,
-       Grafika komputerowa,
-       Specjalista do spraw sprzedaży i marketingu,
-       Operator koparko – ładowarki kl. III,
-       Konsultant do spraw sprzedaży,
-       Specjalista do spraw płac,
-       ABC przedsiębiorczości,
-       Monter instalacji wodno – kanalizacyjnych,
-       Samodzielny księgowy,
-       Masaż klasyczny, segmentarny, relaksacyjny i drenaż limfatyczny,
-       Pracownik ochrony fizycznej do licencji I, II stopnia,
-       Prawo jazdy kat. BE, kat. C,
-       Kurs fryzjerski,
-       Podstawy obsługi komputera z fakturowaniem komputerowym,
-       Spawanie rur elektrodą otuloną,
-       Obsługa komputera i systemów monitorujących,
-       Program komputerowy Solid Works,
-       Eksploatacja urządzeń gazowych, obsługa stacji auto-gaz Gr. III,
-       Fakturowanie i gospodarka magazynowa.
c.      przygotowanie zawodowe dorosłych
W 2009r. nie realizowano tej formy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
d.     zatrudnienie subsydiowane.
W 2009r 4 osoby zamieszkałe na terenie Białegostoku uzyskały zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych.
e.     jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
Jedna osoba niepełnosprawna zamieszkała w Białymstoku otrzymała jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej 
 
1.5 Aktywizacja osób niepełnosprawnych (bezrobotnych i poszukujących pracy) z wykorzystaniem środków PFRON:
a.     szkolenia, przekwalifikowania. 
W 2009 r. 55 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy ( 9 z terenu powiatu
ziemskiego, 46 z powiatu grodzkiego) skierowano na szkolenia finansowane ze środków PFRON :
-         kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
-         spawanie blach ze stali niestopowych spoinami czołowymi,
-         podstawy obsługi komputera z Internetem,
-         rachunkowość od podstaw,
-         obsługa biura,
-         bukieciarz-florysta,
-         grafika komputerowa z projektowaniem stron www,
-         masaż klasyczny, segmentarny, relaksacyjny i drenaż limfatyczny,
-         instruktor nauki jazdy,
-         eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych
-         specjalista ds. kadr i płac,
-         konsultant ds. sprzedaży,
-         ABC przedsiębiorczości,
-         fakturowanie z obsługą kas fiskalnych,
-         operator koparko-ładowarki.
-         AutoCad poziom I, II.
b.     refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W 2009r utworzono 3 stanowiska pracy ze środków PFRON w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.1stanowisko pracy utworzono na terenie gminy Wasilków - pomoc nauczyciela, 1 stanowisko pracy na terenie miasta Białystok osobie zamieszkałej na terenie gminy Supraśl- portier recepcjonista, 1 stanowisko pracy na terenie gminy Zabłudów osobie zamieszkałej na terenie gminy Supraśl – stanowisko pakowacza.
c.      Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej:
Sześciu osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu ziemskiego przyznano jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Finansowego wsparcia udzielono na otwarcie sklepu z suplementami diety i sprzętem rehabilitacyjnym -1 osoba, sklepu z odzieżą -1 osoba, na założenie firmy remontowo-budowlanej -2 osoby, salonu gier video - 1 osoba, zakładu fotograficznego - 1 osoba.   
Ponadto w 2009r. 46 osób niepełnosprawnych ( 10 z powiatu ziemskiego, 36 osób z powiatu grodzkiego) podjęło prace społecznie użyteczne.
 
1.6. Promocja zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Aktywni pośrednicy pracy w trakcie wizyt informowali pracodawców o zasadach refundacji wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych oraz udzielania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej i przekazywali stosowne ulotki. Promowali także pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych. Pracownicy Urzędu brali udział w konferencjach, seminariach i spotkaniach poświęconych problematyce osób niepełnosprawnych m.in.: w dniu 06.10.2009r w seminarium ,, Młodzież niepełnosprawna w polskim systemie edukacji –ograniczenia i możliwości. Budowanie koalicji na rzecz wspierania rozwoju ścieżki kariery’’ zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Pracownik tutejszego Urzędu wygłosił referat na temat form wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Powiatowym Urzędzie pracy w Białymstoku.
 
