Protokół Nr XLIX/10 z dnia 02.09.2010r. Sesja Nadzwyczajna

Or.V.0041-49/10
 
 
Protokół Nr XLIX/ 10
z obrad XLIX Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 2 września 2010 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady XLIX Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 2 września 2010 roku, o godz.1530, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2/.
Stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 19 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Prowadzący obrady Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego - Walenty Sic rozpoczął Sesję minutą ciszy upamiętniającą 71-szą rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Przewodniczący obrad odczytał projekt porządku dziennego XLIX Nadzwyczajnej Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz zaproponował, by:
  • wprowadzić do porządku obrad jako pkt.11: Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.Wniosek przyjęto jednogłośnie.
           
            Proponowany porządek obrad przyjęto, do realizacji, jednogłośnie w brzmieniu:
1.        Otwarcie obrad XLIX nadzwyczajnej sesji RPB.
2.        Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.        Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
4.        Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Suraż prowadzenia zadania polegającego na „Utwardzeniu gruntu na działkach nr 90/20, 90/26, 587/3, 240/5 i 240/6 obręb Zawyki, gm. Suraż dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B (Gmina Suraż)”.
5.        Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki.
6.        Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki.
7.        Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap”.
8.        Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – do dr.19 Etap II.
9.        Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II.
10.     Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową.
11.     Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
12.     Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
13.     Zamknięcie obrad XLIX nadzwyczajnej Sesji RPB.
                                                 
Ad 3
            Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność /zał. nr 3/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, po raz ostatni zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym dokonywane były dnia 24 września 2009 roku. Zmienialiśmy WPI dla potrzeb składania wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011. W bieżącym roku mamy do czynienia z analogiczną sytuacją. W terminie od 1 do 30 września 2010 roku trwa nabór wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W celu dostosowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego dla potrzeb składania wniosków zaproponowaliśmy Państwu dokonanie określonych zmian w WPI. Dokonano też aktualizacji wykonania planu za rok 2009, ale są to zmiany kosmetyczne. Najistotniejsze zmiany dotyczą czterech zadań, w odniesieniu, do których Powiat Białostocki i 2 Gminy z Powiatu Białostockiego będą składać wnioski do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Pierwsza zmiana dotyczy poz.2 i jest to inwestycja pod nazwą – przebudowa drogi powiatowej Nr 1535B Białystok – Kruszewo etap I i II. W roku 2011 w planie wydatków zapisana jest kwota łączna 6.000.000zł, na którą składają się następujące kwoty: 1.500.000zł z budżetu powiatu; 1.500.000zł z budżetu Gminy Choroszcz; i zakładamy pozyskanie 3.000.000zł ze środków z budżetu państwa. Druga zmiana, dla której zmieniamy WPI dotyczy poz.9 i zadanie ma nazwę- poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. abp gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi Supraśl – Cieliczanka. Dotyczy to zapewnienia wkładu własnego dla wykonania drogi powiatowej do projektu realizowanego przez Gminę Supraśl. W tym przypadku wnioskodawcą będzie Burmistrz Supraśla. W roku 2011 mamy zapisaną kwotę 1.125.000zł, jako kwotę globalną i jednocześnie jest to kwota zapisana po stronie powiatu 1.125.000zł. Jest to ¼ przewidywanej wartości tego przedsięwzięcia na drodze powiatowej. Trzecia zmiana dotyczy poz.21 – przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B na odcinku Juchnowiec Kościelny do drogi krajowej nr 19. W roku 2011 globalna kwota wydatków na to przedsięwzięcie miałaby wynieść 6.000.000zł, z czego 1.500.000zł z budżetu Powiatu Białostockiego, 1.500.000zł z budżetu Gminy Juchnowiec Kościelny; i zakładamy pozyskanie 3.000.000zł ze środków z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Ostatnia z najistotniejszych zmian, dla której zmieniamy WPI dotyczy poz.83 – integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, Gmina Tykocin z drogą krajową I etap. Zapewnienie wkładu własnego dla wykonania drogi powiatowej do projektu realizowanego przez Gminę Tykocin: w planie wydatków na rok 2011 jest zapisana kwota 350.000zł, która miałaby pochodzić z budżetu Powiatu Białostockiego i stanowi ona ¼ wartości przedsięwzięcia, które miałoby być realizowane na odcinku drogi powiatowej”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/443/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność /zał. nr 4/.
 
