UZP Nr 290/2020

UCHWAŁA NR 290/2020
ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 7 stycznia 2020 r.

w sprawie zasad dofinansowania zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osobom niepełnosprawnym zamieszkałym na terenie Powiatu Białostockiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. w związku z ograniczonymi środkami na realizację tych zadań


Na podstawie art. 32 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 511 z późn. zm.) w związku z  art. 35 a ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.), § 2  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 926 z późn, zm.) oraz § 5 ust. 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 230, poz. 1694 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. W związku z Uchwałą Nr XX/169/2019 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku, ustala się „Zasady dofinansowania zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osobom niepełnosprawnym zamieszkałym na terenie Powiatu Białostockiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. w związku z ograniczonymi środkami na realizację tych zadań” stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Podpisali:
Jan Bolesław Perkowski – Starosta
Roman Czepe - Wicestarosta
Zdzisław Łukaszewicz – Członek Zarządu
Jan Gradkowski – Członek Zarządu
Sebastian Ptaszyński – Członek Zarządu



Załącznik do Uchwały Nr 290/2020
Zarządu Powiatu Białostockiego  
z dnia 7 stycznia 2020 r.




Zasady dofinansowania zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osobom niepełnosprawnym zamieszkałym na terenie Powiatu Białostockiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. w związku z ograniczonymi środkami Funduszu na realizację tych zadań


I. Postanowienia ogólne.
§ 1. 1. Ustala się zasady dofinansowania zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osobom niepełnosprawnym zamieszkałym na terenie Powiatu Białostockiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020 r. w związku z ograniczonymi środkami Funduszu na realizację tych zadań.

2. Zasady stosuje się do wniosków o dofinansowanie złożonych przez osoby niepełnosprawne od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. oraz wniosków zlożonych przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do dnia 30 listopada 2019 r. na zadania zaplanowane do realizacji w 2020 r.

3. Wnioski o dofinansowanie zadań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określone są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku wraz z niezbędnymi dokumentami. W zaświadczeniach lekarskich (wzór określony przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku) w przypadku wniosków o likwidację barier architektonicznych/zmiany samodzielnego lokalu mieszkalnego, technicznych
i w komunikowaniu się oraz o dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego nie jest obowiązkowe wypełnienie przez lekarza uzasadnienia konieczności zakupu wskazanego sprzętu lub urządzenia i przewidywanych skutków zmniejszenia niepełnosprawności. Możliwe jest przyjęcie zaświadczenia lekarskiego innego niż określony wzór, w przypadku spełnienia niezbędnych wymogów do rozpatrzenia wniosku.

4. W przypadku ponownego ubiegania się w 2020 r. przez osobę niepełnosprawną o przyznanie dofinansowania na zadania o których mowa w ust. 3 oraz turnusu rehabilitacyjnego  (m.in. z uwagi na wcześniejszą odmowę z powodu braku środków)  możliwe jest uwzględnienie zaświadczenia lekarskiego z poprzedniego wniosku pod warunkiem iż stan zdrowia nie uległ zmianie, co należy potwierdzić oświadczeniem.

§ 2. Ilekroć w Zasadach jest mowa o:

1)Centrum – oznacza to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku,

2)Funduszu – oznacza to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

3)Osobie niepełnosprawnej – oznacza to osobę posiadającą orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia,

4)Ustawie – oznacza to ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 z późn. zm.),

5)Rozporządzeniu – oznacza to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 926 z późn. zm.),

6)Rozporządzeniu w sprawie turnusów rehabilitacyjnych – oznacza to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 230, poz. 1694 z późn. zm.).

II. Zasady dofinansowania uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym osób niepełnosprawnych

§ 3. 1. W związku ze znacznym niedoborem środków PFRON na dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych, o których mowa w art. 10c, art. 10d, art. 10e, art. 10f ust. 1 pkt 2 i ust. 3 Ustawy oraz Rozporządzeniu w sprawie turnusów rehabilitacyjnych w stosunku do zgłoszonych potrzeb w tym zakresie przyjmuje się zasadę, iż wysokość dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych obniża się o 20% kwot określonych w § 6 ust. 1  Rozporządzenia w sprawie turnusów rehabilitacyjnych, z tym że w pierwszej kolejności rozpatruje się wnioski następujących osób niepełnosprawnych:

1)w wieku do 16 lat lub w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące, bez względu na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym w roku poprzednim,

2)osób dorosłych niewymienionych w punkcie 1, które nie korzystały z dofinansowania w latach 2018 – 2019,

3)posiadają orzeczenie o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

4)nie przebywają (nie są umieszczone) w instytucjach zapewniających całodobową opiekę, świadczących usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające.