1.7. Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku współpracuje z innymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi, społecznymi i fundacjami w zakresie zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w propagowaniu działań zmierzających do zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, zainteresowania poszczególnych instytucji sprawami osób niepełnosprawnych, pobudzaniu współpracy między zainteresowanymi stronami na rzecz stworzenia optymalnych warunków rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych:
-         Caritas Archidiecezji Białostockiej:
    pośrednik pracy uczestniczył w spotkaniu informacyjnym dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej poświęconym usługom Urzędu Pracy na rzecz osób niepełnosprawnych,
-         Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo- współpraca w zakresie rozpowszechniania materiałów promocyjnych dotyczących działalności Fundacji.
-         instytucje szkoleniowe - organizacja szkoleń dla osób niepełnosprawnych,
-         Urząd Miejski w Białymstoku:
    dobór osób niepełnosprawnych na stanowiska pracy subsydiowanej w tym tworzone ze środków PFRON
    wydawanie pracodawcom ubiegającym się o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków PFRON będących w dyspozycji Prezydenta Białegostoku, opinii o możliwości skierowania do pracy osób niepełnosprawnych o odpowiednich kwalifikacjach zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku.
W 2009r wydano 20 opinii odnośnie możliwości skierowania do pracy osób niepełnosprawnych z terenu miasta Białystok w ramach organizacji miejsc pracy ze środków PFRON,    
-         Państwowa Inspekcja Pracy:
    na wniosek Urzędu Pracy PIP wydaje opinię o przystosowaniu tworzonego ze środków PFRON stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
-         Zakład Ubezpieczeń Społecznych i inne organy rentowe, Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej – współpraca w zakresie wymiany informacji na temat osób korzystających ze świadczeń .               
 
Priorytet III. Promocja przedsiębiorczości i wspieranie samozatrudnienia.
Cel 1. Zwiększenie nowotworzonych miejsc pracy.
Działania:
1.1 Szkolenia z zakresu przedsiębiorczości.
Na szkolenie „ABC przedsiębiorczości” skierowano 36 osób (8 z powiatu ziemskiego, 28 z powiatu grodzkiego).
W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się z procedurą zakładania firmy, sporządzali biznesplan oraz przygotowali się do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
 
1.2 Udostępnianie informacji osobom bezrobotnym o warunkach i zasadach ubiegania się
       o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Podczas wizyt w Dziale Pośrednictwa Pracy osoby bezrobotne miały możliwość uzyskania informacji na temat różnych form aktywizacji realizowanych przez Urząd, w tym również o możliwości ubiegania się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zainteresowani byli kierowani do Działu Instrumentów Rynku Pracy.
 
1.3 Udzielanie jednorazowych środków osobom bezrobotnym na rozpoczęcie działalności 
gospodarczej. 
W 2009 r. Starosta Powiatu Białostockiego zawarł z osobami bezrobotnymi 443 umowy w sprawie udzielenia jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W w/w okresie z tytułu podjęcia działalności gospodarczej wyrejestrowano 443 osoby (166 kobiet). Spośród osób, które w w/w okresie uzyskały wsparcie finansowe i rozpoczęły działalność gospodarczą, 285 osób pochodziło z powiatu grodzkiego (110 kobiet) oraz 158 osób z powiatu ziemskiego (56 kobiet).
Wśród osób, które podjęły samozatrudnienie, 63 osoby (29 kobiet) to młodzież w wieku do 25 roku życia, 33 osoby (11 kobiet) to osoby powyżej 50 roku życia oraz 90 osób (38 kobiet) posiadało status osób długotrwale bezrobotnych.
Z analizy zawartych umów, dotyczących rodzaju podjętej działalności gospodarczej wynika, iż środki finansowe przeznaczone zostały na działalność:
-         usługową – 86%
-         handlową - 12%
-         produkcyjną – 2%.
 
1.4 Informowanie pracodawców tworzących nowe miejsca pracy o warunkach i zasadach ubiegania się o wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy.
W trakcie wizyt w zakładach pracy ( w 2009r. złożono 716 wizyt) aktywni pośrednicy przekazywali m.in. informacje n/t możliwości uzyskania środków na wyposażenie stanowisk pracy dla osób bezrobotnych. Przekazywali również stosowne materiały informacyjne.
 
1.5 Refundacja pracodawcom kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy.
W 2009r. Starosta Powiatu Białostockiego zawarł 131 umów o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy ze 129 pracodawcami (w tym 1 umowa łączona z pracami interwencyjnymi na 1 miejsce pracy). Ponadto w IV kwartale 2009r. podpisano umowę na refundację jednego stanowiska pracy, która została rozwiązana z powodu rezygnacji pracodawcy.
W w/w okresie w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy zatrudnienie podjęło 147 osób, w tym 67 kobiet (2 osoby przechodzące - umowy z firmami zostały podpisane w 2008 r.), z czego z:
-         powiatu grodzkiego zatrudnienie podjęły 104 osoby, w tym 48 kobiet;
-         powiatu ziemskiego zatrudnienie podjęły 43 osoby, w tym 19 kobiet.
 
