Odpowiedź na pytania

 

Białystok, dnia 26.10.2017r.

OR.272.19.2017                                                                              

  Uczestnicy postępowania

 

dotyczy: postępowania na świadczenie usług pocztowych na potrzeby Starostwa Powiatowego w Białymstoku.

Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane w postępowaniu pytania:

 

Pytanie 1: „Zamawiający w § 3 ust. 6 Istotnych Postanowień Umowy określił że: „Wykonawca zobowiązuje się co najmniej raz na tydzień potwierdzać Zamawiającemu dane o ilości i rodzaju przesyłek zwróconych w ustalonej przez siebie formie”

Wykonawca  wnioskuje o  zmianę zapisu w następujący sposób:

„Wykonawca po wezwaniu przez Zamawiającego zobowiązany jest potwierdzać dane o ilości i rodzaju przesyłek zwróconych w ustalonej przez obie strony formie”

 

Odpowiedź: Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu na: „Wykonawca po wezwaniu przez Zamawiającego zobowiązany jest potwierdzać dane o ilości i rodzaju przesyłek zwróconych w ustalonej przez obie strony formie”.

 

Pytanie 2: „Zamawiający w ust. XI Ogłoszenia o Zamówieniu określa kryterium oceny: cena -  waga 100% Czy mając na uwadze orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej, podkreślające walor kryteriów oceny ofert o charakterze społecznym, na które położył nacisk sam ustawodawca w jednej z ostatnich nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych (ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych, Dz. U. z dnia 18 września 2014 roku, dalej jako „ustawa nowelizująca”), Zamawiający dokona modyfikacji treści Ogłoszenia w zakresie zapisów w ust. Pkt XI poprzez dodanie obok wymienionych kryteriów, kryterium „społecznego”, przez które należy rozumieć liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (cały etat), którym zostanie powierzona realizacja przedmiotu zamówienia (dalej jako „kryterium społeczne”) oraz w związku z powyższym dokona odpowiednich zmian w dokumentacji dotyczącej Postępowania.

Wykonawca wnioskuje zatem do Zamawiającego o rozszerzenie kryterium oceny ofert o następujący warunek:

  1. Liczba osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę – 20 %

Sposób obliczania kryterium „Liczba pracowników wykonawcy zatrudnionych w działalności operacyjnej wykonawcy na umowę o pracę, w przeliczeniu na pełnozatrudnionych”.

             Zx

Z = –––––––– × 20 punktów

          Z max

gdzie:

Z = liczba punktów za kryterium „Liczba pracowników wykonawcy zatrudnionych w działalności operacyjnej wykonawcy na umowę o pracę, w przeliczeniu na pełnozatrudnionych”,

Zx = liczba pracowników wykonawcy zatrudnionych w działalności operacyjnej wykonawcy na umowę
o pracę, w przeliczeniu na pełnozatrudnionych, wynikająca z oferty badanej;

Z max = największa liczba pracowników wykonawcy zatrudnionych w działalności operacyjnej wykonawcy na umowę o pracę, w przeliczeniu na pełnozatrudnionych, wynikający z ofert, które nie podlegają odrzuceniu.

Przez działalność operacyjną zamawiający rozumie działalność wykonawcy związaną z realizacją usług objętych niniejszym postępowaniem w zakresie:

- przyjmowania, przemieszczania i doręczania korespondencji,

- obsługi korespondencji w placówkach pocztowych,

- spedycji i transportu przesyłek,

- czynności ekspedycyjno – rozdzielczych.

Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która uzyska najwyższą liczbę punktów. Punkty będą liczone do dwóch miejsc po przecinku. Podsumowując powyższe, Wykonawca wnosi o dokonanie wskazanej modyfikacji Ogłoszenia poprzez dodanie kryterium społecznego oraz dokonanie odpowiednich zmian w dokumentacji dotyczącej Postępowania.”

 

Odpowiedź: Zamawiający informuje, iż w przedmiotowym postępowaniu nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych odnośnie kryteriów oceny ofert. Postępowanie prowadzone jest na podstawie Zarządzenia Nr 17/2017 Starosty Powiatu Białostockiego. Zamawiający postanowił ocenić oferty na podstawie kryterium cena – 100%, ponieważ zależy nam na otrzymaniu jak najniższych cen na świadczenie usług opisanych w ogłoszeniu o zamówieniu. W związku z tym nie dokonujemy zmian kryteriów oceny ofert.

 

Pytanie 3: „Zamawiający w Załączniku nr 1 do ogłoszenia w ust. 3 oraz w Załączniku nr 5 do ogłoszenia w § 1 ust. 5 określił: „Wykonawca zobowiązany będzie świadczyć usługi dostarczania przesyłek w Polsce i poza granicami kraju, pod każdy wskazany przez Zamawiającego adres.”

Wnioskujemy o modyfikację zapisu w następujący sposób: „Wykonawca zobowiązany będzie świadczyć usługi dostarczania przesyłek w Polsce i poza granicami kraju do wszystkich państw z wiążącymi Rzeczpospolitą Polską umowami międzynarodowymi dotyczącymi świadczenia usług pocztowych oraz wiążących regulaminów Światowego Związku Pocztowego”

 

Odpowiedź: Zamawiający wyraża zgodę na zmianę zapisu na: „Wykonawca zobowiązany będzie świadczyć usługi dostarczania przesyłek w Polsce i poza granicami kraju do wszystkich państw z wiążącymi Rzeczpospolitą Polską umowami międzynarodowymi dotyczącymi świadczenia usług pocztowych oraz wiążących regulaminów Światowego Związku Pocztowego”

 

Pytanie 4: „Czy Zamawiający dopuszcza możliwość wydłużenia terminu doręczenia dla przesyłek pocztowych niebędących przesyłkami najszybszej kategorii do D+4 gdzie:

D – dzień nadania

4 – ilość dni po dniu nadania?”