§ 4. W 2020 r. nie jest możliwe przyznanie podwyższonego dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych lub dofinansowanie pobytu ich opiekunów zgodnie z § 6 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie turnusów rehabilitacyjnych.

III. Zasady dofinansowania sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych

§ 5. 1. Maksymalną kwotę środków na dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych na podstawie wniosków złożonych do 30 listopada 2019 r. ustala się do 60% ogólnego kosztu wszystkich zakwalifikowanych merytorycznie zadań.

2. W terminie 14 dni od podjęcia niniejszej uchwały, Centrum poinformuje wszystkie podmioty, które złożyły wnioski o  dofinansowanie organizacji sportu, kultury i rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych o wysokości dofinansowania.

§ 6. 1. Procent dofinansowania określony w § 5 ust. 1 dotyczy również faktycznie poniesionych kosztów przy realizacji poszczególnego zadania.

2. Podstawą dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez Starostę Powiatu Białostockiego z podmiotami, które złożyły wnioski zgodnie z zasadami określonymi w § 14 ust 2 Rozporządzenia.

IV. Zasady dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny osób niepełnosprawnych

§ 7. 1. W ramach dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego możliwe jest:

1)dofinansowanie do zakupu sprzętu dostosowanego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, niezbędnego do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych w warunkach domowych w celu osiągnięcia przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie największego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej, z wyłączeniem sprzętu, który może być wykorzystywany jako środek lokomocji; wymagane jest potwierdzenie zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza specjalisty lub zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;

2)dofinansowanie do zakupu programów komputerowych (w przypadku udokumentowania posiadania niezbędnego sprzętu elektronicznego spełniającego wymagania techniczne do jego użytkowania)  lub programów wraz z niezbędnym sprzętem elektronicznym (z wyłączeniem sprzętu komputerowego tj. komputera stacjonarnego i laptopa dla dzieci realizującym obowiązek szkolny) niezbędnych w rehabilitacji i terapii funkcji poznawczych i percepcyjno – motorycznych wspomagających rozwój - wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych.

2. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie do zakupu programów komputerowych i sprzętu określonego w § 7 ust. 1 pkt 2 należy dostarczyć zaświadczenie od psychologa lub logopedy uzasadniające konieczność zastosowania określonego programu do rehabilitacji w warunkach domowych, jeżeli takiego uzasadnienia nie zawiera zaświadczenie lekarskie wymagane jako załącznik do wniosku.

3.  Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 1, osobom niepełnosprawnym spełniającym kryteria określone w  Rozporządzeniu może wynieść do 80% maksymalnej wartości sprzętu, w szczególności na sprzęt wymieniony w poniższym wykazie:

L.p.Nazwa sprzętu rehabilitacyjnego    Maksymalna wartość sprzętu

1.rower rehabilitacyjny stacjonarny    2 000,00 zł

2.bieżnia elektryczna    2 250,00 zł

3.rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych    2 250,00 zł

4.trenażer eliptyczny    2 250,00 zł

5.atlas do ćwiczeń    2 250,00 zł

6.stepper       800,00 zł

7.tablica do ćwiczeń manualnych dłoni    1 000,00 zł

8.ugul wraz z osprzętem    2 250,00 zł

9.przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne (PUR) wraz z osprzętem    2 250,00 zł

10.materac rehabilitacyjny do ćwiczeń       300,00 zł

11.ławeczka rehabilitacyjna        800,00 zł

12.zestaw rehabilitacyjny do ćwiczeń składający się w szczególności z:

a)maty rehabilitacyjnej

b)kostki manipulacyjnej

c)wałka i półwałka rehabilitacyjnego

d)worka rehabilitacyjnego

e)pufy rehabilitacyjnej

f)gruszki rehabilitacyjnej

g)drabinki rehabilitacyjnej

h)taśmy rehabilitacyjnej

i)drążka do ćwiczeń

j)klina rehabilitacyjnego

k)piłki rehabilitacyjnej

l)siatki rehabilitacyjnej

m)dysku, kamieni sensorycznych    2 250,00 zł

4. Dofinansowanie do programów wraz z niezbędnym sprzętem elektronicznym, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 może wynieść do 80% wartości zakupu o przyjętej  maksymalnej wartości  2 250 zł.