Priorytet IV. Wspieranie rozwoju terenów wiejskich.
Na koniec 2009 r.w tut. Urzędzie zarejestrowanych było 3 938 osób bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich. Populacja ta stanowiła 18,1% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.
Cel 1. Zwiększenie liczby tworzonych miejsc pracy na terenach wiejskich.
Działania:
1.1   Udzielanie wsparcia finansowego pracodawcom tworzącym miejsca pracy w ramach:
a.     prac interwencyjnych
W 2009r. Starosta Powiatu Białostockiego podpisał 18 umów z pracodawcami prowadzącymi działalność na terenach wiejskich w sprawie organizacji 42 miejsc pracy w ramach prac interwencyjnych. Ogółem zatrudnienie subsydiowane w wyżej wymienionym okresie podjęło 31 osób zamieszkujących tereny wiejskie.
b.     wyposażenia, doposażenia stanowisk pracy
W 2009r. Starosta Powiatu Białostockiego zawarł z 11 pracodawcami (10 pracodawców z powiatu białostockiego, 1 z powiatu monieckiego) umowy o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. W ramach tego wsparcia zatrudnienie znalazło 15 osób zamieszkałych na terenach wiejskich.
 
1.2   Udzielanie osobom bezrobotnym jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności
gospodarczej.
Starosta Powiatu Białostockiego, w okresie dwunastu miesięcy 2009r. zawarł z 75 osobami bezrobotnymi zamieszkującymi tereny wiejskie umowy w sprawie udzielenia jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.
 
Cel 2. Dostosowanie kwalifikacji osób bezrobotnych i poszukujących pracy do potrzeb rynku pracy.
Działania:
2.1 Analiza sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Źródłem informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy, oprócz materiałów statystycznych GUS, WUS, PUP, są ewidencje działalności gospodarczej prowadzone przez organy administracji, rejestry Sądu Gospodarczego, a także zgłaszane oferty pracy.
Do analizy wykorzystuje się również dane statystyczne na temat stanu i struktury bezrobocia na terenach wiejskich oraz informacje o realizowanych ofertach pracy.
 
2.2 Analiza kwalifikacji osób bezrobotnych.
Analizując kwalifikacje osób bezrobotnych zamieszkałych na terenach wiejskich brano pod uwagę miedzy innymi dane osób zarejestrowanych, będące w posiadaniu tutejszego urzędu, a więc poziom i kierunek wykształcenia jak też posiadane dodatkowe umiejętności. Uwzględniano również informacje zaczerpnięte z ogłoszeń prasowych, a także z ankiet osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji.
2.3 Organizacja szkoleń, przekwalifikowań zgodnych z potrzebami rynku pracy;
a.     osób bezrobotnych
W 2009r. 230 osób z terenów wiejskich objęto ponad 60 rodzajami szkoleń. Zdecydowaną większość stanowiły kursy zawodowe.
b.     osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników jako małżonek lub domownik rolnika, jeśli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność poza rolnictwem
W 2009r. ta grupa osób nie uczestniczyła w szkoleniach.
 
Cel 3. Wspieranie mobilności osób bezrobotnych.
Działania:
3.1 Zwrot kosztów przejazdu do:
a.     pracodawcy zgłaszającego ofertę pracy
      W 2009r. Urząd refundował koszty przejazdu do pracodawcy 1 osobie.
b.      miejsca pracy
W 2009r. Urząd dofinansował koszty dojazdu do pracy:
-         3 osobom zatrudnionym w ramach prac interwencyjnych,
-         2 osobom zatrudnionym w ramach wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
c.      miejsca odbywania stażu
Zwrot kosztów przejazdu na miejsce odbywania stażu uzyskały 124 osoby pochodzące z terenów wiejskich. W ramach projektu „POdejmij KLuczową decyzję”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wsparcie otrzymało 47 osób. Natomiast zwrot kosztów przejazdu finansowany ze środków Funduszu Pracy otrzymało 66 bezrobotnych.
 
3.2 Zwrot kosztów zakwaterowania.
Nie występowano z wnioskami.
 
3.3 Dofinansowanie studiów podyplomowych.
Z 8 osobami zamieszkującymi na wsi podpisano umowy o dofinansowanie studiów podyplomowych.
 
3.4 Oferty w sieci EURES.
Podczas wizyt w Dziale Pośrednictwa Pracy bezrobotni byli informowani o możliwości korzystania z propozycji zatrudnienia w sieci EURES. W 2009r. w ramach sieci EURES wpłynęły 173 propozycje zatrudnienia na 2124 stanowiska pracy.
 
Ogółem w 2009r. pracę podjęły 1 394 osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi.
 
