UZP Nr 517/2013

 

Uchwała Nr 517/2013

Zarządu Powiatu Białostockiego

z dnia 25 lipca 2013 roku

 

wyrażająca stanowisko Zarządu Powiatu Białostockiego w sprawie planów zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Knyszyńska

 

 

Na podstawie §64 ust. 2 Statutu Powiatu Białostockiego, przyjętego Uchwałą Nr XXVI/216/2013 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 24 stycznia 2013 roku w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego 2013.1084), Zarząd Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

 

Wystosować stanowisko – wystąpienie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku w sprawie planów zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Knyszyńska, zawarte w załączniku do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Staroście Powiatu Białostockiego.

 

 

 

 

 

Podpisał:

Wiesław Pusz – Starosta

Jolanta Den – Wicestarosta

Barbara Grabowska – Członek Zarządu

Robert Wardziński – Członek Zarządu

Jarosław Wądołowski - Członek Zarządu

 


Załącznik do Uchwały Nr 517/2013

Zarządu Powiatu Białostockiego

z dnia 25 lipca 2013 roku

 

 

STANOWISKO ZARZĄDU POWIATU BIAŁOSTOCKIEGO W SPRAWIE PLANÓW ZADAŃ OCHRONNYCH DLA OBSZARU NATURA 2000 OSTOJA KNYSZYŃSKA

Zarząd Powiatu Białostockiego wyraża zdecydowany protest przeciwko ustanowieniu, na podstawie art. 28 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, planu zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

W chwili obecnej opracowywany jest projekt planu zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej, która obejmuje 90% tego obszaru. Zinwentaryzowane 90% stanowi w zdecydowanej większości grunty Lasów Państwowych oraz – fragmentarycznie – przylegające do nich tereny nieleśne. Pozostałe 10% to tereny zamieszkałe, użytkowane rolniczo, lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa oraz inne tereny będące własnością prywatną, czyli obszary potencjalnie podlegające zainwestowaniu lub działalności mieszkańców Powiatu Białostockiego.

Ustanowienie planu zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska w planowanym kształcie wymusi na organach administracji nakładanie na potencjalnych inwestorów lub użytkowników obszaru obowiązku dokonywania oceny oddziaływania na środowisko i inwentaryzacji przyrodniczej dla przedsięwzięć, co w efekcie doprowadzi do konieczności ponoszenia kosztów tej inwentaryzacji przez społeczeństwo. Jest to niezgodne z art. 4 ust. 2 i art. 39 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz art. 5 i 32 Konstytucji RP.

Braki w planie zadań ochronnych wymuszą również konieczność dokonywania inwentaryzacji przyrodniczych na potrzeby strategicznych ocen oddziaływania na środowisko dla dokumentów planistycznych opracowywanych przez samorządy takich jak: plany zagospodarowania przestrzennego, programy ochrony środowiska, uproszczone plany urządzania lasów, i inne. Spowoduje to nawet podwojenie kosztów tych dokumentów i może doprowadzić do zaniechania ich opracowywania przez samorządy na obszarach NATURA 2000. Działania takie są niezgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz samą ideą i celami ochrony przyrody wyrażonymi w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Ponadto brak planu zadań ochronnych na terenie życia i działalności mieszkańców nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale i znacznie wydłuża procedury administracyjne, co budzi niechęć społeczeństwa do idei ochrony przyrody i może generować konflikty społeczne. Stan taki niweczy działania samorządów polegające na edukacji i promocji przyrodniczej.

Zgodnie z wydanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska Podręcznikiem pt. „Platforma informacyjno – komunikacyjna. Plany zadań ochronnych NATURA 2000”, wersja 2013.1: „plany zadań ochronnych mają m. in. ułatwić i podnieść jakość procedur „ocenowych” związanych z oddziaływaniem planowanych przedsięwzięć na środowisko oraz wskazać zmiany do dokumentów planistycznych. … Ochrona przyrody w ramach sieci Natura 2000, poprzez realizację zadań ochronnych i ich monitoring, zharmonizowana z rozwojem gospodarczym obszaru, ma szansę stać się istotnym elementem rozwoju. Tym samym będzie bardziej akceptowana przez lokalne środowiska i ich mieszkańców. Powyższa akceptacja to jeden z oczekiwanych efektów, który stanie się możliwy tylko wtedy, gdy tworzone plany zadań ochronnych będą wynikiem pracy, możliwie najliczniejszej grupy zainteresowanych. Wyniki tych prac z pewnością przyczynią się do właściwego zrozumienia istoty ochrony przyrody. Pozwolą traktować obszary Natura 2000 jako impuls, a nie hamulec, w rozwoju gospodarczym, a co najważniejsze staną się sprawnym narzędziem do zarządzania ochroną przyrody w Polsce.” Jeżeli plan zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska zostanie ustanowiony w planowanym zakresie, będzie to sprzeczne z cytowanymi zapisami Podręcznika.

Zgodnie z Konstytucją RP Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Uważamy, że brak planu zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska stanowi – w stosunku do społeczności zamieszkujących inne obszary niepodlegające ochronie przyrody – formę dyskryminacji mieszkańców terenu Puszczy Knyszyńskiej, narażając ich tym samym na ponoszenie kosztów na rzecz Państwa oraz dłuższe i bardziej skomplikowane procedury administracyjne.

Dlatego też Zarząd Powiatu Białostockiego wyraża stanowisko, że plan zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska powinien zostać opracowany, a następnie ustanowiony przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku dla całego obszaru, dopiero po wcześniejszym przeprowadzeniu brakującej inwentaryzacji przyrodniczej na całym terenie Ostoi Knyszyńskiej.

Powyższą uchwałę Zarząd przekaże Radzie Powiatu Białostockiego z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planu zadań ochronnych dla obszaru NATURA 2000 Ostoja Knyszyńska.

 

Podpisał:

Wiesław Pusz – Starosta

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Wiesław Pusz – Starosta Jolanta Den – Wicestarosta Barbara Grabowska – Członek Zarządu Robert Wardziński – Członek Zarządu Jarosław Wądołowski - Członek Zarządu

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 25-07-2013

Data udostępnienia w BIP: 30-07-2013 11:58

Data modyfikacji informacji: 30-07-2013 11:58