§ 8. 1. Wnioski o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny rozpatrywane są wg kolejności ich złożenia w ramach posiadanych środków na realizację powyższego zadania, z tym że wysokość przyznanego jednej osobie niepełnosprawnej dofinansowania na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1 800 zł.

2. Podstawą dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez Starostę Powiatu Białostockiego z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym, pełnomocnikiem zgodnie z zasadami określonymi w § 14 ust 2 Rozporządzenia.

V. Zasady dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osób niepełnosprawnych

§ 9. Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o:
1)przedmiotach ortopedycznych i środkach pomocniczych – dotyczy to przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych przyznawanych na podstawie odrębnych przepisów, określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie   (Dz. U. z 2019 r. poz. 1267 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem Ministra Zdrowia

2)limicie ceny – limity określone rozporządzeniem Ministra Zdrowia, o którym mowa w pkt 1.

§ 10. 1. W związku z ograniczonymi środkami na dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, osoby niepełnosprawne spełniające kryteria określone w  Rozporządzeniu, które złożyły do Centrum wniosek o dofinansowanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych zakupionych  w 2020 r. i w 2019 r., zgodnie z wymogami określonymi w tym Rozporządzeniu mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% limitu ceny określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, o którym mowa w  § 9 pkt 1  z zastrzeżeniem ust. 2 - nie więcej niż wydatek poniesiony przez osobę niepełnosprawną lub wydatek, do którego osoba niepełnosprawna jest zobowiązana.

2.Przyznanie dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osobom niepełnosprawnym w wieku do 18 lat jest możliwe w maksymalnej wysokości przewidzianej w Rozporządzeniu.

3.Wnioski o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze rozpatrywane są wg kolejności ich złożenia w ramach środków określonych na realizację tego zadania w 2020 r.

VI. Zasady dofinansowania likwidacji barier architektonicznych/zmiany samodzielnego  lokalu mieszkalnego, w komunikowaniu się i technicznych osobom niepełnosprawnym

§ 11. Ilekroć mowa jest o:

1)barierach architektonicznych – oznacza to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

2)barierach w komunikowaniu się – oznacza to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji,

3)barierach technicznych – oznacza to bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności dnia codziennego adekwatnie do wieku i możliwości wynikających z niepełnosprawności. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.

§ 12. 1. O dofinansowanie likwidacji barier ze środków Funduszu mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne jeżeli ta likwidacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

2. W pierwszej kolejności załatwiane są wnioski dotyczące dzieci oraz osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej.

3. Wnioski o dofinansowanie likwidacji barier rozpatrywane są wg kolejności ich złożenia w ramach posiadanych środków na realizację niniejszego zadania w 2020 r. z uwzględnieniem ust. 2.

§ 13. 1. Wydatki na dofinansowanie likwidacji barier powinny być dokonane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z poniesionych nakładów.

2.Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych/zmiany samodzielnego lokalu mieszkalnego, w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu ostatnich trzech lat od daty złożenia wniosku uzyskały (tj. podpisały umowę ) odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu i w 2017 r. ze środków budżetu Powiatu Białostockiego (w przypadku likwidacji barier architektonicznych) oraz osobom, które w ciągu trzech lat od daty złożenia wniosku były stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie osoby niepełnosprawnej.

3. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów likwidacji barier poniesionych przed zawarciem umowy, o  której mowa w ust. 4.

4. Podstawą dofinansowania likwidacji barier ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez Starostę Powiatu Białostockiego z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym, pełnomocnikiem zgodnie z zasadami określonymi w § 14 ust. 2 Rozporządzenia.

5. Okres realizacji umowy, o której mowa w ust. 4 nie może przekroczyć roku kalendarzowego, w którym przewidziano środki na powyższe dofinansowanie w ramach środków określonych uchwałą Rady Powiatu Białostockiego w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Funduszu w 2020 r.