Priorytet V. Rozwój partnerstwa i dialogu społecznego na rzecz rynku pracy.
Cel 1. Rozwój współpracy z partnerami rynku pracy.
Działania:
1.1 Współpraca z samorządami lokalnymi w zakresie realizacji programów wspierających zatrudnienie i przeciwdziałających marginalizacji społecznej i zawodowej:
a.     współpraca z władzami samorządowymi, w tym gminnymi ośrodkami pomocy   społecznej, w zakresie realizacji prac społecznie użytecznych.
W 2009r. zawarto 13 porozumień z 13 gminami oraz przyjęto do realizacji wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku w sprawie organizacji prac społecznie użytecznych dla osób bezrobotnych korzystających z opieki społecznej na ogólną liczbę około 131.650 godzin dla 421 osób.
W w/w okresie prace społecznie użyteczne podjęły 424 osoby, w tym 205 kobiet z czego z:
-         powiatu grodzkiego 202 osoby, w tym 93 kobiety,       
-         powiatu ziemskiego 222 osoby, w tym 112 kobiet.
Ponadto zawarto 3 porozumienia:
-         z Urzędem Gminy w Gródku i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku dotyczące współpracy w zakresie realizacji zadań na rzecz aktywnej integracji w ramach projektu systemowego „Odnaleźć siebie” współfinansowanego z EFS,
-         z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zabłudowie w sprawie aktywizacji zawodowej i społecznej osób bezrobotnych i poszukujących pracy w ramach projektu „Odnaleźć siebie – program wsparcia społeczno zawodowego dla osób objętych pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabłudowie” współfinansowanego z EFS,
-         z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Białymstoku dotyczące współpracy przy realizacji projektu systemowego „Aktywność kluczem do sukcesu” współfinansowanego z EFS.
 
1.2 Rozwijanie współpracy z instytucjami szkoleniowymi w celu dostosowania oferty szkoleniowej do potrzeb rynku pracy.  
Urząd od wielu lat wspiera wszelkie działania podejmowane przez partnerów rynku pracy na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych. Współpraca polega między innymi na wspólnym opracowywaniu programów szkoleń skierowanych do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, czy też pomocy ze strony Urzędu przy realizacji projektów, polegającej na udzielaniu osobom zainteresowanym informacji o podejmowanych przez instytucje szkoleniowe inicjatywach.
W trakcie organizacji szkoleń Urząd współpracował z ponad 40 instytucjami szkoleniowymi.
 1.3 Współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi w zakresie przygotowania młodzieży do wkroczenia na rynek pracy. 
W celu przybliżenia sytuacji na lokalnym rynku pracy, poinformowania o możliwościach zatrudnienia w krajach EOG oraz stosowanych przez Urząd aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu pośrednicy pracy i doradcy zawodowi uczestniczyli w spotkaniach z uczniami klas maturalnych w szkołach:
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku przy ul. Ks. Suchowola 26,
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Antoniuk Fabryczny 1, 
-         Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 10 ul. Sokólska 1.
Ponadto współpracowano z:
-         Biurami Karier uczelni wyższych z terenu Białegostoku w zakresie promocji usług Urzędu (udział w targach pracy) jak i pomocy absolwentom w wejściu na rynek pracy,
-         Podlaską Wojewódzką Komendą OHP w zakresie promocji realizowanych przez OHP programów,
 
1.4.Współpraca z WUP w Białymstoku.
Wojewódzki Urząd Pracy, jako pełniący rolę koordynatora regionalnej polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich jest jednym z najważniejszych partnerów Urzędu:
-         w dniu 01.04.2009r. zawarta została Umowa partnerstwa pomiędzy Województwem Podlaskim (Wojewódzkim Urzędem Pracy w Białymstoku) a Powiatowym Urzędem Pracy w Białymstoku. Umowa ta dotyczy wspólnej realizacji projektu pt. „Promocja Rynku Pracy” w ramach PO KL, Priorytet VI, Działanie 6.1, Poddziałanie 6.1.1, w okresie 01.04.2009-31.12.2010. Urząd, zgodnie z założeniami współpracy, brał udział: w programie radiowym – 25.11.2009r. pt.: „Masz Prawo” oraz w programie telewizyjnym: Studio Weekend – z udziałem publiczności na antenie TVP .Białystok – 27.11.2009r. Przedsięwzięcia te były skierowane do osób bezrobotnych oraz pracodawców i mały na celu przekazanie wiedzy osobom pozostającym bez pracy o możliwościach podjęcia zatrudnienia, a także samo zatrudnienia oraz zachęcanie pracodawców do zatrudniania osób z grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. PUP w Białymstoku m.in. przygotował stoisko informacyjne nt przedsiębiorczości,
-         pracownicy Urzędu uczestniczyli w warsztatach z zakresu przygotowania i realizacji IPD organizowanych przez CIiPKZ WUP w Białymstoku, 
-         pośrednik pracy i doradca zawodowy Urzędu wziął udział w organizowanym przez WUP „Dniu Aktywności Zawodowej w Gminie” (Tykocin). Przeprowadzili zajęcia warsztatowe, podczas których przekazano informacje o sytuacji na lokalnym rynku pracy z uwzględnieniem „zawodów przyszłości”, aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu oraz szkoleniach organizowanych przez tut. Urząd. Przedstawiono także aktualne propozycje zatrudnienia.
-         pośrednicy pracy tut. Urzędu współpracują z doradcą EURES z WUP w zakresie międzynarodowego pośrednictwa pracy ( oferty sieci EURES). Wspólnie z doradcą EURES zorganizowano 3 spotkania informacyjne na temat warunków życia i pracy oraz sytuacji na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej oraz EOG, zapoznano z zasadami wypełniania dokumentów aplikacyjnych oraz przedstawiono oferty pracy w ramach sieci EURES.W spotkaniach uczestniczył również przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, który poinformował o zagrożeniach związanych z wyjazdem za granicę.
-         cykliczne przekazywanie informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy ( dane statystyczne).
 
