URP NR XXIX/292/09

UCHWAŁA Nr XXIX /292/09
RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 26 marca 2009 roku
 
 
w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokości oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Białostocki
 
 
                Na podstawie art. 30 ust. 6 i art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218, Nr 220, poz. 1600, Dz. U. z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103, Nr 176, poz. 1238, Nr 191, poz. 1369, Nr 247, poz. 1821, Dz. U. z 2008r. Nr 145, poz. 917, Dz. U. z 2009r. Nr 1, poz. 1) w związku z art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806; Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, Dz. U. z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Dz. U. z 2007 r. Nr 173, poz. 1218, Dz. U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223, poz. 1458), po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi wychowawców i pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo- wychowawczych prowadzonych przez Powiat Białostocki, uchwala się co następuje:
 
§ 1. Ustala się obowiązujący od dnia 1 stycznia 2009 roku Regulamin określający wysokości oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Białostocki, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
 
§ 2. Traci moc Uchwała Nr XVI/162/08 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 27 marca 2008r. w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania wychowawców i innych  pracowników pedagogicznych zatrudnionym w placówkach opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Białostocki (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego Nr 96, poz. 947).
 
§ 3. Traci moc Uchwała Nr XIVI/100/03 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 20 listopada 2003r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród dla wychowawców i innych pracowników pedagogicznych oraz dyrektorów placówek opiekuńczo – wychowawczych, których organem prowadzącym jest Powiat Białostocki (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego Nr 119, poz. 2211).
 
§ 4. Wykonanie Uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Białostockiego.
 
§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady
Sławomir Gołaszewski
 
 
 
 
Załącznik
do Uchwały Nr XXIX /292/ 09
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 26 marca 2009 roku
 
 
R E G U L A M I N
 
określający wysokości oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia dla wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Białostocki
 
DZIAŁ I
PRZEPISY WSTĘPNE
 
§ 1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)      placówce – należy przez to rozumieć placówkę opiekuńczo – wychowawczą funkcjonującą zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008r. Nr 115, poz. 728 ze zmianami), dla której organem prowadzącym jest Powiat Białostocki,
2)      pracownikach - należy przez to rozumieć wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach o których mowa w pkt. 1 zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zmianami ), zwaną dalej „Kartą Nauczyciela”,
3)      tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin – należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust 3 Karty Nauczyciela.
 
§ 2. Regulamin określa:
1) wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków:
a) za wysługę lat,
b) motywacyjnego,
c) za warunki pracy,
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
3) wysokość i zasady przyznawania nagród za osiągnięcia opiekuńczo - wychowawcze dla pracowników,
 
DZIAŁ II
DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT
 
§ 3. Stawkę oraz zasady nabywania uprawnień do dodatku za wysługę lat określa się zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 ze zmianami), zwanego dalej „rozporządzeniem”.
§ 4. 1. Z zastrzeżeniem zasad wynikających z art. 33 Karty Nauczyciela, pracownik nabywa prawo do dodatku za wysługę lat według wyższej stawki, z upływem każdego kolejnego roku pracy.
2. Nabycie prawa do dodatku za wysługę lat, lub nabycie prawa do dodatku za wysługę lat według wyższej stawki, przysługuje:
1) jeżeli nabycie prawa do dodatku lub jego wyższej stawki nastąpiło w ciągu miesiąca – począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku,
2) jeżeli nabycie prawa do dodatku lub jego wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca – z tym dniem.
3. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
4. Fakt nabycia prawa do dodatku za wysługę lat oraz jego wysokość potwierdza pracownikowi – dyrektor placówki.
 