VI. A. Zasady dofinansowania likwidacji barier architektonicznych/zmiana samodzielnego lokalu mieszkalnego, zwane dalej zasadami likwidacji barier architektonicznych

§ 14. 1. O dofinansowanie likwidacji barier mogą ubiegać się:

- osoby niepełnosprawne, jeżeli ta likwidacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem,

- osoby niepełnosprawne, które mają znaczne trudności w poruszaniu się (tj. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich lub oprotezowane w zakresie kończyny dolnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności z powodu dysfunkcji narządu ruchu lub wzroku lub innych schorzeń powodujących znaczne ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się), jeżeli:

- są właścicielami nieruchomości, użytkownikami wieczystymi nieruchomości lub najemcami lokalu (co należy potwierdzić odpowiednim dokumentem) i posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują,

- osiągają przeciętny miesięczny  dochód  w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.  o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 z późn. zm.), podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym  obliczony za kwartał poprzedzającym  miesiąc w którym złożono wniosek, nie przekraczający kwoty: 25% przeciętnego wynagrodzenia (określonego w art. 2 pkt 4 Ustawy) na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym oraz 32,5% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Osiągnięty dochód powinien być poświadczony stosownymi dokumentami oraz oświadczeniem wg wzoru określonego przez Centrum,

- jest to uzasadnione indywidualnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności i zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza specjalisty lub zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z zastrzeżeniem ust. 3.

2. W pierwszej kolejności załatwiane są wnioski o dofinansowanie likwidacji barier dotyczące dzieci oraz osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej.

3. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku Dyrektor Centrum może wystąpić do osoby niepełnosprawnej o jego uzupełnienie lub złożenie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień w celu potwierdzenia konieczności dofinansowania likwidacji określonej bariery w zależności od zakresu wnioskowanego przedsięwzięcia.

4. Wnioski o dofinansowanie likwidacji barier rozpatrywane są wg kolejności ich złożenia w ramach posiadanych środków na realizację powyższego zadania w 2020 r. z uwzględnieniem ust. 2.

§ 15. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych może wynosić do 80% kosztów przedsięwzięcia, z tym że maksymalna wartość przedsięwzięcia nie może przekroczyć kwoty 15.000 zł. W kosztach przedsięwzięcia nie uwzględnia się:

1) opłat z tytułu sporządzenia dokumentacji stanowiącej podstawę do wydania pozwolenia na rozpoczęcie przedsięwzięcia,

2) opłat z tytułu sporządzenia dokumentów stanowiących podstawę do wydania zgody na dopuszczenie do eksploatacji urządzeń jeżeli konieczność takiej zgody wynika z odrębnych przepisów,

3) opłat z tytułu sporządzenia kosztorysów wstępnych i powykonawczych oraz wymaganych ekspertyz (opinii).

§ 16. 1. Osoby niepełnosprawne w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz indywidualnych potrzeb wybierają urządzenia, materiały budowlane oraz rodzaj robót lub innych czynności na jakie chcą przeznaczyć środki własne i Funduszu oraz określają przewidywany, całkowity koszt zadania z zakresu likwidacji barier, na podstawie:

1)ofert producentów lub dostawców urządzeń,

2)indywidualnych kalkulacji producentów,

3)przedmiarów i kosztorysów opracowanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Zasadność realizacji zakwalifikowanego wniosku powinna zostać zweryfikowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przez pracownika Centrum w Białymstoku oraz osób współpracujących lub działających na zlecenie Centrum w Białymstoku.

§ 17. 1. W ramach dofinansowania likwidacji barier architektonicznych możliwe jest dofinansowanie zakupu urządzeń, materiałów budowlanych, wykonania robót lub innych czynności z zakresu likwidacji barier architektonicznych, zawartych w katalogu określonym w  § 18,które umożliwią lub ułatwią swobodę poruszania się osobie niepełnosprawnej w ramach budynku lub lokalu mieszkalnego, w którym zamieszkuje lub w jego najbliższej okolicy.

2.Wszystkie prace z zakresu likwidacji barier architektonicznych muszą zostać dokonane zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu prawa  budowlanego.

3.W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w ramach których konieczna będzie adaptacja pomieszczeń dotychczas nie użytkowanych jako pomieszczenie mieszkalne, osoba niepełnosprawna jest zobowiązana dostarczyć ekspertyzę (opinię) techniczną stanu istniejącego pod kątem możliwości adaptacji konkretnego pomieszczenia,  sporządzoną przez osobę posiadającą uprawnienia bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno – budowlanej i należącą do właściwej izby samorządu zawodowego.

