Protokół Nr L/10 z dnia 30.09.2010r.

Or.V.0041-50/10
 
Protokół Nr L/10
z obrad L Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji
 w dniu 30 września 2010 roku
 w Starostwie Powiatowym w Białymstoku
 
Obrady L Sesji Rady Powiatu Białostockiego III kadencji, w dniu 30 września 2010 roku, o godz.1030, w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski.
Na wstępie, powitał zaproszonych gości, członków Zarządu oraz wszystkich radnych /listy obecności stanowią zał. nr 1, 2 i 3/.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poinformował zebranych, iż przed przystąpieniem do spraw merytorycznych, w dniu dzisiejszym mamy uroczystość powitania na obradach L Sesji Wojewodę Podlaskiego – Pana Macieja Żywno, który uhonoruje złotymi i srebrnymi medalami za długoletnią służbę osoby najbardziej zaangażowane w wykonywanie obowiązków służbowych wynikających z pracy zawodowej.  Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Podlaskiego otrzymali:
§ medale złote:
·       Pan Czesław Bartoszewicz - Dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku,
·       Pani Maria Borodziuk - Skarbnik Powiatu Białostockiego,
·       Pan Tadeusz Jastrzębski - Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Białymstoku,
·       Pani Irena Łupińska - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Uhowie,
·       Pan Henryk Smilewicz – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy,
·       Pani Anna Szczepańska - Sekretarz Powiatu Białostockiego,
·       Pani Anna Zieniewicz - Dyrektor Domu Dziecka w Krasnem,
 
§   medale srebrne za długoletnią służbę otrzymali:
·       Pan Józef Domaszuk - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach,
·       Pan Marek Jędrzejewski - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku,
·       Pani Elżbieta Anna Turczewska - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku.
Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski stwierdził, iż na podstawie listy obecności, w obradach uczestniczy 23 radnych, co stanowi quorum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Odczytał projekt porządku dziennego L Sesji RPB, który został przesłany radnym. Zapytał, czy są uwagi do proponowanego porządku obrad?
Starosta Powiatu Białostockiego- Pan Wiesław Pusz zaproponował, by:
  • proponuje się zdjąć z porządku dziennego pkt.4 w brzmieniu: „Przyjęcie informacji o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie powiatu”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 4 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 14 punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 15 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Czarna Białostocka”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 16 punkt w brzmieniu: Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Choroszcz”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 17 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Turośń Kościelna”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 18 punkt w brzmieniu:Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 21 punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
  • proponuje się wprowadzić do porządku dziennego, jako pkt 22 punkt w brzmieniu: „Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi do załatwienia”. Wniosek przyjęto jednogłośnie.
            Proponowany porządek obrad przyjęto, do realizacji, jednogłośnie w brzmieniu:
1.      Otwarcie obrad L sesji RPB.
2.      Przyjęcie porządku dziennego obrad.
3.      Informacja Starosty o pracach Zarządu między sesjami Rady.
4.      Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową.
5.      Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2010 roku.
6.      Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
7.      Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2010.
8.      Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
9.      Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za 2010 rok.
10.    Podjęcie uchwały w sprawie „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011”.
11.    Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
12.    Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu Białostockiego podjętych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
13.    Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu z wykonania uchwał Zarządu Powiatu Białostockiego podjętych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
14.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
15.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Czarna Białostocka.
16.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Choroszcz.
17.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Turośń Kościelna.
18.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków.
19.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
20.    Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu.
21.    Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce.
22.    Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi do załatwienia.
23.    Interpelacje i zapytania Radnych.
24.    Przyjęcie protokołów z obrad XLVII, XLVIII i XLIX sesji RPB.
25.    Sprawy różne.
26.    Zamknięcie obrad L sesji RPB.
 
