Uchwała nr IV/51/2024 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 sierpnia 2024 r. wyrażająca stanowisko w sprawie zaprzestania negatywnych zmian w gospodarce leśnej

Uchwała nr IV/51/2024

Rady Powiatu Białostockiego

z dnia 29 sierpnia 2024 r.

wyrażająca stanowisko w sprawie zaprzestania negatywnych zmian w gospodarce leśnej

Na podstawie § 10 ust. 2 pkt 3 Statutu Powiatu Białostockiego, stanowiącego załącznik do Uchwały Nr LXIV/445/2018 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Białostockiego (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2018 r. poz. 4141 i poz. 4446, z 2020 r. poz. 1723, z 2021 r. poz. 794) Rada Powiatu Białostockiego uchwala, co następuje:

§ 1.

Przyjmuje się stanowisko w sprawie zaprzestania negatywnych zmian w gospodarce leśnej.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Podpisała – Bożena Nienałtowska – Przewodnicząca Rady Powiatu

 


 

 

Załącznik nr 1 do Uchwały nr IV/51/2024 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 29 sierpnia 2024 r.

Stanowisko Rady Powiatu Białostockiego w sprawie zaprzestania negatywnych zmian w gospodarce leśnej

I

1. Rada Powiatu Białostockiego zwraca się z prośbą do Rządu RP kierowanego przez Pana Premiera Donalda Tuska, a w sposób szczególny do Ministerstwa Klimatu i Środowiska kierowanego przez Panią Ministrę Paulinę Hennig-Kloskę ws. zaprzestania negatywnych zmian w gospodarce leśnej.

II

1. Moratorium na pozyskanie drewna z dn. 8 stycznia 2024 roku w jednej chwili uderzyło w ogromną ilość osób pracujących w lasach i w przemyśle drzewnym. Nie godzimy się na tak drastyczne ograniczenie sprawdzonej przez pokolenia, efektywnej ekologicznie i ekonomicznie gospodarki leśnej. Wielkie doświadczenie i wiedza Lasów Państwowych przez dekady były gwarancją zdrowego, systematycznego i zaplanowanego rozwoju obszarów leśnych w oparciu o najlepsze praktyki chroniące ekosystem lasów. Dotychczasowa gospodarka zasobami leśnymi pozwalała na odpowiedzialne, zrównoważone korzystanie z dóbr lasów. Przemysł drzewny będący jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki w województwie podlaskim mógł bezpiecznie funkcjonować i zapewniać godne warunki życia dla setek osób.

III

1. Wprowadzane przez moratorium restrykcje są druzgoczące dla przemysłu drzewnego i budowlanego. Doprowadzą, co podkreśla wielu ekspertów, do skokowego wzrostu bezrobocia, ubóstwa i wyludnienia znacznych obszarów powiatu białostockiego i regionu. Tymczasem po stronie ministerialnej w licznych wypowiedziach słyszymy, że zmiany dotyczą zaledwie 1% lasów, gdy w naszym regionie i w powiecie ten współczynnik jest o wiele wyższy.
2.Tworzenie nieakceptowanych przez społeczeństwo rozwiązań budzi nasz głęboki sprzeciw. Wyniki konsultacji społecznych pokazują zdecydowany sprzeciw – na 13270 stanowisk aż 8445 było zdecydowanie przeciwnych jakimkolwiek zmianom, a 1599 sprzeciwiało się zmianom. Te liczby pokazują jak bardzo oderwane od rzeczywistości i oczekiwań społecznych są zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany, jak dalece ich ideologiczna podstawa jest odległa od realnych potrzeb.

IV

1. Jako Rada Powiatu Białostockiego, samorządu szczególnie wyczulonego na potrzeby społeczne, bo od lat pracującego według motta „z sercem do ludzi” wyrażamy głęboki i stanowczy sprzeciw wobec proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakres zmian w gospodarce leśnej i w ochronie lasów.
2. Wyrażamy głęboki szacunek wobec dorobku Lasów Państwowych, prowadzonej przez tysiące znakomitych leśników i pracowników zakładów obsługi lasów gospodarki leśnej i dbałości o ochronę flory i fauny, która zaowocowała odtworzeniem populacji żubra i setkami innych sukcesów, w tym hodowli sosny supraskiej vel sosny masztowej wymagającej zasadzenia na miejscu odsłoniętym po pozyskaniu drewna.
3. Nie zgadzamy się na motywowane ideologicznie zmiany w ochronie lasów i gospodarce leśnej, które zniszczą dotychczasowy, świetnie funkcjonujący system zapewniający bezpieczeństwo przyrodzie i stabilny rozwój gospodarczy obszarów w sąsiedztwie lasów.
4. Pragniemy, by lasy i puszcze na terenie naszego regionu i całej Polski przetrwały w jak najlepszym stanie, a taki gwarantuje tylko dotychczasowa gospodarka leśna, wolna od ideologii i broniąca lasy przed dewastacją według mód ekologicznych. Widzimy pierwsze tragiczne skutki ideologizacji ochrony lasów w Puszczy Białowieskiej. Czy i Puszcza Knyszyńska ma się stać swoistym poletkiem doświadczalnym, w którym zabraknie logicznego, zrównoważonego gospodarowania zasobami, a prym będą wiodły ekologiczne trendy, z których negatywnymi skutkami będą mierzyły się kolejne pokolenia? Nie możemy do tego dopuścić!
5. Proponowane zmiany i dalsze przedłużanie moratorium doprowadzą do katastrofy ekologicznej i gospodarczej, której konsekwencje będą odczuwane przez całe społeczeństwo, a degradacja obszarów leśnych, pogorszenie ich stanu zdrowia i gwałtowne zmiany dobrostanu drzew dotkną również lasy prywatne i tysiące ich właścicieli w całym powiecie.

V

1. Apelujemy do wszystkich samorządów w Polsce o poparcie niniejszego stanowiska. Lasy są naszym wspólnym dobrem – nie pozwólmy, aby ideolodzy zniszczyli je. Ministerialne pomysły nie spełniają społecznych oczekiwań, są szkodliwe dla przyrody i gospodarki. Moratorium i związane z nim proponowane zmiany powinny być jak najszybciej wycofane, a proces legislacyjny zatrzymany. Nie pozwólmy na niszczenie Lasów Państwowych, będących wzorem dla służb leśnych całego świata.

Podpisała – Bożena Nienałtowska – Przewodnicząca Rady Powiatu

 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Bożena Nienałtowska – Przewodnicząca Rady Powiatu

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 29-08-2024

Data udostępnienia w BIP: 30-08-2024 15:02

Data modyfikacji informacji: 30-08-2024 15:02