DZIAŁ III
DODATEK MOTYWACYJNY
            
§ 5. Dodatek motywacyjny przyznaje się pracownikowi stosownie do stopnia spełnienia kryteriów, o których mowa w § 6, z zastrzeżeniem § 7, na czas określony nie krótszy niż 4 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
§ 6. Warunkiem przyznania pracownikowi dodatku motywacyjnego jest:
1) uzyskanie szczególnych osiągnięć w zakresie realizacji zadań opiekuńczo - wychowawczych, a w szczególności podejmowanie działań mających na celu:
a) wyrównywanie deficytów rozwojowych wychowanków,
b) wspieranie rozwoju wychowanka z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb poprzez umożliwienie odpowiedniego kształcenia, rozwoju zainteresowań i indywidualizowanie oddziaływań wychowawczych oraz pobudzanie inicjatywy wychowanków,
c) utrzymanie więzi wychowanka z rodziną i umożliwienie jego powrotu do rodziny, znalezienie rodziny przysposabiającej lub umieszczenie w rodzinnej opiece zastępczej,
d) pełnienie funkcji opiekuna usamodzielnianego wychowanka placówki,
e) organizowanie i aktywne prowadzenie zajęć opiekuńczo - wychowawczych,
f) prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii społecznej;
2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:
a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
b) podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
c) wzbogacenie własnego warsztatu pracy,
d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń,
e) prawidłowe i systematyczne prowadzenie wymaganej dokumentacji placówki,
f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z powierzonych obowiązków i poleceń służbowych,
g) przestrzeganie obowiązującego porządku pracy, w szczególności czasu zajęć opiekuńczo - wychowawczych,
3) podejmowanie nowatorskich rozwiązań pedagogicznych i organizacyjnych w programie rozwoju placówki lub programie naprawczym,
4) podejmowanie innych działań mających na celu w szczególności:
a) organizowanie imprez i uroczystości w placówce,
b) organizowanie kół zainteresowań i rozwoju indywidualnych zdolności dzieci,
c) współpraca ze środowiskiem lokalnym i działania podejmowane na rzecz tego środowiska,
d) aktywny udział w realizowaniu innych zadań określonych w regulaminie placówki.
§ 7. 1. Dodatku motywacyjnego nie przyznaje się pracownikom, którzy otrzymali kary przewidziane przepisami Karty Nauczyciela i Kodeksu Pracy – przez okres obowiązywania kary.
2. Wysokość dodatku motywacyjnego może być zmieniona za wypowiedzeniem w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających zwiększenie lub zmniejszenie.
3. Decyzje o przyznaniu dodatku motywacyjnego lub jego zmiana za wypowiedzeniem pracownikom przekazuje się w formie pisemnej.
§ 8. 1. W ramach środków planowanych w budżetach placówek, ustala się odpis na dodatki motywacyjne, w wysokości od 3% do 10% kwoty przeznaczonej na wynagrodzenia zasadnicze pracowników.
2. Wysokość dodatku motywacyjnego dla pracowników ustala dyrektor placówki.
3. Kwota dodatku motywacyjnego nie może być mniejsza niż 3 % i nie może przekroczyć       20 % wynagrodzenia zasadniczego pracownika, ustalonego zgodnie z rozporządzeniem.
 
DZIAŁ IV
DODATEK ZA WARUNKI PRACY
 
§ 9. Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje pracownikowi, który wykonuje pracę w warunkach określonych szczegółowo w rozporządzeniu.
 
§ 10. Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje w wysokości 270zł miesięcznie.
§ 11. 1. Dodatek za warunki pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.
2. Dodatek za warunki pracy nie przysługuje za okresy, w których pracownik faktycznie nie wykonywał pracy, z którą dodatek jest związany.
§ 12. Prawo do dodatku za warunki pracy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownikowi powierzono wykonywanie obowiązków, z którymi dodatek jest związany, a jeżeli powierzenie obowiązków nastąpiło z pierwszym dniem miesiąca – dodatek za trudne warunki pracy przysługuje od tego dnia.
 
 
DZIAŁ V
WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE
ORAZ GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW
 
§ 13. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw ustala się dzieląc jego stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć opiekuńczo - wychowawczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych. 
 
§ 14. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin pracowników, o której mowa w § 13 uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
 
§ 15. Wynagrodzenie za godziny, o których mowa w § 13 przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane.
 
§ 16. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.
 
DZIAŁ VI
NAGRODY ZA OSIĄGNIĘCIA OPIEKUŃCZO -WYCHOWAWCZE
 
§ 17. 1. Odpis na specjalny fundusz nagród za osiągnięcia opiekuńczo - wychowawcze stanowi od 1 % do 4% planowanych rocznych środków na wynagrodzenia osobowe pracowników.
2. Wysokość specjalnego funduszu nagród zatwierdza Zarząd Powiatu Białostockiego w planach finansowych placówek na dany rok budżetowy.
3. Fundusz, o którym mowa w ust. 1, dzieli się następująco:
1) 0,8 funduszu przeznacza się na nagrody dyrektorów placówek,
2) 0,2 funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego.
 
§ 18.1. Nagrody, o których mowa w § 17 są przyznawane pracownikom w terminie do dnia 21 listopada każdego roku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.
 