Ad 3
            Informacja o pracach Zarządu między sesjami Rady.
Starosta Powiatu Białostockiego - Pan Wiesław Pusz przypomniał Wysokiej Radzie, iż informacja o pracach Zarządu między Sesjami Rady została przedłożona Radnym w formie pisemnej /zał. nr 4/. Od dnia 30 czerwca 2010 roku do dnia 9 września 2010 roku Zarząd Powiatu obradował na 14 posiedzeniach plenarnych i zajmował się problemami w zakresie spraw:
·      dotyczących majątku powiatowego,
·      związanych z drogami powiatowymi,
·      związanych z ochroną zdrowia i pomocą społeczną,
·      dotyczących oświaty, kultury i sportu,
·      dotyczących finansów i budżetu.
             Ponadto Zarząd:
·         podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy,
·         podjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie upoważnienia do podpisania umowy ramowej o dofinansowanie projektu p.n.: „Podejmij kluczową decyzję”,
·         podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji Miastu Białystok na dofinansowanie zakupu wozu bojowego dla Komendy Miejskiej Straży Pożarnej,
·         udzielił odpowiedzi na pismo PKP w sprawie likwidacji linii kolejowej Sokole-Sokole Naftobaza,
·         przyznał premie za miesiąc lipiec i sierpień 2010 r. dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu,
·         podpisał aneks do umowy o udzielenie dotacji Miastu Białystok na dofinansowanie zakupów na potrzeby Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej,
·         zapoznał się z informacją Powiatowego Urzędu Pracy o stanie zaawansowania prac związanych z utworzeniem Centrum Aktywizacji Zawodowej,
·         zapoznał się z wnioskiem o wykonaniu prac zastępczych przy melioracjach szczegółowych,
·         rozpatrzył pismo Zarządu Województwa Podlaskiego w sprawie organizacji dożynek wojewódzkich w Surażu,
·         omówił koncepcję projektu p.n.: „Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu” przedstawionej przez Dyrektora Centrum Edukacji w Supraślu,
·         rozpatrzył wniosek Dyrektora PUP w sprawie zwiększenia planu wynagrodzeń na 2010 rok,
·         podjął 2 uchwały w sprawie zaopiniowania projektu aktualizacji Gminnego Programu Ochrony Środowiska oraz planu Gospodarki Odpadami dla Gminy Turośń Kościelna,
·         rozpatrzył wniosek Ochotniczych Straży Pożarnych w Złotnikach, Czarnej Wsi Kościelnej i Klepaczach o przyznanie dotacji na zakup sprzętu do ratownictwa drogowego.
·         brał udział w posiedzeniach Komisji Stałych Rady Powiatu,
·         rozpatrywał wnioski i opinie Komisji Stałych Rady Powiatu.
                        Starosta i Członkowie Zarządu uczestniczyli w:
·         seminarium podsumowującym Konkurs Podlaska Agroliga 2010 r. zorganizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewodę Podlaskiego i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie,
·         VI Międzynarodowym Festiwalu „Kresowa Przyśpiewka Frywolna” w Czarnej Białostockiej,
·         V Powiatowych Dniach Twórczości Ludowej – Dzień Śledzia,
·         festynie i uroczystościach otwarcia świetlicy w Studziankach,
·         imprezie p.n.: „Siabrouskaja Biasiedia 2010” w Gródku,
·         uroczystym Święcie Policji w Białymstoku,
·         uroczystym otwarciu zrealizowanego remontu drogi powiatowej na odcinku Pawły-Dawidowicze,
·         Podlaskich Dniach z „Solidarnością”,
·         uroczystości związanej z 457 rocznicą nadania praw miejskich Zabłudowa,
·         obchodach XX-lecia Samorządu Terytorialnego wraz z uroczystym otwarciem Ratusza w Michałowie,
·         Dożynkach Gminnych 2010 r. w Zarzeczanach,
·         uroczystości Święta Dziękczynienia za Zebrane Plony – Dożynki Wojewódzkie w Surażu,
·         spotkaniach Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej,
·         Komisji konkursowej „Hubertowskie Jadło”,
·         uroczystym podsumowaniu działań Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego prowadzonych podczas tegorocznej powodzi,
·         posiedzeniu LVIII sesji Rady Miejskiej Białegostoku,
·         festiwalu „Gloria” w Centrum Edukacji w Supraślu,
·         uroczystym otwarciu „Miasteczka Ruchu Drogowego” w Zawadach,
·         80-leciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotorii,
·         inauguracji roku szkolnego w ZS w Michałowie,
·         dożynkach gminnych w Studziankach i Czarnej Wsi Kościelnej,
·         festiwalu organowym w Wasilkowie,
·         Święcie Grzyba w Michałowie,
·         uroczystym otwarciu Miasteczka Ruchu Drogowego w Zawadach,
·         XI Podlaskiej Biesiadzie Miodowej,
·         ogłoszeniu wyników konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”,
·         koncercie Polskiego Chóru Pokoju w Czarnej Białostockiej.
            Radny Pan Zenon Żukowski zgłosił pytanie: „Mam dwa pytania, jedną w kontekście informacji, którą otrzymaliśmy odnośnie ul. Nowowarszawskiej, bo tam jest przygotowywana koncepcja zagospodarowania tego obiektu, druga, mamy informację o tym, iż rozpatrzono pismo w sprawie wynajęcia powierzchni komina. Chcę wiedzieć, czy to pismo rozpatrzono pozytywnie, czy negatywnie?”
            Odpowiedzi udzielił Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, który stwierdził: „Na tym etapie pismo rozpatrzono negatywnie, ponieważ jest sytuacja taka, że koncepcja zakłada, iż tego komina nie będzie. Natomiast mamy do czynienia z „ERĄ”. Poprzedni użytkownik wypowiedział umowę. My mamy potwierdzenie na piśmie, natomiast „ERA” twierdzi, iż on umowy nie wypowiedział, więc zapewne jakieś kłopoty z tym będą”.
            Radny Pan Zenon Żukowski zadał kolejne pytanie: „Mam informację taką, opinia dotycząca rozbudowy drogi krajowej na odcinku Katrynka – Przewalanka, w związku z tym, iz jest tam dużo wypadków, poprosiłbym o kilka szczegółów”.
            Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu Białostockiego, jako ustawowy zarządca drogi ma obowiązek opiniować decyzje, które będą wydawane w ramach tzw. spec ustawy drogowej, w tym przypadku dotyczy to drogi krajowej, więc decyzję będzie wydawał Wojewoda Podlaski. Droga krajowa na tym odcinku ma kontakt z trzema drogami powiatowymi i chodziło o zaopiniowanie sposobu skomunikowania drogi powiatowej z drogą krajową. Zarząd Powiatu zaopiniował to pozytywnie, bo tego wymaga spec ustawa. My, jako PZD zamieściliśmy tam kolka uwag typu, niewłaściwa szerokość pobocza, zgłosiliśmy pytanie, jak będzie odprowadzona woda z drogi krajowej w kierunku drogi powiatowej, między innymi w Rybnikach, bo z niwelety łącznicy wynika, że woda będzie płynęła do drogi powiatowej. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Założenia, zanim powstał powiat miały być takie, że miały być dwie niezależne jezdnie po 7m, kiedy powiat powstał i przystąpiono do realizacji tej przebudowy, z ostatnich danych i to co opiniowaliśmy wynika, że dotyczy to 2+1, czyli jedna jezdnia na północ, druga na południe, a po środku jezdnia, która na niektórych odcinkach służy, jako pas wyłączania z ruchu. Natomiast ostatnie wieści są jeszcze mniej pocieszające, przegrywamy z ekologami, co znaczy, że będą tylko dwie jezdnie po 3,5m plus utwardzone pobocza po 0,75m. My jeszcze tego nie dostaliśmy oficjalnie, ale wiemy o tym z rozmów z Generalną Dyrekcją”.
            Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o rozwinięcie informacji nt. przebudowy dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy Michałowo.
            Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odbyło się w lipcu lub sierpniu spotkanie przy udziale Burmistrza Michałowa. Ja również w nim uczestniczyłem, tylko to nie było jedno spotkanie, a kilka w tej sprawie. Gmina Michałowo zamierzała początkowo przebudować 5 dróg powiatowych, potem 3 drogi powiatowe. Poprosiliśmy Gminę, jako inwestora przebudowy dróg powiatowych o przedstawienie nam dokumentacji projektowych. Gmina w niedługim czasie przedłożyła nam te dokumentacje projektowe, ale trudno te dokumenty określić tym mianem. Raczej były to „strzępy” dokumentacji, w tym Pan Burmistrz poproszony został po raz wtóry na posiedzeniu Zarządu Powiatu, by wypowiedział się w temacie dokumentacji projektowych. Ustalono też pewne działania w terenie, czyli Gmina wzięła na siebie obowiązek wyznaczenia granic pasa drogowego, by nie zaistniała sytuacja związana z tym, że droga byłaby wykonana na gruncie niestanowiącym pasa drogowego, gdyż mamy tam do czynienia z gruntami osób prywatnych, z Lasami Państwowymi i innymi. Tego typu czynności zostały wykonane. Potem odbyło się trzecie spotkanie z Burmistrzem. Okazało się, że drogi z Potoki do Hoźnej nie bardzo można budować, gdyż droga nie biegnie w pasie drogowym. Te wszystkie informacje Burmistrz Michałowa otrzymał i przysłał nam po raz drugi tzw. poprawioną wersję dokumentacji projektowych. Niestety ona jest również niespójna technicznie, nie można, moim zdaniem, na podstawie tak przygotowanej dokumentacji realizować przebudowę drogi, gdzie zaprojektowane parametry techniczno – eksploatacyjne będą skutkowały pogorszeniem warunków użytkowania (zawężona będzie korona drogi i jezdnie), a poza tym w samej dokumentacji są sprzeczności. Brakuje tam też pewnych elementów, które musi zawierać dokumentacja związana z przebudową drogi publicznej. W dniu dzisiejszym przedstawiłem też Zarządowi Powiatu projekt odpowiedzi na ostatnie zmiany w dokumentacjach Pana Burmistrza. Zarząd Powiatu zaakceptował to pozytywnie, mało tego w miejscowości Hieronimowo, w pierwszej wersji przebudowa drogi z Hieronimowa do Potoki miała nie obejmować nawierzchni brukowej, która w części objęta jest ochroną Konserwatora Zabytków. Poprawiona wersja dokumentacji odnosi się już w całości do całej nawierzchni brukowej, w tym objętej ochroną Konserwatora Zabytków. Na to nie możemy się zgodzić, ponieważ nie nam decydować, jak Konserwator Zabytków widzi przebudowę drogi powiatowej, gdzie jest nawierzchnia brukowa. Znane są nam przykłady typu Tykocin, gdzie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat Burmistrzowie kolejni próbowali walczyć z Konserwatorem i do dzisiaj mamy tam bruk. Krótko mówiąc, spotkania z Burmistrzem Michałowa dotyczyły przebudowy dróg powiatowych, niespójności dokumentacji, bo wykazujemy, że one są niespójne i wg. tego nie można projektować. Nie ma tam też odniesień do stanu technicznego obiektów inżynierskich, jakimi są przepusty”.
            Radny Pan Marian Olechnowicz zgłosił zapytanie dot. przychodni przy ul. Piaskowej: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do Pana Starosty mam bardzo krótkie pytanie, ponieważ, jak zapewne Pan wie są dość duże oczekiwania społeczne w Łapach, żeby ta przychodnia miała odpowiedni wygląd. Stoczyliśmy pewien bój na temat termomodernizacji i kompleksowego remontu. Okazuje się, że bank nie udzielił kredytu, z powodu braku pieniędzy będzie remontowany tylko dach. Mam krótkie pytanie – jakie są szanse w przyszłym roku?”.
            Odpowiedzi udzielił Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, który stwierdził: „Jeżeli w następnym roku sytuacja finansowa szpitala będzie dobra, jeżeli nowa Rada Powiatu zdecyduje się na udzielenie poręczenia kredytu, to szanse są duże. W tym roku miał być brany kredyt, natomiast skończyła się ta linia kredytowa, nie było tych preferencyjnych warunków, w ramach, których jest 20% umarzanych kwot i myślę, że można do tego na nowo podchodzić w roku następnym, tylko trzeba zaczynać już od stycznia, by zdążyć”.
            Radny Pan Antoni Bogdan stwierdził: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja w temacie spraw związanych z drogami powiatowymi, a mianowicie w kwestii udzielenia odpowiedzi na pismo sołtysa wsi Kruszewo w sprawie utwardzenia nawierzchni drogi oraz wykonania prac pielęgnacyjnych w pasie drogowym. Chciałbym znać odpowiedź w tej sprawie”.
            Odpowiedzi udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do Pana Adama Radłowskiego – sołtysa wsi Kruszewo, Gmina Choroszcz, Zarząd Powiatu Białostockiego w dniu 30 czerwca 2010 roku wystosował pismo następującej treści: <<W związku z Pana pismem w sprawie utwardzenia nawierzchni w ciągu drogi powiatowej nr 1536B we wsi Kruszewo oraz udrożnienia rowów, wycinki krzaków rosnących wzdłuż drogi i uzupełnienia nawierzchni żwirowej kruszywem, Zarząd Powiatu informuje, że wspiera działania zmierzające do poprawy infrastruktury drogowej na drogach powiatowych. Wyłącznie szczupłość środków finansowych pozostających w dyspozycji Powiatu Białostockiego powoduje, że rozpatrzenie wniosku o wykonanie nakładki bitumicznej na odcinku drogi powiatowej nr 1536B we wsi Kruszewo będzie możliwe w przypadku powstania oszczędność, po rozstrzygnięciu kolejnych przetargów na zadania inwestycyjne ujęte do realizacji na drogach powiatowych w roku bieżącym. Koszt wykonania wzmocnienia nawierzchni na istniejącej nawierzchni brukowej w Kruszewie szacuje się, poprzez ułożenie nakładki z betonu asfaltowego na około 200.000zł.>>”.
            Radny Pan Roman Tadeusz Łudź stwierdził: „Wczoraj o godz. 1700 w Łapach była Telewizja „Trwam”. To był program interwencyjny. Był Pan Poseł Raczkowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego – Pan Jabłoński, ja też miałem przyjemność być na tym spotkaniu. Wynikł tam problem, chodzi o biogazownię. Zapytany Pan Poseł Raczkowski, kiedy ta inwestycja ma szansę być sfinalizowana, powiedział, że rok 2011 jest realnym terminem uruchomienia produkcji na bazie Cukrowni w Łapach. Starosta ma wydać decyzję związaną z ochroną środowiska. Czy coś w tym temacie mogę się dowiedzieć?”.
            Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz stwierdził, iż odpowiedź zostanie udzielona trochę później.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zgłosił pytanie: „Chciałbym zapytać odnośnie sprzedaży składników majątku gospodarstwa pomocniczego w DPS w Jałówce, czego to dotyczy?”.
            Odpowiedzi udzielił Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, który stwierdził: „Sprawa dotyczy maszyn, które tam były. To jest na pewno ciągnik, dwie przyczepy, które tam były i drobne maszyny. One zostały wystawione do przetargu, a Dyrektor ma zamiar kupić nowy ciągnik, który służyłby głównie do prac porządkowych i odśnieżania. Z tego, co wiem większość tego sprzętu została zbyta, są tylko problemy z jedną przyczepą”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zgłosił kolejne pytanie: „Jeszcze jedno pytanie dotyczące wniosku Ochotniczych Straży Pożarnych w Złotnikach, Czarnej Wsi Kościelnej i Klepaczach o przyznanie dotacji na zakup sprzętu do ratownictwa drogowego, w jaki sposób został rozpatrzony?”.
            Odpowiedzi udzielił Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, który stwierdził: „Wysoka Rada przeznaczyła na początku roku kwoty: 150.000zł na Państwową Straż Pożarną i 50.000zł na Ochotnicze Straże Pożarne. Tutaj, długo zastanawialiśmy się, jak te kwoty rozdzielić. Było kilka wniosków. Na dzisiejszej sesji jest propozycja rozszerzenia tej kwoty z 50.000zł do 70.000zł i kolejne uchwały, które tego dotyczą. Myślę, że w trakcie Sesji wyjaśnimy dalsze szczegóły”.
            Radny Pan Walenty Sic zapytał: „Przepraszam bardzo, mam jedno krótkie pytanie, gdyż na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Technicznej 27 września 2010 roku była też mowa o przyznaniu pomocy finansowej OSP z Gminy Juchnowiec Kościelny. Dzisiaj są uchwały dotyczące pewnych gmin, ale niestety nie ma projektu uchwały odnośnie wsparcia OSP z Gminy Juchnowiec Kościelny. Proszę o wyjaśnienia”.
            Odpowiedzi udzielił Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz, który stwierdził: „Proszę Państwa, wsparcie dla Gminy Juchnowiec jest, natomiast generalnie myśleliśmy, że sprawa będzie prostsza, bo są pieniądze, które można podzielić. Wystąpienia były takie, żeby dać 10.000zł, kolejne 10.000zł da Burmistrz, a kolejne 10.000zł to kwota do pozyskania z zewnątrz i te pieniądze zostały rozdysponowane, ale w trakcie załatwiania okazało się, że te jednostki, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, ubiegają się o środki finansowe i są zarejestrowane w KRS, i posiadają własne konta mogą otrzymać środki finansowe bezpośrednio, na mocy ogólnych aktów ustawowych, z powiatu do OSP. Jeżeli chodzi o Złotniki taka pozytywna opinia jest, niemniej część jednostek jest w takiej sytuacji, iż nie mają konta, albo nie są zarejestrowane w KRS i formalnie, ponieważ jest taki stan prawny, nie można im dać bezpośrednio tych pieniędzy. W przypadku 4 jednostek zostało to załatwione w ten sposób, że pieniądze poprzez uchwałę, Rada Powiatu przekaże do gmin, a one sfinansują zakupy na rzecz tych jednostek. Procedura jest trochę dłuższa, ale efekt ten sam”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego informację o pracach Zarządu między Sesjami przyjęła do wiadomości.
 
Ad 4
            Podjęcie uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową.
            Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową /zał. nr 5/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, podjęcie uchwały jest niezbędne z takich powodów: droga gminna, którą Gmina Choroszcz zamierza zgłosić, jako wniosek o wsparcie do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych ma punkt wspólny z naszą drogą powiatową Nr 1535B Białystok – Kruszewo. Po to, by zrealizować to przedsięwzięcie i uzyskać więcej punktów w punktacji potrzebne jest porozumienie pomiędzy Burmistrzem Choroszczy a Zarządem Powiatu Białostockiego w sprawie budowy tej drogi gminnej na styku z drogą powiatową. Uchwała jest niezbędna, by można było podpisać to porozumienie. W jej treści jest jeszcze zapis, iż w przypadku otrzymania wsparcia z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych powiat wesprze Gminę Choroszcz kwotą 5.000zł. Ponadto uchwałą przekazuje się zarządzanie tą drogą do końca roku 2011 i jednocześnie wygasza Uchwałę Nr XXXVI/337/09 Rady Powiatu Białostockiego z dnia 24 września 2009 roku w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową, gdyż wówczas Gmina Choroszcz nie uzyskała wsparcia z NPPDL”.
            Pytań i uwag do projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o przedstawienie opinii Komisji Rady.
Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową.
Następnie Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w tej sprawie.
Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła uchwałę Nr L/453/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie powierzenia Gminie Choroszcz zarządzania publiczną drogą powiatową /zał. nr 6/.
 