Ad 4
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Suraż prowadzenia zadania polegającego na „Utwardzeniu gruntu na działkach nr 90/20, 90/26, 587/3, 240/5 i 240/6 obręb Zawyki, gm. Suraż dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B (Gmina Suraż)”.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Suraż prowadzenia zadania polegającego na „Utwardzeniu gruntu na działkach nr 90/20, 90/26, 587/3, 240/5 i 240/6 obręb Zawyki, gm. Suraż dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B (Gmina Suraż)” /zał. nr 5/.
             „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, sprawa powierzenia Gminie Suraż tego zadania wynikła w trakcie realizacji przedsięwzięcia związanego z przebudową drogi powiatowej pod nazwą: „przejście przez miejscowość Zawyki”. Przypomnę, że to zadanie jest realizowane przy udziale środków zewnętrznych z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Okazało się, że w okolicy Zawyk, konkretnie w obrębie Zawyki i w obrębie miejscowości istnieje miejsce, do którego dobrze byłoby bezpiecznie dojść ciągiem, niekoniecznie zbliżonym do jezdni, a więc po określonych działkach o wymienionych nr geodezyjnych. Na podstawowym zadaniu realizowanym w roku bieżącym pozostają pewne niewykorzystane środki finansowe. Koszty tego przedsięwzięcia szacuje się do kwoty 100.000zł, z czego dotacja z budżetu powiatu na realizację zadania miałaby wynieść do 50.000zł. Uchwała potrzebna jest do tego, aby można było zawrzeć porozumienie pomiędzy Zarządem Powiatu Białostockiego a Burmistrzem Suraża w celu określenia wzajemnych zobowiązań. Inwestorem miałby być Burmistrz Suraża”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Suraż prowadzenia zadania polegającego na „Utwardzeniu gruntu na działkach nr 90/20, 90/26, 587/3, 240/5 i 240/6 obręb Zawyki, gm. Suraż dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B (Gmina Suraż).
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w tej sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/444/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie powierzenia Gminie Suraż prowadzenia zadania polegającego na „Utwardzeniu gruntu na działkach nr 90/20, 90/26, 587/3, 240/5 i 240/6 obręb Zawyki, gm. Suraż dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B (Gmina Suraż)”/zał. nr 6/.
 
Ad 5
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki /zał. nr 7/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jak wcześniej wspomniałem przy omawianiu zmian do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, od 1 września do 30 września 2010 roku trwa nabór wniosków w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Część wniosków będzie składana przez JST – Gminy. Będzie to dotyczyło między innymi Gminy Supraśl oraz Tykocin. W przypadku, gdy gmina będzie składała wniosek, niezbędne jest powierzenie gminie zarządzania określonym odcinkiem drogi. W tym przypadku dotyczy to ul. Konarskiego, Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki w ramach przedsięwzięcia, o którym wspomniał Pan Przewodniczący. Uchwała niezbędna jest, by można było zawrzeć ważne porozumienie pomiędzy Zarządem Powiatu Białostockiego a Burmistrzem Supraśla w sprawie powierzenia zadania”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/445/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie powierzenia Gminie Supraśl zarządzania drogą powiatową Nr 1433B na odcinku ul. Konarskiego, ul. Cieliczańskiej i drogi do Cieliczanki /zał. nr 8/.
 
 
Ad 6
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki /zał. nr 9/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, aby Burmistrz Supraśla mógł złożyć wniosek niezbędne jest zawarcie umowy partnerstwa z Gminą Supraśl, która to umowa określi kwoty finansowania przedsięwzięcia związanego z ww. zadaniem. Jak wcześniej wspomniałem Powiat Białostocki będzie uczestniczyć w tym montażu finansowym w wysokości do ¼ przewidywanego kosztu przebudowy dróg powiatowych, a więc 1.125.000zł. Wartość robót na drodze powiatowej szacuje się na 4.500.000zł. By można było zawrzeć umowę partnerstwa niezbędne jest wcześniejsze upoważnienie przez Radę Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania na realizację tego przedsięwzięcia”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/446/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „Poprawa układu komunikacyjnego Uzdrowiska Supraśl polegająca na budowie ul. Abp. Gen. Mirona Chodakowskiego, przebudowie odcinka ul. Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowie drogi do Cieliczanki /zał. nr 10/.
 
      Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 7
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „ Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „ Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap /zał. nr 11/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, podobnie, jak w poprzedniej sprawie niezbędne jest upoważnienie przez Radę Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania polegającego na zawarciu umowy partnerstwa z Gminą Tykocin w sprawie udzielenia w 2011 roku dotacji z budżetu powiatu w kwocie nie większej niż 350.000zł na finansowanie wyżej wspomnianej inwestycji. Związane jest to z tym, że Gmina Tykocin będzie składała wniosek i będzie ubiegała się o środki pomocowe w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „ Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „ Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/447/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację przedsięwzięcia pn. „ Integracja drogi gminnej i powiatowej w Łopuchowie, gm. Tykocin z drogą krajową, pierwszy etap /zał. nr 12/.
 
Ad 8
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – do dr.19 Etap II.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – do dr.19 Etap II /zał. nr 13/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to Powiat Białostocki będzie składał wniosek na wsparcie środkami z budżetu państwa na przebudowę drogi powiatowej Nr 1483B etap II. Upoważnienie, jakie Rada Powiatu miałaby dokonać dotyczy zaciągnięcia zobowiązania, którego płatność przypadać będzie w roku 2011 i określa się je do kwoty 6.000.000zł. Planowana dotacja z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 3.000.000zł, środki własne powiatu, jako wnioskodawcy 3.000.000zł, deklarowana przez Gminę Juchnowiec Kościelny pomoc finansowa 1.500.000zł. Uchwała przedstawiona państwu zawiera jedną zmianę na wniosek jednego z Radnych, zgłoszoną podczas obrad Komisji Infrastruktury Technicznej w dniu 30 sierpnia 2010 roku porównaliśmy ten zapis z zapisem WPI- planie inwestycji na rok 2010. Zmiana polega na tym, iż po słowie „Wojszki – „ dodano wyraz „do”.”
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan stwierdził, iż Komisja Infrastruktury Technicznej, przy 2 głosach „wstrzymujących się”, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – dr.19 Etap II.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – do dr.19 Etap II.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/448/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483B Białystok - Juchnowiec Kościelny – Tryczówka - Wojszki – do dr.19 Etap II /zał. nr 14/.
 
Ad 9
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II.
            Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował zebranym projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II /zał. nr 15/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, kolejna sprawa, gdzie wnioskodawcą do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o wsparcie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych będzie Powiat Białostocki. Uchwała dotyczy upoważnienia Zarządu Powiatu Białostockiego do zaciągnięcia zobowiązania, którego płatność będzie przypadać w roku 2011 na realizację inwestycji przebudowa drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II. Zobowiązanie określa się do kwoty 6.000.000zł. Planowana dotacja w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – 3.000.000zł, środki własne powiatu, jako wnioskodawcy 3.000.000zł, w tym deklarowana przez Gminę Choroszcz pomoc finansowa 1.500.000zł”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/449/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągnięcia zobowiązania na realizację inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Nr 1535B Białystok-Kruszewo Etap II /zał. nr 16/.
 
Ad 10
            Podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową.
            Pani Alina Dźwilewska – Główny Specjalista w Wydziale Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie przekształcenia Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową /zał. nr 17/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, od 1 stycznia 2011 roku przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być tylko jednostkami budżetowymi. Tak wynika ze zmian, które nastąpiły wskutek ustawy wprowadzającej ustawę o finansach publicznych. Znowelizowała ona między innymi art. 79 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nim obecnie samorządowe placówki oświatowe, w tym centra kształcenia praktycznego do 31 grudnia 2010 roku należy przekształcić, natomiast zgodnie z art.16 pkt 5 ustawy o finansach publicznych przekształcenie samorządowego zakładu budżetowego w inną formę organizacyjną wymaga uprzednio jego likwidacji. Zgodnie z ustawą wprowadzającą gminne i powiatowe zakłady budżetowe likwidują właściwe ograny stanowiące samorządu, czyli w naszym przypadku Rada Powiatu Białostockiego”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
            Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anna Grycuk poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do wyżej omawianego projektu uchwały.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/450/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie przekształcenia Centrum Kształcenia Praktycznego w Łapach z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową /zał. nr 18/.
 
