Odpowiedź na pytania 2

 

Białystok, dnia 19.10.2017 r.

OR.272.15.2017

Uczestnicy postępowania

dotyczy: postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na budowę obiektu administracyjno-biurowego w systemie zaprojektuj i wybuduj przy ul. Borsuczej 2 w Białymstoku

 

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE

            Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 24 sierpnia 2017 roku poz. 1579) Zamawiający udziela odpowiedzi na zgłoszone w postępowaniu pytania.

Pytanie:

W nawiązaniu do odpowiedzi Zamawiającego nr 1 z dnia 17.10.2017 r. w zakresie warunków udziału w postępowaniu Zamawiający wskazał jedynie typ budynku zgodnie z PKOB, nie ma to jednak bezpośredniego przełożenia na określenie przez Zamawiającego warunków udziału w postępowaniu. Tak bardzo ograniczony wymóg jest niezgodny z kluczową zasadą postępowań publicznych tj. zasadą proporcjonalności. Wymaganie w zakresie doświadczenia jest tak rygorystyczne, że wielu Wykonawców dających rękojmie prawidłowego wykonania inwestycji nie będą mogli wziąć udziału w postępowaniu przetargowym. W okresie ostatnich 5 lat nie wiele, o ile w naszym rejonie w ogóle były realizowane budowy budynków biurowych w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca, który wykonał inny obiekt użyteczności publicznej niż obiekt biurowy o podobnych parametrach i w tej samej formule daje rękojmię prawidłowego wykonania i tego zadania. Generalnie budynek biurowy pod względem prac nie wiele różni się od budynku szkoły, uczelni wyższej itd. Wobec powyższego ponownie zwracam się z prośbą o określenie warunków udziału w postępowaniu tak, aby nie była łamana zasada proporcjonalności.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy Pzp zwracamy się z prośbą o zmianę wymagań w zakresie doświadczenia Wykonawcy. W następujący sposób (dotyczy zapisów V. 2. c) SIWZ):

- w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) zrealizował co najmniej jedną robotę budowlaną w zakresie budowy, przebudowy budynku użyteczności publicznej polegającej na wykonaniu dokumentacji projektowej i robót budowlanych budynku o kubaturze ponad 5 000,00 m3.

Jednocześnie przedstawiamy, w tym zakresie stosowne interpretacje:

„Zasada proporcjonalności oznacza, że opisane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu muszą być uzasadnione wartością zamówienia, charakterystyką, zakresem, stopniem złożoności lub warunkami realizacji zamówienia. Nie powinny ograniczać dostępu do zamówienia wykonawcom dającym rękojmię należytego jego wykonania. Na konieczność przestrzegania zasady proporcjonalności zwracał również uwagę Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Przykładowo, w wyroku z 23 grudnia 2009 r. w sprawie Serrantoni Srl i Consorzio stabile edili Scrl przeciwko Comune di Milano (C-376/08), Europejski Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że przy określaniu jacy wykonawcy nie mogą wziąć udziału w postępowaniu, niezbędne jest zachowanie zasady proporcjonalności, a więc ograniczania konkurencji gwarantowanej w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską w stopniu jak najmniejszym i jedynie niezbędnym dla osiągnięcia celów".

„Warunki udziału w postępowaniu winny być formułowane w sposób odpowiadający co do wielkości, charakteru, złożoności oraz rodzajowi przedmiotu zamówienia, objętego postępowaniem. Powinny one opierać się na obiektywnych, weryfikowalnych przesłankach, tak aby do postępowania dopuszczony był każdy wykonawca zdolny do wykonania zamówienia. Zamawiający może ustalać określone standardy, jeśli tylko nie ograniczają one uczciwej konkurencji, czyli muszą być możliwe do spełnienia przez przeciętnego wykonawcę. Nieuprawnione jest wymaganie, aby zamawiający zrezygnował z ochrony własnych interesów w postaci rękojmi należytego wykonania zamówienia nadmiernie obniżając wymagania w celu umożliwienia ubiegania się o zamówienie wykonawcom nie posiadającym doświadczenia w realizacji przedsięwzięć o skali porównywalnej do przedmiotu zamówienia".

wyrok: NSA z 24 listopada 2016 r., II GSK 1127/15

Odpowiedź:

Zamawiający informuje, iż wprowadza zmianę w treści warunku dot. zdolności technicznej lub zawodowej. Warunek ten otrzymuje nowe następujące brzmienie:

Zamawiający uzna warunek za spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że:

- w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) zrealizował co najmniej jeden budynek niemieszkalny zgodnie z działem 12 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w systemie zaprojektuj i wybuduj o kubaturze ponad 5 000 m3. Wykonawca nie może sumować kubatury kilku robót
o mniejszym zakresie dla uzyskania wymaganej wartości porównywalnej.

Powyższe zapisy stanowią integralną część specyfikacji istotnych warunków zamówienia
i należy je uwzględnić przy sporządzaniu oferty.

Jednocześnie, Zamawiający zmienia termin składania i otwarcia ofert wyznaczając nowy termin składania ofert na dzień 31 października 2017 roku do godz. 9.30 oraz nowy termin otwarcia ofert na dzień 31 października 2017 roku na godz. 10.00.

 

Podpisał:

Antoni Pełkowski

Starosta Powiatu Białostockiego

Metryka strony

Podmiot udostępniający informacje: Starostwo Powiatowe w Białymstoku

Informację wytworzył / za treść informacji odpowiada: Antoni Pełkowski - Starosta Powiatu Białostockiego

Opublikował: Małgorzata Nowik

Data wytworzenia informacji / dokumentu: 19-10-2017

Data udostępnienia w BIP: 23-10-2017 12:37

Data modyfikacji informacji: 23-10-2017 12:37