Ad 5
            Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2010 roku.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Białostockiego za I półrocze 2010 roku /zał. nr 7/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgodnie ze sporządzonym sprawozdaniem finansowym za I półrocze wykonane dochody budżetu zamknęły się w ujęciu procentowym 45,52%, wykonane wydatki w stosunku do planu zostały zrealizowane w wysokości 36,88%. Przedłożone Państwu sprawozdanie omawia poszczególne rodzaje dochodów i wydatków dość szczegółowo, jak również i opisuje inwestycje, wykonane wydatki, a także stan zaawansowania, bądź przygotowania danej inwestycji. Z uwagi na to, że czasu mamy trochę mało, ja jedynie chciałabym podzielić się z Państwem pewnymi refleksjami. Otóż, analizując dochody budżetu zrealizowane za I półrocze może na pierwszy rzut oka niepokoić to, że dochody majątkowe zostały zrealizowane w niewielkim procencie. Na plan dochodów majątkowych składają się dotacje celowe na inwestycje, w tym dotacje na „schetynówki”, jak również udzielana przez gminy pomoc finansowana przebudowę, czy budowę dróg powiatowych. Wykonywanie budżetu odbywa się w taki sposób, że zarówno dotacje z budżetu państwa, jak też pomoc finansowa gmin przekazywana jest w terminach zapłaty poszczególnych faktur. Z uwagi na to, jak widać z zaawansowania planu inwestycji w I kwartale trwały generalnie przygotowania inwestycji, czyli prawie we wszystkich przeprowadzono postępowanie udzielenia zamówień publicznego, natomiast wszystko nam się kumuluje po stronie wydatków w II półroczu. Mówiąc o tym chciałabym wyrazić taką refleksję z analizy wykonanych dochodów, że generalnie nie widać żadnego zagrożenia, by plan dochodów został zrealizowany. Jeśli chodzi o wydatki budżetowe, tutaj zaawansowanie wydatków za I półrocze jest w takim procencie bardzo zbliżonym do upływu czasu kalendarzowego, jeśli chodzi o wydatki bieżące, natomiast zaawansowanie, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne jest niewielkie, a to z tej racji, o czym mówiłam wcześniej. Największym wydatkiem inwestycyjnym, poniesionym w I kwartale był zakup nieruchomości na potrzeby rozbudowy Starostwa Powiatowego w Białymstoku. Otóż, w tym I półroczu zakupiono i opłacono część gruntu przy ul. Borsuczej róg ul. Wiewiórczej. Również została zakupiona i opłacona nieruchomość przy ul. Nowowarszawskiej i to się składa na kwotę 4.000.000zł. W związku z tym w I półroczu przeprowadzono procedurę wyłonienia banku na udzielenie kredytu długoterminowego i planowany kredyt 2.150.000zł został uruchomiony w dniu 30 czerwca 2010 roku. Środki zostały przelane na rachunek sprzedawcy nieruchomości przy ul. Nowowarszawskiej. Tym samym, z planowanych przychodów z tytułu kredytów długoterminowych mamy zrealizowane przychody w kwocie 2.150.000zł. Tego kredytu udzielił powiatowi Bank Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli chodzi o rozchody budżetu, na rozchody składają się spłaty rat zaciągniętych kredytów i pożyczek. Za I półrocze na spłatę kredytów wydatkowaliśmy kwotę 663.395zł. Na koniec półrocza, po uruchomieniu tego kredytu w kwocie 2.150.000zł, jak też po dokonaniu spłaty rat kredytów stan zadłużenia budżetu z tytułu zaciągniętych kredytów wynosi 5.967.883,66zł. Na zakończenie chciałabym dodać, iż ta informacja została dokonana na podstawie sprawozdań budżetowych i uzyskała pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku bez uwag” /zał. nr 8/.
            Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Jan Piotr Dajda           poinformował, iż Komisja na swoim posiedzeniu w dniu 27 września 2010 roku wydała pozytywną opinię w sprawie przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku.
            Pan Roman Tadeusz Łudź - Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów –poinformował Wysoką Radę, iż Komisja wydała pozytywną opinię w sprawie przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku.
            Komisja Infrastruktury Technicznej, także na posiedzeniu w dniu 27 września 2010 roku wydała pozytywną opinię w sprawie przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku, o czym poinformował zebranych jej Wiceprzewodniczący – Pan Antoni Bogdan.
            Również, Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy odczytał pozytywną opinię Komisji do powyższej informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku.
            Także, Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej wydała pozytywną opinię do informacji Zarządu o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2010 roku, o czym poinformował zebranych Wiceprzewodniczący Komisji – Pan Marian Olechnowicz.
            Przewodniczący - Pan Marek Żmujdzin stwierdził, iż Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu wydała pozytywną opinię w sprawie przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku.
            Następnie, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny – Pani Sylwia Rząca zapoznała Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji w sprawie przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2010 roku.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła informację Zarządu o przebiegu wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2010 roku.
 
            Ogłoszono 5 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 6
            Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
            Pani Elżbieta Karina Kurzewska – Dyrektor Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 roku /zał. nr 9/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałam Państwu przedstawić sprawozdanie z działalności Wydziału Architektury za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 roku. Również zaprezentować w kilku zdaniach, jak wyglądała praca Wydziału w okresie kadencji obecnej Rady. Struktura i organizacja pracy w Wydziale w zasadzie się nie zmieniły. Zadania również pozostały bez zmian. Rok bieżący jest bodaj rekordowym, jeżeli chodzi o liczbę wydanych decyzji, bo proszę sobie wyobrazić, że w 2010 roku, do tej pory wydaliśmy już 1502 decyzje, gdzie wydawało się, że rok poprzedni był wielkim bumem budowlanym, a mimo to obecnie znacznie przewyższa on rok poprzedni.
 
Rok
2007
2008
2009
2010
Liczba wydanych decyzji
1 311
1 485
1 331
1502
Liczba pracowników
13
14
13
14
Liczba decyzji na 1 pracownika
100,85
106,07
102,38
107,28
           
 
 
 
 
 
 
Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę:
-      przyjęto wniosków o pozwolenie na budowę – 1 423
-      wydano decyzji o pozwoleniu na budowę – 1 224, w tym z wniosków z 2009r – 154
-      umorzono postępowanie – 84
-      odmowa udzielenia pozwolenia na budowę – 25
-      pozostawiono bez rozpatrzenia – 7
-      przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę – wnioski – 98, decyzji 97
-      uchylenie decyzji o pozwoleniu – 10
-      decyzje o ustaleniu lokalizacji drogi: wniosków - 16decyzji – 12 w   tym 3 umorzenia postępowania.
            Czas oczekiwania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę w Wydziale wynosi na dzień dzisiejszy ponad 1,2 miesiąca (ustawowo na wydanie pozwolenia na budowę Wydział ma 65 dni). W roku bieżącym przyjętych zostało 1492 zgłoszenia, w roku ubiegłym w tym samym okresie 1 333 zgłoszeń takich robót. Można zauważyć stale utrzymującą się, wysoką liczbę zgłoszeń przy coraz trudniejszej procedurze niezbędnej do uzyskania skutecznego zgłoszenia: przyjęte wnioski zgłoszenia – 1 492, w tym: sprzeciw w formie decyzji – 37; wnioski o zmianę sposobu użytkowania objęte obowiązkiem zgłoszenia – 13 zgłoszeń, w 1 przypadku organ wydał decyzję o sprzeciwie. Realizacja zadań Wydziału innych niż wydawanie decyzji: zaświadczenia o samodzielności lokali – 46; zaświadczenia w sprawach dodatków mieszkaniowych – 30; odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: Wniosków – 84, załatwione 72 w tym:  64 zgody,  6 odmów; wydane dzienniki budów – 752.
Pozwoliłam sobie przedstawić Państwu zestawienie z 4 lat Państwa kadencji, a naszej pracy pod Państwa przewodnictwem i tutaj widać wyraźnie, które gminy zdecydowanie przodują w ilości wydawanych na ich terenie pozwoleń na budowę. Zdecydowanie liderem jest Gmina Juchnowiec Kościelny, która w ciągu 4 lata uzyskała 1.173 pozwolenia. Następnie Gmina Supraśl – 1.157 i Gmina Choroszcz – 999. Każdego roku te gminy w sposób wyraźny przodują w tym „rankingu”. Jak widać ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę w ciągu tych 4 lat wynosi 7.321. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za uwagę. Chciałam tylko byście Państwo pochylili się nad pracą Wydziału Architektury, gdzie tak naprawdę niewiele osób wydaje ogromną ilość pozwoleń. Każdy z tych projektów jest dokładnie sprawdzany, weryfikowany. Jest to ogrom naszej pracy włożonej, by nasz powiat pięknie się rozwijał i jak Państwo zdążyliście zauważyć, te budynki, które zatwierdzamy są coraz ładniejsze i tak zaczyna pięknie wyglądać nasz powiat”.
            Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zapytał: „Ja mam pytanie nie ze względu na wizję, a raczej na ekonomię. Chciałbym się dowiedzieć, jeżeli Pani Dyrektor pamięta, z tych trzech gmin, które są najbardziej płodne, jeśli chodzi o nowe inwestycje, w których gminach są inwestycje, które dają najwięcej dochodu, czyli podatku dla gmin?”.
            Pani Elżbieta Karina Kurzewska – Dyrektor Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Generalnie są to takie gminy, jak: Gmina Choroszcz, bo przy szosie warszawskiej, wszystkie te duże obiekty, które powstają to inwestycje, które po wybudowaniu przynoszą ogromne dochody dla gmin. Ponadto Gmina Juchnowiec Kościelny, gdzie w ostatnim roku powstaje więcej inwestycji typu fabryki, obiekty przemysłowe, hale magazynowe, produkcyjne, budynki biurowe itp.. Nie można też ominąć tego, iż wszystkie budynki mieszkalne, które powstają na danym terenie, to również przynoszą gminom podatki od osób fizycznych”.
            Radny Pan Jan Ambrożej poprosił o wyjaśnienie: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Dyrektor, czy zmieniły się jakieś parametry dotyczące odległości od granic działek?”.
            Pani Elżbieta Karina Kurzewska – Dyrektor Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Niestety, żadnych zmian w tym zakresie nie wprowadzono. Był projekt zmiany ustawy Prawo budowlane, ale on jest już sprzed dwóch lat. Śp. Pan Prezydent Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, dlatego, że tam niezbyt dobrze została rozwiązana ochrona interesów osób trzecich, ponieważ została zapisana, jako prawo wniesienia sprawy do sądów powszechnych. U nas to w praktyce jest tak, że jak sprawa trafia na wokandę, to już obiekt wymaga pierwszego remontu takiego budynku i to prawo, jak zostało zaskarżone, tak do tej pory Trybunał mimo kilku przesuwanych terminów nie rozpatrzył. Tam byłyby ogromne zmiany, natomiast nie zmieniły są warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W zasadzie jedyną nowością, jaka się pojawiła jest to, że po granicy, bez odstępstwa Ministra można posadawiać budynki garażowe o długości 5m, nie wyższe niż 3m. Na to nie są wymagane odstępstwa i one mogą być po granicy. Oczywiście od razu wchodzą w grę: obszar oddziaływania, strony postępowania, tryb odwoławczy i skargowy itd., natomiast to przyśpiesza w pewnym stopniu proces inwestycyjny. To jest jedyna zmiana, a wszystkie inne przepisy są nadal obowiązujące”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację z działalności Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Białymstoku.
 
