URP 288/09
UCHWAŁA Nr XXVIII/288/09
RADY POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 26 lutego 2009 roku
w sprawie Stanowiska – wystąpienia Rady Powiatu Białostockiego
Na podstawie art. 13 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego przyjętego uchwałą Nr XII/100/07 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 25 października 2007 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 245, poz. 2518, z 2007 r.) – Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:
§ 1
Wystosować stanowisko – wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie udzielenia pomocy w rozwiązaniu trudności ekonomicznych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego S.A. w Łapach.
§ 2
Stanowisko – wystąpienie Rady Powiatu Białostockiego stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Podpisał: Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
Załącznik do Uchwały Nr XXVIII/288/09
Rady Powiatu Białostockiego
z dnia 26 lutego 2009 roku
Rada Powiatu Białostockiego zwraca się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie sytuacji związanej z brakiem przetargów i zamówień skierowanych do Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach ze strony PKP CARGO SA na naprawę taboru kolejowego.
Sprawa ta jest niezwykle istotna dla mieszkańców naszego powiatu, a szczególnie dla liczącego blisko 25 tys. mieszkańców miasta Łapy. W mieście tym przed rokiem została zlikwidowana „Cukrownia Łapy” zatrudniająca około 500 osób, co bardzo niekorzystnie wpłynęło na sytuację jego mieszkańców i ludności okolicznych wsi.
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach są obecnie największym w powiecie i jednym z największych w regionie zakładem dającym zatrudnienie 750 pracownikom. Jest to zakład nowoczesny, specjalizujący się w naprawie taboru kolejowego, systematycznie zasilany nowymi inwestycjami, technologiami, posiadający wysoko kwalifikowaną kadrę zarządzającą, techniczną oraz wykonawczą. Brak możliwości wystartowania w przetargach i co za tym idzie brak zamówień na produkcję ZNTK spowodowało konieczność udzielenia załodze urlopów wypoczynkowych i bezpłatnych. Przedłużanie takiej sytuacji może doprowadzić do bankructwa zakładu i tragicznie wpłynąć na sytuację zatrudnionych tam ludzi i naszej społeczności lokalnej, bo jak tu się mówi potocznie „Łapy to ZNTK a ZNTK to Łapy”. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego najstarszy zakład w mieście, czeka na możliwość udziału w przetargach. Jest w stanie wykonać szybko, tanio i solidnie każde zamówienie Spółki CARGO, w tym naprawy główne, modernizacje, przebudowy jak i budowy całkowicie nowych wagonów. Tymczasem od PKP CARGO brak jest informacji tak odnośnie przetargów jak i poziomu możliwych zamówień.
Sytuacja ta dotyczy ZNTK w Łapach i także innych zakładów naprawczych taboru kolejowego w kraju. Takie postępowanie PKP CARGO SA może doprowadzić do upadku całego zaplecza remontowego kolei, którego odbudowa będzie trwała latami.
W obliczu postępującego kryzysu, prosimy o pomoc Pana Premiera w wyjaśnieniu tej sprawy, gdyż ewentualny upadek zakładu spowoduje katastrofalną sytuację w mieście Łapy, a także znaczne pogorszenie na rynku pracy w powiecie białostockim.
Wyrażamy przekonanie, że przedstawiona w naszym stanowisku trudna sytuacja w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, skłoni do podjęcia interwencji Pana Premiera w tej sprawie, za co z góry uprzejmie dziękujemy.
Podpisał: Pan Sławomir Gołaszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego
Metryka strony