UZP 1507/2023

UCHWAŁA Nr 1507/2023
ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO
z dnia 28 grudnia 2023 roku

w sprawie braku celowości realizacji zadania publicznego pn. „Wsparcie i rozwój rodzinnej pieczy zastępczej poprzez prowadzenie Ośrodka Konsultacyjno-Szkoleniowego (OKS)” określonego w ofercie złożonej przez Fundację Dialog z Białegostoku


Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526 z późn. zm.) w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571) po rozpatrzeniu celowości realizacji zadania publicznego przedstawionego przez Fundację Dialog z Białegostoku, Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

§ 1. Po rozpatrzeniu oferty Fundacji Dialog z Białegostoku, złożonej w trybie art. 19 a ustawy Z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie ( Dz.U. z 2023 r. poz. 571) uznaje się brak celowości realizacji zadania publicznego pn. „Wsparcie i rozwój rodzinnej pieczy zastępczej poprzez prowadzenie Ośrodka Konsultacyjno-Szkoleniowego (OKS)”

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Podpisali:
Jan Bolesław Perkowski - Starosta
Roman Czepe – Wicestarosta
Zdzisław Łukaszewicz – Członek Zarządu
Henryk Suchocki – Członek Zarządu
Jan Gradkowski – Członek Zarządu


 

Uzasadnienie do Uchwały Nr 1507/2023
Zarządu Powiatu Białostockiego
z dnia 28 grudnia 2023 roku

Fundacja Dialog pismem z dnia 28.11.2023 r. zwróciła się do Starosty Powiatu Białostockiego o dofinansowanie w 2024 r. zadania publicznego w ramach projektu Centrum Reintegracji Rodziny pn. „Wsparcie i rozwój rodzinnej pieczy zastępczej poprzez prowadzenie Ośrodka Konsultacyjno-Szkoleniowego (OKS)” w wysokości 49 200 zł, na następujące działania:

1)Organizacja Ośrodka Szkoleniowo-Konsultacyjnego

- grupa docelowa – 20 rodzin zastępczych, 20 dzieci, 10 osób kadry pieczy zastępczej, 10 instytucji pieczy, ngo z obszaru wspierania rodziny i pieczy z terenu powiatu białostockiego,

2) Organizowanie szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych

- grupa docelowa – około 10 osób kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,

3)Prowadzenie Klubu Pieczy Zastępczej

- grupa docelowa - 20 rodzin zastępczych, 20 dzieci,

4)Prowadzenie Bezpiecznego Pokoju Spotkań

- grupa docelowa – około 5 rodzin zastępczych, 10 rodziców oraz około 10 dzieci.

Przedstawiona przez Fundację Dialog oferta odpowiada priorytetowym zadaniom określonym w „Programie współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzonymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok” przyjętym uchwałą Nr LXXXIII/608/2023 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 30 listopada 2023 r., jednak zaplanowane działania wynikające z powyższej oferty są realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, które na podstawie art. 241 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 z późn. zm.) zostało wyznaczone organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej i realizuje zadania określone we wspomnianej ustawie adekwatnie do potrzeb rozpoznanych przez Centrum i zgłaszanych przez rodziny zastępcze.

Z przedstawionej oferty nie wynika wysoka jakość wykonania powyżej opisanych zadań, gdyż nie przedstawiono jakim wykształceniem legitymują się specjaliści zaangażowani w realizację projektu – na spotkania Klubu i szkolenia będą zapraszani eksperci zewnętrzni, jednak brak informacji o posiadaniu odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia poradnictwa, terapii czy udzielania innej pomocy. Wskazano jedynie jakie kwalifikacje posiadają osoby do organizacji tych działań.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, po rozpoznaniu potrzeb w powyższym zakresie, zaplanowało na następny rok następujące działania:

- zorganizowanie grupy wsparcia dla rodzin zastępczych – chęć udziału w tej grupie zgłosiło 20 osób, grupa będzie prowadzona przez psychologa zatrudnionego na zlecenie Centrum w Białymstoku, zaplanowano co najmniej średnio miesięcznie jedno spotkanie (więcej spotkań w zależności od potrzeb),

- zorganizowanie szkoleń dla rodzin zastępczych (szkolenia doskonalące) – dla wszystkich rodzin zastępczych, które wyrażą chęć uczestniczenia w takim szkoleniu, tematy szkoleń zostaną dostosowane do zgłaszanych potrzeb, w przypadku niewskazania przez rodziny zastępcze tematyki szkoleń, temat zostanie zaproponowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, osoba zatrudniona na zlecenie Centrum poprowadzi takie szkolenie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

Ponadto w szkołach prowadzonych przez Powiat Białostocki prężnie działają koła wolontariatu i w przypadku konieczności zorganizowania wsparcia dzieciom z rodzin zastępczych wolontariusze będą mogli świadczyć pomoc adekwatnie do zgłoszonych potrzeb.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej umożliwia rodzinom zastępczym uzyskanie porady w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności współpracuje w tym zakresie z Powiatowymi Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi w Białymstoku i Łapach.

W celu poszerzenia oferty działań skierowanych do rodzin zastępczych Centrum informuje o możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia w stowarzyszeniach i organizacjach prowadzących działalność z zakresu pomocy rodzinie i dziecku.

Zgodnie z art. 156 ust. 1 pkt 11a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej prowadzenie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz wydawanie świadectw ukończenia tych szkoleń należy do zadań ośrodka adopcyjnego, którego prowadzenie należy do zadań zleconych samorządu województwa – Centrum współpracuje w zakresie szkoleń z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Ośrodkiem Adopcyjnym w Białymstoku i jego Filią w Łomży i nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Rodziny zastępczej funkcjonujące na terenie powiatu białostockiego dotychczas nie były zainteresowane i nie korzystały z Bezpiecznego Pokoju Spotkań. Spotkania dzieci z rodzicami rodziny zastępcze organizują we własnym zakresie, odbywają się one w domach rodzin zastępczych lub w miejscach ogólnodostępnych (np. place zabaw), w sytuacjach wymagających wsparcia w spotkaniach uczestniczy pracownik Centrum, możliwe też jest zorganizowanie spotkania w siedzibie Centrum. Żadne z postanowień o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej funkcjonującej na terenie powiatu białostockiego nie zawierało rozstrzygnięć dotyczących kontaktów rodziców z dzieckiem.

Środki na realizację powyższych zadań przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku zostały zabezpieczone w projekcie budżetu Powiatu Białostockiego na rok następny, w związku z tym nie ma potrzeby zabezpieczenia środków na realizację wnioskowane zadania przez Fundację Dialog.

W związku z powyższym wnioskowana realizacja zadania publicznego przez Fundację Dialog nie przyniesie Powiatowi Białostockiemu korzyści adekwatnych do wydatków jakie Powiat poniósłby na realizację opisanego w piśmie Fundacji Dialog zadania.

Podpisał:
Jan Bolesław Perkowski - Starosta

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Jan Bolesław Perkowski - Starosta Roman Czepe – Wicestarosta Zdzisław Łukaszewicz – Członek Zarządu Henryk Suchocki – Członek Zarządu Jan Gradkowski – Członek Zarządu

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 28-12-2023

Data udostępnienia w BIP: 28-12-2023 15:16

Data modyfikacji informacji: 28-12-2023 15:16