POSTANOWIENIE Nr 454/2020

Białystok, dnia 25 sierpnia 2020 r.


GKNII.6810.52.34.2016



POSTANOWIENIE Nr 454/2020


Na podstawie art. 217 § 2 pkt 1 i 2 oraz art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.), zwanej dalej k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku radcy prawnego Marka Kusztana, o wydanie zaświadczenia, czy część działki nr 9/5, położonej w Dobrzyniewie Dużym, o obecnym nr ewidencyjnym 9/8 była na dzień 9 sierpnia 2019 r. zajęta pod powiatową drogę publiczną

postanawiam


odmówić wydania zaświadczenia o żądanej treści


UZASADNIENIE


Radca prawny Marek Kusztan pismem z dnia 6 sierpnia 2020 r. wniósł o wydanie zaświadczenia, czy część działki nr 9/5 (Dobrzyniewo Duże) o obecnym nr ewidencyjnym 9/8 była na dzień 9 sierpnia 2019 r. zajęta pod powiatową drogę publiczną.

Pismem  z dnia 17 sierpnia 2020 r. organ wezwał Wnioskodawcę do wskazania podstawy prawnej żądania, tj. czy urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa (art. 217 § 2 pkt 1 k.p.a.), bądź, gdy Wnioskodawca ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego – wykazanie tego interesu prawnego (art. 217 § 2 pkt 2 k.p.a.) .

W dniu 20 sierpnia 2020 r. Wnioskodawca wskazał, że uzyskanie zaświadczenia jest potrzebne do urzędowego potwierdzenia określonych faktów celem uzupełnienia materiału dowodowego w sprawie prowadzonej przez jego kancelarię.

Na podstawie ewidencji gruntów ustalono, że działka oznaczona obecnie nr geod. 9/8 o pow. 0,0044 ha, położona w obrębie Dobrzyniewo Duże, gm. Dobrzyniewo Duże stanowi własność Powiatu Białostockiego, natomiast Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku został wpisany jako jednostka wykonująca zadania zarządcy dróg powiatowych. Działka posiada użytek dr (droga).

Decyzją Wojewody Podlaskiego, znak: WG-VI.7533.2.69.2019.PL z dnia 15 stycznia 2020 r. wydaną w oparciu o art. 73 ust. 1, 3, 3a ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.), stwierdzono, że z dniem 1 stycznia 1999 r. przedmiotowa nieruchomość stała się z mocy prawa własnością Powiatu Białostockiego. Przedmiotową decyzją zatwierdzono również podział działki 9/5 o pow. 0,1627 ha, na działki nr 9/8 o pow. 0,0044 ha i nr 9/9 o pow. 0,1583 ha.

W tym stanie faktycznym Zarząd Powiatu Białostockiego stwierdził, co następuje.

Zasady wydawania zaświadczeń regulują przepisy Działu VII "Wydawanie zaświadczeń" Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 217 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Z kolei w myśl art. 217 § 2 k.p.a. zaświadczenie wydaje się, jeżeli: pkt 1 - przepis prawa wymaga potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego lub pkt 2 - gdy osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Z treści powyższych regulacji wynika zatem, że ustawodawca rozróżnia dwa rodzaje zaświadczeń tj.: zaświadczenia wydawane, gdy wymaga tego przepis prawa (art. 217 § 2 pkt 1 k.p.a.) oraz zaświadczenia wydawane na żądanie strony mającej interes prawny (art. 217 § 2 pkt 2 k.p.a.). W pierwszym wypadku organ administracyjny ma obowiązek wydania zaświadczenia, o ile stosowne dane znajdują się w jego posiadaniu. Interes prawny osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia nie podlega w takiej sytuacji badaniu, bowiem jest on z góry ustalony przez przepis prawa. Natomiast w wypadku, gdy podmiot domaga się wydania zaświadczenia powołując się na swój interes prawny, organ musi przed wydaniem zaświadczenia ustalić, czy osoba ubiegająca się rzeczywiście ma interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Obowiązek wydania zaświadczenia powstaje wówczas z chwilą stwierdzenia istnienia interesu prawnego. Jeżeli organ stwierdzi, że osoba ubiegająca się nie ma tego interesu - odmawia wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o żądanej treści.

Wnioskodawca sprecyzował wniosek i wyjaśnił, że zaświadczenie jest niezbędne do urzędowego potwierdzenia określonych faktów, co odpowiada art. 217 § 2 pkt 1 k.p.a., oraz wskazał, że jest mu niezbędne do uzupełnienia materiału dowodowego w sprawie, co organ uznał za wyjaśnienie dotyczące posiadania interesu prawnego (art. 217 § 2 pkt 2 k.p.a.).

Zdaniem organu, żaden przepis prawa nie wymaga potwierdzenia w drodze zaświadczenia zajęcia nieruchomości pod publiczną drogę powiatową. Wnioskodawca nie wykazał też , że posiada interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym znaczy to samo, co ustalić przepis prawa materialnego, na którego podstawie można skutecznie żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś własnej potrzeby albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu, sprzecznych z potrzebami danego podmiotu - strony postępowania. Cechami tak rozumianego interesu prawnego jest to, że jest on indywidualny, konkretny, aktualny, sprawdzalny obiektywnie, jego istnienie znajduje potwierdzenie w okolicznościach faktycznych, będących przesłankami zastosowania przepisu prawa. O istnieniu interesu prawnego można mówić wówczas, gdy dany podmiot wnosi żądanie we własnym imieniu, zgłaszane żądanie oparte jest na konkretnej normie prawnej, a konieczność jego obiektywnego charakteru oznacza, że o istnieniu interesu prawnego decyduje nie przekonanie zainteresowanego, lecz ocena ustawodawcy. Od interesu prawnego należy odróżnić interes faktyczny, to jest sytuację, w której dany podmiot jest bezpośrednio zainteresowany wydaniem zaświadczenia, lecz nie może tego zainteresowania poprzeć przepisami prawa, mającymi stanowić podstawę żądania co do podjęcia przez organ administracji stosownych czynności.

Zdaniem organu Wnioskodawca nie wykazał w niniejszej sprawie nawet istnienia interesu faktycznego.
Należy przy tym wyjaśnić, że przedmiotową informację Wnioskodawca mógłby otrzymać w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1429 ze zm.).
Stosownie do art. 219 k.p.a. odmowa wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Biorąc powyższe pod uwagę, należało postanowić jak w sentencji.

POUCZENIE


Stosownie do art. 17 pkt 1 k.p.a. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku za pośrednictwem Zarządu Powiatu Białostockiego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Podpisał:
Jan Bolesław Perkowski – Starosta




Otrzymują:
1)    Marek Kusztan (EPUAP)
2)    aa




Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Jan Bolesław Perkowski – Starosta

Opublikował: Joanna Kondzior

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 25-08-2020

Data udostępnienia w BIP: 02-09-2020 12:49

Data modyfikacji informacji: 02-09-2020 12:49