1.5 Współpraca z instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość:
-         w 2009r. zawarto umowę partnerską z Polską Grupa Doradczą w Białymstoku dotyczącą realizacji projektu „Wiedza i kompetencje najlepszą inwestycją w przyszłość”,
-         na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu zamieszczano informacje o realizowanych przez inne instytucje programach rynku pracy,
-         Urząd organizował również miejsca odbywania stażu dla osób bezrobotnych min w: Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszeniu Gmin Górnej Narwi w Turośni Kościelnej,
-         Dyrektor PUP jak i Zastępcy uczestniczyli w spotkaniach z pracodawcami organizowanymi przez Podlaski Klub Biznesu i Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości. Przekazano informacje o zasadach tworzenia miejsc pracy przy współudziale środków z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
1.6 Współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami rynku pracy.
W 2009r. kontynuowano, na mocy wcześniejszych porozumień współpracę z:
-         Europejskim Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej w zakresie powiadamiania osób bezrobotnych powyżej 45 roku życia i pozostających w ewidencji bezrobotnych powyżej 6 miesięcy o realizacji projektu „Sprzedaj się na podlaskim rynku pracy”,
-         Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w zakresie edukacji młodzieży i jej zachowań na rynku pracy,
-         Zakładem Karnym w Białymstoku w zakresie aktywizacji zawodowej osób opuszczających zakłady karne,
-         Aresztem Śledczym w Białymstoku w sprawie współdziałania w zakresie prowadzenia aktywizacji zawodowej skazanych kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w ramach programu readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności.
 
Ponadto współpracowano z innymi organizacjami pozarządowymi lub podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego – organizacja staży dla osób bezrobotnych. W 2009r. zorganizowano ogółem 51 miejsc odbywania stażu oraz 1 przygotowanie zawodowe dorosłych w jednostkach min: Caritas Archidiecezji Białostockiej, Stowarzyszenie „Uroczysko” w Supraślu.
 
1.7 Współpraca z Powiatową Radą Zatrudnienia w zakresie kreowania lokalnej polityki
       zatrudnienia oraz wykorzystania środków Funduszu Pracy.
W 2009r. odbyły się trzy posiedzenia Powiatowej Rady Zatrudnienia
w Białymstoku. Przedmiotem obrad były min. następujące zagadnienia:
-         opiniowanie wprowadzenia proponowanych przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych nowych kierunków kształcenia zawodowego z terenu miasta Białegostoku i powiatu białostockiego.
    W 2009r. Rada pozytywnie zaopiniowała 12 wniosków o wprowadzenie nowych kierunków kształcenia.
-         rozpatrywanie wniosków o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń. W 2009r. członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Białymstoku wyrazili 12opinii w sprawach dotyczących nienależnie pobranych świadczeń przez osoby bezrobotne,
-         opiniowanie zmian w „Podziale limitu środków Funduszu Pracy na 2008 r.”   stanowiącym załącznik do „Planu pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku na 2008r.”,
-         opiniowanie zmian w „Regulaminie przyznawania osobom bezrobotnym jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej”,
-         zapoznanie członków Rady ze zbiorczym wykazem pracodawców i osób,
z którymi w 2008r. zawarto umowy na utworzenie stanowisk pracy, stażu i przygotowania zawodowego w miejscu pracy zgodnie z art. 59b ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. jedn. z 2008r., Dz. U. Nr 69, poz. 415 z poźn. zm.),
-         opiniowanie „Sprawozdania z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2008r.”,
-         opiniowanie „Planu szkoleń organizowanych w 2009r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku”,
-         opiniowanie „Regulaminu finansowania studiów podyplomowych osobom bezrobotnym i poszukującym pracy”,
-         opiniowanie „Planu pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku na 2009r.” wraz z załącznikiem tj. „Podziałem środków Funduszu Pracy na 2009r.”,
-         opiniowanie „Regulaminu organizacji przygotowania zawodowego dorosłych”,
-         opiniowanie zmian w „Podziale środków Funduszu Pracy na 2009 rok”, stanowiącym załącznik do „Planu pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku na 2009r.”.
 