Ad 7
            Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2010.
            Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2010 /zał. nr 10/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałabym przedstawić Państwu informację z działalności Wydziału Komunikacji za rok 2010. Jeżeli o strukturę Wydziału, w tym zakresie nic się nie zmieniło. Nadal mamy dwa referaty: referat rejestracji pojazdów, referat praw jazdy, stanowisko ds. transportu, szkolenia kierowców i badań technicznych pojazdów. Na bieżąco realizowane są zadania zarówno w Referacie Rejestracji Pojazdów w zakresie zadań obejmujących rejestrację pojazdu, jak i Referacie Praw Jazdy w zakresie zadań dotyczących wydawania uprawnień do kierowania pojazdami i cofania wydanych uprawnień oraz w zakresie zadań realizowanych przez Stanowisko ds. transportu, których wachlarz jest dość szeroki. Jeżeli chodzi o Referat Praw Jazdy, to w ostatnim czasie największe trudności natury merytorycznej dotyczyły spraw związanych z uzyskaniem przez kierowców zawodowych wpisu w prawie jazdy, dotyczących uzyskania kwalifikacji wstępnej lub ukończenia szkolenia okresowego, bowiem przepisy w tej materii są dość skomplikowane i nie do końca jasne. Poza tym kierowcy uczestniczący w takich szkoleniach nie są należycie informowani w ośrodkach szkolenia o ciążących na nich obowiązkach (ewidencję takich ośrodków prowadzi Wojewoda), np. o obowiązku wykonania stosownych badań lekarskich, natomiast „finał” całego postępowania jest przy biurku urzędnika, w chwili składania wniosku o wpis w prawie jazdy, co nie raz wiąże się z koniecznością przeprowadzania trudnych postępowań wyjaśniających. Wpływ na wyeliminowanie tego typu problemów mogłaby mieć możliwość uczestniczenia merytorycznych pracowników w specjalistycznych szkoleniach w tym zakresie, bądź po prostu zmiana przepisów polegająca na dostosowaniu regulacji prawnych do obecnych sytuacji życiowych z tym związanych, które mają miejsce w niemalże każdym urzędzie w Polsce. Ze względu na trudny zakres tematyczny - ofert szkoleniowych w tym zakresie nie ma. W bieżącym roku odnotowano spadek liczby wydanych praw jazdy.
            Na koniec sierpnia 2010 roku odnotowano w okresie sprawozdawczym ok. 2.973 wydanych dokumentów prawa jazdy oraz 54 dokumenty międzynarodowych praw jazdy. W przypadku zadań realizowanych przez Referat Rejestracji Pojazdów większość spraw załatwiana jest na dotychczasowych warunkach.
Podstawowym, niezmiennym, a przede wszystkim głównym zadaniem tego referatu jest rejestracja pojazdów oraz związane z nią dodatkowe czynności typu : zgłaszanie na bieżąco zmian, między innymi w zakresie prawa własności, czasowego wycofania, bądź wyrejestrowania pojazdu, itp.. Wydawać by się mogło, że każdy rejestrowany pojazd wiąże się z wykonaniem przez pracownika tych samych codziennych czynności, nie wymagających zbyt dużego wysiłku umysłowego, jednak chciałabym Państwa zapewnić, że tak nie jest. W pracy tego referatu odnotowano wiele przypadków rejestracji pojazdów, które stwarzały całkiem różne i niepowtarzalne procedury postępowania, oczywiście wszystko w granicach prawa. Niemalże każdego dnia urzędnik napotyka na sytuację niedającą prostych rozwiązań i nasuwającą wiele problemów natury prawnej bądź merytorycznej, a obowiązujące przepisy prawne w danej materii nie ułatwiają nam zadania przy interpretacji tychże przepisów. Wiele zmian w stanie prawnym, które weszły w życie w okresie sprawozdawczym nie miało dużego wpływu na sam proces rejestracji pojazdu, ale nasuwały szereg niejasności, które należało wyjaśnić. Czasem wydająca się z pozoru banalna sprawa, która na pierwszy rzut oka nie powinna budzić wątpliwości, była analizowana przez kilka osób, poddawana dyskusji, przy zasięgnięciu opinii radcy prawnego, stanowiska odpowiednio merytorycznego ministerstwa, bądź innego organu powiązanego z prowadzoną sprawą. Tylko dzięki doświadczeniu i odpowiednio merytorycznie dobranej kadrze niejednokrotnie udawało nam się uniknąć błędów przy obieraniu właściwej procedury postępowania ze sprawami budzącymi wątpliwości, co znajduje swoje odzwierciedlenie w pkt. dotyczącym decyzyjności Wydziału zamieszczonym w niniejszym sprawozdaniu. W okresie sprawozdawczym odnotowano ok. 16.319 wydanych decyzji w sprawie rejestracji pojazdów. Jeżeli chodzi o zadania realizowane przez Stanowisko do spraw transportu, szkolenia kierowców i badań technicznych pojazdów, sprawa ma się podobnie, jak w przypadku obu referatów. Realizacja zadań przebiega dość sprawnie. Bardzo trudnych spraw wręcz niemożliwych do zrealizowania, nie odnotowano. Na dzień dzisiejszy mamy wydanych 257, ważnych licencji na krajowy transport drogowy rzeczy lub osób, oraz 140 ważnych zaświadczeń na przewozy drogowe rzeczy na potrzeby własne, a także 1 zezwolenie na regularny przewóz osób. W omawianym okresie sprawozdawczym zmieniła się liczba ośrodków szkolenia kierowców. Przybyły 2 nowe ośrodki szkolenia kierowców: jeden w Czarnej Białostockiej i jeden w Choroszczy. W ostatnim czasie wzrasta tendencja do tego, że ośrodki takie zatrudniają osoby młode, które niedawno, same uzyskały uprawnienia instruktora nauki jazdy, a przepisy tego nie zabraniają. Ma to wpływ, na jakość szkolenia, gdyż osoby takie posiadają bardzo małe doświadczenie w szkoleniu przyszłych kierowców, albo w ogóle takiego doświadczenia nie posiadają”.
 
            Radny Pan Tomasz Grzegorz Ołdytowski zapytał: „Pani Dyrektor, czy ma Pani wiedzę dotyczącą ilości pojazdów zarejestrowanych w powiecie z rozbiciem na gminy i czy to jest to tendencja wzrostowa, czy nie?”.
            Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Tendencja jest wzrostowa, bo robiłam statystykę. Nie mogę powiedzieć, jak to się przedstawia w rozbiciu na gminy, bo nie mamy teraz takiej możliwości sprawdzenia. Każda czynność teraz, jakiej dokonujemy w systemie wymaga akceptacji drugiej osoby, więc jeśli chciałabym np. ja pozyskać jakieś dane z systemu drugi pracownik musiałby tą czynność zatwierdzić. Na dzień dzisiejszy mamy w granicach 100.000 pojazdów, a niedawno porównywaliśmy to z ilością pojazdów zarejestrowanych w Urzędzie Miejskim i tam było 136.000 pojazdów, czyli niewiele więcej. W ciągu tego roku zarejestrowaliśmy w granicach 13.000pojazdów, gdzie urząd Miejski w Białymstoku w tym czasie zarejestrował 17.000 pojazdów”.
            Radny Pan Jan Ambrożej stwierdził: „Pani Dyrektor, ja z troską pochylam się nad stacją kontroli pojazdów w Michałowie i wiem, że tam kończy się termin wykonania zaleceń pokontrolnych. Do tej pory nie zostały wylane ławy pomiarowe. Termin się kończy, nastąpiła zmiana dyrekcji. Pani Dyrektor się stara, wiem, że odszedł Pan kierownik, który czuwał nad tym, także żeby tą stację nie zamykać”.
            Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „My nie możemy być stronniczy i tak naprawdę od nas wiele nie zależy. Ustawa na dzień dzisiejszy mówi tak, że najpierw stacja musi przejść kontrolę Transportowego Dozoru Technicznego i to on wydaje poświadczenie na podstawie, którego my wpisujemy ją do ewidencji Starosty i wydajemy zezwolenie na prowadzoną działalność. Jeżeli stacja nie uzyska poświadczenia Transportowego Dozoru Technicznego, to my nic nie możemy zrobić w tym zakresie”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Na czym polegają kontrole w zakresie zarobkowego transportu drogowego osób i rzeczy?”.
            Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Przewoźnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego dot. licencji i zaświadczeń na przewozy własne muszą u nas uzyskać dokumenty, na podstawie, których prowadzą swoją działalność, a my później, jako organ nadzorujący sprawdzamy ich raz na 5 lat, czy prowadzą działalność prawidłowo, czy nadal spełniają warunki do wykonywania danej działalności i czy prowadzą dokumentację zgodnie z zasadami jej prowadzenia i obowiązującymi przepisami”.
            Radny Pan Zenon Żukowski stwierdził: „Ja myślę, że tak wyczerpującą informację, jaką dostaliśmy na piśmie to jeszcze nie mieliśmy. Ona rzeczywiście pokazuje całokształt pracy ze szczegółami i pewnymi nawet ciekawostkami, ale w związku z tym, że tam jest tylu petentów do załatwienia, to ja bym apelował o to, by zainstalować dla klientów tego Wydziału klimatyzację”.
            Pani Iwona Kazberuk – Dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku wyjaśniła: „Być może Państwu zapomniałam o tym powiedzieć, ale już naprawiam swój błąd. Chciałam Państwu powiedzieć, że w rejestracji, na holu i pomieszczeniach przyległych mamy już klimatyzację. Dzięki staraniom Pani Skarbnik komfort obsługi klientów poprawił się”.
            Innych pytań nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację z działalności Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Białymstoku za rok 2010.
 
Ad 8
            Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
            Pani Mirosława Drewnowska – Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła Wysokiej Radzie informację z działalności Wydziału za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku /zał. nr 11/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zgodnie ze schematem organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Białymstoku strukturę Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości stanowią:
·         Referat Geodezji, Ewidencji Gruntów i Budynków
·         Referat Gospodarki Gruntami Nierolnymi
·         Referat Gospodarki Gruntami Rolnymi.
Siedzibą Wydziału jest budynek przy ul. J. K. Branickiego 13, stanowiący własność Skarbu Państwa i będący w trwałym zarządzie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Wydział zajmuje 10 pomieszczeń przystosowanych do indywidualnej pracy biurowej oraz sekretariat wraz z poczekalnią dla interesantów. Wnioski i podania interesantów kierowane do Wydziału przyjmowane są zarówno w kancelarii ogólnej przy ul. Borsuczej 2, jak również w sekretariacie Wydziału. W Wydziale zatrudnione są 23 osoby na pełnym etacie oraz 3 osoby na części etatu. Wyższe wykształcenie posiada 20 osób, a średnie 6. Ponadto w ramach prac interwencyjnych zatrudnione są 2 osoby i 3 osoby odbywają staż. W Referacie Geodezji, Ewidencji Gruntów i Budynków zatrudnionych jest 13 osób, w tym 5 osoby z wykształceniem wyższym geodezyjnym i 8 osób z wykształceniem średnim geodezyjnym, w tym 2 osoby posiadają wyższe wykształcenie o kierunku prawo administracyjne.
Wszystkie zadania realizowane przez Referat są zadaniami administracji rządowej, przypisanymi na mocy ustaw do wykonania Staroście.
Do podstawowych zadań referatu należą:
·         prowadzenie postępowań administracyjnych z zakresu ewidencji gruntów i budynków   i wydawanie decyzji i zaświadczeń w tym zakresie,
·         modernizacja ewidencji gruntów i budynków – docelowo przekształcenie jej w kataster,
·         nadawanie cech dokumentu wypisom i wyrysom sporządzonym przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz poświadczanie odpisów dokumentów zgromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym,
·         zakładanie szczegółowych osnów geodezyjnych,
·         ochrona znaków geodezyjnych,
·         koordynacja usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu,
·         kontrolowanie zgodności wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji i kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
·         sprawdzanie wypełniania obowiązku przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego w zakresie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przekazywania materiałów i informacji uzyskanych w wyniku tych prac do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
·         zakładanie i aktualizacja mapy zasadniczej,
·         planowanie i gospodarowanie środkami Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz środkami dotacji przeznaczonymi w budżecie na realizację prac geodezyjnych,
·         udzielanie informacji i wyjaśnień z zakresu ewidencji gruntów i budynków sądom, urzędom, notariuszom, organom ubezpieczeń społecznych i innym uprawnionym osobom prawnym i fizycznym.
         