Ad 11
            Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
            Pan Wacław Muszyński – Dyrektor Centrum Edukacji w Supraślu przedstawił Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 /zał. nr 19/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przedmiotowy projekt uchwały związany jest z rozbudową bazy turystycznej w CE w Supraślu. Przy stołówce szkolnej, naprzeciwko wejścia do Muzeum Ikon znajduje się taras, który nie jest estetyczny, w związku z tym nadbudowana jest część nadziemna, która będzie spełniała rolę wystawową, konferencyjną, gastronomiczną i zagospodarowanie terenu, które ma uatrakcyjnić pobyt turystów. Jest to działanie 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013.
            Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anna Grycuk poinformowała Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię do wyżej omawianego projektu uchwały.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/451/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie upoważnienia do zaciągania zobowiązań z tytułu ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach Działania 3.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 /zał. nr 20/.
 
Ad 12
            Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała zebranym projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 21/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, kolejne zmiany w budżecie polegają na zwiększeniu planu dochodów o 543.438zł i zwiększeniu o taką kwotę planu wydatków budżetu. Zasadnicze zmiany po stronie dochodów to zwiększenie dochodów w dziale transport i łączność: o 100.000zł z tytułu zwiększonego planu dochodów realizowanych przez PZD oraz o 167.172zł z tytułu pomocy udzielonej przez Gminy Zawady (100.000zł) i Poświętne (67.172zł). To dotyczy finansowania zadań, na które odbyły się przetargi i w celu ich rozstrzygnięcia należy zwiększyć wartość tych zadań. Również we wtorek otrzymaliśmy ostateczną decyzję Wojewody Podlaskiego o wysokości środków w formie dotacji na tzw. „schetynówki”. W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na „schetynówkę” realizowaną w Gminie Michałowo nastąpiło zmniejszenie tej dotacji o kwotę 33.267zł i o taką kwotę zmniejszamy plan dochodów. W dziale gospodarka mieszkaniowa jest zwiększenie dochodów z tytułu osiągniętego dochodu z odpłatnego nabycia prawa własności, tj. ostatnia rata za nieruchomość, która została nabyta w Łapach przy ul. Goździkowskiej i ponieważ nie była ta kwota planowana można było tą kwotę zaplanować po stronie dochodów, po to by można było ją fizycznie wydać. W dziale administracja publiczna zwiększamy plan dochodów o 105.780zł w związku z nabyciem nieruchomości przy ul. Nowowarszawskiej zostały podpisane umowy na kontynuację wynajmu pomieszczeń użytkowych i tak wyliczona została kwota dochodów do końca roku. Następnie, z podziału rezerwy subwencji oświatowej, a Zarząd Powiatu występował o przyznanie z rezerwy subwencji oświatowej na dofinansowanie remontów placówek oświatowo – wychowawczych, oczywiście występowaliśmy o kwotę znacznie większą, ale z tej racji, że z 6% zatrzymanej subwencji ,gros została skierowana do szkół, które ucierpiały na skutek powodzi na południu Polski, stąd dla pozostałych jednostek pozostała niewielka kwota i tutaj otrzymaliśmy subwencję w kwocie 33.456zł. Następnie w dziale oświata i wychowanie wprowadzamy środki, które zostały pozyskane na skutek zaakceptowania do dofinansowania projektu Comenius, który został opracowany i złożony przez I LO w Łapach i wprowadzamy do budżetu 80% tego grantu, gdyż tak została zawarta umowa, że jako pierwszą ratę otrzymujemy 80% i jest to w przeliczeniu na złotówki kwota 62.246zł. Jest to projekt, który będzie realizowany w latach 2010 – 2012 i grant w ramach tego projektu wynosi 20.000€. W dziale szkoły zawodowe wprowadza się dochody, jako środki na dofinansowanie własnych zadań, czyli dawna dotacja rozwojowa. W dziale pomoc społeczna otrzymaliśmy 40.000zł dotacji, która stanowi 50% pokrycia kosztów na