§ 18. 1. Katalog rzeczowy urządzeń, materiałów budowlanych, robót lub innych czynności, jakie mogą być objęte w ramach dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, obejmuje w szczególności:

1)dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich lub oprotezowane w zakresie kończyny dolnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem  niepełnosprawności oraz osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności z powodu dysfunkcji narządu ruchu lub innych schorzeń powodujących znaczne ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się:

a)zakup i montaż urządzenia do transportu pionowego, min. windy przyścienne, platformy, transporter schodowy, krzesełkowy,

b)zakup i montaż podnośnika sufitowego,

c)zakup i montaż drzwi wejściowych przystosowanych dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim ( o szerokości w świetle ościeżnicy co  najmniej  90cm), ewentualnie drzwi wewnątrz mieszkania przystosowanych dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim - wyłącznie do łazienki, kuchni i jednego pokoju,  

d)zakup i zainstalowanie systemu automatycznego otwierania drzwi garażu i/lub bramy wjazdowej do posesji - dla wnioskodawców posiadających i prowadzących samodzielnie samochód, w pierwszej kolejności dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą lub zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,

e)zakup i montaż okuć do drzwi balkonowych i okien, umożliwiające ich samodzielną obsługę przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim; w przypadku, gdy montaż okuć ze względu na stan techniczny okien lub drzwi balkonowych jest niemożliwy - zakup i wymiana okien i drzwi balkonowych w kuchni i w jednym pokoju wybranym przez wnioskodawcę,

f)zakup urządzeń i materiałów do dostosowania istniejącej łazienki, bądź adaptacji pomieszczenia na łazienkę - dla potrzeb osoby niepełnosprawnej:

 - kabina prysznicowa z baterią i natryskiem,

- wanna z podnośnikiem wannowym (dla osoby obłożnie chorej),

- dostosowana umywalka z baterią (wzmocniony zlew),

-  dostosowana muszla klozetowa (podwyższona muszla klozetowa, wzmocniona deska),

- płytki naścienne - do 10 m² (tzw. kołnierze w obrębie urządzeń)

- posadzka antypoślizgowa,

- uchwyty, oporęczowanie,

- siedzisko prysznicowe lub wannowe, mata antypoślizgowa do brodzika lub wanny.

g)zakup poręczy i uchwytów (do zastosowania w ciągach komunikacyjnych),

h)likwidacja progów i zróżnicowania poziomu podłóg wyłącznie w kuchni i w jednym pokoju oraz w ciągach komunikacyjnych,

i)wymiana wykładziny podłogowej, podłóg, w razie konieczności z podłożem, jeżeli stwarzają trudności w poruszaniu się na wykładzinę antypoślizgowa, posadzkę antypoślizgowa – wyłącznie w kuchni i w jednym pokoju oraz w ciągach komunikacyjnych,
j)wykonanie instalacji, zakup i montaż urządzeń do ogrzewania z własnym źródłem ciepła w budynku mieszkalnym osoby niepełnosprawnej zamieszkałej samotnie
lub wyłącznie z innymi osobami niepełnosprawnymi, również mającymi trudności w poruszaniu się.

k) budowa pochylni i dojścia do budynku mieszalnego oraz dojazdu do garażu dla wnioskodawców posiadających i prowadzących samodzielnie samochód, w pierwszej kolejności dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą lub zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,

2)dla osób z dysfunkcją narządu wzroku – wyłącznie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności:

a) oznakowanie (kolorystyczne i fakturowe) ciągów komunikacyjnych,

b) wykonanie dodatkowego oświetlenia lub zmiana sposobu oświetlenia dla wnioskodawców o znacznym stopniu niepełnosprawności

c) trwałe oznakowanie narożników budynku,

d) oznakowanie kolorystyczne i fakturowe elementów pionowych i poziomych małej architektury,

e) zakup urządzeń i materiałów do dostosowania istniejącej łazienki, bądź adaptacji pomieszczenia na łazienkę - dla potrzeb osoby niepełnosprawnej,

-  kabina prysznicowa z baterią i natryskiem,

- dostosowana umywalka z baterią (wzmocniony zlew),

-  dostosowana muszla klozetowa (podwyższona muszla klozetowa, wzmocniona deska),

- płytki naścienne - do 10 m² (tzw. Kołnierze w obrębie urządzeń)