 W ciągu pierwszego półrocza 2010 r. w tym Referacie wydano 257 decyzji administracyjnych z zakresu geodezji i ewidencji gruntów i budynków. Ponadto wydano 1915 zaświadczeń i pism wyjaśniających, których odbiorcami były osoby prawne i fizyczne oraz sądy, urzędy skarbowe, organy administracji rządowej i samorządowej, policja, prokuratura, komornicy.
W okresie objętym sprawozdaniem zaświadczenia wydawane były najczęściej osobom fizycznym i dotyczyły informacji o gospodarstwach rolnych, zarówno o ich stanie aktualnym jak też archiwalnym, ze wskazaniem konkretnego okresu. Zaświadczenia te niezbędne były do postępowań w sprawach emerytalnych i rentowych, postępowań sądowych w sprawach spadkowych, postępowań prowadzonych przez organy skarbowe i podatkowe. Znaczna część udzielonych informacji kierowana była do instytucji prowadzących postępowania śledcze, karne i windykacyjne. Referat na bieżąco uzgadniał z jednostkami wykonawstwa geodezyjnego sposób technicznego rozwiązania problemów powstałych w trakcie realizacji prac geodezyjnych. Inspektorzy kontroli i odbioru robót sprawdzili i włączyli do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dokumentację dotyczącą 2217 opracowań geodezyjnych. W sprawach koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu rozpatrzono 632 wniosków.   Zrealizowano 3423 zamówień w zakresie nadawania cech dokumentu wypisom i wyrysom sporządzonym przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i poświadczania odpisów dokumentów zgromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Ze środków dotacji przeznaczonych w budżecie na prace geodezyjne i środków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym realizowano prace geodezyjne dotyczące kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków z opracowaniem numerycznej mapy zasadniczej.
Prace takie w roku 2009 wykonane zostały na obrębie Skrybicze gmina Zabłudów, Klepacze gmina Choroszcz, Henrykowo i Sobolewo gmina Supraśl – łączna powierzchnia objęta opracowaniem 2807 ha.
            W trakcie realizacji są obręby Jeroniki, Łyski, Sienkiewicze, Krupniki, Porosły z Gminy Choroszcz o łącznej powierzchni 1203 ha. W okresie sprawozdawczym zawarte zostały umowy na wykonanie kompleksowej modernizacji ewidencji gruntów i budynków oraz opracowanie numerycznej mapy zasadniczej o łącznej powierzchni opracowania 2691 ha na obręby:
·         Halickie, Kuriany - Gmina Zabłudów - termin wykonania listopad 2010r.;
·         Tołcze, Trypucie -  Gmina Turośń Kościelna - termin wykonania kwiecień 2011r.;
·         Nowodworce - Gmina Wasilków - termin wykonania maj 2011r.
Ponadto jeszcze w 2010 roku rozpoczęte zostaną takie prace na obrębach Brończany, Ignatki, Koplany i Koplany Folwark Gmina Juchnowiec Kościelny. Łączna powierzchnia opracowania 1043 ha. Nadmienić należy, iż prace w opisanym powyżej zakresie realizowane są przy współfinansowaniu gmin. Łączna kwota dofinansowania w roku 2010 wyniesie 110 tys. zł.
W referacie Gospodarki Gruntami Nierolnymi zatrudnionych jest 7 osób. Pięć osób posiada wykształcenie prawnicze, a dwie wyższe techniczne.
Referat załatwia sprawy z zakresu:
·         wywłaszczeń nieruchomości,
·         zwrotów nieruchomości wywłaszczonych, w tym z związku ze zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami, Wojewoda Podlaski wyznacza Starostę Białostockiego do rozpatrzenia spraw zwrotów nieruchomości na terenie m. Białystok,
·         odszkodowań za grunty przejęte pod drogi na mocy decyzji lokalizacyjnej,
·         odszkodowań za drogi powstałe w wyniku podziału,
·         sprzedaży lokali mieszkalnych,
·         czasowego zajęcia nieruchomości, w przypadku, gdy inwestor na skutek braku zgody właściciela, nie może zrealizować inwestycji,
·         gospodarowania gruntami Skarbu Państwa oraz Powiatu Białostockiego (oddawanie w najem, dzierżawę, użyczenie, darowizny, sprzedaż),
·         przekazywania gruntów w trwały zarząd jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej,
·         oddawania nieruchomości Powiatu i Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste,
·         ustalania odszkodowań byłym właścicielom nieruchomości, zajętych pod drogi publiczne,
·         przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
·         ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości z tytułu stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowych w części dotyczącej odszkodowania.
Ponadto w Referacie opracowywane są projekty uchwał Rady Powiatu i Zarządu Powiatu w zakresie gospodarowania mieniem powiatowym oraz przygotowywane są wnioski wieczysto-księgowe w celu regulacji stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa i Powiatu. W okresie sprawozdawczym przygotowano dokumentacje i złożono:
·         33 wnioski na 50 działek o potwierdzenie prawa własności dróg powiatowych w trybie art.60 i art.73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną,
·         21 wniosków na 107 działek do Sądu Rejonowego IX Wydziału Ksiąg Wieczystych,
a także rozpatrzono:
·         17 wniosków o zwrot nieruchomości wywłaszczonych,
·         1 wniosek o wywłaszczenie nieruchomości,
·         4 wnioski o ustalenie odszkodowania za grunty zajęte pod drogi publiczne w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną,
·         5 wniosków o ustalenie odszkodowania w trybie art.98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami,
·         23 wnioski o ustalenie odszkodowania w trybie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu dróg publicznych,
·         1 wniosek o ustalenie odszkodowania za wywłaszczona nieruchomość,
·         2 wnioski o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w trybie przepisów art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
W toku rozpatrzenia pozostaje:
·         2 wnioski o wywłaszczenie nieruchomości,
·         30 wniosków o zwrot nieruchomości wywłaszczonych,
·         24 wnioski o ustalenie odszkodowania za grunty zajęte pod drogi publiczne w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną,
·         14 wniosków o ustalenie odszkodowania za grunty przejęte pod drogi publiczne w trybie art. 98 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
·         72 wnioski o ustalenie odszkodowań na grunty przejęte pod drogi na mocy przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji z zakresu dróg publicznych.
Ponadto w okresie sprawozdawczym:
·         złożono do Wojewody Podlaskiego wnioski o wyrażenie zgody na oddanie poszczególnych nieruchomości Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste - Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu, Polskiemu Związkowi Harcerstwa, a także na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego ( Gmina Choroszcz ), sprzedaż prawa własności nieruchomości ( Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), oddanie nieruchomości w dzierżawę ( osoba fizyczna ),
·         wydano 3 decyzje aktualizujące opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego,
·         zlecono szacunek 12 działek, stanowiących własność Skarbu Państwa - celem ustalenia opłaty z tytułu wieczystego użytkowania, a także ustalenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości,
·         wydano 3 decyzje, przekazując w trwały zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 25 działek stanowiących własność Skarbu Państwa,
·         wydano 4 decyzje w sprawach o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
            W odniesieniu do zadań wynikających z przepisów ustawy z dnia 07 września 2007 roku o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu zakończono prace w zakresie sporządzania:
·         wykazów nieruchomości stanowiących własność gmin, położonych na terenie Powiatu Białostockiego,
·         wykazów nieruchomości stanowiących własność Powiatu Białostockiego, położonych na terenie powiatu,
·         wykazów nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym zarządzanych przez jednostki organizacyjne,
·         wykazów nieruchomości stanowiących własność Województwa Podlaskiego, położonych na terenie tut. Powiatu.
Ponadto sporządzono 4 zestawienia zbiorcze dla nieruchomości stanowiących własność : Skarbu Państwa, Województwa Podlaskiego, Powiatu Białostockiego oraz gmin położonych na terenie powiatu.
            W referacie Gospodarki Gruntami Rolnymi zatrudnione są 4 osoby, w tym 1 z wyższym wykształceniem rolniczym, jedna z wyższym wykształceniem z zakresu inżynierii środowiska i 2 z wykształceniem wyższym prawniczym. W referacie tym załatwiane są sprawy w zakresie:
·         gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
·         scaleń i wymian gruntów,
·         rekultywacji gruntów w kierunku rolnym i leśnym,
·         nadawania rolnikom działek na własność,
·         regulacji stanu prawnego nieruchomości rolnych,
·         wyłączeń gruntów z produkcji rolniczej,
·         wydawania opinii na wniosek Wójtów (Burmistrzów) o warunkach zabudowy w zakresie ochrony gruntów rolnych,
·         wydawania zaświadczeń o spłacie należności i wyrażeniu zgody na wykreślenie z ksiąg wieczystych wykazanych zadłużeń z tytułu nabycia przed rokiem 1990 nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.
W okresie sprawozdawczym załatwiono:
·         gleboznawcza klasyfikacja gruntów:
- aktualizacja klasyfikacji na wniosek właścicieli nieruchomości w oparciu o dokumentację sporządzoną przez uprawnionych gleboznawców – wpłynęło 50 wniosków, wydano 63 decyzje zatwierdzające projekty aktualizacji użytków oraz klasyfikację gruntów zalesionych w ramach programów unijnych,
- przywracanie gleboznawczej klasyfikacji gruntów na działkach oznaczonych w ewidencji jako tereny zabudowane i zurbanizowane – wpłynęło 19 wniosków, w sprawach tych przeprowadzono 12 wizji i wydano 8 decyzji;
·         scalenia i wymiany gruntów:
scalenia gruntów - do Starostwa wpłynęły zbiorcze i indywidualne wnioski o scalenie gruntów leśnych pozostających w szachownicy i podział w ramach scaleń wspólnych gruntów w obrębach: Ogrodniczki, gm. Supraśl; Surażkowo, gm. Supraśl; Nowodworce, gm. Wasilków; Rudnia i Rybaki, gm. Michałowo; Rogowo, gm. Choroszcz.
Na podstawie umowy nr GKN.I.3421-10/08 z dnia 15 maja 2008 r.  zmienionej aneksem nr 1/2008 z dnia 04 grudnia 2008 roku, Podlaskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych sp. z o. o. w Białymstoku przedłożyło 03 lutego 2010r. opracowywanie założeń do projektu scalenia gruntów obrębu Ogrodniczki, gm. Supraśl. W oparciu o powyższe opracowanie oraz dodatkowe ustalenia, dokonane w trakcie prowadzonego przez organ postępowania administracyjnego w dniu 12 maja 2010r. Starosta Powiatu Białostockiego wydał decyzję orzekającą o odmowie wszczęcia postępowania scaleniowego gruntów wsi Ogrodniczki. Od przedmiotowej decyzji odwołanie złożyli Wspólnota Gruntowa wsi Ogrodniczki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl.
Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku utrzymano w mocy orzeczenie organu I instancji. Na decyzję organu II instancji Wspólnota Gruntowa Wsi Ogrodniczki złożyła skargę do WSA w Białymstoku.
wymian gruntów – do Starostwa wpłynął 1 wniosek o wymianę gruntów pomiędzy osobami fizycznymi, a Agencją Nieruchomości Rolnych. W oparciu o podpisaną umowę z Podlaskim Biurem Geodezji i Terenów Rolnych Sp. z o. o. w Białymstoku zrealizowano wymiany gruntów wszczęte w latach ubiegłych – 3 postępowania, w następstwie tego wydano 3 decyzje zatwierdzające projekty wymian.
·         rekultywacja gruntów w kierunku rolnym i leśnym – wydano 5 decyzji w sprawach rekultywacji gruntów, a dotyczyły one zdewastowanych terenów pokopalinowych;
·         nadawanie rolnikom działek na własność – rozpatrzono 28 wniosków, wydano 21 decyzji;
·         regulacja stanu prawnego nieruchomości rolnych – rozpatrzono 61 wniosków, w tym wydano 23 postanowienia prostujące błędy pisarskie w dokumentach własności i 2 decyzje;
·         wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej – rozpatrzono 255 wniosków, w tym wydano 79 decyzji;
·         wydawanie opinii na wniosek Wójtów (Burmistrzów) o warunkach zabudowy w zakresie ochrony gruntów rolnych – rozpatrzono 688 wniosków i wydano tyleż postanowień;
·         wydawanie zaświadczeń o spłacie należności i wyrażeniu zgody na wykreślenie z ksiąg wieczystych wykazanych zadłużeń z tytułu nabycia nieruchomości rolnych Skarbu Państwa – rozpatrzono 2 wnioski i wydano 2 zaświadczenia;
·         sporządzanie sprawozdań – opracowano i przekazano do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Białymstoku kwartalne sprawozdanie, oddzielne dla każdej gminy (miast i gmin) w zakresie przekazywania do użytkowania budynków i mieszkań oraz ich ubytków.
            Podsumowując, działalność Wydziału informuje się, iż przedstawione w powyżej dane dotyczą spraw, w których wpłynął wniosek, który następnie rozpatrzono i udzielono wiążącej odpowiedzi bądź załatwiono go w inny sposób, zgodnie z obowiązującą w tym zakresie procedurą. Poza tym na bieżąco udzielane były wyjaśnienia interesantom, którzy zgłaszali się do Wydziału z zapytaniami odnośnie sposobu załatwienia spraw urzędowych, stwierdzenia praw do spadku, zbywania nieruchomości, uregulowania stanu prawnego nieruchomości, sporządzenia dokumentacji geodezyjnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Znaczna część zapytań kierowanych do pracowników Wydziału dotyczyła uregulowań prawnych aktualnie obowiązujących lub też obowiązujących w przeszłości. Zdarzało się i tak, że sprawy, z którymi zgłaszali się interesanci nie kwalifikowały się do administracyjnego rozpoznania. W takich przypadkach pracownicy Wydziału starali się udzielać wiążących wyjaśnień. Powyższe dowodzi, że pracownicy Wydziału zmuszeni są do bieżącego śledzenia zmian przepisów prawnych, jak również powinni znać uregulowania prawne obowiązujące w przeszłości. Służyć temu mogą przede wszystkim szkolenia, seminaria, samokształcenie oraz lektura prawna i techniczna”.
            Pytań do omawianego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację z działalności Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Białymstoku za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
 
Ad 9
            Przyjęcie informacji z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za 2010 rok.
            Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku przedstawiła zebranym informację z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za 2010 rok /zał. nr 12/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, pisemną informację wszyscy Państwo otrzymaliście. W wydziale pracuje 11 osób w wymiarze 9,6 etatu, w tym 1 stażystka. Wydział realizuje zadania z zakresu: oświaty; kultury fizycznej i sportu; kultury, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; promocji i ochrony zdrowia; spraw wojskowych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego, kancelarii tajnej, współdziałania z organizacjami kombatanckimi; nadzoru nad stowarzyszeniamiprogramów pomocowych i integracji europejskiej oraz innych spraw obywatelskich.
Wydział ponadto przygotowuje projekty uchwał pod obrady Sesji i Zarządu i w ciągu 8-m-cy przygotował 12 uchwał Rady Powiatu i 33 uchwały Zarządu Powiatu. Wspólnie ze szkołami Wydział realizuje 4 programy unijne: 3 z PO KL, w tym z poddziałania 9.1.2 pn. „Lepsza przyszłość”  - realizator projektu: I Liceum Ogólnokształcące w Łapach oraz 2 projekty z działania 9.2. Jeden projekt pn. „Tacy sami, a przepaść między nami” - realizator projektu: Centrum Edukacji w Supraślu  i drugi projekt pn. „Szerokie horyzonty dla techników” - realizator projektu: Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach ; oraz 1 projekt COMENIUS – wymiana doświadczeń międzynarodowych. Projekt pn. „Różnorodność w architekturze: mostem do międzykulturowej edukacji -  realizator projektu: I Liceum Ogólnokształcące w Łapach. Oprócz zadań opisanych w informacji, Wydział nadzoruje, rozlicza i uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych i oświatowych.
 