1.8 Współpraca z pracodawcami.
a.     promocja usług Urzędu – wizyty aktywnych pośredników w zakładach pracy.      
W 2009 roku aktywni pośrednicy pracy złożyli 716 wizyt i pozyskali do współpracy 129 nowych pracodawców. Podczas rozmów z pracodawcami przekazywane były informacje na temat realizowanych przez Urząd programów rynku pracy, zasad przygotowania tworzonych lub istniejących miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, z zakresu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przekazano ulotki o świadczonych na rzecz pracodawców usługach PUP. Pozyskano również informacje o planach i zamierzeniach pracodawców.
b.     realizacja ofert pracy zgłaszanych do Urzędu w ramach tzw. wolnych zgłoszeń,
c.      tworzenie nowych miejsc pracy z wykorzystaniem wsparcia finansowego z EFS i FP ( prace interwencyjne, wyposażenie i doposażenie stanowisk pracy),
d.     organizacja staży,
e.     organizacja giełd pracy.
                W 2009 r. pracodawcy zgłosili do Urzędu ogółem 4 494 ofert pracy.
 
1.9   Rozwijanie współpracy z mediami na rzecz promocji usług Urzędu.
Usługi Urzędu promowane były w środkach masowego przekazu. Na łamach lokalnej prasy (Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Gazeta Wyborcza) często zamieszczano informacje dotyczące m.in. programów rynku pracy realizowanych przez Urząd, sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Informacje o inicjatywach podejmowanych przez PUP wielokrotnie pojawiały się w audycjach radiowych, TVP 3 Oddział Białystok, Telewizji JARD i  Telewizji TV Białystok. Pracownicy Urzędu przedstawiali realizowane przez PUP programy rynku pracy, ich skuteczność oraz zasady tworzenia nowych miejsc pracy współfinansowanych ze środków Funduszu Pracy i EFS.
 
Priorytet VI. Monitorowanie zwolnień grupowych.
Cel 1. Pomoc osobom zagrożonym zwolnieniami grupowymi.
Działania:
1.1   Nawiązanie kontaktu z zakładami planującymi dokonanie zwolnień grupowych, w tym
zwolnień monitorowanych, w celu określenia skali zwolnień i struktury zawodowej
zwalnianych pracowników,
Informacje o planowanym zmniejszeniu zatrudnienia zakłady pracy mają obowiązek przekazać do Powiatowego Urzędu Pracy. Pośrednicy pracy nawiązują kontakty ze wszystkimi zakładami planującymi dokonać zmniejszenia zatrudnienia w celu ustalenia skali i terminu zwolnień oraz struktury zawodowej zwalnianych osób. Na podstawie przekazanych informacji sporządzane są comiesięczne sprawozdania o zwolnieniach z przyczyn nie dotyczących pracowników.
W 2009r. w 9 zakładach pracy z terenu działania tut. Urzędu wręczono ogółem 972 wypowiedzenia.
 
1.2   Uzgodnienie i realizacja form pomocy - spotkania, dyżury, punkty konsultacyjne.
Pracownicy Urzędu występowali do kierowników zakładów planujących dokonać zwolnień z inicjatywą zorganizowania :
-         spotkania ze zwalnianą załogą na trenie zakładu pracy
-         dyżurów pracowników PUP w zakładach wg ustalonych wspólnie z pracodawcami harmonogramów
-         utworzenia punktu konsultacyjnego.
Wybór odpowiedniej usługi dokonywany był wspólnie z pracodawcą.
W 2009r. zorganizowano ogółem 25 dyżurów:
-         PHU Market sp. z o.o. w Białymstoku - 1 dyżur, podczas którego udzielono stosownych informacji 20 zainteresowanym osobom,
-         Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach S.A. 24 dyżury. ( Udzielono informacji ogółem 237 osobom).    
Ponadto pracownicy Urzędu uczestniczyli w spotkaniu z zarządem i pracownikami firmy „Promotech” Sp. z o o. w Białymstoku. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy kierownictwa zakładu, w którym w związku z trudną sytuacją ekonomiczną dokonywano zmian w obowiązującym systemie zatrudnienia i wynagradzania pracowników oraz w niewielkim zakresie redukcji zatrudnienia. Pracownicy Urzędu poinformowali osoby objęte zwolnieniami o przysługujących im uprawnieniach. Zorganizowano również dyżur przedstawicieli PUP, w trakcie którego osoby zainteresowane mogły uzyskać stosowne informacje.
 