- płytki antypoślizgowe - do 6 m² (posadzka antypoślizgowa w pomieszczeniu),

- uchwyty, oporęczowania,

- siedzisko prysznicowe lub wannowe, mata antypoślizgowa do brodzika lub wanny.

f) zakup poręczy i uchwytów (do zastosowania w ciągach komunikacyjnych),

g) likwidacja progów i zróżnicowania poziomu podłóg wyłącznie w kuchni i w jednym pokoju oraz w ciągach komunikacyjnych,

h) wymiana wykładziny podłogowej, podłóg, w razie konieczności z podłożem, jeżeli stwarzają trudności w poruszaniu się na wykładzinę antypoślizgowa, posadzkę antypoślizgowa – wyłącznie w kuchni i w jednym pokoju oraz w ciągach komunikacyjnych,

i) wykonanie instalacji, zakup i montaż urządzeń do ogrzewania z własnym źródłem ciepła w budynku mieszkalnym osoby niepełnosprawnej, zamieszkałej samotnie lub wyłącznie z innymi osobami niepełnosprawnymi, również mającymi trudności w poruszaniu się.

2. W szczególnych przypadkach, dofinansowaniem ze środków Funduszu mogą być objęte zakupy urządzeń, materiałów budowlanych, robót lub innych czynności z zakresu likwidacji barier architektonicznych nie wymienione w ust. 1, jeżeli konieczność likwidacji bariery wynika z rodzaju i stopnia niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej i zostało to potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

§ 19. 1. Szczegółowy koszt urządzeń, materiałów budowlanych, robót lub innych czynności ustala się wg średnich cen publikowanych w regionalnych informatorach lub średnich cen rynkowych.

2. Do obowiązków osoby niepełnosprawnej należy uzyskanie uzgodnień, opinii i pozwoleń wymaganych przepisami szczególnymi oraz pozwolenia na budowę, a także zapewnienia nadzoru inwestorskiego, jeżeli taki nadzór jest wymagany zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Koszty uzyskania pozwolenia, zapewnienia nadzoru inwestorskiego, uzyskania niezbędnych uzgodnień opinii pokrywa wnioskodawca, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Przekroczenie kosztów ponad wysokość przyznanego dofinansowania, także w przypadkach, gdy niezbędne było wykonanie dodatkowych robót budowlanych wymaganych przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, osoba niepełnosprawna pokrywa ze środków własnych.

4. Wnioskodawca obowiązany jest do powiadomienia Centrum w formie pisemnej przed zawarciem umowy na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w terminie ustalonym przez PCPR w Białymstoku o wyborze podmiotu, z którym wnioskodawca zawrze umowę, o której mowa w ust. 5.

5. Osoba niepełnosprawna zobowiązana jest, w zależności od rodzaju zadania, powierzyć wykonanie budowy lub robót budowlanych wybranym przez siebie podmiotom, które posiadają odpowiednie uprawnienia do wykonania powyższych czynności, udzielą gwarancji na wykonane prace oraz zachowają termin ich wykonania określony w umowie. Osoba niepełnosprawna ponosi pełną odpowiedzialność za działania wykonawcy. O zawarciu umowy z wykonawcą wnioskodawca obowiązany jest powiadomić Centrum w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy.

6. Wnioskodawca obowiązany jest do powiadomienia Centrum w formie pisemnej pod rygorem nieważności, o każdej zmianie mającej wpływ na realizację jego zobowiązań,
w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia.

§ 20. 1. Przekazanie środków Funduszu na dofinansowanie likwidacji barier następuje w sposób określony w umowie, po dostarczeniu przez wnioskodawcę:

1)dokumentów stanowiących podstawę ustalenia kosztu robót, w formie kosztorysu powykonawczego i obmiaru wykonanych robót,

2)faktur lub rachunków wystawionych na Wnioskodawcę przez Wykonawcę lub dostawcę, o terminie płatności nie krótszym niż 30 dni od daty ich wystawienia, którą Wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić w terminie 14 dni od daty wystawienia,

3)dowodu uiszczenia udziału własnego,

4)rozliczenia zużytych materiałów wg pozycji kosztorysu, w przypadku rozliczenia zakupu materiałów przez Wnioskodawcę oraz po sprawdzeniu przedłożonych przez Wnioskodawcę dokumentów pod względem merytorycznym i formalnym.