 
W roku 2010 na realizację zadań biblioteki powiatowej przeznaczono kwotę 56.406zł
tj. o 1.106zł więcej niż w roku 2009. Książnica Podlaska przedkłada kwartalne sprawozdania
z wydatkowania środków oraz z działalności merytorycznej. Wydział prowadzi także  ewidencję zabytków wpisanych do rejestru zabytków Województwa Podlaskiego z terenu Powiatu Białostockiego, która jest na bieżąco aktualizowana zgodnie z wykazem zabytków nieruchomych przesyłanych przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na dzień 31-08-2010 r. w rejestrze zabytków nieruchomych na terenie Powiatu Białostockiego znajduje się 280 zabytków. Ponadto,
Starostwo Powiatowe w Białymstoku wspólnie z Urzędem Miejskim w Czarnej Białostockiej oraz Domem Kultury w Czarnej Białostockiej zorganizowało XI Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych i Teatrów Obrzędowych. W przeglądzie uczestniczyło 14 wykonawców. Jury wytypowało Zespół „Płonkowianie” z Płonki Kościelnej, jako reprezentanta Powiatu Białostockiego do Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego.Pracownicy Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli we wszystkich uroczystościach. Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z gminą Suraż zorganizował VII Powiatową Spartakiadę Samorządową, w której udział wzięli Radni i urzędnicy z 6 gmin z terenu powiatu białostockiego (Choroszczy, Gródka, Suraża, Zabłudowa, Tykocina, Supraśla) oraz reprezentacja Starostwa. Współzawodnictwo sportowe wygrała gmina Tykocin, Powiat Białostocki zajął V miejsce. Dnia 11 czerwca 2010 r. reprezentacja Powiatu Białostockiego uczestniczyła w XI Olimpiadzie Samorządowej Województwa Podlaskiego, która odbyła się w Kolnie. W olimpiadzie wzieło udział 9 powiatów oraz reprezentacja Urzędu Marszałkowskiego. W generalnej klasyfikacji wygrał Powiat Augustowski, reprezentacja Powiatu Białostockiego zajęła siódme miejsce. Pracownicy Wydziału uczestniczyli w przygotowaniu i przeprowadzeniu Eliminacji Powiatowych XXXIII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 22 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym. W Turnieju uczestniczyli uczniowie z 14 szkół podstawowych i 9 gimnazjów z terenu powiatu białostockiego. Każda szkoła była reprezentowana przez 3 - osobową drużynę, która musiała wykazać się wiedzą teoretyczną (test – 25 pytań) i praktycznym sprawdzeniem opanowania jazdy na rowerze (specjalny tor przeszkód). W klasyfikacji drużynowej zarówno szkół gimnazjalnych jak i podstawowych I miejsce zajęły szkoły z Turośni Kościelnej. Najlepsze drużyny oraz zawodnicy otrzymali dyplomy, statuetki oraz nagrody rzeczowe.Starostwo Powiatowe wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Animacji Kultury w Wasilkowie zorganizowało XV Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Białostockiego w Szachach pod honorowym patronatem Starosty Białostockiego. W zawodach wzięło udział 5 drużyn (Czarna Białostocka, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Choroszcz). W klasyfikacji drużynowej zwycięzcą zostali gospodarze – drużyna z Wasilkowa. Nagrodę indywidualną, jako najlepszy szachista turnieju otrzymał reprezentant drużyny Wasilkowa. Wydział zorganizował i przeprowadził Powiatowe eliminacjeV Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod patronatem Starosty Białostockiego. Do eliminacji zgłosiło się 29 młodych ludzi, podejmujących działalność wolontarystyczną, wytypowanych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu białostockiego.W roku 2010 Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego opracował:
·         informację dotyczącą realizacji Programu Opieki Psychiatrycznej w Województwie Podlaskim w 2010 roku do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego;
·         kwartalne sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości Wśród Dzieci i Młodzieży do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego;
·         sprawozdanie z realizacji programów zdrowotnych przez gminy w 2009 roku oraz planowanych na 2010 rok do Urzędu Marszałkowskiego.
W ramach podpisanego w 2007 r. porozumienia pomiędzy Powiatem Białostockim a Podlaskim Wojewódzkim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku, o współpracy w zakresie promocji i ochrony zdrowia przeprowadzono akcje informacyjne
na temat bezpłatnych badań profilaktycznych w:
Ø Surażu – podczas X Festynu Historycznego „Grodzisko”
Ø Załukach – podczas Organizacji święta „Kupały” wraz z obchodami 5 – lecia istnienia Stowarzyszenia „Załuki nad Supraślą”
Ø Czarnej Białostockiej – podczas VI Międzynarodowego Festiwalu „Kresowa Przyśpiewka Frywolna”.
W ramach sprawowanego nadzoru nad SP ZOZ w Łapach przygotowano trzy posiedzenia Rady Społecznej, analizowano comiesięczne sprawozdania o sytuacji finansowej
SP ZOZ oraz przygotowywano projekty uchwał i umów. W IV kwartale 2010 r. planowana jest kontrola SP ZOZ w Łapach przez Wydział Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego w zakresie realizacji zadań statutowych, dostępności i poziomu udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz prawidłowości gospodarowania mieniem. Wydział prowadzi ewidencję uczniowskich klubów sportowych, a także ewidencję klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej oraz wydaje decyzje o ich wpisie do ewidencji, skutkujące uzyskaniem przez w/w stowarzyszenia osobowości prawnej. Od stycznia 2010 r. zarejestrowano 3 kluby sportowe oraz wyrejestrowano 1 uczniowski klub sportowy i 1 klub sportowy działający w formie stowarzyszenia, którego statut nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej. Aktualnie w ewidencji Wydziału zarejestrowanych jest:
·           35 uczniowskich klubów sportowych
·           18 klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
Wydział sprawuje także nadzór nad:
·         112 stowarzyszeniami rejestrowymi,
·         8 stowarzyszeniami zwykłymi,
·         6 oddziałami terenowymi stowarzyszeń,
·         97 ochotniczymi strażami pożarnymi,
·         25 klubami sportowymi prowadzącymi działalność gospodarczą,
·         11 fundacjami.
W ramach kompetencji mieszczących się w pojęciu sprawowania nadzoru pracownicy Wydziału wydają na wniosek Sądu Rejestrowego (KRS) opinie dotyczące zgodności przedłożonych przez stowarzyszenia projektów statutów z przepisami prawa – w roku bieżącym wydano 13 takich opinii (w 2009 r. – 13 opinii).
W ramach nadzoru uaktualniana jest dokumentacja stowarzyszeń, na bieżąco żąda się informacji o odbytych walnych zebraniach członków i podjętych uchwałach, zmianach w składach zarządów i komisji rewizyjnych stowarzyszeń, czy aktualnej liczby członków”.
            Pytań do referowanego materiału nie zgłoszono.
            Rada Powiatu Białostockiego przyjęła informację z działalności Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku za 2010 rok.
 
Ad 10
            Podjęcie uchwały w sprawie „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011”.
            Pan Adam Kamiński – Wicestarosta Powiatu Białostockiego zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011” /zał. nr 13/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zarząd Powiatu Białostockiego przedkłada projekt uchwały Rady dotyczący „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011”. Jest to wymóg ustawowy przygotowania takiego dokumentu, regulującego zasady i formy współpracy z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Pan Jan Kaczmarek – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy stwierdził, iż Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy pozytywnie, zaopiniowała projekt uchwały w sprawie „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011”.
            Pan Marian Olechnowicz - Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej poinformował, iż Komisja również wydała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego”.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 454/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie uchwalenia Programu współpracy Powiatu Białostockiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2011” /zał. nr 14/.
 
Ad 11
            Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
            Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński przedstawił zebranym projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020” /zał. nr 15/.
            „Szanowni Państwo, w tym roku wygasa ważność Strategii, która obowiązywała przez ostatnie 10 lat. Aby zachować ciągłość działalności powiatu, wymagane jest przyjęcie takiej Strategii. Służy ona usystematyzowaniu działalności, ukierunkowaniu realizacji pewnych działań. Jest dokumentem doradczym i strategicznym. Ponieważ szczegółowo Pan Starosta referował ją na Komisjach, również nie będę rozwijał tematu, proszę o pytania”.
            Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zgłosił pytanie: „ Czy ewentualnie przed rokiem 2020 mogą być do niej wprowadzane nowe inwestycje”.
            Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Adam Kamiński wyjaśnił: „Proszę Państwa, Strategia powinna być aktualizowana, co roku, dlatego, że nie stanowi ona zamkniętego katalogu”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Jan Piotr Dajda odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
            Następnie, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”    .
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
            Następnie, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny - Pani Sylwia Rząca odczytała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
            Kolejną opinię zaprezentował zebranym Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pan Marian Olechnowicz. Poinformował on, iż Komisja wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały.
            Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”.
            Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy jednogłośnie, pozytywnie, zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020”, o czym poinformował jej Przewodniczący – Pan Jan Kaczmarek.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 455/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Powiatu Białostockiego na lata 2011 – 2020” /zał. nr 16/.
 
Ad 12
            Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu z wykonania uchwał Rady Powiatu Białostockiego podjętych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
Sekretarz Powiatu Białostockiego – Pani Anna Szczepańska poinformowała zebranych, iż informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu w okresie od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 30 czerwca 2010 roku została Państwu Radnym dostarczona w formie pisemnej /zał. nr 17/. Z uwagi na jej obszerność, Pani Sekretarz poprosiła o zadawanie pytań do ww. materiału.
Pytań i uwag w tym temacie nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Rady Powiatu za okres od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 30 czerwca 2010 roku.
 
Ad 13
            Przyjęcie informacji Zarządu Powiatu z wykonania uchwał Zarządu Powiatu Białostockiego podjętych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku.
Powiatu Białostockiego – Pani Anna Szczepańska poinformowała zebranych, iż informacja Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 30 czerwca 2010 roku została Państwu Radnym również przesłana wraz z zaproszeniem na dzisiejsze obrady /zał. nr 18/.
Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ponieważ Zarząd spotyka się, co najmniej raz na tydzień i przeważnie przedmiotem obrad jest od 30 do 60 punktów i parę godzin pracujemy, więc proporcjonalnie uchwał Zarządu jest dużo więcej, z uwagi na obszerność tego materiału również poproszę o pytania”.
Pytań i uwag w tym temacie nie zgłoszono.
Rada Powiatu Białostockiego przyjęła do wiadomości informację Zarządu Powiatu Białostockiego z wykonania uchwał Zarządu za okres od dnia 1 stycznia 2010 roku do dnia 30 czerwca 2010 roku.
 
 
Ad 14
            Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
            Pan Marek Jędrzejewski – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku zreferował Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność /zał. nr 19/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym dotyczą pkt 21, a mianowicie zadania pod nazwą: „przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483 B. Przytoczę pierwotną wersję nazwy zadania i tą, która po ewentualnym podjęciu uchwały ma obowiązywać. Podyktowane to jest tym, by ujednolicić tytuł zadania w odniesieniu do wcześniej podejmowanych uchwał przez Wysoką Radę. Poprzednie brzmienie to: „Przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483 B, na odcinku Juchnowiec Kościelny do drogi krajowej nr 19 Białystok Bielsk Podlaski, gm. Juchnowiec Kościelny - 2008/2013”. Treść, która powinna się tu znaleźć brzmi: „Przebudowa wraz z rozbudową drogi powiatowej Nr 1483 B Białystok - Juchnowiec Kościelny- Tryczówka - Wojszki - do drogi 19,gm. Juchnowiec Kościelny - 2008/2013”. To jedyne zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 456/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Powiatu Białostockiego na lata 2008 – 2015 w zakresie pozycji Transport i Łączność /zał. nr 20/.
 