finansowanie programu naprawczego w DPS w Choroszczy i 957.000zł wprowadzamy do budżetu prowizję z tytułu obsługi projektu finansowanego ze środków PFRON na rzecz Gminy Czarna Białostocka, na zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Przeniesienia między działami są dokonane pomiędzy działem dochody osób prawnych, tj. dział 756 i działem 900. To są środki, które gromadzimy począwszy od 1 stycznia 2010 roku z opłat za korzystanie ze środowiska. To były poprzednio dochody gromadzone na funduszu ochrony środowiska, a z dniem 1 stycznia 2010 roku stały się dochodami budżetu, a przenosimy między działami z tej racji, że wyszło w marcu nowe rozporządzenie Ministra Finansów o klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych, dlatego w tej chwili w nowym rozporządzeniu jest już ujęty właściwy dział i rozdział, na którym powinniśmy gromadzić te środki. Jest to uporządkowanie z nowym rozporządzeniem. Po stronie wydatków zmiany polegają na tym, że o kwotę 233.905zł zwiększa się wydatki na drogi publiczne powiatowe i to są przede wszystkim wydatki na inwestycje, zgodnie zresztą z przeznaczeniem udzielonej pomocy głównie i oczywiście ze zmniejszeniem planu wydatków na „schetynówce” w Gminie Michałowo. W dziale administracja publiczna zwiększone dochody przeznacza się na zwiększone wydatki związane z utrzymaniem obiektów nabytych przy ul. Nowowarszawskiej. W dziale oświata i wychowanie – licea ogólnokształcące wprowadza się projekt Comenius po stronie wydatków na kwotę 62.246zł oraz jeśli chodzi o szkoły zawodowe wydatki w kwocie 82.046zł, które to przeznacza się głównie na remonty w ZSM w Łapach. W pomocy społecznej zmiany polegają na tym, że zwiększa się wydatki związane z realizacją zadań statutowych i głównie o kwotę 80.000zł zwiększa się wydatki dla DPS w Choroszczy na remont posadzek i przesuwa się środki z wydatków majątkowych, czyli zaplanowane, jako środki własne na zakup samochodu DPS w Czerewkach na zwiększenie planu wydatków na kotłownię, jak też i przesuwając te środki na uzupełnienie środków dla DPS w Choroszczy. Oczywiście tę prowizję z PFRON przeznacza się na zwiększenie wypłaty wynagrodzeń w PCPR. Odpowiednio dokonuje się zmian w zadaniach inwestycyjnych w 2010 roku i tutaj te pozycje, w których następują zwiększenia, bądź zmniejszenia oznaczono kursywą pogrubioną. Z nowych zadań, które wprowadzono z oszczędności w Gminie Zabłudów wprowadza się jedno zadanie i to jest pod poz. 16g – wzmocnienie nawierzchni brukowej drogi powiatowej w m. Pasynki poprzez wykonanie warstwy ścieralnej z betonu na kwotę 135.000zł. Również przesuwa się na wniosek Pana Burmistrza Suraża z dotacji, która była zaplanowana na tzw. „schetynówkę”, czyli na drogę powiatową w m. Zawyki, ponieważ tam już roboty dobiegają końca i następuje rozliczenie zadania i powstaje pewna oszczędność na tzw. robotach dodatkowych w kwocie 50.000zł jako 50% wartości zadania na utwardzenie gruntu na działkach wymienionych w zał. nr 2 dla potrzeb ruchu pieszego w ciągu drogi powiatowej Nr 1508B. W związku z tym, że wprowadza się zadanie Comenius współfinansowane ze środków UE również uaktualnia się wykaz wydatków na programy finansowane z udziałem środków unijnych poprzez dopisanie zadania nr 7 w tymże wykazie. To są wszystkie zmiany”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Wiceprzewodniczący Rady Powiatu - Pan Walenty Sic poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
            Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Kolejną opinię zaprezentowała zebranym Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pani Anna Grycuk. Poinformowała ona, iż Komisja wydała pozytywna opinię do przedmiotowego Projektu uchwały.
            Następnie, - Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny- Pan Wojciech Bukłaha stwierdził, iż Komisja nie wydała opinii do przedmiotowego projektu uchwały z uwagi na brak quorum.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr XLIX/452/10 z dnia 2 września 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 22/.
 