2. Przedłożone dokumenty podlegają weryfikacji przez pracownika Centrum (ewentualnie osobę pracującą na zlecenie Centrum)  pod względem zgodności z wnioskiem, uzgodnionym kosztem i zakresem robót oraz podpisaną umową.

3. Przekazanie środków dofinansowania następuje w terminie 14 dni od daty złożenia wymaganego kompletu dokumentów, bezpośrednio przelewem na wskazane konto lub przekazem pocztowym.

VI. B. Zasady dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu

§ 21. 1. W ramach dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się w 2020 r. możliwe jest wyłącznie dofinansowanie zakupu urządzeń, urządzeń wraz  programami lub programów (w przypadku udokumentowania posiadania niezbędnego urządzenia spełniającego wymagania techniczne do jego użytkowania) umożliwiających osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

2.O dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się mogą ubiegać się osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności i zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza specjalisty lub zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

3. Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się może wynosić do 80% kosztów przedsięwzięcia, z tym że przyjmuje się maksymalną wartość przedsięwzięcia w wysokości 1 500 zł w przypadku zakupu wyłącznie urządzeń oraz wartość przedsięwzięcia w wysokości 1 000 zł w przypadku programu lub programów umożliwiających osobie niepełnosprawnej  swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

4. Dofinansowanie do zakupu sprzętu komputerowego w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest możliwe wyłącznie w przypadku dzieci w wieku szkolnym.

VI. C. Zasady dofinansowania likwidacji barier technicznych

§ 22. 1. W ramach dofinansowania likwidacji barier technicznych w 2020 r. możliwe jest wyłącznie dofinansowanie zakupu urządzeń umożliwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności dnia codziennego adekwatnie do wieku i możliwości wynikających z niepełnosprawności, w tym w szczególności: łóżko rehabilitacyjne/ortopedyczne, podnośnik transportowy ruchomy, schodołaz, krzesło sanitarne, itp.

2.O dofinansowanie na likwidację barier technicznych mogą ubiegać się osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności i zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza specjalisty lub zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

3. Wysokość dofinansowania likwidacji barier technicznych może wynosić do 80% kosztów przedsięwzięcia, z tym że przyjmuje się maksymalną wartość przedsięwzięcia w przypadku łóżka rehabilitacyjnego/ortopedycznego w wysokości 2 250 zł, podnośnika transportowego ruchomego, schodołazu - 5 000 zł, innych urządzeń  - 1 500 zł.

§ 23. Osoba niepełnosprawna po podpisaniu umowy o dofinansowanie zadania dokonuje wyboru sprzedawcy sprzętu, urządzenia, na które chce przeznaczyć środki własne i Funduszu zgodnie z przedmiotem umowy.

§ 24. 1. Dofinansowania ze środków Funduszu w ramach likwidacji barier nie można otrzymać na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia i wymienione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie   (Dz. U. z 2019 r. poz. 1267 z późn. zm.)  oraz na leczniczy sprzęt medyczny.

4. Dofinansowaniem ze środków Funduszu w ramach likwidacji barier technicznych nie mogą być objęte ogólnie dostępne sprzęty gospodarstwa domowego oraz standardowe wyposażenie mieszkania.

VII. Zasady dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika dla osób niepełnosprawnych

§ 25. 1. Dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika dla osób niepełnosprawnych odbywać się będzie zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu z zastrzeżeniem, iż wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika nie może być wyższa niż 50 zł za godzinę jej świadczenia.

2.Dofinansowanie nie może obejmować kosztów poniesionych przed zawarciem umowy dofinansowania.

3.Przekroczenie kosztów ponad wysokość przyznanego dofinansowania Wnioskodawca pokrywa ze środków własnych.

§ 26. Wnioski o dofinansowanie tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika dla osób niepełnosprawnych rozpatrywane są wg kolejności ich złożenia w ramach posiadanych środków na realizację niniejszego zadania w 2020 r.


Podpisał:
Jan Bolesław Perkowski – Starosta

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Jan Bolesław Perkowski – Starosta Roman Czepe – Wicestarosta Zdzisław Łukaszewicz – Członek Zarządu Jan Gradkowski – Członek Zarządu Sebastian Ptaszyński – Członek Zarządu

Opublikował: Joanna Kondzior

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 07-01-2020

Data udostępnienia w BIP: 17-01-2020 11:33

Data modyfikacji informacji: 17-01-2020 11:33