Ad 15, 16, 17 i 18
            Podjęcie uchwał w sprawie udzielenia pomocy finansowej: Gminie Czarna Białostocka, Gminie Choroszcz, Gminie Turośń Kościelna, Gminie Wasilków.
            Pan Wiesław Pusz – Starosta Powiatu Białostockiego zreferował zebranym projekty uchwał w sprawie udzielenia pomocy finansowej: Gminie Czarna Białostocka, Gminie Choroszcz, Gminie Turośń Kościelna, Gminie Wasilków /zał. nr 21,22,23,24/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, sprawa dotyczy dofinansowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Zagadnienie związane z poprawą bezpieczeństwa jest doceniane przez Wysoką Radę, bo ok. 50.000zł zostało przeznaczone w naszym budżecie na wsparcie straży pożarnej, natomiast w trakcie prac okazało się, że stan prawny jest taki, że nie wszystkie jednostki OSP mogą otrzymywać bezpośrednio dofinansowanie. W związku z tym część OSP dostała wsparcie bezpośrednio i są zawarte stosowne umowy i to dotyczy kwoty ok. 30.000zł. Część natomiast jest robiona w takiej konwencji, że o ile Wysoka Rada podejmie te uchwały o wsparciu finansowym gmin, to te środki finansowe zostaną z powiatu przekazane do gmin, a poszczególne Gminy przekażą te środki na wskazane OS. Są to cztery gminy: Gmina Czarna Białostocka, Choroszcz. Turośń Kościelna i Wasilków. Proszę Wysoką Radę o podjęcie ww. uchwał”.
            Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zapytał, czy OSP z Łap składało wniosek o wsparcie finansowe?
            Starosta Powiatu Białostockiego wyjaśnił, iż takiego wniosku nie było, co nie oznacza, że w przyszłym roku ta praktyka nie będzie kontynuowana. Inne OSP mogą w latach następnych ubiegać się o takie wsparcie, a przy życzliwości Rady Powiatu z całą pewnością ta dobra współpraca będzie możliwa do kontynuowania.
            Pytań do ww. projektów uchwał nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 457/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Czarna Białostocka /zał. nr 25/.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 458/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Choroszcz /zał. nr 26/.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 459/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Turośń Kościelna /zał. nr 27/.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 460/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Wasilków  /zał. nr 28/.
 
Ad 19  
            Podjęcie uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 29/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, projekt uchwały Rady w sprawie zmian w budżecie był szeroko omawiany na posiedzeniach Komisji, natomiast w dniu dzisiejszym Zarząd rozpatrywał jeszcze kilka wniosków, jako wnioski bardzo pilne, dlatego skupię się na autopoprawkach, jakie wniósł Zarząd Powiatu do projektu przedmiotowej uchwały. Dotyczy to planu wydatków, czyli tabeli nr 2 i poza zmianami, które były pierwotnie, zmiany polegają na wyszczególnieniu w rozdziale – ochotnicze straże pożarne dotacji o charakterze majątkowym i dotacji na zadania bieżące dla straży pożarnych, jak również i zmianę w zał. nr 2 dotacje, gdzie odpowiednio rozdzielono kwotę dotacji w formie pomocy finansowej przekazywanej gminom, jak również i dotacji bezpośrednio przekazywanych ochotniczym strażom pożarnym. Następna zmiana, to jest przeniesienie kwoty 14.900zł z dotacji na niepubliczne licea ogólnokształcące do rozdziału szkoły zawodowe. Wiąże się to ze zmianą liczby uczniów w jednej i drugiej niepublicznej szkole. Został również rozpatrzony pozytywnie wniosek Pani Dyrektor ZS w Michałowie o dofinansowanie zadania – dokończenie budowy ogrodzenia budynku szkoły od strony ul. Szkolnej. Tam powstały pewne oszczędności na modernizacji dachu szkoły, jak i warsztatów szkolnych, a do dokończenia ogrodzenia zabrakło 35.000zł. Ta kwota zostaje przeniesiona również z pewnych oszczędności, jakie powstają na wydatkach Starostwa. To są wszystkie zmiany wprowadzone autopoprawką Zarządu”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Następnie, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 461/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie zmian w uchwale budżetowej Powiatu Białostockiego na 2010 rok /zał. nr 30/.
 
Ad 20
            Podjęcie uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu.
            Pani Maria Borodziuk – Skarbnik Powiatu Białostockiego zreferowała Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu /zał. nr 31/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, potrzeba podjęcia takiej uchwały wynika z nowej ustawy o finansach publicznych, gdzie zmienia się podstawa prawna i w stosunku do pierwotnej uchwały rozszerza się zakres i krąg osób, które mogą składać wnioski do projektu budżetu. Następnie, jeśli chodzi o pozostałe uregulowania, zawartość projektu budżetu się zmienia. Pierwotnie, do projektu budżetu konieczne było dołączenie takich dwóch załączników: informacji o stanie mienia powiatowego. W tej chwili, zgodnie z nowymi przepisami taką informację Zarząd prezentuje przy sprawozdaniu z wykonania budżetu, a nie przy projekcie budżetu, jak również wymagana była prognoza kwoty długu, jako odrębny załącznik. W tej chwili zastępuje to wieloletnia prognoza finansowa. Jeśli chodzi o procedurę uchwalania budżetu, zgodnie zresztą ze Statutem Powiatu, pozostaje tak, jak była poprzednio. To są wszystkie zmiany w stosunku do pierwotnej, obowiązującej dotąd uchwały w sprawie trybu przygotowania projektu budżetu”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Jan Piotr Dajda odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10.
            Następnie, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów – Pan Roman Tadeusz Łudź zapoznał Wysoką Radę z pozytywną opinią Komisji do projektu uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10 pkt 1 i 2.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan odczytał zebranym pozytywną opinię Komisji do projektu uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10.
            Następnie, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny - Pani Sylwia Rząca odczytała pozytywną opinię do projektu uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10.
            Kolejną opinię zaprezentował zebranym Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Pan Marian Olechnowicz. Poinformował on, iż Komisja wydała pozytywną opinię do przedmiotowego projektu uchwały.
            Komisja Rolnictwa i Środowiska oraz Turystyki i Rozwoju Powiatu, jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10.
            Komisja Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Przedsiębiorczości i Rynku Pracy jednogłośnie, pozytywnie, zaopiniowała projekt uchwały w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu wraz z poprawką polegającą na wykreśleniu §10, o czym poinformował jej Przewodniczący – Pan Jan Kaczmarek.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 462/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie określenia trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu /zał. nr 32/.
 
            Ogłoszono 10 minutową przerwę w obradach.
 
Ad 21
            Podjęcie uchwały w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce.
            Pani Sylwia Rząca – Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny zapoznała Wysoką Radę z ustaleniami, wynikającymi z przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce oraz zarekomendowała projekt uchwały Rady, celem podjęcia /zał. nr 33/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Najwyższa Izba Kontroli, Delegatura w Białymstoku przesłała do Rady Powiatu Białostockiego dnia 3 sierpnia 2010 roku skargę Pana xxxxxxxxxxxxx1 z dnia 27 lipca 2010 roku dotyczącą pobierania opłat za Jego pobyt w Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce. Powyższa skarga została skierowana do Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w zakresie zgłaszanych zarzutów. Z uwagi na to, iż termin Sesji Rady Powiatu Białostockiego, zgodnie z uchwałą XLI/381/10 z dnia 14 stycznia 2010 roku w sprawie przyjęcia Planu pracy Rady Powiatu Białostockiego na 2010 rok, był ustalony na dzień 30 września 2010 roku, niemożliwe było rozpatrzenie skargi przez Radę Powiatu w terminie, tj. zgodnie z art. 237 §1 Kodeksu postępowania administracyjnego, stąd też skorzystano z przepisów art. 36 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego /Dz.U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 z późn. zm./ i zawiadomiono strony o przedłużeniu terminu rozpatrzenia skargi, podając jednocześnie przyczyny zwłoki i nowy termin rozpatrzenia skargi. Na posiedzenie Komisji Zdrowia Opieki Społecznej i Spraw Rodziny w dniu 27 września 2010 roku, w tym temacie, został zaproszony zarówno skarżący, jak też Dyrektor DPS „Jawor” w Jałówce oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, celem złożenia wyjaśnień i zaprezentowania swoich stanowisk w sprawie. Po wysłuchaniu zarzutów Pana xxxxxxxxxxxxxxx1, Komisja zapoznała się z wyjaśnieniami złożonymi przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce oraz Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Następnie przeanalizowała dokumentację udostępnioną przez Dyrektora DPS w Jałówce i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku, w powyższej sprawie. W świetle dokonanych czynności Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny nie potwierdziła zarzutów zgłaszanych przez skarżącego i proponuje uznać skargę za bezzasadną w części zgłoszonych zarzutów.
            Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Rodziny ww. opinię wydała jednogłośnie i zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały w tej sprawie”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 463/10 z dnia 30 września 2010 roku w sprawie skargi na działalność Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Jawor” w Jałówce, uznając skargę za bezzasadną /zał. nr 34/.
 
Ad 22
            Podjęcie uchwały w sprawie przekazania skargi do załatwienia.
            Wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury Technicznej - Pan Antoni Bogdan zapoznał Wysoką Radę z ustaleniami, dokonanymi w trakcie wstępnego rozpoznania sprawy skargi Pani xxxxxxxxxxxxxx z dnia 20 września 2010 roku w sprawie braku odpowiedzi Starostwa Powiatowego w Białymstoku na pismo skarżącej dotyczące zwrotu unieważnionych dokumentów: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz udzielenia wyjaśnień odnośnie wymiany ww. dokumentów i opłat z tym związanych oraz zarekomendował Wysokiej Radzie projekt uchwały Rady, celem jej podjęcia /zał. nr 35/.
            „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, do Wojewody Podlaskiego w dniu 8 września 2010 roku wpłynęła skarga Pani xxxxxxxxxxx w sprawie braku odpowiedzi Starostwa Powiatowego w Białymstoku na Jej pismo z dnia 6 czerwca 2010 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 6.07.2010r.) dotyczące zwrotu unieważnionych dokumentów: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz wyjaśnień odnośnie wymiany ww. dokumentów i opłat z tym związanych. Wojewoda Podlaski przesłał ww. skargę do Rady Powiatu Białostockiego (data wpływu: 21 września 2010 roku). Zgodnie z art.232 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.) – „organ właściwy do rozpatrzenia skargi może ją przekazać do załatwienia organowi niższego stopnia, o ile skarga ta nie zawiera zarzutów dotyczących działalności tego organu”. 
            Pismem z dnia 9 lipca 2010 roku organ udzielił Pani xxxxxxx odpowiedzi listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Strona pismo otrzymała dnia 13 lipca 2010 roku, co jest potwierdzone własnoręcznym podpisem przez skarżącą na zwrotnym potwierdzeniu odbioru, stąd po wstępnym rozeznaniu sprawy przeprowadzonym przez Komisję Infrastruktury Technicznej w dniu 27 września 2020 roku ustalono, iż skarga nie dotyczy bezpośrednio organu, jakim jest Starosta, w związku z tym proponuje się przekazać ją do załatwienia Staroście Powiatu Białostockiego. Komisja Infrastruktury Technicznej,jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sprawie przekazania skargi do załatwienia”.
            Pytań do ww. projektu uchwały nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski poprosił o odczytanie opinii Komisji.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, podjęła Uchwałę Nr L/ 464/10 z dnia 30 września 2010 roku sprawie przekazania skargi do załatwienia /zał. nr 36/.
 