1.3   Przedstawienie usług adresowanych zarówno do osób rejestrujących się w Urzędzie w okresie wypowiedzenia, jako poszukujące pracy jak i dla osób bezrobotnych.
Podczas spotkań oraz dyżurów pracownicy Urzędu udzielali osobom zainteresowanym informacji z zakresu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prawach i obowiązkach bezrobotnego, aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, sytuacji na rynku pracy, rodzajach propozycji zatrudnienia zgłaszanych do tut. Urzędu oraz roli własnej aktywności w poszukiwaniu pracy.
W ZNTK w Łapach Lider Klubu Pracy zorganizował warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, w których uczestniczyło sześć osób przewidzianych do zwolnienia. Pracownicy Filii zorganizowali również giełdę pracy, podczas której przedstawiciel firmy „Fabryka Okien i Drzwi PCV” z siedzibą w Starym Laskowcu, powiat zambrowski przedstawił oferty pracy. W giełdzie udział wzięło 14 osób.   
                                        
Priorytet VII. Doskonalenie usług Urzędu.
Cel 1. Zwiększenie efektywności i jakości świadczonych usług.
Działania:
1.1   Wzrost kwalifikacji pracowników Urzędu:
a.     szkolenia
W 2009r. Dyrekcja oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku uczestniczyli m.in. w szkoleniach:
­    „Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”,
­    „Indywidualny Plan Działania – narzędzia pracy doradcy zawodowego i pośrednika pracy”,
­    „Dobre przykłady wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego na działania służące aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych”,
­    „Outplacement – szanse i zagrożenia. Narzędzie oddziaływania na rynek pracy”,
­    „Techniki negocjacji i radzenia sobie z psychomanipulacją klientów”,
­    „Pomoc publiczna udzielana przez powiatowe urzędy pracy w świetle nowych przepisów”,
­    „Doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych”,
­    „Klasyfikacja zawodów i specjalności – prawidłowe identyfikowanie zawodów i badanie dokumentów”, „Działania służące aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych – dobre przykłady wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz innych źródeł finansowania”,
­    „Dokumentacja projektowa w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”,
­    „Zasiłki i inne świadczenia z tytułu bezrobocia w świetle ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz znowelizowanych przepisów wykonawczych”,
­    „Pomoc państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, jako część pakietu antykryzysowego – działań na rzecz ochrony rynku pracy oraz pomocy finansowej bezrobotnym”,
­    „Romowie – przyszłość bez uprzedzeń”,
­    „Warsztaty z zakresu psychologii międzykulturowej dla osób spotykających się w swojej codziennej pracy z cudzoziemcami, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą”.
W 94 szkoleniach uczestniczyło ogółem 150 pracowników tut. Urzędu.
 
b.     Studia I i II stopnia.
W 2009r. studia magisterskie z zakresu prawa administracyjnego na Uniwersytecie w
Białymstoku ukończyła 1 osoba.
3 osoby kontynuują studia uzupełniające (magisterskie) oraz 1 licencjackie z zakresu prawa administracyjnego
 
c.      Studia podyplomowe.
W 2009r. studia podyplomowe z zakresu prawa zamówień publicznych ukończył 1 pracownik.
Podkreślić należy, iż w 2009r. 1 pracownik rozpoczął studia doktoranckie z zakresu prawa administracyjnego.
1.2   Wspieranie i rozpowszechnianie usług Urzędu poprzez poszerzenie form komunikacji:
a.     wizyty w zakładach pracy / promocja usług Urzędu
Celem promocji jest kreowanie wizerunku Urzędu, jako partnera wiarygodnego i aktywnego oraz zdobycie zaufania i pozyskanie nowych pracodawców, utrzymanie kontaktów z pracodawcami już współpracującymi. Działania marketingowe realizowane były głównie poprzez wizyty aktywnych pośredników w zakładach pracy. W 2009 roku aktywni pośrednicy złożyli 716 wizyt i pozyskali do współpracy 129 nowych pracodawców. Podczas rozmów z pracodawcami przekazywane były informacje na temat realizowanych przez Urząd programów rynku pracy, zasad przygotowania tworzonych lub istniejących miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przekazano także ulotki o usługach świadczonych przez PUP. Pozyskano informacje o planach i zamierzeniach pracodawców.
b.     targi pracy
W 2009r. ze względu na trudną sytuację na rynku pracy nie organizowano targów pracy.
c.      giełdy pracy
W 2009r. zorganizowano 20 giełd pracy, w których uczestniczyło 550 osób. Pracodawcy poszukiwali tą drogą kandydatów m.in. na stanowiska: doradcy handlowego, pracownika ochrony, kasjera – sprzedawcy, magazyniera, informatyka, spawacza, dozorcy, doradcy handlowego.
d.     elektroniczne formy przekazu informacji
Kompleksowa informacja na temat realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy
w Białymstoku programów rynku pracy oraz projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dostępna jest na stronie internetowej Urzędu (www.pup.bialystok.pl) oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (pup.bialystok.sisco.info). O bieżącą aktualizację zamieszczanych tam danych dba zespół pracowników odpowiedzialnych za udostępniane tam informacje.
Ponadto zgodnie z Ustawą z dnia 17.02.2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Prezesa Ministrów z dnia 29.09.2005r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczenia dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz. U. Nr 200, poz. 1651) tut. Urząd uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP) wraz z Elektroniczną Skrzynką Podawczą (ESP) - "Dostępny publicznie środek komunikacji elektronicznej służący do przekazywania informacji w formie elektronicznej do podmiotu publicznego przy wykorzystaniu powszechnie dostępnej sieci teleinformatycznej".
 