 

Odpowiedź: Zamawiający wyraża zgodę na wydłużenie terminu doręczenia dla przesyłek pocztowych niebędących przesyłkami najszybszej kategorii do D+4.

 

Pytanie 5: „Zamawiający w Załączniku nr 1 do ogłoszenia w ust. 7, określa że „nadanie przesyłek objętych przedmiotem zamówienia następować będzie w dniu ich dostarczenia przez Zamawiającego”. Czy ze względu na wewnętrzne regulacje oraz zapisy regulaminu usługi obowiązującego u Wykonawcy, Zamawiający dopuszcza wprowadzenie wskazanego zapisu w następującym brzmieniu: „nadanie przesyłek objętych przedmiotem zamówienia następować będzie w dniu ich przekazania przez Zamawiającego. W przypadku zastrzeżeń dotyczących odebranych przesyłek, Wykonawca wyjaśnia je z Zamawiającym. Przy braku możliwości ich wyjaśnienia z Zamawiającym lub ich usunięcia w dniu ich nadania, nadanie takich przesyłek nastąpi w następnym dniu roboczym lub w dniu usunięcia zastrzeżeń"?”

 

Odpowiedź: Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zapisu w następującym brzmieniu: „nadanie przesyłek objętych przedmiotem zamówienia następować będzie w dniu ich przekazania przez Zamawiającego. W przypadku zastrzeżeń dotyczących odebranych przesyłek, Wykonawca wyjaśnia je z Zamawiającym. Przy braku możliwości ich wyjaśnienia z Zamawiającym lub ich usunięcia w dniu ich nadania, nadanie takich przesyłek nastąpi w następnym dniu roboczym lub w dniu usunięcia zastrzeżeń"?”

 

Pytanie 6: „W Załączniku nr 5 do ogłoszenia w § 8 ust. 3 Zamawiający zastrzega, że: „Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie kar umownych z należnego mu wynagrodzenia”. Niczym nieograniczone jednostronne prawo naliczenia kar umownych i potrącenia ich przez Zamawiającego z należnego Wykonawcy wynagrodzenia godzi nie tylko w interes Wykonawcy, ale także uniemożliwia mu podjęcie próby zbadania, czy naliczona kara umowna potrącona została prawidłowo i w odpowiedniej wysokości. Nadto stwarzając możliwość pozbawienia Wykonawcy efektywnego wynagrodzenia za spełnione świadczenie bez żadnej kontroli, czy to Wykonawcy, czy sądu, może być uznane za nadużycie prawa, skutkujące nieważnością tegoż postanowienia na podstawie art. 58 § 2 kodeksu cywilnego w zw. z art. 139 ust. 1 Prawo zamówień publicznych.

W związku z powyższym, z uwagi na nierówne ukształtowanie praw stron umowy, prosimy
o wyjaśnienie, czy Zamawiający dopuszcza możliwość zmodyfikowania zapisów Istotnych Postanowień Umowy poprzez  modyfikację zapisu w  treści Załącznika nr 5:

  1. w § 8 ust. 1 zmianie wysokości kary umownej z 10% na 3 % wynagrodzenia z zastrzeżeniem, że wypłacona kwota kary umownej będzie dotyczyła wartości niezrealizowanej części zamówienia
  2. dodanie w § 8 ust. 3 zwrotu: „po przeprowadzeniu postępowania potwierdzającego zasadność i wysokość naliczonej kary umownej”.

 

Odpowiedź: Zamawiający wyraża zgodę na modyfikacje zapisów w treści istotnych postanowień umowy. §8 ust 1 otrzymuje brzmienie:

„Zamawiający obciąży Wykonawcę karą umowną w przypadku, gdy Zamawiający odstąpi od wykonywania umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada Wykonawca lub gdy Wykonawca odstąpi od wykonywania umowy z własnej winy lub woli - w wysokości 3% wynagrodzenia niezrealizowanej części zamówienia.”

  • 8 ust 3 otrzymuje brzmienie:

„Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie kar umownych z należnego mu wynagrodzenia po przeprowadzeniu postępowania potwierdzającego zasadność i wysokość naliczonej kary umownej”

 

Pytanie 7: „Wykonawca wnioskuję o wydłużenie terminu składania ofert.”

 

Odpowiedź: Zamawiający wydłuża termin składania ofert do dnia 31 października 2017r. do godz. 14.20.

 

Powyższe zapisy stanowią integralną część ogłoszenia o zamówieniu wraz z załącznikami i należy je uwzględnić przy sporządzaniu oferty.

 

Podpisała:

Joanna Kondzior – Sekretarz Powiatu

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Joanna Kondzior - Sekretarz Powiatu

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 26-10-2017

Data udostępnienia w BIP: 26-10-2017 12:22

Data modyfikacji informacji: 26-10-2017 12:22