Ad 23
            Interpelacje i zapytania Radnych.
            W punkcie interpelacje i zapytania Radnych głos zabrał Radny Pan Marcin Oblacewicz: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Dyrektorze w miejscowości Bobrowa, wg. informacji, które uzyskałem od sołtysa z tej wsi, występuje większa nierówność powstała w wyniku wycinki drzew. Proszę o interwencję w tej sprawie i wyrównanie tej nierówności, która utrudnia przejazd przez tą wieś. Druga sprawa, dotyczy drogi powiatowej Krynickie – Rzepniki – na pierwszym moście od Krynickich podczas tych większych opadów deszczu powstała wyrwa i zapora betonowa, która tam jest stopniowo wskutek tego obniża się. Proszę o interwencję w tej sprawie”.
            Kolejną sprawę zgłosił Radny Pan Antoni Bogdan: Po raz kolejny składam interpelację w sprawie sfinansowania dokończenia drogi w miejscowości Rogowo, drogi powiatowej, którą Gmina już kończy budować. Zostały tam do wykonania roboty na ok. 290.000zł i proszę o ujęcie tego jeszcze w tym budżecie”.
            Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn zapytał: „Jak dobrze pamiętam, to z Dyrekcji Dróg Krajowych otrzymaliśmy 5.500.000zł za zabrane tereny dróg powiatowych na terenie Jurowiec. Chodzi mi o taką rzecz, że droga z Jurowiec do przejazdu kolejowego od drogi krajowej do Augustowa jest w fatalnym stanie, a to dlatego, że prowadzona była tam budowa obwodnicy. Dostaliśmy za grunty odszkodowanie, a nie włożyliśmy ani grosza, żeby zrobić tam jakiś porządek, dlatego wnoszę, by Zarząd rozpatrzył ten problem i wyasygnował jakąś kwotę, by tą drogę poprawić. Druga sprawa, chciałem podziękować w imieniu mieszkańców za dokończenie budowy chodnika w Czarnej Wsi Kościelnej. Trwało to długo, bo 12 lat, ale efekt został osiągnięty. Trzecia sprawa, chciałbym też podziękować za drogę w Zdrojach. Chodzi o to, że tam został bruk od Jezierzyska do granic Powiatu Białostockiego. Wnoszę do Zarządu, aby rozpatrzył sprawę, by na tym bruku wykonać nakładkę asfaltową. Sokółka juz od Janowa ciągnie asfalt i dobrze byłoby, aby wykonać u nas asfalt do granicy powiatu. Bardzo proszę o wzięcie pod uwagę tych sugestii”.
            Następnie głos zabrał Radny Pan Zenon Żukowski: „ W zasadzie mam wszystkie sprawy kierowane do Pana Dyrektora PZD, a mianowicie, w wyniku interwencji mieszkańców muszę zgłosić sytuację, jaka ma miejsce w Wasilkowie, róg ul. 11 Listopada i ul. Krzywej. W związku z tym, iż mieszkam blisko przyszli do mnie ludzie z wielką pretensją, iż w tej chwili w wyniku opadów jest wielkie zastoisko wody na rogu ulicy, gdzie tym ludziom zalewa dom, ponieważ jadące dosyć szybko pojazdy rozchlapują tą wodę na działkę, a nawet więcej wprost na okna. Panie Dyrektorze proszę o interwencję, choć wiem, że tam było coś robione, ale bez efektu. Może coś uda się zrobić, bo to jest duże utrudnienie mieszkańcom tego domu. Druga interwencja dotyczy Jurowiec, ale tutaj nie będę szeroko o tym mówił, bo Pan Dyrektor zna sprawę, chodzi o koniec wsi Jurowce. Pan zna sprawę. Oprócz tego, w związku z tym, że coraz częściej wybieram się na spacery, sytuacja na chodnikach w Wasilkowie przy ul. Jurowieckiej do PKP jest katastrofalna. W zasadzie te chodniki są zarośnięte i nikogo nie interesuje, żeby coś z tym zrobić. Stawiam wniosek, by tak wykonywać projekty dróg, by za chodniki odpowiadały gminy, bo w tej chwili droga jest powiatowa i chodniki są powiatowe. Mieszkańcy gmin nimi chodzą, a kto ma je utrzymywać w należytym stanie? Wiadomo, Powiatowy Zarząd Dróg.”
            Radny Pan Marek Żmujdzin zasygnalizował zebranym, iż dołącza się do interpelacji zgłoszonej przez Radnego Antoniego Bogdana, dlatego, iż rzeczywiście w Rogowie należałoby inwestycję zakończyć. Kolejna sprawa: „ Następna sprawa, którą chcę poruszyć to sprawa szosy kruszewskiej. Po wykonaniu I etapu inwestycji mamy fajną drogę od granicy miasta Białegostoku do Barszczewa i zdawałoby się, że wszystko jest w porządku. Niemniej jednak teraz wykonywane są przystanki dla autobusów. Sprawa polega na tym, że była Komisja, jak słyszałem, Pani Dyrektor Jasińska mówiła, składająca się z przedstawiciela gminy, policji, PKS itp. Myślę jednak, że w tej Komisji zabrakło najważniejszych osób, czyli sołtysów - przedstawicieli tych, którzy najczęściej z tego korzystają. Przystanek w kierunku Białegostoku w Krupnikach myślę, że został usytuowany w nienajlepszym miejscu, dlatego, że przed wzniesieniem i tudzież za skrzyżowaniem. Trzeba będzie czasu, żeby dokonano oceny, iż jest to niewłaściwe miejsce. Poprzedni przystanek był tuż za mostkiem z rzeką Horodnianką w kierunku Białegostoku. Tam jest prosty odcinek drogi, tam najbardziej on pasował i ludzie się do tego przyzwyczaili, i co najważniejsze, że teraz mieszkańcy Sienkiewicz nie mają przystanku, bo do tego starego to oni byli przyzwyczajeni i chodzili, i było wszystko w porządku, a tutaj już jak musi iść do Krupnik to i zajdzie do Starosielc i skorzysta z komunikacji miejskiej. Stąd myślę, że to miejsce jest niezręcznie wybrane, natomiast przystanek przy skrzyżowaniu z drogą Oliszki, tak samo i w jedną i w drugą stronę przy skrzyżowaniu jest przystanek, nie wiem czy to właściwe miejsce, czy nie. Tak samo w Barszczewie, na moją interwencję została wstrzymana budowa tego przystanku i nie wiem, co dalej będzie, ale chyba, jak będą budować tą drogę dalej, to może coś wymyślą. Zwracam się z prośbą o rozpatrzenie sprawy przystanku dla Sienkiewicz, bo tam jest naprawdę duży odcinek drogi i gdyby ten przystanek dla wsiadających był cofnięty na ten prosty odcinek za rzeką, byłoby w miarę dobrze i mieszkańcy byliby zadowoleni”.
            Następnie głos zabrał Radny Pan Zdzisław Łukaszewicz: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja mam pytanie do Pana Dyrektora, droga powiatowa na odcinku między Letnikami a Kozińcami zakrzewienie jest tak duże, że dwa samochody mijające się ocierają o krzewy. Te krzewy sięgają już asfaltu i po jednej, i drugiej stronie zakrzewienie jest tak równe, jakby to był wystrzyżony żywopłot. Podobna sytuacja jest też na drodze między Obrubnikami a Kulikówką. To też jest droga powiatowa. Bardzo bym prosił, aby przynajmniej w tych miejscach, gdzie jest problem z wyminięciem się samochodów te krzewy usunąć”.
            Kolejnym mówcą był Radny Pan Jan Ambrożej:Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zawsze zgłaszamy jakieś postulaty, wnioski, żale, a ja chciałbym złożyć podziękowanie za budowę drogi z Topolan do Michałowa i dalej. Dziękuję całej Radzie, Zarządowi i Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom, którzy budowali tą drogę za wysiłek. Teraz przemieszczanie się tą drogą sprawia przyjemność i życzę sobie i Państwu, aby wszystkie nasze drogi były w tak dobrej kondycji”.
            Radny Pan Roman Tadeusz Łudź zapytał: „Chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakiś pomysł na rozwiązanie problemu w miejscowości Łapy Osse, ul. Sokołowska i zlikwidowanie tych dużych wyrw”.
            Odpowiedzi w tej kwestii udzielił Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Białymstoku – Pan Marek Jędrzejewski: „Z mojej wiedzy problemem na tej drodze były wystające studzienki, a nie ubytki w jezdni bitumicznej. Tego problemu nie znam, ale w związku z tym PZD rozezna temat i udzieli odpowiedzi”.
            Radny Pan Walenty Sic także zwrócił się do Dyrektora PZD: „Panie Dyrektorze czy znany jest już termin, bo z tego, co wiem przetarg został rozstrzygnięty, ale chodzi o termin rozpoczęcia I etapu drogi powiatowej Juchnowiec – Wojszki?. Druga sprawa, to będąc przy głosie chciałbym wyrazić podziękowanie za budowę mostu w Szerenosach. Trwało to trochę, ale doczekaliśmy się realizacji. Przy tej okazji jeszcze chciałbym poprosić o dokonanie tej poprawki, o której Pan Dyrektor wie, to bardzo bym prosił”.
            Innych zapytań i interpelacji nie zgłoszono.
 
Ad 24
            Przyjęcie protokołów z obrad XLVII, XLVIII i XLIX sesji RPB.
            Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski przypomniał zebranym, iż XLVII Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 30 czerwca 2010 roku, XLVIII Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 29 lipca 2010 roku, XLIX również Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Białostockiego III kadencji odbyła się w dniu 2 września 2010 roku. Protokoły były wyłożone do zapoznania się. Przewodniczący obrad zapytał, czy są uwagi do ich treści? 
            Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący obrad zarządził głosowanie.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr XLVII/10 z dnia 30 czerwca 2010 roku.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr XLVIII/10 z dnia 29 lipca 2010 roku.
            Rada Powiatu Białostockiego, jednogłośnie, przyjęła protokół Nr XLIX/10 z dnia 2 września 2010 roku.
 
Ad 25
            Sprawy różne.
            W sprawach różnych, głos zabrał Radny Pan Ryszard Antoni Berensztejn: „Panie Przewodniczący, Szanowni Radni, pytanie moje dotyczy majątku ruchomego. Mam przed sobą informację z wykonania uchwał Zarządu Powiatu za I półrocze roku 2010. Pytanie moje dotyczy tego, że ponieważ został przekazany ze Starostwa do Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach samochód Renault Megane, a wiemy, że tam były już dwa samochody, chciałbym zapytać o zasadność przekazania tego samochodu i o to, kto ponosi koszty utrzymania tego samochodu?
            Wyjaśnień udzieli Starosta Powiatu Białostockiego – Pan Wiesław Pusz: „Generalnie w większości szkół są samochody, więc jest to związane z potrzebami szkoły. Specjalnie nie zatrudnia się dodatkowego kierowcy, natomiast tutaj, jeden z nauczycieli, jeżeli trzeba to prowadzi ten samochód i jest on potrzeby do realizacji bieżących spraw i potrzeb szkoły. Jeżeli np. dyrektorzy jeżdżą swoimi samochodami, to my wtedy rozliczamy to w ramach delegacji 0,80zł/km, a jeżeli jest samochód w szkole, to dyrektorzy nie wykorzystują samochodów prywatnych do przejazdów służbowych. Nie są to, więc kwoty znaczące i nie jest to żadne nadużycie. Ten samochód Renault Megane to diesel, który zużywa 6l/100km, a musimy pamiętać, że jest to liczebnie największa szkoła w Powiecie Białostockim. W placówce powinien być 1 dyrektor i 2 zastępców, a Pani Dyrektor większość pracy bierze na siebie i zatrudnia tylko 1 zastępcę, więc myślę, że ta gospodarka finansowa jest prowadzona w miarę oszczędnie. Zarząd nie widzi, więc wynaturzeń tej sytuacji, tym bardziej, że te stare samochody są zbywane”.
            Innych spraw różnych nie zgłoszono.
 
Ad 26
            Zamknięcie obrad L sesji RPB.
Wobec wyczerpania porządku obrad, Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski zamknął obrady L Rady Powiatu III kadencji, w dniu 30 września 2010 roku, o godz. 1414.
Protokołowała: Bogumiła Malinowska
Podpisał: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski
 
xxx - dane osobowe zostały ukryte zgodnie z art.5 ust 1 Ustawy z dnia 6 września 2001r.  o dostępnie do informacji publicznej
 
 
 
 
 
           
 
 
           
           
 
           
           

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Przewodniczący Rady Powiatu Białostockiego – Pan Sławomir Gołaszewski

Opublikował: Agnieszka Mudzińska

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 30-09-2010

Data udostępnienia w BIP: 12-04-2012 10:56

Data modyfikacji informacji: 12-04-2012 10:56