 
 
 
1.3   Monitorowanie rynku pracy.
Kreowanie prawidłowej polityki zatrudnienia uwarunkowane jest posiadaniem kompleksowej wiedzy o sytuacji na rynku pracy, w szczególności o zasobach siły roboczej , podaży i popytu na pracę.
a.     monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych
Celem opracowania było zapewnienie bieżącej koordynacji szkolenia osób bezrobotnych oraz kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy. Wiedza o zawodach deficytowych i nadwyżkowych umożliwiła również wyselekcjonowanie grup osób bezrobotnych, którym ze względu na nieatrakcyjne wykształcenie i brak dodatkowych kwalifikacji niezbędna była szczególna pomoc w osiągnięciu poziomu dostosowania zawodowego do potrzeb rynku pracy.
b.     sprawozdawczość dotycząca rynku pracy
Sporządzano sprawozdania o rynku pracy (MPiPS–01) wraz z następującymi załącznikami:
-         Załącznik Nr 1 „Bezrobotni według czasu pozostawania bez pracy, wieku, poziomu wykształcenia i stażu pracy”
-         Załącznik Nr 2 „Bezrobotni według rodzaju działalności ostatniego miejsca pracy oraz oferty pracy”
-         Załącznik Nr 3 „Bezrobotni oraz oferty pracy według zawodów i specjalności”
-         Załącznik Nr 4 „Poradnictwo zawodowe, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, szkolenie bezrobotnych i poszukujących pracy, staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy”,
-         Załącznik Nr 5 „Bezrobotni zamieszkali na wsi według czasu pozostawania bez pracy, wieku, poziomu wykształcenia i stażu pracy”,
-         Załącznik Nr 6 „Aktywne programy rynku pracy”,
-         Załącznik Nr 7 „Bezrobotni według gmin”,
oraz Sprawozdania o osobach niepełnosprawnych bezrobotnych i poszukujących pracy nie pozostających w zatrudnieniu (MPiPS-07).
Na podstawie w/w sprawozdawczości gromadzono w formie tabelarycznej informacje o poziomie i strukturze bezrobocia oraz tworzono zestawienia zawierające podstawowe dane dotyczące bezrobocia w gminach objętych działaniem tut. Urzędu. 
Na koniec każdego kwartału 2009r. sporządzana była „Informacja o sytuacji na rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku”, która miała na celu przedstawienie struktury lokalnego bezrobocia i form jego przeciwdziałania stosowanych przez tut. Urząd. Przekazywana była ona dla Prezydenta Białegostoku, Starosty Białostockiego
i do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Ponadto udostępniana była uczniom
i studentom.
Na koniec roku sporządzono „Sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w 2009r.”, które szczegółowo charakteryzuje działalność tut. Urzędu tzn. programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, działalność decyzyjną i odwoławczą, organizacyjne i techniczne zabezpieczenie realizacji zadań urzędu, współpracę z jednostkami krajowymi i zagranicznymi, gospodarowanie Funduszem Pracy oraz wykonanie budżetu. Sprawozdanie w dniu 24 marca zostało pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Radę Zatrudnienia. Zostanie również przedłożone Radzie Powiatu Białostockiego zgodnie z przewidzianymi terminami posiedzeń Rady w 2010r.
Ponadto z Urzędu Statystycznego w Białymstoku pozyskiwane są informacje o podmiotach gospodarczych (liczba i struktura) funkcjonujących na terenie działania PUP. Natomiast szczegółowe informacje odnośnie rodzaju prowadzonej działalności, perspektyw rozwoju firm oraz planowanych zmian w zakresie zatrudnienia pozyskali aktywni pośrednicy podczas wizyt w zakładach pracy. Wiedzę o podmiotach gospodarczych uzupełniano również w oparciu o informacje prasowe.
 
Podpisał: Sławomir Gołaszewski
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
 
   
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski-Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 22-04-2010

Data udostępnienia w BIP: 05-05-2010 10:43

Data modyfikacji informacji: 05-05-2010 10:43