2. Wysokość „Nagrody Starosty Białostockiego” ustala corocznie Zarząd Powiatu Białostockiego. Wysokość „Nagrody Dyrektora” ustalają dyrektorzy placówek.
 
§ 19. Nagrody za osiągnięcia opiekuńczo - wychowawcze pracownikom przyznaje się w szczególności za:
1)     w zakresie pracy opiekuńczo – wychowawczej:
a)   aktywną realizację indywidualnych planów pracy z dzieckiem,
b)   pobudzanie inicjatywy wychowanków,
c)    aktywne wspieranie rozwoju dziecka z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb,
d)   inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu powrót dziecka do rodziny oraz utrzymywanie przez dziecko kontaktów z rodziną,
e)   tworzenie atmosfery rodzinnej w placówce,
f)    innowacyjne działania wychowawcze i opiekuńcze,
g)   aktywna realizacja zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa wychowankom przebywającym w placówce,
h)   aktywny współudział przy realizacji programu usamodzielnienia wychowanka placówki,
2)     w zakresie innej działalności:
a)   udział w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego,
b)   aktywne doskonalenie własnego warsztatu pracy,
c)    aktywną pomoc w adaptacji zawodowej pracowników podejmujących pracę w placówce
 
§ 20. Nagroda nie może być przyznana pracownikowi, który w okresie ostatniego roku został ukarany karą porządkową upomnienia lub nagany.
 
§ 21. 1.„Nagrody Starosty Białostockiego” może być przyznana na wniosek Dyrektora placówki.
2. Wnioski o których mowa w ust. 1 zaopiniowane przez Zespół Do Spraw Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka i zakładowe struktury związków zawodowych, składa się do Zarządu Powiatu Białostockiego w terminie do 30 października.
 
§ 22. 1. „Nagrody Dyrektora” pracownikom placówki może być przyznana na wniosek:
1)     Zespołu do Spraw Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka
2)     Dyrektora Placówki
3)     Związków Zawodowych działających na terenie placówki
2. Wniosek podlega zaopiniowaniu przez Zespół do Spraw Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka, gdy został zgłoszony przez Dyrektora lub Związki Zawodowe.
 
§ 23. Wzór wniosku, o którym mowa w § 21 i 22 określa załącznik do niniejszej Regulaminu.
 
§ 24. Zarząd Powiatu Białostockiego przyznaje „Nagrody Starosty Białostockiego” oraz Dyrektor Placówki przyznaje „Nagrody Dyrektora” dla pracowników pedagogicznych uwzględniając kryteria określone w § 19.
 
§ 25. Pracownik, któremu została przyznana nagroda otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.
 
 
DZIAŁ VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 
§ 26. Regulamin uzgodniono z Zarządem Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku i Międzyzakładową Komisją Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Białymstoku.
 
 
Podpisał:
Przewodniczący Rady
Sławomir Gołaszewski
 
 
 
Załącznik do Regulaminu określającego
wysokości oraz szczegółowe warunki
przyznawania dodatku motywacyjnego,
za warunki pracy oraz niektórych innych
składników wynagradzania dla wychowawców
i innych pracowników pedagogicznych
zatrudnionych w placówkach opiekuńczo –
wychowawczych prowadzonych przez
Powiat Białostocki,
 
- W Z Ó R -
WNIOSEK
o przyznanie „Nagrody Starosty Białostockiego”/Dyrektora
Zgłaszam wniosek o przyznanie „Nagrody Starosty Białostockiego”/Dyrektora
Pani/Panu ........................................................................................................................
Zatrudnionej/emu na stanowisku ...................................................................................
w …….............................................................................................................................
( nazwa placówki)
 
Dane osobowe:
1.     Data urodzenia ....................................................................................................
2.     Wykształcenie ......................................................................................................
3.     Stopień awansu zawodowego ..............................................................................
4.     Staż pracy ...........................................................................................................
5.     Ocena pracy, data ustalenia ..................................................................................
6.     Nagrody wyróżnienia ............................................................................................
UZASADNIENIE ...............................................................................................................                                       .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(akceptacja zespołu ds. okresowej oceny sytuacji
 (pieczęć i podpis wnioskodawcy)
dziecka i organizacji związkowej)
 
......................................................
            (miejscowość, data)
Podpisał:
Przewodniczący Rady
Sławomir Gołaszewski
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Sławomir Gołaszewski

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 26-03-2009

Data udostępnienia w BIP: 31-03-2009 09:14

Data modyfikacji informacji: 31-03-2009 09:14