Ad 13
            Zamknięcie obrad XLIX nadzwyczajnej Sesji RPB.
            Z uwagi na fakt, iż w porządku obrad nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu w dniu dzisiejszym nie przewidziano spraw różnych, a mimo to jest kilka pilnych spraw- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego oddał głos Radnemu.
            Pan Jarosław Wądołowski – Członek Zarządu Powiatu stwierdził: „Proszę Państwa porządek obrad nie przewidywał spraw różnych, ale z uwagi na wagę spraw, jakie upamiętniają uroczystości, chciałbym Państwa prosić o rozpropagowanie w miejscach zamieszkania i rozwieszenie plakatów dotyczących uroczystości, jakie odbędą się w Strękowej Górze z okazji 71. Rocznicy Bitwy pod Wizną”.
            Następnie głos zabrał Radny Pan Zenon Żukowski: „Nie będę uzasadniał, dlaczego chcę zabrać głos, ale myślę, że jest to ważny temat. Dzisiaj po raz któryś usłyszeliśmy już informację, która padła z ust Pani Aliny Dźwilewskiej, że do 31 grudnia tego roku mają być przekształcone zakłady budżetowe w jednostki budżetowe. Mam takie pytanie, jakie i kiedy ulegną zmianie zakłady budżetowe w jednostki budżetowe na terenie naszego powiatu i jakie jeszcze przewiduje się i kiedy to nastąpi. Poza tym dzisiaj rozmawialiśmy o tym i podjęliśmy uchwałę o zmianie w jednostkę budżetową, ale o statucie nie usłyszeliśmy, czy usłyszymy w terminie późniejszym, czy nie będzie statutu, czy to będzie statut, który był poprzednio?”.
            Pani Alina Dźwilewska – Główny Specjalista w Wydziale Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Jeżeli chodzi o Statut, to zmian w statucie obowiązującym, bo statut szkół i placówek oświatowych jest konstruowany zgodnie z ustawą o systemie oświaty, więc zgodnie z tą ustawą zmiany na podstawie uchwały Rady Powiatu dokona Rada Pedagogiczna szkoły. Zmiana będzie polegała tylko na zmianie zapisu, że nie jest to już zakład budżetowy tylko jednostka budżetowa”
            Ad vocem Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Ja rozumiem, że może nastąpiły jakieś zmiany prawne i ja ich nie znam, ale sądzę, że jeżeli jest napisane, że to jest zakład budżetowy w statucie, to ktoś, kto nadał ten statut powinien to zmienić. Tak przynajmniej do tej pory było w prawie administracyjnym, ale być może coś się zmieniło”.
            Pani Alina Dźwilewska – Główny Specjalista w Wydziale Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Prawo oświatowe mówi o tym, iż pierwszy statut nadaje Rada Powiatu, natomiast zmian dokonuje Rada Szkoły, a jeżeli jej nie ma, to Rada Pedagogiczna. Mówi o tym art. 40 ustawy o systemie oświaty. Jeżeli chodzi o drugą część pytania wyjaśniam: jeden zakład budżetowy funkcjonował, jeżeli chodzi o jednostki oświatowe, to było Centrum Kształcenia Praktycznego, czyli na dzisiejszej sesji zostaje on przekształcony. Natomiast jeszcze działają dwa gospodarstwa pomocnicze, ale to już nie Rada Powiatu przekształca, tylko następuje to zarządzeniem Dyrektora szkoły i jest to likwidacja gospodarstwa pomocniczego za zgodą Zarządu Powiatu oczywiście”.
            Wobec wyczerpania porządku obrad, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic zamknął obrady XLIX nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu III kadencji, w dniu 2 września 2010 roku, o godz. 1655.
 
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał:Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Walenty Sic
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Walenty Sic-Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 02-09-2010

Data udostępnienia w BIP: 14-10-2010 12:18

Data modyfikacji informacji: 14-10-2010 12:18